Reklama

sobota 4. května 2019

Dobře, že ho vyrazil. Do petic proti odvolání Jiřího Fajta přistály obří vidle

Národní galerie (Praha)
4.5.2019 ParlamentníListy
Kauza odvolání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta, které vyvolalo bouři v pražských uměleckých kruzích, má důležité pokračování. Své prohlášení totiž vydala odborová organizace Národní galerie, která ze své podstaty reprezentuje zaměstnance. Odbory s vyhazovem Fajta souhlasí a uvádí konkrétní důvody, jak galerii řídil.


Rozhodnutí ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) odvolat z funkce ředitele Národní galerie (NG) Jiřího Fajta vyvolalo mediální smršť. Povstala umělecká fronta, zorganizovala petiční akci a tlačí na premiéra, aby ministra Staňka za jeho rozhodnutí odvolal.

Babiš se dokonce s petenty sešel a konstatoval, že případný ortel nad Staňkem musí vynést šéf ČSSD Jan Hamáček, neboť ministr kultury je nominantem sociální demokracie.

V pátek ovšem přišla podstatná zpráva. Za Staňkovo rozhodnutí se postavila odborová organizace Národní galerie, která s odvoláním Fajta vyslovila jasný souhlas. A sdělila i konkrétní důvody, proč je dobře, že Jiří Fajt dostal padáka.

Odborový svaz jako jeden z důvodů správnosti Fajtova odvolání uvádí nekompetentní či podezřelou personální politiku a doslova personální zeměstřesení, která v galerii proběhlo.

“Poslední ekonomicko-provozní ředitel byl vybírán výběrovým řízením, kde hlavními kritérii bylo příslušné vysokoškolské vzdělání a kvalifikační předpoklady. Funkce byla z rozhodnutí GŘ obsazena osobou, která nesplňuje ani jeden tento požadavek,” prozrazují odboráři.

Za posledních pět let podle nich proběhlo rekordních pět reorganizací organizační struktury Národní galerie s tím, že mnohé z nich neodpovídaly platnému statutu NG.

“Tyto organizační změny významným způsobe zasáhly do odborné činnosti NGP a omezily její schopnost plnit zákonem dané odborné úkoly. Z našeho pohledu jsou všechny tyto okolnosti ukázkou neprofesionálního manažerského řízení této instituce,” píší odboráři.

18 komentářů :

 1. Dělal personální politiku tak, aby musel některé činnosti provádět sám. Pak sám se sebou uzavíral smlouvy a inkasoval honoráře, není to hezké?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je přímo geniální. ROFL

   Smazat
  2. Něco mi to připomíná . Prezident Zeman taky hrál šachy sám se sebou a říkal , že nikdy neprohrál a když už tak pouze remizoval . Taky geniální .

   Smazat
 2. privatizirovat ato bez nahrady a okamžitě ostatně jako celičke prtouskovo čezko a do baličku pro vexlaky přidat čete a čro s přidruženě přisatymi kulturnimi pobočkami aby si taky užili rozvinuteho kapitalismu naši novodobi soudruzi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:53 -Ňák si nemůžu přesně vybavit, jak si umělci zprivatizovali Čt. Pomozte sklerotikovi! (Jak to dopadlo, vidíme denně).

   Smazat
  2. Privátní osoby bez kontroly veřejnosti - plátců koncesionářských poplatků si dělají v ČT co chtějí, včetně "umělecké tvorby". Vše začalo "spacákovým převratem" v ČT (přelom let 2000-2001). To byl ten okamžik, kdy prohrála česká veřejnost a majetku a peněz České televize se zmocnila banda soukromníků. Tento stav pokračuje dodnes.
   Kdo z herců či režisérů se dostatečně negativně nevymezí k prezidentu republiky Zemanovi, ten si v ČT nevrzne. Máte snad jiný názor?

   Smazat
 3. ROZHODUJÍCÍ
  v tomto střetu je stanovisko odborů NG, které se za odchod
  ředitele plně postavily.
  Ředitel může být uznávaný odborník, ale pokud nezvládá
  personalistiku a domnívá se, že se kolem něj točí svět,
  tak je více nenáviděn, než respektován.

  Z toho, že na něj konečně došlo, musí být také spokojen
  jeho dlouholetý oponent M.Knížák a také paní J.Dědečková,
  provozovatelka stránek virtually.cz - nyní už bohužel mimo provoz, ale v archivu snad dostupné.
  Již před lety byla na těchto stránkách práce a aktivity ředitele kritizovány a pokud se někdo blíže tímto tématem zabýval,musí se pouze divit,
  že to s odvoláním trvalo tak dlouho...

  OdpovědětSmazat
 4. Jana Dědečková
  http://virtually.cz/journal/?q=node/722
  a její další články

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A tak je to všude. Zákony na potlačování klientelismu a korupce jsou totálně děravé. Komise pro výběr nových zaměstnanců je z loajálních a zprofanovaných lidí, kterým je dopředu oznámeno, kdo má výběrem projít a kdo ne. Tak si vedení vytváří prostředí, ve kterém pak nejsou žádní kritici sebehoršího vedení...
   Navíc, nikdo z těch, co se takto dostali k místu, nebude na tyto svinstva ukazovat. I kdyby se o místo ucházel sebelepší odborník, nemá šanci. Tohle je ta Vaše vycinkaná "demokracie". Lži a faleš překrytá hávem pravdy a lásky. Vlk v beránčím rouně.
   J.C.

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 6. To je jen jeden blbec. Jak by bylo krásné kdyby bylo přijato usnesení o odvolatelnosti politků a jejich hmotné odpovědnosti. Jako ji mají všichni občané.(neznalost neomlouvá).
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je přesně to, co má v programu SPD. Volil jste je?

   Smazat
 7. Je dobře, že se vše ubírá správným směrem. Další by měl jít na řadu Dvořák z České televize. Proto volím SPD.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já je volil též, ale po výhazovu pana Volného, nevím , nevím, ale uvidíme kolik hlasů dostanou v Moravskoslezském kraji.

   Smazat
  2. 17:51
   A VY by jste ho nevyhodil, kdyby se snaži rozložit to co jste již na podruhé se znažíl vybudovat?
   Zjistěte si fakta a potom se rozhodněte.
   Václav

   Smazat
  3. 17:51
   Ale to je jen odobočení od článku. I když já samozřejmně volím SPD. Protože jenom ta politická masáž která se proti tomuto hnutí vede je naprosto neadekvátní a je vidět, že jelitům(tvz. elitám) není po chuti. Jsem naprosto proti zneužívání dětí i když odrostlým proti rodičům (viz. kauza Babiš), jeho takzvané působení v STB, ale jeho současná politika je proti mému přesvědčení, stejně jako politika dnešní KSČM a ČSSD. Jedinné hnutí SPD má moji podporu.
   Václav

   Smazat
 8. Je mi smutno, když vrcholní pracovníci kultury se chovají jako trhovci. Copak si neuvědomujete, jakou si děláte reklamu, když vaše, soukromé půtky se stávají věcí veřejnou ?

  OdpovědětSmazat
 9. Mně fascinuje, jak česnekáře z celého světa se jeden druhého zastávají. Kdyby to byl Jan Novák, tak po něm nikdo neštěkne.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.