Reklama

středa 1. května 2019

Kvůli Marii Benešové se plnil Staromák. Tak si přečtěte, co o ní říká profesor Jičínský

ROZHOVOR s profesorem Zdeňkem Jíčínským
1.5.2019 ParlamentníListy
Podle právníka a bývalého poslance ČSSD profesora Zdeňka Jičínského nemůže být za daných poměrů v České republice lepší vláda, než je koaliční vláda ANO a ČSSD s premiérem Andrejem Babišem. Ale připustil, že načasování změn v čele ministerstva spravedlnosti v době, kdy hrozí obžaloba Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, nebylo nejvhodnější, protože oživilo nejrůznější pochyby a otázky spojené s premiérem a jeho kauzou. „Ale Marii Benešové bychom měli dát šanci a nepodezírat ji z nekalých úmyslů, které se sice v české politice dají předpokládat, ale ne vždycky to tak musí být. I v české politice jsou lidé, kteří si zaslouží úctu za to, co dělají,“ prohlásil profesor Jičínský.


Kritiku a protesty veřejnosti vzbudila změna v čele ministerstva spravedlnosti – jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Spekulace vzbudilo hlavně načasování této změny, protože následovala bezprostředně po oznámení, že policejní vyšetřovatel předal v kauze Čapí hnízdo návrh na obžalobu premiéra Andreje Babiše a dalších obviněných včetně jeho rodinných příslušníků. Jak se na to díváte?

Zdá se mi, že načasování nebylo nejvhodnější, protože dalo příležitost opozici a médiím, aby kolem toho vyvolaly velkou kampaň a oživily nejrůznější pochybnosti a otázky, které jsou spojeny s osobou Andreje Babiše jako předsedou vlády, který čeká, co udělá státní zastupitelství, zda podá nebo nepodá žalobu v kauze Čapí hnízdo. Samozřejmě se pak objevily nejrůznější otázky, co to má znamenat, když neutrální ministr spravedlnosti, jako byl Kněžínek, kterému nikdo nemohl vytýkat nějaké politické angažování, on se v tomto směru choval profesionálně a svým způsobem neutrálně, je teď nahrazován osobou, která si z minulosti nese pověst, kterou někteří velmi oceňují a někteří velmi vytýkají. Mám dojem, že Marie Benešová, která je spojována s pojmem bojovnice proti justiční mafii, je v tomto případě osobou, která nutně musela různé pochybnosti vyvolat. Ale zároveň se domnívám, že celá její profesní kariéra dokazuje, že je to člověk, který má zásady a ty zásady prosazuje ve své politické a odborné činnosti na místě, kde zrovna momentálně je. Vzpomeňme si, že Marie Benešová byla svého času ve funkci nejvyšší státní zástupkyně, kde její působení bylo podle mne pozitivní, stejně jako její angažování v kauze katarského prince, které odnesla tím, že ji tehdejší premiér Jiří Paroubek obětoval ministru Pavlu Němcovi, což byl člověk, který ve funkci ministra spravedlnosti neměl co dělat. To jsou věci z minulosti, které se teď oživily.

26 komentářů :

 1. No on ten Němec, poté co propustil prince z vazby, pohádkově zbohatl ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Náhoda....

   Smazat
  2. No on ten Němec, poté co propustil prince z vazby, pohádkově zbohatl ...Něco konkrétního by nebylo ?
   Třeba by mohlo dojít k přezkoumání jeho majetku tedy toho hajzla Pavla Němce.

   Smazat
 2. Ono by bylo lepší vláda bez čssd s SPD a těch pár kavárnických uřvanců se vyječelo a nic nezískalo.

  OdpovědětSmazat
 3. Kauza Bárta, kauza Nečas, teď kauza Babiš a to si vzpomněli po deseti letech. Jak šmejdi potřebují odstranit někoho kdo jim překáží a vidí jim do jejich zlodějin, tak udělají "kauzu".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Politici naši „hrdí“,
   vůbec se nám nezměnili,
   jako žumpa dále smrdí
   ,pouze náruč vyměnili.
   Pod praporem hvězd a pruhů,
   žití nám prý půjde k duhu.
   Co nám zbyde český lide?
   Mc Donald a coca-cola
   a zadnice naše holá.

   Nevesely truchlivy, jsou ty České kraje,
   kde si banda darebáků s občany jen hraje.
   Krásné, širé, rodné lány,
   brzy budou rozprodány.
   Od souvratě ku souvrati,
   dostane je, kdo víc platí.
   A v kraji, kde Punkva plazí se
   pod zemí korunovačními sály,
   nezbudou ani drobky na míse,
   těm, co na Letné kdysi stáli.

   Smazat
 4. Chleba zdražil o polovic. Míň prasat. „Výhody“ členství v EU očima ekonomky:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Chleba-zdrazil-o-polovic-Min-prasat-Vyhody-clenstvi-v-EU-ocima-ekonomky-579859

  OdpovědětSmazat
 5. Myslím si, že nejotřesnější události tohoto týdne je výrok ustavního soudu ve věci ubytování rusů v hotelu. Není tomu tak dávno, co soudy odsuzovaly za diskriminaci podnikatelé, kteří nechtěli obsluhovat ve svém podniku cikány.Tohle není diskriminace? Co si mám myslet o takovém soudnictví? US je také součásti justiční mafie, pane Rychetský?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:00 To už tady bylo za chvilku budou pálit knihy a zavírat lidi.

   Smazat
  2. ÚS neví co činí, odpusťme jim to, máme se tak dobře. Nebo se pletu?

   Smazat
  3. 12:00
   To opravdu svědčí o úrovni Ústavního soudu.
   Prostě stejný povl jako ty nižší instance.
   Už opravu nežijeme v právním státě. A hovada která zde vykládájí zákony .....raději nebudu pokračovat.
   Václav Vodrážka Plzeň

   Smazat
  4. Počkejme, jak bude ÚS reagovat, až nebude chtít nějaký hotel ubytovat návštěvníka z Kosova, nebo Golanských výšin,...

   Smazat
  5. Co by se asi stalo pokud by pana hoteliéra odmítl ošetřit lékař, obsloužit prodavač nebo odmítla pumpa PHM jeho požadavek na doplnění benzínu v autě kvůli nesouhlasu s jeho politickým postojem ?

   Smazat
  6. 18:00
   Oba asi tušíme, že v takovém případě vydá rozhodnutí zcela opačné s obsáhlou omáčkou okolo, aby se zakryla podstata této účelové prasečiny. ÚS se odkopal jako zbabělá soudní mafie.

   Jsem, zvědav, jestli se nějaký novinář odváží zeptat Benešové, co hodlá dělat se stupiditou soudců a rozsudky popírajícími logiku a spravedlnost?

   Rudý škorpión

   Smazat
 6. Je vůbec možné, aby jsme kvůli politickému názoru, občanskému postoji hostů je buď ubytovávali nebo neubytovávali? To je opravdu vzkaz do světa. Probohoa zamysleme se všichni, kam jsme to dospěli a komu tento precedens poslouží? M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:08 Nevím, nechápu, tohle už normální mozek nebere. Jsme v mnohem větší prdeli, než v padesátých letech. Navíc důkazem toho je, že se Kalousek z rozhodnutí soudu raduje. Opravdu v dnešní době platí, být úspěšný k tomu je vskutku třeba velká dávka imbecility. Čím větší hňup, tím lepší funkce.

   Smazat
 7. A teď neobslouží Šabatovou, dokud nepodpoří vystoupení z EU! Peklo po verdiktu Rychetského soudu…

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-ted-neobslouzi-Sabatovou-dokud-nepodpori-vystoupeni-z-EU-Peklo-po-verdiktu-Rychetskeho-soudu-579856

  OdpovědětSmazat
 8. Nevím, nedovedu posoudit, podle toho co čtu, tak právníci sami nejsou jednotni v názoru na JUDr Benešovou. Co mne, ale udivuje, že vždy existuje mozek, který ví a určí bleskově cíl pro rychlé zmobilisovaný dav. Ale já si demokracii představuji jinak, třeba diskuzi v parlamentu. Pak ten, uzná-li za vhodné, může vyvolat vladní krizi, připadně i pád vlády. Začne-li tu vládnout ulice, tak jsme se rozloučili s demokracií. Jedno vím určitě, netoužím po žlutých vestách (ty by se mohly změnit i v lidové milice).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:47
   "Vážený" plácáte nesmysly. O LM a jejich vzniku asi víte kulové. Ano v době cca 1955 a dále už jejich působení asi nebylo vhodné. Ale v době vzniku to bylo naprosto nutné. Myslete si co chcete ale doba do prostě vyžadovala.

   Smazat
  2. 15:47
   Vona ta vozová husitská hradba byla ve středověku taky přínosem a aby vyhráli, byla dokonce nezbytně nutná. Já vím hranatý a ne kulový.

   Smazat
 9. Celá republika je jedno čapí hnízdo vedle druhého.
  Marcel

  OdpovědětSmazat
 10. Dle mého názoru Pan Jičínský z poloviny plácá hlouposti.
  Je jedním t těch kteří nas doveli k tomuto soudnímu marastu.

  OdpovědětSmazat
 11. Pro Kněžínka bylo jeho pouze desetiměsíční působení ve funkci ministra spravedlnosti zřejmě jen jakýsi další krůček v jeho osobní právnické kariéře a neměl zájem dosáhnout nějaké výraznější změny v justici ČR.

  OdpovědětSmazat
 12. U Nás se stávkuje pro podporu nebo pro odpor ministrům.

  Jinde se stávkuje, aby lidi něčeho pro sebe prospěšného dosáhli a pohli s vrchností...

  Není to divné?

  OdpovědětSmazat
 13. Nechci hýbat vrchností, chci aby rozum brala. Taktéž nechci hýbat ulicí, chci aby rozum brala. Proč, když byl jmenován Němec, bylo ticho po pěšině, ale když jmenuji Benešovou tak je skoro revoluce ?

  OdpovědětSmazat
 14. Co bylo dřív? Plán změnit ministra, nebo podání žaloby? Čekal státní zástupce na 'vhodný čas' aby mohla médii zaznít ona 'podivná shoda okolností?

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.