Reklama

středa 10. dubna 2019

Zvažuje Trumpův režim agresi proti Venezuele?

Stephen Lendman
10. 4. 2019
Mezinárodní právo hovoří jasně a nedvojsmyslně. Podle Charty OSN a dalších právních ustanovení nemůže žádná země z jakéhokoli důvodu napadnout jinou zemi s výjimkou vlastní sebeobrany. To znamená je-li sama jinou zemí napadena, anebo je její napadení zcela jasně na pořadu dne či okamžiku.. A dokonce i v takovém případě může souhlas s napadením jedné země zemí druhou dát jedině Rada bezpečnosti OSN – nikoli tedy prezident USA, Kongres či americké soudy.


Venezuela žije se svými sousedy a vůbec se všemi zeměmi v míru. Není s nimi ve válce a žádnou jinou zemi neohrožuje, zvláště pak ne USA, které samy naopak vedou útoky proti lidem a lidskosti doma i v zahraničí.

Dvě hlavní americké politické strany, to je strana republikánská a demokratická, představují s ničím nesrovnatelnou hrozbu světovému míru, a americké superzbraně dokáží zničit planetu Zemi i všechny její formy života. Žádná země v historii lidstva nezpůsobila více škod, více lidem a po delší časové údobí, než to dokázaly USA.

To je též zhruba vše, o čem imperializmus je. Venezuela Spojeným státům prostě vadí a po více než dva měsíce vrhala tato supervelmoc na svého menšího souseda všechny své mimoválečné zbraně – a neuspěla.

Je tedy nyní na pořadu dne i intervence vojenská? A vstoupí Britanie a další země NATO znovu do „koalice ochotných“ s cílem Venezuelu znásilnit a zničit? Mám tím na mysli strategii použitou v r. 1990 proti Jugoslávii a po 11. září 2001 proti dalším zemím, které nikoho neohrožovaly.

Podle mého názoru je to velice nepravděpodobné. Světová komunita se k takovémuto řešení nepřiklání, zvláště pak ne země EU i národy Jižní a Střední Ameriky.

Trumpův režim stáhl z Venezuely celý svůj diplomatický sbor a americké ministerstvo zahraničí vyzvalo americké občany, kteří ve Venezuele pobývají, aby tuto zemi opustili. A v pátek nejmenovaný představitel Trumpova režimu řekl, že vojenské řešení problému s Venezuelou se zvažuje, protože řešení jiná dosud neuspěla. Doslova řekl toto: „Vzhledem k posledním Madurovým akcím ztrácí naše dosavadní taktika svoji účinnost, což nám nedává jinou možnost než zvýšit náš tlak ekonomický, či prosadit řešení vojenské, jak je už naznačil prezident Trump svými slovy, že všechny karty jsou na stole“.

Přímá vojenská intervence nese ovšem svá rizika. Země sousedící s Venezuelou, např. Kolumbie a zvláště pak Brazilie, se vyjadřují proti intervenci hlavně v obavě z toho, že válka ve Venezuele by vyhnala ze země miliony válečných uprchlíků, kteří by přes hranice mířily právě na jejich území. A navíc je zde Rusko a otázka, je-li či není odhodláno suverenitu Venezuely udržet a bránit tak, jak to učinilo v případě Sýrie.

Bude tedy USA kvůli Venezuele riskovat konflikt Východ – Západ?

Opakuji znovu, že je to vysoce nepravděpodobné – a to dokonce i v tom případě , kdyby byl Amerikou jmenovaný pretendent na venezuelské prezidenství Guaido zatčen, vzat do vazby a očekával by soud.

Venezuela a její lid si tedy nyní může vybrat. Buď si udrží a ubrání svoji nezávislost a svůj sociální systém, který je nejlepší na celé západní polokouli, anebo se stane dalším státem vazalským, který se později promění ve stát policejně fašistický.

Výběr je to tedy jednoduchý. A základní svobody visí příliš vysoko na to, aby je lidé zatratili. A to bez ohledu na všechna rizika.

Vybral a přeložil Lubomír Man

35 komentářů :

 1. Nic neudělají Rusko svoje spojence neopustí a riskovat další Sýrii nebudou.

  Jinak aeronet se definitivně zbláznil každý den něco proti SPD takže je vymáznu z oblíbených.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi tak jak nás Rusáci neopustili v roce 1968.

   Vymazat
  2. 11:04 Vedoucí kolotočář se nezbláznil. Jen plní zadání, jako každá loutka. Jinak by byl za jeho antisemitismus, a jeho nepravdivá nařčení některých osob dávno trestán, tak jako jiní, kteří jsou postihováni za daleko menší prohřešky. A jeho protinárodní, antisemitská sekta, a někteří naivové, mu v tom vydatně sekundují.

   11:13 Po dalších více než 20ti letech přece jen opustili, aby se NATO mohlo na věčné časy rozvinout až k ruským hranicím, navzdory slibům ze strany dnešních spojenců.

   Vymazat
  3. 11:13
   Ano to nás neopustili, Ale v r. 1989 se na nás stejnjně jako později na Jugoslávii naprosto vy..
   A to je jediné do jim asi neodpustím.

   Vymazat
  4. 12:12 V te dobe meli starosti sami se sebou

   Vymazat
  5. USA a NATO jsou ZLO a kdo neklade ZLU odpor stává se jeho OBĚTÍ!!!!!

   Vymazat
  6. Pro Anonymní10. dubna 2019 11:04
   Aeronet se nezbláznil, pouze tahá za záchranou brzdu, při zvyšující se popularitě SPD.
   Do voleb nezbývá až tak moc času a strmý nárůst
   obliby SPD je pro ekonomické otrokáře států východního bloku a dalších zemí velmi, velminebezpečný.

   Vymazat
  7. kolotocar je posedlej demonama zidu .Kudy chodi tudy narazi na nebezpecne zidy a tajuplne spolky. Mentalni uchyl blabolajici zhovadilosti o jakemsi syndykatu.Jeden by mu nejradeji dal pusu a obejmul ho jak moc to mysli dobre s ceskejma pracujicima.

   Vymazat
 2. Proti Venezuele USA vojensky zasáhne to je jisté. Přeci zbrojní průmysl USA potřebuje další státní zakázky zbraní a USA potřebuje rabovat nejbohatší kolonii na ropu a zlato. Super zadlužené Spojené státy Americké potřebují žít na úkor Venezuely.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdesi jsem četl, že vpadnou li USA do Venezuely, opozice, neopozice, všichni(!!!) se postaví Američanům na odpor. Nevěřme tomu, že Američané jsou ve Venezuele nějak uctíváni a viděni jako nějací osvoboditelé.

   Vymazat
  2. Ále nebude tak zle. Sice je fakt že s tím Guaidóem to byla bota, to není žádnej vůdce! Proč sakra za skalpy komoušských opic s Madurem v čele nevypsal náležitou odměnu? Půjčku od MMF by na to určitě dostal! Na to vojáci čekaj, na pořádnej žold, a ne na kecy o "amnestii"!!! Ale snad nakonec toho rudýho autobusáka stejnak nemine oranžové pyžámko a následná odtučňovací kůra ve welllnesu "Guantanámo" na jeho milované Kubě a ty zbylý opice v tom Cáracasu se snad pak už podaří snadno zkrotit ekonomicky ...

   Vymazat
  3. nejen ze ale ze sousednich zemi pribehnou lidu Venezuely na pomoc. Kdo zna neco o prubehu valky v iraku ,vi ze jakmile potece krev usaci se zastavi. Jo takhle bombardovat z velke vysky bezpecne deti,zeny rodiny, skoly , skolky nemocnice, ale kdyz doslo na bombicky Al Baghdadi teroristu a udesny, opravdu udesny zraneni tech co prezili, mimo importu rakvi , muze videt ,ze US armada uz na to nema a navic i z tech duvodu se prateli s Al Baghdadi.
   Navic zrejme jsou tady ty Putinovi straslivy roury a neni protizbran uz hodne dlouho..
   Letadlo se nahradi ale pilot se nahradi tak za 5 let..
   Navic Maduro vyhrozuje Guerilla obranou a to je jeste horsi..
   Jakej je rozdil mezi vozralym a US vladou.
   Vozralej se potaci ode zdi ke zdi a Usa se potaci od zakladny k zakladne.. /Ukrajina,Slovensko dalsi
   a nove /..
   Ale nemaji na to aby si postavili zed s Mexikem kde jim prichazi invaze , take pomoci korupce mexickych gangsteru , kteri radi zaplati aby meli sve drogy a jejich prodavace v USA ,co nejvice zastoupene..
   Zevnitr je dopatlavaji mexicky lidi v politice i afroarabove jako jista Omar Ilhan , v Kongresu, ktera , jak jde slovo kolem se provdala za vlastniho bratra ,aby se dostal taky do USA,tohle jim tam dnes vladne..

   Vymazat
  4. 2:55 Nic se nebude potřeba bombardovat, přijedou náklaďákem a tu smradlavou rudošskou opici odchytěj živou pro zvláštní expozici ZOO na Guantananámu! - https://www.novinky.cz/zahranicni/502266-maduro-couvl-pomoci-se-nebrani.html

   Vymazat
 3. "Venezuela žije se svými sousedy a vůbec se všemi zeměmi v míru. Není s nimi ve válce a žádnou jinou zemi neohrožuje."  Není pravda. Venezuela, respektive venezuelský režim zaplavuje okolní země, především Kolumbii a Brazílii, miliony emigrantů a uprchlíků. A ty země to musejí řešit, přitom maj vlastních problémů už tak dost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jejda to je "argument" pane vševěd.. Slovensko taky zaplavuje okolní země statisíci uprchlíků, nebo jak si mám vysvětlit že tu maká Slovák kam se podívám, Režimem na Slovensku? :)

   Vymazat
  2. 11:12 Je třeba vyhlásit Slovákům válku. Většinou se migranti odtamtud ani nepokoušejí naučit se náš úřední jazyk!!!!!
   Časem si začnou prosazovat, abychom se přizpůsobili my jejich kultuře, a ne oni naší.
   To znamená vyměnit pivo za víno. Pánbůh potěš!

   Vymazat
  3. V Československu vám nevadili a teraz vám vadia???
   Nemáte sa kde utrieť, a provnávate Venezuelu, zo Slovenskom. Či čakáte až sa zo Slovenska stane druhá Kuba!! A zo Slovenska vyženieme vlastizradcov, kolaborantov, a prisluhovačov cudzích mocností, ako to urobili na jednom Karibskom ostrove v roku 1959???
   Krajny Latiskej Ameriky majú spoločnú históriju, a hovoria nielen vo Venezuele, ale aj Kolumbii, Ekvadore, (Miestodržiteľstvo Nová Granada) Španielsky. Áno pre niektoré režimy je Venezuela, Bolívia, a Ekvador trňom, lebo nemôžu presadzovať svoje záujmy.
   Nikaragua po 20 rokoch zvolila opäť kandidáta FSNL Ortegu, a pritom toho istého Ortégu v 1990 dali dole.
   Ale ľud Nikaragui, videl že za 20 rokov sa nikam nepohli, a za FSNL A Ortégu, aspoň stavali cesty, nemocnice, školy.
   Pozrite si Brazíliu tam hovoria po Portugalsky, ako dopadla?? A teraz chcú zatiahnuť Brazíliu do NATO, aby mohli narúšať štáty susediace z Brazíliou. Venezuela, Kolumbia, Peru, Bolívia, Paraguaj, Argentína, a Uruguaj. Aby mohli z Brazílie zvrhávať režimy, nepohdlné pre Severoameričanou.
   Alebo si v Čechách prajú, aby Slovensko malo dvoch prezidentov, ktorí sa považujú za legitímne úradujúcich, iba z tím, že jedného podporuje Západ,a druhého Východ??? Ako sme toho boli svedkami vo Venezuele??

   Vymazat
 4. USA demokraticky v Jižní Americe podporovaly fašistické režimy v Čile a pak v Argentině. Za doby fašistického režimu Franka ve Španělsku, tento režim otevřeně Američani. Otázkou je, co je tedy demokracie. Tedy demokracie je vše to co vyhovuje USA a je USA označeno jako demokracie. Všechny zločinecké války které vedly USA jsou demokratické. Ze všech to nejvíc pochopil Václav Havel, který promptně Americké zabíjení civilního obyvatelstva v Jugoslavii označil za humanitární bombardování. Všichni kdo mají jiný názor než Václav Havel jsou ruští agenti. Myslím že je vymalováno.

  OdpovědětVymazat
 5. Venezuela není ekonomicky v pořádku, ale to není žádný důvod USA k vojenské agresi proti ní! Myslím, ale , že už je doba někde jinde a USA si nechají zajít chuť, protože "vliv" předlužených a prolhaných USA stále upadá!! A s "komunismem" z Ruska už se svět strašit nedá!!! USA jsou dnes daleko horší světový činitel, než svého času SSSR, se svojí politikou rozšiřování "revoluce" po světě!! Dnes opět na rozdíl od SSSR, USA "šíří" svoji "demokracii" po světě ohněm a mečem!!! A běda, kdo nebude poslouchat, tak začnou padat bomby!! Jak se nám ty dějiny krásně opakují!! A USA budou "blbnout" do roztrhání těla, jak praví "Dobrý voják Švejk"!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Jourová včera v televizi prohlásila, že Češi jsou pod vlivem dezinformací a hlavně ti staří se bojí co s námi bude, když k tomu není žádný důvod, protože žijeme naopak v ráji, nemáme se čeho bát. Redaktorka hned přispěchala s názorem, že vše je to důsledkem Ruských webů, které šíři lži. Takže když někdo řekne, že k nám do Evropy proudí tisíce Afričanů, je to Ruská propaganda. Že v Německu města odmítají další přidělování migrantů protože je nezvládají a zvýšila se kriminalita je rovněž Ruská propaganda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:28 Slepicky.Jak muze byt nekdo tak jednoduchy?

   Vymazat
  2. Ona je z rodiny stranických funkcionářů minulého režimu. Styl myšlení tedy stejný - oportunizmus, prospěchářství, odtržení od potřeb a názorů lidí nahrazuje arogantním poučováním. Stejně si myslím, že v těch úplatcích tehdy jela!

   Vymazat
  3. A statisticky se kriminalita snižuje např.tímto: krádež byla vždy trestným činem, pak to byla krádež nad 5.000 Kč, dnes opět snižujeme kriminalitu tím, že krádež se počítá až od 10.000 Kč. Tomu říkám boj proti kriminalitě!

   Vymazat
  4. 13.58 Arana a Demeter si stěžovali, že musí do Lídla už čtyřikrát týdně - tak zase bude stačit tam jít nakoupit dvakrát...

   Vymazat
 7. 11:28
  Ale u nás se kriminalita také zvětšila. Akorát, se o některých druzích nepíše ani nemluví v televizi. Procházka Plzní v nočních hodinách nebo po setmění není také bezpečná.

  OdpovědětVymazat
 8. Ve Venezuele se nachází na pozvání vlády Venezuely vojáci Kuby, Ruska a Číny. Těžký to bude pro USA oříšek až napadnou Venezuelu a Rusko spolu s Čínou začnou bránit své vojáky, kteří se nachází ve Venezuele.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budou je bránit modo USA... ti také brání, zejména své okupační síly, proti okupovaným.. natož kdyby je chtěl někdo vyhnat jako ze Sýrie např. USA neumí anglicky? Nechápou význam rčení "Yenkee go home" - "afroameričan" přeci není žádná yenkee držka, a ten bílej vojcl je Gringo, ne?

   Vymazat
 9. Vlhké sny neoconů

  https://pbs.twimg.com/media/Dz1U3GFWkAI67Bs.jpg

  OdpovědětVymazat
 10. Mezinárodní právo je sice hezká věc, ale USA si s tím hlavu nelámou, viz Irák a pod.

  OdpovědětVymazat
 11. Ušáci už na.rali skoro celý svět, včetně globalistů a to jim ve finále zlomí vaz. Lžou kradou a vraždí, chtějí rozpoutat bordel po celém světě. Podporují je jenom stejně zločinné státy jako ony a podpindosníci celého světa, kteří si neumí představit, že by Ušáky někdo nakopal do zádele, když oni si tam chtějí zalézt a být pěkně v teplíčku. Ostatní jsou z nich už unavemí a chtějí mír, právo a spravedlnost a klid na práci a ty kecy o pseudodemokracii a pseudosvobodě ať si tam strčí k těm podpindonosníkům, ať si užijou. Hej hou. Rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 12. Žádná říše neudržela ovládat dlouhodobě velké teritorium. Ani USA nebude výjimkou. Jejich snaha pasovat se na světového policajta je již mimo a vyhrůžky cizině jsou jen projev slabosti. S Venezuelou to nebudou mít tak jednoduché, jak si myslí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A což teprvá takovej Chujlostan, ten už to má doslova za pár! - https://www.google.cz/search?q=%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F+%D0%B2%D1%8B%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%B5%D1%82+%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwig0ubU6dTeAhUQDOwKHbRHDx4Q_AUIDygC

   To nejsou fotografie nějakých skansenů, kde se točí staré filmy! Zde jsou tabulky, grafy, mapy, příslušné grimasy Putlera, ve kterých dokáže hloubku zoufalosti a falše odhalit jen špičkový psychoanalytik, atd.
   Prolhané, lenivé, ožralecké, expanzivní, cynické azbucké byzantské Rusko zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeno západní civilizací, úmyslně odděleno azbukou a širokorozchodnou železnicí. Zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu mezi touto sortou pochcaných, zesraných a za bílýho dne se ve škarpě válejících podlidí tu - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   které tak či onak bude nutné zlikvidovat v zájmu civilizace!:-)))

   Vymazat
  2. 15:50 Pane viete, to je turistická atrakcia, drevené domy, drevené cerkvy, to je tradícia.
   Aj U vás aj u nás na slovensku máme skanzeny rozvojového sveta, a príjdete tam, a máte pocit že ste v Indii, alebo v Bangladéši, alebo na Cejlóne.
   Tie skanzeny tretieho sveta na Slovensku, slúžia na odstrašenie potencionálnych mygrantou, ktorí sa chcú dostať do západnej Európy.
   Aby ich východná Európa a severný Balkán nelákal.
   A k tej církvi. Rusko bolo christianizováné z Carihradu, a to v 888 roku, ale rozkol medzi Rímom a Konstantinopolom nastal v 1056, kedy sa rozdelila církev na Pápeža a Patriarchu. Takže plačete nesprávne!! Gréci a Grécko je nasledovateľom Byzancie!! A to vás škrie??
   Neviete asi históriu Grécka, že Byzantínci boli Gréci, a nazývali sa ROMANAIKOS.

   Bulharsko prijalo vyhnancou z Moravských Čiech, kde prisluhovač cudzích záujmou Viching ovplivnil Svatopluka, aby sa zbavil Metodových učeníkov, ktorích prijalo Bulharsko, a priniesli písmo a jazyk, ktorí Moravský Česi, nechceli prijať za svoj!
   Cyriliku!!
   A Cyriliku prijalo nielen Bulharsko, ale aj Srbsko, a Rusko ako svoje písmo ktoré sa zmenilo na Azbuku.

   Pane 15:50 aj keď sa vám to nepáči, tak Rusko, Bulharsko, a Srbsko, ale aj Grécko, Cyprus bude nasledovníkom Byzanskej civilizácie!!
   Rusko sa Sibire nevzdá, lebo Čína, môže žiadať tak Vladivostok, Poamurie, Altaj a Sachalin, ktoré patrili dinastiji MING a QUING. Japonsko si môže nárokovať na Kurili. A ak na Kamčatke je vôľa byť súčasťou Ruska, tak to USA z Aljašky ovplyvniť nemôže.
   Možno Burjatsko v referende bude hlasovať za pripojenie k Mongolsku, a nie k Číne, ako si vi myslíte.
   15:50 akí je rozdiel medzi feudalizmom, a neofeudalizmom??
   15:50 tu prská ak nadáva na Slovanou, tak asi nie je Slovan, ale nejaký Frank, alebo žeby Sas??

   Vymazat
  3. 18:27 Však to tam píšu, že to není o žádných "skanzenech", ale o mizerii a čirém zlu! Cituju:

   "To nejsou fotografie nějakých skansenů, kde se točí staré filmy! Zde jsou tabulky, grafy, mapy, příslušné grimasy Putlera, ve kterých dokáže hloubku zoufalosti a falše odhalit jen špičkový psychoanalytik, atd."

   Zvlášť ty xichty toho zkurvence hovoří za vše! Však Rusové - ti chytří - a těch moc není jak řekl kdysi Zederblum (je znám jeho výrok: "Pokud se mezi Rusy najde někdo chytrý, vždy se nakonec ukáže, že je to Žid!") dobře vědí co je zač! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   Vymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.