Reklama

pátek 5. dubna 2019

Zatím je to dobré

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala
5.4.2019 VašeVěc
Dobrá česká čísla nejsou zárukou dobré předpovědi. Zejména extrémně závislé Česko může výrazně pocítit fakt, že se začíná sypat trh s klíčovým produktem, auty.


Konečně se objevují hospodářské údaje, podle kterých lze posoudit vývoj roku 2018. Nebylo to špatné, když si na chvíli odmyslíme neuvěřitelný odliv zdrojů v podobě dividend a nerovnoprávného postavení českých výrobců. A když chvíli přestaneme myslet na to, že nás čeká doba zásadních ekonomických převratů (elektromobilita je jen jeden z nich), které teprve teď začínáme brát na vědomí. Optimista pak může snadno vypadat jako ten, kdo skáče ze stopatrového mrakodrapu a někde u 10. patra si říká: Zatím je to dobrý.

Kdybychom se hrnuli do eurozóny, jsme vítáni. Očima makroekonomů nabízíme velmi dobrá čísla. Hospodaření sektoru vládních institucí, kam se počítá i sociální pojištění nebo regiony, skončilo za rok 2018 přebytkem ve výši 47,4 miliardy Kč (to je skoro jedno procento HDP). Prosincová předpověď MF a ČNB sice sice počítala s přebytkem o polovinu větším, ale podle maastrichtských kritérií bychom obstáli i s deficitem, pokud nepřesahuje 3 procenta HDP (tedy asi 150 miliard korun). Po vstupu do eurozóny už se toleruje jen strukturální schodek půl procenta (ta část schodku, která nezávisí na hospodářském cyklu). Ale i s tímto parametrem už se u nás běžné počítá.

Při přebytku veřejných financí klesá i míra veřejné zadluženosti, po roce 2018 činí jen 32,7 procenta HDP. Dlužíme tolik, kolik představuje produkce za čtyři měsíce jednoho roku, s tím se dá žít. Navíc to má pozitivní vývoj, před čtyřmi lety to bylo o měsíc horší.

Podstatné je, že za tuto cestu na špici pelotonu fiskálně úspěšných zemí neplatíme hospodářským růstem. Ten dosáhl 2,9 procenta, takže aktuální HDP ČR činí 5,3 bilionu korun. V dolarech při středečním kurzu je to 232 miliard. V korunách nám vychází na občana zhruba půl milionu. Netřeba nad tím omdlít, ale roku 2011 to bylo o 100 tisíc míň. V dolarech ve směnném kurzu jsme se přehoupli přes hranici 22 tisíc na hlavu. Američané jsou nad 50 tisíci, ale už se nám neztrácejí za horizontem. Samozřejmě, jsou to jen průměry...

V mezinárodních statistikách se často uvádí také údaj v kupní síle PPP, založený na teorii, že běžná košile v Americe je totéž jako běžná košile v Česku. Milovníci opatlaných karbanátků srovnávají HDP na hlavu dokonce v počtu hamburgrů, které si za to lze dovolit. Ale držme se přepočtu v PPP pro potřeby bloumání mezinárodními žebříčky. Oficiální číslo ještě není známé, ale dá se říci, že letos bude nad 28 tisíc takových univerzálních dolarů na hlavu.

Podstatné je, že za účasti několika faktorů – růstu, inflace a kurzu – se Američanům konečně přibližujeme. Roku 2015 byl HDP USA v běžných cenách ve směnném kurzu skoro stokrát větší než ten český, ale loni už to bylo méně než devadesátkrát. Ještě více se lze nadmout, že se přibližujeme k rychle rostoucí Číně. Ta byla roku 2015 v přepočtu na dolary 59krát výkonnější než česká ekonomika, ale loni už to bylo jen 54krát. Má na to vliv oslabující čínská měna. Absolutní poměr Číny a USA je proto téměř neměnný na hodnotě 0,6. Zato v PPP už Čína dva roky vede. Sluší se dodat, že před 50 lety, kdy čínské reformy začínaly, patřila Říše středu k nejchudším zemím světa.

Mimo tyto počty je fakt, že zhruba třetinu HDP mezitím odevzdáme různými formami do zahraničí. Dividendy, různé platby za „služby“ mateřským firmám a další formy vývozu zisku, nutnost subdodavatelů přijímat nabízenou cenu, dominance za vymeteném trhu. Částečně mohou přinést nápravu některá jednodušší opatření, jako je sektorová daň. Například větší zdanění bank. Tvrzení, že to pak spotřebitelé zaplatí ve vyšších cenách bankovních služeb, pocházejí ze socialistického dávnověku, kdy neexistovala konkurence.

Ale berme statistiky, jak jsou. Také další maastrichtská kritéria vypadají z takového neutrálního pohledu pro ČR příznivě. Čerstvá zpráva ČNB o inflaci uvádí, že celková inflace v roce 2018 dosáhla 2,1 procenta. Maastrichtské kritérium požaduje, aby nebyla víc jak 1,5 procentního bodu nad průměrem trojice zemí s eurem s nejnižší inflací. Roku 2017 jsme z tohoto pásma vypadli, nyní jsme zpátky, podle všeho dokonce s nepatrnou rezervou.

Je to však trochu zmatené kritérium, protože třeba roku 2016 byla taková vedoucí trojice dokonce v deflaci. V čem vedla? Měli tam pokles cen, což bývá signál, že se ekonomice nedaří. Asi by nebylo radno se takovému vývoji přizpůsobovat. Spory se o to vedou od počátku, ale teď je můžeme hodit za hlavu, není to momentálně náš problém.

Koruna je extrémně stálá, to je podle pravidel přijímání nových členů eurozóny příznivé, ale tohle je pro změnu problém pro nás. Koruna by měla výrazně posilovat. Jenže kurz je zablokován obrovskými devizovými rezervami za 3,2 bilionu korun, které spíše rostou, jak ukazují poslední dekádní bilance ČNB. Přičítá se k nim totiž výnos z finančních trhů. Přerostlé devizové rezervy brzdící vývoj koruny jsou teď největším blokem pro vstup do eurozóny, kam s kurzem 25,70 za euro nemá smysl lézt.

Okénko příležitosti je tedy zavaleno dědictvím kurzového závazku ČNB, který nás bude ještě dlouho strašit jako závazek k minulosti. Horší je, že toto okénko příležitosti je v pohybu, ekonomika může uváznout. Varovná je zpráva, že prodej aut byl v 1. čtvrtletí nižší o 12 procent než před rokem. Někteří komentátoři se tváří, že se nic neděje a připisují to změně pravidel měření emisí, kterým se musí automobilky přizpůsobit. Svůj vliv má také rozbíhající se obchodní válka vyhlašovaná USA vůči soupeřům (Čína) i partnerům (EU). Oba cíle útoků jsou naštěstí dost velké na to, aby se dokázaly bránit. A do toho leze ještě nekonečný Brexit.

Jenže pokles prodeje automobilů může hlásit taky to, že epocha soukromých aut, na které je česká ekonomika extrémně závislá, pomalu míjí. Prodej aut klesal i v USA, byť mnohem pomaleji. Na Patrii jsem našel příznačnou hlášku:

-------"Můžeme s jistotou říct, že prodej nových vozů je za svým vrcholem," uvedl manažer průmyslových analýz výzkumné firmy Edmunds.com Jeremy Acevedo.-------

Mění se toho víc najednou, avšak signály z automobilového průmyslu jsou prostě nepřehlédnutelné. Takže - zatím je to dobré. Teď jde o to, neprošustrovat výhodnou startovní pozici pro změnu. A ta změna může být dost zásadní.

12 komentářů :

 1. Ono se to u nás sype nejenom v automobilovém průmyslu. To je jen zrnko pravdy. Ještě nikdo se neuživil jízdou autem. Nejhorší je, že dnes nemáme soběstačnost v zemědělské produkci. Nakonec jděte do obchodu a podívejte se na ceny a kvalitu potravin. Není to jako dříve, že i ve válce země měla vlastní potraviny a venkov tlumil výpadek velkoobchodu. Oprotí komunistům dnes je záměrně devastováno i malé hospodaření (zahrádkářské kolonie a pod. Počítám, že při Babišovo jednání se vlastně dohodlo i předání energetiky do cizího vlastnictví tím nejjedoduším způsobem. Dodávky US palivových tyčí poškodí natolik elektrárnu ( svedeme to na Putina) a poté nám vybudují nové "lepší" a "levnější". Každý je strůjcem svého osudu. A my jsem se rozhodli v hadrákovém zvonění pro svůj osud.
  A nikdy jinak!
  V.V.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Meleš úplné blbosti. Díky bohu, že éra takových "ekonomů"a "hospodářů", je dávno pryč.

   Smazat
  2. Meleš úplné blbosti. Nejvýkonější ekonomika světa je čínská a tam vládnou, jak my víme, ti zlý komunisté co ničemu nerozumí.

   Smazat
  3. 8:29 Meleš blbosti ty komunisté dluhy neměli a potravinová soběstačnost byla. Jídlo bylo dobré jako dnes v reichu.

   Smazat
  4. Díky takovým "pronikavým" mozkům, jako je ten 8:29 jsme tam ,kde jsme a to je v pr...li !! Ten uboýák si toho všimne až utratí vše co "restituovalů či nakradl !!

   Smazat
  5. oprava 9:04 - jídlo bylo dobré - za Rajchu!

   P.S.: A nejen jídlo! Dodnes potlačovaná pravda je například ta, že do 5. května 45 tu byl klid, než antievropské živly vybudili to tzv. Pražské květnové povstání, ono absurdní divadlo, které si vyžádalo několik tisíc zmařených lidských životů. Zbabělá pražská chátra, která celou dobu využívala veškeré výhody Protektorátu a ještě navíc všemožně šmelila a okrádala vlastní spoluobčany, v sobě najednou objevila „statečnost“ a začala přepadat německé vojáky v ulicích, rabovat byty německých civilistů, rozbíjet výlohy, pálit knihy a vlajky, zamazávat německé nápisy, stavět nesmyslné takzvané barikády a páchat nejhorší zvěrstva na ženách, dětech i starcích ... tito „hrdinové“ dokonce pronikli i do rozhlasu, povraždili tam stráže, a když byly povolány posily, začal český hlasatel zoufale vykřikovat do mikrofonu, aby každý přišel na pomoc, neboť „esesáci vraždí české lidi“. Ano, byli to právě oni, kdo vyzýval slušné české lidi, aby napadali německé vojáky a civilisty! Přitom bylo více než jasné, že německá armáda si chce již zajistit pouze volný průchod na Západ, aby nepadla do rukou krvelačných mongoloidních hord zvaných Rudá armáda. Bohužel v konečném důsledku to takový velký rozdíl nebyl, protože několik let po válce vyšlo najevo, že v amerických zajateckých táborech našlo smrt přes milion německých vojáků. Po návštěvě trosek Berlína napsal 23. července 1945 generál G. Patton, náš osvoboditel, své paní: „Z Berlína jsem byl smutný. Zničili jsme potenciálně skvělou rasu a chystáme se ji nahradit mongolskými divochy. Komunisté ovládnou celou Evropu. Říkají, že za první týden po obsazení města zastřelili všechny ženy, které se pokusily utéct – a znásilnili zbytek. Kdyby mi to dovolili, mohl jsem město obsadit sám (namísto Sovětů).“
   Během následujících týdnů v něm toto podezření – tedy že jej spolu s americkou armádou politici zneužili ke zločinným účelům – dále narůstalo. Při večeři s francouzským generálem Alphonsem Juinem v srpnu překvapilo Pattona generálovo souhlasné stanovisko. Ve svém deníkovém zápisu z 18. srpna generála Juina cituje: „Nepochybně je neštěstím, mon General, že Angličané s Američany zničili jedinou zdravou evropskou zemi – a tím nemyslím Francii. Tím otevřeli cestu nástupu ruského komunismu.“
   Pozdější deníkové zápisy a dopisy manželce opakují tytéž závěry. 31. 8. si zapsal: „Ve skutečnosti jsou Němci poslední slušný národ v Evropě. Pokud bych měl volit mezi nimi a Rusy, volím Němce.“ 2. září: „Ničíme jediný napůl moderní stát v Evropě, aby ji Rusko mohlo celou zhltnout.“
   Němci svoje zločiny veřejně přiznávají už přes 70 let a stydí se za ně, očišťuje příští generace, protože jsou si vědomi zločinů svých předků. To, že Rusové svoje zločiny zapírají, případně svalují vše na Džugašviliho stalina, vychovávají mladé generace k zatvrzelosti a neupřímnosti.

   Smazat
  6. 8:04 má službu celé dopoledne. Mele hlouposti, ale hlavně že proti-české. Inu, nácek, co povídat víc?!

   Smazat
  7. 22:22 Když ti to vysvětluju, tak to stejnak nepochopíš, tak vo co go? Už postý ti píšu, že když si pustíš tato slova (jsou tam ruský titulky, tak když tak nech vod Grulišky přelouskat!) - https://www.youtube.com/watch?v=44PlgE1h1c4

   ... zjistíš že de facto tam shrnují základní ideje NR převedené na české reálie. Jenže na rozdíl od místních užvaněnců oni pro to něco i reálně dělají!

   A co dělá banda místních užgryndanců včetně tebe? Žvaní podle putleroffských rasozrádných notiček z Kremlu! Kdyby Putler zejtra konvertoval k islámu (a nemá k tomu podle jeho některých projevů daleko), tak první přiběhneš s koberečkem a budeš řezat makovicí o podlahu! Jsi vlastně strašně ubohej lokajík! Chceš měnit národ, ale to je lžisračka, páč jak tvůj guru lŹIDavid jednou přiznal na nějaký tý panelákový diskusi, jeho příslušníkem by se v podstatě mohla stát kterákoliv opice, když se k němu přihlásí a bude aspoň předstírat sdílené "národní hodnoty"! Ale jen rasu nikdo předstírat nedokáže - jeden pedofilní negr se o to pokoušel a upadl mu frňák! Příroda takový věci nedopouští! A ty jediný cos mi kdy uměl odpovědět byla fráze, že prej "rasismus to nevyřeší!". No tvůj ubohej huráslavismus a čecháčkysmus teprvá ne, to buď jistej, ty "nácku" debilní! Radši se vzdělávej než se začneš montovat do dějin, hovnere komoušíči (nebo lenere putlerýči?) !:-)))

   Smazat
  8. Abys Venca neřekl že jen kritizuju a nedokážu nic poradit, tak si napiš poznatek, že bez těch tvejch Rusáků, bychom na tom byli mnohem lépe, dnes minimálně jako Lužičtí Srbové, ale tehdy za Říše navíc i mocní! Mnozí by byli pověřeni důležitými úkoly v rámci osídlování západosibiřských oblastí naší, árijskou rasou. Takhle ta celá zem připadne rase žluté, tak jako Evropa zase rasám tmavým. WWII. prohrála naše rasa jako celek! SSSR stál na straně vítězů, ale Rusové byli poraženi jako národ! - http://img-fotki.yandex.ru/get/3304/tapirr.11f/0_27c44_2dd8151b_orig.jpg

   Smazat
 2. Kdo ty vole ? Autor, nebo prispevkar 8:07 ?
  Jsi abstraktni, jako knezna Libuse !

  OdpovědětSmazat
 3. Nekonečný růst, něco jako nekonečné labůžo.

  OdpovědětSmazat
 4. Nekonecny "rust" HDP a ekologicti "aktiviste",kteri si to neuvedomuji ...je snad nejvetsi "zvlastnost" teto doby

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.