Reklama

čtvrtek 30. května 2019

Ruský ministr zahraničí S. Lavrov

Lavrov okomentoval politickou krizi v Rakousku

© Sputnik / Grigoriy Sisoev
30.5.2019 Sputnik
Hlava ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov okomentoval situaci kolem skutečné politické krize v Rakousku. Uvedl, že odvolávat se na zásah Ruska je dnešním trendem, a že Moskva vyzývá novináře k objektivnímu hodnocení.

„Co se týče rusky mluvící bosenské studentky, myslím si, že všechno je tady očividné. Rusofobie je nyní v módě, protože můžete získat nějaké pozitivní dividendy od starších bratrů a svést vše na Rusy podle principu „highly likely“, který (pozn. britská premiérka) Teresa Mayová nejednou oznámila,“ uvedl Lavrov.

Ruský ministr také upozornil na to, že „svobodná média na Západě“ aktivně převzala verzi o ruském původu této dívky a později ji označila za rusky mluvící, a pravidelně o tom připomínala. Ale prakticky se o tom přestalo mluvit, když se objevila informace, že studentka pochází z Bosny. V této souvislosti Lavrov vyzval média, aby byla vždy objektivní.

Situaci také okomentovala oficiální mluvčí ruského MZV Maria Zacharovová. Podle ní německá média informace o zásahu Ruska podávala nedvojsmyslně a pak se ukázalo, že jde o inscenaci v rámci informační operace. Diplomatka dodala, že Moskva zahájí vlastní vyšetřování, o jeho závěrech sdělí OBSE.

„Hlavní otázka však zůstává otevřená: kdo tak hrubě zasáhl do vnitřních záležitostí Rakouska, a využil jako nástroj „nezávislý“ německý tisk! Evropo, probuď se!" napsala Zacharovová na Facebooku.

Týden před volbami do Evropského parlamentu největší německá média zveřejnila příspěvky, v nichž se tvrdilo, že vicekancléř Heinz-Christian Strache projednával možnost nákupu mediálních aktiv s cílem ovlivnění voleb s jistou „Ruskou“, která je podle slov Stracheho občankou Lotyšska. Dívka byla médii také označovaná za neteř ruského oligarchy a později za studentku z Bosny a Hercegoviny.

Přitom samotná média, která skandální materiál uveřejnila, poukázala na to, že natočená schůzka byla „nastraženou léčkou“ na politika, který vystupuje spolu se svou Svobodnou stranou Rakouska za zrušení protiruských sankcí a za normalizaci vztahů s Moskvou. Strache, který označil tuto situaci za cílevědomou politickou vraždu, musel podat demisi.

V pondělí kvůli Stracheho skandálu rakouský parlament vyslovil nedůvěru vládě kancléře Sebastiana Kurze. Toto rozhodnutí podpořila Sociálně demokratická strana Rakouska (52 poslanců), Rakouská strana svobody (51 poslanců) a strana JETZT (7 poslanců). Je to první případ od roku 1945, kdy parlament země odvolal kancléře. V úterý rakouský prezident Alexander Van der Bellen jmenoval prozatímní vládu pod vedením vicekancléře a ministra financí Hartwiga Lögera.13 komentářů :

 1. Nic než komedie na odvolání nepohodlné vlády u nás též vykřikují o Ruských agentech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co očekáváte od podvodné Euroatlantické "demokracie", která pro dosažení svých politických cílů, je schopná vyvraždit jakékoliv množství i vlastních obyvatel?

   Vymazat
 2. Ten jednoduchy scenar,ktery porad maji je uz otravny.Meli by vymenit scenaristy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč když je účinný.Dokud lidi nepochopí bude se používat stále.Možná by šel zhatit,ale to by lidi museli jít podpořit vládu,což se nestalo.

   Vymazat
 3. Nemysleme si, že snad tzv. "demokratický blok partají" v ČR pracuje jinými metodami, ostatně jak by mohl, když je řízen ze stejné centrály vládnoucí diktatury kapitálu. Prostě pravda, právo, spravedlnost jsou nepohodlné a musí být velice solidní organizace, aby se je dařilo v zárodku zprovodit ze Světa, neb je jinak ohroženo bytí kapitalismu a jeho nenažranosti (potřeba "růstu růstu").

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Lavrov, vyzývat novináře k objektivnímu hodnocení? Proti Rusku se tohoto nedočkáte. U nás Putin zabránil tomu aby se do EP dostal Štětina, který tak hrubě mluví o kdysi jemu milovaném Rusku. Už není potřebný ani pro STB ani KGB. Asi podpořil generála Blažka. Ale to jsem jeho zakroužkováním udělal i já a Putin mi ruku nevedl.

  OdpovědětVymazat
 5. Nakonec, ač nejsem voličem žádné z vládních stran,
  musím ocenit naši politickou scénu jako nikoliv nejhorší
  v té všeobecné evropské ubohosti.
  Tato pochvala jde na vrub prezidenta, který je na té šachovnici velmi stabilizující silou.
  PB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravil propanbutan nebo olovo ?

   Vymazat
  2. 14"25 Komentoval trouba, nebo hlupák ? V.J.H.

   Vymazat
 6. Hlavně, že máme ty svobodné volby a máme je nejenom my, ale i agenti spřátelených mocností.

  OdpovědětVymazat
 7. Ta situace v rajchu východním mi připomíná americký film,
  kdy dva amíci hrají dva boxery, kdy jeden co by jako rus
  je bit jak žito. A pak ten američan s vlajkou pfrugů a chvěst
  za šílených ovací předvádí tu nadřaženost ...nad američanem.

  OdpovědětVymazat
 8. Nakonec se už ani nedivím, že RF nechce jednat s demo Západem. Na ně platí jen síla, ČLR už také na přišla a Indie bude k tomu dotlačena. Silná US armáda před 2 roky plula ztrestat KLDR a zase rychle odplula, protože Severní Korea prolásila, že se bude bránit a napadne US-armádu v Jižní Koreji, v Japonsku a na Filipínách. A hned byl klid.

  OdpovědětVymazat
 9. To nejlepší na konec, vrabcí štěbetali, že bude založen Demokratický Super Blok - tandem Telička + Štětina.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.