Reklama

pondělí 27. května 2019

EU je nedemokratický skandál

VSa
27.5.2019  !Argument
Byly volby do Evropského parlamentu opravdu tak demokraticky zásadní, nebo jen sloužily jako zástěrka dalšího neoliberálního směrování EU? A pokud ano, pak jaké je řešení?

Italský novinář Thomas Fazi píše pro Jacobin o tom, že volby do Evropského parlamentu jsou jen zástěrka pro neoliberální směřování EU.

Fazi na začátku svého ostrého a dlouhého článku (ze kterého přinášíme stručný výtah) uvádí, že se všechny strany od euroskeptiků po evropské elity shodují na tom, jak zásadní tyto volby jsou.

Fazi o tom ale pochybuje. Bylo by tomu tak, kdyby EU byla federálním státem a měla svůj suverénní parlament, ale tak tomu není. Evropský parlament má ovšem pravomoci velice omezené. Nemá ani pravomoc navrhnout legislativu, tohle může Komise. Už jen toto rozdělení moci, kdy Evropský parlament může jen schválit, nebo zamítnout to, co Komise připravila, vzdaluje EU demokratické tradici, myslí si Fazi.

Komise rozhodně demokraticky zvolená není, Parlament ji může jen schválit, nebo odmítnout. Nový systém tzv. „spitzenkandidat“ má dodat tomuto procesu výběru předsedy Evropské komise demokratičtější nátěr, tvrdí Fazi.

To, co rozhoduje, nejsou výsledky Evropského parlamentu, tvrdí Fazi, ale mocenské vztahy mezi členskými státy.

Často se říká, píše Fazi, že přeci Rada sestává z prezidentů a premiérů, a tedy má demokratickou legitimitu. Ano, platí, že lídři jsou voleni, ale Rada jako celek není ani volena, ani nemá odpovědnost. Teoreticky by se měla odpovídat národním parlamentům, jenže se děje přesný opak – Rada státníkům umožňuje se odpovědnosti vyhnout. A protože se hlasuje o otázkách většinově, pak je vazba mezi národními parlamenty a ministry přerušená. Ministr může třeba říci, že byl přehlasován, když se zjistí, že prošlo něco, proti čemu se staví domácí parlament.

EU stojí na exekutivě a technokracii


Celá architektura EU stojí na exekutivní moci a na technokracii – nad legislativní mocí. Je to ještě horší než to, jak „demokracii“ chápala buržoazie. Proto jsou národní elity a oligarchie tak nadšené z toho, že předají moc EU. Ekonomické politiky se tím odtrhnou od rozhodování občanů, ale zároveň se tím sníží „náklady“ přechodu k neoliberální politice – prostě se odpovědnost uvalí na externí instituce a faktory.

Národní elity dodají moc nadnárodními orgánu (aby vypadaly slabší) a následně jim to umožňuje naplňovat „tento paradox slabosti“, protože pokud se ocitnout pod společenským tlakem, mohou tvrdit, že „to je vůle Evropy“ (a to je posiluje).

Závazky EU umožňují vládám zavádět nepopulární reformy doma, zatímco vinu svádějí na EU, i když ony samy si takovou politiku přály.

A to ještě ani nebereme v úvahu hierarchii moci v EU, kde v eurozóně dominuje Komise a ECB a dominantní země působí přes tzv. Euroskupinu (což je neformální orgán, který nemá žádný právní základ). Jak to dopadá, vidíme dobře na případu Řecka.

Fazi cituje německého investigativního novináře Haralda Schumanna, který o procesech rozhodování v EU napsal, že se konají za zavřenými dveřmi. Nejsou tu žádné oficiální zápisy, tisk nemůže vědět, kdo zastává jakou pozici. Je to černá skříňka.

...
...
...

43 komentářů :

 1. Zdeněk Zbořil tyto volby nevolby definoval přesně, cituji: Volby do EP podle něj vlastně nejsou volby. „Je to jen jakýsi šířeji založený průzkum veřejného mínění, a proto tolik záleží na volební účasti, ke které všichni bez rozdílů barev, názorů a silných slov vyzývají. Těch 21 míst přidělených divákům dění v EP z České republiky je v době, kdy se agenda EU projednává v nedůstojném prostředí cca 750členného parlamentu, vlastně ‚porážkou‘ občanů ČR,“ uvedl Zbořil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechce se mi věřit, že by někdo tak zkušený, jako je pan Zbořil, plácal takovéhle hovadiny.

   Smazat
  2. Já jsem se taky podivovala tomu, že evropský parlament nemá žádné zákonodárné pravomoci jako národní parlamenty zemí, což je vlastně zvrácené a že jakási nevolená komise má nad všemi evropskými státy neomezenou moc. To není v pořádku a mělo by se to změnit. Komise by měla být podřízená europarlamentu. Tak snad se tím s nově zvolený europarlament začne zabývat.

   Smazat
  3. Vemte si, že EU čítá skoro 30 států s cca 550 milióny občanů. Kdyby tento moloch byl založen na demokracii a svobodě, kdy každý stát má svou historii, své hodnoty a standardy, víru, mentalitu, byla by to opravdu rozmanitá společnost, která by mohla úplně nádherně fungovat na základě svobodných rozhodnutí a taky kompromisů a hlavně svých vlastnách zájmů. Ale ukočírovat 550 miliónů lidí jde pouze diktaturou a proto funguje EU tak, jak funguje - příkazy, směrnicemi, bez odmlouvání, se sankcemi za neuposlechnutí. A tohle by se mělo změnit.

   Smazat
  4. V tom evropském spolku, by rozhodnutí měla přijímat jednomyslně rada premiérů a komise by je měla realizovat. Parlament tam je jenom pro zmatení pojmů.
   Pro nějaké omezování suverenity evropských států, by měli mít premiéři zmocnění z referend, ve svých národních státech. P.K.

   Smazat
  5. Anonymní27. května 2019 14:24
   V EU, nám jsou dosazovány seshora od EK, nějaké prý evropské hodnoty a národní státy jsou nuceny, se jim podřídit. Domnívám se, že bychom se snadněji mohli dohodnout na nějakých společných hodnotách, vycházeje zezdola, od národních států, zde ve střední Evropě. A na jejich základě, navázat užší, smluvní spolupráci. Ostatně to již můžeme dělat i nyní, v rámci V4. Až se EU rozpadne, jako když to najdeme. P.K.

   Smazat
  6. Čemu se divíte? EU vznikla jako projekt CIA a už od začátku se počítalo s likvidací evropských národů a negrizací evropské populace po vzoru USA. CIA ovládá EU skrz plejádu různých organizací, z nichž některé jsou tajné, či polotajné. Tyto organizace pak úkolují Evropskou komisi, která zadané noty přetaví v návrhy pro Evropský parlament.

   Smazat
  7. Přesně tak, kdo to nechce pochopit tak je špatně informován a do politiky, pokud nechce být za blba, se radši vůbec neplete. Hej hou rudý dědeček.

   Smazat
  8. 13:57
   Pane mýlíte se. Pan Zbořil má naprostou pravdu. A Vy asi nejste vlastenec jenom podrž taška.
   Václav

   Smazat
  9. Jestli je to EU či V4, je to jen oblbování lidí. EU nic lidem nedává. Pokud něco dvěma či více státům vyhovuje, ať to dělají, ale ne že Tusk odejde a přijde Merklová. A pořád něco "doporučují" a nařizují, ale musím si z toho udělat legraci, je to ještě demokracie či jen demo?

   Smazat
  10. až bude mit každy stat v erohujersku jeden hlas tak by se dalo možna mluvit o demokracii a neže padesat milonu skopčaku s ujetym frantikem co spi se svoji babičkou si skaždym vytře enono proto chtěji byt radši nejen anglani jen obchodnici se svobodnym trhem všech se všemi a ne podle toho jak se domaci vyhaja a nebo jak anžela rozkaže božinku ta jalovice si snad mysli že když ji požehnal papež že je opravdu svata

   Smazat
  11. v te ve4 ma každy jeden hlas proto by měli tahnou spolu jakože se trošinku pokouši ale jen opatrně aby nezlobyli anželu

   Smazat
  12. Evropu řídí „gang třiceti“
   https://www.euportal.cz/Articles/20603-eu-ridi-tajna-organizace-od-integrace-po-vymazani-identity-statu-za-vsim-hledej-rockefellera.aspx

   Smazat
  13. 18:38
   No možná by to fungovalo. Ale pak by voliči museli volit tak, aby ve vládě nebyli politici kteří myslí na sebe a ne na lidi. Prostě asi většina lidí v naší kotlině trpí syndromem nějaké viny že žijí.

   Smazat
  14. Jako obvykle silne staty Anglie, Nemecko a Francie si pribrali otroky aby je mel kdo zivit. V 1989 to nebylo jinak....
   Po porazce Francie v 1870 se nechal ve Versailes Fridrich korunovat na cisare na znameni ovladnuti Francie a potom cele Evropy a potom v planu bylo Rusko ,a dnes manzelka Macarona zase podleza Merkele Mengele aby se dodrzela tradice..Musi tvrde otroci pracovat v mensich statech aby bylo na dalsi armadu na Rusko tez,tak zadny flakani...Dale afroarabove taky stoji neco miliard a pribyvaji , tak nesedte u pocitacu a jdete neco delat. Bude se muset na vas zavest pracovni povinnost.

   Smazat
  15. Na vladach vubec nezalezi a proto jsou volby jen a pouze pro blbce. Vlady jsou dnes neco jako ponozky, kdyz /ale temer vzdy /zasmradnou, tak se vodhodi a blbci spokojene jdou zase "volit". Nakeca se jim ,ze nova vlade neco zlepsi , veri a tim se dostavaji do otroctvi jeste vice a horsiho...Proto je odpadkovy system zvany demokracie porad udrzovany na blbce. Vytahnou z popelnice dalsi "odpadky" a poslou se do vlady a ovce Vzdycky spokojene a spolehlive znovu naleti..A rady kritizuji potom nektere nedostatky "demokracie".
   Uz davno vladnou byrokrati a neziskove a ideologicke organizace a tajne urady ako CIA,FBI, Blackwater dnes Akademia, Mafie a Miliardari a nekolik majitelu medii. Kdyz vlada rekne neco co se nehodi, vypukne hystericky jekot vsude na svete a zavladne soudce LYNC a postizeny se omlouva ,kleci volizuje jim vsecko ,ale casto to nepomuze a je vyhnan a nekdy i potrestan a dosadi se afroarab nebo feministka a dusledky jsou nedozirne..Nekdy je to ,ze se v davu nahodou dotkl feministky a ta se zhroutila hruzou , zvlaste kdyz je reditel a potrebuje se vyhnat..Proto uz reditele pouzivaji muze jako sekretarky, ale porad jsou kolem nejake dalsi feministky na nej nachystane, protoze jsou kvoty, kdy musi vzit afroaraby a feministky a v poctech daleko vetsich nez je treba pro funkci firmy, korporace atd..To jim pak urady vynahradi jinak a tajne..
   V Usa jsou samozrejme vzdy napred a tak si udelali volby ZPOCITACOVANE , no a pocitac zjisti a secte , kdo vyhral...A kdo je potreba aby vyhral...

   Smazat
  16. No a potom se do nekonecna ,inteligentne
   ovsem !!diskutuje o vyhodach toho ci onoho, jeden "Odpadek" nevyhovuje /a nezvoli se /a jiny zase za nej nastoupi, misto mikroskopicke aspon zmeny.

   Smazat
 2. Tak kecy o demokracii je jen zástěrkou a eu komise by se měla zrušit.

  OdpovědětSmazat
 3. EU mantrou demokraci zakrývá fašizaci EU a snahu o zlikvidování jakýchkoliv vlasteneckých anebo vůbec jinak směřujících názorů.
  https://www.unzensuriert.at/content/0029839-Europarat-verbietet-patriotische-Fraktion-um-Demokratie-zu-schuetzen?fbclid=IwAR1xdQxiYEZKj6vkxsbH6Z0Cr2yxq5MuTuEUc7nfnOInOAbSjIgXsjOG7m8

  OdpovědětSmazat
 4. EU je nedemokratická už svým složením parlamentu. Počet mandátů je odvozen od lidnatosti států. To zakládá nerovnost mezi státy. Aby bylo pro všechny státy EU postavení rovné, měly by mít v parlamentu stejný počet parlamentářů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je ako by 80 000 000 Nemcov vnucovalo svoje hodnoty, Vatikánu zo 900 obyvateľmi.
   Alebo Papežský štát by musel počúvať Švédov, o Demokracii a Neoliberalisme, a o Dženderizme. Kdež to Papežský štát by sa z Pápežom, staval na zadné proti Švédom a ich zvrátenej ideológii. Na stranu Pápežského štátu by sa postavila Florencia, Milánsko, a Neapolské kráľovstvo, spolu z Španielmi, ktorí by vyrvorili Svatu Ligu proti Neoliberalizmu a Ďzenderizmu. Na stranu Švédov by sa postavilo Nemecko, a Holandsko, z Belgickom spolu z Anglickom, a Írsko by sa postavilo na stranu Svatej Ligy z Pápežom, a Írsko by napadlo Severné Írsko okupované Anglickom. A z Belfastu by Íri vyhnali Anglických Dźenderistov!

   Smazat
  2. pro 1426: není to pravda, co píšeš. Počet mandátů je právě přepočítaný vzorcem, který zvýhodňuje malé státy proti těm lidnatým. Počty poslanců přidělené státům se proto určují podle systému poměrné sestupnosti. Podle tohoto pravidla mají větší státy více poslanců než menší, ale zároveň mají menší státy více poslanců než by jim náleželo poměrně vůči počtu obyvatel.

   Smazat
  3. proto ta unie je aby složite bylo ještě složitějši to se pak dokonale promita v přepočitavani hlasu kdy ve skutečnosti nemame možnost ato ani teoretickou někoho přehlasovat takže vychazi všich jednim směrem ostani kdo nesouhlasi se umravni a basta i proto ta komedialni tahanice o kokotinach a hrozbach s anglany kdyby stačilo že se jim da zelena a nazdar chtěji tak tady to mate ale to by bylo pak jednoduche a nikdo by nemohl dva roky spekulovat a živit se stim a hrat divadlo že je prorok

   Smazat
  4. 18:18
   Skutečně demokratický vzorec. každý stát = každý územní celek = stejný počet mandátů.

   Smazat
  5. Anonymní27. května 2019 14:26
   Demokracie je nástrojem občanů v rámci státu. Ale společenství států nemůže přijímat nějaké dohody nějakým hlasováním. Nemůžou dva státy přehlasovat ten třetí. Např., že budou společně ukládat jaderný odpad v tom třetím státu. Potom by ten třetí, v zájmu svých občanů, musel takové společenství opustit.
   Dohody v nějakém společenství států, by měly být přijímány pouze na základě konsensu, tedy souhlasu všech. Pokud se na dohodě neshodnou všichni, nelze ji přijmout. P.K.

   Smazat
  6. 12:14
   Pane PK, připomínám , jen, že demokracie není o konsensu, ale o rozhodování většinovým způsobem. Pokud by jsme se měli spolehnout na konsens, nedočkáme se ho v 99,99 % nikdy. Konsens jako nefunkční je nahrazen rozhodnutím většiny jako funkční. Nezapomeňte, že většina je vždy jiná. Vláda tedy není ve skutečné demokracii vládou většiny, ale vládou všech. Ještě příliš mnoho lidí neví mnoho o skutečné demokracii.

   Smazat
  7. Anonymní28. května 2019 12:56
   Díky za Váš pohled na demokracii. Ale jádrem mého příspěvku bylo, že společenství států by se nemělo rozhodovat většinovým hlasováním, nýbrž konsensem. Uvedl jsem i jeden příklad, proč je to hlasování nebezpečné, až nepřijatelné.
   Pokud by se to společenství států v 99,99 % případů nedokázalo konsenzuálně shodnout, je na místě úvaha, zda má takové společenství nějaký smysl. Zda by nebylo smysluplnější, být členem nějakého menšího společenství, názorově si bližších států. P.K.

   Smazat
  8. 16:29
   V každém případě je lepší konsensus než většinové rozhodnutí. S tím nelze než souhlasit. Pokud však konsensu nelze dosáhnout a společenský problém je nutno řešit nezbývá než použít většinové rozhodnutí. Ten váš příklad s problematikou ukládáním jaderného odpadu je značně kulhající. Řešení není v konsensu ani ve většinovém rozhodnutí. Je prosté. Každý kdo si odpad, a to nejen jaderný, vyprodukuje má povinnost ho bezpečným způsobem uložit/zlikvidovat na svém vlastním území.

   Smazat
  9. Anonymní28. května 2019 18:52
   Jestli můj příklad kulhá, tak to Vaše řešení je chromé. Ten Váš názor, v tom našem příkladu, totiž může zastávat jedna země, ale dvě další, si mohou myslet, že by se měl ukládat u té první. Proto si myslím, že je třeba konsensu. P.K.

   Smazat
  10. Proto se odehravaji horlive diskuse o demokracii , kdyz se mezitim vse otocilo do fasismu, opet vytvorili Novou a Spojenou Evropu po vzoru Dolfa a misto nacistu a jejich uradu vladnou pozvani za tim ucelem Islamisti a odporni kolaboranti vseho druhu , opet vladne Rissky Kancler /na nic noveho neprijdou , jsou to debilni hovada jako Dolf/.. Jiz se netaji ze jedni bombami a macetami a jini zase chteji veset , ovsem demokraticky...
   To se pozna kdyz nekdo rekne a nebo ukaze /na filmu/ co se ve skutecnosti odehrava v demokraciich a na Strednim Vychode a je to uplne stejne jako za vlady nacistu...Ihned jdou po nem..

   Smazat
  11. 20:54
   Konsensus mezi třemi zeměmi je samozřejmě reálný. Demokracie - rozhodnutí většinou nastupuje vždy, když ke konsensu nemůže dojít. Tím hlavním důvodem proč ke konsensu nemůže dojít je příliš velké množství účastníků řešení společného problému. Opakuji znovu, pro takové případy je tu rozhodnutí demokratické - většinové. Jiné lidovládné řešení neexistuje.

   Smazat
 5. Suverénní státy by se měly dohodnout na nějaké základní spolupráci a jinak si každý jede po svých kolejích. Ušetřily by se miliardy za EK, europarlament a nekvalifikovaná rozhodnutí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, měla by to být jen smluvní spolupráce zemí v oblasti obchodu, služeb, cestování. Co víc? Nikdo by nikomu nekecal do ekonomiky, neurčoval jakési kvóty, ale byla by tu poctivá konkurence a každý by si hájil své vlastní zájmy. Jenže, jak by vysvětlily neschopné vlády své debakly, když teď všechno svalují na to, že to tak chce EU? Politici by museli umět dělat politiku samostatně a ne poslouchat příkazy odněkud.

   Smazat
  2. EU mala fungovať na základe rovný z rovným!!!
   Namiesto toho Západná Európa v EU, diktuje Strednej Európe, a Balkánu čo môžu a čo nemôžu!!

   Viete si predstaviť, aby Slovenská Prezidentka navštívila Venezuelu, a potvrdila Madúra za legitímnu hlavu štátu Venezuela? Alebo by Slovenská Prezidentka vycestovala na Kubu 1. Mája, a podporila by Kubánskych pracujúcich a vymoženosti Kubánskej Revolúcie??

   Alebo vycestovala Prezidentka Slovenska Čaputová do Bieloruska a stretla sa z A. Lukašenkom??
   Alebo do Ruska kde by rokovala z Putinom, o ďalšom smerovaní Euro-Azijskej Únie, kde by Slovensko bolo pozorovateľskou krajnou??

   Smazat
 6. Pinďourek opět kadil ve svý opuštěný kadiboudě:)
  Možná by mu měl Mudr. David napsat něco na hlavu.

  https://forum24.cz/blasko-general-ktery-se-nechal-oblbnout-dvakrat/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosím Vás, nedělejte blba z Blažka, kdo řekne nahlas, že nesouhlasí s EU je takto popliván. Je to hnus a gen, Blažkovi blahopřeji k vítězství ve volbách.

   Smazat
 7. 15:14 jsi normální nebo ze sebe blbce jen děláš? Jak asi by podle tvé "logiky " malí stát něco vnucovat většímu, pokud je v EU 30 států tak by tam asi muselo být 30 zástupců jenž by se na všem museli dohodnout podle průměru hlasování, tak o čem to tady meleš? Zamysli se. Chci Demokracii ne DEMOgracii.

  OdpovědětSmazat
 8. Chtět po kapitalismu demokracii, je jako chtět po volovi rodit telata. Tam, kde vše rozhodují peníze, je diktatura kapitálu. Jak jednoduché. EU je politické nucené srocení evropských států s byrokrácií ovládanou diktaturou kapitálu. Proto ty horentní platy, proto ty prebendy, proto ta byrokracie a nová totalita!!! A protože jde o diktát peněz a ani ne proletariátu, je to daleko hnusnější a odpornější, než kdy za socíku!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro Anonymní27. května 2019 18:57.
   Perfektní popis kapitalistického systému,lépe jsem to ještě nikde nečetl.Díky.

   Smazat
 9. Podívejte se na Výsledky voleb do Evropského parlamentu 2019 Fides a lidovci dostali přes 52 % i z toho je zřejmé jak snadno jsou voliči v ČR zmanipulovatelní a volili hnůj v podobě TOP, KDU, Pirátů a ti za ANO co se tam dostali jsou stejní vlastizrádní hajzlové včetně Konečné za KSČM.

  OdpovědětSmazat
 10. No prostě třista let jsme byli okupováni Rakouskem a přežili jsme. Ale Rakousko nám nenutilo přijímat naprosto nepřizpůsobivé lidi. Byli rádi, že nám můžou vykořišťovat sami. Germáni nás a náš průmysl využívali pro své váléčné plány dál se nedostali. Necpali k nám nepřizůsobivé. Komunisté také náš průmysl a lidi neprodávali jako zboží. Na to musel přijít až Brusel, kterému nestačí, že nás ožebračuje, ale ještě nám sem cpe nepřizpůsobivé občeny kteří neumí ani česky a učit se nechtějí. A občanská práva neznají ani z pověstí.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 11. 18:57 souhlas a dodávám že kapitalizmus je založen na parazitování a proto ve své podstatě nemůže být humální.

  OdpovědětSmazat
 12. PROČ TOLIK VÝZEV K ÚČASTI NA VOLBÁCH? SNAD SI NEMYSLÍTE, ŽE BYL SKUTEČNĚ ZÁJEM O VÁŠ NÁZOR. NE! VÁŠ HLAS BYL PŘÍNOSEM DO POKLADNY TĚCH ASI 40 ČI VÍCE KANDIDUJÍCÍCH STRAN - A ZA KAŽDÝ HLAS KORUNKA DOBRÁ, DÁ SE S TÍM DOCELA DOBŘE "FUNKCIONÁŘŮM " STRAN A HNUTÍ DOBŘE ŽÍT DO DALŠÍCH VOLEB. A jak by tedy měl správný model vypadat? Každá kandidující strana by měla složit kauci, dejme tomu ve výši 5 milionů. Když dosáhne ve volbách 5 a více %, kauce se vrátí a navíc se vyplatí za získané hlasy. Když "partaj" dostane méně, tak těch 5 milionů propadá státu. Nezdá se vám, že více jak 200 politických stran- parazitů na těle státu a občanech je na těch asi 8 milionů voličů moc? Kolik stran kandidovalo ve Francii, Německu, V. Británii - také pár stovek??? A nebo dělá naše byrokracie blbce jen z českého občana??? Jedna strana je málo,2 jsou dost, 4 jsou více než hodně a co je nad touto cifrou je jen volební šaškárnou a voliči by k takovým zmatečným volbám, pořádaným k rozvracení republiky, neměli vůbec chodit!!! A dělat si tzv. voleb srandu, jako trotlové z paseudoANO, TEDY SPÍŠE Z ANUSU nelidského odpadu? Pro idioty hrdinové, pro myslící?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.