Reklama

pátek 24. května 2019

Homer Simpson a Greta Thunberg aneb Klimatická nouze, komedie pouze

Homer (Simpson) a Greta (Thunbergová)
Karolina Stonjeková
24.5.2019 iPrima a SvobodnýSvět
Znáte epizodu „Díky Bohu, je den zkázy“ z legendárního seriálu Simpsonovi, v níž se Homer snažil na základě různých znamení předpovědět soudný den? Klimatická nouze, komedie pouze


Jak už to ovšem u sympatického poplety obvykle bývá, stále se mu to jaksi nedařilo. Po několikátém marném pokusu se ho od dalšího jistého neúspěchu snažila odradit už i dcera Lisa. „Ale tati,“ řekla, „historie je plná falešných proroků, kteří předpovídali konec světa.“ „Jenže holčičko,“ opáčil zatvrzele Homer, „já mám něco, co oni nikdy neměli… Dobrý pocit z toho všeho!“

Stejně jako se Homer mýlil s předpovědí apokalypsy, mýlil se i s tím dobrým pocitem. Předpovídatelé katastrofických scénářů totiž dobrý pocit ze svého díla zcela nepochybně mají. A nejen to — kromě dobrého pocitu mají i světla ramp, pozornost a podporu médií a v neposlední řadě peníze.

Možná si na něj už ani nevzpomenete… Byl to takový milý a pohledný chlapík, který ještě ke všemu zastával vysoké posty v americké administrativě. Jmenoval se Al Gore. Ten v roce 2006 předpovídal, že lidstvo má pouze deset let na to, aby zastavilo globálně-oteplovací katastrofu. Ze série přednášek se nakonec zrodil i celosvětově známý dokument Nepohodlná pravda a aktivity na poli klimatického alarmismu dokonce vynesly Goreovi Nobelovu cenu míru. Nešlo přitom jen o prestiž, ale také o peníze.

Už v roce 2004 totiž založil Gore společně s Davidem Bloodem (jehož jméno bylo známé především ve spojení s bankou Goldman Sachs) firmu Generation Investment Management, která se mimo jiné zabývala obchodováním s emisními povolenkami. Ano, s těmi samými emisními povolenkami, které se staly motorem celého oteplovacího byznysu. A pro duo Gore — Blood byznysu zatraceně výhodného, protože jim jen mezi lety 2008 a 2011 vynesl přes 200 milionů dolarů.

Jenže to bylo tehdy… Dnes se píše rok 2019 a i těm nejzarytějším příznivcům oteplovacího náboženství musí být jasné, že se žádná ekologická katastrofa nestala. A nestane — což ale není důvod proti ní nebojovat. Navíc je s odstupem času jasné i to, že Gore, coby tvář alarmistů, posloužil zcela dokonale sám sobě, ale boji proti klimatickým změnám až tak dalece ne.

Bohulibá bitva o klima se však musí bojovat dál, bez ohledu na to, že staří válečníci opustili kolbiště. Tím spíše, že se v ní točí zcela nebývalé finanční částky. Před šesti lety například skupina Climate Policy Initiative přišla se studií, podle které v roce 2013 činily celosvětové náklady klimatického šílenství 359 miliard dolarů a od té doby odhady neustále rostou. No, řekněte sami, kdo by si z takového balíku nechtěl alespoň trochu ukousnout?!

S tím, jak se změnila doba, změnil se i prostředek vedení boje, či spíše hlavní bojovník. Uhlazeného politika vystřídala autistická dívka s lehce šíleným výrazem v očích a zafungovalo to. Zajímavé je, že zatímco voličů se v dnešní době na názor nikdo příliš neptá, když se najednou kde se vezme, tu se vezme, jakási Greta Thunberg, rázem jí dopřávají slyšení na půdě OSN či v Evropském parlamentu a audienci jí udělila dokonce i hlava katolické církve.

Zatímco dříve jsme slýchávali, že klima je přece odbornou záležitostí, ke které se mají vyjadřovat odborníci, dnes je do role „odborníka“ pasována školačka, jejíž odborné kvality nejlépe charakterizuje výrok její matky, podle něhož vidí Greta oxid uhličitý pouhým okem. Celé to zní naprosto obskurně a vlastně to obskurní je. Obskurní komedie za miliardy, ale z hlediska PR jde o naprosto geniální tah.

Zacílit na mladou generaci, která je sama o sobě plná nadšení, touhy měnit svět, plná revolučních myšlenek — s tím se dá udělat daleko větší díra do světa než s uhlazeným státníkem v obleku.

A tak dnes média fandí politikům, kteří teatrálně vyhlašují jakési neuchopitelné „stavy klimatické nouze“ a popřávají sluchu náctiletým klimatickým Homerům Simpsonům, kteří tu nechodí v pátek do školy, tu polehávají na jednáních magistrátu, a vzájemně se předhánějí v odvážných tvrzeních, zda nás do konce našich dnů čeká jen pět, sedm nebo deset let. Deset let, které před 13 lety věštil už Al „Simpson“ Gore…

Zkrátka komedie v popředí lukrativního miliardového byznysu, kterému dělají stafáž naivní Homerové, toužící spasit svět.


Pozn. red. S.S.:  A já bych se jen tiše optal, že jsem tak smělej: přece před pár lety byly největším postrachem klimatu ozónové díry a mluvilo se o nich v každých zprávách. Tak nevím… To už jsme je zaštupovali a všechno je v poho? Díry už nejsou? Anebo to vůbec nebyly ozónové díry, ale jen něčí slavomam a megatunel do našich peněženek?

137 komentářů :

 1. Nic ve zlém, ale popírání něčeho, co sledujeme v přímém přenosu, objektivní realitu nezměníme. Klimatické změny se dějí ve velkém. Tečka. Životní prostředí je v extrémně špatném stavu. Tečka. Současný způsob života je neudržitelný. Tečka. Současný způsob stravování je neudržitelný. Tečka. Pokud budeme pokračovat v tom, co a jak děláme (a nic nenasvědčuje tomu, že tomu bude jinak), dožijeme se extrémního zhoršení kvality našich životů už i my.

  Před skoro dvaceti lety jsem se snažil lidi kolem sebe upozorňovat na to, že se dožijeme v Evropě obrovských migračních vln, s nimiž prostě nic nenaděláme. Pokud by se z Indie prostě rozhodlo přijít se třeba sto milionů lidí, nikdo a nic je nedokáže zastavit. Lidem to znělo úplně stejně jako autorovi tohoto článku varování před ekologickou katastrofou. No a migraci máme tady. Nikdo nevěřil vědcům, kteří na to už před nějakými těmi dvaceti či třiceti lety opakovaně upozorňovali. Zkuste si tu Gretu někdy poslechnout. A jestli fakt věříte, že je nástrojem globalizátorů, tak jste blázni.

  Jen co se týče redakční otázky na konci, prostě se jen o ní přestalo psát. Stačí si zadat prostý dotaz strýčku Gůglovi "ozone hole 2019": https://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/ a http://www.theozonehole.com/2018.htm

  Nedělejte zbytečně dělící čáru tam, kde ji není potřeba dělat. Ekologie, zdravý životní styl, minimalizace dopadu naší existence na život dalších generací atd. jsou naší společnou věcí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blázon.....v historii Zeme prebehli ďaleko závažnejšie klimatické zmeny a človek ani neexistoval . A ak nejaké ďalšie prebehnú,tak to nijako neovplyvníme....alebo viete ovplyvniť
   slnečnú činnosť napr. ?
   Čo sa týka Grétky...je to chudinka .....autistka s Aspergilovým syndrómom a ktorá nechápe ani bazálne sociálne vzťahy , nedokáže reflektovať realitu ......a už vonkoncom nie je odborníčka na klimatické zmeny.
   Je to chuderka zmanipulovaná úderníčka a jej rodičia sa tešia zo svojej mentálne hendikepovanej hviezdičky.
   Trochu súdnosti by to chcelo velebnosti.....
   Je to klasická PR akcia a cielená výchova nových " klimatických hitlerjugend" .

   Smazat
  2. tak si ji dávej místo večerníčku a dej si Tečku...

   Smazat
  3. 9:41 A tou poznámkou o závažných klimatických změnách v dávné minulosti jste vyřešil co? Nezapomeňte se tím utěšovat, až tu fakt přestane být k přežití. Ono se o umírání krásně řeční, dokud to člověk neprožívá na vlastní kůži nebo nevidí před očima umírat blízké.

   Tím, že někoho, kdo vám není sympatické, mrsknete do nějaké škatulky, jste problém stále nevyřešil. Není důležité, kdo co říká, ale co kdo říká. A nic z toho, co tvrdí ona, při nejlepší vůli nemáte jak popřít. Takže se smějte jejímu postižení, kterému se mimochodem svým specifickým humorem vysmála veřejně sama (a nebýt toho přiznání, ani byste nepoznal, že jí něco je), ale tím neuberete váhu tomu, co říká.

   Smazat
  4. Ale bože - proč o tom vůbec kecáte? Jestli tady někdo něco zničí, nebude to příroda a katastrofy a bla bla, ale lidi se pozabíjí a zničí navzájem, a budou po sobě házet zbraně hromadného ničení, až zničí všechno. Ze Země bude jen světélkující koule plující vesmírem. Tak jsou frustrovaní, impotentní a umírající zbohatlíci blbí. No a znám taky pár postiženejch, kteří by se hodili k nějakému veřejnému žvanění a žvatlání podle předepsanejch not. Klavírista hraje, žvatla žvatlá. Proč se o tom vůbec hádat? Je to všechno zdegenerovaný a ujetý. Všechno co se dnes děje, počínaje svatbami teploušů přes gender zrůdy, politický chamtivý zrůdy a další. Rozumná a normální společnost zanikla před léty, a jestli to, co zbylo, dojde k nějaké klimatické újmě dřív, než si navzájem nenávistí prokoušou chřtány, je nějak jedno - nebo ne?

   Smazat
  5. Klimatické změny se dějí ve velkém už stovky milionů let. Tečka. Před šedesáti miliony let se oteplilo o deset stupňů. Dinosauři si nenechli říct a vedli špatný způsob života. Tečka. Stravovací návyky sežrat co je napadlo, neudržitelné.Tečka. A tak chcípli. Tečka.

   Smazat
  6. 10:19 Já nevím, jak vám, ale mně se ještě umřít nechce. A nechci se ani v dohledné době dožít toho, vidět umírat lidi kolem. Předčasně, zbytečně. Složit ruce do klína? Prosím, jestli to je vaše řešení, tak alespoň nebraňte druhým zkusit s tím něco dělat. Neříkám, že se něco změní, nebo dokonce spraví. Ale prostě já osobně to alespoň zkouším. A nemyslím to vůči vám nijak zle, ani sám sebe nepasuji do role nějakého mesiáše. Prostě jen nechci nečinně přihlížet něčemu, co nepovažuji za dobré.

   Smazat
  7. 10:24 Dinosauři jaksi neprodukovali plasty po milionech tun, neudělali z océánů mrtvé zóny, nevykáceli deštné pralesy ani nezamořili všechny složky životního prostředí polutanty. Co tam máte dál?

   Smazat
  8. A v čem vy, 10.28 odnášíte nákupy, do čeho strkáte pečivo a rohlíky v "obchoďácích", nebo zeleninu apod? Do plast.pytlíků ne? Tak do papírových a pak je doma pálíte v kamnech? Nic nešlehnete do popelnice nebo kontejneru? Žádný odpadky? U nás v ulici stojí před každý barákem obří kontejner, vyvážejí se každý týden ve středu, a vždycky jsou napráskaný odpadkama, všechno v igelit. taškách, a ještě kupy toho sajrajtu jsou poházený kolem. To stačí vyprodukovat osazenstvo činžáků každý den. A nemáte WC? A nepoužíváte dovnitř takový ty voňavý kuličky? A nepoužíváte na mytí nádobi a na úklid, okna, atd. chemikálie, a ty pak lejete do WC? A nepoužíváte šampony na vlasy, a prášky a aviváže na prádlo? Pěny do koupele? Atd. atd. Co tady všichni melete o pralesech? Zamořuje se všechno. Život se od dob prvobytně pospolný společnosti, kdy se s prominutím sralo venku a zadek se utíral trávou, prostě změnil, s tím je třeba se smířit a něco na to vymyslet. Ale co?

   Smazat
  9. 11:09 No tak to je s prominutím další slovní průjem. Existuje něco jako "no waste". Jasně, i já produkuji odpad, nicméně se jej snažím postupně zcela minimalizovat. Některým věcem se v naší globalizované společnosti a ekonomice vyhnout prostě nedá, ale postupně měnit věci u sebe je možné. A ano, nebude to úplně pohodlné a neobejde se to bez agresivních reakcí těch, kteří se toho pohodlí na úkor ostatních nechtějí vzdát. A jo, ani tohle posedávání u PC není bez následků na životní prostředí.

   Když začnete pročítat internet a zjišťovat si informace, a to nejen ohledně minimalizace odpadů, ale i dalších dopadů na životní prostředí, zvířata, půdu atd., tak najdete spoustu zajímavých a užitečných informací. Nikdo mě nepřesvědčí, že když se trochu jina nezačne chovat několik milionů lidí v téhle zemi, že se něco nezmění k lepšímu.

   A jasně, chápu, že to lidem může znít naivně, i když to v principu nijak naivní není. Začít se dá i takovou "blbostí", že nemá člověk na zahradě anglický trávník, nesype do něj Roundup či jiné podobné dobroty, nemá bazén plus vodu plnou další chemie atd. atp. A prosil bych nechytat za slovo, píšu jen pár primitivních příkladů.

   Smazat
  10. Pro 10:28
   dál už jen to že, "Dinosauři jaksi neprodukovali plasty po milionech tun, neudělali z océánů mrtvé zóny ..." a světe div se - přišlo globální oteplení.
   Jinak si přečtěte ten článek ještě jednou. Nepíše se tam o tom, že se máme k přírodě chovat jako hovada. Ale o tom, když se necháme nekriticky oblbnout, jakej kšeft je pro pár vychcánků to tzv. globální oteplování. Když nebudete trochu přemýšlet, tak Vaše děti budou bezpochyby zase cálovat jinejm vejlupkům globální ochlazování.

   Smazat
  11. mikkesh....... presne tak....

   Smazat
  12. 15:02 Chápu, že jste v daném čase trpěl utkvělou představou, že umíte používat logiku, ale zklamu vás, vaše "dedukce" je zcela mylná. Dinosauři vyhynuli, protože nedokázali zabránit následkům masivní ekologické katastrofy, my vyhyneme, protože tu masivní ekologickou katastrofu sami extrémní rychlostí vytváříme. Navíc jsem někde četl, že dinosauři nevyhynuli ani tak kvůli samotnému zásahu asteroidu, ale kvůli následným rozsáhlým požárům, které jaksi - logicky (vidíte, dá se to) - neuměli hasit. V atmosféře se značně zmenšil podíl kyslíku a dinosauři to jednoduše, na rozdíl třeba od mnohem menších tvorů, nebyli schopni udýchat. Lidstvo by pravděpodobně bylo schopné alespoň část rozsáhlých požárů eliminovat a alespoň část lidí by se dokázala evakuovat do míst, kde by se dalo přežít.

   Jinak se obávám, že ve skutečnosti moc netušíte, co se všechno ve světě děje a jaké dopady lidská činnost má. Co je nejdivnější, že i vás něco z toho štve, ale nesnášíte tu holku a tím i kohokoli, kdo si dovolí říct něco jiného než vy.

   Smazat
  13. 16.24

   Jediný kto tu trpí "utkvělou představou" si ty a Grétka . Trepeš tu kraviny o dynosauroch ,pritom to bol len príklad jednej z mnohých geologických a klimatických katastrof na planéte a nespôsobil ich člověk.

   Ale človeku ako ty aj keby položili na tanier dôkaz, že člověk nemá na zmeny klimatu žiadny vplyv,tak budeš trepať svoje naďalej.....

   Smazat
  14. 16:31 Fajn, tak jej předložte. Předložte mi odbornou studii, kde se jednoznačně a doložitelně popírá antropogenní vliv na současné změny klimatu. A s těmi dinosaury jsem fakt nezačal já.

   A pokud takovou studii nenajdete, což jsem si téměř jistý, tak by mě zajímalo, co vám vadí na snaze zanechat pro následující generace životní prostředí alespoň v tom stavu, v jakém jsme ho dostali při narození my.

   Smazat
  15. Človeče, ty si fakt magor......ja nehovorím,že taka štúdia existuje, ale o tom,že aj keby ti ju predložili,tak tomu nebudeš veriť.

   A primárne sa bavíme o zneužití mentálne postihnutého dieťaťa alrmistickou klimatickou lobby, ktorá z toho vytrieskava peniaze .
   Ja nehovorím,že sa správame úplne ideálne vo vzťahu k životnému prostrediu,ale tvrdiť, že za to môže výhradne človek je blbosť. To je jako "ekologickosti" elektroautomobilov..... pričom je dokázané,že ich uhlíková stopa je väčšia ako u dieselov.....
   Ale to by sme zachádzali mimo tému článku a podstatu problému, že tu niekto robí celebritu a pomaly nositelku Nobelovej ceny z naivnej a postihnutej dievčiny len ako PR akciu za posilnenie klimatickej lobby...... a to je smutné......

   Smazat
  16. pro 16:41
   vidíte, mylně jsem se domníval, že příklad s dinosaurem Vám napoví, že se v historii planety střídala třeba doba ledová a tání (oteplení). Studii snad pro Vás nemusím hledat. Pravda, neumím doložit, že ty prehistorické potvory nepoužívaly plastová brčka. Ale jedna studie, nad kterou byste se měl zamyslet a která se podivuhodně rychle rozšířila je v článku zmíněna. Jistý Al Gore za ní dostal Nobelovu cenu a celkem slušně se na úkor věřících napakoval. Dle jeho studie už je pár let po nás. Měl pravdu. Asi žijeme v nějakém virtuálním světě. Jak jinak si vysvětlit, že jste v článku jednoznačně a doložitelně našel popírání vlivu člověka na životní prostředí.
   Jinak k té dívence, abych nebyl také nařknut. Nemohu říci, že ji mám rád, ale určitě s ní soucítím. Ostatně jako se všemi co vidí například oxid uhličitý, nebo bílé myšky.

   Smazat
  17. 17:20 Jsem rád, že velký klimakterický expert Vašík Klausů ve vás našel alespoň jednoho oddaného stoupence. Ten argument se střídáním dob ledových byla moc prima fabulace "klimaskeptiků", ale teď už ta storka nějak netáhne. Máte trochu "out of date" informace. Tak asi deset až patnáct let. Zkuste si vygůglit třeba "anthropogenic impacts on climate", fakt by vás to mohlo krapet víc posunout k realitě.

   Smazat
  18. pro 17:33
   Ale no tak, proč sem tahat Klause. Určitě se bez něho oba obejdeme. Vraťme se k nevyřčené otázce - kde jste v článku jednoznačně a doložitelně našel popírání vlivu člověka na životní prostředí. Ta "storka" se střídáním klimatu opravdu vás mladé asi netáhne. Platí ještě ? Rád se nechám poučit.

   Smazat
  19. 17:33 Ta storka má velký problém v tom, že změny k ní vedoucí nikdy v minulosti neprobíhaly tak rychle. Stačí to takhle?

   K tomu druhému - v použití termínu "alarmisté", v "analogii" s Homerem atd. Plus i v následné diskusi tady. A konečně přímo v tomhle vyjádření, byť následně trochu zmírněném: "a i těm nejzarytějším příznivcům oteplovacího náboženství musí být jasné, že se žádná ekologická katastrofa nestala. A nestane"

   Ne, tohle opravdu není jasné ani trochu, přesně tohle jsem slýchal na téma masivní migrace nebo předpokládaných drastických dopadů na ekonomiku prakticky všeho, co tu od roku osmdesát devět proběhlo. Taky moc netuším, co je náboženského či fanatického na predikcích dovozených z matematických modelů.

   Zamoření oceánů a moří plasty už dnes nikdo neokecá. Stačilo nějakých šedesát let. U klimatu to tak viditelné na první pohled není, takže dokud tu nebudou lidé umírat žízní nebo se Českem nebude prohánět deset tornád měsíčně, pořád se najde dost takových, co budou tvrdit, že je vše v pohodě. Jo, dost to zjednodušuji, ale jde mi teď o základní princip.

   Smazat
  20. 18:24
   Ano je to fofr. Studie, která vznikla ve spolupráci 78 vědců z 60 institucí spojených v rámci 2K Network, dokazuje, že emise s rozvojem průmyslové civilizace zvrátili s koncem 19. století trend přirozeného ochlazování pozemského klimatu, který začal před dvěma tisíci let. Zveřejněná studie uvádí, že přirozený trend ochlazování za poslední 2000 let se projevoval regionálně poklesem průměrných teplot o 0,1 až 03 stupně Celsia za 1000 let. Ochlazování bylo údajně způsoben snižováním sluneční intenzity, pomalými změnami oběžné dráhy Země kolem Slunce (mění se naklonění oběžné dráhy a planeta se neustále navíc pomalu od Slunce vzdaluje). Storka National Geographic 2019. Vím politik a neúspěšný kandidát na presidenta bude asi jinačí expert.
   Jinak jsem si nevšiml, že by tady (krom Vás) někdo kecal o zamoření oceánů plasty. To jsou věci, co ?

   Smazat
  21. 18:24 Tak to jste se špatně díval, ani s těmi plasty jsem nezačal. A pokud jste si všiml, Ala Gora tu nehájím.

   "Zvláštní zpráva IPCC ke globálnímu oteplení o 1,5 °C" byla připravena 91 vědci ze 40 zemí a je podložena 6 tisíci odkazy, jak se lze dočíst i na Wikipedii. Podle zprávy tohoto mezinárodního panelu jdou změny tak rychle, že v roce 2052 bude globální klima teplejší o onoho 1,5 °C proti cca polovině 19. století. Vzhledem k tomu, že se lze objektivně domnívat, že vámi uváděné vzdalování se od Slunce nejspíš neprobíhá tak rychle, stejně tak se ani tak drasticky rychle nemění sklon Země vůči Slunci, dá se očekávat, že to oteplení má na svědomí činnost člověka od nástupu industrializace. A podle všeho bude mít ten "nepatrný" vzestup teplot katastrofické následky. Tak teď vážně nevím. 60 je víc než 40, ale zas 91 víc jak 78. Fakt těžká volba.

   Nicméně když se podívám na https://www.nationalgeographic.com/environment/global-warming/global-warming-overview/, nějak jsem si nevšiml, že by vnímali globální oteplování jako bonus: "

   But with concentrations of greenhouse gases rising, Earth's remaining ice sheets such as Greenland and Antarctica are starting to melt too. That extra water could raise sea levels significantly, and quickly. By 2050, sea levels are predicted to rise between one and 2.3 feet as glaciers melt.

   As the mercury rises, the climate can change in unexpected ways. In addition to sea levels rising, weather can become more extreme. This means more intense major storms, more rain followed by longer and drier droughts—a challenge for growing crops—changes in the ranges in which plants and animals can live, and loss of water supplies that have historically come from glaciers."

   Smazat
  22. Říkám je to fofr. Za posledních 1000 let se o necelý stupeň ochladilo. Asi to šlo jednoduše změřit. V roce 2006 nám vědci předpověděli v 2016 klima katastrofu. Krom toho napakování se holt nepovedlo. Máte pravdu 2052 vypadá líp. Snad né proto, že se jim pere do hlavinek teď nemusíte do školy, ale padesátým druhým zrovna budou mít děti.Teď to vyfutrovali přibržděnou holčičkou, kterou se zatajeným dechem jako poslouchají. Ale už asi po třetí. O tom jestli má pravdu deset, nebo dvanáct vědců ten článek není. Ten je o kšeftu.

   Smazat
  23. 20:01 Až bych vám chtěl v roce 2052 říct, že jsem vám to říkal, ani nebudu cítit zadostiučinění ;-) No nic, pro tuhle chvíli bych to asi uzavřel. Některé vědní obory mají prostě smůlu, že důkazy pro tu kterou teorii lze poskytnout až ex post. A Greta bude za těch třicet let spíš babičkou.

   Smazat
  24. Milej zlatej 11:09 plastové pytlíky, pokud už nelze jinak, odkládáme do červeného odpadkového koše, když v řadě vedle jsou další čtyři různých barev. Odtud jde takto utříděný odpad do příslušných kontejnerů, vhodný do kompostu. Ze všech těch chemických sračiček téměř nic nepoužíváme, když klasickou cestou vyrobené mýdlo poslouží většinou stejně dobře. Z energií dáváme přednost elektřině, i když je drahá, ale dřevo není o mnoho lepší než pálení uhlí, nakonec i plynu. Chodíme pěšky, na venkově to je zdravé, jezdíme na kole, potom přednostně vlakem, když to nejde jinak, tak autobusem. Exotických destinací jsme se vzdali, protože ze zásady nelétáme. Pravda, každý takové možnosti nemá a dnes už ani mít nemůže. To už je o něčem jiném.

   Smazat
  25. v patnacti možna i dřive jsme nahaněli holki protože na nas přišla ta chvile pařeni což je v životě lidskem to nejduležitějši a dane od přirody o nějakem klimatu jsme neslišeli natož abychom šli hulakat do čeeste že to u nas smrdi a když existoval jen jeden kanal ale zato stoprocentně pravdivy kteremu věřili jako dnes jen ti kteři tam jsou zahačkovani do konce života čili nesmrtelni ale na druhou stranu jako živnost to muže mit ta holčina na dosmrti možna i na pomnik jehož vyše nebes přesahuje ovšem s jednim hačkem až globalisti dovoli

   Smazat
  26. javim že ji těžko někdo vysvětli co bychom dělali až by všichni vypli špinave zdroje a jestli by byla ochotna žit v době prvobytni společnosti a že tohle co ona chce je dobry namět na novodoubou pohadku jak honza ke štěsti přišel ovšem v jinych kulisach

   Smazat
  27. Ano k tomu jsem byl vychováván již před 70 lety ale zkuste to vysvětlit zdegenerovaným zvrhlým parazitům. Podle mě skutečně lidé musí projít velkou katastrofou aby se z toho co v současnosti je změnily. Je jen otázkou kdo to přežije protože zase ti parazité mají větší šanci než lidé mravní.

   Smazat
  28. 9:25 a jemu podobným klimatoalarmistům, klimateroristům a klimadětským idiotům!!
   Klima se samozřejmě mění. Měnilo se vždy a daleko razantněji, ikdyž ho za doby ledové člověk mohl měnit tak akorát pazourkovým klínem. Takže doufám, že klimateroristi a všechna majstrýmová media světa hned zítra zahájí obrovskou kampaň proti všem armádám světa, proti letecké dopravě čehokoliv a proti výrobě zbytečných věcí (sraček jako mobily, TV, pračky, sekačky - o vilách a palácích a baylonské věži EU nemluvě).
   To jsou skutečné ekozátěže a ne výroba a distribuce potravin, oděvů a dřevěných chyží pro otroky. My gojové spotřebováváme milionkrát méně než páníškové a vládci světa (nepotřebujeme jachty, zlaté poklady, uran a armády). Takže klimaalarmisti-teroristi začněte teror na správném místě, v rodinách vládců světa a to změnou korporátně fašounského režimu na režim lidský. My gojové za vás vy páníškovská hovada výpalné za znečistění planety platit nebudeme (těch pár obalů, sáčků a (s)hračiček co kupujeme nic nezavinilo a nic nezmění). Takže do toho a půl díla hotovo. Až budou majitelé světa zrušeni a páníškové věšeni pak si příroda za pár let poradí sama.
   Nota bene změnu klimatu přímo odporně ovlivňují chemotrailoví hajzli, sprejováním oblohy celého světa křížem krážem. Alarmisti zničte chemotraily, nejlépe sestřelováním jejich letadel a budete zachránci planety. Víte co za sajrajt shazují - plastové nanotrubky s nánosem těžkých kovů na vnitřních površích, zadržují vodu ve vzduchu a po dopadu tvoří mikroskopickou deku na zemi (likvidace vsakování vody do země - hrozné povodně).
   DT a SS ZV
   P.S: admine nemazat, ikdyž vše uvedené je absolutní pravda

   Smazat
 2. Je jasné, že pro zachování příznivých podmínek pro budoucí život na Zemi nepomůže naivní úsilí nekompetentních lidí. Nepomůže mu však ani zlehčování problému či schovávání hlavy do písku.
  Kdo ani dnes nedokáže vidět zhoubnou antropogenní stopu na této planetě, která nepříznivě ovlivňuje druhovou rozmanitost atd. atd., ten je odsouzen k tomu, aby jednou v budoucnu poznal, že je pozdě a že neblahé změny způsobené člověkem jsou nevratné.
  K tématice ochrany Země (jako primární nositelky života) se již několik let vyjadřuje mj. i filosof prof. Šmajs, leč jeho návrhy vč. např. Ústavy Země jakoby nechával naši veřejnost bez jakékoliv reakce (natožpak tu světovou!).
  Kromě problematického oteplování či snižování koncentrace atmosférického ozónu nás a život na Zemi ohrožují civilizační odpady a doprovodné znečišťování ŽP, nekonečný zábor půd, lesů, vod atd. atd. ...
  Kdo jiný než-li člověk, který to způsobil a působí, by to měl i napravit?
  ---
  pozn. redakci: ozónové díry představují zvýšené riziko průniku vesmírné radiace k zemskému povrchu, a tím i riziko zvýšení nádorových onemocnění. Téma není nutno zlehčovat i přes značné pokroky v léčení nádor. onemocnění. Domnívám se, že ani redaktor S.S. nestojí o rakovinu kůže ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:31 Děkuji za rozumný názor. Nicméně díky tomu naivnímu úsilí se možná alespoň pár lidí třeba zamyslí a možná i zkusí něco změnit. Pořád lepší než řeči, že je všechno v naprostém pořádku a nic se neděje, my za nic nemůžeme, že v minulosti se už xkrát... atd.

   Smazat
  2. A co se týče té ozonové díry, kromě rizik, které uvádíte, způsobuje průnik UV záření i vymírání planktonu i jiných živočišných a rostlinných druhů atd.

   Smazat
  3. Redaktor sa akurát tak pýta, či už nie sú problémom ozónové diery, ktorými nás strašili cca 15 a viac rokov dozadu. Vtedy sa presne rovnako táralo v médiách a na sessions klimafašistov, len predmetom nebolo otepľovanie, ale ozónové diery, ešte predtým globálne ochladzovanie. Aj mňa by zaujímalo, kto zaštopkal tie ozónové diery, keď už o nich nepočuť, to znamená, že asi už nie sú problémom, že? Alebo ani nikdy neboli!

   Smazat
  4. https://ac24.cz/-/cina-produkuje-nove-nebezpeci-pro-ozonovou-vrstvu-oznamili-britsti-vedci

   12:32 Jistě jen zbytečné strašení ;-)

   Smazat
  5. Re (12:32):
   Jano!, ty díry (částečně) napomohl zaštopkať Montrealský protokol o zákazu používání freonů a jejich volném vypouštění do atmosféry. A hlavně!, jeho dodržování. Takže mj. ani v Lybaru aj. sprejích či ledničkách dnes již nebezpečné freony nenajdete. Leda tak ty, které se vyznačují tzv. nulovým globálním potenciálem.
   Tož tak ...

   Smazat
  6. tak katastrofa bude až nebude kde brat což nemusi trvat tak dlouho přitom jak zničeho nic zavřou doly a přestanou vyrabět atak podobně ale to greta nemuže vědět když jsou tim samim překvapeni nejen vykladači kapitalismu slidskou tvaři

   Smazat
 3. Co je to za politiky, novináře, média, neziskovky, kteří přestože mají peníze, informace, prostředky i možnosti, čekali na duševně nemocné děcko, aby jim sdělilo, co mají říkat a dělat pro záchranu planety?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ona není postižená ve svých kognitivních funkcích a není nemocná. Má Aspergerův syndrom plus nějaká další přidružená postižení. Vaše otázka je moc dobrá, bohužel se obávám, že důvod je jen jeden společný - moc a mamon. Oni stejně nic neudělají, zůstane maximálně u toho řečnění, protože zrovna teď jim to přinese peníze nebo politické body.

   Smazat
  2. Práveže jej kongitívne funkcie sú postihnuté troubo.

   Smazat
  3. 11:48 Jasně, jasně duševní velikáne, zcela určitě je má postižené, když dokáže takhle zpatra mluvit. OMG.

   Smazat
  4. Ty si fakt myslíš, že 16 ročné dievča má tušenie o klimatických změnách na planéte ???
   Že má nejaké vzdelanie a poznatky aby sa k tomu mohla vyjadriť ???
   Je čo čistá vymytá hlava, ktorú zneužili a trepe len to,čo jej nabulíkali do toho jej chorého mozgu a keďže to nevie rozlíšiť,tak sa v tom veze. Jej rodičom to len vyhovuje, majú zrazu celebritu a sú slávni.

   To čo sa deje dnes v oblasti vymývania mozgov deťoma a mladistvým a nedialo ani za socializmu. Snáď "hitlerjugend" by sa k tiomu dali prirovnať. Len dne je to "klimajugend" a "genderjugend" ......

   Niečo si prečítať o "Frankfurtskej škole" a pochopíš, že táto osôbka Gretka je čistý produkt vymývania mozgov na západe a bohužiaľ už aj u nás.

   Smazat
  5. 14:28 Nic ve zlém, o kolik více znalostí či informací máte vy s volebním právem, lidi, kteří vás v té politice zastupují, lidé kolem vás?

   O tzv. frankfurtské škole vím už víc jak dvacet let, mnohem dřív, než se o ní začalo mluvit na alternativních webech, četl jsem věci například od Fromma, průběžně jsem si dělal obrázek i o některých dalších lidech, kteří jsou tam řazeni. Tímhle mě fakt nijak nezaskočíte, jejich přístup je dost v rozporu s mým.

   Tím se ale nic nemění na stavu životního prostředí ani na tom, že v důsledku všichni posluhujeme nadnárodním korporacím, kapitalismu a všemu tomu marasmu kolem. A nemáme v sobě ani trochu páteře v tom, uvědomit si, jak až moc nás ten systém oblbuje. Tahle zbytečná hádka v celé diskusi je toho jen dokladem. I kdyby nakrásně za tou holkou stála třeba OSF, nic to nemění na faktu, že má prostě v lecčems pravdu.

   Smazat
  6. Ak viete o Frankfurtskej škole a vidíte čo sa dnes deje ,tak je vám potom jasné, že ona je len produkt "dlhého pochodu inštitúciami" .... vlastne ani to nie je celkom pravda, ona nie je ani produkt,pretože je mentálne mimo. Ona je proste zneužitá.....
   Veď to bije do očí celý ten cirkus okolo nej. Len naivný cvok si môže myslieť, že to dievča dospelo k nejakému poznaniu a teraz za to bojuje. Je to jeden obrovský cirkus , ktorý každý normálny člověk okamžite prehliadne. Na to môže skočiť fakt len nejaký "naiva".....

   Smazat
  7. 15:13 Pro mě je příkladem takového pochodu institucemi Drahoš nebo Člověk v tísni, ne školačka protestující na ulici za lepší životní prostředí.

   Že je zneužitá, opakuji, nepopírám. Nicméně zneužitá až druhotně, až se stala známá. Teprve tehdy se na ni začali nabalovat jiní s cílem z toho vytřískat politický kapitál. Pokud jste viděl v kuse celý její výstup například v rámci TED, inteligenci jí prostě upřít úplně nemůžete, i když ji nesnášíte už od pohledu.

   Smazat
  8. No tvoja naivita ma dojíma. Že to dievča neprotestuje napr.proti imigratom alebo potratom alebo proti tomu ,že 5% ľudí na zemi vlastní 90% všetkého majetku......

   To by ale neboho vhodné, že ? Pretože sa teraz "nosí" pravý opak a napr.imigrantov vítame .

   Ja proti nej nič nemám, je to chuderka,ktorá za nič nemôže a nič nechápe. Serú ma tí,čo z nej vytĺkajú body pre seba a kapitál....to je problém....
   A serú ma tí, čo to nechápu...ako napríklad ty ...... týmto končím neplodnú a zbytočnú debatu .....


   Smazat
  9. 17:03 Těžko může jeden člověk protestovat proti všemu. Nemyslím si, že ve světě, kde žije téměř osm miliard lidí (a minimálně jedna v tom vyspělém), by měla proti všemu protestovat jediné osoba, kterou se tu navíc snažíte takhle dehonestovat. A vzhledem k tomu, že neznáte kontext toho, proč kritizuje zrovna to, co kritizuje, těžko se k tomu můžete smysluplně vyjádřit. Jestli vám osobně vadí to, co jste psal, veřejně proti tomu začněte protestovat. Podpořím vás úplně stejně jako ji tady.

   Smazat
 4. Všechno to je komedie v kapitalismu se nebude nic dít proti zájmům korporací. To by muselo být jiné zřízení a poslouchat malou holku je směšné.

  OdpovědětSmazat
 5. Sice děcko, ale má vize. Vidí zhmotnělé molekuly CO2 svým zrakem ostřížím. A věřte , nevěřte, většina nedovzdělanců jí na to skáče protože je to prodtě IN. Teď frčí Gréta za chvilku zase něco jiného. Vodí vás ti mocní pracháči na nudli a vy jdete a ještě k tomu hýkáte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedělejte ze sebe šaška. Jediné, co tvrdí, že nemá smysl se chystat na život, který stejně nebude, protože všichni na všechno kašlou. A do pár let se kvůli zaslepenosti většiny lidí a jejich honbou za čistě osobním prospěchem zničí poslední zbytky životního prostředí. Všichni vědí, co se děje, všichni mají možnost si o tom získat sdostatek informací, a jediné, co dělají, že na to kašlou. Nebo to popírají jako vy.

   Je to její život, ne váš. Takže pokud jí nejste ochotný do budoucna umožnit prožít si ten její alespoň v takových podmínkách, jako to bylo umožněno předchozími generacemi vám, tak jí do něj prostě nežvaňte.

   Smazat
  2. No jenže Slávek má pravdu. Je to přesně tak. Tyhle žvatly vybírají politické a mediální příšery úmyslně, aby to byla větší oblbovačka. Postiženejch s vizema je fůra. Proč žvatlá veřejně zrovna ona? Když se napíše řeč někomu jinýmu a papá zaplatí medializaci, dostane to někdo jinej. Žvatlání a řvaní na demonstracích je taky nějak organizovaný - ne? Přece už víme, že veřejná vystoupení hudební, všechny trhy a atrakce, včetně demonstrací organizují jakési agentury - dohody, smlouvy, prachy. Nevím, proč nadáváte Slávkovi šašků - naopak šašci jsme my ostatní, kteří té klauniádě přihlíží a dokonce jsou schopni tomu fandit.

   Smazat
  3. 10:25 Jasně, já nepopírám, že se na ni pravděpodobně nabalilo obvyklé spektrum neziskovek a vlivových skupin, čemuž s ohledem na věk a mizivé životní zkušenosti těžko mohla dokázat zabránit. Nicméně pořád tu zůstává merito věci. A o tom by bylo vhodné se bavit a hlavně s ním něco dělat.

   Smazat
 6. Nechte si Gretu, my máme Viki.

  OdpovědětSmazat
 7. 10.10
  no Vy jste nějakej nabroušenej... asi ekoaktivista. Milý pane, lidstvo přispívá ke znečištění atmosféry asi 4 %. A nijak dramaticky se to nezvyšuje. Horší jsou plasty v oceánech ( to ale naše malá Gréta nevidí). Vy si myslíte že se lze vrátit ve vývoji technologií o 50 let zpátky do doby Vratných lahví. Myslíte že se podaří přesvědčit CocaColu a jiné baliče zaručeně přírodních produktů ( ktré ném mj. tečou taky z kohoutku v kuchyni podstatně levněji) aby balili zase do skla? Ani omylem. Mají z toho totiž neskutečný vývar, jsou chráněni zákonem a nikdo je k tomu nedonutí. Lidstvo si totiž zvyklo žít v neskutečném nadbytku a plýtvání, protože to je dnes motorem tzv. hospodářského růstu (HDP). Přeformátovat tohle zrůdné plýtvání se může podařit pouze za velkou cenu buď totální válkou nebo světovou revolucí. A jistě uznáte že to jsou vize tak trochu chmérické které nikdo nepřipustí. Takže mi s odpuštěním připadáte jako Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha v jeho boji s větrnými mlýny. Přeštěte si to...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte, vzhledem k tomu, o co se zajímám, tak vím, že změny se dějí poměrně mohutné. Jen do ČR se informace o řadě z nich dostávají s celkem zpožděním. A nebýt těch "ekoaktivistů", tak by k žádným změnám nedošlo. Nebýt - z vašeho pohledu těch blbých - PETA, Greenpeace a dalších "ekoteroristů", tak se věci nepohly ani o píď. Dokonce se podařilo donutit ke změnám i ty velké molochy. A to i za cenu pošpinění jména těch organizací v médiích armádou placených novinářů. Tak jak to známe i u nás vůči některým politickým subjektům.

   Mimochodem, o plastech samozřejmě mluvila. Docela dost.

   Jediné, o co mi šlo v původním příspěvku, je, že si myslím, že zrovna v oblasti životního prostředí a moci nadnárodních korporací stojíme celkem na stejné straně. A je podle mě zbytečné hloubit mezi sebou příkopy ještě v tomhle. Sám píšete tak, že předpokládám, že ani vám není všechno úplně jedno.

   Smazat
  2. Slávku, souhlasím s vámi. Ale přece jen výchova, osvěta, zákony atd. mohou předejít krizi.
   Eko-agresor Pan Chytrý Tečka trvá na dávno vyvráceném. Nikde není důkaz, že oteplování způsobuje lidská činnost. Souhlasím, že klimatické změny probíhaly v geologicky dávné i v historiky nedávné době, kdy lidí na planetě žilo podstatně méně, nebyl průmysl, nebyly exhalace atd.
   Pan Chytrý Tečka svou agresivitou nahrazuje nevydělanost, vykřikujíc fráze dává na odiv svou duševní zanedbanost. EkoBaronPrášilství je nové náboženství, které má nové věrozvěsty, své panenské Jany (pardón) Grety z Arcu, a v pozadí machry-manipulátory, kteří tuhle čeládku vedou a krmí a na téhle čeládce plus na nás vydělávají.
   Nechápu, proč mám mít papírová či špejlová šťourátka do ucha jen proto, že většina přímořských národů si dělá z oceánů smeťák.

   MM

   Smazat
  3. Anonymní24. května 2019 10:40
   „Víte, vzhledem k tomu, o co se zajímám, tak vím, že změny se dějí poměrně mohutné.“
   Nechci zpochybňovat Vaši erudici, nebo znalosti, můžou být veliké. Ale to, co tu předvádíte, je produktem Vaší víry.
   Poctivě řečeno, jako vzdělaný člověk, byste mohl vědět, že naše znalosti podstaty světa jsou povrchní. Známe jevy, odhadujeme příčiny. Neznáme stavbu hmoty, původ gravitace (pokud vůbec existuje), děje ve Slunci. Ani neznáme všechny cykly (sluneční soustavy, galaxie, hvězdokupy, …), které byly známé starým civilizacím. Takže samozřejmě, vždy se mýlíme a jsme překvapeni, jak se věci mají. Veškeré naše zásahy a pokusy o nápravu chodu přírody, vše jenom zhoršují.
   Pragmaticky řešeno, jsou zde mocenské a finanční skupiny, které nepřetržitě hledají nové možnosti pro upevnění své moci, s nepsaným pravidlem, že na tom ještě musejí finančně vydělat. Ekologický alarmismus je jedním z jejich nástrojů, jak vyděsit lidi a zpracovat je, aby dělali, co jim řeknou. Na tom principu pracují také církve. Greta je jedním z jejich nástrojů.
   Technologicky jsme již na tom dostatečně, abychom vyčistili oceány a dále je neznečišťovali. Již máme továrny na zpracování plastů, lze je dát na lodě a pustit k těm plastovým megaostrovům. Kdo by to měl financovat? No přeci ti, kteří na vytváření těch odpadů profitovali a kteří koncentrují majetek a moc, na úkor občanů. Majitelé bank a korporací. Ale proč by to dělali? To by bylo jako za trest, neposílilo by to jejich moc a míra zisku by nebyla astronomická, jak jsou zvyklí.
   Takže, lidé by se neměli nechat vodit za nos, nehonit se za přeludy a řešit podstatné. Mezi podstatné, patří i to znečišťování, ale řešení je někde jinde, než je nám ukazováno nějakými dětskými vizionáři. P.K.

   Smazat
  4. 11:43 Já ale nezpochybňuji, co říkáte. V řadě věcí se shodneme. V čem se neshodneme je - z mého pohledu - ten přílišný defétismus, a to i v oblasti osobních postojů.

   Smazat
  5. Anonymní24. května 2019 13:41
   Možná se můj přílišný defétismus, a to i v oblasti osobních postojů, který jste mi přisoudil, liší od Vaší euforie, kterou zase vnímám já, ale to jsme v oblasti iracionálna.
   Když to vrátím do racionálna, tak se minimálně lišíme v tom, že já v Gretě nevidím záchranu světa, ale loutku finančně silných skupin, které by si rády přišly na lepší, „bojem proti oteplování“, nebo nověji „bojem proti klimatickým změnám“, když už se neotepluje. Bojovat se dá do nekonečna, peněz, které jim na to budou státy platit, nebude nikdy dost a ony budou určovat, jak máme žít, co máme jíst, atd.
   Trochu se to shoduje s tím realizovaným rozvratem evropských národů a států, trochu z toho mám pocit, nástupu diktatury. Je totiž pozoruhodné, že ty grétiny teorie, přicházejí ze Švédska, které je takovým pionýrem na cestě k rozvratu. Jak vnímat to, že Švédy zastupuje v Eurovizi černoch? Jak vnímat to, že ve Švédsku, kde se před invazí Afričanů nezamykalo, je největší počet znásilnění? Jak vnímat to, že Greta nabádá švédskou vládu, která je jedna z nejekologičtějších na světě, že se málo snaží? Jak vnímat to, že vystupuje v globalistických organizacích, jako EU, TEDx, OSN, Davoské ekonom. fórum?
   Jsem pro ochranu přírody, ale nelíbí se mi, když se tím kryjí jiné cíle, jako je likvidace menších výrobců, kteří nejsou schopni dodržet nové limity, další zdaňování občanů, pro likvidaci škod, které způsobily vůbec nezdaňované korporace, atd. P.K.

   Smazat
  6. 15.40

   ...dávajte si pozor.....ako povedal Werich: Ak sa múdry člověk baví s hlúpym viac ako 20 minút,tak sa potom už bavia dvaja hlupáci....

   Zástancovia podobných individuí ako je Grétka to nemôžu mať v hlave všetko v poriadku,takže diskusia s nimi je zbytočná. Nepresvedčíte ich.....nie je to možné.... môžete ich naviesť ,ale k poznaniu musia prísť sami. Čo však dnes ,vzhľadom na vzdělávací systém , je takmer nemožné.....

   Smazat
  7. 15:57 Vy to musíte mít v životě fakt těžké, když kohokoli, kdo má jen trochu odlišný názor, označujete za blbce. Ale zas vám lze tu lehkou hlavu jen závidět. Blbec, blbec, blbost, blbost, blbec, celá skupina blbců... Hele, zrcadlo... vidím génia.

   Smazat
  8. 15:40 Tohle by vážně bylo na mnohem delší diskusi, od níž mě tady odrazuje ten systém vkládání příspěvků i pidiokénko, které sice lze roztáhnout, ale člověk si moc nepomůže.

   Já ji určitě nevnímám jako zachránce, jen jako někoho, koho možná vyslechnou i ti, kteří jinak neposlouchají kromě sebe vůbec nikoho. Nejsem naivní, na to už je i mně trochu moc.

   To, co uvádíte o Švédsku atd., s tím v mnohém souhlasím. Dokonce jsem tu i psal, že je mi jasné, že se na ni nabalili organizace a lidé, kteří sledují naprosto jiné cíle. Ale pořád si nějak nedovedu představit, jak lze politicky zneužít k získání absolutní moci výzvu omezit například použití jednorázových plastů.

   Pro mě se to v ničem neliší od mého rozhodnutí volit teď do EU parlamentu SPD a vykroužkovat dva lidi, i když se na kandidátce objevují existence typu Vašíček a de facto by v normálním světě SPD reprezentovala některé věci, s nimiž ne úplně souhlasím.

   Smazat
  9. Anonymní24. května 2019 16:36
   „.. koho možná vyslechnou i ti, kteří jinak neposlouchají kromě sebe vůbec nikoho.
   Nejsem naivní, ..“
   Nějak mi to k sobě nepasuje.

   „Ale pořád si nějak nedovedu představit, jak lze politicky zneužít k získání absolutní moci výzvu omezit například použití jednorázových plastů.“
   Nelze vytrhovat jeden aspekt z celé mašinérie. Je třeba stále míchat karty, vytlačovat nenaše, privilegovat naše. Myslíte, že ti správní, již nemají připravenu výrobu náhrady?

   „.. mého rozhodnutí volit teď do EU parlamentu SPD ..“
   Zdá se, že jste úplně rozum neztratil:-) P.K.

   Smazat
  10. 16:52 Dost se zajímám o otázky ochrany zvířat a toho, jak je lidé zneužívají, týrají atd. A věřte mi, xnásobně větší balík peněz třímají ti, které vy byste tady hájil, kdybychom se o tom začali bavit. Mlékárenská lobby, farmaceutická lobby a jiní jim podobní (zdravím Nestlé). Ve skutečnosti jsou lidé, kteří běžně prezentují názory, které šíří i ta nešťastná Greta, oběťmi šikany, zastrašování, napadání atd. ze strany lidí, kteří vlastní velký byznys v oblasti zemědělství, potravinářství, léčiv, energetiky, automobilové dopravy atd.

   K těm volbám... Pro mě je v tomhle ohledu všechno špatně, v politice už dlouhou dobu nevěřím nikomu nic. Nicméně systém je nastaven, jak je nastaven.

   Slovo "možná" opravdu nepovažuji za projev naivity ;-)

   Smazat
  11. Anonymní24. května 2019 17:08
   Dost by mě zajímalo, jak si vysvětlujete, že zrovna ta Greta není obětí šikany a zastrašování, ale vozí ji z jedné světové konference na druhou a navrhují na nobelovu cenu míru? P.K.

   Smazat
  12. V době politické hyperkorektnosti, podpory hnutí LGBT, feminismu a akcí typu #MeToo se ptáte, proč nikdo veřejně nešikanuje náctiletou dívku s Aspergerovým syndromem? Jako vážně nevím, jestli bych zrovna za tímhle hledal podporu globálního kapitálu. Navíc jsem zatím ještě od nikoho tady neslyšel, které velké firmy tedy čekají s oněmi bilionovými projekty na záchranu světa. Čekal bych trochu větší připravenost, než to nadšení kolem během pár dalších měsíců vyprchá a svět se bude bavit něčím dalším.

   Smazat
  13. Anonymní24. května 2019 21:50
   Uváděl jste, jak jsou ti aktivisté šikanováni a aktivistka Greta nikoliv. Domníval jsem se, že Vám svitne, že nejspíš pracuje pro ty, kteří šikanují. Ale Vy jste došel k tomu, že to bude tím, že má Aspergerový syndrom. Pozoruhodná úvaha.
   Co Vás zajímá které firmy, když vlastnické vztahy u většiny podstatných firem a bank se sbíhají ve velmi úzkém okruhu lidí. Pokud chcete lepší informace, zajděte na schůzi Bildebergu. P.K.

   Smazat
 8. mi je pane přes 80 let a už jsem prožil 5 režimů ( první republiku nepočítám vzhledem k všku). Mám tudíž hodně srovnávacího materiálu ke svým úvahám. Samozřejmě že mi není všechno jedno ale vím že řízení chodu světa není v rukou aktivistů všelikých. Vše co dokážeme vnímat je jenom jedno veliké divadlo, které je s námi hráno skrytými loutkovodiči. Vy jste zatím v prvním levelu, možná už jste trošku prozřel a jste i ve druhém, ale čtěte přemýšlejte vlastním mozkem a ne mozkem Grét všelikých a zkuste se dostat hlouběji, pak prozříte...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to tedy poklona až k zemi Slávku. Skoro nemůžu uvěřit že je vám přes osmdesát. Zkušenosti jistě úžasné, ale ta rétorika! Ten styl! To verbální provedení! O lidech v tomhle věku už se obecně soudí, že jsou dementní ale vy do toho máte zatraceně daleko! To divadlo - loutkovodiči - perfektní! Přesně tak to je. Ale jak je možné, že rozumíte slovu "level?" Pořád vám ten věk nevěřím.

   Smazat
  2. dejte mejla a pošlu vám sken občanky. nejenom ta retorika, ale taky v dílně cnc frézka s grbl interpretem g kodů. Jsem stejně starý jako božský Kája a tak si zpívám, jsem stále mlád. Ale k věci... je to jen věc životního stylu a preventivní péče o svoje zdraví. Dále pak bezproblémové manžalství, střídmost a podněty k přemýšlení. Internet je nezbytností... Nekouřím nepiju, nemám auto. To vše jsem zahodil jako zbytečný životní balast který už nepotřebuji. A taky se zabývám alchymií. Provádím transmutaci potištěného papíru zvaného bankovky do kovu zvaného drahým. Je to legální a není na tom uvalena DPH..

   Smazat
  3. 11:09 Já vám jeden srovnávací materiál dám k zamyšlení. Zkuste ho prosím zhlédnout. https://www.youtube.com/watch?v=MxrYLI-klOQ

   Pak se můžeme zkusit vrátit k diskusi, co má a nemá smysl.

   Smazat
  4. No, upřímně, musím se Slávkovi smát.
   Nenapadá mě hloupější, marnější a zbytečnější činnost než 80 letech, pár let, možná měsíců před odchodem z tohoto světa, začít uctívat zlaté tele a začít syslit žlutý kov.
   Je důkazem, že lidé nutně potřebují něčemu věřit. Potřebují si nutně nějak zjednodušit složitý svět aby se z něj nezbláznili. Před 100 lety to byl katolicismus, kdy vše řídil Loutkovodič na nebesích, dnes pro změnu je vše divadlem, které řídí "skrytí loutkovodiči".
   Slávek ani ve svém pokročilém věku není schopen přijmout svět takový jaký je, protože potom by také musel přijmout svou osobní zodpovědnost za svůj život.
   Dnes když něco takoví Slávkové poserou a jejich život skončí v troskách, tak se jednoduše vymluví na to, že oni za nic nemohou. Za vše může "skrytý loutkovodič", "globální prediktor" apod.
   Věřím, že já tedy budu v 80 letech mnohem moudřejší než Slávek.

   Smazat
  5. Anonymní24. května 2019 15:27
   „Věřím, že já tedy budu v 80 letech mnohem moudřejší než Slávek.“

   Já bych na to nesázel. Spíš mi to jenom připomíná tu Vámi definovanou potřebu něčemu věřit. P.K.

   Smazat
  6. 15:48
   Sázejte si na co chcete. Třeba na to, že na váš rubáš bez kapes vyzrajete "transmutací peněz ve zlato".
   Hodně štěstí.

   Smazat
  7. Anonymní24. května 2019 15:57
   Možná byste měl vzít v úvahu, že někteří lidé mají rodinu, potomky. Nepotřebují kapsy na rubáši. P.K.

   Smazat
  8. 15:57 Nepochopil jste že ta transmutace je vtip. Samozřejmě jste asi bez normálních potomků. Vy když něco poserete tak Vám to nevadí? Žijete sám pro sebe.

   Smazat
 9. V evropských volbách je v sázce hodně. Jde o budoucnost kontinentu.

  http://svobodnenoviny.eu/v-evropskych-volbach-je-v-sazce-hodne-jde-o-budoucnost-kontinentu/

  Janice Atkinsonová – Toto jsou nejdůležitější volby od roku 1951:

  http://svobodnenoviny.eu/janice-atkinsonova-toto-jsou-nejdulezitejsi-volby-od-roku-1951/

  Šéf EU Juncker tvrdí, že lidé, kteří milují svou zemi, jsou „hlupáci“

  http://svobodnenoviny.eu/sef-eu-juncker-tvrdi-ze-lide-kteri-miluji-svou-zemi-jsou-hlupaci/

  Přední eurokrat Guy Verhofstadt přiznává, že EU chce vytvořit „impérium“:

  http://svobodnenoviny.eu/predni-eurokrat-guy-verhofstadt-priznava-ze-eu-chce-vytvorit-imperium/

  OdpovědětSmazat
 10. Pre tunajšieho obdivovača tej duševne postihnutej dievčiny....


  Aspergerův syndrom (AS)


  patří mezi poruchy autistického spektra. Vyznačuje se především potížemi v komunikaci a sociálním chování, které jsou v rozporu s průměrným až nadprůměrným intelektem[1] a řečovými schopnostmi (pasivní slovní zásoba bývá velmi bohatá, vývoj řeči není opožděn). Emoční a sociální inteligence je snížena, stejně jako schopnost porozumět běžným společenským situacím[2][3][4]. V důsledku špatného rozpoznávání záměrů a úmyslů ostatních mohou být nositelé této poruchy v dětském věku snadno manipulováni, protože se z toho jejich vrstevníci pokusí těžit[5][6].Mohou také manipulovat ostatními[7]. Lidé s Aspergerovým syndromem jsou někdy považováni za neempatické, což ovšem neznamená, že nejsou s někým schopni soucítit[2]. Jedná se o celoživotní úkaz, který je potenciálně handicapem. Lidé s Aspergerovým syndromem mívají problém porozumět ironii a najít si přátele.

  2.ADHD


  (zkratka anglického „Attention Deficit Hyperactivity Disorder“ – hyperkinetická porucha (HKP), porucha pozornosti shyperaktivitou, patří mezi neurovývojové poruchy. Tato porucha se projevuje již od raného dětství, nejvíce však ve školním věku, kdy postihuje 3–7 % dětí. Ve 40–50 % případů přetrvává do dospělosti a vyskytuje se u 4–5 % dospělých. Spíše než hyperaktivita se v tomto období objevují pocity vnitřního neklidu, převládá impulzivita a poruchy pozornosti.[1]

  Pro ADHD se dříve používaly diagnózy LDE (lehká dětská encefalopatie) či LMD (lehká mozková dysfunkce), které se snažily vystihnout etiologii. Aktuálně používané označení syndromu vychází z popisu projevů této poruchy.[2]

  … ADHD je porucha typická neurovývojovým opožděním s odchylkami ve vývoji centrální nervové soustavy a porušenou regulací na úrovni neurotransmiterových systémů (noradrenergního a dopaminergního). Tím jsou pak ovlivněny všechny kognitivní funkce. Vyšetření MRI (magnetickou rezonancí) prokazuje zmenšený objem mozku, mozečku, bazálních ganglií vpravo a corpus callosum vpravo. ADHD jsou také vysoce rizikovým faktorem pro vznik dalších psychiatrických poruch.[11]

  ADHD patří mezi nejprobádanější duševní a emociální poruchy.[12] Existuje pro ni více léčebných postupů účinnějších pro větší počet lidí než v kterékoliv jiné oblasti psychiatrie.[13]  PROJEVY

  Jako základní vlastnosti typické pro lidi s ADHD je možné uvést:

  ◾Deficit pozornosti – krátké intervaly zaměření na jednu věc, chybí reflexe času (Russell Barkley uvedl: „Čas je nepřítelem každého s ADHD!“), problém s opakovanými nebo nudnými (nutnými) úkony, poruchy motoriky (často se mluví o narušení „harmoničnosti“ pohybů – jemná i hrubá motorika).


  ◾Impulzivnost – rychlé, neadekvátní reakce, špatné porozumění vlastním pocitům (často i neschopnost je verbalizovat), často také nižší sebehodnocení, vztahovačnost.


  ◾Hyperaktivita – neúčelné, nadbytečné pohyby (často si hrají s věcmi a pohybují se bez ohledu na okolí a situaci), zvýšený řečový projev (jak hlasitost, tak množství, své činnosti často doprovázejí zvuky a komentují je).


  Často pak může být ADHD doprovázena jevy, jako jsou noční děsy, deprese a úzkost, neuznávání autorit atd.

  … Podstatné na ADHD je, že není specificky zaměřena, ale ovlivňuje celkově veškeré chování a hraje zásadní roli v rozhodovacím procesu.

  3.ad Kognitivní funkce ovlivněné (negativně) Aspergerovým syndromem (viz výše)


  Kognitivní funkce (někdy poznávací funkce) jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky, jejich centra jsou uložena v různých částech mozku. Prostřednictvím kognitivních funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí. Kognitivní funkce rovněž zahrnují kromě paměti i koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací. K funkcím exekutivním patří schopnost posuzování a řešení problémů, plánování, organizování.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to potom má ADHD spousta lidí. A politická smečka to má možná bez těch projevů nočního děsu, depresí a úzkosti - ačkoliv - kdo ví? Třeba žijou celý politický život v děsu, že je někdo konečně vyžene od koryt, a oni se budou muset začít něčím živit. Prokristapána - čím? A žít, jako obyčejňáci, kterým oni kurví život? Prokristapána to ne! A v depresi z takové možné hrůzy si jich spousta hodí mašli. Že ADHD... "není specificky zaměřena, ale ovlivňuje veškeré chování a hraje zásadní roli v rozhodovacím procesu"... sedí do puntíku. Jen tak postižení lidé mohli navrhnout a přijmout současně platné zákony. Koncentrace nejsou schopni, vlastní myšlení nemají ( myslí za ně poradci a asistenti) schopnost pochopení už vůbec ne. Takže je to jasné.

   Smazat
  2. 11:45 Mezi obdivem a tím, že člověk se alespoň pokusí přemýšlet nad tím, co říká, je celkem propastný rozdíl. Mimochodem, řada psychologů existenci tzv. ADHD popírá, dokonce jej někteří považují za manipulativní nástroj liberálů. Ale jinak dobrý.

   Smazat
  3. Děvče se předčasně neděsí klimatické, ale klimakterické změny, a můžou za to popletení vychovatelé.

   Smazat
  4. 13:46 Jestli ono ty spíš není tak, že ty v klimakteriu (bez rozdílu pohlaví) jaksi poslala verbálně do háje, protože kašlou na její budoucnost a zatřepou bačkorama dřív, než jí bude alespoň dvacet. Ono se to v sedmdesáti kecá, že se nic neděje a vždycky si šel svět svou cestou a že ty temné síly v pozadí a vyšší level osvícení, na nějž ti prostí nedosáhnou, a blá blá, když to máte za pár.

   Smazat
  5. 14:01 popletený vychovatel.

   Smazat
  6. 14:01 Jasně ;-) A teď tu o Červené karkulce.

   Smazat
  7. 11:53
   Co vy víte o Kalouskových nočních děsách!
   Kompenzuje je lakem na rakve a občas nabídne kunxovodičovi Svobodovi, s kterým to pak švihne u výtahu.
   Dnešní aspergilové (jak říká kolega nahoře, většinou to jsou černopxdelníci a vykrápěji, kde můžou) ale staré přístupy neuznávaj.
   Mimochodem Švédsko Rusové podrobili několikrát (exploze na Nové Zemi, Černobyl) tak brutálnímu nukleárnímu spadu, že bych tamní samice zavíral do obory.

   Smazat
  8. 14:01 Příspěvek, který se svojí ubohostí vymyká standardu. Mám pro vás informací: než se párkrát vyspíte, bude vám sedmdesát. To budete čubrnět, jak RYCHLE to uteklo! A do hrobu se vám samozřejmě nebude chtít. A velmi vám bude záležet na životě vašich potomků.
   To když samozřejmě budete mít štěstí. Možná, že to máte "za pár" už teď. Nikdo nevíme, jak dlouhou, či krátkou tu svíčku máme, resp. řečeno vašimi slovy, možná že "zatřepete bačkorami dřív, než adresát vašeho poselství.

   Smazat
  9. 20:39 Jasně, jediný ubohý příspěvek v této diskusi, který vůbec na nic nereagoval ;-) Nic ve zlém, já moc dobře vím, jak rychle ubíhá život. Jestli není mnohem sprostší to, že si ti starší pořád říkají, že jim už je to jedno, oni to řešit nebudou, jich už se to netýká. Evidentně podle spousty reakcí tady to tak vypadá. No hlavně si kopnout do jedné holky.

   Smazat
 11. Nevíte někdo, zda Homer neveze tu "Nostradamku" globálního těžení "Prachcoinů" z pomalejších do Městečka South Park? Tam by její inteligence a nápady pobavily neškodně...

  OdpovědětSmazat
 12. To dievča je choré už na pohľad . O tom čo hlása nemá ani šajnu . Zneužitá chuderka.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I kdyby to byla pravda, naprostá většina lidi (včetně vás) s volebním právem nemá taktéž. A pořád to nic nemění na tom, v jakém stavu je životní prostředí a jak rychle se ta situace zhoršuje.

   A i kdybyste měl v téhle konkrétní parciální oblasti větší přehled, je x dalších, o nichž spolurozhodujete, a orientačním bodem jsou vám jen silně povrchní dojmy. Já si opravdu nemyslím, že ona je na tom se znalostmi nějak extrémně hůř než běžný český volič nebo poslanec či senátor.

   Smazat
  2. Rodiče Grety již léta kamarádí s šéfem velké švédské PR agentury, která se toho úkazu "Greta" ujala a propracovala. Toď zákulisí fungování nemocné Grety. Nejen Greta má poruchu, ale i mediální svět a část lidstva má poruchu.

   Smazat
 13. Asi se inspirovala Johankou z Arku.

  OdpovědětSmazat
 14. 16 ročné dievča ,aj keby bola normálna, tak nemôže mať názor na nič.....pretože nemá poznatky,skúsenosti, prax ....ledva dostala krámy a už chce bojovať za mier ??? Prosím Vás, mládež bola ,je a bude vždy zneužívaná práve pre svoju neznalosť , naivitu .....
  Základným bodom "ľudí na pozadí" bolo ovládnuť vzdělávací systém a "vychovať" si tých svojich správnych ľudí, so "správnymi" názormi......Od vojny sa ide na plné obrátky , od amerických univerzít a kampusov sa to dostalo do Európy a pomaly to preniká aj do východnej Európy,ktorá si však ešte zachovala zvyšky triezveho rozumu a snáď sa nám podarí z tohoto bordelu nazývaného Európska únia dostať preč.

  Namiesto toho aby dievča dostalo po papuli,že chodí poza školu, ju jej debilní rodičia podporujú, lebo z toho tiež len ťažia. Dementná sliepka sa stala celebritou ....tvrdo povedané,ale je to tak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Dostala krámy", "dementná sliepka"... ty jsi dobrý hulvát. Mohu hádat? Volič Kotleby?

   Smazat
  2. Fúha.....keď nie sú argumenty,vytiahneme údajných "fašistov " ? Nebudeš ty zase na druhej strane volič Kalouska , Schwerzenberga a podobných hovád u vás?

   Inak metóda v súčasnosti slniečkármi a eurohujermi, vítačmi afrických jadrových fyzikov často využívaná ako posledná záchrana před diskusiou......označíme niekoho za fašistu a tým pádom s ním nemusíme diskutovať,nemusíme argumentovať..... nie je náhodou toto fašistické ?????   Smazat
  3. 15:50
   O diskusi s hulváty a burany opravdu nemám nejmenší zájem.

   Smazat
  4. Aaaaale , to je len taká výhovorka.....v podstate na to nemáš ,aby si diskutoval....rovnako jako Grétka na to nemá....je to nula , dementná a zneužitá....nič viac.....

   Smazat
  5. Bratr Slovák má pravdu. Případ Greta je o zneužívání pacientů.

   Smazat
  6. Bratia Slováky mám rád pro jejich přímočarost a výrazy. Někdy je potřeba hrubší / sprostší výraz. Nejhezčí je: Silnější pes jebe. To se kecalům nelíbí.

   Smazat
 15. 15.30

  ....čo je na slove "krámy" vulgárne ? Ok,tak dostala menzes....spokojný .
  Slovo sliepka a ešte aj dementná.....to ju presne vystihuje.
  A nie , nie som volič Kotlebu, zato takéto sliepky jako Grétka volia u vás dementov ako je Schwarzenberg a celú tú slniečkarsku eurohujerskú pseudosmotánku.....
  Presne toto sú ich voliči...pretože normálni ich voliť nemôžu.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Čo je na slove "krámy" vulgárne"?
   No, zkuste se zeptat na ulici nějakého náhodného děvčete co jde zrovna s rodiči, jestli "má krámy".
   Malá rada ktrou jistě oceníte: vemte si běžecké boty.

   Smazat
  2. Prečo by som to robil.....? Bežne dcéra povie mame ,že dostala menštruáciu alebo krámy....aj dievčatá medzi sebou si to hovoria.....nikdy si to nepočul ???
   Či potrebuješ sa niečoho chytiť ,aby si nevyzeral jako idiot ?

   Smazat
  3. 16.01

   Prečo by sa mal pýtať náhodného dievčaťa na ulici idúceho s rodičmi, či má krámy ?

   To je čo za argument preboha ??? Absurdný a nereálny príklad .....ale možno Grétka by sa opýtala,keďže nechápe sociálne vztahy .....

   Inak,fakt neviem o čom Vám ide jej obhajovaním.
   Buď ste mentálne na jej úrovni, čo nevyzeráte alebo ste len jeden z mnohých "užitočných idiotov". Podobných ako sú tí,čo si myslia ,že vysokoškoláci z Afriky a Ázie sem idú preto,lebo chcú tvrdo pracovať ,aby naši dôchodci mali na dôchodky :-) :-) :-)

   Smazat
 16. Ta mladá dáma není prvním šílencem, který se dostal na vrchol. Čím větší zhovadilost tím lépe, viz "Holky pod zámkem", oběti jejich bohulibé činnosti takovou publicitu nemají. Koho by taky zajímali např. obraní důchodci a pod..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak je vidět Grétka není sama kdo je politicky zneužívaný, u nás ti chudáci děti jsou učiteli štvány na demonstrace. Úplně nejlepší citát na takovéto zneužívání dětí napsal M. Veličko "Děti se shromáždily, mají sílu, rozum nepotřebují, energie je více než dost". Podle jména bych řekl, že je to Rus, čím to je, že na východě mají ještě zdravý rozum? Rudý dědeček

   Smazat
 17. Klima se mění. o tom není pochyb. Alespoň ve srovnání s tím, jaké jsme prožívali ve druhé polovině dvacátého století. I podíl člověka se dá asi těžko popřít.Pouze je otázkou, jak ten podíl je veliký. Ale co s tím. I kdyby jsme přestali okamžitě se spalováním fosilních paliv, stejně by jsme nedosáhli zpětného procesu. Pouze by jsme ho v lepším případě zafixovali v současné podobě, spíš ale jenom zpomalili.
  Ale teď z trochu jiného soudku. je nás sedm miliard a rychle přibývají další. Všichni chceme denně jíst a bez mechanizace, používání pesticidů a průmyslových hnojiv, by produkce potravin klesla nejméně o polovinu. Také podíl fyzické práce by výrazně stoupl a do zemědělství by se musely vrátit miliony lidí. A protože máme kapitalismus a výrobní prostředky, včetně zemědělské půdy, se vrátily do soukromých rukou, znamenalo by to, že by jsme se vrátili o sto let zpět. Uvědomují si ekologičtí aktivisté, že by na ně zbyla dřina od svítání do soumraku za kus chleba s noclehem na slámě? Většina z nich nemá žádné statky, ani pole. A na ně by tudíž zbyla pouze ona lopata a vidle. Ceny potravin by stouply do takové míry, že by se staly alfou a omegou 90% populace.Krom toho, že nejméně polovina lidí planety by musela zemřít hlady. Technologie, která by srovnatelně nahradila ropu zatím nemáme a jak to vypadá, v dohledné době ani mít nebudeme. Tak že máme na výběr pouze ze dvou možností. Spalovat dál uhlovodíky s nadějí, že to nepůjde tak rychle, nebo okamžitě přestat a rychle zemřít hlady. nemluvě o tom, co by hlad udělal s davy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak vidno, berete to dost vážně a zodpovědně, pokud by alespoň 20 procent populace uvažovala stejně, asi bychom tyto problémy neměli. Bohužel, co je to je a nevypadá to tak, že to bude brzo lepší. I tak jsem optimista a použiji okřídlenou větu z filmu "možná, že jen kvůli tomu jsme přišli na tento svět. Hej hou

   Smazat
  2. Myslím, že to dilema kladete poněkud jinam, než je myšleno. Sice tuším, že se nejspíš nepodíváte, ale kdyby náhodou, odpověď začíná někde tady:
   https://www.youtube.com/watch?v=MDlC4b9viTA

   Smazat
  3. Studovat a přemýšlet je zakázáno. Školy stále méně učí a stále více se věnují zábavě a aktivismu. Dnes je módou nic hlubšího nevědět, ale o to víc křičet. Zakážeme spalovat fosilní paliva, ale co dál. Ti samí, kteří jeden den křičeli, že je třeba přestat se spalováním ropy a uhlí, budou zítra křičet, že je málo jídla, je drahé a že je jim zima. Jádro pudla tkví v tom, že je nás moc. A všichni chtějí, alespoň pro začátek jíst. Až se nají, budou chtít mít svá auta, své domy a život bez namáhavé práce. I naši umělci se potom konečně proberou. Zjistí totiž, že lidé si je už nebudou moci dovolit udržovat v luxusu. Pokud jsem se zmínil o návratu o sto let zpátky, dopadly by následky takového posunu na všechny neproduktivní části společnosti. Herci budou zase vandrovat od města k městu a hrát za talíř polívky a kus chleba tak, jak to bylo před sto lety. Žádné dotace. Je smutné, že jsou vcelku inteligentní lidé tak nepraktičtí, ale inteligence, bohužel, nejde ruku v ruce s logikou.Prvně jsem se o tom přesvědčil na vojně, kdy absíci, vystudovaní vysokoškoláci, ztuha zvládali velení deseti lidem.

   Smazat
  4. Zhnusený nemáte pravdu, protože člověku k životu stačí velmi málo a pokud nastoupí robotizace bude spousta lidí žít život dobytka. Nebo si myslíte že budou všichni studovat do smrti. Moudrý člověk hledí omezovat své potřeby a hlupák nemá nikdy dost. Tím nechci zpochybnit rozumné řešení demografických otázek ale pokud se nic v tomto směru nebude cíleně dělat tak lidstvo před zkázou nic nezachrání.

   Smazat
  5. I když se nedá vyloučit žádná varianta, nemyslím, že by lidstvo potkala nějaká apokalypsa, při které by zcela vyhynulo. Pokud se tedy nezničí samo jadernými zbraněmi. Máme zakódovaný pud sebezáchovy, který nás donutí žít i ten nejmizernější život, jaký si dokážeme představit. Mockrát mne napadlo, co vedlo třeba vězně v koncentrácích k tomu, že se nezmohli k nějaké, byť sebe likvidační, vzpouře. Matematická pravděpodobnost přežití v lágrech typu Osvětim se limitně blížila nule. Přesto dál prožívali tu mizérii při které je po tisících kosily hlad, nemoci a plynové komory. Přesto se nevzmohli na vzpouru, při které by třeba zemřeli, ale nemuseli by dál žít život jatečního zvířete, jdoucího na porážku. Lepší zemřít ve stoje, než žít zbytek života v kleče. Jediné vysvětlení je onen pud sebezáchovy.Lidi se raději naučí žít život otroka, než by zemřeli jako svobodná bytost.
   Jednoho dne ropa dojde a pokud nebudeme do té doby mít srovnatelnou, energetickou náhradu, bude nám robotizace na hovno. I ten robot musí být něčím poháněn. A navíc, roboti nevládnou city. Nedovedu si představit, jak se roboti starají o dobytek. Jak by dokázali vnímat třeba prvotní signály přicházejícího problému zvířete, o které by se měly starat. Empatie je vlastní pouze lidem. Stroje dokáží snímat a vyhodnocovat fyziologické projevy nastupujícího problému. Krevní tlak, teplota, srdeční rytmus. Ale už nevnímají třeba nechutenství, apatii, matnou srst. A když přijdou ty prvně jmenované symptomy, může být pro zvíře už pozdě.
   I když klimatické změny radikálně omezí schopnost naší produkce potravy, stejně lidé neztratí touhu žít. Ať už bude jejich život sebetěžší. Pouze postupně zjistí, že demonstracemi si břicho nenaplní. Místo demonstrování si budou muset vyhrnout rukávy a budou muset začít konečně makat.Kdo to nepochopí včas, zemře hlady. Tak, jako se snaží demonstracemi zachovat život plný zahálky a nezaslouženého luxusu, budou muset nejméně stejně intenzivně zapojit svého ducha i tělo k jedinému cíli. Přežít.

   Smazat
 18. Četl jsem tak první třetinu a jsem zoufalý. Měl jsem za to, že tady jsem mezi levicovými (kteří jsou údajně inteligentnější) čtenáři. Ale mrazí mě z toho, že se tady vynořuje úplně stejná zabedněnost a neschopnost akceptovat realitu, jaká by slušela - třeba tomu pičusovi hned vedle v diskuzi, který má dvě bmw a je ohromně šťastný. A každý kdo se mu snaží vysvětlit, že je jen a pouze velice omezený - tak mu prostě závidí a chce mu to jeho ohromné štěstí vzít.

  Tady to je stejné.

  Lidi propána:
  Otázka zachování základních prostředků k životu člověka, čistého vzduchu, čisté vody - a jeho bezpodmínečná dostupnost, to je snad ten hlavní důvod, proč usilovat o nějakou sociální konstrukci. Proč tady teda řešíte volby, nebo migranty, když je vám tohle jedno.

  Lidstvo se tak mohutně a naráz přemnožilo (z hlediska historie života na Zemi) a svojí aktivitou už vyvolalo takový transfer materiálu, že je z toho další geologická epocha.

  Úsilí ekologů je znevažováno především pro svojí odpověď na prvotní ekologickou otázku. Má lidstvo povinnost brát ohled na důsledky své činnosti? Má samo sebe uskromňovat?
  A ekologové odpovídají jako lidé uvědomující si souvislosti.

  Protože pokud zůstaneme být blbcema, zastaví nás až příroda.

  A nějaká Gréta - co je komu po ní, když už to stejně dávno víme.  OdpovědětSmazat
 19. Ta neschopnost akceptovat realitu, to je záměr loutkovodičů, který, jak se zdá se dobře daří. Pokud zůstaneme blbcema, tak jako blbci skončíme a o tom to je. Asi porušujeme jedenácté přikázání "nebudeš nečinně přihlížet". Každý kdo se druhého nezastane, protože se ho to netýká, se velice rychle ocitne v jeho roli, ale také se jej nikdo nezastane. A o tom to všechno je. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 20. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zneuzivani-nemocne-Grety-Zrudnost-A-jeste-ji-vyfoti-jak-ji-vegetarianskou-stravu-z-plastu-Exposlanec-uctuje-582545

  OdpovědětSmazat
 21. Tento článek:Homer Simpson a Greta Thunberg aneb Klimatická nouze, komedie pouze mohl napsat jenom idiot a popírač změny klimatu způsobené chováním člověka.Sdílet tento článek může jenom ignorant a hlupák.
  Souhlas.
  Zachraňme klima – zničme kapitalismus!
  https://levaperspektiva.cz/clanky/zachranme-klima-znicme-kapitalismus/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:29 - to jsou jen hloupá hesla rádoby revolucionáře. Kdo nemá mozek, uchyluje se k násilí, tupí oponenty a dehonestuje.

   Smazat
 22. Vliv člověk na klimatické změny v rozsahu planety není ničím podložen, jen odhady. Najděte mi jedinou vědeckou práci, v které jsou neotřesitelné důkazy o vlivu člověka! Nenajdete!

  OdpovědětSmazat
 23. No asi vliv na klimatické problémy je složitější než naše věda ale logicky lidstvo by vědomě nemělo škodit přírodě v jakékoliv podobě včetně nadměrného užívání všech těch nesmyslných výrobků k uspokojení egoistů.

  OdpovědětSmazat
 24. 9:25 a jemu podobným klimatoalarmistům, klimateroristům a klimadětským idiotům!!
  Klima se samozřejmě mění. Měnilo se vždy a daleko razantněji, ikdyž ho za doby ledové člověk mohl měnit tak akorát pazourkovým klínem. Takže doufám, že klimateroristi a všechna majstrýmová media světa hned zítra zahájí obrovskou kampaň proti všem armádám světa, proti letecké dopravě čehokoliv a proti výrobě zbytečných věcí (sraček jako mobily, TV, pračky, sekačky - o vilách a palácích a baylonské věži EU nemluvě).
  To jsou skutečné ekozátěže a ne výroba a distribuce potravin, oděvů a dřevěných chyží pro otroky. My gojové spotřebováváme milionkrát méně než páníškové a vládci světa (nepotřebujeme jachty, zlaté poklady, uran a armády). Takže klimaalarmisti-teroristi začněte teror na správném místě, v rodinách vládců světa a to změnou korporátně fašounského režimu na režim lidský. My gojové za vás vy páníškovská hovada výpalné za znečistění planety platit nebudeme (těch pár obalů, sáčků a (s)hračiček co kupujeme nic nezavinilo a nic nezmění). Takže do toho a půl díla hotovo. Až budou majitelé světa zrušeni a páníškové věšeni pak si příroda za pár let poradí sama.
  Nota bene změnu klimatu přímo odporně ovlivňují chemotrailoví hajzli, sprejováním oblohy celého světa křížem krážem. Alarmisti zničte chemotraily, nejlépe sestřelováním jejich letadel a budete zachránci planety. Víte co za sajrajt shazují - plastové nanotrubky s nánosem těžkých kovů na vnitřních površích, zadržují vodu ve vzduchu a po dopadu tvoří mikroskopickou deku na zemi (likvidace vsakování vody do země - hrozné povodně). Ve jménu ovládnutí gojimské populace a jejim totální zotročení se děje po celém světě klimateror -chemotrajl a platit výpalné mají otroci, fuj, hnus, jdu zvracet a nevadí mi, že tím zasírám svět. Trolští slouhové a užiteční idioti přeji vám, aby vaše zatemnění mozku úspěšně skončilo. Pro jistotu nesdělím jak.
  DT a SS ZV
  P.S: admine nemazat, ikdyž vše uvedené je absolutní pravda

  OdpovědětSmazat
 25. 11:34.o klimatické konferenci v Katovicích 2018-jednání summitu OSN o změně klimatu jste nic neslyšel ?
  Věříte raději politikům,těžařům a korporacím než vědcům ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený 18:23
   Vás zajímají konference a summity, ale já se ptal po vědeckých důkazech, že oteplováním planety je vina lidská činnost. A ty jsem zatím od vás nedostal a také asi nikdy nedostanu!!!
   11:34

   Smazat
  2. 5:11-vážený popírači klimatických změn.
   V polských Katovicích skončil po dvou týdnech jednání summit OSN o změně klimatu(2018). Výsledkem je návrh relativně účinných, byť neúplných pravidel pro naplňování Pařížské dohody, ale velmi nejasný příslib rychlejšího tempa snižování emisí skleníkových plynů.

   Dosavadní tempo snižování emisí skleníkových plynů je příliš pomalé a na splnění požadavků Pařížské dohody zdaleka nestačí. Pokud by všechny státy snížily emise tak, jak v Paříži slíbily, průměrná teplota planety by stoupla zhruba o 3 stupně Celsia (oproti úrovni před průmyslovou revolucí), tj. na dvojnásobek pařížského cíle. [1] Jižní Španělsko by při takové míře oteplení vypadalo jako Sahara, desítky milionů lidí (zejména v Africe a jihovýchodní Asii) by sváděly čím dál obtížnější bitvu o přežití, záplavy způsobené přívalovými dešti budou ohrožovat 100 až 200 milionů lidí, další desítky milionů bude ohrožovat stoupající hladina moře, varovali na konferenci v Katovicích přední klimatologové H. J. Schellnhuber a Richard Betts. [2]

   Ani důrazná doporučení vědců shrnutá v poslední zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu o oteplení o 1,5 stupně Celsia [3] neposunula jednání výrazně vpřed: chybí jasný souhlas všech, že nejpozději do dvou let zpřísní své závazky ke snížení emisí. Pokud máme zabránit tragickým dopadům klimatické změny, musejí emise alespoň od roku 2020 začít klesat a o dekádu později by měly být o více než polovinu nižší než dnes. Podle projekcí UNEP mají ovšem emise naopak růst nejméně do roku 2030.[4] Evropská unie sice podpořila koalici ambiciózních států, ale plán [5] na důraznější omezení evropských emisí není ani měsíc starý a členské státy ho teprve musí schválit.


   Smazat
  3. Pokračování:
   Konference se protáhla zejména kvůli neshodě ohledně pravidel pro mezinárodní obchodování s emisemi, které blokovala Brazílie. Tento bod byl přesunut na příští rok.

   Hlavní závěry konference:

   - všechny státy mají příští dva roky na to, aby upravily své závazky ve snižování emisí pro období 2020 až 2030; v případě Evropské unie to znamená, že by měla emise snížit alespoň o 55 % namísto dosud platných 40 %

   - účinná pravidla pro dodržování Pařížské dohody (stejné požadavky na vykazování emisí, kontrolu dodržování závazků a jejich revizi pro všechny státy), která bude třeba ještě částečně dopracovat v příštím roce (pravidla pro fungování mezinárodního emisního obchodování se v Katovicích nepodařilo dojednat)

   - finanční pomoc ohroženým zemím zatím slíbilo zdvojnásobit pouze Německo, jiné státy žádné nové příspěvky do Zeleného klimatického fondu neohlásily. V roce 2020 začnou jednání o zvýšení finanční pomoci potřebným zemím, aby celková částka byla vyšší než 100 miliard USD ročně.

   Anna Kárníková z Centra pro dopravu a energetiku řekla:

   ,,Evropská unie bude muset zrychlit tempo snižování emisí z 40 procent na alespoň 55 % do konce příštího desetiletí. Evropská komise už v listopadu představila scénáře, které k takovému snížení emisí mohou vést, a členské státy by měly reagovat zvýšením ambicí ideálně již v příštím roce."

   Petr Kucka z Ekologického institutu Veronica řekl:

   ,,Ani naléhavá zpráva IPCC k možnostem jak zabránit většímu oteplení než 1,5°C neinspirovala politiky v Katovicích k ambiciózní dohodě na zpřísnění všech klimatických závazků. Je načase aby se konečně Česká repulika přestala schovávat v uhelném kouři, dala přednost zdraví a kvalitě života nejen svých občanů a vystoupila se silným klimatickým závazkem, jehož splněním dodrží Pařížskou dohodu."

   Jiří Koželouh z Hnutí DUHA řekl:

   "Zástupci pacifických ostrovů to na konferenci v Katovicích formulovali snad nejsrozumitelněji ze všech: do roku 2030 musí ve vyspělých zemích skončit spalování uhlí a už nyní není možné ani rozšiřovat stávající doly, natož otevírat nové. ČR zatím neplní ani úkoly k útlumu fosilních paliv dané celkem konzervativní Státní energetickou koncepcí ČR. Máme tedy nyní dva roky na zásadní zlepšení svojí klimatické politiky. Měla by začít odmítnutím rozšíření hnědouhelného velkolomu Bílina, zakázat udělování výjimek z nových evropských limitů na znečištění z uhelných elektráren, stanovit opravu efektivní podporu pro rychlý rozvoj domácích čistých obnovitelných zdrojů a zvýšit energetickou daň i poplatky z těžby hnědého uhlí."


   Poznámky:

   [1] https://climateactiontracker.org/publications/warming-projections-global-update-dec-2018/

   [2] https://twitter.com/UofE_Research/status/1073168270067408897

   [3] Zpráva IPCC k otepení o 1,5°C, http://www.ipcc.ch/report/sr15/

   [4] UNEP Emissions Gap Report 2018, https://www.unenvironment.org/resources/emissions-gap-report-2018

   [5] Plán pro uhlíkově neutrální Evropu v roce 2050, https://ec.europa.eu/clima/policies/strategies/2050_en

   Infolist k plánu v češtině: https://cde.ecn.cz/uploads/pct7-paper.pdf

   Smazat
  4. ....summit OSN.....

   Viac k tomu netreba ani písať.

   Prosím Vás viete niečo o tom ako a kým sú financovaní "vedci" , univerzity a ich program.....od koho dostávajú vedecké granty?
   Tie peniaze dostanú len vtedy ,ak píšu čo sa od nich žiada.
   Dnes ste "progresívni" a "vedeckí" len ak bojujete proti "klimatickým změnám" , buzerantom a iným úchylkám a proti imigrantom.

   A samozrejme ešte proti Rusku ......

   To sú zásadné a nosné témy a problémy ,ktoré trápia tzv."západnú civilizáciu"......a Grétka a jej podobní sú tzv."ochrancovia" západných "hodnôt" .

   ...a OSN.....nástroj v rukách globalistov.....
   Tak ako Svetová banka a MMF....

   ...a k tomu milión mimovládnych,neziskových organizácii, nadácii v každej krajine.....

   Tá chuderka nemá ani šajnu komu slúži a tí čo ju obhajujú sú zložení z dvoch skupín.....tí čo vedia komu slúži a preto dostane možno Nobelovu cenu...(ktorá mimochodom sa dáva tiež len určitým "správnym" ľuďom .......) alebo užitoční idioti ,ktorí sú sprostí ako tá dievčinka.

   Viac k tomu netreba písať.....

   Smazat
  5. 5.11

   ...a ani ich nedostanete,pretože neexistujú...

   Je zaujímavé, že sa považuje za najväčší problém globálne oteplovanie , ktoré ani možno nie je otepľovaním a o úlohe člověka v ňom neexistujú žiadne dôkazy.

   A nikto nerieši "náš problém" , že v roku 2050 (+- nie je podstatné) bude vo väčšine západoeurópskych krajín biely európan menšinou....
   A pritom je to štatisticky dokázané.... a nikoho to netrápi.....teda až na pár výnimiek ....

   Máme tu zásadný problém pre našu civilizáciu,ktorý bude reálny v pomerne krátkom časovom horizonte,ale nikoho to neserie,resp.ak aj ano, tak je označovaný za fašistu a rasistu, fóba a nieviem čo všetko.....

   Ak majú byť môj a európske národy nahradené primitívmi z Afriky a Arabmi,tak mi je u riti ako teplo tu bude. Veď tým kreténom z Afriky to vlastne bude vyhovovať....

   Smazat
  6. k 8.89

   ..zle som to napísal...

   Má tam byť ....len ak bojujete proti klim.zmenám a za práva buzerantov a imigrantov.....

   Smazat
  7. Otázka.....

   Myslíte si,že na OSN organizovanú konferenciu v Katoviciach dostali pozvánky aj vedci,čo nesúhlasia s teóriou o "globálnom otepľovaní " a mohli tam diskutovať a predostrieť vlastné dôkazy a výskumy ?

   Nie ....nedostali . Tí sú totižto nútení publikovť v alternatívnych médiách a sú vyhadzovaní zo škol a nedostanú žiadne granty na svoj výskum.A nedostanú ani Nobelovu cenu....

   Smazat
 26. Myslím, že je celkem jedno, jestli nám na záchranu před klimatickými změnami zbývá 12 let, 12 týdnů nebo 12 století, stejně do budeme řešit ve 12:10 a i tak lepší polovina z nás bude tvrdit, že se nic neděje, nic se řešit nemusí a kdo to řeší, je alarmista a ekoterorista.

  OdpovědětSmazat
 27. Tak jsem se tady dočet, že ta pička Greta a s ní ty děti, co jí podporují a místo školy chodí do demonstrací proti všem, kteří kurví počasí, touží po tom, aby si utíraly prdel trávou, nepoužívaly takový ty voňavý kuličky v záchodu, nepoužívaly na mytí nádobí, na úklid, na okna, atd. chemikálie, a zbytky po úklidu by rády lily někam jinam než do WC. Gréta a ty starší holčičky zřejmě nenávidí používání tampónů a šamponů na vlasy, a prášky a aviváže na prádlo, pěny do koupele atd. atd. Docela by mě zajímalo, co zmizí z obchodu nejdříve a co tomu řekne počasí... Jak dlouho bude trvat než se zjistí, že to tím nebylo?
  Tak to jim budu držet palce. A taky bych docela rád viděl jak to doma a tý pičky Grety ve Švédsku vypadá, že to nějaký investigativní novinář nezjistí?

  OdpovědětSmazat
 28. http://www.protiproud.cz/politika/4446-nevinne-deti-znamy-nastroj-bolseviku-k-manipulaci-dospelych-kdo-stoji-za-loutkou-gretou-thunbergovou-deep-state-v-akci-pod-falesnou-vlajkou-vzdelani-je-zbytecne-jak-znicit-svet-strasil-uz-gretin-pradedek.htm

  OdpovědětSmazat
 29. MEZIVLÁDNÍ PANEL PRO ZMĚNU KLIMATU
  http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/klimazmena/files/IPCC_WG2AR5_SPM_Approved_CZ.pdf

  OdpovědětSmazat
 30. 8:59-píšete nesmysly a bláboly.Nebuďte za hlupáka a užitečného idiota.Zastáváte se uhlobaronů,oligarchů,těžařů a korporací ?
  Jak upozorňuje klimatolog Kevin Anderson, kdyby deset procent nejbohatších zredukovalo svoji spotřebu na úroveň průměrného Evropana, globální uhlíková stopa by se snížila o třetinu, i kdyby zbytek světa neudělal nic. Odvrácení klimatické změny není o úklidu Česka, brčkách a jednotlivých cestách autem či letadlem. Je o nerovnosti a moci.Jak připomínají autoři jako George Monbiot nebo Kevin McKey, je to systémový rys. Moc oligarchie a její schopnost získávat bohatství neekologickým chováním a ochránit si ho před zásahy veřejné moci je klíčovým problémem pro udržitelnost planety. (Je docela příznačné, že v Česku ke kolapsům civilizací vyšlo několik knih autorů kolem usvědčeného podvodníka Kováře a egyptologa Bárty, kteří představili konzervativní pohled, kritizující „složitost“, byrokracii a sociální stát; prostor pro debatu McKeye a jeho teze, že hlavní příčinou civilizačního kolapsu je moc oligarchie, se v českém oligarchostánu zatím nenašel.)
  OSN,vědci a klimatologové nejsou pro vás důvěryhodní.Důkazy(ověřitelná fakta) o vašich konspiračních teorií nepředkládáte.
  Konspiračním teoriím o řízené migraci a islamofobním hoaxům ovšem věříte.Zde žádné kritické myšlení a ověřování si zdrojů nezapojujete ! Jak je to možný ?
  Kdo je podle vás ten věrohodný a kompetentní,když to nejsou vědci a OSN,kteří ,,slouží" podle vás globalistům ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hoďte na neho sieť na blázna ! :-)

   Riadená migrácia je konšpiračná teória ??? :-)
   reakcia Podľa Vás je to spontanna , náhodne vzniknutá a nikým neriadená událost .
   Viete vy vôbec aká je to sofistikovaná operácia dostať miliony ľudí z Afriky a Ázie do Európy?
   Podľa vás oni spontanne putujú zo subsaharskej oblasti na pobrežie na severoafrické pobrežie, tám náhodou nájdu tisíce nafúkaných člnov s plávajúcimi vestami a úplne celokom náhodou ich potom pár kolimetrov od pobrežia naberajú lode "neznámych" neziskoviek a vozia do Európskych prístavov ???

   Ste úplní idiot ?

   O islame sa baviť s vámi ani nebudem, vy ste totálny vypatlanec....

   Smazat
 31. 9:53!!
  Nejenom OSN slouží globalistům! Globalistům od velké frantíkovské Bastilské (1789) slouží celý produktivní svět. Otázkou nade vše je komu slouží globalisté?
  Odpovědí přes celá staletí je, že globalisté jsou slouhové páníšků (nosatých poskoků JEHOVY), kteří mají od jahveho svět propachtovaný (slíbený do správy a využití) a podle toho se chovají. Snaží se své aktivity utajit za národní a mezinárodní instituce (vlády, strany, banky, teroristy), aby nebyli první na ráně až se to provalí (internát snese fšecko), ale majitelé zeměkuličky je nutí do rázných veřejných společenských proměn (teror, války, zadluženost mas gojů) potřebných pro utajenou likvidaci lidstva (zlatá půlmiliarda). No to asi páníškové a jejich slouhové anglosasi a užiteční idioti (migranti, páté kolony, muterjugenti a judaiprofesůrci) nezvládnou a masy gojů je rozmáznou po asfaltu nedostavěných dálnic směrem k cílovému Rusku. Třetí světová urputně probíhá a čeští oslíci utěšeně hýkají až dohýkají.

  OdpovědětSmazat
 32. 12:12-důkazy a ověřitelná fakta pro své spiklenecké teorie a fantasmagorie nemáte !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty debil....veď to sú fakty...aké spiklenecké teorie a fantasmagorie ?
   Nie sú miliony afričanov a arabov v Európe ?

   Fantazmagoriami trpel tvoj tatko,keď si myslel ,že splodí normálneho človeka a nie debila....

   Smazat
 33. A fakt je té Grétě 16? Na mě působí dojmem tak 12-leté školačky ZŠ. A když k tomu přidá ty copy á la Pipi Dlouhá punčoška... No, jak to je, to ví asi jen její rodiče (a švédský matriční úřad). Je mi holky ale upřímně líto, zejména když jsem viděl, jak nervózně žmoulá ten papír z něhož čte ten projev v Davosu. No, na jejím místě bych byl taky nervózní, jestli to přečtu správně a tak, jak mě to maminka (s praxí v operním dramatu) naučila. A vůbec bych nechtěl být v její kůžičce, až bude jednou dospělá, až tahle vlna "marketingové pediatrie" odezní a až lidé pochopí, co to bylo za brutální politické (a možná i komerční(???)) divadlo, kterého ona byla globálním "maskotem". Myslíte, že ji i v té době budou lidé obdivovat...?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Gréta se nemá za co stydět. V jejím věku od ní nikdo nemůže požadovat kritický rozum. Své úlohy, se zhostila celkem slušně.
   Stydět by se měli ti, kteří ji považují za spásu světa. P.K.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.