Reklama

pátek 24. května 2019

Další bludný omyl v jaderné energetice

J&T Bank
24.5.2019
Ukazuje se, že opustit jadernou energetiku, i když pravděpodobně jen dočasně, bude pro české politiky mentálně velmi těžké. Dnes už to ale visí doslova na vlásku.

O co politici chtějí více stavět a nechtějí z důvodu přízně veřejného mínění v jádro slyšet pravdu, o to více gradují komplikace na stavbách jaderných reaktorů technologie III+ generace v USA i Evropě. S tím se sypou i šance všech dosavadních zájemců o stavbu těchto reaktorů v Česku tak rychle, že vlastně Česko zůstává v jaderném vakuu. Tento vývoj ještě nedávno očekával jen málo kdo.


Problémy Korejců na jejich jediné stavbě v zahraničí v UAE se stupňují nyní každý měsíc a najevo vychází i pro Evropu nepřijatelné pozadí této stavby včetně bezpečnostních parametrů. Nemine ale také ani týden, aby nepřišla nějaká negativní zpráva týkající se i ostatních původních zájemců o českou zakázku jako Westinghouse či Areva. O ruských projektech v Maďarsku a Finsku se raději mlčí. Je jasné, že i zde jsou původní plány zcela mimo výseč původně slíbeného času a ceny. Další a další prodlužování a prodražování staveb bloků na Slovensku, ve Finsku či Francii, nulový pokrok v Maďarsku už tak nikoho ani nepřekvapuje. Jenže v posledním půlroce došlo také ke zrušení stavby projektů šesti bloků v Turecku či Británii, a to hlavně z důvodu raketovému nárůstu investičních nákladů plánovaných bloků během posledních pár let, které se například v Turecku proti původním rozpočtům až zdvojnásobily.

Paradoxem celé situace je fakt, že největší problém budoucnosti energetiky a její přerod, což je nyní výzva nejen pro Evropu, ale pro celý svět, na sebe v rámci domácí diskuze vztáhlo Česko, od kterého to v EU nejen nikdo nechce, ale ani nečeká. Přitom z pohledu kvality i struktury našeho aktuálního energetického mixu není v celé Evropě už nyní na přicházející změny připravenější a v tomto směru na minimálně dvě desítky let zabezpečenější země, než je právě Česko. Naše velké sousedy (jak Polsko, tak Německo) v tomto směru čekají s námi nesrovnatelné výzvy, ale nikdo z nich nepanikaří tak jako čeští politici a státem ovládaný ČEZ.

Řešení, která ale ČEZ a vláda předkládají, se v čase navíc sama vyprazdňují. Nejen že mamutí bloky nejdou nyní rozumně postavit, ale tento „hardware“ se kvůli stále většímu důrazu na obnovitelné zdroje, plyn a skladování energetiky v našem regionu ukazuje do budoucna i problematicky kompatibilní s těmito změnami vynucenou proměnou fungování energetických sítí a přenosové soustavy neboli „softwaru“.

A co je ten poslední vlásek, na kterém naděje na stavbu jaderného bloku v Česku visí? Jen slušně řečeno „nepřesné“ našeptávání jistých zájmů slibujících, že postavíme blok až 1200 MW za 140 mld. Kč, když reálný benchmark z EU i USA, projektů realizovaných jadernými velmocemi, je dvojnásobný. No a pak už je to jen trojčlenka. Dopočet ceny elektřiny, která vzejde z takové investice a predikovatelných variabilních nákladů a která bude násobná proti nyní se nabízejícím paroplynových zdrojům. Ty by dokonce mohly posloužit jako dočasná alternativa k dnes už téměř jistému budoucímu vstupu výkonově menších, do sítí vhodnějších a cenově levnějších menších jaderných reaktorů na trh. Jedno je ale jisté. Smlouva mezi státem a ČEZem, jak byla nedávno představena jako řešení českých jaderných složitostí, je jen další bludný omyl vycházející ze špatných předpokladů.

- - -91 komentářů :

 1. Problematiku "kapesních" reaktorů má vyřešenou Rusko, ale pochybuji, že by se o to chtěli s někým dělit. To je nadmíru strategická záležitost....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapesní reaktory? :))

   Smazat
  2. 22:03
   Kapesní reaktory se vejdou do kapsy, to vy nevíte? Já myslel že to víte. To se divím, neví ani kapesní reaktor.

   Smazat
 2. Zajímá mě,co autor naznačuje tím "o ruských projektech se RADĚJI mlčí".To jako kdo mlčí,nebo on neví,nebo se snad u ruských staveb cena nezvedá?To bych to mlčení chápal,přece bychom nechválili Rusko.Když píši takový článek,měl bych poskytnout komplet info,nebo nepsat nic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je treba se napred vzdycky podivat na zdroj a ona J&T Banka, budou vzdycky smejdi. :-)

   Smazat
  2. tak hlavně že budeme vyvažet když všechny montovny kuplandy ale i statni aparat patři čtvrte řiši ktera ruši svoje elektrarny aby se mohla pochlubit jak jim protentokrat misto hnědych mozku firerovych zelana anžele vyčistila šene dojčland zatimco vovčani protentokratu ti nemusi svitit potože by mohli vydět tu kvalitu všech separatu v jejich kuplandech kterou by nežrali ani hladovy bezdomači v africe či indii ale dobře nam tak když historicky doložene je si češi nikdy neuměli vladnou sami ale vždy byli v předklonu směrem odkud zrovna foukalo

   Smazat
  3. 9:27, taky nevím o co tady redakci jde. Česko nemá moc alternativ, co se týká energetiky, v podstatě skoro žádné. V průmyslové zemi je nutno několik velkých zdrojů, to fotovoltaikou na střechách domů nebo několika poli větrníků neutáhneme. Pokud vytěsníme jádro, moc toho nezbyde. Řeky nejsou vodnaté, moře nemáme a pak už jen plyn a uhlí.

   Co se týká ruských projektů, ač Rusy zrovna nemusím, zatím jsou jedni z mála, pokud ne v současnosti jediní, kteří svoje elektrárny dokončují. Co se týká tlakovodních, tak nedávno dokončili už druhý blok VVER-1200 u Voroněže (III+), další dokončují v Ostrovci v Bělorusku, pak dva bloky vedle Petrohradu (Leningradská AE). Další již dohodnuté projekty VVER-1200 jsou s Čínou, čtyři bloky v Tchien-wan a Sü-ta-pao. Zájem projevila také Indie a Egypt, Pakš, a samozřejmě také Írán s nešťastným Búšéhrem.

   Co se týká Finska, tamní společný projekt v Hanhikivi není zbržďován Ruskem, ale stále novými požadavky finských orgánů. Přitom stejnou stavbu Rosatom realizoval ve zmiňovaném Voroněži, Kalinině u Tveru, Petrohradě.. Skutečné konstrukční problémy jsou ve Finsku při nekonečné výstavbě v Olkiluotu Arevou. Slovenské Mochovce (3,4), projekt VVER440 snad ani nemá cenu připomínat - co s tím má Rusko?

   Rusko nedisponuje jen zkušenostmi s tlakovodními traktory, ale i s množivymi, které jako jediní na světě používají nejen v experimentálním provozu, ale i v energetice (Bělojarská, Zarječnyj u Jekatěrinburgu). Loni spustili BN 800. Projekt CFR-600 na rychlé neutrony už koupila Čína pro svůj experimentální reaktor. Letos spustili v Murmansku 70 MW plovoucí AE, kterou chtějí nahradit Bilibinskou na Čukotce.

   Rusko má na svém kontě mnoho dokončených projektů i ze sovětské éry u nás, v Maďarsku, Bulharsku, na Ukrajině a v Rusku. Dokonce i projekt RBMK by neměl tak špatný ohlas, nebýt události v Černobylu. Vedle Petrohradu stojí dva stejné bloky a stále jsou funkční, a čtyři bloky v nešťastném Černobylu fungovaly ještě deset let po havárii v silně zamořené oblasti. Stejný typ v Ignalině musela Litva odstavit jako podmínku vstupu do EU, podobně jako Slovensko VVER 440, Bohunice V1.

   Pak je tady ještě jeden faktor, velmi zajímavý právě pro Českou republiku. Rusové tradičně oslovují jako generální dodavatel své jaderné zevhnologie své osvědčené subdodavatele, kteří jsou ve značné míře i v ČR. A to nejen u výstavby na vlastním území, ale i v zahraničí. Taktéž výstavbou elektrárny spolupráce nekončí, velmi často pokračuje dál v servisní podpoře, i jako dodavatel paliva.

   Jestli chceme stavět jaderné elektrárny, úpornou snahu o vyřazení Ruska z tendrů můžeme brát nejen jako velice hloupé politikum, které se nám může vymstít, ale také jako dost neuvážený a nezodpovědný počin.

   Smazat
  4. No docela na místě by asi bylo, do smlouvy zamontovat i odvoz vyhořelého jaderného paliva. Dnes je problém s ním i v Německu. Odložme tralala politické příbalky, stejně bereme naftu a nesmrdí nejen nám. Naše zem je malinká a obce určitě nejásají z představy blízkého jaderného úložiště. Radobíl je už asi plný po víko a Rus je širá a to svinstvo by měla kam nacpat. Jsem pragmatik.

   Smazat
  5. A paroplynové cykly ani v najoptimálnejšej variante -regulácia výkonu a f + dodávka tepla nie sú v súčasnosti efektívnou investíciou. Ján

   Smazat
  6. Rusové odvoz vyhořelého paliva běžně nabízí. Vědí, že časem to bude surovina k nezaplacení.

   Smazat
  7. 19:31, no právě proto jsem nahoře psal, že odvoz vyh.paliva nechtěla česká strana. A v podstatě správně, protože ještě za Jelcina schválila parlament RF zákon, podle kterého se na území federace nesmí dovážet odpad. Takže oni to zpracovali, palivo si nechali, a ten zbytek se musel odvézt zpět. Je pravda, že v této podobě aktivita poklesla a rozpad by už nebyl na desítky tisíc let, ale jen na stovky, ale přesto se tam zůstane ještě značné množství dlouho žijícího odpadu.

   Smazat
 3. Ono to je naprosto jasné že to dostanou američané určitě o tom jednal Babiš s Trumpem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babiš s Trumpem mohou jednat, ale fyzika je jen jedna.

   Smazat
  2. Babiš si je rizika Westinghouse dobře vědom. Proto odložil rozhodnutí o dostavbě na dobu, až bude Rosatom průchodný a jediný možný.

   Smazat
  3. 17:37, fyzika?

   19:36, čím si je vědom Babiš, to nevím, spíš se mi zdá, že WH pro něj není výhodný z finančního hlediska. Rosatom v Česku nebude průchodný nikdy, v podstatě žádná ruská firma (sankce), a to dokonce ani v podobě Škoda JS, kde je 200% vlastníkem ruská firma OMZ. Už jen kvůli tomu nemůže dostat zakázku v Česku, i když na ni navazují desítky dalších českých firem.

   Smazat
  4. 100% vlastníkem ))

   Smazat
 4. No ale to by znamenalo dvojí palivo, dvojí úložiště dvojí standardy v jedné elektrárně... Třeba nám to Drábová vysvětlí. Hlavně že potečou zase do něčeho miliardy a bude se vyvoleným moci pžissát. Nicméně palivové články Westinghouse už se v Dukovanech kdysi zkoušely a pokud si pamatuji dopadlo to fiaskem. Pokroutilo se to a nemohli je vytáhnout. No nic, lidská paměť je krátká, takže ... jede se dél močálem černým kolem bílých skal...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slávku, běž raději Rusákům pomoci vyčistit ropovod který zasrali sajrajtem.

   Jinak:
   https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rozhovor-o-serialu-cernobyl-s-vysetrovatelem-havarie/r~8b14fff07d3411e9a305ac1f6b220ee8/

   Smazat
  2. Mamlas 10:23 - mlč. Tohle je článek o budoucnosti jaderné energetikz u nás. Nerozumíš, nepiš, mlč!

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Kavárník jezdící pouze na kole → 24. května 2019 10:23, to je paniky,co? Kdy se proberete rusofobové! Hergot, kdy už ta ropa poteče ...

   HLAVNÍ UDÁLOSTI NA GOOGLE VYHLEDÁVAČI - ROPA Z RUSKA!

   Čistá ropa poteče z Ruska nejdřív za dva měsíce. Škody půjdou do miliard
   Blesk
   před 2 dny

   Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba, ropa poteče v červnu
   Euro.cz
   před 16 hodinami
   Výsledky vyhledávání na webu
   Čistá ropa poteče z Ruska nejdřív za dva měsíce. Škody půjdou do ...
   https://www.blesk.cz › Zprávy › Svět
   před 3 dny · Plné obnovení přepravy ropy ruským ropovodem Družba po znečištění suroviny potrvá dva měsíce.
   Dodávky ruské ropy se obnoví nejpozději 22. května, původní termín ...
   https://zpravy.aktualne.cz › ekonomika
   9. 5. 2019 · Dodávky ropy byly do České republiky přerušeny v dubnu, kdy se do ropovodu Družba dostala ... Čistá ropa z Ruska do ČR poteče Družbou v půlce května, věří Slovnaft číst článek.
   Čistá ropa z Ruska do ČR poteče Družbou v půlce května, věří ...
   https://zpravy.aktualne.cz › zahranici › ci...
   30. 4. 2019 · Dodávky nekontaminované ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba by měly být obnoveny od ...
   Kdy opět poteče z Ruska čistá ropa? Na jednání došlo k dohodě ...
   https://eurozpravy.cz › evropa › 256690-...
   2. 5. 2019 · Dodávky čisté ropy z Ruska ropovodem Družba pro firmu MOL mají být obnoveny do poloviny května.
   ‚Čistá' ropa z Ruska má začít téct do Česka během dvou týdnů. Putin ...
   https://www.lidovky.cz › energetika › cis...
   27. 4. 2019 · Kontaminací ruské ropy se zřejmě začnou zabývat i státní orgány, včetně těch činných v trestním řízení.
   Rusko utáhne kohoutky. Do Česka poteče minimum ropy, tvrdí ...
   https://www.lidovky.cz › energetika › rus...
   4. 4. 2012 · Rusko v dubnu dodá do ČR o 80 procent ropy méně. Agentuře ... S návrhem na jeho výstavbu Rusko přišlo před pár lety, kdy mezi Ruskem a Běloruskem vrcholily spory o tranzit ropy.
   Kdy opět poteče z Ruska čistá ropa? Na jednání došlo k dohodě
   www.24zpravy.com › 317733-zpravy
   2. 5. 2019 · MOL uvedl, že strany se dohodly na krocích, které mají zajistit kvalitu dodávek ropy odpovídající ...
   Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba, ropa ...
   https://www.euro.cz › udalosti › rusko-a-...
   před 16 hodinami · Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba, ropa poteče v červnu ... Dodávky ruské ropy ropovodem Družba byly zastavené koncem minulého měsíce, protože se ...
   Do Česka poteče ruská ropa od společnosti Rosněfť — ČT24 ...
   https://ct24.ceskatelevize.cz › ekonomika
   21. 6. 2013 · Moskva - Ruská státní ropná společnost Rosněfť podepsala tříletou dohodu s největší polskou ...

   Ramón

   Smazat
  5. nie je to článok o JE

   Smazat
  6. tenkrat na vychodě byla v každem městě nějaka fabrika či dvě a vice většinou velice naročne na spotřebu dnes jsou kuplandy montovny a sklady kde je spotřeba elektriky pouze na sviceni a tedy klesla minimalně o desitky neli o padesat procent ale to nam nevadi stejně vyvažime aještě budeme stavět jak tvrdi naše jelita co viděla elktriku ledatak ve snu protože jini nevyrabi a befely se musi plnit jinak hrozi majdany nepřetržitě dokud n esklopime uši tak jak vždy abychom nenasrali našeho přitele největšiho evorhujesko a usrael ale hlavně držet zlata koryta i když ani nevime jak elektrika vypada že vašnostove viz prorok milouš vovarovič či eštěbak z kotarov udajni experti na volačo

   Smazat
  7. Já si optimisticky myslím, že tzv čistá nafta jako poteče až po prázdninách a někdo na tom zase vydělá, my řidíči ne. Vždy, když je záminka, na koho to svalit, tak se to využije. Státe,probuď se.

   Smazat
  8. Podle nekonecneho jekotu , ktery spolehlive ukazuje na dokonce skryte a predstirajici ze za nic nemuzou Pachatele , je i Cernobyl , "praci" zapadu. Maji v tom velkou praxi..

   Smazat
 5. Omyl, pro české politiky není nic mentálně těžké. Až tak jsme klesli.

  OdpovědětSmazat
 6. Lhář v přímém přenosu a takový hovado je ministrem:

  Proč tam instalujete ty zátarasy? Proč, proč... útočil v ČT Okamura na Hamáčka. A ten vyletěl: Kvůli lidem jako Balda. Vymyli jste mu mozek, málem vykolejil vlaky!

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Proc-tam-instalujete-ty-zatarasy-Proc-proc-utocil-v-CT-Okamura-na-Hamacka-A-ten-vyletel-Kvuli-lidem-jako-Balda-Vymyli-jste-mu-mozek-malem-vykolejil-vlaky-582629

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Balda, volič SPD, je normální terorista. Na tomto smutném faktu nic nezměníš.
   Okamura je pěkně vypočítavý zmrdeček. Vyčítá Hamáčkovi že dělá preventivní opatření ale kdyby se něco stalo tak bude první kdo bude kvičet, že neudělal preventivní opatření.

   Smazat
  2. 11:31 Kdepak žádné lži to nezmění v německu zemřela Češka přejeta islámským teroristou. A další případy ze západu. Vše se ví a imám hamáček půjde od válu.

   Smazat
  3. 11:31
   No to Hami Hami mněl snad budovat zátarasy u kolejí, nebo ne.?

   Smazat
  4. 24. května 2019 11:31

   Hamáček dělá „preventivní opatření“, proti čemu a komu? Vždyť jsme 7 nejbezpečnější země světa, krom severních Čech?

   Pan Balda nebyl první, kdo v České republice DOKONAL teror proti svým spoluobčanům?

   °°°°°°°°°°°

   24/02/2015, 16:30 (u tohoto teroristy se PŘÍSNĚ UTAJILA IDENTIFIKACE, to že šlo o TEROR, vůči spoluobčanům, není pochyb)!


   Očitý svědek: "Bylo to jak na jatkách, všude krev".

   Před vražedným terorem, nejdřív obcházel restaurace, tvrdí starosta Brodu. Sám ho potkal! V Uherském Brodě v restauraci Družba postřílel útočník nejméně osm hostů, sedm mužů a jednu ženu. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. Jedna žena, servírka, byla těžce zraněna a byla převezena do nemocnice.

   „Šedesátiletý muž z Uherského Brodu vstoupil do restaurace se dvěma střelnými zbraněmi v době oběda, kdy tam bylo hodně lidí. Ihned kolem sebe začal bezhlavě pálit," uvedl starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (zdroj: denik.cz).
   62 letý muž BYL LEGÁLNÍM DRŽITELEM ZBROJNÍHO PRŮKAZU (ZDRÁV!), při činu vypálil nejméně 25 ran.

   „Nevzpomínám si na jméno tohoto člověka, že by s ním byl takový problém. Řešíme obdobné problémy v Uherském Brodě, kdy lidé SKUTEČNĚ TERORIZUJÍ své sousedy. Jsou zde nebezpeční lidé svému okolí a nikdo nemá páku s tím účinně zatočit!“: řekl po mimořádné schůzce vedení města s hejtmanem kraje v ČT starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

   Česká republika se tímto činem zařadila po bok s dalšími státy včetně USA, kde se tyto útoky dějí téměř pravidelně.

   °°°°°°°°°°°°°°°°°

   Jakékoliv bezdůvodné napadání, či dokonce zabití je teror, vůči dané oběti teroru!

   https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-masakr-v-restauraci/304363/masakr-v-restauraci-v-uherskem-brode-online-muz-zastrelil-8-lidi-pak-sam-sebe.html?date=2015-02-24&filter=important

   Ramón

   Smazat
  5. Střelec z Brodu, volič ODS, byl prokazatelný terorista. Co na to vůdce teroristů Faila?

   Smazat
  6. pardón: zmrdeček Fiala

   Smazat
 7. Ovšem ani ta autorem navrhovaná paro-plynová energetika není levnou a není ani prostou emisí oxidu uhličitého.
  Pokud se týče úvah o výstavbě či rekonstrukci jaderných elektráren, na místě je především komplexní zhodnocení a kalkulace nákladů a zisků/výnosů za celou dobu technického života, vč. nákladů na bezpečné uložení či přepracování jad. odpadů a poté i celého technologického zařízení.
  To však autor neuvedl.
  Zdá se proto, že buď jadernou energetiku "lobbisticky" v zájmu kohosi pouze natírá tmavými odstíny nebo má věc za tak jasnou, že jakoby již nevyžadovala řádnou argumentaci.
  Jenže!, jaderná energetika se u nás za ta desetiletí osvědčila a i přes odpovídající stavební i provozní náklady přinesla a přináší slušné zisky. Takže jak? ...
  ---
  Je zvláštní, že vláda a přísl. orgány (SÚRO, SÚJB ..) stále a bezúspěšně vyhledávají další a další lokality ke stavbám jader. úložišť, a nikoho z nich nenapadlo, že v republice je a bylo několik prostorově rozlehlých areálů pro vojenský výcvik (výcvikových prostorů). Ty jsou již povětšinou opuštěny a nevyužity, a nacházejí se mimo extravilány obcí, jejichž obyvatelé trpí fóbií z toho, že by v jejich blízkosti mělo být takové úložiště vybudováno.
  Argumentace o očekávaných (zdravotně přípustných) radiačních zátěžích jsou pak zcela mimo rámec jejich uvažování.
  Proč takové prostory nevyužít k tomuto účelu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ony "zisky" z jaderne energetiky, jsou tady a ted, v horizontu par desetileti. Pri tomto procesu vsak vznika jaderny odpad, ktery bude nebezpecny i po 1000ci letech. Muze mi nekdo z tech "ekonomu" rict, kolik nas bude rocne stat zabezpeceni uloziste jaderneho odpadu rocne, za 1000let? Myslim si, ze na to nase jaderne elektrarny nevydelaji, ani za celou dobu sve existence.

   Smazat
  2. Jak jura ví, že za 10-40 let nebude vyřešen problém zpracování vyhořelého paliva za přijatelných podmínek? Proč mluví o 1000 letech, když před 120 lety neměl nikdo ani potuchy o nějakých jaderných elektrárnách a dnes ty elektrárny pracují? A on je věštec, aby věděl jaká bude cena elektřiny za 10 let?

   Smazat
  3. Přeci ministr Hamáček či premiér Babiš neřeknou, že s bezpečností a spravedlností jsme mimo "mísu".

   Smazat
  4. Úložiště musí mít parametry na základě konkrétního geologického podloží odolného vůči vlivu podzemních vod a možnému zemětřesení atd..., takže vojenské újezdy nemusí a vlastně ani pravděpodobně nejsou vhodné. Nejvhodnější podloží je hornina typu žuly. Takže český žulový masiv. Třebaže ve Finsku a Francii už jsou dál.

   Smazat
  5. Těžený uran se skládá z uranu 238 (99,3%) a uranu 235 (0,7%). Jako palivo v současných reaktorech slouží uran 235. Palivové tyče se skládají z uranu 238, který je obohacen 4 - 6 % uranu 235. S ohledem na skutečnost, že uran 235 se používá v jaderných náložích a v jaderných motorech (ponorky, ledoborce atd.) tvrdí experti, že uran 235 během 50 až 100 let nebude jako palivo do elektráren k dispozici. Východiskem mají být tzv. rychlé reaktory, které jako palivo používají uran 238, kterého je, jak říkají Slováci, něúrekom. V současné době pracují dva rychlé reaktory v jaderné elektrárně nedaleko Petrohradu. První o výkonu 600 MW pracuje více než 20 let, druhý o výkonu 800 MW pracuje cca 4 roky. S ohledem na skutečnost, že jako chladící médium k přenosu tepelné energie se používají tekuté kovy (sodík, cín) je výroba el. energie v těchto reaktorech o cca 1,4 násobek dražší než u stávajících pomalých reaktorů. Výhodou těchto rychlých reaktorů je skutečnost, že vyhořelé palivo obsahuje plutonium 239, které dále může sloužit jako palivo v jadrných reaktorech. Rychlé reaktory, uran 238 a plutonium 239 jsou zárukou dostatku paliva pro jaderné reaktory na tisíce let.

   Smazat
  6. 21:19 Klobouk dolů. A jak je to s bezpečností rychlých reaktorů nevíte?

   Smazat
  7. Pokud vím, tak za totáče bylo vyhořelé palivo z jaderného paliva dodávaného SSSR odebíráno zpět. Z vysílače Svobodná Evropa jsem slyšel vysvětlení, že nikoli nezištně, když toto vyhořelé palivo slouží jako surovina pro produkci jaderných zbraní.

   Smazat
  8. Notorik Jelcin s notorikem Havlem zrušili výhodnou dohodu o ukládání vyhořelého paliva na území Ruska. Takže teď máme problém s vyhořelým palivem my!!! Co mohl, to dokurvil, ten "nepolitický politik".

   Smazat
  9. Vyhořelé jaderné palivo z elektrárny v Dukovanech se až do konce osmdesátých let minulého století odváželo do tehdejšího Sovětského svazu. Za Jelcina na počátku 90. let však Rusko dovoz cizích radioaktivních odpadů zakázalo.
   V roce 2001 Rusko v čele s prezidentem Putinem změnilo zákony a otevřelo se dovozu cizích jaderných odpadů nejen k přepracovávání, ale i k uskladnění. Vymínilo si však, že původní palivo, z něhož odpady pocházejí, musí být ruského původu. Tím chtějí udržet stávající a získat nové trhy pro ruské zakázky. Nevím, jestli ČR tuhle možnost využívá, ale počítám, že nikoliv, protože by se to asi nelíbilo ani USA ani Bruselu. Hnutí Duha navíc pokládá za neetické vyvážet radioaktivní odpad do země jako Rusko, kde by se s ním pravděpodobně nakládalo tak, že by ohrožovalo životní prostředí a byl využíván k výrobě atomových zbraní.

   Smazat
  10. 21:35, u Jekatěrinburgu se už několik desetiletí provozuje několik energetických bloků s rychlými neutrony, a ačkoliv může znít chlazení tekutým sodíkem hrozivě, zatím k žádné významné havárii nedošlo. Nedávno spustili nový blok BN 800.

   Smazat
  11. 12:00, vyhořelé jaderné palivo není jaderný odpad, ale palivo. Dovoz nezakázal Jelcin, ale ČR, jelikož se jedná o palivo, ne odpad.

   Smazat
  12. 21:10, u Petrohradu nepracují "rychlé reaktory", ale dva bloky RBMK (tzv. "černobylské") a v současnosti dokončili VVER 1200 z generace III+. Množivé reaktory mají v Bělojarské AE. Jako palivo používá vysoko obohacený uran (U235) cca 20%, ale v současnosti postupně přechází na směs. Ruské MOX používá kromě Pu239 a U238 ještě cca 3% U235. V budoucnu bude jen MOX.

   Smazat
  13. 14:04, jaderný "odpad" (velmi dlouhožijící štěpné a aktivační produkty) tady budou ne 1000 let ale mnohem déle. Ovšem naše vyhořelé palivo není té kategorie, protože se jedná stále o palivo a ne odpad. Momentálně je uloženo v meziskladech a pokud se nezpracuje v určitém rozumném horizontu, až potom bude potřeba pro jeho uskladnění hlubinné uložiště. Nicméně, stále se bude jednat o palivo.

   Smazat
  14. Zacpěte uši dobrodruhům, ještě je napadne tady někde u Vrbětic vyrábět z odpádu jaderné bomby.

   Smazat
 8. Jaderná energetika není bezpečná, to je fakt, který nelze opominout, proto se Německo rozhodl z JE vystoupit!Mimo jiné třeba reaktor není možné technicky bránit proti cílenému útoku, každá protitanková zbraň / která je relativně malá, odpálí se z ramene útočníka! / "rozlouskne" reaktor jako vlašský ořech a "otevřít" za chodu Dukovany znamená zamoření od Vídně do Drážďan!! To je argument proti kterému bohužel není žádná obrana!! Bez JE se ještě dlouho obejdeme , prakticky celá kapacita Temelína a ještě něco k tomu se každoročně vyváží, jsme největší exportéři el. energie v EU na velikost instalovaného výkonu!! Je tudíž naprosto zbytečné uspěchávat stavbu nových zdrojů a také stojí na zvážení, kam směřovat investice, zda masívně do OZE, akumulace a dalších zdrojů !!! Článek pouze poukazuje zcela věcně na stále enormně stoupající náklady na stavbu mamutích bloků JE , kdy pod tlakem vysokých a nereálných investic do JE mnoho států od stavby odstupuje a bude řešit svojí energetiku jiným způsobem!! Právě nesmírně drahá "bezpečnost" je u výstavby nepřekročitelný problém!! Ve Finsku už stavba JE má skluz cca 5 let a náklady stouply cca třikrát, než byl rozpočet!! To není pro žádný stát únosné a proto se musí znovu přehodnotit celý záměr stavby nových bloků!!! Článek je velice rozumný a poukazuje na problémy, které jsou zásadní a které je nutné znovu vrátit do diskuze o stavbě JE!!! Drábová lže jako když tiskne, to je také pravda a politici si hřejí "polévku" jak se komu hodí!! Článek napsal člověk z banky a ten má přístup na "tvrdá" data a není zvyklý moc kecat, protože mu jde o peníze, pokud se špatně rozhodne, takže článek pokládám za velmi nosný a poučný!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ani padající Boeing 737 „nerozlouskne“ atomový reaktor, natož RPG. Ano vyvážíme, protože současně spalujeme uhlí. Jak dlouho si tímhle tempem chceme spalovat tuhle obtížně nahraditelnou chemickou surovinu? Německo se rozhodlo vystoupit už dlouho před Fukušimou a nebylo to z bezpečnostních důvodů, ale na nátlak zelené opozice. A tím svým vystoupením se dostalo do problémů, které nejsou řešitelné ani v měřítku 50 let. Nehledě k tomu, že následkem tohoto hloupého rozhodnutí má nejdražší proud v Evropě a znečišťuje ovzduší skoro jako Polsko. Nejčistěji je ve Francii, kde jaderná energie činí téměř 75 %. Škoda dalších slov...

   Smazat
  2. Německá vláda dělá zbrklé kroky. Ještě se dočkáme nových jaderných reaktorů v Německu, protože větrníky a sluneční panely nevyřeší potřeby této země co se týká výroby elektřiny. Je všeobecně známo, že jaderný reaktor představuje téměř stejné riziko bez ohledu na jeho velikost. Tedy je ekonomičtější velký blok.Zmiňovaný růst nákladů se týká reaktorů s inovací. Cena nyní stavěných ověřených reaktorů nijak závratně nestoupá. Jedinou výjimkou jsou 3. a 4. blok JE Mochovce,které však dostavují Italové bez zkušenosti s ruskými bloky. Tam se prodlužuje doba výstavby a samozřejmě i cena.

   Smazat
  3. 17:13 Nehledě na to, že panely i větrníky mají dost negativních dopadů na životní prostředí samy o sobě. Jen se o řadě z nich raději nemluví moc nahlas nebo vůbec.

   Smazat
  4. Pýtali sa rakúšana odkiaľ bude brať zelenú elektriku v noci ? No predsa zo zásuvky

   Smazat
  5. Celý článek je jen snůškou polopravd, či zbožného přání, bez jakéhokoliv odkazu na věrohodný zdroj. Když mi někdo tvrdí, že o problému ruských reaktorů se raději mlčí, tak se popadám smíchy za břicho. Náš protiruský a protibabišovský mainstream by to měl jako sólokapra na celý rok, pokud by to byla pravda. A tvrdit, že zničit jaderný blok se zamořením půlky Evropy ruční protitankovou zbraní může říct naprostý blbec. Smíchy sotva píšu. A ještě tvrdit, že to je neoddiskutovatelný fakt. Pane, s takovými fakty jděte do prdele a nedělejte z lidí hlupáky.

   Smazat
  6. 17:13, problémem Mochovce 3,4 není jen chybějící zkušený generální dodavatel na počátku dostavby, ale také rozkrádačka a korupce v nehorázném měřítku. Italové se podíleli jen na sekundární části, do reaktorovny je nikdo nepustil. To že se jedná o ruský reaktor neznamená, že zpoždění způsobilo Rusko. Naopak Rusko (SSSR) se podílelo na výstavbě dvou bloků běžících už 20 let. Generálním dodavatelem byla Škoda, dnes dohled na dostavbě také přebrala Škoda JS, bohužel pozdě.

   Smazat
  7. 16:06, padající velké dopravní letadlo je pro jaderné elektrárny samozřejmě noční můrou, pamatujeme na WTC v New Yorku. Ale i malé letadlo by mohlo způsobit značné škody a hluboké vrásky na čele, kdyby vědělo kam se přesně trefit a budova reaktoru to není.

   Smazat
  8. 22:28, asi se má obyvatelstvo přinutit k protestu proti tendru, kde bude Rusko, a pak to potichu zadat Westinghouse.

   Smazat
  9. Vážený Anonymní 14:37, my musíme budovat další energetické zdroje, abychom zajistili Německu potřebu elektřiny až odstaví uhelné a atomové elektrárny, protože je zřejmé, že větrníky a fotovoltaika jejich potřeby rovnoměrně nepokryjí, zejména v průmyslových oblastech, jako je třeba Bavorsko. A zkapalněný plyn z USA bude zatraceně drahý. Od toho nás přece mají, abychom příspívali k jejich prosperitě. Za tím účelem také přece plánujeme nechat si jako stát z ČEZ, co nevynáší a bude zadlužené a prodat to, co je ziskové. To je přece základ naší politiky od roku 1990.

   Smazat
 9. Tak trochu sleduji i jadernou energetiku. Takové žvásty vidím poprvé. Existují snahy (např. v Rusku) likvidovat jaderný odpad pomocí jad. reakcí přeměnou na izotopy s kratším poločasem rozpadu a tím podstatně zkrátit potřebu ukládání. Jaderný odpad navíc není odpadem, lze jej využít jako palivo pro jiný typ reaktorů.
  Co je horší je fakt, že diskutuji s nějakým anonymem pod pro mne záhadnou značkou. To je sprosťárna.
  Profesí jsem jaderný fyzik a podepisuji se jako Mgr. Milan Honusek, CSc. (Použití anonymu je pro mne technickou otázkou.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:15 Tak to Vám, pane magistře, přeji pevné nervy. Předpokládám, že anonymní podpis nebude jedinou sprosťárnou, které se Vám zde dostane.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 17:23 To bylo dost ubohé, na rozdíl od vás je dotyčný dohledatelný na internetu a evidentně problematice dost rozumí.

   Smazat
  4. Omlouvam se za Hnuska, pane Hovnousku.

   Smazat
  5. Ing. Josef Staněk24. května 2019 22:32

   17 23:
   Takhle obvykle argumentují aktivističtí hlupáci, kteří vykřikují něco, o čem nevědí zhola nic a jejich jediným argumentem je osobní urážka toho, co o problematice ví mnohem víc. Bohužel blbci jsou dnes v módě.

   Smazat
  6. 17:15, zajímavé. Dejte link.

   Smazat
  7. Vážený pane Honusek, podívejte se na stránky eurosolar.cz , tam je hodně zajímavých údajů a sám jsem hodně nalomen a souhlasím s článkem, protože veliké bloky JE jsou asi za zenitem! Rusové mají našlápnuto na rozvoj JE v malých zdrojích, jenom pro informaci zde uvádím, Rusové / firma TVEL / koupilli od nás "patent" na novou konstrukci palivových tyčí, co vyvinulo ČVUT,takže se dále intezivně podílíme i na vývoji nových technologií pro JE, ale současné ceny "velkých" bloků nejsou udržitelné a proto se nejspíše nebudou stavět! OZE a akumulace je také na počátku vývoje a ještě se ukáže,co umí, takže se necháme překvapit! Nenechte se rozhodit některými zdejšími hlupáky, to musíte přejít, holt mnoho lidí je blbých a mají možnost se projevovat!

   Smazat
  8. 17:41, co znamená v malých blocích? Vždyť právě kvůli náročnosti výstavby a provozu se staví co nejkompaktnější a zároveň nejvýkonnější zdroje z jádra.

   Vědci z ČVUT vyvinuli potah na Zr-Nb z polykrystalických diamantů ve spolupráci s Westinghouse. ČVUT měli myšlenku Westinghouse prostředky finanční a technické. Nové pokrytí má český a americký patent, o Rusech nic nevím.

   Pokud se nebudou stavět JE, pak tedy co chcete jako náhradu za tento zdroj u nás?

   Smazat
 10. Jedině uhlí, severní čechy jsou jediným regionem, kde se oře skutečně hluboko a někde i opakovaně /zřejmě tam zapomněli kostku uhlí/. Kdo nevěří, nechť navštíví státní zámek Jezeří, pohled na těžební prostor mu to potvrdí. Není malebnější místo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prý se mají vytěžené foly zavodňovat a tvořit z nich mokřady a nádrže.

   Smazat
 11. orban si vynútil rusko na opravu a modernizáciu - a to najprv musia opraviť to, čo iní pokazili

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady se píše o dostavbě nových bloků, ne o incidentu z roku 2003.

   Smazat
 12. https://www.novinky.cz/internet-a-pc/mobil/505729-nad-huawei-zlomili-hul-i-britove-arm-s-cinskym-vyrobcem-konci.html

  OdpovědětSmazat
 13. Podle autora jsme na 2 desítka roků zabezpečeni dostatkem elektřiny a považuje proto úvahy o dostavbách atomových elektráren u nás za předčasbé. Hebže dostavba bude trvat, jak víme, déle než těch 20 roků a tedy pokud jsou dnes dělány plány, jak zajistit energii jsou spíše zpožděné. Snad autor nepleduje pro uhelné elektrárny? A obnovitelné zdroje? Větrníky či solární - tím už je naše země zasviněna dost a jejich závistlost "na větru, slunci". Nebo snad bionafta. Nevím, co je na ní bio, než to, že jednou za rok naše zeme se zažlutí, včely snáší nedobrý med a místo zemědělského vývozu polovinu potravin dovážíme!!! Jaderná energetika je jediná, které má dlouhodobou budoucnost a produkce energie je vskutku ta nejčistší. Cena výstavby, technologické obtíže...? Ale ty jsou i u jiných druhů výroby energie, i solárními panely.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:29 Škoda, že nežijeme v alespoň trochu normálním světě. Viděl jsem dokument o projektu sluneční elektrárny v poušti na relativně jednoduchém principu využívajícího plechová zrcadla soustřeďující odraz slunečního světla na skleněné trubice naplněné olejem. Takto nasbírané teplo se dále měnilo na elektrickou energii. Dokonce existuje vyvinutá technologie na její skladování, kdy se během dne zkapalní teplem sůl. (Omlouvám se za naprosto laickou terminologii.)

   Viz https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_Energy_Generating_Systems a tady https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_energy_storage.

   Bylo by super, domluvit se s pouštními státy v Africe, instalovat na Sahaře rozsáhlý komplex využívající této či podobné energie, platit těmto zemím za poskytnutý prostor a dodávat jim část té energie. Podle mě pro všechny strany výhodná věc, navíc s celkem malým dopadem na životní prostředí.

   Smazat
  2. 19:00 využívající této či podobné energie - myšleno technologie

   Smazat
  3. 19:00 Ty jsi bud blazen nebo nalitej nebo oboji:-)

   Smazat
  4. 19:37 Jako proč? https://www.sciencealert.com/is-turning-the-sahara-desert-into-a-giant-solar-farm-a-good-idea

   "In fact, its output would be equivalent to more than 36 billion barrels of oil per day – that's around five barrels per person per day. In this scenario, the Sahara could potentially produce more than 7,000 times the electricity requirements of Europe, with almost no carbon emissions.

   What's more, the Sahara also has the advantage of being very close to Europe. The shortest distance between North Africa and Europe is just 15 km at the Strait of Gibraltar.

   But even much further distances, across the main width of the Mediterranean, are perfectly practical – after all, the world's longest underwater power cable runs for nearly 600 km between Norway and the Netherlands."

   Smazat
  5. Pro 19 00:
   Jenže tohle je jen projekt, od jehož realizace všichni zainteresovaní před čtyřmi roky odstoupili. Ideály svou televizi nenakrmíš, ani ten mobil, kterým sem píšeš.

   Smazat
  6. 22:48 Chjo, vážně bylo třeba něco napsat? Reagoval jsem na výkřik do tmy, že jsem blázen nebo nalitej. Ohledně toho projektu, psal jsem hned v první větě: "Škoda, že nežijeme v alespoň trochu normálním světě." Takže znovu, fakt bylo potřeba cosi psát? Já vím, že to je odpískáno. Protože nežijeme v alespoň trochu normálním světe.

   Smazat
  7. 22:38 pane, prapradědové se žehnali před ďablovou parní lokomotivou.

   Smazat
 14. Problém je že už nemáme prognostikov ale máme už len expertov ktorí všetko videli, všetko vedia, všade boli .......

  OdpovědětSmazat
 15. Jeden taký robí na ministerstve poradcu tvrdil že elektrika je lacná a najbližších 10 rokov nebude drahšia a od 1,1,2019 je el. energia drahšia, no bol to expert to bolo pred 3 rokmi

  OdpovědětSmazat
 16. Nizozemci dali ve volbách do Evropského parlamentu přednost pozitivní a proevropské kampani Franse Timmermanse, který bojoval například za jednotnou minimální mzdu v celé EU nebo za rovné odměňování mužů i žen.
  ůbec nejhůře pak dopadla antiimigrační Strana pro svobodu radikála Geerta Wilderse, která spadla z dosavadních čtyř křesel na jediné, pokud na něj vůbec dosáhne.

  https://www.info.cz/svet/okamuruv-souputnik-wilders-pohorel-eurovolby-v-nizozemsku-maji-prekvapiveho-viteze-41748.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Výsledky voleb, do jejich ukončení, nesmějí být průběžně zveřejňovány.

   Smazat
 17. V Holandsku podle místních zákonů musí při uzavření volební místnosti přečíst nahlas výsledky hlasování. Takže můžeme už dnes vědět, že sice Wilders dostal jen jeden hlas do EU, ale další euroskeptická strana získala 4, tedy euroskeptici posílili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže to není žádná katastrofa. Obzvláště, pokud by se přidali ke stejné frakci.

   Smazat
  2. Pokud je to výsledek jedné volební místnosti, tak to pak jo... :-D

   Smazat
 18. Copak asi vedlo pana Dvořáka k tomu, že zrovna tady dělá reklamu takovému "banksterovi", jako je pan Tkáč? Ten článek tu není náhodou ...

  OdpovědětSmazat
 19. Domácnosti si pořídí elektřinu a teplo solárem, kolektory a větrníky, zvládnout by to mohly i školy, úřady a další kancelářské provozy. Rovněž tak dobíjení vyměnitelných baterií pro dopravu zvládnou větrníky a soláry. Elektrárny zůstanou pro velkoodběratele. Ukládání energie jednak lze zvládat akumulátory, chemickou reakcí a také setrvačníky a do elektráren přečerpávacích a "přečerpávacích" (využívajících změny potenciální energie závaží v opuštěných důlních šachtách). Osvobození domácností od dodavatelů energií je jednou z nejdůležitějších svobod, které občané potřebují (ještě vodu a potraviny), aby získali sociální jistoty a politickou svobodu.
  Neobnovitelné zdroje dojdou v horizontu pár set let, výhledy některých uhelných ložisek na 250 až 500 let počítaly jen s čerpáním pro národní spotřebu, jakmile budou postupně docházet zahraniční zdroje a začne se s vývozem, tak se vyčerpají daleko rychleji. Jinak je zhůvěřilost ropu spalovat v dopravě (zejména pozemní), když je vlastně nenahraditelná pro masovou výrobu plastických hmot a jiných produktů. Navíc je to energetická rezerva pro případy, že by se Země a lidská civilizace dostaly do nějakého energetického maléru a pro překonání krize by nestačily OZE.
  To, že prodejní a hloupí čeští poslanci a úředníci způsobili solární tunel za bilión korun, není vinou obnovitelných zdrojů, ale našich vykutálených a chamtivých podnikatelů a jejich politických a úředních spřeženců a loutek. Žel, masa pitomých a nemorálních občanů papouškuje žvásty proti obnovitelným zdrojům a zapomíná, že i naši potomci mají nárok na obstojnou energetickou důstojnost. A je naší zodpovědností, nové, trvale udržitelné technologie (a asi i společenské procesy) zvládnout dříve, než by při našem dosavadním drancování planety došlo k nedostatku energie a poškození životního prostředí.
  Stávající vyhořelé jaderné palivo je třeba skladovat cca 30 000 let, než bude bezpečné. Lidstvo zatím zvládlo nejtrvanlivější stavby - pyramidy - s životností 5 000 let. Vydrží kontejnery, byť třeba ze skla, tolik? V jakém stavu bude skladovací zařízení, byť na hromadně použitelnou likvidační technologii lidstvo přijde třeba už za 200 let?
  KR

  OdpovědětSmazat
 20. Už za socializmu odborníci poukazovali na nevhodnost mamutích elektráren (zejména JE) jako Temelín. I Dukovany se z hlediska energetické bezpečnosti považovaly za příliš velký zdroj. V CO a BV se učilo, že v případě hrozícího konfliktu je třeba snížit hladinu vody VE (aby případná záplavová vlna po protržení hráze nebyla tak devastující) a provoz JE se musí utlumit a posléze zastavit (tedy zabránit možnému katastrofálnímu zamoření po zásahu JE, tedy po velké jaderné havárii). Soláry a větrníky (VTE) se vždy považovaly jen za doplňkové (i když je třeba jich využívat, kde to jde) a už se uvažovalo o TE s paroplynovým cyklem, a to jak na uhlí, tak na ropu a plyn. Z doplňkových zdrojů se kladl důraz na malé vodní elektrárny (MVE), kterých dříve bylo na našem území hodně a kterých by se i hodně dalo nově postavit. Tento trend však s liberálním kapitalizmem zcela zaniknul (asi protože tu nejde o miliardové stavby, ale o malé stavby lokálního významu). Byla však snaha, aby ve všech krajích byly větší i menší zdroje tak, aby v případě bezpečnostní krize či lavinovitého šíření masivní poruchy byly schopny kraje fungovat v „ostrovním režimu“. Avšak po rozdrobení (zejména moravských krajů) jsou dnes u nás správní celky, které nemají na svém území žádné velké zdroje elektřiny. Krom toho se zanikajícími podniky mizely i podnikové elektrárny.
  A položil si někdo z obyvatel jižních Čech otázku, kolik bude třeba dalších přenosových vedení, aby se vůbec vyvedl výkon z JET? Nebudou pak jižní a jihozápadní Čechy doslova zadrátované přenosovými vedeními? Nevím jak teď, ale do 90. let se u nás nepoužívala vedení 750 kV (jen 400 kV); snad jediné takové vedení byla tehdy spojka do Bavorska, která se projektovala a začala stavět už za socializmu.
  Na západ od nás se JE stavěly buď s 1, nebo se 2 menšími bloky.
  Myslím, že náš energetický mix by měl obsahovat soláry a kolektory, ale hlavně na budovách (ne na nejbonitnější zemědělské půdě!!!), VTE (kde je to s ohledem na počet větrných dní za rok, ekologii a estetiku vhodné), VE, zejména MVE a v každém kraji by měl být nějaký větší zdroj, nebo aspoň větší množství středních a malých zdrojů.
  Mmch, zabývá se u nás dnes vůbec někdo koncepcí, prognózováním a plánováním energetické soustavy? V 80. letech minulého století to byl standard. Bylo na to federální ministerstvo, které k tomu mělo výzkumáky a i v přímo řízených výrobních podnicích byla výzkumná oddělení. Ti všichni se podíleli na té koncepci, prognóze a plánu. Ale nevím, nevím, jak to funguje teď za toho liberálního kapitalizmu, kdy je jediným měřítkem všeho jen zisk/ziskovost a zájmy (nad)národních zájmových skupin…

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jednoho krásného dne zůstanou lidstvu jen obnovitelné zdroje, tj. slunce, voda, vzduch, biomasa, ať si zastánci jádra, paroplynu, uhlí či kdoví čeho povídají co chtějí. Mne už to sice trápit nebude, ale vnímám osobní zodpovědnost dnešních generací za to, jaké podmínky budoucím generacím zanecháme a co budou mít k dispozici. Pro dnes rodící se děti bude konec neobnovitelných zdrojů na dohled, resp. některé ze složek budou dočerpány, nebo budou kvůli emisím silně kráceny (to bude i limit pro biomasu). Pokud lidstvo bude tak debilní, že nepochopí, že může využívat jen to, co má, tak bude dojezd neobnovitelných zdrojů velmi drsný. Pak se mu může stát během pár let, že takřka skončí letecká doprava. Bude muset přesednout na rychlovlaky a lodě a cestování přes Atlantik bude zase chvíli trvat.
   Velké možnosti má voda. Za 1. ČSR bylo u nás asi 600 MVE. Budovatelská a centralizační (či velkoplošná) euforie jich nechala jen pár desítek. Potenciál je ale na tisíce a desítky tisíc. Jen to nebudou turbíny a kola na horní vodu, ale normální vodní "mlýny" na spodní vodu. Nepotřebují žádný náhon, nepřerušují tok a tahy ryb, nejsou pro ryby nebezpečné. Účinnost je sice výrazně nižší, využívají jen rychlosti přirozeného proudu, nikoli spádu - ale jsou, točí se a vyrábějí elektřinu, a to bez ohledu na to, zda je den nebo noc, fouká nebo nefouká vítr a i vůči množství vody jsou velmi odolné.
   Jak to lidstvo jako celek zvládne, bude jen na něm. Může to zvládnout ku prospěchu a důstojnosti všech a může to být i tvrdé rozdělení společnosti na vyvolené a podlidi. Je to jen otázka, kolik ti inteligentní budou mít morálky, aby své schopnosti buď dali ku prospěchu a radosti všech a nebo jen pro sebe. Z obsahu internetových debat je zřejmé, že s inteligencí až příliš nadkritického množství pisatelů to není příliš valné, byť se vyskytuje slušné množství vynikajících, věcí znalých lidí. O morálce už nemluvě, neboť řada tč. nevyvolených by posunutím mezi vyvolené zcela zapomněla na to, odkud vyšla a jejich slupka s levicovým vzorem by rychle praskla pod náporem bobtnání egoistického jádra.
   KR

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.