Reklama

středa 15. května 2019

Rusko obvinilo USA z nahromadění obohaceného uranu v Íránu!

- kou -
15. 5. 2019 PrvníZprávy
Sankce uvalené Spojenými státy proti Íránu v konečném důsledku brání provádění bodů Společného komplexního akčního plánu a Írán nemůže ze země vyvážet obohacený uran a těžkou vodu.
Uvedl to ředitel oddělení ruského ministerstva zahraničí pro nešíření a kontrolu zbrojeníVladimír Jermakov.


Spojené státy před rokem oznámily odstoupení od jaderné dohody s Íránem a obnovení všech sankcí proti této zemi.

„Nezáleží na tom, jak cynicky to zní, ale Teherán dělá přesně to, k čemu ho Washington vyzval svými nedávnými „jadernými" sankcemi, Američané znemožnili export přebytečného obohaceného uranu a těžké vody do zahraničí, a nyní je Írán shromažďuje a chyba leží zcela na Washingtonu,“ zdůraznil Jermakov.

Spiegel: Írán se ptá - co dělá EU, kromě vyjádření lítosti?

Zároveň objasnil, že „parametry jaderných aktivit v Íránu jsou v současné době plně v souladu s požadavky jaderné dohody“.

„Na rozdíl od Íránu, který nikdy smlouvu neporušil a souhlasil s tím, že podnikne bezprecedentní kroky k zajištění transparentnosti svého jaderného programu v rámci tzv. „jaderné dohody“, úsilí USA podkopat klíčové mezinárodní dohody, které podporují regionální a globální bezpečnost, představují skutečnou výzvu nešíření jaderných zbraní,“ citovala diplomata RIA Novosti.

Jermakov poznamenal, že „naneštěstí taková destruktivní politika USA nenachází správnou reakci mezinárodního společenství“.

„Minulý rok Rusko a Čína připravily pracovní dokument na podporu jaderné dohody. Evropané a další američtí spojenci se báli přijmout naší iniciativu. Smutný výsledek tohoto postoje je nyní známý," dodal ruský diplomat.


(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.

3 komentáře :

 1. Česká politika na nové poměry v mezinárodních vztazích absolutně nereaguje. Naše politická reprezentace je buď naprosto debilní, nebo prostě zkorumpovaná a slouží cizím zájmům. Docela "obyčejní" lidé si přitom zcela jasně uvědomují, že mezinárodní právo je v troskách a vztahy mezi státy se začaly řídit právem silnějšího. Nevidím žádný signál, že si naši (?) představitelé danou situaci uvědomují a připravují opatření, která by alespoň částečně snížila nebezpečí, která ohrožují státní a národní existenci. Místo toho se česká politika utápí v kabaretních půtkách a pouličním šaškování (viz "boj Pražanů" proti demokraticky zvoleným představitelům, kteří jim z různých důvodů nevoní), zcela okrajových banalitách, osobních nevraživostech a sporech, slouhovských gestech a podbízení. Trapná, nechutná podívaná a na obzoru žádná podstatná změna...

  OdpovědětSmazat
 2. Tak to budou mít páni blbečci z usa Írán si vytvoří vlastí jaderné zbraně.

  OdpovědětSmazat
 3. V této souvislosti nejde nevzpomenout na jaderný program Izraele. O kterém se v té době i přes jeho utajení ve světě vědělo stejně tak, jen si nikdo nedovolil ani špitnout, natožpak preventivně příslušná zařízení v Izraeli rozbombardovat. Asi tak, jak k takové pošetilosti-zhůvěřilosti často nabádá např. i prezident Zeman.
  A tak má dnes Izrael své A-navštívenky, kterými hodlá láskyplně "obšťastňovat" své okolní úhlavní "partnery".
  Beztrestně a bez sankcí.
  Divnej svět! ...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.