Reklama

pátek 31. května 2019

Lice (čte se Lidže) - 1

Yekta Uzunoglu
31. 5. 2019
Lice – malé okresní město spadající pod krajské město Diyarbakir, které je vnímáno jako neoficiální hlavní město Kurdistánu. Městečko leží pod horami, není tam skoro vůbec nic na obživu, nelze ani moc pěstovat v zemědělství, ale ani chovat zvířata. Nás v mládí ze všech okresních měst našeho krajského města lákalo město Lice nejméně. Věděli jsme, že jsou tam chudí lidé, ale též jsme věděli, že aby přežili chudobu, jezdí stovky kilometrů na koních a pašují z Iránu zboží, aby přežili.


Právě toto město se zapsalo do paměti milionů lidí na světě a do vědomí tisíců odborníků na bezpečnost Evropy.

Poprvé, když při jednom uzavřeném sezení v hlavním městě SRN v Bonnu, kam jsem byl pozván jako ředitel kurdského institutu tak jako představitelé všech dobročinných organizací, jako je Charita, Červený křiž atd. a jednali jsme o otázce migrace, se mně zeptala zástupkyně ministerstva vnitra SRN na město Lice! V první chvíli jsem nevěděl, co jí mám odpovědět, cože je město Lice. Měl jsem mluvit o počtu obyvatel, či nadmořské výšce, nebo o tom, že někdy v 1975 město srovnalo se zemí zemětřesení...ti kteří přežili neměli ani kde bydlet ale ani co jist! Zástupkyně ministerstva vnitra SRN pak konkretizovala svoji otázku, zda je pravda, že část obyvatel tohoto městečka jsou pašeráci heroinu?! Tehdy dlouze jsem ji a ostatním vysvětil vše co jsem o tom věděl. A to bylo někdy v roce 1984! To jest za devět let po zemětřesení a v době, kdy se městečko ještě ani nevzpamatovalo z této katastrofy. A bylo to také pět let po tzv. islámské revoluci v Iránu!

Proč zdůrazňuji tuto skutečnost s Iránem? Protože část tohoto městečka měla svou obživu z pašeráctví z Iránu! Do islámské revoluce pašovali koberce, látky z hedvábí apod. A pak? Pak je Iránci zapojili do pašování heroinu! Přesně tak, jak to známe z kauzy Irangate!

Z pašeráků z Lice, kteří dříve pašovali koberce atd. aby přežili, se stali pašeráci heroinu s tolerancí či přímo s podporou nebo v kooperaci "hlubokého státu" Turecka, neměli jinou moznost!

Městečko Lice, o kterém je v Turecku známé, že dodává lidstvu neuvěřitelné myslitele! Dokonce odtud pocházel jeden ze zakladatelů dělnické strany Turecka, kde byl šéf ideologem socializmu jako Dr.Tarik Ziya Ekinci, či spisovatel M. Emin Bozarslan (jeho syn prof. Hamit Bozarslan patří dnes k předním francouzským politologům), nebo politika jako je Hikmet Cetin, který je nejváženějším žijícím politikem současného Turecka, pak jeden z nejvlivnějších podnikatelů Halis Toprak a mnoho dalších! Pak ale zrovna toto městečko Lice se zapsalo do paměti lidstva jako městečko největších narkobaronů světa!

Je zvláštní, že i PKK(kurdská strana pracujících, což je na světě vnímáno jako teroristická strana ) bylo s pomoci vojenské tajné služby Turecka v roce 1978 založeno zrovna v tomto městečku!

Živé si pamatuji, jak mi na začátku 90 tých let, když ČR navštívil pan Hikmet Cetin (sociální demokrat jako ministr zahraničních věcí Turecka) říkal: "doktore, co ten Irán z našich lidí udělal! Já už ani nemůžu někde prohlásit, že pocházím z Lice"!

Malé okresní město někde pod horami s terénem samé kamení, co dodávalo desítky a desítky let lidstvu myslitele, spisovatele, politiky se sociálním cítěním, bylo zlomeno Islámskou republikou Irán a v součinnosti s "hlubokým státem" Turecka a změněno na dodavatele těch největších narkobaronů...
Jak tristní!

18 komentářů :

 1. Jekto, a nebylo to proto, že tamní pašeráci přivazují své konkurenty řetězem k topení ve sklepě?
  A nedají jim napít?

  Jinak, pašeráci jsou všude.
  Kde by Byla Arménie bez pašeráků a turecké tajné služby?
  Ale řetězem k horkému topení, to ne.
  To je jako když pustí křováka k editování českých textů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nějak nepomohli ani slavní rodáci z té vesnice. Nevysvětlili, že koberce ano, ale heroin už ne. Ale pan Yekta Uzunoglu si poradil i s tímto. Hodil vinu za pašování občany z Lice na Írán. To je šikovné, takové blízkovýchodní. Tam obviní znásilněnou ženu ze znásilnění, protože je žena, a jako taková za to může ze své podstaty.

   Vymazat
  2. 21:11
   Co se Iránu týče, jasně s vámi musím souhlasit.
   Ostatně, Donald Trumpf ve svém posledním projevu k lživému tisku (ke kterému si pro dramatický efekt nechal pustit motor vrtulníku a kde smetl s horizontu událostí Muellera a jeho zbabělou přihrávku šmoku Nadlerovi) řekl, že jak Čína, tak Irán se chtějí domluvit a že až to řeknou nahlas, je jim k dispozici.
   O příbuzných (chudák sestra) a rádcích Kimčonguna namletých do psích konzerv nepadla zmínka.
   O rachejtlích odpálených na Jižní Koreu taky ne.
   O Venezuele řekl, že ji pozoruje, o Boltonovi nic.
   Jediná zmínka o Boltonovi, kterou si vybavuji je od Oldřicha Nového, který v nějakém zapomenutém filmu vždycky říká lítostivě:"Boltone!" svému sluhovi. Jako že poměry ve světě jsou hrozné.
   Možná Bolton vyletí.
   Trump nám předvádí vysokou školu politiky jakou žádní koňomentální peha nikdy nepochopí.

   Vymazat
  3. 22:26, Trump je obchodník. Tyto principy používá i v politice. On nezná historii a kultury národů, nerozumí diplomacii, mezinárodnímu právu, ale zato rozumí ekonomice. Proto vykopnul Tillersona, který se neměl k tomu, aby používal nátlak, a zaměstnal zuřivého Boltona. Jednoduše vyměnil kokršpaněla za staffordšíra. Pompeo se zkušenostmi z tajné služby je také mnohem neurvalejší než běžný diplomat. Tihle dva jsou v predvoji a čeří hladinu, posléze přijde Trump jako sice přísný, ale bodrý a shovívavý strýček.

   Američané mají stále velkou sílu. Nejen vojenskou, ale i ekonomickou a technologickou. Je sice pravda, že jihovýchodní Asie v čele s Čínou velmi pokročila, jenže stále se nemůže USA vyrovnat ani v jediné oblasti. Nicméně velmi rychle napředuje a má v rukách hodně trumfů. A protože Trump je pokerový hráč, snaží se klamáním těla a nečekanými výpady zvrátit situaci na svou stranu. Rozdílem oproti těm předcházejícím presidentům je ten, že Trump je Američan. Ti před ním byly loutky v rukách nadnárodního byznysu. Jenže co tam po nich, nám by mělo záležet především na nás.

   Vymazat
  4. Kdyby chtel neco vedet o Kurdech , tak je jiste ,ze pracuji pro dobro a pod vedenim Izraele a USA.
   Charity pro teroristy, C.kriz, OSN s lidskymi pravy pro teroristy , kdo by se k nim nepridal, se zakony od 1992 na ochranu teroristu US pres. Clintona..Je toho vic, ale je autor zrejme teflonovej, aby se udrzel u koryta s parasity celeho sveta a byl zvan vsude ..

   Vymazat
 2. Pane Uzunoglu lidé všude na světě se chovají podle těch co ovládají státní systém. Jste vzdělaný, jazykově vybavený člověk s moha kontakty a vidíte jak svět celkově upadá. Myslíte si že někdo bude řešit bídu v Lice? Teď je ohroženo lidstvo na planetě Zemi.

  OdpovědětVymazat
 3. Pane Uzonuglu,
  je sice těžko hodnotit jiné, jejichž situaci jsem (naštěstí) neměl možnost poznat na vlastní kůži, ale podle toho jak vaší soukmenovci ochotně slouží americkým zajmum proti legitimní vládě v Sýrii, bych typoval, že problém bude někde jinde, než tvrdí že vy!
  S pozdravem
  JiB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omluva za zkomolení poslední věty. To vznikne tehdy, když si člověk před odesláním nezkontroluje, co mu s překlepy udělá automatická oprava chyb jeho mobilu.
   Zdr.
   JiB

   Vymazat
 4. To je zvlastni, jak je ta Evropa rasisticka. My, jako puvodni obyvatele Evropy, jsme nuceni zvyhodnovat ruzne paseraky heroinu a graduovat je na profesory, zatimco kdyz Slovan prisel do Evropske zeme za praci, byl mu vsemozne omezovan pristup, aby se do te prace nemohl zapojit a nezbylo mu, nez se vratit domu. Mluvim z vlastni zkusenosti, protoze jsem dojel do Toulouse, abych zjistil, ze ve sjednane praci brani prekazka a tou je nemoznost ziskat vstup do CNES, protoze jsem z "druhorade" zeme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě jste neměl dostatek schopností, aby vás zaměstnali.

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 7. Jekto, ty jsi divnej týpek Kurde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je fakt, že máme dost svých problémů a kdo je nemá. Na druhou stranu, pokud se člověk vžije do situace popisované panem Uzunoglu, je k zamyšlení. Myslím, že nejhorší je lidská lhostejnost a ta má na svědomí hodně zla. Bohužel kapitalismus není zrovna systém, který by v lidech pěstoval soucit, etiku a morálku, což názorně vidíme v naší politice. Rudý dědeček

   Vymazat
  2. Anglicky je LICE, česky VEŠ, LUMP. Pašeráci zřejmě nejsou zrovna v oblibě... Kdo nepracuje je chudý, když ho neživí zločin.

   Vymazat
 8. Anonymni 23.04......jejich propaganda u tebe padla na velmi urodnou pudu. To je presne co chteji. Nejdrive zaplavuji vinou nas vsechny bile Evropany , potom z nas udelaji nasilne rasisticke vrahy /my muzeme samozrejme za vsecko !!/, a pak nas odstrani ze ??

  OdpovědětVymazat
 9. Proc myslite ze si ho parasita vydrzuji ,aby provadel jejich zamery a za to mu plati stedre a vsude jejich a jeho propagandu na nas hystericky jeci a vresti..

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.