Reklama

středa 22. května 2019

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: USA proti Íránu… vítězí Čína

Tereza Spencerová
22.5.2019 iPrima
Americká politika zavádí Teherán, jednu z ambiciózních mocností Blízkého východu, do „čínské stáje“, při současné ztrátě další kytičky u evropských spojenců, což asi není zrovna výsledek, který si v Bílém domě představovali. 
 
 
Co se v přetlačované mezi Washingtonem a Teheránem odehrálo za uplynulý týden? Spojené státy vyslaly k Íránu čtyři strategické bombardéry B52 a eskadru v čele s letadlovou lodí, palebnou sílu schopnou „vyzmizíkovat“ půlku planety. Kdyby se nebránila. Vyslaly také do celého světa diplomaty, aby všude vykreslovali, jak jsou USA (v oblasti Perského zálivu) Íránem ohroženy. Velké haló nastalo kolem „útoku“ na dva saúdské, jeden norský a jeden dodnes neznámý tanker; prý íránská sabotáž, o níž ale ani po týdnu nikdo nic neví a netuší ani, jestli se vůbec stala. Saúdové, kteří už pátým rokem probombardovávají beztak už chudý Jemen do středověku, si stěžují, že to Írán vnuknul jemenským rebelům nápad, aby bezpilotníkem zaútočili na ropná zařízení u Rijádu, jako kdyby na to Jemenci ve svém odporu proti saúdské agresi nemohli přijít sami. K tomu najednou přehršel obrázků, na nichž Íránci nejspíš nakládají křídlaté rakety na rybářské bárky, aby útočily na americké cíle. A nejnověji Trump, který válku s Íránem očividně nechce a údajně prý už zvažuje, že vyhodí i svého hlavního jestřába Johna „Bomb Iran“ Boltona, hrozí Teheránu, že jestliže chce Írán bojovat, bude to jeho konec. Prý už nikdy nemá Americe vyhrožovat. Je to už ale celé zmatené, neboť se přidává i Trump, který na jedné straně hrozí, že jakákoli „provokace“ ze strany „provokatéra terorismu číslo1“ (tedy Íránu) narazí na „obrovskou sílu“, ale druhým dechem dodává, že žádné takové provokaci ani nic nenasvědčuje…

Je asi na místě si ve vší té záplavě siláckých slov a hrozeb připomenout, že se Írán v roce 2015 vzdal drtivé většiny svého jaderného programu výměnou za uvolnění západních sankcí, načež Donald Trump loni smlouvu jednostranně a fakticky bez důvodu vypověděl a uvalil na Írán tuny nových sankcí, mimochodem nejtvrdších, jaké kdy Írán zažil. Čili, Írán se před čtyřmi lety po dohodě vzdal kapacity na svou jedinou ochranu před případným americkým útokem, a nyní právě této hrozbě čelí. Následovalo zařazení íránských Revolučních gard na americký seznam teroristických organizací, což je rovněž podivné, protože už ze samotné definice jsou za teroristické organizace považovány výlučně nestátní skupiny.

Už jen tím USA vyrazily na válečnou stezku proti Íránu, a kdyby se Teherán rozhodl začít přípravy na odražení amerického útoku, asi by mu to mohl reálně vyčítat zase jen Trumpův jestřábí Bolton. Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Chameneí spolu s velitelem Revolučních gard Salámím mezitím ale polévají americké „válečníky“ ledovou vodou a unisono proklamují, že žádná válka s USA nebude. Působí při svých prohlášeních paradoxně mnohem rozumněji, než většina politiků amerických.USA mrknou jako první

A výsledek amerického snažení? Slov hodně, siláckých o to víc, ale v praxi USA o tom, že je Írán ohrožuje, prakticky nikoho nepřesvědčily. Samotný podpis jaderné dohody s Íránem v roce 2015 vytvořil unikátní situaci, v níž se na „jedné straně dějin“ sešli USA, Rusko, Čína a hlavní evropští spojenci Ameriky. Odstoupením od dohody nicméně Trump rozbil i onu západní alianci, přičemž donutil Německo, Francii a Británii, aby se přiblížily naopak postojům Číny a Ruska. Pokud akceptujeme fakt, že Čína s Ruskem nemají žádné spojence, ale „jen“ složitou síť bilaterálních a vzájemně výhodných vztahů, z nichž některé samozřejmě mohou hraničit s čímsi, co lze pojímat jako aliancí, je očividné, že Peking i Moskva se v tomto propletenci jeví silnějšími než Washington. Koneckonců, ve světě bez pravidel se učí – v důsledku americké politiky – orientovat svým způsobem déle než samotné USA.

A co víc, zatímco Evropané otevřeně nechtějí Americe „uvěřit“, i v samotných USA obvyklé nadšení pro válku upadá. Je to kamuflováno diskusemi typu, zda lze přesun raket na íránském území opravdu považovat za přípravu agrese proti USA, nebo naopak za důkaz, že se Írán jen chystá k obraně před americkým útokem. Mimochodem, íránské rakety se z hlediska doletu nemohou měřit třeba s těmi severokorejskými a jejich „nejlepší“ dolétnou na 2500 kilometrů; podle všeho jsou to přepracované sovětské rakety, které Teheránu v roce 2005 ilegálně dodala Ukrajina…

Na jedné straně tak americká válečná „horečka“ slovně roste, na straně druhé ji ale nejspíš vůbec netřeba brát vážně. Koneckonců, i sám Trump prý Íráncům nabídl „své telefonní číslo“, ať mu kdykoli zavolají, ale oni stále mlčí. Nemají důvod, proč by volali. Na jedné straně je stále očividnější, že žádná válka USA proti Íránu nebude, na straně druhé je ale klíčovou otázka, proč se vlastně bavit s prezidentem, která tak rád ruší jakékoli dohody.

Při pohledu na celkovou situaci vypadají Spojené státy nezvykle slabě. Dostaly Írán mýrnyx dýrnyx na pokraj války a teď nevědí, jak z toho všeho ven. Zničující ekonomické sankce proti Íránu stále platí a platit budou, ale i to je svým způsobem přiznáním slabosti -- americká „soft power“ už ve světě prostě nefunguje, je třeba všechno řešit silou, zastrašováním a šikanou. Teheránský režim je přitom ale dál pevný v kramflecích, neboť Íránci se znovu sjednocují proti vnější hrozbě -- žádní disidenti proti vládě neprotestují, prakticky žádní aktivisté nepožadují v islámském státu nějaké demokratické reformy. Zdá se, že USA vyhnaly situaci do krajnosti, a teď jim nezbude, než „mrknout“ jako prvním.

A co víc, celou tou „hurá akcí“ jen upevnily vazby Teheránu na Peking, který je aktuálně největším obchodním partnerem Íránu. Ovšem partnerem silně nerovným. Zatímco totiž Írán do Číny vyváží 30 procent své produkce, pro čínský dovoz představuje necelé jedno procento. Čili, ve výsledku, Írán Čínu bezpodmínečně potřebuje. A o to víc se k ní přimkne, se vším, co takový jednostranný politický pohyb obnáší.

Jinými slovy, americká politika zavádí Teherán, jednu z ambiciózních mocností Blízkého východu, nevyhnutelně do „čínské stáje“ a současně logicky i ještě blíže, přinejmenším ve strategické rovině, k Rusku. To vše při současné ztrátě další kytičky u evropských spojenců. To asi není zrovna výsledek, který si v Bílém domě představovali.

Jistě, situace se bude dál dynamicky vyvíjet, ale obecně vzato v konfliktu mezi USA a Íránem vítězí Čína. Z krátkodobého hlediska, i z toho dlouhodobého. Ostatně, není od věci ani připomínka, že první dekáda amerického válčení v Iráku pohltila tolik sil a prostředků, že Pekingu umožnila v klidu ovládnout Jihočínské moře a přilehlé oblasti. Zkrátka, čím víc se Američané znovu ponoří do Blízkého východu, tím lépe pro Peking…

Tereza Spencerová   
 

31 komentářů :

 1. JAKO OBVYKLE VYVÁŽENÝ A ZDÁ SE PŘESNÝ POPIS SITUACE

  dočkáme se i komentářů pani SPENCEROVÉ týkajici se ČR a jeji politické reprezentace a co na to řikaji občané voliči?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Načo by to robila?
   ČR nie je suverénnym štátom, takže vyhlásenia CZ politickej scény sú iba preložené inštrukcie tých zahraničných síl, ktoré ČR riadia.
   Tož tak...

   Smazat
  2. Trochu bych se zeptal, co máte společného s českou politikou, domino...

   Smazat
  3. Jako casto predtim u authora venuje se prkotinam a nevidi ani netusi zakladni problemy !!!
   Vice o tom na Zv. zejtra asi.
   Tak teda nejdrive prijel VEJtanjahu s celym generalnim stabem /neni to tak dlouho/ aby vypuklo velke slavne zasedani s jasotem,v Washingtonu , kde zacal Poucovat obrovske shromazdeni.. Potom zase odejel do Ruska, aby zakazal prisne prodej zbrani Iranu. Smlouva jiz byla podepsana a Iran vzal Putina k soudu. To stalo Rusko nekolik miliard.. Jiz tehdy bylo zrejme a jasne co bude dnes..

   Smazat
 2. Pan Koller na Svobodném rádiu předvedl, bohužel, jednostranné stanovisko, kdy v podstatě všechnu vinu za americké harašení přešoupl na Írán. Jeho názory mám ráda, ale pokud jde o Izrael, tam se vždy chová nevyváženě a tím pádem manipulativně. Škoda a měl by se i zde oprostit od svých subjektivních emocí a vyložit na stůl všechna fakta. Jinak není "profík" a ztrácí důvěryhodnost. J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 16:23
   Na co pak potřebuje USA Irán,Irán chce Izrael a to je velké sousto pro Izrael,takže choutky Izraele plní USA.
   Podle toho vyjádření Kollera,bude mít asi schovanou jarmulku doma ve skříni

   Smazat
  2. 16:38, ne, je to naopak. Izrael není zrovna v dobrém postavení a Obamova vláda jim zrovna nepřála. Nebýt technologicky zdatnou zemí, dost pravděpodobně by bojovali o přežití. Američanům jde v Íránu jen a pouze o ropu a také daný prostor, který je jižní branou do Asie. Nic víc. Irák bylo něco podobného, tam byly v r.2000 nalezeny ohromná ropná ložiska jen kousek pod povrchem.

   Smazat
  3. 17:30 Ty jsi taky kousek. A az ti slehne, tak budes pod povrchem:-)

   Smazat
  4. Já to nějak nechápu. Celej svět miluje ameriku. U nás jsme udělali náměstka amerického velvyslance pana Petříčka. Klanět se ale chodí celá vláda i opozice. Vždyť oni nám i červené karty při demonstracích proti prezidentovi nechali natisknout. No a na Ukrajině ta hodná pani Nulandová rozvážela odstřelovačům na vozejku svačiny. No prostě lidumilové, kteří nehledí na sebe, ale prosperita světa je zajímá. S těmi musíme kráčet vstříc lepším zítřkům a milovat je na věčné časy.

   Smazat
  5. Zajděte se podívat, až bude pan Koller na nudapláži.

   Smazat
  6. Uz jsem vo tom psal Iranci se dozvedi z denniho tisku USA ,vo tom co provedli, spachali a se chystaji jeste spachnout. Tak budou prekvapeny , jako mnoho "nepratel" USA v mynulosti..Fake media nectou a to je jejich chyba a veri v mir. Boltona /protoze strasne chybi ten Bombardon Mc Cain /, upozornuji NEMOHOU VYHODIT Z VLADY, NEBOT neni kdo !! a by vlada prestala byt vladou !!
   A spolehat na Trumpa je nepricetne risiko. Ten jenom kejva hlavou jako ten tygr na zadnim okne auta..Kopnou do nej ze zadu a kejvne hlavou..Nekopnou nekejvne !!A to dela prave ten Boloton..Uz v 1960 picli SSSR U2 ve vysce 23 tisic metru raketou SAM-2 a od ty doby este probehlo zlepseni. Sedlaci v Iranu fasujou ted novy vidle , az budou padat piloti z nebe. Bude to bolet. Mezitim se ty zbrane pasujou do Iranu ve dne v noci.
   Utoky na lode , jsou vylepsenim udalosti na Konzulatu , kam si nic netusici obcan prijde pro viza, ale dopadne to jinak. Tak lode pripluly do pristavu nic spatneho netuse, ale misto nakladani zbozi to dopadlo taky jinak..Je jasny ,ze Usaci chteji za kazdou cenu donutit Iran aby si konecne poridil poradny a hlavne ty nuklearni zbrane, cemuz se tvrdohlava vlada Iranu furt vehementne brani !!

   Smazat
 3. Chtěl bych vědět,teď je na indexu Irán,jsou z Iránu v Evropě utečenci?Napadnout ho,tak je tady máme určitě.Už to musí trknout každého,kde úřaduje USA armáda,tak kdo může utíká,snad nejlépe to vidíme poznáme na Ukrajině.

  OdpovědětSmazat
 4. Když Hitler potřeboval rozpoutat válku proti Polsku, oblékl své vojáky do polských uniforem a ti šli "přepadnout" vysílačku v Geliwitz! A důvod k válce byl na světě. Když USA potřeboval přepadnout a vykrást Irák a pozabíjet přes milion civilistů, vymysleli si zbraně hromadného ničení. A válka a horentní zisky USA kapitálu byly na světě - a také vykradená muzea z doby počátků psané lidské historie. Když potřebovaly USA rozpoutat válku proti Sýrii, tak zařídili "chemický útok" proti civilistům a ten svedli na vládu Asada a "důvod" k válce byl na světě a zase zabíjení, zabíjení a zabíjení, jen se dolary do USA kapes sypaly. Tak proč by USA neudělaly pár děr do tankerů cizích zemí někde v Perském zálivu, ale tak, aby se nepotopily - přece jenom kšeft je kšeft, tak samozřejmě zloděj křičí chyťte zloděje. A důvod k válce je na světě. Kdy zavládne na Světě MÍR? Kdo musí být přiveden národy a státníky Světa k rozumu, když mu rozum zatemňují dolary??? Přeji vám milí čtenáři, abyste se brzo tohoto okamžiku dočkali, zejména v "Západní" Evropě, která je v pořadníku na likvidaci, zase a jen pro zisk dolarů!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jen tak pro doplnění - incident v Tonkinským zálivu - důvod pro vstup uSSa do války ve Větnamu

   Smazat
  2. Když nás přepadl Rus v 68 roce, tak si řekl o zvací dopis. Taky dobré co.A když přepadl Afghanistán, tak taky poze z duvodu dosazení svého režimu taky dobrý.

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tz nejdeš do prdele. Ty tam už jsi, tz jedno velké emerické HOVNO !

   Smazat
  2. Tak jste nás poveselil a už zpátky do klece

   Smazat
  3. Mně ten telefon přijde domů a jestli mně bude kontrolovat strýček si mi nevadí. Hlavně to nebudou váleční gauneří z dřevěné chýše a jejich poskoci u nás...

   Smazat
  4. 20:19 Rikali ti cinsti soudruzi, ze ti ten telefon sam prijde domu? On uz umi chodit, soudruhu? Tak to je uplne jinej level:-)

   Smazat
  5. 19:37, nemůžeš věřit úplně všemu. Něco jiného se píše, něco jiného dělá. V tomto případě jde o ohromný kšeft a kde jsou okamžité prachy, tam je i cesta. Vůbec bych se nedivil, kdyby po uvolnění trhu Británií nastoupily rovnou americké firmy. Ale Britové tak blbí nejsou.

   Smazat
  6. 21:00 Jake americke firmy, tupane? Vubec nic o tehle branzi nevis. Ani nevis, ze ARM vlastni japonska investicni spolecnost.

   Smazat
  7. 21:06, no a co, že to vlastní Japonci, demente? To by mělo vadit spíš Británii, ne? Konkrétně procesor Kirin vyrábí Huawei svůj vlastní, jen používá licenci ARM. Problémem můžou být čipy z USA, jenže pokud přeruší spolupráci s Huawei, poškodí to i je. Všechno to je o zisku a Huawei je gigant o který je zájem, rozhodně nic nezaniká. Není taky třeba zapomínat, že polovinu svého příjmu má přímo z Číny. Možná nakonec skončí ARM, která má pěkný prachy z licence. Všechno je propojené a vývoj jde rychle kupředu. Než se začneš odbavovat, počkej nějaký čas, a pak se uvidí, o co konkrétně tady jde. Nevím o tom, že by některá z dalších firem byla tak daleko s 5G. To je technologická výhoda, a tedy i výhled na slušný zisk.

   Smazat
 6. svět má američanů plný zuby a pokud začnou vrtat do Iránu tak státy kolem půjdou Iránu na pomoc a zašlapou ty zmetky do dna zálivu !!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Saudska Arabie, Emiraty, Izrael jsou vicemene v koalici proti Iranu. Kdo se jim postavi? Syrie? Tam dodnes cisti latriny po utoku na "slavnou" ruskou PVO.

   Smazat
  2. 20:01, dědku nešil. Bordel v Sýrii dělají hlavořezové z celého světa, které tam sváží hlavně Amerika, jelikož ma na to svoje instituce, a ve hře na druhé straně je hegemon oblasti Turecko. Sice se s Íránem zrovna nemiliskují, ale Írán celkem slušně spolupracuje s Katarem. Emiráty - to je asi vtip, ti můžou akorát platit ty hlavirezy, ale je otázkou dokdy. Saúdi jsou v řiti úplně. Zbrojí sice jako šílení, jenže kdo by měl za ně válčit, to sami nevědí. Navíc jim kde USA po krku ohledně "Chášukdžího", jelikož z nich chtějí vymlátit další prachy (viz zbrojení). Jediná poměrně schopná jednotka je tam Izrael, ale velkou válku na BV si nepřeje nikdo. Mimochodem tou PVO jsi trochu přestřelil, jinak by Turci po ní netoužili, navzdory USA. Alespoň se to tak zatím jeví.

   Smazat
  3. 19.57 Ano, tak jako už pokolikáté zašlapali Izrael co, pokaždé dostali po držce a to bez učasti USA, ty kašpare.

   Smazat
  4. 9:30, dotyčný diskutující je pozoruhodně neinformovaný ohledně Blízkého Východu, takže netuší, že s Íránem spolupracuje jen Libanon a dnes i Sýrie, obojí tak trochu pouze vzhledem k stávajícím okolnostem. Írán má z oblasti už jen obchodní kontakty s Katarem, a i ten je zastrašován wahhábistickými kumpány od Saúdů. V podstatě se dá říct, že Írán je osamělý. Nebýt toho, že je zemí v oblasti Kaspiku, Rusko by se na ně dávno vy$ralo.

   Smazat
 7. Když už analytikové a politologové jsou mimo mísu a plácaj nesmysly, tak co potom obyčejný plebs. Nikdo například neříká, nebo neví, že Irán je kůň globalistů, tudíž Ušáci jdou proti jejich plánům a to si šeredně odskáčí. Je možno diskutovat, ale lepší je vědět. Pjakin to říká naprosto přesně, "Každý v míře pochopení, pracuje pro sebe a své zájmy a v míře nepochopení pro toho, kdo toho zná a chápe více. No a kdo tohle chce zpochybňovat, tak ať se hlásí u doktora Chocholouška. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 8. v tomto souboji nemůže nikdo vyhrát! Pokud se nedohodnou všechny strany je více než možný konec civilizace.
  I v době tzv. studené války mněli mocnosti k sobě patřičnou úctu. (mocenskou). Pokud US blci toto nechápou půjdou do ... s námi všemi! I v nejlepším krytu se sežerou a povraždí než bude možno vylézt na povrch. Tedy ne oni ale jejich degenorovaní potomci.

  OdpovědětSmazat
 9. Dobrý článek a Čína vesele kupuje Íránskou ropu a na sankce světových teroristů z vysoka kašle.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.