Reklama

pondělí 6. května 2019

Dostala jsem nesmírnou zlost

Maria Saláková
6.5.2019  blog autorky
Obchodníci a reklamy z nás dělají blbce. Promiňte ten výraz, ale jinak se to ani nazvat nedá. V hypersupermarketu prodávají zázračné „bio francouzské“ kuře už po slevě za 160 Kč kilo, protože prý je vychované na farmě, kde pobíhalo po dvoře a bylo dokrmené cereáliemi.Cereálie, dřív se tomu říkalo zrní! To se mi navíc spojilo s tvrzením jednoho našeho novináře, který napsal do Fragmentů článek, kde poznamenal, jak naše kuřata jsou namačkána v klecích a krmena antibiotiky. Tak, aby bylo jasno. Vím o čem píšu, protože jsem vysokoškolským vzděláním zemědělec, vyrostla jsem na dvoře mezi slepicemi, husami, kačenami, s kozami, koňmi, ovečkou. Když jsem dostala od rodičů výprask, tak jsem se šla vybrečet krávě na krk. Navíc celý svůj profesní život jsem pracovala v zemědělství, schvalovala porosty jako semenářský agronom, dohlížela na pracovníky „výkupáckých“ laboratoří, zda dobře hodnotí zrniny, pracovala u laboratorního stolu, psala metodiky pro laboratorní a technologické postupy při skladování obilí a výrobě krmných směsí, počítala receptury, navrhovala normy a posledních 10 let lovila na internetu všechno, co se týkalo výživy zvířat, potažmo lidí. Tak mi, prosím, věřte a přečtěte si tento článek, je to ve vašem vlastním zájmu.

Ano naše zemědělství bylo poznamenáno socializací, zcelováním pozemků v nevhodných podmínkách a nevhodnými terénními úpravami, ale to byly spíš výjimky a nebylo to všude. Staří sedláci moc dobře věděli, proč je ta mez tam, kde zrovna je. Celá krajina byla uzpůsobena tak, aby zadržovala vodu. Stejně tak zdravé lesy. Pro člověka je nejdůležitější vzduch, voda a půda. O jakosti vzduchu nemluvím, o jakosti vody a hlavně o jejím množství, které naší současnou krajinou jen rychle prohrne, taky ne a o půdě – o ornici – největším našem pokladu, to by bylo několik stránek málo. Při vstupu do EU jsme měli 120 % potravinovou soběstačnost. Tlak nadprodukce „starých“ členských států EU je tak vysoký, že i třeba v Rakousku, které si berou všichni za vzor hospodaření (viz pan dr. Cílek v nedělní Moravcově debatě) za posledních 15 let zaniklo 40 % malých farem, protože to ekonomicky neustály. Přitom v Rakousku není tolik „hypersuper“ nadnárodních řetězců, a tak každý obchodník musí koupit potraviny kolem sebe a ne je vozit přes půl Evropy, případně zeměkoule, a přesto to malé farmy ekonomicky vzdaly.

Tvrdím, že naše zemědělství bylo na vysoké úrovni a plně konkurenceschopné, nebýt nerovných, přímo vražedných podmínek, které mu připravili naši politici. Jela jsem nedávno po delší době autem po jižní Moravě. Na polích není nic jiného než ječmen, pšenice, kukuřice a řepka. Kde jsou lány vojtěšky, červeného jetele, řepy cukrové i krmné, hrachu, cibule, okurek, jahod, mrkve, bobu … Vždyť už se vůbec nedá sestavit osevní postup. Jaký vliv to má na strukturu půdy, jaký veliký splach je do potoků a řek. To ale není cílem mého článku. Nemáme už žádný dobytek. Jak dlouho mohli zemědělci vydržet výkupní cenu mléka za 5 Kč, když u nejlepšího chovatele se výrobní náklady na 1 litr pohybují k 8 Kč. Tak se podřezaly kravám krky. Chováme se přece ekonomicky! Stejně tak to skončilo u chovů prasat a drůbeže. Nemá kdo žrát jetel, a tak se nepěstuje a není chlévská mrva na hnojení, tolik potřebná pro zachování humusu a udržení vody v půdě, není kde zpracovávat cukr, není kde zpracovávat ovoce a zeleninu.

První, co bylo zlikvidováno byla Fruta: v Modřicích, v Miroslavi, ve Znojmě, a cukrovary, kdo je prodal Francouzům? Na jednoho pracovníka v potravinářském průmyslu pracovalo v prvovýrobě, to znamená na poli, v průměru 8 lidí. Že jsou teď všichni na sociální podpoře a nevybereme tolik daní? To nevadí, zvedneme DPH! Že nám ubylo orné půdy o 250 000 ha, že máme na nejkvalitnější orné půdě (kde se pěstovala zelenina) logistická centra, hypersuper a sluneční kolektory, to nevadí, však to zaplatíme všichni v ceně energie. Nejhorší ovšem je, co jíme. A to musíme všichni.

Dám příklad maso. Už jsme potravinově soběstační na nějakých 60 %. Naše hospodářská zvířata nejsou krmena antibiotiky minimálně 25 let a už tehdy se dávalo pečlivě pozor, aby to nekolidovalo s lidskými léčivy. Zvířata, která byla takto léčena, skončila povinně v kafilériích (státních!). Soudruzi při centrálním plánovaní měli málo devíz na dovoz nezbytných surovin, a proto se všechno do komplexních krmných směsí dávkovalo na spodní hranici, viz třeba fosfor, sója (bez P a bílkovin to prostě nejde).

Veterináři v ČR kontrolují na všech jatkách vnitřnosti, játra, ledviny, kde se kumulují těžké kovy, mykotoxíny a objeví všechny průšvihy. Zato u dovozového masa, už mohou kontrolovat jenom svalovinu, protože vnitřnosti se k nám nedováží, a v ní jsou koncentrace škodlivin tak nízké, že je neobjeví. Hádejte, kdo snědl při ,,dioxinové“ aféře všechno německé maso? Bylo levné, že?

Nejhorší ovšem je, že všechno z dovozu, co se u nás zabalí, dostane EAN 985 a jsme u toho, nepoznáme odkud to je. Jedovatě podotknu „nejvíc kravínů, prasečáků a drůbežáren“ je v Praze! Jíme drůbeží maso z Brazílie, které tam nadnárodní řetězec koupil za 9,90 Kč za kg (zabalil jako Vodňanské kuře), hovězí z Argentiny za 19,80 Kč (krmené výhradně GMO sójou, která roste na místě čerstvě vyklučeného pralesa, tedy zelených plic planety), ale balené v Praze třeba pro Ahold! Marže těchto hypersuper je asi 48 % a to jsme nadávali za totáče Jednotě, že měla 12% marži.

Mléko, sýry – zdroj vápníku. V polovině sýrů jsou analogy (jsou 3 x levnější než tvaroh). Mám to dál rozvádět? Co se stalo s naším tvarohem? Už z něj buchty neuděláš! Ve všem je nacpaný modifikovaný škrob a případně vláknina, aby zadržovaly vodu. Kde jsou naše kvalitní sýry? Co s nimi udělal francouzský majitel Želetavy? Jogurty nejsou jogurty, ale nabarvený, navoněný ochucený škrob. Vezměte rozum do hrsti, jogurt je jen to, co má v názvu jogurt (přikázáno EU). Žádné Dobré mámy, Activie, či jak se to všechno jmenuje. Žádný problém, však všechen chybějící vápník, hořčík, atd zakoupíme v lékárnách!

Díváte se občas v televizi, jak vaří špičkoví kuchaři: Ital v kuchyni, Zdeněk Polreich? Používají zásadně „prvotní“ suroviny. Rovněž s tuky je to všelijaké. Kolik si myslíte, že člověk jako zvíře snědl olejnatých semen? Zato jedl sádlo a pil syrové, nehomogenizované tedy plnotučné mléko, ale také se hýbal! Olivový olej, panenský, ano! Ale jen do tří měsíců po vylisování, to už jej „hypersuper“ přivezou k nám. Nejkvalitnější olej je čistý řepkový, dostanete jej ale koupit? Omega mastné kyseliny největší nesmysl, ty naopak zacpávají cévy a způsobují záněty. Najděte si nejnovější výzkumné zprávy o cholesterolu, ale ty sem snad ještě z USA nedorazily.

To, co je jinde už dlouho v potravinářství zakázané, tak u nás se o tom ani nemluví. Přeskočím chleba – o hrůzo, naše základní potravina. A to jsem se ještě netrefovala do tekutin, které nám obchod nabízí. Hromady PET lahví. Podívali jste se někdy na obsah ovocného podílu? Že bifenily pronikají z obalu dovnitř do obsahu? Že oxid uhličitý v sycených vodách je znečištěn příměsemi? Že nejkvalitnější voda je z vodovodního kohoutku. Že dlouhodobé pití minerálních vod je nepřirozené. Člověk jako zvíře pil povrchovou vodu. Chcete pokračovat? Letos je v naší republice zasázeno jen 30 000 ha brambor a lékaři naříkají, že málo jíme brambory (zdroj draslíku a vitamínu C). Dříve jsme jich snědli téměř třikrát tolik. Jistě, přestala jsem kupovat brambory také, ne protože jsou drahé, ne protože jsou odněkud z Tramtárie, ale protože jsou zelené, skladované na světle a tudíž jedovaté a karcinogenní. Jak může někdo nabízet zelené brambory, vždyť se to nesmí dávat ani dobytku? Upozorňovala jsem paní vedoucí našeho Alberta tady na sídlišti, ať ty zelené brambory vyhodí. Ano provedla to, ale dnes už jsou tam zelené zase, protože na světle zezelenají už za tři dny.

A ještě abych nezapomněla na ty klece. Brojleři u nás rozhodně v klecích nebydlí, ani chovné kuřice. Bydlí v nich nosnice a jim předepisuje EU velikost klecí. Myslíte si snad, že jinde v EU se klece nepoužívají? Tááák už jsem si notně zanadávala, a tak končím.

- - -

77 komentářů :

 1. Když se řekne pravda, tak se v EU křižují, že přichází Satan !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. přesněji jenom Jourová v Bruselu

   Smazat
  2. Ti chystají panu Satanovi uvítačku s barbecue, chlast vybíral Juncker, po Havlově smrti největší žijící odborník.

   Smazat
  3. mali jezedaci jsou akorat tak na sve zahradce samosebou že existuji i vyjimky co maji zahrady tři a zcelovani za bolševika je vidět obvzlaště dnes na čezkych celinach při vyronu řepky jednim traktorem zasit jednim sklidit a dostat zaplacino od statu z dani ačkoliv se neurodilo tomu řikam jezedacki komunismus v době rozkvetleho kapitalismu v erohujerskych koloniich tak nevim o jakem farmařovi je řeč jakože nikdo nevi kolik jich je co doji naši kapsu i přes dotace

   Smazat
  4. No konečně článek od odborníka (ne nějakého blce který vystudoval VŠ jen jako "študent").
   Díky už jsem si myslel že normální lidi vymřeli.
   Václav

   Smazat
  5. Snad ponekud a skoro Vopozdena zlost.
   Uz jsem vo tom napsal kdysi dokonce basen :::Predcasne Zpozdenej Vlak"..Protoze to se deje uz nejmin 30-40 let..Dulezitej orientacni bod v prostoru::::
   Konec socialismu v 1989..Pamatujete jak ovce na svete jasali ? A kdo ze to se smeje a naposled ??
   Higledy Pigledy ?...
   Clanek je "vynervovanej" detailnima dusledkama, ale tuseni o pricinach se nekona !!
   Ohledne toho je treba trochu hloubeji
   premejslet,ze jo ? Na vladach zase tak uplne nezalezi ,ty se stridaji , jako stridame ponozky.
   Dulezity jsou nejvic ty byrokratia dalsi neviditelne a nebo velmi vzdalene organizace , kteri provadeji ty ideologicky umysly a zamery, dle rozkazu na schuzich v zahranici..
   Kdyz ministr s necim nesouhlasi tak ho media jednoduse obzaluji , odsoudi a potrestaji..
   Treba vykopnutim..A daleko.
   S potravinami je to uz davno ,jako s jinymi surovinami ,Treba s naftou/, jsou pouzivany k strategickemu ovladani populaci na celem svete..Napoveda :: Globalizace a Free Con Market..

   Smazat
  6. Poznamka na zaver. Vsechny populace na svete jsou nepratele sveta a vlad a musi byt Totalne hlidany,kontrolovany a ovladany vsemi prostredky..
   Po dobrem , nebo po zlem..

   Smazat
 2. No , to je problémů, až z toho hlava přechází. Ale co jednomu připadá jako problém, jiný považuje za žádoucí stav. Tím, že naši politici přijali ideu liberalismu jako svaté náboženství, zcela naše hospodářství dali všanc finančně silným nadnárodním korporacím. Ten liberalismus nám káží naši západní koloniální „přátelé“, ale sami ho kdykoliv odhodí, pokud by jím byli poškozeni.
  Takže u nás zlikvidovali průmyslovou i zemědělskou produkci, tedy až na nějaké trosky z toho, co jsme tu měli, a vytvořili si z nás „trh“. My starší ještě víme ze školy, že o „trhy“ vedly koloniální státy mezi sebou války. To pokračuje, pod různými pláštíky, dodnes a proto jsme přišli o suverenitu a stali se trhem. Bohužel, na realizaci, včetně nesmyslného zadlužení země, spolupracovali naši zrádní politici.
  Nezbývá než volit vlastenecké, prodemokratické politiky a doufat, že se ve funkci nenechají zkorumpovat, jako současní liberální „demokraté“. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:02
   " volit vlastenecké , prodemokratické politiky..."
   Už je pozdě .Takoví politici měli zasednout v parlamentu hned po hadráku 89". Teď už s tím nikdo nic neudělá , protože nám v této zemi už většinou nic nepatří . Takže je úplně jedno koho budete volit .

   Smazat
  2. 11,20
   To je defétismus nejhrubšího zrna!!:-)

   Smazat
  3. Anonymní6. května 2019 11:20
   Po hadráku byl rozvrat nevyhnutelný. Lidé toužili „být Západem“ a všechno přijímali, když se jim řeklo, že to je cesta na Západ. Dneska už z toho mnozí lidé vystřízlivěli a vidí, že my Západem z podstaty nikdy nebudeme. Ale měli bychom usilovat o svou suverenitu a politickou subjektivitu. To je možné vždy, pokud je k tomu odhodlání. P.K.

   Smazat
  4. Ne, není jedno, koho a zda budete volit! Takovéto poraženecké názory nás dostaly tam, kde jsme teď. Všechno se dá otočit, když se lidi spojí v základních prioritách. Maďaři, Poláci, Italové to dokázali. Proč ne Češi? J.

   Smazat
  5. 11:20 Podle Charty lidských práv lze cokoli znárodnit, pokud to odpovídá zájmům celé společnosti.

   Smazat
  6. 11:48
   Co například otočili Poláci ? To , že místo toho aby byli vděčni Rusku ,/SSSR/ že je zachránilo od vyhubením tak ho místo toho nenávidí ???

   Smazat
  7. 12:12
   "Charta lidských práv".
   Máte na mysli tu , kterou prosazují USA po celém světě ?

   Smazat
  8. Pro 12:12
   Možná podle charty , podle charty je i právo lidí na sebeurčení ale na Krymu to neplatí. Znárodnění na Kubě je trnem v oku USA dodnes a proto je Kuba stále pod sankcema.

   Smazat
  9. Taky si myslím, že Italové, Maďaři ani Poláci nic neotočili. Jsou součástí stejného systému, z kterého není úniku. Pouze Poláci mají výhodu v tom, že je to etnicky čistý národ, takže jim za pár let nikdo nebude řezat hlavy.

   Smazat
  10. Pravda !!! Uz davno /i za komunistu/ , to nebyly Problemy Rustu ,ale Rust Problemu a to porad Bidne trva a zhorsuje se ...

   Smazat
  11. A stale Vice a Vice se ukazuje ,ze komunisti byly daleko nejvic cesky vlastenci nejdriv a potom to dalsi ...
   Proto ,taky z tehle duvodu utoky na ne neustavaji..Aby se zakryla vsechna ta spina tech dnesnich /ze zahranici rizenych/, nepratel naroda..

   Smazat
 3. Markéta Šichtařová: Horší potraviny pro „horší“ obyvatele:

  http://svobodnenoviny.eu/marketa-sichtarova-horsi-potraviny-pro-horsi-obyvatele/

  OdpovědětSmazat
 4. Nejsem pomstychtivý, ale ty lidi, kteří dovolili ZRUŠIT bývalé ČSN - Lépe řečeno KOMUNISTICKÉ normy na výrobu potravin. Tak právě tito lidé by měli za to "sviňstvo" pykat, třeba i ve vězení.

  Kdyby ty normy byly v platnosti dodnes, tak minimálně POLOVINA, ne-li více, by se v regálech našich obchodů ani NESMĚLA objevit!

  Lidé se změnili, stačí když na štítku přečtou tuky, cukry, kalorie, kolik vitamínů to obnáší a jak to je zdravé, to už je dílem reklamy. Kolik lidí se dnes může pochlubit, že lili čerstvě nadojené mléko? Střelím, 10% se mi zdá moc!
  Kupte si MĚLNĚNÉ MASO, 0.5 kg za 40 korun. A nezapomeňte si přečíst složení: Obsahuje 40% masa.
  Dobrou chuť

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já to s jídlem dělám jednoduše,jím pouze to,co mi doporučí můj pes...

   Smazat
  2. 14.33 Já dodávám, pokud to schválí i náš kocour.

   Smazat
  3. 15:27

   To je rozhodně lepší indikátor. Pes sežere skoro všechno.

   Smazat
  4. Když v TV řeknou lidská práva a svoboda a demokracie, tak mám "osipky" celý večer. Jen jsem zvědavý, kdy bude pochod proti blbosti a proti Senátu.

   Smazat
  5. Musím upřesnit: Československé státní normy (ČSN) nebyly zrušeny ale byly prohlášeny za nezávazné!

   Smazat
 5. V tržní ekonomice to bio francouzské kuře může být klidně z Polska a ještě k tomu se salmonelou. V nejedné restauraci v Praze vám s klidem prodají předražené argentinské steaky z Polska, tak co. Místní to nekupujou a cizinci to přežijou, stejně sem jezdí hlavně kvůli levnému chlastu. A Prazdroj jak známo léčí i případné zažívací obtíže :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. žerte, co vám dávaj, bude líp, GMO produkce z Ameriky stříknutá steroidama v mase, žerte a kušujte a budete se mít jako Američani

   Smazat
  2. O Pazdroji jihoafrických sládků si děláte marné iluze.
   Poxerete se po ňom jako po čemkoli jiném.
   Ani na zapíjení tučných misionářů už se nehodí.

   Teď už ani do ruského krámu nechodím, všechno to vyrábějí mělnírny masa v Sasku.
   Možná i Anhaltsku.
   Maso jim vozí z Polska, kde ubíjejí nemocné krávy krumpáčem.
   Kráva byla pro mě, jako pro autorku shora v dětství základní emocionální oporou.
   To ji ještě nikdo neléčil tehdy drahými antibiotiky, ale taky nebyla nemocná.
   Polské veterináře bych tím krumpáčem...

   Smazat
  3. Prazdroj v lahvi je stále pzeňský, i když místo dřívějšího obsahu alkoholu 5% má nyní pouze 4,4%, tj jako slabší jedenáctka. Ale plechovky se plní plzeňským z Polska.

   Smazat
 6. Všechno toto je od sametového převratu notoricky známé, není potřeba ani být vyštudovaný agronom, úpadek zemědělství byl v plánu. Dokud ofce budou přikyvovat na proklamace, že se mají nejlépe, jak se kdy měli, nic se nezmění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky "skvělým" potravinám (nemluvě o exotických nemocích z dovozu) se zase utěšeně zvyšuje výskyt rakoviny a alergií, což má za následek vyšší prodej medikamentů všeho druhu - lékáren už máme 3x více, než stejně velké Rakousko, a alergiků tolik, že je dostanou na starost praktičtí lékaři. Tržní nepotřebuje zdravého důchodce. Pro tržní ekonomiku je z hlediska čerpání důchodů lepší, když bude člověk lehce nemocný a závislý na lécích, když se těžké případy důchodu nedožijí a když se na zbytek nasadí euthanasie.

   Smazat
  2. 12:08 Promiňte, želbohu všechno toto není známo. Děkuji autorce za průvodce "bio" potravinami, jen poopravím chválu na vodu z kohoutku, to platí jen za předpokladu, že potrubí je zdravé. Vzhledem k jeho stáří a častým poruchám, nám občas teče z kohoutku bláto. Větší průšvih už se stal (Vokovice, Petřiny), když do pitného řádu infiltroval odpadní. Jinak jsem profesně blízko proto vím, že naše stáda dobytka byla špičkové kvality (týmy chovatelů s matematiky dokázaly vyšlechtit stáda jak mléčné, tak masné). Sledovala se dědičnost a stádá byla pod veterinální kontrolou. Žel naší lidi nekonzumovali nejkvalitnější, to šlo na export. Doba přinesla změnu, vstupy do výroby se zdražily, dotace naši emisaři v Bruselu nevyjednali a chov se stal náhle ztrátový. Konec byl neslavný, větší část šla na jatka a menší si koupila Ukrajina. Je naše škoda, že roky práce jsou v čudu. Doznání, že dřív byla kvalita lepší dokazují dnes prodávané "retro špekáčky". Ledacos se dá okecat, ale kvalidní potraviny ne. Jsem všemi deseti pro návrat našich norem.

   Smazat
 7. Nářky jsou nefunkční. Poznatky jsou pozoruhodné a ne vždy případné. Zcelování za dob JZD? Pole znikaly a zcelovaly se u nás po staletí, nebyl to vynález JZD. Samozřejmě vznikaly a zase rozorávaly se meze. Vznikaly rybníky, když se vyplácelo pěstovat více ryby než ovce, když pak přišel skot, tak se z rybníků udělal louky.... Socík postavil desítky přehrad a obnovil snad stovky rybníků, on to nebyl, co nenarovnával meandry řek... Za socíku se musel za hektar odebraných polí pro jakékoliv stavby zúrodnit hektar úhoru. A třeba jen názvy potravin: uherák byl uherák i když třeba z Kostelce (Jobsalám) a ne špatná Vysočina, lovecký salám byl lovčák z Krahulčí a ne vyuzené smetky z jatek. A bylo by toho na mnoho dílů tlustých knih. Ten návrat kamsi do počátků divokého kapitalismu z konce 18. století se nám v r. 1990 moc podařil!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. škoda, že na komunisty nejde svést i ty souvislé lesní smrkové monokultury, které teď žere kůrovec a sucho, lesy osázely ještě kapitalisté a někde dokonce feudálové

   Smazat
  2. Jakto že to nejde svíst na Putina? Už jsem slyšel, že náš původní kůrovec nebyl tak nebezpečnej, ale tenhle, co u nás řádí je z Ruska. Okem to prej člověk nepozná, ale je nezdolatelnej. Putinova mandelinka.

   Smazat
  3. On je to skandinávský kůrovec, který se k nám začal šířit před více, jak 25 roky, je jiný v tom, že smrky schnou od vrcholu. Sám mám tak dlouhé zkušenosti. Ale proč to nesvést na Putina, když naši lesníci si musí hrát na idioty.

   Smazat
 8. Kde jsou trollové s elfy, kde jsou hledači "pravdy"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady jsou 12:46, dnes v Interview ČT24 (6.5. 2019), to rezonovalo proti Nové Republice ze strany Fr. Vrábela, prý TOP dezinformátoři spolu s Facebookem! Skoukněte si zpětně, já zíral, co plácal, aby se dostal ke grantům, vychvaloval nejmoudřejší čtenáře Respektu, ti jsou vzdělaní a vůbec ne-trollí, náramnej podivín za keš od státu.

   °°°°°°°°°°

   „Klíčovou roli hrají Facebook a Nová republika,“ říká analytik František Vrábela a Sputnik zde musí být zakázán, drolí méně chytré čtenáře!

   Na boji proti dezinformacím spolupracuje s NATO, zjištění jeho týmu získala takový ohlas, že od vlád Velké Británie a USA dostal na boj s fake news grant 250 tisíc dolarů. Datovému analytikovi Františku Vrábelovi se podařilo vyvrátit tvrzení, že ruská propaganda neexistuje. Zásadní pro její šíření je podle něj Facebook, který rozděluje a radikalizuje společnost. Z veřejně známých osobností je u nás podle Vrábela klíčový prezident Miloš Zeman.

   °°°°°°°°°°

   Ramón, pardón paní Maruško Saláková, nečtu nechci být mentálně rozdrolen (význam této blbosti neznám).

   Smazat
 9. Včera večer ve zprávách mluvil jakýsi zemědělec a vysvětloval jak je drahé seno a proto snížil počet pěstovaných zvířat. Následně sám odpověděl proč nepěstuje travní porosty na seno. Ze sena nic nemám tak ho nepěstuji. Staří sedláci o kterých se v článku též hovoří se musí nad touto odpovědí v hrobě obracet. Ten člověk byl přesně tím odborníkem o kterém kdysi mluvil Havel, že nám zachrání zemědělství a osvobodí nás od JZD.

  OdpovědětSmazat
 10. Centralizace zdrojů potravin umožňuje levná a legální doprava třeba i přes půl planety. Zaplatí to životní prostředí. Argentina kácí pralesy a ještě spaluje tisíce tun ropy, aby si od ní v Evropě koupili, co si mohou vyprodukovat sami. Chtělo by to posílit lokální zdroje tím, že se zavede progresivní dopravní daň, která zboží zdrojem z druhého konce světa zdraží na absurdní částku. Reálně by se dováželo ze vzdálenosti 500 km, vše nad by bylo neekonomické - což skutečně je. Potraviny by se potom produkovaly lokálně a nikoliv centrálně v potravinových velmocech. Racionalizace navzdory tržní "optimalizaci", trh není všemocný, dokáže vytvářet absurdní situace, viz situace s vozením potravin přes lán světa.

  Daně, anebo přímo zákaz dovozu nad určitou vzdálenost. Strukturální podpora lokální produkce. Ta by obnovila diverzitu, vše je to propojené.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 500 km možná přeháním, 150 km, v takovém okruhu by měla být úplná soběstačnost. Podpořená tou progresivní daní.

   Smazat
  2. Reálně i 70 km, na každých 70 km masokombinát, mlékárna, cukrovar. Nač to vozit z větší vzdálenosti?

   Smazat
  3. Anonymní6. května 2019 14:10
   To co navrhujete, je návrat k funkčním státům. To se nepodaří, dokud se budou držet při moci ti, kteří na současném rozvratu států profitovali. Zkorumpovaní politici a nadnárodní korporace.
   Je zajímavé, že tohoto příspěvku dopravy k tzv. oteplování planety, si nevšímají bojovníci proti oteplování. Nejspíš to bude tím, že by šli proti korporacím, které z globalizace profitují a které také hodlají profitovat i z peněz vymámených ze států, jako nějaká ekologická, protioteplovací daň. P.K.

   Smazat
  4. Já vám dám... levnou dopravu, kupoval jsem benzín 2.10 Kčs / 1 litr.

   Smazat
  5. Zdravím, P.K.,

   možná, že k takové racionalizaci pohybu zboží přiměje klima, zatím nevíme, ale možná, že skutečně budeme muset změnit chování a uspořit každý kilogram CO2, prozatím se dělají spíše kosmetické změny v hospodaření s uhlíkatými palivy. Problém může vyřešit i objevení fúzní energie a přechod na elektrický pohon, produkce vodíku elektrolýzou a palivové články. Státy by se měly organizovat jako regionálně soběstačné jednotky, ve kterých je zastoupená celá paleta produkce potravin. Je zmíněno, že chov dobytka znamená lokální zdroj přírodního hnojiva, podporuje obměnu plodin a snižuje monokulturní zemědělství, jenž vyčerpává zem. Ta decentralizovaná soběstačnost má mnoho nepřímých důsledků pro krajinu. Tržní hospodářství si s tím asi neporadí, a nebude-li vůle k takové proměně, bude nadále potravinovou produkci centralizovat. Decentralizaci a lokální soběstačnost bude potřeba prosadit jinými prostředky, než spoléhat na tržní mechanismus. A "teprve" se na to bude muset přijít, teprve se to bude muset zjistit, že nejde spoléhat jen na trh. Realita nejspíš bude jiná a tyto úvahy teorie a snílkovství.

   Smazat
  6. Anonymní6. května 2019 21:18
   „.. nejde spoléhat jen na trh. Realita nejspíš bude jiná a tyto úvahy teorie a snílkovství.“

   Samozřejmě, nikdo z nás není Sybila. Ale můžeme vidět, že současný stav má dosti nedostatků a proto nepřijímat hlasy, jak se máme dobře a jak to EU dobře vede. Změna je nutná a to, jaká by měla být, je věc názoru. Jisté jenom to, že se přejde jenom do takové reality, která bude odpovídat poměru sil. Proto bychom nic neměli vzdávat. P.K.

   Smazat
 11. Z projevu Václava Havla z prosince 1989:
  Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce. Pro mně není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovaný, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly byt daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismus. Za svůj třetí úkol považuj i podporu toho, co vede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, těžce pracujících, příslušníků národnostních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoli důvodů hůře než ostatní.
  Žádné potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale nabízeny těm, kteří je nejvíc potřebují. Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoli jiného. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor!
  Již nikdy do žádného vojenského paktu nepůjdeme.
  Zdroj: https://rucka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=232283

  OdpovědětSmazat
 12. Každej tady ví, co by se mělo změnit v zemědělství. Ale zemědělství je jen malá část celého toho sajrajtu, celé té snahy, aby se na náš účet živili a bohatli "lepšolidi" v EU. Celkově by to chtělo jedno, malou válku, změnu režimu a restart v celé Evropě.

  OdpovědětSmazat
 13. Odbočím, ale poznáte, že to má logickou souvislost. Dnes jedna naše rozhlasová stanice, byla rozhořčena nad heslem nějaké politické strany, které zní "Silné Česko". Podezřívají autory, z protievropských úmyslu. Jak hloupé, bude-li naše země silná, tak bude silnější i EU. Osobně já mám raději silné Čechy (Česko mi zní cize).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JEN ZE SILNÝCH VĚTVÍ JE SILNÝ KEŘ... Tzv "Česko" je překladem Hitlerova opovržlivého Tschechai. Správně jsou ČECHY - TSCHECHIEN, ČESKÁ REPUBLIKA - TSCHECHISCHKE REPUBLIK.

   Smazat
  2. Oprava překlepu... Tschechische..

   Smazat
  3. Pane 15:05, pokud vám zní slovo "Česko" cize, je to váš problém. Mi zní stejně přirozeně jako např. Polsko, Slovensko nebo Německo. Česko nebo Česká republika označuje území celého státu, kdežto Čechy jsou historický název země, nacházející se pouze v západní části našeho státu, tudíž nezahrnuje Moravu ani Slezsko. Někteří lidé nechápou ani tak jednoduché věci, zejména různí redaktoři a novináři, což vlastně není zase až tak překvapivé.

   Smazat
 14. Kvantita nahradila kvalitu. V mnoha oblastech, nejen v potravinách. Lidé si to nechali podstrčit, žádný regál nebyl dost dlouhý, aby se slinami u huby neběželi k ještě delšímu. Plnému stejných výrobků v různých obalech. Tak to máme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. je sice pravda že nemame brambory ale zato nam sem serou plnymi kamiony do všech kanalu včetně bolševicke čete americkou kulturu vyšlechtěnou v holiwudu ze ktere tečou potoky vykalu smichanych z krvi a ještě nas krmitim jak to mame žrat ale nařikat nad timto stavem mužeme jen sami na sebe když jsme se nedrželi sveho kopyta a komunisticke žradlo nam nechutnalo jo v kuplandech je raj zparchantěli brambory degenerovana cibule salat a rajčata z afriky nacane černoušky chemii neznameho složeni o jablku bez štavy stejně jako o jahodach bez chuti netreba komentara -vaš gabo zelenej

   Smazat
 15. Kdybychom začali zlobit, sankce a obchodní izolace nás vyhladoví za pár týdnů. Stačí sledovat dnešní Venezuelu, která má alespoň ropu, ale my? Nedostatek potravin, léků by byl snadno nahrazen přebytkem nekompetentních volů na patřičných postech.

  OdpovědětSmazat
 16. 18:48 Neboj, brod je ještě daleko.

  OdpovědětSmazat
 17. noviczech
  ...paní Saláková, ti, kteří toto vše zavinili, nám začali utahovat opasky a prý máme šetřit! A tak lidé začali umírat v nemocnicích na nedostatek péče a na špatné potraviny! Prý si máme utahovat opasky! Byl jsem u lékařky, dejme tomu, paní Krummsteinové, měla v ordinaci nápis, že, ...při neomluvení plánované kontroly, zaplatí pacient 200,- korun pokutu! Nastoupili jsme zvláštní politický režim! Velmi zvláštní! Mně při této příležitosti napadlo, že ti, kteří vybízejí druhé k utahování opasků, ti kteří vidí napřed peníze a nikde člověka, ty všechny bycj posadil na ohromný TITANIC, zavezl je na Mariánský příkop (11km hloubka) a tam vytáhnul z lodi špunt! Myslíte, že tito řídící pracovníci, lékaři a další vidí něco jiného než svůj osobní zisk i přes bolest druhých lidí? Chceme mít takové lidi na vedoucích, řídících mistech? Ekonomicky jednat, ale to můžeme i vyrábět cyankálin a také půjde kšeft také budou peníze na bance růst!
  ...vyměnili by takoví "chytráci" své miliardy za "špunt" v děravém TITANICU???......byl bych zvědav, ale třeba podobná doba přijde..... :-))

  OdpovědětSmazat
 18. jo..jo..jo ani nebudu číst komentáře.. a nyní všichni kteří s autorkou souhlasíte napište /včetně paní autorky/ jak jste hlasovali při referendu o vstupu do EU ?
  A jak byste hlasovali v případě Czexitu ?
  Aha a jste v pr de li soudruzi Ojrosvazáci co ?
  PD

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlasoval jsem, i přes varování komunistů, které jinak pravidelně volím, pro vstup do EU. Ale bylo nám to vykreslováno trochu jinak, nikdo nevyžadoval absolutní zřeknutí se suverenity, EU nepracovala na rozvratu Evropy a beztak už zde bylo vše v zahraničních rukách.
   Nicméně tento článek se zabývá potravinami a ty šly s kvalitou prudce dolu už od počátku 90 let. Dokonce bych řekl, že tenkrát byly na samém dně, že se to opravdu ani žrát nedalo. Teď sice stojí za prd a je to samá náhražka, ale aspoň už to zpravidla nevyvolává reflex zvracení.
   A co vy? Jak jste hlasoval, vy náš rozumbrado? Jak byste viděl naši perspektivu osamocených českých lidských zdrojů na teritoriu, které má západní kapitál ekonomicky komplet pod palcem? Žádná významnější firma už nebyla v českých rukách, zemědělství prakticky přestalo existovat, všechny banky už patřily zahraničním vlastníkům. Co byste tak chtěl dělat s holýma rukama? O čem byste chtěl rozhodovat?

   stará struktůra

   Smazat
  2. Tak si dej pár facek stará strukturo. Já jsem hlasoval proti vstupu, protože na rozdíl od tebe jsem věděl že se západem se musí ekonomicky bojovat a ne mu vlézt na základě nějakých vějiček do zadku.
   PD

   Smazat
  3. 21:22

   Nafackujte si sám, hrdino. Zřejmě se vám nepodařilo pochopit co píšu. Až se pořádně proplesknete(nešetřete na sobě), tak můžete začít střízlivě bádat nad tím, čím chcete s tím Západem bojovat.
   Nekoukáte vy se moc na americké filmy? Tam také správně odhodlaný americký nezlomný hrdina obvykle vítězí v beznadějných situacích, poté co se nechal vyšachovat ze všech, kdy měl ještě šanci.

   stará struktůra

   Smazat
  4. 21:08
   No dnes je dříve slavná KSČ která obhajovala délnicko-rolniké idealy stranou která podporuje mamon, vykořisťování a odnárodňování. FUJ!
   Václav

   Smazat
  5. 23:58

   Ještě že máme vždy nějaké ty strany, které naplňují naše dělnicko-rolnické ideály beze zbytku a k nimž se můžeme s naprostou důvěrou, bez kompromisů upnout. Ať už je to ČSSD, ODS, ODA, KDU-ČSL, US-DEU, TOP09, Bursíkovo "Zelení", Věci veřejné, STAN, Úsvit, ANO, Piráti, nebo SPD. S nimi a s dalšími, které na nás jistě čekají kdyby nás čistě náhodou některá ze jmenovaných stran podvedla a ztratila důvěru na celé jedno či dvě volební období, naštěstí vždy doplujeme do toho správného přístavu, k němuž díky nim s neochvějnou jistotou míříme. Vstříc stále perspektivnějším a zářnějším zítřkům, již zítra se budeme mít lépe než pozítří. Jen nepodlehnout trudomyslnosti a věřit. A hlavně, FUJ komunisti!

   stará struktůra

   Smazat
 19. ZA VESKERE ZLO , ktere v Cesku prozivate - za veskere nedostatky jsou zodpovedni CENZORI, protoze vy nemate orientaci, pro nedostatek informaci !

  A take NIKDY nedomyslite co delate ! Zbavili jste se prumyslu a zemedelstvi ! Ktery VUL z 5 doktoraty vam to udelal ?
  Hmmm ? Ja nevim , ale vy vite ! Urcite nejaky "socialista".

  Vasi lide CESI a MORAVANE jsou zrucni, sikovni, houzevnati a pracoviti, ale povsechne BLBI, ze se stanou vzdy obeti manipulatora , ktery s nimi vycura....

  Nesvadejte vase nedostatky na Ameriku. Nebo na Kapitalismus, ale hledejte chyby u tech, kteri za vas rozhoduji a ktere stale a stale volite, pod vlivem manipulativni cenzury.

  My duchodci zde na Floride se mame dobre. Zijeme v dostatku, luxusu a pohode ! ZATIM ! Dokud nam to nepokurvi, nejaky Socialista !
  Proto je dulezite byl politicky aktivni a cist vse ze vsech stran.
  Napsal tribun lidu svobodneho a prosperujiciho, nick honolulu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nicku, nekecej vždyť je zřejmé, že si musíš tady přivydělávat. Kdybys byl za vodou, doslova i obrazně, tak se sem necpeš za pár korun.

   Smazat
 20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jakub Janda, aneb úspěšná kariéra „politického turisty“, bývalého pornoherce a nyní zástupce ředitele Think Tanku Evropské hodnoty !!!

   Kategorie: Postřehy a komentáře
   Zveřejněno: 19. březen 2019
   Janda JakubZeman nedávno odmítl na Jandu reagovat. Kvůli pornografickému videu, které Janda v minulosti natočil, ho nepovažuje za partnera pro diskusi. Jakub Janda po gymnáziu absolvoval v Praze Vysokou školu veřejných a mezinárodních vztahů, píše politické komentáře. V minulosti pracoval jako poradce poslance Chlada (TOP 09), působil v managementu humanitární organizace ADRA International a jako stážista na ministerstvu zahraničí a Úřadu vlády. Podle serveru Expres.cz měl Janda během studií na Karlově univerzitě problémy s diplomovou prací, od děkana dostal výtku za plagiátorství. Jakub Janda v roce 2011 ucházel o místo stážisty u tajemníka prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla. …
   Na dnešní informaci TT EH, zaslanou e-mailem jsem reagoval takto (neznal jsem ještě všechny podrobnosti):

   -------- Přeposlaná zpráva --------
   Předmět: Re: Názory v souvislostech: Spouštíme kampaň „Nechceme zpátky na Východ“
   Datum: Fri, 19 březen 2019 09:08:37 +0200
   Od: Jan Šinágl ;
   Komu: Think-tank Evropské hodnoty ;


   Dobrý den,

   veřejnost očekává, že budete obratem, resp. pan Janda, reagovat na Zemanův výrok níže?! Neumím si představit, že by Evropské hodnoty zastupoval člověk, který natočil pornografické video. To by znedůvěrohodňovalo TTEH a celé jeho vedení - bez ohledu na schopnosti pana Jandy. Spolupracovat na jakékoliv formě porna je mravní a charakterové selhání jednotlivce. Pan Janda by měl okamžitě podat žalobu pro pomluvu, nebo okamžitě s omluvou veřejnosti odstoupit. Jiné možnosti nejsou, máme-li skutečně hájit evropské hodnoty. Podáním žaloby či odstoupením, by je pan Janda pomohl hájit. Na každý pád by měl pan Janda do konečného vyřešení dočasně ihned odstoupit - ne jako přiznání viny, ale jako důkaz své mravní vyspělosti.

   S pozdravem
   Jan Šinágl
   * * *
   Diplomat Petr Kolář je předseda Dozorčí rady TT EH - nevládní institucí, jejímž cílem je “zvyšování politické kultury v ČR i na evropské úrovni”. Dalšími jejími členy jsou mj.:
   Místopředseda dozorčí rady:
   Libor Rouček (bývalý místopředseda Evropského parlamentu)
   Předseda poradního výboru:
   Štefan Füle (bývalý eurokomisař a ministr pro evropské záležitosti)
   Člen poradního výboru:
   Šimon Pánek (spoluzakladatel a ředitel Člověk v tísni)
   Člen poradního výboru:
   Martin C. Putna (literární historik, kritik a profesor Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy)
   Člen poradního výboru:
   Tomáš Halík (profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a prezident České křesťanské akademie)
   Samozřejmě slušní občané předpokládají, že tito pánové se k tomuto skandálu vyjádří a budou z titulu své společenské odpovědnosti urychleně konat. Pokud by nekonali a mlčeli, nemohli by je nadále slušní občané respektovat a považovat za mravní elitu národa. Elita bez konkrétních činů odpovídajících situaci, je pouhou pseudoelitou a prázdným pokrytectvím. Naše dějiny jí zažily nemálo. Díky „hezkomluvcům“ jsme byli často pouhou hříčkou v rukách mocných.
   Rázně by měl promluvit a jednat především Petr Kolář a prof. Tomáš Halík. Pouze jasnými stanovisky, názory, postoji a tomu odpovídajícími činy, se rozlišují skutečné hodnoty od pseudohodnot. Byli bychom na tom hodně špatně, kdyby se nenašla náhrada za Jakuba Jandu, který charakterově zcela selhal (charakter se nemění). Měl by TT EH okamžitě opustit, mají-li Evropské hodnoty zůstat skutečnými hodnotami a nebýt jen pro smích!

   Smazat
 21. Hele Lulane vypadá to, že začínáš stárnout, věř mi bylo to dříve od tebe o mnoho lepší. Zdá se že přesvědčuješ, nejenom hloupé Čechy, ale i sebe, jak seš za vodou a v pohodě, jenže zloba žlučovitost se sarkasmem z tebe jenom tryská. Zákonem Univerza je láska, tou bychom se měli všichni řídit. Hele jdi do sebe, ještě je čas a polepši se Luldo. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 22. Z clanku neni jasne, jestli je autorka slepice nebo koza. Rudych volu pod clankem je pekne hejno:-)

  OdpovědětSmazat
 23. 5:31 podává opět vzorovou argumentaci, po které mi klesá naděje, že jsme v Evropě. Pro takové intelektuály by bylo třeba uďělat školení u Una, asi by si rozuměli.

  OdpovědětSmazat
 24. Autorka tvrdí,že je odbornice.Pokud tvrdí"NEHOMOGENIZOVANÉ,TEDY PLNOTUČNÉ MLÉKO",tak tomu nevěřím.Mléko se homogenizuje proto,aby udrželo vysokou tučnost.pokud nadojené mléko necháme odstát,tak bez homogenizace se tuk vysráí na povrchu a ve zbytku zůstane asi 1,5 PROCENTA.

  OdpovědětSmazat
 25. 23:26 "...bez homogenizace se tuk vysráí na povrchu...", tím spíš, čím víc je mléko zpracováním zbavováno přirozeného obsahu tuku. Pak je homogenizace zcela nezbytná. Víme?

  OdpovědětSmazat
 26. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 27. Sháněl jsem včelí pyl, co mne ale udivilo že na e-skopu Dr-Max nabízí bio včelí pyl? To jsem pochopil že už jsou včely tak inteligentní že létají pouze na bio rostliny? To je teda super doba. Ať žijí bio potraviny.
  OdpovědětVymazat

  OdpovědětSmazat
 28. Vážení, tenhle článek jsem napsala v roce 2011 pro Halo Ostrava http://www.kotarbova.eu/?page_id=8364 a pro http://www.osel.cz/index.php?obsah=36. Od té doby se to v zemědělství pohnulo asi takto https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Brambory-Vsechno-bude-drazsi-Jan-Veleba-o-desivem-stavu-ceskeho-zemedelstvi-ukazuje-i-na-viniky-580567
  To jen abyste byli informováni
  Ing Maria Saláková

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.