Reklama

středa 22. května 2019

Generál NATO ve výslužbě předpověděl Evropě katastrofu

Armin Siebert
21.5.2019 Sputnik
Bývalý generální inspektor Bundeswehru a bývalý předseda vojenského výboru NATO, generál ve výslužbě Harald Kujat, který dříve zastával nejvyšší úřad v německých ozbrojených silách, v rozhovoru pro Sputnik. Pro Radio Deutschland prohlásil, že smlouva INF, od níž odstoupily USA, se ještě dá zachránit. Přitom Evropa a mj. německá vláda nemají v žádném případě sedět s rukama v klíně.

Pane Kujate, myslíte si, že se smlouva INF ještě dá v té či oné podobě zachránit?

Dá se zachránit v každém případě. Pro začátek by bylo třeba zkoordinovat opatření pro vzájemnou kontrolu, abychom zjistili, do jaké míry jsou odůvodněná vzájemná obvinění USA a Ruska. Paní kancléřka by mohla přijít s podobným návrhem. Bylo by to snadno organizovatelné, kdyby byla obnovena dohoda o vzájemných inspekcích, jejíž termín vypršel v květnu 2001, a kdyby byly do ní zařazeny systémy, proti nimž vystupuje Rusko. Pak by bylo možné zjistit, co je pravda, a co ne.

Ale zdá se, že se obě strany už smířily s tím, že smlouva INF bude zrušena. Hlavním poraženým bude Evropa, ta se ale tomu prakticky nebrání.

Americké námořnictvo v Arabském moři provedlo vojenské cvičení k odstranění „íránské hrozby“

V zásadě obě strany, jak USA, tak i Rusko, mají zájem na jejím vypovězení. To je spojeno na jedné straně s tím, že počet strategických jaderných systémů byl vážně snížen v souladu se stále ještě platnou dohodou o odzbrojení – se smlouvou START III. V roce 2021 má být prodloužena. Tím ztrácí samozřejmě obě strany strategickou pružnost. Takže se obě objedou i bez INF. A pro Evropu to bude samozřejmě katastrofa. Tato smlouva je ale zastaralá, protože jiné země, mj. Čína, už mají podobné zbraně.

Čína je pro USA jenom záminkou. Její rakety středního doletu nepředstavují pro USA žádnou hrozbu. Otázka je také v následujícím. Když chtějí zařadit do INF třetí stranu, je třeba smlouvu vypovědět? Anebo by bylo možná lepší ji zachovat? Tato smlouva přece znamená, že zmizela celá kategorie zbraní – to je „nulové řešení“. A méně než nula přece být nemůže, dokonce když se ke smlouvě připojí třetí strana.

Tak proč v Evropě všichni mlčí? Anebo je tato hrozba dost abstraktní?

Ne, není vůbec abstraktní. Je to spojeno s tím, že se USA chtějí zbavit vlastních závazků vůči svým evropským spojencům. To je rozhodující okamžik. A dochází k tomu pod heslem „Amerika nade všechno!“

Jak hodnotíte nynější vztahy mezi USA a Ruskem? Ministra zahraničí USA Pompea přivítali přece v Soči minulý týden docela vřele.

Je třeba vždy chápat rozdíl mezi diplomatickými procedurami a podstatou věci. Myslím si, že USA také velmi dobře chápou, že úzkou spolupráci s Ruskem a odstranění příčin konfliktu potřebují neméně než Rusko. A dříve či později k tomu dojde. Budou vždy samozřejmě otázky, v nichž se zachovají rozpory mezi stranami, ty ale mají také mnoho společných zájmů – například na strategické bilanci, která zabrání reálným konfliktům mezi supervelmocemi. Společné zájmy mají také na urovnání konfliktu v Sýrii a na stabilitě na Blízkém východě. Takže styčné body jsou. Obě strany to jen musí pochopit. Myslím si, že Rusko to chápe. Možná to pochopí jednou také Spojené státy.

Alespoň Rusko podle všeho už není na prvním místě na seznamu „státních nepřátel“ USA, ale na čtvrtém. Co si myslíte, bude válka s Íránem?

Myslím si, že ne. Američané vyvíjejí samozřejmě nátlak na Írán tím, že odstoupily od jaderné dohody. Američané ale uvidí, že zůstali v tomto světě sami a že jejich bezpečnost záleží také na tom, že mají spojence a partnery.

Mimochodem o spojencích: jak se má Německo zachovat vůči Rusku?

To záleží na tom, jak s ním budeme vést dialog. V zahraniční politice to znamená, že Německo má rozhodnout, v jakých oblastech potřebuje úzkou spolupráci s Ruskem a jak se to dá uskutečnit. Přitom bude samozřejmě nekonečná výměna výčitek málo efektivní. Takže bude třeba se vzdát těchto výčitek a pokusit se najít takovou cestu, která by odpovídala zájmům obou stran. Jde v podstatě o to, aby byla obnovena vzájemná důvěra, a to je možné jen za vzájemného respektování zájmů.


12 komentářů :

 1. Dominiku, ty jseš asi důchodce s malou rentou a musíš si přivydělávat bokem. Tak se tady přiživuješ.

  OdpovědětSmazat
 2. Co na to slavný generál Pavel? Je smutné, že toto prohlašuje německý generál a ten náš ze sebe dělá totálního blba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedělá, on jím je.

   Smazat
  2. Co zradci EU neudelaji je se odtrhnout od fasistu Fashingtonu a udela potrebne a hlavne mirove smlouvy s Ruskem , o kterych porad jeci ale v podstate se porad plazi k USA . Presny vycet 18.34 !! oznamuje co je jiz nachystano jen to spustit. Na nas Topinky na napalmu. Nebo aspon na Atomovy masovy Macrovlnce..

   Smazat
  3. Přesně tak udělat smlouvy s Ruskem a neohlížet se na usa.

   Smazat
 3. Tak co, už se těšíte na "ausradieren", "coventrisieren", proto jste bojovali statečně proti socíku a za návrat kapitalismu prvobytně pospolné společnosti - co neukradneš, to nemáš! Modlete se jen za rychlý konec, umírání na nemoc z ozáření je bolestné a zdlouhavé, to ja pak lepší usmažení jen napalmem, jak to znají děti ve Vietnamu. Jásejte, jsme v dobré společnosti sebevrahů!

  OdpovědětSmazat
 4. Lulu, v tvejch dobách žily na Smíchově jen cibetky.
  U Anděla nešlo se pověsit na tramvaj, aby člověku nezkusili vybrat kapsy.
  Na Arbesáku vysedávali vajdove v invalidnim důchodu a vopalovali se. Zlatý řetězy zářily, že zastínily Ráčana.

  Dyš se podiváš na řádění CNN, MSNBC, NYT a Vašinktonský počty (na Foxu dycky udělají sestřich dementních xiftů jejich koňomentátorů s nejvýznamnějšíma prohlášeníma: zloba a slabomyslnosť z nich jen crčí), žádný český trpajzlíci ani šídla nemůžou pokvikovat tak významně (snad vyjma jandova konečníku), aby od toho odvedli pozornost.

  Teď se ozval emeritní německej vrchní tajnej Maaßen, že past na Ibize na Rakušáky musela políčit sofistikovaná tajná služba a že je potřeba zjistit JAK.
  Asi byl u toho, ještě než se znelíbil Mutti.

  Já myslim, že událostem z posledních dvou let není potřeba věnovat pozornost.
  Makrely za totální demolici důvěryhodnosti EU do kafilérie.
  Ostatní jsou hry tajných služeb.
  Ať nám představí ruskou princeznu ze striptýzkubu na Ibice, pak uvidíme, proč zaostalý Strache mele nesmysly.
  Känguru aus Wilhelmsruh.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:44-jako vždy-IN. Je legální, založit soukromou tajnou službu?

   Smazat
 5. Další facka pro čínský Huawei. Britské firmy od něj dávají ruce pryč. Britský výrobce čipů ARM podle informací BBC s okamžitou platností přerušil s Huaweiem veškeré obchodní vztahy.

  https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/huawei-velka-britanie-operator-ee-5g-vyrobce-cipu-arm.A190522_123142_mob_tech_LHR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To už jsi sem dával a nikoho to nezaujalo. S dohodami INF to nemá nic společného.

   Smazat
 6. Tak proč v Evropě všichni mlčí? Anebo je tato hrozba dost abstraktní?Ne, není vůbec abstraktní. Je to spojeno s tím, že se USA chtějí zbavit vlastních závazků vůči svým evropským spojencům. To je rozhodující okamžik. A dochází k tomu pod heslem „Amerika nade všechno!“
  https://beforeitsnews.com/v3/health/2019/2946839.html
  Zpráva varuje: „Miliony, které mají být ovlivněny potravinovou krizí v roce 2019“ - budou Devastation Strike America?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. General NATO ve vysluzbe je placeny Putinem. Viz Wikipedia

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.