Reklama

neděle 5. května 2019

Prof. Ivo Budil: Ivan David promluvil na demonstraci jako pravý vlastenec

Ivo Budil
5. 5. 2019 ParlamentníListy
Tvořivá a inspirující idea Evropy byla unesena byrokratickou stavbou Evropské unie, která opakuje všechny chyby velkých padlých impérií minulosti, aniž k nim přidává jakoukoliv pozoruhodnou či inovativní přidanou hodnotu.Projev kandidáta do Evropského parlamentu za SPD Ivana Davida, pronesený na pražské demonstraci proti diktátu EU dne 25. dubna (k přečtení ZDE), byl zdařilým vyjádřením pocitů vlastence, který odmítá falešný antagonismus mezi emocionálním poutem k určité zemi, její tradici, historii, kultuře a jazyku, a Evropou jako fascinujícím světadílem, jehož neuvěřitelná tvůrčí a intelektuální energie změnila v uplynulých staletích k lepšímu celý svět.

V roce 1983 publikoval ve Francii Milan Kundera esej nazvanou Únos Západu aneb tragédie střední Evropy. Milan Kundera uveřejnil svůj text v odlišném historickém kontextu, který již pominul, ale síla jeho metafory je stále platná. Pro generace Čechů, Němců, Francouzů, Italů či Švédů byla příslušnost k vlastnímu národu a evropské civilizaci „od Atlantiku po Ural“ samozřejmou a žitou zkušeností. Znalost jazyků jiných evropských národů a obdiv k jejich historii, osobnostem, architektuře či literatuře nás neodcizovaly naší národní existenci, ale naopak obohacovaly a ve zdravé rivalitě nastavovaly laťku, kterou bychom sami rádi přeskočili. Různorodost Evropy vymezená pluralitou národních států byla zdrojem jejího potenciálu a odlišovala ji od stagnujících multietnických orientálních despocií. Tato tvořivá a inspirující idea Evropy byla unesena byrokratickou stavbou Evropské unie, která opakuje všechny chyby velkých padlých impérií minulosti, aniž k nim přidává jakoukoliv pozoruhodnou či inovativní přidanou hodnotu. Evropská unie vzniká na nešťastném souběhu dvou sil ničících současný svět: finanční ziskuchtivosti neoliberalismu a intelektuální pýše a aroganci progresivismu a neomarxismu. Evropan, jenž chce být svědkem nového úsvitu svého světadílu, musí proplout mezi Skyllou a Charybdou těchto ekonomických a ideologických mocností.

Co přijde po krachu EU

Evropská unie nepřežije kvůli tlaku zámořských konkurentů, kteří ji překonávají v technologické vyspělosti a hospodářské výkonnosti, a rostoucím sociálním problémům širokých vrstev evropského obyvatelstva přerůstajících do otevřené politické vzpoury. Je důležité, aby se Evropa po krachu utopického projektu Evropské unie nestala stagnujícím regionem „věčného návratu chudoby“ jako Latinská Amerika v devatenáctém a dvacátém století, ale prostřednictvím tvůrčí synergie evropských národů dosáhla nové renesance.

(autor prof. RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc.  je vysokoškolský pedagog a člen přípravného výboru politické strany Liga svobody )

12 komentářů :

 1. Stručné, jasné, motivující až na ten dehonestující závěr.
  Latinská amerika nebyla stagnujícím regionem, nýbrž protektorátem USA, které ji vysávaly a řídily tak, aby se vlastními zbytky ekonomických sil nemohla nikdy osvobodit z krutého koloniálního jařma nosatých páníšků. A nyní tak má skončit EU, pak blízký východ, následně Rusko a nakonec Čína. A globalizace podle satana tím bude ukončena.

  OdpovědětSmazat
 2. Je vlastenec také Okamura a jeho zástupce bývalý odeesák Fiala?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:13- zeptejte se jich a dejte vědět!

   Smazat
  2. 23:13 - máte-li takovou otázku, tak odpověď hledejte v sobě - nejste vlastenec. Jak jednoduché Watsone!

   Smazat
 3. EU je takové Evropské byrokratické supervědomí, které přesahuje vědomý rámec každého samostatného národního státu, a syntetizuje tato národní vědomí do jednoho společného, které není možno ztotožnit s žádným konkrétním. Žijí myšlenkou evropského vědomí přesahujícího národní hranice. Takové vědomí je z pohledu národního cizí, a cizejší, než kterékoliv jiné národní v rámci Evropy. Pravděpodobně je nakažlivé, a Evropští úředníci mu snadno podléhají. Národní identitu odkládají a přijímají identitu širší. Jinou zkušenost máte, když za den potkáte spolupracovníky z dvaceti různých koutů Evropy, dnes a denně, po celý rok. Zjistíte, že vás toho víc spojuje, než rozděluje, a národní identita ztratí na důležitosti, významu, stane se "překonanou", nedostatečnou, neodpovídající každodenní realitě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zažívají krize národní identity, a rozjíždějí se zpět do svých domovů, aby ji znovu načerpali, ubezpečili se, že jsou ještě Čechy, Němci, Poláky, Maďary, Estonci, Španěly, Řeky, Finy, Belgičany, Dány, Francouzi, Srby, Chorvaty, Iry, Italy, Kyperčany, Litevci, Lotyši, Lucemburčany, Malťany, Portugalci, Rakušany, Slováky, Švédy, Brity a potom se vracejí do evropského zaměstnání, ve kterém je zoufale irelevantní.

   Smazat
  2. 3:39 "Žijí myšlenkou evropského vědomí přesahujícího národní hranice." A neplatí to jen pro bruselské úředníky EU, ale i zaměstnance cizích ( nadnárodních) podniků. I tady se denně potkávají se spolupracovníky nejrůznějších národností a dopad je stejný, jako popisujete. A tak se to rozlézá a rozlézá ... ach jo! Ve svém příspěvku používáte výraz "vědomí, supervědomí", kam se ale u nich poděla láska, úcta, kam zmizela rodina, která byla přece česká ( slovenská, řecká aj.) a ne evropská.
   Projev p. dr. Davida výborný.

   Smazat
 4. EU v Bruselu je novej Reichstag.
  Profesori by uz konecne meli zanechat planych reci a venovat se a organizovat skutecnou obranu naroda.

  OdpovědětSmazat
 5. Správně a pana Davida s rodinou zakroužkujeme je vlastenec jako my.

  OdpovědětSmazat
 6. Pouze SPD a KSČM uctily oběti německého běsnění v Javoříčku. Ostatním politickým stranám nestali mrtví vlastenci za řeč:

  http://svobodnenoviny.eu/pouze-spd-a-kscm-uctily-obeti-nemeckeho-besneni-v-javoricku-ostatnim-politickym-stranam-nestali-mrtvi-vlastenci-za-rec/

  OdpovědětSmazat
 7. Skutečnost bývá barvitější!
  Když si tak čtu vzletnou pasáž autora o Evropě, která: ... jako fascinující světadíl, jehož neuvěřitelná tvůrčí a intelektuální energie změnila v uplynulých staletích k lepšímu celý svět ..., nemohu nevzpomenout na druhou (odvrácenou) polovinu té mince, totiž na nehynoucí vklad záp. Evropy ke vzniku kolonialismu (vč. hubení celých národů a kmenů na kolonizovaných územích (např. americkém), nespočtu válek (z nich i dvou světových), křížových výprav, náboženské intoleranci a inkvizice atd. atd.
  I toto totiž náleží k historii Evropy, mělo by to být považováno za nehynoucí ostudu ...
  Neevropané (např. Číňané, Indové a mnozí další) by asi ty evr. vklady a "hodnoty" vnímali i jinak.

  OdpovědětSmazat
 8. Nemáme si co vyčítat, ale já vlastenec, ty vlastenec a všichni dohromady budem hopsat s výkřiky - kdo neskáče není Čech. Přitom si pod jménem Dvořák, dost spoluobčanů vybaví různé ŕeditele,sportovce a ne Humoresku. Podívejte se na video z Ukrajiny, to říká vše. A to měli skvělého Tarase Ševčenka, který ve svém díle uctil Mistra Jana Husa. Prosím, s vlastenectvím opatrně.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.