Reklama

úterý 7. května 2019

Bude další „prima válčička“?

Eric Margolis
7.5.2019 OrientalReview, překlad Zvědavec
Jasně. Pojďme vtrhnout do Venezuely. Další prima válčička. Vždyť je to tam plné komoušů a mají tam moře ropy. Jediné, co tihle kubomilní Venezuelani nemají, jsou zbraně hromadného ničení.
Tento týden američtí neokoni otevřeně pohrozili, že když selžou nejnovější snahy CIA o zosnování puče s cílem svrhnout Madurovu vládu, Washington možná pošle na místo mariňáky.

Inu, puč byl jedno velké fiasko a venezuelská armáda prezidenta Madura nesvrhla. CIA se nepovedlo svrhnout ani vlády v Moskvě, Teheránu a Damašku. Její jediný relativně nový „úspěch“ spočívá v sesazení promoskevské vlády na Ukrajině a její nahrazení bandou zkorumpovaných šašků (stálo to necelých deset miliard).

Od druhé světové války se Spojeným státům nepodařilo úspěšně vést jedinou velkou válku – pokud nepočítáte invazi do Grenady, Panamy a Haiti a rozbombardování Iráku, Sýrie, Somálska a Libye. To je alarmující pomyšlení, vezmeme-li v úvahu nedávné prohlášení Pentagonu, že zredukuje malé koloniální války (neboli „válku s terorem“), aby se přichystal na skutečně velké válčení s Ruskem, Čínou nebo dokonce Severní Koreou.

Venezuela je v obrovském ekonomickém chaosu kvůli ztřeštěným hospodářským strategiím Chávezovy a pak Madurovy vlády – a kvůli americkým ekonomickým sabotážím. Můj první zákon mezinárodních vztahů však zní: každý národ má od Boha absolutní právo špatně spravovat své vlastní záležitosti a volit si své vlastní gaunery či blbce.

Teď nicméně naši nepříčetní neokoni ve vládě chtějí začít válčit s Venezuelou, velkou, vyspělou zemí s 32,7 miliony obyvatel, a to ve stejnou dobu, kdy vyhrožujeme válkou Íránu, pleteme se do věcí celé Africe a konfrontujeme Rusko, Čínu a možná Severní Koreu. Díky našim tažením „za svobodu“ jsou velká území Středního Východu a Afghánistánu v troskách.

Invaze do Venezuely by americké armádě nedala moc práce: polovina populace tam současnou vládu nenávidí a Američany by možná vítala. Venezuelská armáda disponuje jen omezenou bojovou silou. K invazi by se možná přidaly pravicové režimy v sousední Kolumbii a Brazílii.

Ale co potom? Vzpomeňte si na Irák. Americký útok projel chatrnou iráckou armádou, jejíž sílu média značně nadhodnotila, jako nůž. Jakmile se však na iráckém území usadili američtí a britští vojáci, aby se věnovali svým okupačním povinnostem, začaly jim život ztrpčovat guerillové síly. Ten odpor trvá doteď, i po šestnácti letech. Totéž by se pravděpodobně stalo ve Venezuele.

V Latinské Americe vládne hluboká antipatie vůči Spojeným státům, která existovala už dávno před plukovníkem Chávezem. Vzpomeňte si například na rozsáhlé protiamerické pouliční bouře, jimiž Caracas v roce 1958 uvítal tehdejšího viceprezidenta Nixona.

„Yankees Go Home“ rezonuje velkou částí Latinské Ameriky. Vtrhnout do Venezuely, další země, o které Trumpova administrativa ví jen málo, by mohlo být totéž jako píchnout do vosího hnízda. Ty jejich nemotorné pokusy potrestat Kubu a získat si ještě větší sympatie floridské pravicově založené voličské základny, tvořené Američany kubánského původu, by jen přilily olej do ohně protiamerického hněvu po celé Latinské Americe. Mějme se na pozoru před Fidelovým duchem.

Rozhovory Washingtonu a Moskvy o Venezuele jsou v plném proudu. Ani jedna z těchto zemí tam nemá žádné zásadní zájmy. Rusové tam přikládají pod ohýnek jen kvůli odvetě za rostoucí vměšování se USA do míst, která Rusko považuje za svůj vlastní dvoreček, a do Sýrie. Jak Američané, tak Rusové by měli z Venezuely fofrem vypadnout a starat se o své.

Místo toho tu zní bláznivé návrhy na vyslání 5 000 žoldáků do Venezuely, aby svrhli Madurův režim. Jak dobře fungovalo velkorysé nasazení žoldáků placených Američany v Iráku a Afghánistánu? Byl to naprostý propadák. Jediné, co jim opravdu šlo, bylo mytí nádobí na našich základnách, vraždění civilistů a hraní si na Ramba.

Pro ty, jimž se nelíbí americké panování, by mohla americká invaze do Venezuely být dalším krokem ke zhroucení impéria. Další imperiální vměšování se do záležitostí jiných bez jakékoli strategie; vznik dalších nepřátel.

Velkým vítězem by samozřejmě byl Pentagon a vojenskoprůmyslový komplex. Další miliardy by se utrácely za aktivity v zemi, kterou by většina Američanů nedokázala najít na mapě, ani kdyby na tom závisel jejich život. Ještě víc objednávek na zbraně „proti povstalcům“, ještě víc frček, ještě víc jásotu na Fox News a mezi fandy wrestlingu.

Nejhorší je, že by Spojeným státům nakonec mohlo zůstat na krku krmení poničené Venezuely a péče o ni. Jak nám to šlo s Portorikem po hurikánu? Pořád je napůl v troskách. O venezuelskou těžkou, hustou ropu teď moc zájemců není.

Z Venezuely by se mohlo stát hodně velké a věčně hladové mimino.


Another "Jolly Little War"? vyšel 4. května 2019 na Oriental Review. Překlad v ceně 265 Kč Zvědavec.

29 komentářů :

 1. Článek plný protikladů, které se navzájem vyvracejí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hezky a trefně napsané...
   BTW, kde jsou ty protiklady?)

   Smazat
  2. Hezky napsané??? Je to pěkný blábol. Porovnává jabka s hruškama, odporuje sám sobě, přání vydává za skutečnost. A spoustu věcí nepochopil, možná ani pochopit nechce.
   Mik

   Smazat
 2. Článek nic moc,ale vyjádří se určitě "velká trojka",tři dědci:prdznalej,radostnej a pauler....To pak bude to pravé počteníčko!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A proč jsi sem tedy lezl Pepku8:08? Pro to pravé počteníčko? Pročti jsi jinde kde nepíšou tři dědci Paler, Prznatej, Radostnej, ale tvý milovaní soudruzi z Pražského kavárenského klubu povalečů.

   Smazat
 3. Američany velká a věčně hladová mimina netrápí. Na jejich přebalování a krmení mají své trouby, pardon, "spojence", kteří se toho rádi ujmou.

  OdpovědětSmazat
 4. Takové články píše Blbá Horákyně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlez za paní Horákovou do postele. A když ti tam bude na hřbitově chladno, funebráci ti přinesou teplé oblečení a kafe.

   Smazat
  2. Prosím, pozvěte pacienta 10:30 na kontrolu.

   Smazat
 5. Žádná válka USA s Iránem nebude, USA a její "spojenci" už na ni v současnosti, z řady důvodů, "nemají", obrat nastal v roce 2014....
  Teď už jim zbývá jen taktika "politiky dělových člunů". Ukázat lodě, letadla, zahrát si na vojáčky a doufat, že představivost dokoná zbytek...

  OdpovědětSmazat
 6. Maduro by měl rozdat věrným zbraně aby přivítali us okupanty jak se patří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:01 "...v zemi už existuje kromě ozbrojených struktur už i organizovaná domobrana. Koncem ledna Maduro sdělil, že celkem bude vytvořeno 50 tisíc útvarů národní domobrany."
   http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=219123

   Smazat
  2. L.S Dík za informace nic jiného dělat nemůžou než bránit svoji zem.

   http://svobodnenoviny.eu/maduro-instruuje-armadu-aby-se-pripravila-na-odrazeni-americkeho-utoku-na-venezuelu/

   Smazat
  3. S těma 50000 - chce se to trochu orientovat v překladači. To co z angličtiny přeloží jako "jednotka" znamená ve skutečnosti "jedinec" - voják. Takže domoobrana bude mít asi 50 000 členů.

   Smazat
  4. 13:05 Zřejmě v té "orientaci" máte zmatek...

   "Lidová domobrana bude teď součástí ozbrojených sil Venezuely, sdělil prezident Nicolás Maduro, jehož projev byl vysílán na Twitteru.

   Maduro ještě jednou potvrdil, že ke konci roku bude mít domobrana až 3 miliony lidí, a že bude působit po celé zemi. K dnešnímu dni má přes 2,1 milionů lidí."

   https://cz.sputniknews.com/svet/201904149630286-lidova-domobrana-bude-soucasti-venezuelske-armady/

   Smazat
  5. Uz rozhlasil ,ze vytvari vyzbrojuje nove divize dobrovolniku na obranu proti USA. Dale v pripade utoku pribehnou dalsi a davy jich z cele Jizni Ameriky , ktery nemohou vynechat tu prilezitost si picnout do Usaka.. Malokdo je tam tak "popularni" jako USA.

   Smazat
 7. Pan autor je asi tak nějak na hlavu. Studečně každá jeho věta si v zásadě odporuje a vlatně je to naprostá slátanina nesmyslů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:19 vašemu pocitu z článku, že "každá jeho věta si v zásadě odporuje" se nedivím. Pro čtenáře vašeho typu je onen text nesporně značně složitý. Nezoufejte, není každému dáno.

   Smazat
  2. Evidentně nezoufáte, není vám shůry dáno.
   Mik

   Smazat
 8. Žádná válka tam nebude. Umírali by tam Amíci a pak má Trump po volbách.

  OdpovědětSmazat
 9. Marine Le Penová k volbám do EU: „Začala bitva o Evropu, zdali zůstane evropská s evropskými hodnotami“:

  http://svobodnenoviny.eu/marine-le-penova-k-volbam-do-eu-zacala-bitva-o-evropu-zdali-zustane-evropska-s-evropskymi-hodnotami/

  Orbán: Maďarsko a Itálie dokázaly, že nelegální masová migrace může být zastavena:

  http://svobodnenoviny.eu/orban-madarsko-a-italie-dokazaly-ze-nelegalni-masova-migrace-muze-byt-zastavena

  Nacionalistické křesťanské Maďarsko vzkvétá: stoupá počet manželství, klesají potraty a má nejvyšší pododnost za 20 let:

  http://svobodnenoviny.eu/nacionalisticke-krestanske-madarsko-vzkveta-stoupa-pocet-manzelstvi-klesaji-potraty-a-ma-nejvyssi-pododnost-za-20-let/

  OdpovědětSmazat
 10. Postupnými kroky světových mocností a vlastní neschopností se přizpůsobit, klesá vliv a důvěryhodnost USA. S poklesem důvěryhodnosti je spojen pokus udržet si slovo silou. Mezinárodní právo používat v přístupu k druhým a sám jej porušovat, znamená postupné odpadání spojenců USA. Je to těžké rozhodnutí pro menší státy, držené v poslušnosti silou, vydíráním, sankcemi. USA mají stále ve světě silnou pozici a jejich koloniální zájmy jsou pro ně prioritou. Skutečná situace lidí v "zájmových" státech je jim zcela lhostejná. Ale pokud si "zájmové" státy chtějí zachovat samostatnost, nemohou na význačných státních postech trpět proamerické kolaboranty a nechat rabovat svoje hospodářství.
  Nejsem znalec, ale prostředí ve Venezuele je spíše vhodné pro partyzánskou válku, tu mají Američané v plánu?
  Poznámky o "špatném" vedení státu Chávezem a Madurem jsou mi trochu proti srsti. Pod tlakem sankcí, se snahou napravit dluhy předchozích proamerických vlád se nedají očekávat okamžité změny.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 11. Asi nám není pomoci, kdyby zítra ráno zázrakem zmizely všechny zbraně, tak se stejně utlučeme klacky a čepicemi. Je mi to líto, jsem pacifista.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty snad nepovažuješ klacek a čepici za zbraň? To jdeš proti evropskému trendu. viz zákon: "zbraní je jakýkoliv předmět, kterým lze učinit útok důraznějším".

   Smazat
  2. 13:11 Máte pravdu, jsem hlupák, protože neznalost zákonů neomlouvá. Nejsem právník a mám jen selský rozum.

   Smazat
 12. Rusové ani Číňané by ve Venezuele nikdy takto nebyli, pokud by nebylo pokusů o zločinné svržení tamní vlády a nastolení proamerických lokajů. Nebylo by toho totiž třeba. Venezuelané si sami dovedou řídit chod svých věcí anebo se to za pochodu naučí.
  A užitek z tamního přírodního bohatství ať si užívají Venezuelané, a nikoliv kdos z Wall Steet(u).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bych vůbec nesrovnával! Páč na rozdíl od Russáků, kteří coby de facto vječně zlití divoši křepčící za bílýho dne v pochcaných teplákách! - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   ... jsou pro civilizaci zcela nepotřební, tak žluťáci, až je zbavíme komoušů, nám můžou dál sloužit tradičně v roli kuliů i kuliJan s takovouto praktickou šálou na krku! - https://www.dhm.de/fileadmin/medien/lemo/images/ba008251.jpg

   Smazat
 13. A co bychom měli od USA očekávat jiného, než války, války, války, vydírání, sankce, blokády, genocidu, hromady mrtvých civilistů... Mír USA zabíjí, je to největší nepřítel každé diktatury kapitálu, USA nevyjímaje. A Venezuela, to je takový zárodek MÍRU, ŽE JE HO NUTNÉ ZARDOUSIT HNED V POČÁTCÍCH VŠEMI ZPŮSOBY. A KDYŽ NESTAČÍ VYDÍRÁNÍ, VYKRÁDÁNÍ, TAK CO ZBÝVÁ ZLOČINNÉMU KAPITÁLU? VÁLKA! Tak hurá, ty nejsi pro? Človeče, ale to si říkáš o zkuciakování!

  OdpovědětSmazat
 14. Jednu pravdu Margolius má - přesně za tohle má Globální Principál na intervence ve stylu Boltona a Pompea (mimochodem - tak krásně se demaskují) na USA již připravený recept - když to Trump nezvládne a nezarazí těm psychopatům jejich plány, tak bude z USA to, co ukazoval seriál Revolution (Revoluce).

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.