Reklama

pondělí 13. května 2019

Vojensko bezpečnostní komplex USA si zlého nepřítele – když není – musí vyrobit. Ale co my s tím?

Lubomír Man
13.5.2019
Když prezident USA Dwight Eisenhower v lednu 1961 končil svůj úřad, varoval ve svém projevu na rozloučenou svou zemi před sílící mocí vojensko-průmyslového komplexu USA (dnes nazývaného komplexem vojenskobezpečnostním). Šlo o výrok, který se dle britského listu the Independent stal nejzásadnějším varováním v historii lidstva, které ovšem ti, jichž se týkalo, odmítli vzít na vědomí. 

Zbrojení se totiž během 2. světové války stalo natolik výnosným kšeftem, že vzdor Eisenhowerovu výzvě se v USA nezačalo o jeho omezení nikdy ani uvažovat, a zbrojilo se vesele dál, jako kdyby se v Evropě i Tichomoří i nadále střílelo a bombardovalo jako kdysi ve Stalingradu či na Okinavě. A bylo-li tempo tohoto vyzbrojování už tehdy úctyhodné, pak se po 11. září 2001 (útok na budovy WTC v New Yorku), stalo neslýchaným. To už mezitím vojenskobezpečnostní komplex USA prorostl do struktur vládních a státních, a to, co bylo dobré a prospěšné pro komplex, začalo být dobré a prospěšné i pro vládu a stát. Komplex a vláda byli stále více a více tímtéž, až vývoj došel tak daleko, že nejvyšší představitelé komplexu Dick Cheney a Donald Rumsfeld zasedli i do nejvyšších funkcí vládních. (Jen mimochodem – nebyl na místě hořících budov Světového obchodního centra v New Yorku v r. 2001 prezident Bush ml. ale byl tam Cheney, a to i v okamžiku, kdy se přesně do svého půdorysu zřítila po Dvojčatech též jen mírně prohořelá železobetonová budova č. 7, do které vůbec nic nedrclo, a která se schoulila k zemi až 17 minut poté, co její zkázu oznámila britská BBC). Jak to jen ti fešáci z BBC mohli dopředu vědět?

Jak tedy vidno, práce ve prospěch komplexu se neodbývala, a díky ní představuje dnes vojenský rozpočet USA už 50 procent celosvětových obranných výdajů. A jak uvedla Eisehowerova vnučka Susan v listu Washington Post, obranné výdaje Ameriky vzrostly od roku 1961 (a to i po započítání inflace), o 119 procent, čili více než dvakrát. Roční rozpočet komplexu USA dosáhl tak dnes 1,1 bilionu dolarů, a aby se ještě dál zvyšoval, což se ze strany komplexu a tím i vlády považuje za nezbytné, je zásadně nutné zvyšovat i úděsnost a děsivost nepřítele, kvůli němuž se ona kolečka zbrojního průmyslu tak utěšeně točí.

Po 11. září 2001 se dostalo cti být tímto nepřátelským netvorem Střední východ, který byl ovšem v několika málo letech zbombardován a vystřílen natolik, že přestal coby přízračný sok a vrah Ameriky vyhovovat – a bylo tedy nutné porozhlédnout se po nepříteli novém a pokud možno ještě strašidelnějším. A výběr byl nasnadě – bude to země dost velká i mocná na to, aby vytvořila hrozbu velkou a hlavně i trvalou – a tedy Rusko.

A šlo se na věc. Do kyjevského Majdanu se vrazilo 10 miliard dolarů s výhledem, že Rusko si na ukrajinské půdě buď nechá posun amerických raket do bezprostřední blízkosti Moskvy líbit, a nepodnikne nic ani poté, co se Američané usadí na Krymu a uzmou tak Rusku jeho jediné teplé moře zvané Černé. Anebo si tohle všechno líbit nenechá, postaví se na zadní, ale i pak to bude pro vojenskobezpečnostní komplex i USA ou kej, protože západní presstitutky v tu ránu učiní z Ruska agresora, jakého matička Země ještě nenosila. A aby toho tento netvor neměl na hrbu málo, nasadí se na něj navíc příběh Russiagate, vyprávějící o tom, že Trumpa zvolil americkým prezidentem vlastně Putin. Ten se na obálkách amerických časopisů bude zobrazovat jako Hitler s knírkem, a hromadně se rozšíří pověsti i o chystaném ruském útoku na Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko a na Evropu vůbec atd atd. Že současný vládní dluh USA mezi tím díky tomuto válečnickému mumraji vzroste do výše 14 bilionů dolarů a každým dalším dnem poroste o další miliony, nechme stranou, protože ono je toho i na velkou zemi už i tak dost.

Takže shrnuto: Jakkoli úděsná je představa, že pro prospěch jednoho sektoru americké ekonomiky se někomu zjevilo nezbytné učinit z Ruska toho nejdivočejšího agresora, přece jen pro někoho může být tato uměle vytvořená představa užitečná. A to právě pro lidi, jež jsou v komplexu zaměstnaní. Jsou jich statisíce a možná i miliony a jedině jim by konstrukce o hodné Americe a zlém Rusku, jakkoli zvrácená a nepravdivá, mohla v existenčním smyslu vyhovovat.

Ale přenesme se k nám. Pro koho u nás, pro jakou vrstvu našich lidí je prospěšné představovat Rusko jako obludu, která se na nás chystá vrhnout a trhat. Cožpak i u nás existuje nějaký vojenskobezpečnostní komplex, zaměstávající statisíce lidí, který potřebuje neexistující ruskou hrozbu k tomu, aby rostl a vzkvétal?

Nesmysl! Takže proč i my musíme malovat ruského čerta na tabule našich škol? Proč i my musíme dělat obludu ze země, která netouží po ničem víc než po přátelství okolního světa a tedy i po přátelství našem. To proto, že nás kdysi vytrhl z tlamy, ve které jsme měli jako národ i jako živoucí lidé zmizet? To proto odmítáme jeho ruku, napřaženou k nám s přáním, abychom ji stiskli?

Jistě, možná byla a možná dosud i je tato česká rusofóbie výhodná pro kariéru generála Pavla, možná dodala chybně cílený elán panu Koudelkovi z BISu a jeho stejně laděnýo podřízeným, možná vytvořila výhodné politické pole pro prozápadní patolízaly typu Kalouska a dalších, možná přináší Sorosovy miliony do našich mainstreamových médií i do kapes jejích šéfredaktorů, ale propánakrále, vždyť to všechno je vrstva národa tenká jak papír. To pro ni se chováme jak loutky, cizíma rukama ovládané? Jako hanebníci, neschopní rozlišit dobro a zlo, upřímnost a faleš? A potlačující v sobě pravdu, jejíž Husovu oslavu jsem si s velkou hrdostí přečetl kdysi i ve sborovně jedné skotské školy?

Opravdu jsme rozhodnuti tohle velké z naší tradice a historie vyhodit do popelnice?

Ale proč? Pro lež? To je ten artikl, jehož sdílení se po nás dnes tak vehementně žádá? ?


- - -

27 komentářů :

 1. od Iránu a okolních států dostanou zasraní američané konečně pěknou nakládačku aby už nestrkali rypák do cizích regionů

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak Mister Trump zase o rozum , prisel s podminkou a pochybnosti,ze kdy nejakej vubec mel..
   Davy USA presidentu se vyznacuji tim, ze jsou neco jako rat terrirers, kteri na rozkaz se zacnou trast nenavisti ,zurive stekat a s radosti , ze mohou vyplnit Panuv prikaz "Trhej", a slepe vrhaji se tam kam je jim ukazano a rozkazano.
   A ze potom dostane nazrat.
   Nic jinyho v nich neni. Jako rada tech pred nimi..Posedlost erotomanii taky neskodi. Casto jsou voleni miliardari z Las Vegas a vime , kdo to tam vybudoval..
   A tak plne ochocenej dnes a vycvicenej Trump /dukazy a fakta o tom pribyvaji/se riti na Iran prave ted. Kdyz sliboval ,ze se bude zabyvat pouze Amerikou , the First.
   Svadely se pogromy pouze na rusy a cara , ale pravda se jevi na povrchu.Dnes vime ,proc straze v koncentracnich taborech byly z ukrajincu.Maji ale ted vyjimku a mohou dnes besnit povolenym nacismem a antisemitismem. Pod vladou vzdy zidu.
   Dale pogromy se odehravaly prevazne take v Polsku..
   Drive se soutezilo o Zlatou mriz rozvraceni a pomlouvani soc. zrizeni a dnes je nejvyssi cena Zlate mrize nenavist ,rasismus a Antisemitismu..
   A polaci se zapojili s nadeji na velmi dobre umisteni.
   Na dnesni prikaz Izraele , aby konecne zacali platit 300 miliard /opravdu/, za to jak ublizovali po staleti zidum. Clovek si vzpomina co to dalo prace se zbavit zidobolsevika v Polsku ..A k cemu a kam ,ze je to statecne hrdinstvi je zaveklo..A tak se ted polaci stali Antisemity a nenavistniky na c.1 a cilem agrese vsech organizaci OSN,EU komise pro lidska prava v miliardovych hodnotach a medii a dalsich tisice vlad , ktere zacinaji jekot nenavisti, na dalsi Obet.

   Smazat
 2. Problém prohnilého západu je pouze jeden. A to ten, že se Rusko prozatím nenechalo demokraticky rozkrájet za všeobecného veselí přihřátých islamistů z EU, USA a jejich vazalů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co je jisty ,ze Putina si vyvolali sami, jako se vyvolavaji duchove na seancich, svym chovanim a prevsim svymi tezkymi zlociny.. Prisla reakce na jejich AKCE. A hrozi jim totalnim znicenim..

   Smazat
 3. Rusofobie se stává už oficiální ideologií prolezlou všude, i do sportu. Dnes mě vytočil jakýsi redaktůrek ČTsport, když po zápase s Ruskem utrousil, že teď naši budou muset za trest vyslechnout ruskou hymnu a o chvíli později přidal další perlu, když o jednom z českých hráčů prohlásil, že už to podávání rukou má za sebou. Jestli by si tento pohůnek dovolil takové kecy po prohraném zápase s USA ? Hňup pitomý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na to konto mi to připomíná dobrý vtip ze starých časů. Walda telefonuje z Ameriky Gottovi, tak jak se máš Karle, odpověď, ale dobře nemůžu si stěžovat, Matuška opáčí to já si teda stěžovat můžu, ale nemám zase na co. Jak je vidět historie se opakuje, sice v obráceném gardu, ale vše je směřováno k tomu aby se český člověk bál říci pravdu. Po 30ti letech pseudosvobody a demokreatůry vlastně docela normální strav svobody v českých luzích a hájích. Hej hou, veselý dědeček

   Smazat
  2. 22:27
   Nevypadá to, že by jsi se jakkoli bál říkat tu svou "pravdu", rudý lžidědku. Naopak. Vyřváváš ty svoje nesmysly o pseudosvobodě a demokratůře jako by se nechumelilo.

   Smazat
  3. Problem uz v tisicich letech je porad dokola , nemocna chamtivost po zlate, majetku a penezich. Uz si u nas o tom vypravely babicky a v pohadkach to slychavali deti..
   Tedy ,ze zhoubny dabel zaridil , ze Penize , jsou uzitecnej sluha ale /v pripade jejich hromadeni a spolehani na ne/, velmi spatnej ,smrtelnej a silenej /zbavuje rozumu spolehlive/, katastrofickej Vladce.

   Smazat
 4. Přesně tak velký Ruský národ konkuruje malým uřvaným gangsterům z usa. Kdyby neměli Rusko tak to budou teroristi nebo komunisti vždy si nějakou výmluvu najdou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale ta válkychtivost není namířena jen proti Rusku, ta je namířena proti Slovanům, stejně jako za nacismu, když se mohl uřvat Hitler o tom, že s námi, Slovany, jako podlidmi zatočí. A je tomu zřejmě jinak, v Evropě to budou slovanské národy, které mají budoucnost a v Ásii pak Číňané. USA nezachrání před zdegenerováním ani "afroameričané".

   Smazat
 5. Místopředseda SPD sdílel tuhle nahrávku upozorňující na kriminalitu imigrantů a džihádistů. Pak se stalo to, co ani on nečekal:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Mistopredseda-SPD-sdilel-tuhle-nahravku-upozornujici-na-kriminalitu-imigrantu-a-dzihadistu-Pak-se-stalo-to-co-ani-on-necekal-581364

  OdpovědětSmazat
 6. Komunista lžiMan za podpory soudruha lžiDvořáka opět mohutně šíří ruskou propagandu, pohádky, výmysly a lži.
  Prakticky jakýkoli údaj který si vymyslel či opsal z ruských notiček, lze snadno vyvrátit.
  Jen namátkou:

  1) "Do WTC 7 nic nedrclo"
  Ale drclo, lžiMane. Padající trosky budov WTC 1 a 2 vykously z WTC 7 otvor do hloubky 1/4 tloušťky budovy. Což zažehlo požáry atd. atd.

  2)"Roční rozpočet komplexu USA dosáhl tak dnes 1,1 bilionu dolarů"
  Další lež, lžiMane. Vojenský rozpočet USA je 648 miliard dolarů.

  3)"Vojenský rozpočet USA představuje už 50 procent celosvětových obranných výdajů"
  Další lež, lžiMane. Je to cca 35%.

  4)"Do kyjevského Majdanu se vrazilo 10 miliard dolarů"
  Naprostý nesmysl. Do Majdanu se nevrazilo vůbec nic. Podle vyjádření Nulandové USA během 23 let!!! od osamostatnění Ukrajiny ji podpořilo celkově 5 miliardami dolarů. I to číslo jste si vylhal, o tom na co ty peníze byly ani nemluvě.

  Atd atd. Co věta to lež.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A je jé svazák tu zase vydává skřeky nikomu nenadávej nás tohle nezajímá. Jestli ty obdivuješ teroristy z usa tak my ne. Hlavně že tvůj mainstreám pracuje podle amerických notiček tak se běž bodnout. Lžete neustále je to prokázané čest práci prolhaný svazáku.

   Smazat
  2. 1) "Do WTC 7 nic nedrclo"
   Ale drclo, lžiMane. Padající trosky budov WTC 1 a 2 vykously z WTC 7 otvor do hloubky 1/4 tloušťky budovy. Což zažehlo požáry atd. atd.
   ====================================================
   To fakt myslíš vážně? Dej sem odkaz, ať se vzděláme, Einsteine.

   Smazat
  3. 23:12 A vy se dívíte, že staří komouši lžou. Vždyť se to s nima táhne dějinama co vystrčili ty své čertovské rohy.Ti se budou té své " pravdy " držet jak čert, i když ve světě všude skonšili.

   Smazat
  4. Presne tak 23.44 jsou to nemocny zrudy a kazdej se to ukazuje presvedcive..Misto reci a psani vydavaji trpaslici hermafroditi trapne a vyhruzne Kvikoty..
   Jako krysy v kanale. kdyz nektery z nich pospicha v urade je to jen proto ,ze bezi usluzne podat pero svemu nadrizenemu, ktery lezi na stole 10-20 cm od ruky sefa..

   Smazat
 7. noviczech
  ...a teď mi řekněte, celý svět vidí, že Amerika, Anglie, Francie, Německo a další státy Evropy se podílí na zabíjení lidí v jiných zemích, na rozvrácení jejich politického systému!
  A tyto země tvrdí, že prosazují DEMOKRACII, můžou se najít (a vidíme že ano) lidé, kteří vám budou tvrdit, že demokracie je správné politické hnutí?
  Bude tomu věřit Afghánec, kterému Američané zabili rodinu?, černoch z Afriky se stejným osudem? Co by jste udělali se soudcem, který schvaluje vyslání vojsk k účelu jako provádí Amerika? Lidé, ani se panu Fučíkovi a lidem před druhou sv. válkou nedivím, že nás varovali před takovou podobnou politikou! Neměli by opravdu všichni co schvalují skutky Ameriky jít před soud a dostat odměnu OKO ZA OKO, ZUB ZA ZUB? Je to tvrdé konstatování, ale jak chcete ten "ksindl" zastavit???

  OdpovědětSmazat
 8. Rusofóbie v českém prostředí je nejen neobhajitelná rokem 1968, ale s ohledem zejména na naše historické zkušenosti z let 1938-1945 musí být vnímána jako podlá a zavrženíhodná. Sdílet, šířit a podporovat rusofóbní nálady mohou ostatně jen lidé, kteří jsou potomky konfidentů gestapa, udavačů, šmelinářů a podobné sebranky. Skuteční demokraté a vlastenci se jen otřesou hnusem...

  OdpovědětSmazat
 9. Ruska se naprosto nebojím. Ovšem jen dotud, dokud jsme členy NATO. Problémem je zdejší ruská pátá kolona, která dělá vše proto abychom z NATO vystoupili. Jsou to ti samí lidé, kteří litují rozpadu SSSR a sentimentálně a s láskou vzpomínají na předlistopadový totalitní režim. A kdyby jen trochu mohli tak ho hned obnoví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:35 Konečně jste napsal pravdu bojíte se vlastních spoluobčanů protože vládnete proti nim. Jen kdyby vyhráli opravdu komunisti a chtěli znárodňovat tak je tu soudružská pomoc z nata. Tady žádný komunisté nejsou ani 5 kolona to jste vy sluhové západu. Sem chodí Český vlastenci jak řekl Zeman jsem Český agent.

   Smazat
  2. Co říkáš na to, Rozumku. Nelituji rozpadu SSSR, nevzpomínám sentimentálně na předlistopadový režim, jsem antikomunista, nejsem žádný rusofil ani pátá kolona a Ruska se nebojím. Nechci prostě být ve vojenské organizaci, která už dávno nemá nic společného se "Severoatlantickým obranným souručenstvím". A nechci se nechat vtáhnout do války těmi, kdo vládnou USA. A včil mudruj.

   Smazat
  3. Neřekl bych že lide chtějí zpět "staré časy". Spíš chtějí pryč od kohokoli a začít to dělat po svym. Lidi kteří teď chtějí jen být pod křídly USA...by byli pod jakýmikoli křídli, jsou to pokrytci. články tady ale nejsou o ničem z toho co ty tady žvatláš 23:35.

   Smazat
 10. Pane prof. Mane !
  Nevite nahodou, ktery BLBEC, zde smazal prispevek, ve kterem provolavam slavu Americe ? Hmmm ?

  OdpovědětSmazat
 11. JA JSEM SVETLONOS, pane prof. Mane ! A to i pro vas !
  Kvuli silne destruktivni indoktrinaci, namirene proti vasi osobe, jste zbloudil ze spravneho PROAMERICKEHO smeru ! V pripade , ze ten Chimanzee CENZOR, me bude stale mazat, tak budete mit ujmu na vasim intelektu uz uplne a
  neopravitelne !

  OdpovědětSmazat
 12. Vojenskobezpečnostní komplex USA je jen poskokem diktatury kapitálu a ta potřebuje válku ke svému přežití. A tak musí být vyroben nepřítel stůj, co stůj a válka musí být. A provolávat dnes slávu USA, to může také jen blb, ale proč ne, není to tak dávno, co lidé stejného "charakteru" provolávali slávu SSSR a ještě před tím nacistickému Německu. Prostě kam vítr, tam plášť a kam vítr tam prachy...

  OdpovědětSmazat
 13. A že vám ta největší mocnost světa USA leží v žaludku co. Pouze mě těší, že tady těch několik proruskejch poskoku s tím nic neudělá, jen čmárají ty své nenávistné komenty. HCICHCCHÁÁÁ. BUH ŽEHNEJ AMERICE.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Polsku je taky milují:
   https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/504731-americane-jsou-jako-sarancata-bouri-se-polaci-kvuli-skladum-armady.html

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.