Reklama

sobota 4. května 2019

Jak se stal z Kosova „drogový emirát“, proč je opium v Afghánistánu na historicky nejvyšších číslech a jak to souvisí s válkami NATO?

4.5.2019  Šifra
Do svého pravidelného pořadu Na prahu změn si tentokrát bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný pozval brigádního generála Policie ČR, kriminalistu a ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha.
Jakub Frydrych je policajtem již od roku 1991. „Pocházím z policejní rodiny a pro mě ta volba byla jasná,“ prozradil v úvodu pořadu muž, který svou policejní kariéru začínal ve druhém pražském obvodu, tedy v místech, která proslavil i televizní rada Vacátko v Hříšných lidech města pražského v podání nezapomenutelného Jaroslava Marvana. Ne každý dnes ví, že tento rada Vacátko opravdu existoval, i když pod trochu jiným jménem. Ve skutečnosti se jmenoval Josef Vaňásek a stál mimo jiné u zrodu instituce, kterou dnes Jakub Frydrych řídí. „Vládní rada Vaňásek byl jak při vzniku prvního protidrogového útvaru v roce 1928, který se jmenoval Ústředna pro potírání nelegálního obchodu s omamnými jedy, tak u zrodu Interpolu,“ říká šéf Národní protidrogové centrály.

Kriminální polosvět má svoje pravidla. Osudy, než se lidé dostali na šikmou plochu, byly často nesmírně zajímavé, a právě v tomto světě se Josef Vaňásek alias rada Vacátko pohyboval jako ryba ve vodě. Moderátor Stanislav Novotný, též bývalý policista, respektive policejní šéf, doplňuje: „Měl úžasný cit pro jednání s lidmi, věděl, kdy se má zachovat otcovsky a výchovně, a kdy naopak přitvrdit. Jakýsi jeho potomek se ozval Marvanovi a říkal mu, že to zahrál úplně skvěle, že se strefil.“ I Jakub Frydrych, který se ve volném čase plaví po českých řekách starou lodí, začínal na ulici a tvrdí: „Kdo nedokáže objasnit prostou krádež, nemůže dělat nic složitějšího.“

Stanislav Novotný oceňuje, že má pan Frydrych na policistu nebývalý rozhled, protože hodně čte, a také slušné až gentlemanské chování. „Potkávám se s chytrými lidmi a stále zjišťuji, co všechno nevím,“ reagoval na chválu skromně host.

Pak už ale oba muži přešli na tvrdé drogy. Samozřejmě jen obrazně a tematicky. Česká republika je podle Jakuba Frydrycha co se týče návykových látek zvláštním fenoménem. Je to dáno především oblibou metamfetaminu, známého též pod názvem pervitin, jehož jsme co do produkce i spotřeby v Evropě rekordmany. Množství (už méně kvalitu) by záviděl i Walter White z fenomenálního seriálu Breaking Bad, kde jako středoškolský učitel chemie začne vařit nejčistší metamfetamin na americkém jihozápadě a stane se největším mafiánem; v seriálu mimochodem zmiňuje právě Česko. „Býváme označováni za hlavní zdroj metamfetaminu. To má vliv i na všechna doprovodná rizika – zdravotní, sociální i kriminogenní. Jsme někde na 75 až 80 procentech, o zbytek se dělí opiáty – heroin doplněný o farmaceutické opioidy a substituční látky,“ říká protidrogový šéf. Ostatní drogy jsou marginální, včetně „statusového“ kokainu, oblíbeného hlavně mezi smetánkou.

Nárůst drogových trhů po roce 1989 byl podle Jakuba Frydrycha obrovský, tím, jak se otevřely hranice a Evropa i svět se postupně globalizovaly. „Taky jsme tolik nevěděli, jak to dělat.“ Když byl jedním z nejznámějších (proti)drogových expertů v 90. letech Pavel Bém, není se co divit…

Došlo i na marihuanu. Podle šéfa Národní protidrogové centrály by nebyla její dekriminalizace dobrá, a to hned z několika důvodů. „WHO definovala závislost na marihuaně, rizika se podceňují. Je to čtvrtá nejčastější nelegální látka, která přivozuje akutní intoxikaci. Jiřímu Komorousovi (dřívější šéf Národní protidrogové centrály) se liberálové před dvaceti lety smáli, ale teď už jim tuhne úsměv. Byl bych proti legalizaci. Ze svého odborného pohledu nevidím příliš prostor k uvolňování dostupnosti konopí. Samozřejmě je to otázka k diskusi, ale podle všech faktorů to ukazuje k tomu, abychom se tou cestou nevydávali. Často se říká plně legalizovaná marihuana. To ale není nikde na světě. Každý stát, který takzvaně legalizoval, jen přidal do stávající legislativy jiný kontext, který je legální. Ale mimo něj je to trestné, nesmějí to vyvézt, dovézt, prodat někomu a podobně. To je velká lež kolem konopí.“

Poměrně tvrdý postoj má Jakub Frydrych i k takzvaným legálním drogám. Protože vidí do statistik, ví, co dovedou… „Jsem velkým odpůrcem černobílého rozdělování drog. Vadí mi též u marihuany výraz rekreační uživatelé. Navozuje to pocit látky, která slouží k jakési rekreaci. A každému, kdo mi říká, že alkohol je legální, říkám, ať si zkusí pořídit dvoupromilovou opilost a jde do práce nebo řídí auto; ať si vyzkouší, jak je to legální.“

Na druhou stranu, jelikož skoro všichni Češi nasávají ve velkém, je obecný postoj k alkoholu velice vstřícný a nekritický a devastační účinky se tradičně bagatelizují. Jak pan Frydrych říká, „v absolutním počtu společenských nákladů, co do zdravotních rizik i kriminogenních, je alkohol obrovskou metlou“. Zmiňuje též ale i další fenomén, který mu komplikuje práci – internet a s ním spojené kryptoměny jako bitcoin, které byly přímo pro tento účel pořizování nelegálního zboží stvořeny. „To je velká výzva pro evropské státy.“ Podle protidrogového šéfa to způsobuje stále větší zahlcení trhu a lepší dostupnost těchto jedů.
Nejnovější číslo Šifry nebo předplatné si můžete objednat v našem eshopu, v tištěné i digitální podobě. Poštovné a balné je zdarma.

I drogy se ale vyvíjejí a rizika se objevují z různých stran. Velkým fenoménem se například stávají syntetické drogy, paleta nabídky je velmi široká. Velkým producentem je hlavně Čína. Roste také zájem o různé psychedelické látky.

Stanislav Novotný se pak svého hosta „natvrdo“ zeptal, jak jeho práci ovlivňuje to, že se z Kosova po nelegálním a násilném odtržení od Srbska Spojenými státy americkými a jim sekundujícími vojsky NATO stal „drogový emirát“. Jinými slovy, narážel na to, že Kosovo, kde mají Američané jednu z největších vojenských základen, slouží jako překladiště drog, především heroinu, jenž sem proudí z Američany okupovaného Afghánistánu. Fakta jsou výmluvná: od počátku zdánlivě nesmyslné války v Afghánistánu před 17 lety vzrostl podíl afghánského opia na výrobě heroinu o desítky procent. „Opium v Afghánistánu je na historicky nejvyšších číslech…“ potvrzuje šéf české protidrogové centrály. Náhoda? Asi těžko.

I balkánská trasa, po které původně chodil za dohledu amerických vojsk hlavně heroin z Afghánistánu na západní trhy, se ale postupně mění. „Změna je v tom, že se ty trhy staly polydrogové. Balkánská trasa se nejen zobousměrnila, ale ze západního Balkánu k nám nyní proudí i další látky jako kokain nebo efedrin, a opačným směrem jde pervitin a suroviny pro heroin. Globalizační efekt se projevuje i tady, paleta na straně nabídky je širší.“ Tak to jsme rádi…


Každý týden pro vás přináším shrnutí zajímavého rozhlasového pořadu Na prahu změn, kam si zve Stanislav Novotný různé zajímavé hosty a který si můžete poslechnout zde.20 komentářů :

 1. Prostě dříve rekreační kokain pro smetátnku je nahražen dnes obrovským výběrem drog pro každého (ale v patřičné kvalitě ) závislé na movitě příjemce. Je to zjednodušení dostání do extanze. Dříve nějakým (knězem). Pravdou je, že kvalitní (ne nepododácky a mimo státní správu a předpis lékaře) je smrtelně nebezpečná. Ale podívejme se na inzeráty proti učitým bolestem zad, kyčlí a pod. To co je nakonec dodáno, buď nefukuje nebo je to pravděpodobně droga. Která na chvíli pomůže a potom si objednáte další dávku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kokain - jeho výroba učinila mnoho potoků a řek v Peru a Kolumbii mrtvými otrávenými toky.
   Konopí - THC a kanabinoidy jsou v moderních vyšlechtěných odrůdách tak vysoké, že se zásadně liší od marihuany hipies z 60-tých let. Rozhodně již nejde o měkkou drogu, pokud kdy bylo takovéto dělení smysluplné....

   Smazat
 2. Stále stejné dezinformace - "„WHO definovala závislost na marihuaně" ... marihuana NENÍ návyková. Návykovost je nulová. Obchází se to umělým termínem "psychologická závislost, návykovost", to však není závislost fyziologická. Je to společenský zvyk, který jde opustit ze dne na den, bez jakýchkoli abstinenčních příznaků. Marihuana není návyková, prosím, zapamatujte si to.

  Tito odborníci jsou neofašisté, kteří mají nutkavou potřebu zasahovat druhým do života, a zaštiťují se péčí a ochranou. Vytváří a udržují policejní stát, který jim umožňuje ukájet své zvrácené nutkavé potřeby rozhodovat o míře svobod druhých, aniž by tyto svobody jejich vlastní nějak narušovaly či ohrožovaly.

  Kdo může, přestěhujte se do Kanady, fakt, tam znají cenu svobody. V Česku jsme stále ve vlastní kleci zděděné z éry komunismu, kdy jste si nesměli nestranicky ani uprdnout.

  Zbavme se policejního státu, který je skrytým fašismem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když vy nemůžete do Kanady, v Kosovu by asi nic nenamítali. Nebo si počkejte, feťáčtí piráti v čele s atomovým hřibem vám to časem protlačí.

   Smazat
  2. Jsi asi znalec Kanady. Asi nechci být rasicta tak rom. Normální lidé mimo hokejistů se této zemi vyhýbají.

   Smazat
  3. Jste zmasírovaný hysterií, a proto nazýváte kuřáky marihuany feťáky. Feťák je někdo, kdo je závislý a páchá zločiny, aby si opatřil drogu, na které je závislý. Marihuana není návyková, není na ní závislost. Uživatelé pervitinu, heroinu, kokainu jsou feťáci, kuřáci marihuany jsou normální lidé, kteří nejsou ovládáni závislostí, a NEJSOU feťáci.

   Smazat
  4. 20:44
   Vřele doporučuji a vem sebou kamarády

   Smazat
  5. Vím, že jste schopní vraždit a zabíjet. Nepodceňuji vás, vím, že jste těžké případy.

   Smazat
  6. 21:5
   Marihuana je droga a jsi na ni závislý. Ale nepřiznáváš to. Je to stené jako s normálním kuřákem. Dříve bylo kouření tabáku napřed považováno za něco dábelského. Poté jako lék na některé nemoci a dnes zavrženo. I alkoholik tě řekne, že mu decka pomůže k maximálnímu výkonul
   A alkohol z rukou lékaře je lék - no asi je pravdivý- asi jako ta marjánka. Ale jak to tak vidím tak alkohol, mariannka a ostatní drogy nepatří do rukou blců. A ty asi mezi ně patříš je to to samé jako gejové a lesby normálně jsou smířeni se svoji orientací a nemusí se předvádět. A to je pro to, že si jsou svého problému vědomi
   Jenom naprostí kreténi si chtějí podmanit svět , když řeší svoje problémy.

   Smazat
  7. tož ještě raz

   10 marihuana není návyková
   20 go to 10

   Musím přiznat, že mám vážné problémy s chápáním psychiky lidí, kteří mají nutkavou potřebu druhým dirigovat co smějí a co nesmějí. Skutečně to je asi ten nejtěžší empatický úkol. Chce to hodně sebezapření a obrovskou dávku představivosti.

   Nevím, kde berete, že jsem závislý na marihuaně, když ji vůbec nekouřím. Ne, že bych si nezakouřil, kdybych měl, ale prostě nemám a nekouřím. Už to bude dobré tři roky, co jsem neměl ani šluka. Letí to...

   Vaše bludy o návykovosti a další povídání, nějak se mi s tím teď nechce zabývat, nechám vás v tom a uvidím, co se tu ještě sebere za voloviny, pak to nějak vezmu všechno najednou, pokud možno.

   Smazat
  8. Není nad to, když se k problematice závislosti vyjadřuje někdo, kdo tímto problémem trpí a nachází se ve stádiu popírání. Komu věřit víc, nějakému anonymovi s evidentní závislostí, nebo třeba americkému vládnímu Národnímu institutu drogové závislosti?

   Is marijuana addictive?

   Marijuana use can lead to the development of problem use, known as a marijuana use disorder, which takes the form of addiction in severe cases. Recent data suggest that 30 percent of those who use marijuana may have some degree of marijuana use disorder.18 People who begin using marijuana before the age of 18 are four to seven times more likely to develop a marijuana use disorder than adults.

   Marijuana use disorders are often associated with dependence—in which a person feels withdrawal symptoms when not taking the drug. People who use marijuana frequently often report irritability, mood and sleep difficulties, decreased appetite, cravings, restlessness, and/or various forms of physical discomfort that peak within the first week after quitting and last up to 2 weeks.20,21 Marijuana dependence occurs when the brain adapts to large amounts of the drug by reducing production of and sensitivity to its own endocannabinoid neurotransmitters.

   https://www.drugabuse.gov/publications/research-reports/marijuana/marijuana-addictive

   A co na to WHO?

   https://www.who.int/substance_abuse/facts/cannabis/en/

   Mimochodem, jedním z největších rizik užívání marihuany je prokázaná souvislost mezi vznikem schizofrenie a užíváním této drogy. Článků na internetu je o tom víc než dost.

   Nicméně smažky na to mají evidentně svůj názor, nějací vědci či lékaři, pche, zahulíme, uvidíme, ne?

   Smazat
  9. V jedné věci si nerozumíme, marihuana není pro každodenní užívání, je to sváteční droga. Když to dokážete pochopit, potom dokážete pochopit i proč není důvod ji zakazovat. Ta nejotřepanější fráze má pravdu - všeho moc škodí. Pro Vás je to prosté - kouří trávu = smažka. Hotovo. Nazval bych Vás primitivem, ale umíte anglicky, tak něco rozumu a intelektu máte. Znovu se budu opakovat, když napíšu, že marihuana je démonizovaná, a je proti ní vedená kampaň, jejíž hlavní účel není někoho chránit, ale ukájet nutkavou potřebu druhým předepisovat jak se mají chovat. Je zajímavé, že taková potřeba se nediagnostikuje a není označována za patologickou, byť je přesně taková - patologická a úchylná. Asi proto, že je tak rozšířená a možná i výchovou dědičná. Proto společnost směřuje trvale k liberalizaci, což je nevratný a nezastavitelný proces osvobozování. A znovu se budu opakovat, není odpovědnosti bez svobody. Chcete-li po někom, aby se choval správně, musíte mu dát možnost chovat se chybně, aby jeho rozhodnutí bylo svobodné a vědomé. To je obecné pravidlo, které by platilo, kdyby na kouření marihuany bylo něco špatného. Není. Když se to nepřehání. A znovu se opakuji - všeho moc škodí. V kmenových společnostech užívání drog řídili šamani, léčitelé, kteří drogy používaly a používají k různým zasvěcovacím rituálům apod., indiáni pravděpodobně používali konopí do svých "dýmek míru", protože marihuana je skutečně droga, která sbližuje, uklidňuje, na rozdíl např. od alkoholu, který provokuje agresi. V tomto ohledu je marihuana mnohem "vhodnější" společenská droga, protože navozuje stavy smíření, rozjímání, klidu, vhledu a kontemplace. Přeberte si to, a dejte na má slova, že i u nás bude legální. Je to otázka času a změny společenského nazírání. Mladí lidé si ji zlegalizují, a "staré měchy" s tím nic neudělají.

   Smazat
  10. 20.44
   Nevím, proč si myslíte, že Kanada je samostatný stát a že si rozhoduje o sobě sama. Proto doporučuji vyhledat si ve vyhledavači "Kanada" a tam se dozvíte, že:
   1. Státní zřízení: Federativní konstituční monarchie
   2. Vznik: 1. 7. 1867
   3. Královna: Alžběta II (zasupována guvernerkou)
   Z toho plyne, že je to stále kolonie Velké Británie.

   Smazat
  11. Tak staré měchy? ;-) Původně jsem vám chtěl napsat obšírnou odpověď, ale pak jsem narazil na tenhle článek (viz odkaz níž). Tolik k té vaší mládežnické "revoltě".

   https://pagesix.com/2019/04/26/johnny-rotten-wants-cops-to-stop-homeless-punks-says-wife-cant-cope/?_ga=2.3198960.1123146593.1556366603-2054665944.1534505881

   Smazat
  12. Každá generace si určuje vlastní pravidla, s tím se ta odcházející musí smířit, a být na to připravená.

   Smazat
  13. 12:28: Sorry, jako, vážně tomuhle blábolu věříte? ;-) :-D Běh světa je určitě určován něčím jiným než naivitou, radikalismem a nezodpovědností nastupujících generací.

   Smazat
 3. V práglu šel pochod smažek 2000 osob za legalizaci marihuany ať jdou k šípku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pochodoval s nimi i Pražský primátor PIRÁT HŘIB. Rozuměl by si výborně i s hovězím (spotřeba cca 50 kg TRÁVY denně). Společně milují TRÁVU a nemohou bez ní plnohodnotně žít. Je nepodstatné, že ji užívají/zneužívají každý jinak. Já rád hovězí, zato nerad Piráty a jejich druh "trávy"...

   Smazat
 4. Stačí již to že na to aby jste byl v pohodě si musíte prásknout. Je to jako s alkoholem. Prostě Vás to ovládá.

  OdpovědětSmazat
 5. Pokud se dotyčný omámí ať již alkoholem či jinou drogou a je z toho jen nějaké snění či újma na vlastním těle či majetku - je to jeho věc. Komplikace přichází v okamžiku, kdy následkem je újma na běžném majetku někoho jiného - ale i ta se dá nahradit, tedy i tu může strůjce nahradit. Průšvih nastává tehdy, kde je poškozena nějaká emoční památka a zejména pak zdraví či životy jiných lidí. To už nelze zaplácnout zakoupením nové věci.
  Zákony jsme s to postihnout ještě poškození nahraditelných věcí, nic ale nemůže nahradit nevratně ztracené hodnoty. Otázkou je, kde vést linii tolerance (kdy se dotyčný poškozuje jen na vlastní účet), linii výstrahy (co je ještě akceptovatelné při poškozování běžných hodnot veřejných či jiných osob) a jak trestat za poškození jedinečných hodnot. Pokud omámený už řídí auto, je to pozdě. To už je za linií výstrahy, protože spáchání nevratné škody je jen otázkou náhody.
  Je zajímavé, že pokud se opilci a další narkomané zaštiťují určitou neškodností, proč si nezaloží svůj pojistný fond pro náhradu škod, které případně způsobí. Byl by to jasný signál, že jsou přesvědčeni o zvládnutelnosti opojení a závislosti svého i členy své komunity. Poškození by nečekali na soudní rozhodnutí, u samotných členů drogové komunity, zapojené do pojistného fondu, by vzrostla zodpovědnost za sebe a ostatní, což by kultivovalo kontrolované opájení se a zvýšilo toleranci od nenarkomanské komunity. Stejně by to ale neřešilo otázku poškození nenahraditelných hodnot a jednání narkomanů - nečlenů pojištěné komunity.
  Třeba by vznikly drogové kluby, kam střízlivý příjdete a střízlivý odejdete - a co by se dělo uvnitř, je na zodpovědnosti s pravidly obeznámených návštěvníků.
  Opájení mysli provází lidi odedávna, takže je iluzorní si myslet, že tomu lze totálně zamezit. (Možná by to šlo, ale za cenu obrovských společenských nákladů, včetně toho, že by se přestalo vědět, co to dělá, takže by se nevědělo, proti čemu se bojuje, jaký je smysl opatření - a to by byl začátek opakování peripetie.) Čili nezakazovat absolutně, ale je nutno to udržet v mezích, kdy to jde na triko účastníků, nikoli nezúčastněných. Navíc příliš striktní zákaz stimuluje kriminalizaci komunity, zájem podsvětí, velmi ziskové kšefty, krádeže, podvody, násilí, korupci, tragédie....
  Opět to je změnit polarizaci "ano - ne" na model "ano - za určitých podmínek - ne", kde za něho nerozhoduje kdosi jiný (státní autorita), ale kde si každý může odzkoušet, jak zvládne dané riziko a může pak dosvědčit, že varování před riziky jsou opodstatněná, a i sám tříbit podmínky pro zvládnutí rizik. Je lepší havarovat pod kontrolou ostatních, na "trenažéru", na svůj účet, než v reálnu a třeba i na účet nevinných.
  KR

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.