Reklama

pondělí 20. května 2019

Rozhovor se sociologem Petrem Hamplem: Průměrný volič SPD je dnes o dění v Evropě informován lépe než pan Švehla z Respektu. Hovoří Petr Hampl, kterému aktivista zmařil přednášku

20.5.2019   ParlamentníListy
Sociolog Petr Hampl si opět prožil peripetii se zrušením své přednášky po intervenci jednoho aktivistického studenta. „Na jedné straně jsou aktivisté, kteří se nutně potřebují zviditelnit, a tudíž si vymýšlejí stále absurdnější požadavky. Na druhé straně úředníci a politici, kteří se jim neodváží postavit,“ říká k tomu sám sociolog. Taková situace podle něj nemůže skončit dobře.V posledních dnech byl kolem vás opět rozruch, když byla po intervenci nějakého studenta zrušena vaše přednáška v Brně. Napsal jste k tomu, že „pár aktivních studentů sociálních věd se potřebuje zviditelnit, napíšou urážlivé e-maily a vedení knihovny se okamžitě podřídí“. Kde hledat zdroje této neochoty bojovat s aktivismem radikálů?

Nejde o pár postpubertálních aktivistů. Na podporu takových fašistických praktik jsou vydávány miliardy korun – ze státního rozpočtu ČR, z rozpočtu EU i z nejasných zahraničních zdrojů typu Open Society či Aspen. A také od bank a korporací.

Ředitelka knihovny ví, že když se nátlaku nepodrobí, riskuje útoky ze strany médií, jejichž redaktoři jsou často napojeni na stejné zdroje peněz. A podržela by ji primátorka? Pochybuji.

Proč si to o brněnské primátorce Markétě Vaňkové myslíte?

Podívejte se na její životopis. Profesionální funkcionářka, která nikdy neměla žádný výrazný názor, nikdy nepodstoupila žádný výrazný konflikt. Tím netvrdím, že třeba není schopná manažerka, ale těžko můžeme očekávat, že by se postavila případné mediální kampani. Není zvyklá bojovat. Perfektně zapadá do nové fialové ODS. To není nic proti brněnské primátorce. Takových politiků máme stovky a tisíce včetně těch na nejvyšších postech.

Narazili jsme na mechanismus destrukce, který postihuje celou zemi. Na jedné straně jsou aktivisté, kteří se nutně potřebují zviditelnit, a tudíž si vymýšlejí stále absurdnější požadavky. Na druhé straně úředníci a politici, kteří se jim neodváží postavit. To nemůže skončit dobře.

Umlčování nepohodlných hlasů pod heslem obrany před dezinformacemi je velkým fenoménem současné veřejné diskuse. Co tato snaha vypovídá o těch, kteří tuto kulturu umlčování pěstují?

Víte, když se objeví úplně nový výraz, jsou jen dvě možnosti. Buď se objevila taky nějaká úplně nová skutečnost, kterou nejde popsat dosavadními slovy. Nebo se nás někdo pokouší podvést.

Že někteří lidé lhali, to je tu po tisíciletí. K tomu tedy nový výraz nepotřebujeme. Někdo se nás tedy pokouší ošidit. Takzvaná „obrana proti dezinformacím“ znamená, že občané nemají mít právo kriticky posuzovat státní propagandu, případně propagandu nadnárodních neziskovek.

Pojďme si celou koncepci „dezinformací“, šířenou v teoretické rovině zejména brněnskou skupinou kolem Miloše Gregora a Petry Vejvodové, rozebrat z pohledu sociologie. Lze vůbec kategorizovat informace na ty dobré a společensky prospěšné, a proti nim špatné a společensky škodlivé? A pokud to připustíme, je ještě udržitelné zachování svobody myšlení?

Skupina studentů, kteří zjevně neprošli ani základním kurzem logiky, poučuje lidi s celoživotní zkušeností, jak mají správně myslet. A ti studenti k tomu nepotřebují žádné hluboké studium, prostě se naučí pár pouček.

Otevírá to otázku, čím strávili roky studia. To, co předvádějí, to se průměrně inteligentní člověk dokáže naučit nejdéle za hodinu. A oni si nepřipadají trapně!

V poslední době jsme svědky zpochybňování volebního práva. Zástupce šéfredaktora Respektu Marek Švehla rozjímal na Facebooku o tom, že by mohlo být řešením zavedení jakýchsi voličských testů, kterými by voliči SPD nedokázali projít (pak to smazal a obvinil všechny reagující, že nepochopili, že to byl jen vtip). Režisér Jan Hřebejk zcela vážně vyzývá „všechny co si myslí, že do Evropy nepatříme a že bychom měli odejít a že dřív bylo líp“, aby k eurovolbám vůbec nechodili. Je podle vás reálné, že dalším krokem pacifikace nepohodlných bude útok na jejich volební právo?
Vývoj jde jinou cestou. Formálně ponechat volební právo, ale přenést veškerou moc z dosahu voličů. Volič si pak může vybrat, jestli jeho zástupce bude mít úhledný účes, dredy nebo pleš, ale to je taky všechno. Už dnes má úzká skupina neziskovek větší vliv na politické rozhodování než 8 milionů voličů.

Mimochodem, průměrný volič SPD je o dění v Evropě informován lépe než Marek Švehla. To není nadsázka. V poslední době jsem byl několikrát svědkem, jak se do internetových diskusí o tématech jako migrace a islám zapojili poloprofesionální „bojovníci proti fake news“. Ukázalo se, že jsou absolutně neinformovaní, vzbuzovali posměch a nebyli schopni jiných reakcí než iracionálních výkřiků typu „všechno je to lež“.

Nesmíme totiž zapomínat, že lidé typu pana Švehly tu nejsou od toho, aby chápali, co se děje. Jejich práce spočívá v tom, aby odrazovali lidi od zjišťování faktů. Nedokážou ani postavit vlastní názor proti názoru voličů SPD. Jednoduše proto, že jejich názorem je to, co se zrovna usneslo ve vedení nějaké sorosovské nadace. Nikdo z těch lidí nedokáže říct, co bude správný názor zítra.

Došlo by tedy k tomu, že by pan Švehla neprošel, a voliči SPD ano?

Myslím, že pan Švehla si nepředstavuje skutečné vědomostní testy. Spíš by nechal testovat lidi podle toho, jestli zastávají ten názor, který je momentálně správný. A v tom je nepřekonatelný, to nepochybně.

Ukažme si to na příkladu z poslední doby. Momentálně správný názor říká, že ministryně Benešová je hrozbou pro české soudnictví. Nikdo nedokáže říct proč, ale je to politicky korektní názor. Tak se demonstruje a píší se desítky komentářů. Teoreticky se ale může stát, že by se paní Benešová dohodla s pár aktivisty, a potom že začne být politicky korektní názor, že ta stejná paní Benešová je nadějí českého soudnictví. Ti stejní demonstranti budou na stejném náměstí povykovat na její obranu, a ti stejní řečníci budou pronášet plamenné projevy o její úžasnosti. Není v tom žádné osobní přesvědčení, jen mentalita stáda.

V posledních dnech je všude plno pána jménem František Vrábel. Ten je představován jako „datový analytik“ a živí se tím, že shromažďuje mediální obsah a v něm „detekuje rizika“. Tedy v podstatě totéž, co dělají neziskové organizace typu Evropské hodnoty nebo Manipulátoři.cz. Pan Vrábel tak činí v rámci své firmy Semantic Visions. Ta ale čerpá veřejné prostředky z grantů, v poslední době dostala 250 tisíc dolarů od vlád Velké Británie a USA za účelem „boje proti dezinformacím“.
Nezlobte se, ale kdybychom se měli jednotlivě věnovat každému, kdo si vezme grantové peníze, vykazuje úplně zbytečnou činnost a papouškuje do médií předepsaná hesla, strávili bychom tu několik dnů. Pojďme k nějakému zajímavějšímu tématu.

Nicméně je tu ta zvláštní situace, kdy tu máme boj proti dezinformacím financovaný z veřejných zdrojů, ale pokud by jej někdo zpochybnil, může se mu odpovědět, že v rámci svého soukromého podnikání si pan Vrábel může dělat, co chce, jak pravidelně slýcháme na námitky proti mazání příspěvků na Facebooku. Jak těmto snahám – využít rozostření veřejného a podnikatelského zájmu k omezování svobod – čelit?

Především se musíme zbavit mylného chápání toho, co je soukromé, a co není. Když si někdo něco napíše na okno svého bytu, na svůj facebookový profil nebo na dveře své provozovny, je to jeho soukromá záležitost a jeho právo na svobodu projevu musí být bráněno jakožto posvátné. Když mamutí korporace začne šikanovat lidi a bránit svobodné diskusi, je čas proti ní zasáhnout. Občanská práva mohou být vztahována jen na občany. Židle, květiny, knihy, podniky, neziskovky ani knihy žádná občanská práva nemají.

Státy podnikům poskytují bezpečné prostředí, vymáhání smluv, infrastrukturu, vzdělané zaměstnance a mnoho dalšího. Podniky mají naopak podnikat, vydělávat, platit daně, vytvářet pracovní místa, a dodávat produkty. Pokud začnou místo toho útočit na občanské svobody, je povinností státu zasáhnout stejně jako proti jakémukoliv jinému zločinnému spolčení.

Když jsme u toho prolínání podnikání a veřejné činnosti. Před pár dny vyvolal rozruch senát Ústavního soudu, když podpořil hoteliéra, který odmítl v reakci na události na Krymu ubytovat ruské turisty. Ve svém nálezu ÚS také napsal, že podnikání nemá být jen zdrojem zisku, ale také prostředkem realizace a uspokojení podnikatele, včetně toho, že svým podnikáním bude přispívat k úsilí o „obecné dobro“. Jak se na takovou podporu pronikání politických postojů do spotřebitelských vztahů díváte z pohledu sociologa?

Na zmíněném rozhodnutí je děsivé to, že se soud veřejně  ... ... ...

(celý text rozhovoru najdete zde)

25 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:55 Ta vaše loutka s přehazovačkou vyhrožuje Íránu zničením pokud se bude bránit. Ty samé výhrůžky použil na KLDR. Írán nejsou jen fousatí s kalachama ty vás konečně pořádně rafnou do těch pruhovaných zadků.

   Smazat
  2. Ad 7:55
   Na co jedete, že by pervitin? Anebo nějaký nový americký vynález, který učiní mozkový výplach do konce života?
   Morave

   Smazat
 2. Pan Hampl
  patří, bohužel,k těm výraznějším a známějším postavám,
  které jsou v současné ČR v naprosté menšině.

  Je mnoho dalších, kteří publikují a diskutují v jiných,
  než veřejnoprávních médiích a to jen proto, že do ČT a rozhlasu nejsou zváni, neboť tam o jejich, prý pravicové
  populistické názory nikdo nestojí, stručně řečeno :
  nejdou s proudem.

  Z celé "slavné V4" je to v realitě pouze Maďarsko,
  kde se podařilo výrazně zredukovat rozkladný vliv politických neziskovek.

  ABSURDNOST financování různých "aktivistů" ze státního rozpočtu a povykující dav těch,kteří vlastně protestují proti těm, kteří je formou grantů podporují,
  to prostě nevymyslíš...!
  Soros a Co. si mnou ruce, jak jim to v té ČR dobře klape,
  vždyť ani v nedávné minulosti tomu nebylo jinak, rodiče
  dnešních rebelů nenáviděli USA a kapitalismus, milovali tehdejší SSSR na věčné časy a nikdy jinak a jejich potomci
  naskočili na vlnu přesně opačnou.

  DNA prostě neoblafneš...

  OdpovědětSmazat
 3. Kretén z ameriky právě vyblil svoje každodenní zvratky. Pod každým článkem můžeme očekávat zvratky tohoto kreténa - čvachtá už do všeho, o současných poměrech v ČR ví lautr hovno, nic neviděl, nikoho nezná, ale žvaní a žvaní ty svoje nesmysly, ať se hodí k článku nebo ne. Proč není možné takového blba, který je na diskuzích obtížný jako obtížný hmyz nějak zablokovat, aby se tady ty čvachtanice neobjevovaly? Server Novinky takovou možnost má.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi by šlo zablokovat přístup z jeho IP adresy, z které uráží. A taky Cemperovi.

   Smazat
 4. Slušné Slovensko chce odvolať ministerku kultúry, jej stopka financovaniu pochodov LGBTI je podľa nich znakom klérofašizmu
  https://www.hlavnespravy.sk/hnutie-za-slusne-slovensko-chce-odvolat-ministerku-kultury-jej-stopka-financovaniu-pochodov-lgbti-je-podla-nich-znakom-klerofasizmu/1761594

  Ať si protestují či stávkují, ale každý za svoje. Kdy premiér Babiš zarazí příspěvky neziskovým organizacím. Staří důchodci mají důchody-žebračenky či dětské domovy nemají peníze. Ať to dá tam. Proč studenti demonstrují za změnu klimatu, ce skutečnosti je jim to jedno. Ten den nechytnou "kouly" a výsledky studia se ukazují při maturitách, 20% neúspěšných.

  OdpovědětSmazat
 5. Pan Hampl má naprostou pravdu kdo čte ten ví co se děje u nás i ve světě.

  OdpovědětSmazat
 6. Pan Hampl je velmi chytrý a umí se skvěle vyjadřovat, kéž by měla republika takových lidí více..

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jo ubožák cemper už teď imámové na západě vyřvávají že ta země bude jejich. Pokud by se sem dostalo sta tisíce migrantů tak Český národ zmizí. A nastoupí islám středověk právo šaría. Třetina Afričanů uvažuje o emigraci to jsou miliony lidí. NEVĚŘTE PRAVDOLÁSKAŘŮM ANI SLOVO.

   Smazat
  2. @admin: Prosím smazat tupé individuum 10:29

   Smazat
  3. Paříž: Islámský řidič autobusu odmítl vyzvednout ženu kvůli krátké sukni:

   http://svobodnenoviny.eu/pariz-islamsky-ridic-autobusu-odmitl-vyzvednout-zenu-kvuli-kratke-sukni/

   Dánský politik zatčen kvůli údajnému sdílení videa, na němž džihádisté řežou hlavy dvěma skandinávským turistkám:

   http://svobodnenoviny.eu/dansky-politik-zatcen-kvuli-udajnemu-sdileni-videa-na-nemz-dzihadiste-rezou-hlavy-dvema-skandinavskym-turistkam/

   52 migrantů vzalo útokem hraniční plot ve Španělsku, čtyři důstojníci zraněni:

   http://svobodnenoviny.eu/52-migrantu-vzalo-utokem-hranicni-plot-ve-spanelsku-ctyri-dustojnici-zraneni/

   Smazat
 8. Václav Klaus mladší:„Co jste ještě ochotní strpět? Resp. Co jsme ještě ochotni strpět?“ ptá se řečnicky politik a dodává: „Banda darebáků žene naši republiku k soudu, respektive k parodii na soud. Za to, že chceme sami rozhodovat o tom, kdo u nás bude žít.“ A přidává proroctví: „Strašné, ale přijde den, kdy bude Česká republika zase suverénní zemí!“

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Darebaci-Klaus-ml-zatim-nejdrsneji-o-EU-A-uz-vi-co-se-stane-582101

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. EU udávají vlastní zemi i Piráti. Ale jejich mladých voličů se přesto najde dost - protože marihuana k hulení.

   Smazat
  2. Nejen marušku ale i tvrďaky !!!

   Smazat
 9. K těm aktivistickým studentům. Jsem už postarší a tak si myslím, že dříve než začnou být mládežníci aktivističtí měli by se naučit alespoň základům slušného chování a pak jít demonstrovat svůj názor a to zásadně mimo vyučování. K tomu slušnému chování patří, alespoň si myslím i uvolnění místa v dopravním prostředku starším lidem k sedění. Přestože jezdím autobusem poměrně často, ještě jsem nezaznamenal, že by takový mládežník ráčil pozvednou svou lenivou zádel a to místo uvolnit. Takže aktivisté máte se co učit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:54 Haranti jsou takoví, jací jsou jejich rodiče. Poslechněte si někdy svoje sousedy.

   Smazat
  2. 11:07 To je taky pravda. Dnes dostal učitel facana od žákyně základní školy. Pamatujete, že by si za socíku dítko školou povinné, něco takového dovolilo bez drsné reakce? A divíte se tomu, když i političtí funkcionáři jim jdou příkladem, a vyhrožují podřezáním prezidenta?

   Smazat
 10. noviczech
  ...na zmíněném rozhodnutí je děsivé to, že nebudu prodávat potraviny těm co lžou, kradou a zabíjejí!!! ..nebo mají jiný přízvuk v české řeči!!! Kolik lidí by umřelo hladem!!! Hloupá Česká republiko ..publilo by se mi z toho!!!
  ...je někdo, nebo něco, co zavede v této zemi pořádek a rozum? A nebo to opravdu musí skončit tím nejhorším, dělíme se opravdu pomalu na ovce a kozly? Na zrno a koukol??? Asi jo....
  ... :-(((

  OdpovědětSmazat
 11. noviczech
  ...ještě dodatek, my si stěžujeme na druhou kvalitu potravin, co chodí ze západu, ale čech čechovi oko vyklovne, vždyť české firmy sami pro svůj trh produkují odpad-otraviny, opravdu otraviny, co se nedají jíst! A to si stěžujeme na přihlouplé studenty! Kdo zastaví ten “BORDEL" co udělali zodpovědní-nezodpovědní politici v této zemi za 30 roků? Najde se někdo???

  OdpovědětSmazat
 12. Indiánům nevládl náčelník, ale rada starších. Mladí, nezkušení a současně pitomí museli držet hubu a krok. Zevnitř je takový společenský systém nerozložitelný a indiáni to dobře, na rozdíl od nás, věděli.

  OdpovědětSmazat
 13. Odpovědi
  1. Hmm, tak nějak se mi nechce, poslední dobou, bez prověření věřit zprávám současného Ministra vnitra... ani jeho ministerstva. Personál zdaleka není apolitický a plní i politické úkoly... z "Brusele" a z Na tržišti. Samozřejmě zprostředkovaně.

   Smazat
  2. Ono je vcelku jasné, kdo je zmatený ubožák

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.