Reklama

pondělí 27. května 2019

Jaroslav Bašta: Už jim to také začalo

Jaroslav Bašta a -rp-
27. 5. 2019  PrvníZprávy
Téměř celé tři poslední desetiletí doprovázely volby v České republice skandály načasované na poslední dny před hlasováním, tak aby zanechaly dojem, který se kvůli časové tísni nepodařilo napadené straně či politikům smazat.


V devadesátých letech si autoři těchto podrazů vystačili s archivy bývalé Státní bezpečnosti (např. aféra Bartončík), když toto téma poněkud zavál čas, sáhlo se po čerstvějším materiálu, příznačně také z rezortu vnitra. Prorůstání organizovaného zločinu do státní správy (Kubiceho zpráva) také odvedlo svou špinavou práci, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Naposledy se u nás tento obehraný politický trik použil ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Měl to být drtivý úder černé propagandy, který kombinoval osvědčené nařčení ze spolupráce se Státní bezpečností (před více než 30 lety) s obviněním z podvodu téměř svatokrádežného, protože v roce 2007 (tedy před desetiletím) mělo dojít ke zneužití dotací Evropské unie. Ne nadarmo se říká, že opakovaný vtip přestává být vtipem a nezabírá. Přes tento dvojí úder v čase předvolebním Andrej Babiš volby s drtivým náskokem vyhrál.

Pravda, již dva roky demonstrují občané, kteří nechápou proč si voliči vybrali trestně stíhaného politika s temnou lustrační minulostí. Dle mého názoru odpověď na jejich otázku je prostá – už to je stereotypní a okoukaný způsob nedemokratického ovlivňování demokratických voleb. Navíc u většiny starších občanů funguje imunita vůči neobratné propagandě.

Žijeme však v době, kdy Evropskou unií zmítá krize. Dalo by se říci slovy klasika, že milou EU ovinula mračna. Brexit, vzpurná Itálie, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika také nejsou právě oporami mocnářství. Klíčovou roli (nejen geograficky) však hraje Rakousko. Tam se odpůrci migrace a euroskeptici dokonce dostali do vlády.

Sleduji-li skandál, který vypukl deset dní před volbami do Evropského parlamentu, musím ocenit předvídavost lidí v pozadí, kteří ho zorganizovali. Vyhodnotili psychologický profil dlouholetého předsedy opoziční politické strany Svobodných Heinz-Christiana Strache a dobře odhadli výsledek předčasných parlamentních voleb v říjnu 2017. Proto již na konci července téhož roku zorganizovali na španělské Ibize provokaci s údajnou neteří ruského oligarchy, natočili sedmihodinové (více méně) opilecké blábolení, které sestříhali na sedmiminutové úderné kompromitující video. Pak nechali pana Strache, aby se stal vicekancléřem, počkali téměř dva roky a materiál zveřejnili.

Se zcela jednoznačným cílem – kompromitovat všechny protimigrační a euroskeptické strany ve volbách do Evropského parlamentu. Rozpad vládní koalice v Rakousku a předčasné parlamentní volby zřejmě představují nečekaný bonus. Stejně jako oslabení strany Svobodných, v jejichž čele H.-C. Strache stál od roku 2005, tedy 14 let. Doufám, že následné vyšetřování objasní nejen „provinění“ pana bývalého vicekancléře, ale bude si všímat i organizátorů komplotu a jeho načasování. Své k tomu nepochybně řeknou dnes rakouští voliči.

Asi bychom jim měli prozradit, že (stejně jako my již od roku 1990) vstoupili do éry postdemokracie a na podobné předvolební aféry si holt musejí v budoucnu zvyknout.


- - -


8 komentářů :

 1. Přesně tak a jen naivní lidé jim na to skočí vím co je dobré a co špatné a to mě stačí.

  OdpovědětSmazat
 2. Češi by podle svých zkušeností s Kolomojského druhy STRACHEHO VOLIILI právě pro načasování a odstup opilecké dvouleté scénky party křiváků, nabíhajících si na volební pogrom.

  Tak nějak by mě zajímalo, jak se vlastně doopravdy počítaly hlasy v obvodech pronikavého úspěchu PROMOPRO... a které obvody to jsou, že ho tak "milujou"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:04 Protože dokázal, že to dokáže. Kdyby fungoval lustrační zákon i v případě bývalých významných členů ODS, tak by se nic nezkazilo.

   Smazat
  2. Je možné zpětně zkontrolovat fyzicky odevzdané volební lístky ve volební místnosti? Kdo byli sčitatelé, kdo je jmenoval a podle jakého kritéria? Nejsou to v Praze v některých obvodech jen vyvolení z Bratrstva kočičí pracky? PROMOPRO vzbuzuje pochybnosti. Ajťáci jsou totiž kouzelníci.

   Smazat
  3. Nebudu Vám psát místo, ale byl jsem ve volební komisi. Samotného mne překvapilo, že v našem volebním okrsku daleko od Prahy měl Vondra nejvíc hlasů. Přitom jsem přesvědčen, že se s ním téměř nikdo z voličů osobně nesetkal, jednalo se tedy čistě o dojem zprostředkovaný médii. Volby byly naprosto čisté. Protože jsem byl téměř stále v místnosti, nemohlo dojít k manipulaci. Zkontroloval jsem si i výsledek volby na webu statistického úřadu, všechno sedí přesně. Něco se jim asi na stárnoucím a obtloustlém Vondrovi líbí...

   Smazat
 3. Ale zase si užijí spousty legrace. Třeba jim tam taky poletí těsně nad zemí velké dopravní letadlo, řízené pilotem amatérem, po kilometrovém letu sklopí křídla a narazí do jednoho z nejstřeženějších objektů v zemi. To vše bez záznamu bezp. kamer. Ačkoli pašíci byli Saudové napadl se Afghánistán. Z toho je patrné, že i americká ruleta je pěkně nebezpečná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ještě se ta letadla vypařila, kromě nehořlavých pasů oněch pilotů amatérů,odolnějších než ocelové nosníky, které se roztavily.
   Pro příště nosníky vyztužit pasy.

   Smazat
  2. 17:08 Na těch pásech je vidět, že v USA dělají pro bezpečnost pajlotů všechno možný.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.