Reklama

středa 29. května 2019

Jak se dělají nezávislá média

Václav Umlauf
29.05.2019 E-republika
Zdánlivá pluralita českého miliardářského tisku je ve skutečnosti chmurné znamení, že jsme s demokracií úplně na hnoji.


Byly EU-volby, na ulicích stojí prý neplacené fronty proti Benešové, tak se podívejme, jak se v neoliberalismu provozuje svoboda tisku. Začněme Českem, kde MediaGuru po zveřejnil podrobnou mapu o vlastnictví českých médií a o dosahu jejich největších vlastníků. Stáhněte si celou sestavu obrázků zde. Můžete si porovnat současný stav se změnami vlastníků, protože stejnou analýzu dělali v roce 2016. Jednoduše řečeno, zahraniční vlastníci se stáhli a prakticky všechna mainstreamová média patří několika českým miliardářům. To je jistě správné a dobré. Když nám oligarchové vládnou, tak jimi vlastněný nezávislý tisk je také musí kvalitně kontrolovat, jako hlídací pes demokracie.

Ještě větší komedie panuje v USA, která je naším vzorem ve svobodě miliardáři kontrolovaného tisku. Nechci kopírovat všechny tabulky, tak se pro přehled podívejte na tuto analýzu, kde jsou všechny důležité mainstreamové kanály, včetně Facebooku. Přidal jsem z citovaného blogu akciové portfolio Facebooku.

Těchto 10 hlavních akcionářů patří do tzv. skupiny A a mají každý jeden hlas ve správní radě. Pokud k nim přičteme Zuckerberga a pár insiderů z firmy (class B a má 53,3 % akcií), tak celkově má tato skupina A+B kontrolu nad 78,9 % akcií Facebooku. Takže dohoda cca 10-15 miliardářů rozhoduje o cenzuře Facebooku a o jeho zaměření. Pokud vás zajímá, jaký je rozdíl mezi skutečnými sociálními sítěmi a korporátními fejky, podívejte na na náš článek o přímé demokracii, viz tematické číslo z roku 2012.

V roce 1983 ovládalo většinu amerických médií 50 korporací, ale v roce 1992 se jejich počet snížil o polovinu a do roku 2000 zůstalo pouze 5 korporací. Tato zlatá demokratická pětka má prakticky totální kontrolu nad US-médii: pokrývá televizi, filmy, rádio, knihy, hudbu, informační kanály. Trochu širší je skupina US-tisku, kde si pár oligarchů jako Bezos a spol. koupilo pro potěchu nějaké ty velké noviny, jako třeba Washington Post. A co je mnohem horší, prakticky všechny velké US noviny zrušily zahraniční korespondenty v různých zemích. Takže 3-4 tiskové agentury dělají veřejné mínění v celém světě tím, jak referují o zahraničních událostech. A tyto agentury jako Reuters opět patří úzkému jednomu promile těch nejbohatších, protože i tuto agenturu spolkla korporátka Thompson. K modelu fungování korporátního fašismu je dobré přečíst starší článek Plíživá destrukce demokracie a nástup korporátního fašismu. A vliv kliky oligarchů na politické rozhodování skrze koupená média zkoumaly vědecké studie, viz článek Výzkum potvrdil, že vlády států slouží zbohatlíkům a korporacím.

Paradoxně nyní došlo k tomu, že zájmy českých oligarchů jsou pluralitní, protože každý z nich krade a lže na svůj vlastní specifický způsob. Společný stát na zlodějny je jen jeden a velkých loupežníků je na to hned několik, takže každý korporátní baron musí bojovat ve veřejném prostoru za své vlastní zájmy. Proto ta názorová pluralita. Ale asi málokdo má chuť jako za komunistů číst Rudé právo jako křížovku a přemýšlet, proč ta a ta věta nebo článek vyšel zrovna teď a proč jej podepsal ten či onen presstitut, který přece normálně píše úplně jiné věci a pro někoho jiného. Jistěže, milovníci spiknutí mají pole otevřené a spekulace na tomto poli jsou prakticky neomezené. Ale problém je jinde, a to je třídní zájem jednoho promile českých miliardářů. Pokud mají společného nepřítele, což by normálně mělo být našich 99, 999 % demokratické populace, tak se okamžitě spojí jako ti bývalí Marxovi proletáři. Ejhle, další paradox. Zdánlivá pluralita českého miliardářského tisku je ve skutečnosti chmurné znamení, že jsme s demokracií úplně na hnoji.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

41 komentářů :

 1. Samozřejmě pane autore to je normálnímu člověku jasné že tam hlásají svoji pravdu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V tom odkazovaném článku 2012 se jako příklad funkční otevřené sítě dávala organizace strany pirátů v Hessensku. Bylo by zajímavé vědět, jak je na tom teď.

   Smazat
  2. 29. května 2019 10:22

   Čí pravdu hlásá Veřejnoprávní korporace ČT a ČRo? A jaký smysl má jejich činnost! Pokud hlásá "vyváženost pouze z hub TOP09+STAN+ČSL+PIRÁTŮ" a všemožně chrání zloděje Bakalu a spol. (Teličku a STbáka Štětinu kr.jm. Plavec).

   Navíc pokud ji musíme my občané, "krom" romů platit povinně v podobě koncesionářských poplatků. A v ČT se dějí trestně právní čachry vedením tohoto molochu, (začerňování) obchodních smluv podraz na všechny koncesionáře!

   Ramón

   Smazat
  3. Tento web bude stále vice ztrácet na významu.
   Proč zmazali zdejši prý odbornici zmínku o BASILEJI III,To co se tam událo 29.4.2019 má ovlivnit celou planetu a právě zdejši ignoranti vám všem o tom blokuji informace.
   Dejte si do hledáčku BASILEJ III a uvidite co se má pomloučku stát v průběhu asi 8 měsiců ve finančni oblasti.

   Smazat
  4. Prvni zminku jsem našel o té připravované katastrofě na PROTIPROUDU.
   Chtěji tady hned po volbách udělat z gojimů blbce?
   Nezmýlili se zase ovčané při volbě?

   Smazat
  5. Na důležitějši dotazy pan doktor David nikdy neodpověděl a asi neodpovi ani v budoucnosti,jde totiž o penize a tam manipulátoři s cenzurou neznaji bratra máznou ho jako svého nepřitele!

   Smazat
  6. media se nedělaji media se zasadně kupuji i když to majitele ani nevi viz čro čete a dalši nepočitatelny prestituti normalni člověk by měl byt ve střehu už jen kvuli tomu že tam pravda a laska neexistuje a žeby to dělal někdo z přesvědčeni tak to už vubec ne

   Smazat
  7. 29. května 2019 21:01

   Soukromá média, nechť se třeba zvencnou je na majiteli, koho bude chtít přes reklamu přitáhnout a my máme ovladače.

   Ale Veřejnoprávní média, nelze brát jako soukromá! Která si samozprivatizovala malá hrstka poslanců a herecké šmíry, včetně celé RRTV atd..

   Politici prodejte TRANPARENTNĚ ZA TRŽNÍ CENU ČT a ČRo (bez začernění smluv!), peníze vraťte všem koncesionářům a pražské Pirani, požerte se navzájem. My si to pustíme doma na komerčních kanálech, jako pořad s nejsledovanější účastí v historii kanibalismu ...

   Ramón

   https://www.parlamentnilisty.cz/profily/PhDr-Josef-Skala-CSc-46766/otazka/Jak-hodnotite-vyznam-setkani-Basel-III-pro-nasi-ekonomiku-136256

   Smazat
  8. O: → T R A N S P A R E N T N Ě

   Smazat
  9. Článek pana Skály je jen povrchni.Asi jde o to,že ani pan Skála nevi o co pořádně jde.
   To,že tujsou tyto informace mazány ukazuje podivnou hru s voliči,kterou tento web s nic netušicimi občany hraje.
   Za žádnou cenu nepřipusti informace týkajici se budoucmosti každého občana.
   Tady je gojim jen ovčan a jak to vypadá zůstane jim dál.
   Pohrdáni bezmocnými občany je tu zřejmě standart, skrytý,aby se nestal náhodou malér!

   Smazat
 2. Když média vlastnili "cizáci", tak to podle pošuků typu Umlaufa bylo špatně. Když je vlastní Češi, je to taky špatně. Ten pošuk by se měl jít léčit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1. Nejdříve popsat zahraniční oligarchy, vlastníky médií.
   2. Přilepit k nim českého oligarchu, kdopak to asi je?
   Takto poučený volič jde neomylně k volební urně a řádně poučen, volí ODS, TOP, starosty,piráty a všechny demokradické síly.

   Smazat
  2. 10:26
   Je lhostejné kdo vlastní - ovládá media. Ve skutečné demokracii vlastní media - ovládá lid. A pozor!!! Nezávislost medií je pitomost největšího kalibru. Takže v nedemokracii jsou media závislá na jednotlivcích a skupinách, kdežto v demokracii jsou závislá na územním celku.

   Smazat
  3. A ty už jsi pošuku 10.26 léčbu zahájil? Nejspíš už jsi dávno v psychiatrické léčebně, a občas tě vypustí z klece, to hned letíš k počítači zbavit se přetlaku - to je u duševních mrzáčků obvyklé. A jak - nezapomněl jsi na prášky? Abys třeba nerozkousal počítač.

   Smazat
  4. Proč místo nadávání nezkusíte přemýšlet ? Proč si myslíte, že domácí zlodějský miliardář je lepší než zahraniční ?? A média si tito oligarchové kupují proto, aby si pojistili další loupeže, či ochránili nakradené !! Kapitalizmus je a bude až do svého konce zdegenerovaná zlodějská společnost, kde na jedno promile maká drtivá většina a zbytek krade taky !!
   Zdraví Herout.

   Smazat
  5. 10:49
   A kdo by ty média tedy měl podle vás vlastnit? český chudák? Nebo nikdo?

   Smazat
  6. 10;55 Co jste nepochopil?Ten clanek je o tom,ze media musite brat s rezervou.Vyjadruji jen neci "pravdu"

   Smazat
  7. 11:02 Ten článek není o rezervě, ten článek je napsaný tak, že z poloviny popisuje co všichni vědí a z poloviny oblbuje. Zásadně nečtu noviny a nesleduji TV, opravdu se mně z toho dělá zle.
   Zásadně volím ty, na které lžídia nadávají, nemohu udělat chybu.

   Smazat
  8. Spravne, Nezavislost zalezi na tom komu MEDIA patri a komu otrocky slouzi 24 hodin denne. V tom pripade pozivaji Svobody slova neomezene.
   V jinem pripade , kazdy soud rozhodne ,ze jde o zlocin prave taky svobody slova...

   Smazat
  9. 11:02 za totáče jsme se naučili brát media nejen s rezervou, dokonce jim nevěřit.

   Smazat
 3. Media nam nedodavaji informace,ale uz rovnou vytvorene nazory.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Test Yndelikence pro pokrocile.
   Otazka . Proc jest Brexit?
   A/ Volebni pocitace se spletli a zodpovedni programatori budou potrestani po zasluze.
   B/ Mezi lidmi se moc mluvi. Prozradil se dovoz nekterych ruskych Skripalu na pokusne testy Novicokem ,ale ti prezili. Neni divu jsou z Ruska to znamena, velmi odolni.
   Prezili I novou "lecbu" Novicoky a jeste nekde tanci Kazacoky.
   Veci budou vyhnani do EU za trest. Malo se ucili v obecne skole.
   C/ Misto do EU se bude cpat do rozvodu prince Harryho a placeni alimentu na jeho potomka , ktery neni jeho , aby se nestal Lzikralem Brexitu a prilehlych kolonii..A nesmi se nazyvat Windsor ani Hohenlohe Coburg. To neni patrioticke...

   Vypukla obrovska hadka mezi Merkel a Macronem, kdo povede EU. Pratele az za hrob, se znepratelili, taky az za hrob.
   Kdyz se dva perou treti se smeje a vyhraje. Kdo ? A proc ?
   A/ Janda. B/ Janda. C/ Janda.
   Vojebe spolehlive vsecko co se jeste hejba.
   I CT !!

   Smazat
 4. Mnozí se pošklebují Ukrajině pro její Oligarchostát, ale my se suneme naprosto stejným směrem. Mezi našimi zbohatlíky sam. dochází k pnutí, neboť už leckde ruší své kruhy, jak je ta naše republička pro ně už malá a rozebraná. A v žádném případě není náhoda, že všichni si pořizují nějaká média, přičemž o zisk v nich jde až na posledním místě. I Babiš těsně před vstupem do politiky udělal přesně tento krok, ač se to snažil bagatelizovat a tvářit se, že mu o žádné ovlivňování veřejného mínění ve svůj prospěch nejde. Všem jde, samozřejmě, snaží se udržet a upevnit a pokud možno i zvětšit svůj vliv na většinovou společnost. Je důležité si uvědomit, že tito lidé tady nejsou od toho, aby hájili zájmy obyčejných lidí, ale aby hájili zájmy svoje. Levicoví voliči Babiše jsou vedle jak ta jedle. J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11.27
   Pokud hodnotíte, tak hadnoťte stejným metrem. Babiš platí z podnikání daň v republice a svůj poslanecký plat dává na charitu. Proč se nezmíníte o senátorovi Valentovi, který také vlastní tisk (viz přehled), podniká s hracími automaty a příjem z automatů odvádí do daňového ráje? Jinak si podrobně prohledněte podnikavce, kteří jsou v tabulkách uvedení a budete své hodnocení řešit.

   Smazat
 5. V médiích se lhalo odjakživa a když už je jako majitel mám, tak vás tvaruji k obrazu svému. Jinak by to byly vyhozené peníze.

  OdpovědětSmazat
 6. No, pokud srovnám media před rokem 89, kdy byla ovládána RUSEM ze 100%, tak dnes jsem hodně spokojen, hlavně s ČT, jejich ČT24 si velice rád poslechnu.Nic objektivnějšího tady není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nic objektivnějšího, než datum vysílání lží, a manipulací tam opravdu není.

   Smazat
  2. Tak pravil řádný a svědomitý člen stáda. Tak to má být, tak je to správné. A ještě nás obohatil svým duchaplným poznáním, že prý média byla před rokem 1989 ovládána RUSEM. A rovnou ze 100%. Škoda že se nesvěřil kterým. Každopádně by to vysvětlovalo, proč byla tzv. sametová revoluce tolik medializovaná a přenášena prakticky v přímém přenosu, což přineslo úspěch plánů Gorbačova a KGB na rozložení východního bloku. Na druhou stranu to ale zase moc nepasuje k zdejší nevoli vůči sovětskému vysílání na třetím kanálu pro zde umístěné sovětské vojsko, na němž od konce 80. let bylo možné sledovat informace z SSSR o probíhající restauraci kapitalismu pod rouškou "perestrojky". Ještě mi nejde do hlavy, pokud nad ČT24 nic objektivnějšího není, co hledá v ďábelské sluji Nové republiky, líhni to snad všech lží a manipulací ve vesmíru.

   Smazat
  3. 13:14 Hm, já na televizi hlavně koukám, co máš za model?

   Smazat
  4. 14:22
   Má přesně ten model jako soudruh Man níže, podle kterého jsou diváci ČT "posluchači".

   Smazat
  5. Nejvíce je zajímavé to, že na ČT24 či na Nově jsou pořád titíž komentátoři. Jsou zaměstnanci těchto TV? Vše vidí neperspektivně, proč ty TV neukončit. A když se tam někdo z politiků objeví, tak jsou to politické "nuly", např. Kalousek, Pospíšil, Rakušan a v poslední době se opět objevují už "vyčmoudlý" politici Daniel Kroupa, Sobotka a Bursík-kůrovec. Rychle pryč od nich, nic neumí.

   Smazat
  6. 13.24 - a když hlásí, že je 19.00, tak se raději podívám na hodinky

   Smazat
 7. OT Poněkud divný incident:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019052910022219-letadlo-strelba-premier/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl to úkladný atentát! Ochránce byl členem Milionu chvilek nenávisti! A byl vyslaný přímo Sorosem!
   :-D

   Smazat
  2. 16:04 A zdroj?

   Smazat
 8. Prosím vás, proč očekáváte od medií pravdu, pravdu a zase pravdu? Media jsou byznys, jako každý jiný a publikuje se to, co vydělává. Ten výdělek jde ze tří zdrojů: jednak od vlastníků medií, což je u nás i v případě ČÉTÉ + ČRO SAMOZŘEJMĚ KAPITÁL, TEDY JEHO PENÍZE ROZHODUJÍ CO SE BUDE TISKNOUT/VYSÍLAT A VŽDY PO ZVÁŽENÍ, KOLIK TO VYDĚLÁ. No a peníze pak jmenovaným tečou z povinných desátků občanů ČR a pak speciální prachy jdou za míru podvodu, která se mediím povedla na občanech ČR. Tedy media tisknou, mluví, předvádí se a jen blázni věří! Čtenář/posluchač/zírající se dopracuje nejblíže pravdě tak, když si informaci medií a speciáně ČÉTÉ obrátí na ruby. Ale co chcete, žijete v kapitalistické totalitě, vše rozhodují peníze - vládne diktatura kapitálu prostřednictvím tzv. "tradičních stran demokratického bloku" - pro blbé: když si vše, právo, spravedlnost i pravdu lze koupit,jak se to slučuje s demokracií!

  OdpovědětSmazat
 9. Ještě k současné aféře s ministrem kultury: Proč by pan Šmarda nemohl být ministrem? Cisař Nero přece jmenoval senátorem i svého koně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale senátor INCITATUS byl veřejností oblíben. Nelezl Císaři do (_!_), císař naopak svoji (_!_) dával senátorovi na hřbet... Kéž by se Senát ČR skládal z alespoň tak věrných a schopných senátorů...

   Smazat
 10. akde by mohli miliardaři vic onanovat než ve vlastnich mediich viz soukup babiš nebo moravcova aby ukazali luze zač je toho miliarda vzorem každy kdo to umi se přeci muže stat majitelem jakehokoliv media jestliže ma dostatek miliard mame přeci demokraduru jakou jsme nikdy neměli

  OdpovědětSmazat
 11. Manipulace je v demokratúře běžná:
  https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/258948-manipuluje-britska-vlada-s-verejnosti-muslimska-reakce-na-teroristicke-utoky-maji-byt-predpripravene/

  OdpovědětSmazat
 12. Nezávislá média sami sebe berou vážně, nám ostatním jsou pro srandu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.