Reklama

čtvrtek 30. května 2019

Quo vadis, Europa?

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala
30.5.2019
Jak bude pokračovat seriál evropských krizí, až v Evropském parlamentu a v dalších bruselských institucích nastoupí ti noví, mladí, kteří se nezakecají?


V Česku evropské volby moc nezaujaly, k přišlo k nim jen o málo víc voličů než k těm senátním, stejně bezvýznamným. Můžeme se ale mýlit, že o nic nejde. Zvláště teď, kdy se začínají tahat z pytlíku kandidáti do Evropské komise a zejména na jejího předsedu. Zatím se říká, že ne, neformální vrcholná schůzka v Bruselu, která byla právě věnována jenom tomuto tématu, prý nebyla o jménech. Předseda Evropské rady má teprve v jednotlivých hlavních městech zjistit, podle jakých pravidel se bude volit. V zásadě však jde o to, aby všechno dopadlo, jak má, a Evropskou komisi vedl „spitzenkandidat“ z Evropské lidové strany EPP, německý politik bez vládní zkušenosti Max Weber. A aby všichni věděli, co za to dostanou, až pro něj zvednou ruku.

Česká příležitost nastane při volbách místopředsedů Evropského parlamentu, kde se může umístit lídr frakce konzervativců a reformistů Jan Zahradil. Nejsilnější bruselský post tak může dostat strana, která má doma roli vůdce opozice. To může vyhrotit vztah české vlády k unijnímu parlamentnímu orgánu, kam jsou poslanci voleni přímo, ve srovnání s radou premiérů a šéfů států, kteří jsou většinou voleni nepřímo. Nepochybuji, že už vznikají manuály s argumentářem, jak o významu přímé a nepřímé volby odpovídat, až se před ústy ocitne mikrofon.

Mlha potrvá do 21. června, kdy má dojít k dohodě na řádné schůzce Evropské rady. Se jmény se pak půjde do Evropského parlamentu, který také bude chtít ukázat svaly. Nezkušený Weber by mohl být výhodou pro ty, kdo mají obavu z přílišného vlivu Evropské komise, oné evropské vlády úředníků. Nejspíš se do toho zamotá, a pak nastane souboj mezi europarlamentem a Evropskou radou. Bude o čem psát.

Teď jsou však naléhavější jiná témata. Hádají se o to „kdo“, ale neméně naléhavé bude „co“. Jistěže je důležité vyhrávat hlasování v Evropském parlamentu nebo (tam se ale moc nehlasuje) v Evropské radě. Důležitější však bude projít minovým polem krizí a nepřehlédnout důležitou křižovatku. Buď vyrazíme správně a zachováme to nejlepší, na čem byla evropská integrace postavena, to je schopnost vyhnout se válečným konfliktům (a nejen mezi členy), nebo dopustíme, aby to nějaká hlasovací mašinerie vítězně rozvařila a dostala nás tam, kde jsme byli předtím.

Kdo by se v tom chtěl zorientovat, má příležitostí dost. Třeba Centrum pro evropská studia na Maastrichtské univerzitě tomu věnuje kurz s názvem Quo vadis, Europa? Kam jdeš, kam míříš, k čemu směřuješ? Jak si chceš poradit s tím vytrvalým náporem krizí, které přicházejí jedna za druhou?

Brexit, eurozóna po řecké krizi, náboženská a politická radikalizace, napětí mezi členskými státy. K tomu neklidná sousedství způsobená konflikty na Ukrajině, v Sýrii a na Blízkém východě a jejich důsledky v uprchlické krizi. Hlouběji pod tím leží eroze základních evropských hodnot či spor o jejich smysl, vypočítává program kurzu. Avšak ani vzdělání není všespásné. Zvlášť, když se snaží zastřít instinkty, které nám poskytla evoluce ze statisíciletí soužití ve skupině vzájemně závislých osob. Moderní doba se ráda tváří, že jsme se změnili v nezávislé (svobodně atomizované) jednotlivce, kteří s touhle minulostí nemají nic společného.

Už samotný výčet problémů takového kurzu obvykle naznačuje, jaká řešení by si jeho tvůrci přáli. Je dobře, že soustřeďuje pozornost na spojitost mezi uprchlíky a válkami na Blízkém východě. Máme porozumět dynamice zmíněných krizí, což bych chápal nejen jako schopnost odhadnout, jestli to směřuje k horšímu nebo lepšímu, ale také čím to začalo a jak jedno způsobuje druhé. V Česku vytloukáme kocovinu panákovou smrští – uprchlíci nám nevoní, ale války, které je k nám ženou, podporujeme. Teď si na to pořídíme americké vrtulníky, co kus, to miliarda korun. To se vyplatí. Až budeme v afghánských horách bojovat za Prahu, dokážou přesněji odstřelovat teroristy uprostřed svatebního nebo pohřebního průvodu.

Zmíněný kurz správně připomíná, že pokud chceme evropským politickým a geopolitickým perspektivám porozumět, pokud se chceme opravdu vyznat v unijním právním a institucionálním systému, v jeho historickému pozadí nebo hlavních společenských trendech, musíme se zbavit jednooborové slepoty (milované třeba ekonomy nebo právníky) a nahlédnout do komplexity současné Evropy za pomoci nástrojů řady oborů. Doufám, že si přitom ujasníme i to, zda můžeme být tak úzkým a odevzdaným spojencem Spojených států, které „evropské hodnoty“ bezstarostně popírají, kdykoliv se jim to hodí.

Leták kurzu, ze kterého jsem si vybíral, patřil semestru, který před rokem skončil, a tak je zajímavé, co se od té doby změnilo. Evropské volby zareagovaly na téma, ke kterému nás dokopaly naše děti. Jde o enviromentální krizi, která může být nejen pro Evropskou unii, ale pro celé lidstvo zničující. Role Zelených proto v Evropském parlamentu posílí a promítne se to nejspíš do celé příští evropské agendy. Zelených jsou tam vlastně dva druhy. Ti větší jsou liberálové, což mi vadí, ale jejich odbornost a občanská autorita (soudě podle většiny těch českých, kteří se nedávno zformovali doma) je úctyhodná. Vedle nich je zastoupena i Severská zelená levice, ke které mám blíže. Není však vyloučeno, že Zelení zůstanou v opozici a témata si rozeberou tradiční strany, aby samy využily jejich mobilizačního potenciálu.

Také tady Česko volí moudrou nezávislou cestu a snaží se kolem ekologie a klimatu šaškovat. Každý, kdo míří mimo realitu, však musí přijmout fakt, že ztrácí strategický vliv. Bude brát jen to, co zbyde. Když nám shnije průmysl a zemědělství, ždímané do poslední kapky skupinkou transformačních miliardářů, nezbyde než dál spoléhat na sousedy, že nás uživí jako levné sluhy. Snad nám dají v neděli volno, abychom mohli běhat po náměstích a hulákat něco o suverenitě.

15 komentářů :

 1. Pane Fialo napsal jste to dobře migranty nechceme ale žádné války nepodporujeme.

  OdpovědětSmazat
 2. Že o nic nejde, o tom nás přesvědčilo samotné uspořádání voleb. Pořadatelé si nemohli ani přát, aby o něco šlo, když do voleb mohlo jít 40 stran a hnutí, tedy 40 představ o zisku hlasů a peněz na vlastní konta. To pořadatelé voleb již sami cílili k rozvratu významu voleb - což zřejmě je pro kapitál existenčně potřebné a ne jejich pozitivní význam! Když ti, co jsou odpovědní za podobu voleb u nás takovou siláž partají a snad pětistovky kandidátů na 21 míst poslanců vyrobili, jistě mysleli jen na to jak se pobaví na účet občanů a jak zvýší objem účtů vlastních! Neodpovídají za podobu voleb náhodou u nás zákony a nepřijímají tyto zákony náhodou parlamentní partaje??? A nejsou to relikty z minulosti, kdy nám vládly nejzlodějštější partaje, jaké kdy u nás byly? Ano, ukradly 7,5 bilionů Kč ze státní kasy a občanům a dalšími 2,5 biliony Kč státní kasu a občany zadlužily! Máte z toho také radost?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lidí k volbám nejdou, ale přesto je máme dva dny. Zbytečně vyhozené prachy. Stačil by jenom jeden den a pěti procentní hranice na kandidátku.

   Smazat
 3. Značnou část české veřejnosti politika vůbec nezajímá. Mají jiné priority a nebudu raději specifikovat, o jaké priority se jedná. Zbývající část české veřejnosti sice politika (občas) zajímá, ale svou energii jsou většinou ochotni věnovat maximálně na nic neřešící tlachání ve virtuálním prostoru. Jen celkem nepatrný počet občanů je ochotno se opravdu aktivně podílet na politickém životě své země. To se nám to v tom Bruselu potom vládne...

  OdpovědětSmazat
 4. Kdy konečně dojde Evropě, že je zájmem ostatních velmocí, aby hospodářsky klekla.

  OdpovědětSmazat
 5. Ten průser s těmi okupanty na D1 měl jediný cíl, strategicky zablokovat ve špičce ten tankodrom a vinu hodit na toho čobola cháááá. Sluníčkáři opět zabodovali že.

  OdpovědětSmazat
 6. odpovím krátce - do prdele.

  OdpovědětSmazat
 7. S většinou názorů bych souhlasil, ale nezdá se mi to jeho hodnocení migrace, v tom školení Quo vadis, Europa?:
  „.. naznačuje, jaká řešení by si jeho tvůrci přáli. Je dobře, že soustřeďuje pozornost na spojitost mezi uprchlíky a válkami na Blízkém východě.“
  Nechci obhajovat války na Blízkém východě, ale zde autor, sympatizant EUfrakce Evropská sjednocená levice - Severská zelená levice (GUE/NGL), nemůže překročit svůj stín. Viz vyjádření jejich předsedkyně:
  „Potřebujeme bezpečné a legální trasy pro uprchlíky a migranty, kteří směřují do Evropské unie. Třídění podle etnické příslušnosti i uzavírání hranic musí okamžitě skončit. Nemáme právo zastavovat lidi, kteří utíkají z válečných zón a před extrémní chudobou. EU musí vzít vážně naše závazky dodržování lidských práv a nalézt celoevropské řešení, založené na solidaritě a sdílené odpovědnosti.“
  Ale i ona uvádí, že válečný zdroj migrantů je pouze dílčí. Hlavním zdrojem evropurozkladné migrace, je cílené navážení obyvatel z Asie i Afriky, kde je získávají náborčí z neziskovek. V jejich newspeaku „útěk před extrémní chudobou“, ve skutečnosti, realizace kalergiho plánu.
  Neboť, tím se neléčí chudoba ve zdrojových zemích, nýbrž se ty země ještě více poškozují, odvezením těch nejaktivnějších z nich. A co to bude dělat v cílových zemích, naplánoval již Kalergi: „vznik euroasijské negroidní rasy“. Tito noví Evropané, se nejspíše budou dorozumívat nějakým celoevropským hantecem, takže národy a státy zmizí v jakémsi superschengenu, celoevropském chalifátu. P.K.

  OdpovědětSmazat
 8. Musíme se starat o to abychom v chalifátu nebyli. Tato vláda a parlament nám to nezaručují, víme?

  OdpovědětSmazat
 9. Téma Babiš: Pořád slyším, co udělal Babiš, jaké má vazby a podobně. Jen nemohu pochopit jednu věc, Babiš si dotace nepřiděluje, ty přiděluje na základě žádosti a tu někdo posuzuje. Je to nějaká komise a nic nenašla závadného. A dotace byly přiděleny chybně, tak je též zodpovědnost členů komise. Ti chodí do práce, protože asi nemají co na práci a za nic nezodpovídají. Tady je první trestní zodpovědnost.

  OdpovědětSmazat
 10. Už mě unavuje stálý odstřel Babiše, ten je tak prolustrovanej, jako nikdo jiný. Mám podezření, že se tak překrývají akce Mostecká uhelná, OKD, Diamo s lithiem atp Milý Demokratický bloku, sklapni, nebo začnu volit ANO.

  OdpovědětSmazat
 11. Vážený pane Fialo, jen na okraj k těm US vrtulníkům: Ty netrefí pomalu ani ten svatební průvod, protože to jsou lehké transportní vrtulníky, které můžou nést i trochu neřízené výzbroje, ale místo části výsadku bojovníku. Jediný, kdo ty vrtulníky u nás potřebuje, je jejich výrobce Bell. Tomu totiž končí obří kontrakt na tyto vrtulníky (a jejich bitevní verzi) pro US Marines, kteří jsou jejich jedinými uživateli na světě. Takže pokud je Bell někomu nevnutí, tak bude muset zavřít výrobní linku. Od loňska jeho náhončí ukecali několik států na koupi, ale vždy symbolické jedné letky té bitevní verze. Více a i těch transportních si objednalo jen Rumunsko, které ale mají USA už dokonale „osedlané“. Nikdo jiný ty transportní vrtulníčky nechce, protože v této kategorii se i v EU nabízí několik nejméně stejně kvalitních strojů, ale hlavně podstatně levněji a, což je ještě důležitější, domovské státy jejich výrobců si nekladou současně s prodejem tvrdé vojenskopolitické podmínky jako USA. Ty např. chtějí, abychom vyřadili bitevní vrtulníky Mi-24/35, přestože ty jsou jednak zbraňovým systémem s největší palebnou silou v rámci naší armády, jsou schopny nést také 8 bojovníků jako ten Bell, ale navíc 1.500 kg neřízené a řízené výzbroje, takže jsou i velmi účinným systémem boje proti tankům a dalším pozemním cílům jednak po modernizaci v půli životnosti (to se tak u takových zbraní dělává) jsou schopné plnohodnotné služby ještě nejméně 12 let, ale i více. Ale my ty víceúčelové bitevní vrtulníky (17 ks), jistě po uctivé a úpěnlivé prosbě USA, vyřadíme a koupíme 12 ks lehkých transportních vrtulníčků, které místo části výsadku mohou nést pár kilo neřízené výzbroje (ovšem pokud za její dodání ještě připlatíme!). No nekupte to za pouhou miliardu za kus…

  OdpovědětSmazat
 12. Možná je bude potřebovat pošta na dopravu balíků.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.