Reklama

pondělí 20. května 2019

OSN varovala před nebezpečím "jaderného hrobu" USA


20. 5. 2019 lenta
Radioaktivní odpad, vznikající při zkouškách jaderných zbraní ve Spojených státech, se může dostávat do Tichého oceánu. Uvedl to generální tajemník OSN António Guterres, informovala agentura Fox News. Jedná se o radioaktivní skládku na ostrově Ranit, který je součástí atolu Enolvetok, kde se od roku 1948 do roku 1958 prováděly jaderné výbuchy, a později se tam svážela kontaminovaná zemina po dalších zkouškách. Podle Guterrese v současné době prosakuje do moře radioaktivní odpad, který tam je uložený.


Betonem zalitý kráter s radioaktivním odpadem byl nazván "jaderný hrob". Cementová kopule o tloušťce 43 centimetrů, postavená v roce 1979, byla brána jako dočasné opatření, později však americké úřady uznaly konstrukci za dostatečně spolehlivou pro dlouhodobé skladování otrávené půdy.

Prezidentka Marshallových ostrovů Hilda Heineová varoval Guterrese, že v kopuli se již vytvořily praskliny a že v případě silného tropického cyklónu by se mohla zcela zhroutit.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

8 komentářů :

 1. Přesně tak v 50 letech cpali jaderné svinstvo i do granátů a těch bomb co ztratili. Levněji je vyrobit novou bombu než hledat ztracenou.

  OdpovědětSmazat
 2. Svět už je tak zamořený jedovatými látkami , že je jen otázkou času kdy dojde ke katastrofě . Tento atol je jen špičkou ledovce . Takže se naplňuje proroctví Sibyly pro 21 století - " Voda bude otrávená , vzduch bude otrávený..." Zbývá jen otázka jak dlouho si to nechá Matka příroda líbit ?

  OdpovědětSmazat
 3. Kam američan šlápne, tam 1000 let tráva neroste!

  OdpovědětSmazat
 4. ostrov Runit atol Eniwetok
  /je správně

  OdpovědětSmazat
 5. Rusko je zamořeno podstatně více tam ta tráva už nevzejde nikdy. No, u nás také šlapal špinavej Rus více jak 20 let a nebyl to atom a tráva tam neroste ani za 30let.

  OdpovědětSmazat
 6. 17:08 svoji hloupost nemusíš tady tak demonstrativně předvádět

  OdpovědětSmazat
 7. 18:37 omyl, na tankodromech rostou po letech bylinky na mistech otlakú od pásů, příroda má smysl pro humor.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.