Reklama

pátek 5. dubna 2019

Změna klimatu není stěžejním problémem lidstva

Stanislav A. Hošek
5. 4. 2019
Musím se přiznat, že bych o tématu nepsal, pokud by mne k tomu nevyprovokovala nová kampaň, kterou globální „Deep State“ odvádí pozornost nepřemýšlejících od skutečně existenčních problémů současného světa.


Úvodem

Když se ve zpravodajství objevily první obrázky švédské puberťačky, kterak místo vyučování údajně demonstruje za ochranu klimatu, předpokládal jsem, stejně jako asi většina normálně myslících lidí, že jde o obyčejné záškoláctví. A proto jsem očekával, že její jednání bude takto pojmenováno a ohodnoceno sníženou „známkou z chování“, jak to bylo v rozumně řízených školách kdysi zvykem.

Když se individuální akt rozrostl v hnutí, dokonce mezinárodní, připomenul jsem si, že školáci vždy a všude jsou rádi, když se mohou „ulít“ z vyučování. Ovšem důvodně jsem předpokládal, že zvolení správci států se začnou intenzivně zajímat o to, kdože jim to „fušuje do řemesla“, čti, manipuluje se společenstvím, jež řídí.

Jakmile ale Greta Thunbergová dostala možnost hovořit k účastníkům rádoby světových vládců v Davosu, definitivně jsem začal nad situací přemýšlet jinak. Od té chvíle tvrdím, že. „údajná ekologická aktivistka je novodobou Bernadettou Soubirousovou módního, zeleného náboženství. Je stejně naivní, stejně fanatická, a stejně zneužívaná skrytými vládci, coby postavička sloužící k manipulaci s davy a odvádění pozornosti lidstva od jeho mnohem podstatnějších problémů“. A hledal jsem od jakých.

Změny klimatu a vliv lidstva na ně

Na naší planetě ke změně klimatu docházelo, dochází a bude vždycky docházet, což je odvozeno od několika faktorů, na něž lidská činnost neměla, nemá a asi nikdy nebude mít vliv, jako je třeba vzdálenost Země od Slunce. Naprostá většina všech změn, tedy nejen klimatických, je charakteristická tím, že probíhají skokově. Vždyť každý sám na sobě může pozorovat, že projevy stárnutí pociťuje ve skocích a ne pozvolna v průběhu svého života. Jde o jakési nepozorované změny, které se pak v poměrně krátkém období překlopí do úplně nové kvality. Pořád jste dítě a najednou jste, prakticky v jediném dni ženou. U klimatu je to o to horší, že jednotlivé změny neprobíhají jednosměrně, ale oscilují, takže je nutné sledovat dlouhodobý trend. Ovšem ono překlopení do nové kvality pak se uskuteční relativně rychle. Jakmile kupříkladu v jednom roce sníh neroztaje, ochlazení se pak rychle změní v zalednění doslova v několika letech. Dovoluji si tedy tvrdit, že změny klimatu jsou na Zeměkouli nevyhnutelné a zvrátí se do nové kvality poměrně v krátkém období.

Celá desetiletí se moudře i demagogicky, odborně i laicky, diskutuje o vlivu člověka, vlastně lidstva na změnu klimatu. Lidstvo vždycky ovlivňovalo klima na planetě, leč do posledního století vesměs jen na omezených a vesměs malých územích. V posledním století ovšem je jeho vliv, nejen klimatický, nesporně celoplanetární. Již víc jak před půl stoletím prokázal kupříkladu dobrodružný cestovatel Heyerdahl znečistění celých oceánů ropnými produkty.

Kvantitativní, nadtož kvalitativní vliv lidstva na celoplanetární klíma se však dodnes nikomu nepovedlo přesvědčivě, čti, nevyvratitelně dokázat. Ovšem naprostá většina lidí si je vědoma, že lidstvo celkově určitý vliv na změnu klímatu má. Nelze ho ovšem ani v nejmenším kvantifikovat, nadtož namodelovat, jak se jeho projevy dají skutečně ovlivnit. Všechna dosavadní opatření na ovlivňování klimatu jsou pouhými dílčími krůčky, o nichž víme pouze to, že probíhající změnu pravděpodobně nezhorší. Ovšem všechna zatím používaná opatření jsou natolik nákladná, že je sporné jejich celkové vyznění vůči faktu, že změna klimatu je neodvratná i bez lidského přičinění. Stojí za to poznamenat na tomto místě, že se zatím nesplnily, naštěstí, žádné skeptické předpovědi od těch apokalyptických po mírnější.

Pro laika, jako jsem já a naprostá většina lidí, je vrcholem chaosu v debatách odborníků o klimatu tvrzení, že se sice planeta otepluje, leč že jsme na druhé straně v době meziledové, po níž musí následovat nová doba ledová. Z toho všeho mi vyplývá jediný závěr. Ke klimatické změně určitě dojde. Ať už k oteplení, nebo k novému částečnému zalednění. Změna bude probíhat sice pomalu, ale nahromadění malých změn přivodí poměrně rychle na delší období nezvratitelnou zásadní změnu.

Co tedy dělat?

Ať už přijde oteplení, či ochlazení, vynutí si to obrovskou migraci dokonce nejen lidí. Dneska migrují statisíce a je nám z toho v Evropě špatně. Při čemž migrují i ti, co nemusejí. Ovšem když se zmíněné změny projeví zvýšením hladin oceánů, vznikem dalších pouští, nebo naopak zaledňováním od severu, dojde k migraci stovek milionů lidí, až miliard, kteří budou muset migrovat, jen aby si zachránili holé životy. Řešit takový problém půjde jen opravdovým a dalekosáhlým „sociálním inženýrstvím“, které je dneska zesměšňováno, a já tvrdím, že dokonce vědomě odsuzováno, s nekalými záměry.

Jenže aby mohlo lidstvo reagovat na tak obrovský problém, musí dosáhnout zásadní společnostní přeměny sama sebe. Jestliže do zmíněné éry lidstvo neprocitne z dosud přežívající zvířecí přirozenosti v každém z nás, čti, ze současné predátorské společnosti, pak se zákonitě vyvraždí. Dneska totiž jednotlivé „civilizace“, v mém pohledu pouze jednotlivé kulturní typy všelidské civilizace, k tomu disponují nadbytkem prostředků, čti zbraní hromadného zničení. Opravdová humanizace lidského rodu nás tedy teprve čeká. Nebude k tomu stačit pouhá „kulturní revoluce“, jakou by bylo kupříkladu postavení rovnosti všech bytostí na roveň dnes zrůdně preferované osobní svobody. Je nutné doslova přepsat lidský genom. Je bezpodmínečně nutné dosáhnout stavu, kdy se společnost soutěže transformuje ve společnost nezáludné spolupráce. Myslím si, že existence lidstva za pokus o takovou, či podobnou proměnu sebe sama, opravdu stojí. To je veškeré jádro alternativy k současnému dění.

Takže...

Největším problémem, který čeká současné lidstvo není změna klimatu, ale připravenost všelidské komunity na řešení své adaptace na vysoce pravděpodobné klimatické změny.

Necítím se povolán radit, ovšem celoživotní zkušenost mi říká, že společnost založená na individualismu, s jedinou motivací aktivity spočívající v konkurenci a výsledně ve ždímání co nejvyššího zisku, tak obrovskému problému není schopná čelit. Globální lidstvo bude muset totiž bezpodmínečně kooperovat, což v praxi bude znamenat osobní svobodu každého jednotlivce uplatňovat pouze v rámci rovných práv dokonce všech bytostí, tedy nejen lidských. A to nejen na pouhé přežití, ale až na slušný život. Na takovou adaptaci bude lidstvo potřebovat nejen obrovské zdroje, ale bude muset vynaložit dosud těžko představitelné náklady a úsilí.

Z toho mi vychází jediný závěr. Komu opravdu leží na srdci přežití lidstva, ten se musí v prvé řadě ze všech svých sil angažovat za to, aby se na světě řešily všechny problémy s absolutním vyloučením válek, čili aby si lidstvo na Zemi vytvořilo mechanismy zajišťující v jakékoliv situaci trvalý mír na celé planetě. Z toho logicky vyplývá v prvé řadě, pro jistotu, zničit všechny zbraně hromadného zničení.

Z ohledu na uvedenou vysoce pravděpodobnou budoucnost je dále naprosto nepřípustné plýtvat zdroji, které budou možná existenčně pro lidstvo naprosto nezbytné. Což podle mne znamená snižovat na minimum i ostatní zbrojení, až po jeho naprosté vyloučení. A nejen to. Lidstvo bude muset nastoupit cestu „úspor“ na budoucí časy a opustit hýřivou konzumní současnost. Každý, kdo toto minimum dneska prohlásí za utopii je v mých očích potenciálně trestuhodným nepřítelem svých dětí.

Těch dětí, které ve své nezralosti dneska odhodlaně demonstrují proti lidskému vlivu na klimatické změny, zatímco by měly demonstrovat za mír, svět bez zbraní a plýtvání zdroji všeho duhu, tedy i lidskými, potažmo svými.

Ke klimatickým změnám nesporně dojde a lidstvo je povinno se na ně připravovat. Musí se ale změnit především ono samo. Musí. Protože mu hrozí i další rizika, na které by měla být přece jen připravena všelidská společnost, ať již se jedná o střet s jiným značně velkým vesmírným tělesem, výbuchem supervulkánu či jiného přírodního ohrožení. Což je jak soudím, jediná opravdově potřebná globalizace. Žádné elity mezi námi by si neměly ani ve snách připouštět, že pro své přežití zbytek lidstva zničí.

Pokud se někdy objeví vizionář, či vizionářka uvedeného kalibru, která zahájí demonstrace za uvedené, nebo podobné ideály, tak by se všichni lidé měli připojit. Pak bych byl ochoten třeba i já takovým záškolákům pomáhat demonstrace organizovat. Demonstrovat pouze za klima je totiž v mých očích nonsens, kterým kdosi záměrně ohlupuje celosvětovou komunitu.

33 komentářů :

 1. Copak Davos , to nic neni !
  U nas vedouci cinitele "demokraticke" strany pozaduji zruseni aut a krav !
  Nase kravy totiz non-stop prdi a auta maji emise !
  Coz zarucuje "oteplovani" !

  Mluvit o "oteplovani' na severu Ameriky je riskantni !
  Zima je tam tak velka, ze kdo vyhrozuje "oteplovanim", dostane facku.
  h.

  OdpovědětSmazat
 2. více zde:
  http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/4224-jak-je-to-s-klimatickymi-zmenami-aneb-strucny-pruvodce-historii-bludu-o-globalnim-oteplovani-a-skutecnymi-pricinami-zmen-klimatu-na-zemi

  a zde:
  http://www.osel.cz/6695-nezastavitelne-globalni-oteplovani-kazdych-1500-let.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. První link - pěkný přehled vlivů na oteplování/ochlazování Země. Myslím, že tam nebylo zmíněno přechod Sluneční soustavy do do jiného frekvenčního pásma vyzařovaného jádrem Galaxie.
   Co dodat, CO2 teorie je teorie pro hlupáky, teorie jak vytřískat z hlupáků peníze a nanutit je změnit životní styl dle požadavků elity.
   FL


   Smazat
  2. Nevím, jak je to s ostatními údaji, vydávanými za pravdy, minimálně tento je však mylný :

   Dráha Země kolem Slunce vypadá téměř jako kružnice, ve skutečnosti jde však o elipsu s malou výstředností, jejíž malá a velká poloosa se liší o méně než 2 %. Při rozměrech zemské dráhy to ovšem znamená, že v periheliu (nejbližším bodě) činí vzdálenost Země–Slunce 147 milionů kilometrů, zatímco v afeliu (nejvzdálenějším bodě) 152 milionů kilometrů. Tento zdánlivě velký rozdíl má ale na pozemské podnebí jen malý vliv a rozhodně není odpovědný za střídání ročních období.

   Za to může jiná skutečnost, a sice že se Země otáčí kolem osy, která v prostoru dlouhodobě zachovává stejný směr, vůči kolmici k oběžné rovině je však skloněná. Polovinu oběžné doby se tedy ke Slunci přiklání vždy jedna zemská polokoule, na níž přitom panuje léto. Sklon rotační osy a parametry dráhy na sobě v principu nezávisejí, a pro nás – obyvatele severní hemisféry – tak dochází ke zdánlivě paradoxní situaci: Země je ke Slunci nejblíž vždy kolem 3. ledna, kdy u nás vládne tuhá zima, zatímco nejdál se nachází okolo 4. července, tedy uprostřed našeho horkého léta.

   Q.

   Smazat
 3. Pane Hošek,demonstrovat pouze za MÍR klimatickou katastrofu neodvrátí.
  Za klimatickou změnu můžeme prý my všichni jakožto spotřebitelé. Individualizace a moralizace problému však zastírá systémové příčiny klimatické změny. Vedeme boj o to komu se přišije odpovědnost.
  Skvělý článek: ARNOŠT NOVÁK A ONDŘEJ SLAČÁLEK-Boj o klima v českém oligarchostánu
  https://a2larm.cz/2019/03/boj-o-klima-v-ceskem-oligarchostanu/

  OdpovědětSmazat
 4. No, ty dětičky hodně připomínají Maovy Rudé gardy. A jak to v Číně dopadlo, všichni víme (nebo bychom vědět měli). Zdá se, že na rozdíl od Bourbonů, kteří nic nezapomněli a nic se nenaučili, jak pravil Talleyrand, naši politici si nic nepamatují a ani se nic nenaučili. A logické myšlení je evidentně bolí...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naši politici nic nemohli zapomenout. Neboť si pamatují jen kdo je platí (dle jejich názoru to nejsou voliči - tak nevím). Možná je platí mimozemšťané.

   Smazat
 5. To jsou zajimave veci !

  Mezi nasim nejjiznejsim mestem na pevnine Ameriky - Key West a Havanou na Kube je pruliv 106 mil siroky (170 Km) a velmi hluboky.
  Dalkove topeni pro Evropu -GULF STREAM- se prulivem vali 4 km za hod. (coz je hodne) a ma v tech mistech teploru 22 stupnu Celsius.

  Dokud potece, bude vam prijemne ! Vybuchne-li
  Yellowstone (sopka), tak prestane tect a vy mate na krku dobu ledovou. (Preji to vasim cenzorum !)
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nic Vy chcípnete a my půjdeme do nebe.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 22:28 To je přeci Putler! "Sie sterben, aber wir in himmel vejdem!" Jenže jak ruské přísloví prví: "Psí/čubčí (a tedy i putleroffsský) hlas do nebe nevolá!" Kremelskej zakrslík sedí leda holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu mezi touto sortou pochcaných, zesraných a za bílýho dne se ve škarpě válejících podlidí tu - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   které tak či onak bude nutné zlikvidovat v zájmu civilizace!:-)))

   Smazat
 6. Dekujeme vam zdvorile pane Hovnocucu za vysvetleni ty km a mile neodpovidaji ,ale jak mate dlouhy ocas tot otazka dne Preji hezky den .
  Vlastovka

  OdpovědětSmazat
 7. Kdy vybuchne Yellowstone , tak nejen , ze prijdete o dalkove topeni (Gulf Stream), ale kvuli popelu nebudete mit v Cesku slunce po 3 roky ! Na polich nic neporoste a vam nezbyde nic jineho nez pozirat jeden druheho, coz uz dlouhodobe delate !
  Takze to z vas polovina prezije.
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lovná zvěř nám přileze v plné zbroji z jihu... Nevím jak bude vypadat, ale vím, že bílá nebude. Vy dopadnete hůř, než Římané a jejich otroci v Herculaneu a v Pompejích. On supervulkán Yellowstone není Hefaistův Vesuv-ský komínek...

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hovnocuce ty ani nevíš kde je Chánov tak nepruď

   Smazat
  2. This series for Huff Post carries with it a tag line: 90 miles. Vime hovno pane Hovnocucc
   Jak j eto s tim ocasem??

   Smazat
 9. Tu teplou vodu pro Evropu, (Gulfsky proud), zde mame vsichni pod nosem a kazdy den v 8:30 a.m. rano, mame pravidelnou lodni linku do Key West. NEVERIM V OTEPLOVANI. Verim ze nam jednou bude zima ! Tato zima v severnich statech bila velmi kruta ! (Bye, bye, jedaci !)
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ať ti, kteří chtějí bojovat proti oteplování, nejedí košťáloviny, luštěniny a jiné potraviny a nápoje obsahující vlákninu a nepolykají vzduch - to vše podporující nadýmání, plynatost...

   GLOBÁLNÍ OTEPLOVAČI, ZAČNĚTE U SEBE! PŘESTAŇTE BZDÍT (ano Pepku, neprď!) A AŽ POTOM HLEDEJTE SKLENÍKOVÉ PLYNY U JINÝCH!

   Smazat
 10. Prioritou každého člověka, kterého lze označit za myslícího, schopného pochopit souvislosti, je ochrana životního prostředí, uchování životného životního prostředí. Životní prostřední je to hřiště, kde si hrajeme na tatínky a maminky, na doktory, učitele, prodavačky, zloděje a policajty, na vojáky, na politiky.
  Pouze v tom případě, že životní prostředí bude životné, že budeme živí, si budeme moci hrát na vojáky a bojovat za mír. Obrana míru je až druhotnou záležitostí. Ano, poškozování životního prostředí je plíživé, stále se nám jeví určité rezervy v jeho využití, že neživotnost akutně neklepe na dveře. To na rozdíl od války, které sice zatím známe jako nejaderné, takže jsou místně omezené, elč lidstvo má dost jaderných náloží a dost politických a vojenských pitomců a manipulovatelných voličů, že jaderná válka s celosvětovými následky může vzniknout neúmyslně v řádu desítek minut, úmyslně včetně mediální přípravy v řádu měsíců. Jaderná válka celosvětového dosahu je jednou z možností jak zneživotnit životní prostředí.
  Jen jednou z možností, sice velmi rychlou, ale jen jednou z řady. Je také možností, kterou lze poměrně snadno významně omezit. Stačí politická vůle k porozumění mezi státy, znárodnění průmyslu válečných zbraní a zařízení a obchodu s nimi, aby se eliminovala zisková motivace k výrobě válečných zbraní a zařízení, a nasměřování vojáků a adrenalinových dobrodruhů k záchranářství a policejní činnosti.
  Stejně tak klimatická změna je jen jednou z možností, jak poškodit prolidskou životnost životního prostředí. Názory na vliv člověka na klimatickou změnu, která se poněkud zavádějícím způsobem, zvláště pro laiky, nazývá jako globáĺní oteplování, se pohybují od odmítání zodpovědnosti lidí po její plné přiznávání. Stojí za to si zjistit, kdo jsou odmítači zodpovědnosti lidstva za klimetické změny: politici, zejména pravicoví, reprezentující zájmy korporací, v problému se orientující, leč nemorální zaměstnanci korporací a rovněž tak občané utíkající od své zodpovědnosti za politiku konzumerismu, za drancování přirodních zdrojů, za svoji spotřebitelskou lenost, utíkající od své zodpovědnosti za ignorování desítky let stará ekologická varování, troubové neschopní pochopit souvislosti, následnosti, příčiny a následky, neschopní odlišit politické kejkle od skutečných ekologických opatření. Zanevřít na ekologická opatření a kupříkladu na obnovitelné energetické zdroje kvůli tomu, že si čeští politici vytvořili biliónový tunel do státních financí, aby si se svými podnikatelskými kumpány namastili kapsu, je klasickou ukázkou pitomosti, kdy se s vaničkou vylévá dítě. Nejde ale jen o energie, kráčí také o odpadky, vodu v krajině, čistý vzduch, zdravé potraviny atd. Pokud příjde Evropa o včely, tak tu máme hladomor větší než v Africe.
  (pokr.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. (dok.)
   Děti nemají dostatek vědomostí na to, aby řešili složité propletence přírodních koloběhů, ale mají dost rozumu a citu, aby poznali, zda politici pro uchování životného životního prostředí něco skutečně efektivně dělají či jen markýrují. Ta švédská dívčina protestuje primárně ne proti poškozování životního prostředí, ale proti nečinnosti politiků v tomto směru.
   Je trapné, jak lidé, kteří ani nejsou s to pochopit (zpravodajský) psaný text, ze sebe dělají namyšlené rozumbrady a mezigenerační kritiky. Přitom právě voličské generace, nikoli děti, nesou největší díl viny za stav společnosti, politiky a životního prostředí. A to čím starší, tím větší, protože již v mnoha desítkách voleb jsme mohli navolit jiné politiky, nekorporátní, promírové, ekologické – ale nenavolili. Někteří mají větší zodpovědnost, protože těm jiným politikům naletěli na jejich krásné řečičky, někteří máme menší vinu, neboť jsme selhali při přesvědčování okolních voličů, aby na tyto manipulace nenaběhli.
   Pokud někdo přisuzuje protestujícím dětem touhu po flákání se mimo školu, tak především odhaluje svoje mínění, svůj charakter – „podle sebe soudím tebe“. Místo toho, abychom s dětmi debatovali, vysvětlovali jim situaci, abychom je uvedli do problému politických pletich, dvojtvářnosti politiků, peripetií demokracie, do složitosti společenských souvislostí ekologických problémů, abychom je vyvarovali před opakováním našich chyb, tak je různí nedouci a zbabělci napadají. Ze svých vlastních letitých, často celoživotních hříchů.
   Ty děti potřebujeme jako spojence, nikoli jako protivníky. Společenské změny, po nichž se tak volá, nepříjdou jen tak, nespadnou sem žádní politici z Marsu, aby je udělali, musejí je učinit zdejší politici navolení voliči. Nám samotným se to zatím nepodařilo, mezi sebou ulovit další voliče z řad těch, kteří mají v hlavách různá pochybná paradigmata, se nám určitě moc dařít nebude a máme tak jedinou šanci – nové voliče, právě ty, v něž vyrostou dnes demonstrující školáci. Pokud jim budou debilní a senilní všeználkoví strejcové nadávat, tak si sami přivíráme dveře pro jejich informování, přesvědčování a získávání.
   KR

   Smazat
 11. Pane Hošek pokud bude u moci korporátní fašismus tak žádné změny k lepšímu nebudou.

  OdpovědětSmazat
 12. Autor článku Stanislav A.Hošek žehrá na to,že mladí lidé nedemonstrují za MÍR a proti militarismu.
  Není to pravda.Zřejmě není dostatečně informovaný !

  #PEACECAMP - #antimilitarismus, mírové hnutí, aktivity proti obchodu se zbraněmi, ochrana lidských práv, zbrojní veletrh #IDET ad. Ve dnech 3.-7. 4. 2019 pořádá @NESEHNUTI. Poslední volná místa pro účastníky a účastnice. #ArmsTrade #HumanRights http://bit.ly/2TBV3NO

  Doufám,že autor S.A.Hošek,kterému primárně záleží na světovém míru tuto akci mladých promírových aktivistú rád podpoří.

  OdpovědětSmazat
 13. Soudobý kapitalismus popírá klimatické změny na kterých se podílí nemalou měrou. Pokud chce lidstvo přežít nemůže hrozby klimatických změn, které jsou důsledkem lidské činnosti, ignorovat. Velice zjednodušeně, na podrobnosti tady není dost místa:
  Zemská atmosféra obsahuje tzv. skleníkové plyny (vodní pára, oxid uhličitý, metan, oxidy dusíku). Kdyby teoreticky atmosféra žádné skleníkové plyny neobsahovala a byla tvořena pouze kyslíkem a dusíkem, klesla by teplota na Zemi trvale hluboko pod bod mrazu a naše planeta by se stala neobyvatelnou. Po miliony let se utvořila rovnovážná koncentrace skleníkových plynů (vodní pára, oxid uhličitý), která naší planetu ohřívá a udržuje tak životní podmínky vhodné pro život.
  Za posledních cca sto let se koncentrace skleníkových plynů výrazně zvýšila a dále zvyšuje a do atmosféry se dostaly plyny, které vytváří člověk svou činností zejména spalováním fosilních paliv a vůbec látek obsahující uhlík (dřevo, uhlí, nafta, benzin, zemní plyn) vzniká antropogenní oxid uhličitý, který je jaksi navíc a který porušuje výše uvedenou rovnováhu. Čím vyšší koncentrace skleníkových plynů tím vyšší teploty bude dosaženo.
  Popírání klimatických změn je velice pohodlné ale také velice pošetilé. Existence skleníkových plynů a jejich vliv na klima Země je nezpochybnitelný. Růst koncentrace skleníkových plynů je prokazatelný, růst průměrné teploty je skutečností. Co ještě potřebujeme vědět?
  Jan Makovička

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste nečetl ani článek ani reakce v diskuzi. Jinak byste tu nebyl za osla. Podívejte se pravdě do očí! Jste jen obětí nedostatečného vzdělání v přírodních vědách a následné manipulace.

   Smazat
  2. Závěr článku z Chem.Listy 93,238-242
   Conclusions
   Signs of global elimate ehange have been revealed during
   the last eentury, most significantly in average global temperature,
   sea level, precipitation trends, and polar ice volume.
   Although the question, whether this change is result ofhuman
   activity, is stili alive, most of environmental studies indicate
   answer is "yes". Therefore, it appears to be reasonable to pay
   an effort to reduee further inereasing of GHGs eoneentration.
   Pane Dvořáku nejednáte jako profesionál. JM

   Smazat
  3. Za posledních 30 let stoupla globálně měřená (z družic) teplota Země o 0,5°C.
   Za tutéž dobu stoupla globální teplota Marsu o 0,6°C a Venuše dokonce o 2,8°C (NASA).
   Otázka: proč se Země oteplila tak málo? Inu, mohou za to mraky, přece jen odrážejí teplo od Země proměnlivě, na Marsu nejsou a Venuše je mraky saturovaná.
   Podobně jako tají polární čepičky na Zemi, tají i na Marsu a na měsících Jupitera.
   Jak stoupá teplota Země, uvolňuje se z oceánů CO2, je ho tam víc než si myslíme. Takže všechna měření, jak stoupá CO2, jen zachycují DŮSLEDEK, ne PŘÍČINU.
   Globální oteplování se ovšem pilně využívá ve kšeftech s "povolenkami". A o tyhle prachy jde, jako vždy, na prvním místě.
   Ubozí "užiteční idioti", podobně jako ona nesvéprávná školačka, kšeftům jen pomáhají. Víc, než si myslíte!
   SW

   Smazat
  4. Věřit, milý anonyme 14:38, je nerozumné a u vědce i neprofesionální. Ve vámi uvedeném citátu není nikde důkaz, jen nepodložená domněnka. Takže opět opakuji, jste obětí manipulace jako ta nedospělá švédská autistka.

   Smazat
  5. Pane Dvořáku vyhledejte si na Wikipedii heslo Globální oteplování a přečtěte si to, je pojednání o čtyřiceti stranách a se spoustou odkazů, ale snad to pochopíte. Je poněkud zarážející, jak neumíte přijmout jiný názor a věcně argumentovat. Pro redaktora to není dobré vysvědčení.
   Jan Makovička

   Smazat
 14. 0:35-pravdivě popsáno.Naprostý souhlas s Janem Makovičkou.
  Za osla tu je diskutér a nenávistník Václav Dvořák a další popírači katastrofický globální změny klimatu.

  Češi vědí všechno nejlíp. Pořeší i klima
  https://a2larm.cz/2019/03/cesi-vedi-vsechno-nejlip-poresi-i-klima/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevychovaný 9:07, já nepopírám oteplování. I kdzž i o něm se dá pochybovat. Ale důkaz, že za to může lidská činnost, chybí. Prostě není. Nebo o nějakém víte? Sem s ním.

   Smazat
  2. 20:12 Nemalou měrou se na něm dokonce podílí i tento tvůj guru, vypouštěč prdů které tak rád a často čicháš! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   Stejný pokrytec a lhář jako ty, páč se k tomu neumí u ani chlapsky přiznat! - https://www.novinky.cz/internet-a-pc/501518-obrazek-s-napisem-putin-je-homosexual-musel-z-webu-zmizet-roskomnadzor-poprve-zakrocil.html

   Smazat
 15. Václav Dvořák 7. dubna 2019 20:12
  "Ale důkaz, že za to může lidská činnost, chybí. Prostě není. Nebo o nějakém víte? Sem s ním."

  Emise skleníkových plynů jsou na takové úrovni, že narušují fungování celého zemského ekosystému. Pokud tedy bude globální ekonomika pokračovat současným směrem, klima se „zblázní“ a dojde k řadě globálních kolapsů a krizí. Dominový efekt drolících se ekosystémů, stoupajících hladin oceánů, vymírajících druhů, superbouří a extrémních such nás zavede do světa stálého krizového stavu. To není scénář hollywoodského blockbusteru, ale závěr zprávy vědců z celého světa, která byla právě uveřejněna-Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC)
  https://www.mzp.cz/cz/mezivladni_panel_pro_zmenu_klimatu

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.