Reklama

středa 15. května 2019

NYT: USA chtějí poslat proti Íránu 120 tisíc vojáků. Válka na dohled?

Noční ruch na palubě americké letadlové lodi
Abraham Lincoln v Perském zálivu
- kou -
15. 5. 2019 Nytimes.com a PrvníZprávy
Zástupce ministra obrany Patrick Shanahan představil aktualizovaný vojenský plán na vyslání až 120 000 vojáků na Blízký východ, pokud Írán urychlí vývoj jaderných zbraní nebo zaútočí na americkou armádu.

Uvedl to deník The New York Times s odkazem na několik amerických činitelů odpovědných za bezpečnost, seznámených s novým plánem. Je zřejmé, že se jedná o další krok k blížící se vojenské konfrontaci USA a Íránu.

Podle novin, Shanahan představil tento plán 9. května na setkání poradců prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost.

Nový plán byl vypracován pod tlakem „jestřábů" vedených poradcem Trumpa, národním bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem, dodává publikace.

USA posílají skupinu s letadlovou lodí k břehům Íránu!Írán slíbil tvrdou odvetu na všechny americké vojenské akce!

Podle novin, počet vojáků jmenovaných v plánu „šokoval" mnoho z těch, kteří se s ním seznámili, protože přibližně stejný počet amerických vojáků se účastnilo invaze v Iráku v roce 2003.

Aktualizovaný plán zároveň nepředpokládá pozemní operace proti Íránu, které by vyžadovaly mnohem více vojáků, napsaly New York Times.

Spojené státy předtím vyhlásili prudký nárůst hrozby z Íránu a v tomto ohledu záměr vyslat do regionu skupinu s letadlovou lodí „Abraham Lincoln“ a strategické bombardéry.

32 komentářů :

 1. Jestli si Trump myslí že valka s Iranem bude jako před casem s Irakem, je na omylu. Na velkém omylu.

  OdpovědětSmazat
 2. No, snad to mají Íránci aspoň částečně ošetřené i přímo v Emérice!! To by se Hydra asi móóc divila!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Soudruzi ,Ousoudruzi , zpamatujte , nevidite ze nektery z vas utekli a ted chybi ve Cvokhausu,kam patri jako vy, probuh chytte je a vratte je zpet , nez bude pozde..A dejte jim neco kilogramu tech leku ,/radeji vic nez min !!/,co trochu zabiraji , nez taky bude pozde....
   Nevsimli jste si ,ze prave vyhlasuji sankce na celkej svet a chteji dokoncit hospodarskou katastrofu, za kazdou cenu a jsou tim posedli a nedaji se zadrzet . Sveraci Kazajky jsou to co je ted nejvic potreba a hodne a postavit nove blazince pro nevylecitelne agresivni a zvireci silence....Vyhlasuji nove komise ,ktere vysetruji zlociny dalsi komise do Komisovyho Nekonecna . Zastavte je ,kdyz probuh stavi vsude Vojensky zakladny /na ktery ani nemaji penize, ktery nejsou potreba ani trochu. Vojenskych zakladen uz je strasne moc , jsou prezbrojeny a mohly by znicit svet asi stokrat a Furt Nemaji Dost.
   Potrebujete ty zrizence v bilych plastich !! A hodne jich !!
   Jejich dalsi silenec Pompeo jedna o zlepseni vztahu s Ruskem, ale zaroven jejich president je uvazanej na retezu a dostal I nahubek , aby tam na G20, se nesmel k Putinovi ani trochu Priblizit !! /Taky aby ho nezakous??/. Jeden dnes nevi, nedostane ty leky..A pohroma.....JE z nejakych duvodu je posedlej a furt by za Putinem lez..
   Soudruzi , proc neskoncite aspon jednu valku treba v Afganistanu , nebo aspon v Syrii , kde uz jste vodesli a zaroven tam zase znova Prisli !!
   Jak se to ma malym detem vysvetlit ve skolach..Kazdej , kdo se pokusi jim vysvetlit vypada u tech malejch taky jako silenec...A at muzete aspon pro male deti predstirat ,ze jste jeste trochu mensi silenci.
   Ja vim vase blazince jsou tak preplneny ,ze uz se tam nevejdou Hillary ,dalsi Clinton,Bushove,reditel CIA,,NSA a dalsich vladnich organizaci, Mullerove a Boltoni a generalove a davy, a je uplne jasny ,ze tovarny na leciva pro zlocine silence a nevylecitelne nestaci ty leky vyrabet...Soudruzi jedina vase budoucnost spociva v budovani novych a vetsich psychiatrickych Asylu a probuh soudruzi , nezvete si na sebe jeste na pomoc dalsi zlocince z celyho sveta, ktery vas chteji znicit a sami sebe taky !!

   Smazat
  2. Tak aspon zautocili a prepadli a udelali prevrat ,Usaci, na Venezuelskem Velvyslanectvi ve Washingtonu.... Velkej Uspech..
   Gratulace se mnozi z celeho sveta..Zase vyhrali dalsi valku!! A medajli prej bude dost..

   Smazat
  3. 5:10 krásně popsáno. Jenom blázni se radují když hladina stoupá. Jenže blázni si to neuvědomují. Všichni jmenovaní byly ve svém dětství ochuzeny o pohádky a zřejmě i terorizováni. Prapraděda.

   Smazat
  4. Dekan , Cakan , Klokan...Jeste neco prijde..

   Smazat
 3. Ty svině americký si nedají a nedají pokoj. Potřebují další válku, tak ji prostě vyprovokují. Napřed pro vymyšlené nesmysly vypoví těžce vyjednanou dohodu, pak začnou klást debilní podmínky, potom provedou provokaci ( včera už bylo několik "záhadných děr v tankerech v Zálivu ) pak začnou "bránit" své chudáčky napadené vojáky, kteří tam vůbec nemají co dělat. Putin by měl urychleně dodat Iránu moderní zbraně, ať si Amíci pořádně rozbijí držku. Potřebovali by poslat letadlovou loď ke dnu. Bohužel při své vojenské idiocii nám všem mohou zavařit jadernou válkou.

  OdpovědětSmazat
 4. Iránci jsou docela klidní. Nic bych za to nedal, že ruské protilodní torpéda už v Iránu jsou, stejně jako S300, S400. Rusko přece Iránce neopustí a nebude se dívat jak USA ničí další stát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že U.S. již mají vše dobře připravené a Írán by dopadl úplně stejně, jako Irák. Ani S 300 (mají je od počátku války odvezené z Iráku, pro cvičné účely v U.S.), ani S 400 nepomohou. Ten technologický náskok si U.S. udržují. Jediné z čeho jde z ruských zbraní strach, jsou jaderné zbraně, jinak nic extra nemají.

   Smazat
  2. To je vidět, že nemáš absolutní přehled o vojenské technice a jen tu trapně střílíš vedle. Technologický náskok mají pindosi tak jedině v buzeranství, špehování, vyhrožování a sankciování. Dávno by tam už kvůli ropě vlítli.

   Smazat
 5. Je skutečně s podivem, že politika USA zcela soustavně nahání Ruskou federaci na stranu nám, kterým je (chtě nechtě) vlastní euroamerická civilizace, na zcela protivnou stranu. Nebýt sunitsko šíitského konfliktu, byla by hloupá troufalost politiky USA ještě zřetelnější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Amíci hrozí válkou s Íránem, aby Peršané stáhli své Revoluční gardy ze Sýrie. Izrael z nich má totiž bobky. Kdyby vypadl Írán, přeruší se linie, po které Rusové podporují Sýrii.
   Naštěstí Alláh je milosrdný a slitovný a americkým káfirům padne velbloudí slina do obličeje.
   Alláh buď pochválen.

   Smazat
 6. Amerika nad Iránem vihrá jak nad Irákem,říkala nám to pani sodružka učiteľka dnes ve škole.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzdycky a to se vyplati zdrave myslet ,si predstavte Hanibala Kanibala z toho filmu a to je uplne spravny posouzeni USA..A co jsou a ceho vseho jsou schopni..

   Smazat
 7. Jo to spláčí nad výdělkem Írán pochopil jak se bude bojovat v moderní válce. Sadám to nepochopil a zemřel.

  OdpovědětSmazat
 8. Za všechno může Jiří Dědeček!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1:18 Za všechno může Jiří Dědeček! Nepochybně!

   Smazat
  2. Jiří Rudý Dědeček?!

   Smazat
 9. No nevim,američan by potřeboval dostat po hubě ,ale jestli to uděla Iran,hyn sa ukáže,ale maji nějaké rakety i od Rusu a je jich asi 60miliónu

  OdpovědětSmazat
 10. Íránci mají slovanské geny a proto musí být zničeni.

  OdpovědětSmazat
 11. Mnoho slovanů přišlo se severu do Indie, ale velká část zůstala v oblasti Iránu (Persie). V Indii byli původní obyvatelé černí. A z toho plyne, že indoevropský původ je jen další podvod.
  Dějiny píšou vítězové.
  To co prováděl Islám v Sýrii, tak to samé se dělo v Evropě pod taktovkou církve. Takže památky a spisy byly zničeny asi tak 99%

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O vzniku národů a národnostních a jazykových skupin víte úplné h...o- Avšak to, co jste napsal o evropském středověku a církvi, jste napsal dobře.

   Smazat
  2. Geneticky jsou všichni lidé z jednoho plemene. Jenom po různých mutacích v čase vznikly další haplotypy. Jde o to kde člověk cítí sounáležitost s většinovým způsobem života. Proto jsou referenda tak důležitá.

   Smazat
 12. Nemá smyl si cokoli namlouvat, pokud budou U.S. chtít, tak ten Írán položí stejně jako Irák. Mají jasnou technologickou převahu a neochrání je ani ruské zbraně, stejně jako dodnes nedokáží ochránit Sýrii, před izraelskými výpady. Íránské letectvo, to je minimálně o dvě generace zpět. Navíc obyvatelstvo Íránu by přivítalo "ryzí" kapitalismus a západní styl života. Žije tam mnoho boháčů, kteří si nemohou dovolit své bohatství užít tak, jak by si představovali. Oni by přivítali časy "Rézy Páhlavího". Ta společnost tam není ani zdaleka tak jednotná, jak by se mohlo zdát.

  OdpovědětSmazat
 13. A kde že zaútočí Írán na americkou armádu? Na území Íránu?

  OdpovědětSmazat
 14. Alespoň ten US Pompeo by to mohl vědět, když po léta řídil výzvědnou centrálu CIA.
  Že totiž dnešní Írán není včerejším Irákem či Líbyí.
  A tak, pokud se ti US hoši pohnou směrem na Teherán, poteče krev. I ta jejich ...

  OdpovědětSmazat
 15. USA asi v případě útoku Irán nakonec porazí, ale nebude to zdaleka tak jednoduché jako v první fázi v Iráku nebo v Lybii. Ztráty mohou být na straně agresorů velice výrazné, neúnosné a to i v případě vstupu Izraela do války společně s USA. Špatně se pak budou doma vysvětlovat. Nakonec obsazení Iránu pro ně může skončit naprosto stejně jako vleklá a pro USA dost drahá a krvavá válka v Iráku a Afghanistánu. Pokud se Iráncům podaří a je to naprosto reálné zablokovat Hormunský průliv zaminováním nebo potopením velkých plavidel bude to znamenat kolaps světové ekonomiky a zapláčí nejen Saudi, Indie, Čína, Japonsko, dálná východ, ale zejména USA, protože výpadek 1/3 světových zdrojů ropy bude prostě nenahraditelný. My bychom z toho rozhodně neměli být nadšení, zvláště když teď nic neteče z Ruských tzv. znečištěných ropovodů a čerpáme z rezerv. Rus evidentně nespěchá, rostoucí cena mu hraje do karet. Už takhle došlo k výpadku Lybijské ropy, Syrské ropy, Venezuelské ropy, teď vypadne Iránská a v případě války i Saudská. No čím to Trumpeta nahradí? Jejich frakovanou asi těžko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že na pozemní invazi vůbec nedojde. Půjde "jen" o to, zničit jim centryfugy a infrastrukturu, jak civilní, tak vojenskou. Destabilizace z toho vyplývající, potom přinese "úspěch" pro americké firmy, které potřebují splácet investice do frakování a nesmíme zapomínat, že následně dojde k vnitřním nepokojům, které notně zacloumají s přísným íránským režimem. Íránská armáda není ani dnes v takové kondici, jako byla jugoslávská, na počátku 90.let. Izrael nemusí pomáhat fyzicky, stačí jejich poznatky z Mosadu a zkušenosti s protivzdušnou obranou v Sýrii, která se dosud moc nepředvedla. Hormúzský průliv je sice reálnou hrozbou, ale pokud by ho Írán zablokoval, tak by si tu pozemní invazi skutečně přivodil. Nebude to tak jednoduché a nebude to hned, řekl bych. Nakonec to může dopadnout tak, že U.S. svým nátlakem a chrastěním zbraní odvedou pozornost a Izrael provede špinavou práci. Však na to stačí jediný nálet, jako kdysi v Osiraku nebo později v Sýrii.

   Smazat
 16. V případě napadení Iranu,může dojít k řetězové reakci ve světě.Např.Korea napadne základny US v Japonsku a již.Korei,Čína obsadí Taiwan,Indie napadne Pakistán nebo naopak Rusko posílí na Ukrajině a východ.Evropě.Berte to pouze jako úvahu...

  OdpovědětSmazat
 17. Rusko o okupaci okrajiny nemá žádný zájem. Iran udělal chybu že jako Kim /kdo ví/ nemá atomovku.

  OdpovědětSmazat
 18. Nás se nikdo neptal, ale až se bude lámat chleba, budeme muset zvýšit platby a připravít se na další vlnu migrace.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.