Reklama

pátek 10. května 2019

American Conservative: je třeba se zbavit Boltona, než bude pozdě


Maxim Isajev
10. 5. 2019   regnum
Není pochyb o tom, že současný poradce pro národní bezpečnost USA by měl svou pozici opustit. Někteří mají zcela pochopitelné přání, aby v zahraniční politice americký prezident Donald Trump a poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton zaujali ostře protikladné pozice, ale nechápu, proč si myslí, že tomu bude právě tak? Bývalý americký velvyslanec v Iráku Christopher Hill například tvrdí něco takového: "Prezident je zásadně proti vojenským akcím, ať je to kdekoli, ale Bolton je, naopak, ostře naladěn ve prospěch vojenských akcí, proto administrativa nemůže vypracovat jednotný postoj".Pokud se pozice Trumpa a Boltona opravdu tak výrazně rozcházejí, není jasné, proč je Boltonovi ještě dovoleno svobodně kontrolovat zahraniční politiku USA, píše Daniel Larison v článku pro The American Conservative.

Nebo se můžeme setkat i s jiným úhlem pohledu. "John Bolton plánuje zahájení války s Íránem, o které vždycky snil, nebo se ocitl na pokraji propuštění?" Během posledních několika dnů poradce Trumpa pro národní bezpečnost učinil řadu prohlášení, týkajících se Íránu a Venezuely, která jsou obvykle vyřčena v rámci přípravy na vojenskou kampaň. Ale přece jen se zdá, že Boltonův šéf se ho nechystá podporovat, napsal Jason Rezaian ve svém článku ve Washington Post.

"Nepodporující" Trump však poslušně dal Boltonovi a dalším příznivcům tvrdé linie vůči Íránu prakticky všechno, oč žádali. Trump šel mnohem dál než kterýkoli z jeho předchůdců, když položil základy pro vojenský konflikt s Íránem. Zároveň jsou mnozí přesvědčeni, že Trump nedá pokyn k úderu, protože není takový, jako byli předchozí prezidenti, a protože je proti intervenci. Ale všechny důkazy svědčí o opaku.

Počítá se s tím, že Trump nebude rozpoutávat dlouhodobou, mimořádně nákladnou válku, která by mohla popohnat ekonomiku do recese. Ale každý americký prezident, který rozpoutal nezákonnou válku, věřil, že vojenský konflikt nebude trvat dlouho a nezpůsobí vážné potíže. Samozřejmě, nikdo se nebude rozhodovat ve prospěch dlouhodobé krvavé války. Totéž se však děje pokaždé: absurdně optimistická očekávání příznivců tvrdé linie se rozbíjejí o žulu reality. Ale političtí vůdci i nadále věří, že tentokrát však už všechno půjde zcela jinak. Ve chvíli, kdy Bolton řekne Trumpovi, že útok na Írán (nebo Venezuelu) je jediný způsob, jak je možné "vyhrát", Trump, pravděpodobně, vezme v úvahu Boltonovu radu stejně jako dříve.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

20 komentářů :

 1. Ten Bolton vypadá jako blbeček.Nejenže tak vypadá,on to blbeček dopravdy je...Válečný štváč,lhář a nebetyčný blbeček.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne, Bolton, stejně jako kdysi M.Albright, jsou jedni z mála Američanů, kdo má koule udeřit co nejtvrději na své nepřátele a ukázat všem, že Ameriku nikdo okrádat nebude. A tak to je správně.

   Smazat
  2. 12:42
   To máš pravdu, že krvavá madla měla koule, škoda, že nebyla někde nablízku, rád bych jí je nakopal a tobě s tím hajzlem Boltonem současně.
   Co se říká, slušní lidé by takové hajzly jako jste vy vyjmenovaní okamžitě po prvních slovech měly pověsit na nejbližším kandelábru, aby již nikdy nedošlo k válce. Doufám, že někdo kdo tě zná ti tu službu udělá za mě. Bylo by co oslavovat

   Smazat
  3. 12:42 neomylně jmenoval dva největší zločince v administrativě USA. Bolton možná Krvavou Madlu překoná, má ještě nějaký čas.
   12:42 je zrůda píšící česky. Asi jí dělá radost, když sxre slušné lidi. Jsou tací případové, hodní všeobecného opovržení.

   Smazat
  4. 12:42 vy jste se asi upsal, když píšete: "ukázat všem, že Ameriku nikdo okrádat nebude". Snad všem ukázat, že v okrádání druhých Americe (rozumí se USA) nikdo bránit nebude.

   Smazat
  5. 18:09
   Nebo chtěl 12:42 říct, že všem ukážou, že v okrádání druhých nemá Amerika konkurenci. :)

   Smazat
  6. 13:07 Přesně tak souhlas ten bolton je velký hnusák a ta jezinka z Čech to samé.

   Smazat
  7. Na druhou stranu, ale Silenec jeden z nejhorsich. A porad je elitami zarazovan/pres jeho udesny chyby a zlociny/ do vlad. Vetsina duchodcu ve vlade USA nema odvahu neco zacit, ale takovyhle Pomateny Silenci , kdyz se dostanou do pozice kde muzou skodit a vyvolat svetovou vaslku ,nezavahaji ani vterinu ihned zacnou. A jeste navic pobezi /kdyz to stihnou/,si pro Nobelovu cenu Miru..
   Stale se mnozi a dokonce premnozuji a tak nebezpeci,konce celeho sveta prave od tech vzrusta..
   Ponevadz vypadaji a predstiraji ze jsou lidi /ale nejsou ani nemohou byt/, a tak jsou pro svet smrtelne nebezpecny.

   Smazat
  8. Nevím, kdo okrádá USA, ale všichni víme (kteří vědět chceme) koho všeho již okradly USA. A je rozdíl mezi obchodní výměnou zboží, kdy USA si nechaly přerůst kapitál s globalisty přes hlavu, takže ti vymístili výrobu z USA do jiných zemí, odkud se dnes potřebné zboží dováží zpět do USA za nižší ceny oproti příp. výrobě v USA (proto do těch lacinějších zemí také šli) a mezi okrádáním jiných zemí např. rabováním jejich surovin či jejich "nákupem za hubičku". Viz venezuelská ropa v době před Chávezem. Pokud jde o takové "poradce" jako je Bolton, jde spíše o zatím nuceně trpěné zlo. Trump se postupně seznamuje s tím, kdo vše mu lže, postupně se oprošťuje z chomoutu vytvořeném na něj z důvodu vymyšleného ovlivňování voleb v jeho prospěch ze strany Ruska. Nastává ale čas a příležitost, aby si začal dělat doma pořádek.

   Smazat
 2. No, ono to také může být taková ta hra na zlého a možná hodného policajta. Ono se jinak vyjednává, když protistrana ví, že může být hůř. Čím víc tomu protistrana uvěří, tím více je náchylná k vyhovění.

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. P. Radosta: Volte služebníčky eu z kavárny ods,čssd,kdu,stan,stop09 a piráty. Zbavíme vás Českého státu a místo toho budeme žít v chudém departmentu superstátu.Zavedeme liberální diktaturu a samozřejmě cenzuru. Co nejrychleji se dostaneme do muslimského chalífátu. Až to bude hotové zaútočíme pod vedením usa na Rusko a konečně bude mír na zemi. Světlé radioaktivní zítřky přeje soudruh radosta a spol.

   Smazat
 4. Snaha USA udržet silou pod svou kontrolou celý svět a nepřipustit multipolaritu je naivní a s důsledky pro vlastní obyvatelstvo. Váleční magoři typu Bolton a Pompeo jsou hrozbou pro svět. Bohužel tito zločinci sami nikdy nebudou stát v první linii a nastavovat vlastní krk, ale hnát jiné na smrt jim nevadí.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 6. USácký prezident musí poslouchat Velikého Putina, BJJP; prostě MUSÍ !

  S.s.Isajev má čistou Leninsko-putinskou pravdu: My roduvěrní Češi a Rusové nemáme pochyb, že Trump musí skákat, PŘESNĚ jak Veliký Putin, BJJP, píská.
  Proto musí vyhodit válečného štváče Boltona, musí ho nahradit mírotvůrcem, kterého mu pošle Veliký Putin, BJJP.

  Ano, Trump prostě MUSÍ poslouchat Vůdce všeho Slovanstva, jinak nebude zvolen podruhé.
  To Trump ví VELICE DOBŘE, proto je jen otázkou času, kdy rozkaz Velikého Putina, BJJP, splní do puntíku.

  Ano, my komunisti, putinisti, zemanisti a babišisti můžeme být hrdí a šťastní, že žijeme a bojujeme v naší NÁDHERNÉ rodné Západní Asii, rodišti Nesmrtelného Lenina i Velikého Putina, BJJP, Leninova náměstka na této Zemi: Jednoho krásného dne zvítězíme nad Evropou i Amerikou, a evropské hodnoty smeteme na smetiště dějin, na věčné časy a nikdy jinak!

  Komunismus-putinismus-siťinpchingismus – budoucnost lidstva!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. POZOR !!

   Výše uvedený příspěvek jsem vložil již POPÁTÉ, neboť ten původní (z 10. května 13:33) ) i jeho další uveřejnění zdejší smradlavé cenzorské hovado tupě smazalo.


   Jak dlouho ještě zneužívati budeš naší trpělivosti, cenzorský smrade?!
   Myslíš si snad, že tě necháme běžet, v brzkém budoucnu, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace?

   Jestli jsi opravdu tak hloupý, tak věz, že tě NENECHÁME uprchnout, že si tě chytíme, my komunisti, putinisti, zemanisti a babišisti, za pomoci ruských soudruhů a soukmenovců z KGB/FSB.
   A pak s tebou naložíme typicky slovansky humánně, po husitsku, po leninsku, po putinsku, na místě.
   Pohov!

   Volte ANO, KSČM a našeho Miloše, ať se k nám nepřemožitelná Armáda Ruské federace vrátí co nejdříve!


   P. Radosta

   Smazat
 7. Je fakt, že existence J. Boltona, resp. jeho politiky, náramně rozšiřuje D. Trumpovi jeho manévrovací prostor a škálu nástrojů. Může obchodovat i válčit, na obojí jsou světová veřejnost a administrativa USA připraveny. Pro oponenty je tím pádem Trump nečitelný, těžko se lze pak připravovat k nějaké koncentrované konkrétní reakci. Pro Trumpa je to nakonec výhodnější, než být zřetelným mírotvorcem či jasným válkychtivcem. Nezříká se žádné metody a přitom protivník je oslaben - ať pro mírový obchod nebo válečný střet, protože není tak silný jako USA, aby mohl vystavět (v ekonomice, vojenství) více vyjednávacích, obranných strategií. Nemluvě o psychologickém působení nejistoty.
  Protože ale Bolton je skutečný válečný štváč a svoji roli nehraje, nýbrž žije, tak je to od Trumpa (ať již je to vědomá strategie nebo nezvládnutí kádrové práce) jízda na tygrovi. Doufejme, že Trump nespadne dřív, než tygr bude v zoo v kleci.
  KR

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.