Reklama

úterý 14. května 2019

Vrtulníky a výběrová řízení

Martin Koller
14. 5. 2019
Výběrová řízení na vyzbrojování naší armády jsou dokladem rozkladu, který se šíří celou zahnívající EU. Místy připomínají scény z filmu Dědictví, kde vzorový český, či spíše moravský buran skvěle zahraný Bolkem Polívkou nejen vyhazuje jako host z restaurace číšníka, ale předvádí i další moudra. Dlouhá léta byla mnohá výběrová řízení přehlídkou neodbornosti, ostudy a podezření z korupce, která je jedním z hlavních pilířů ekonomiky EU, spolu s šedou ekonomikou a všemožnými ekologickými zlodějinami.Česká armáda je dlouhodobě ostudně zanedbaná, především díky mnohým neschopným ministrům, kteří jsou vizitkou svých mnohdy protinárodních politických šéfů a partají. Když se podíváme na přehlídku ministrů obrany od roku 1990, byl posledním odborníkem generál Vacek. Někteří z jeho následovníků resortu nejen nerozuměli, ale se o něj ani nezajímali, s výjimkou případných penězotoků. Nicméně, ohánět se názorem, že přezbrojování armády nemá smysl, případně že do něj není třeba investovat, je mimo realitu. Pokud bychom měli mít operetní armádu se zastaralou výzbrojí, která se hodí pouze k nějakým komediím, slavnostním nástupům a kladení věnců pro veřejnost, na což byl expert operetní generál a ministr Picek, měli bychom ji zrušit. Tím bychom ušetřili maximálně, ale ušetřené peníze by se zcela jistě rozplynuly v nějaké zlodějině typu pěstování řepky místo potravin, solárních, větrníkových i jiných ekozlodějinách, investicích do byrokratů v Bruselu a jejich podpory afroislámské invaze, předražených a nekonečných stavebních projektech, nákupech nekrytých ideologických měn, či podpoře domácích i přivandrovalých parazitů.

Český akviziční úsvit?

Teprve v posledním období se začínají na rozdíl od politických lobby a úředníků prosazovat při rozhodování o armádní výzbroji odborníci a uživatelé, tedy vojáci, kteří budou konkrétní techniku používat. Je to logické, nicméně v našem koloniálním euromarxistickém absurdistánu, doslova převratná novinka. To samozřejmě vadí přátelům starých časů. Nejvíce se z tohoto hlediska ozývá společnost Glomex, která se mezi armádními odborníky netěší dobré pověsti, zato reprezentuje německé zájmy. Využívá k tomu především Seznam, který sice nepatří Sorosovi, ale produkuje informace takové úrovně, jako by Soros byl majitel, Allbrightová šéfredaktorka, zatímco redakční a ideologickou radu tvoří kamarádi z pražské havlérky a slouhové cizích zájmů Bakala, Babiš, Telička (který slouží jak Babišovi, tak Bakalovi, přestože se oba tváří, že nejsou kamarádi), Jourová, Hamáček, Keller, Fiala, Němcová, Filip, Dolejš, Halík, Herman, Janda, Petříček, Prouza, Špidla, Bartoš, Hřib, plus několik zanedbatelných figurek z KDU a STAN, jejichž jména si ani nepamatuji. Co se týče kvalitních a odbornějších informací z oboru vojenství, kromě opsaných dávno známých věcí a reklamní zaplacené propagandy, abys hledal s lucernou v jedné a lupou v druhé ruce. Objevují se dokonce nesmysly o možnosti nákupu tanků, či jiné obrněné techniky, nebo vrtulníků z Koreje, případně Turecka. Internetovým pisálkům jaksi nedochází, že zajišťovat výrobu tanků ztracených v boji a servis techniky z druhého konce světa je v případě války naprostý nesmysl. Je zcela logické, že vojenský materiál by měly dodávat praxí prověření výrobci ze zemí, jež jsou blízké a politicky jisté, tedy z Evropy a USA. Je to technická a bezpečnostní záležitost, takže vůbec nezáleží na tom, zda a kdo fandí, nebo nefandí USA a EU. Že je spojencem se nedá říci ani o dnešním Turecku, přestože je dosud členem NATO. Takto by měla být formulována rovněž zadání výběrových řízení. Nebo nám Hyundai začne odlévat tankové pancíře v Nošovicích a Erdogan pošle tanky rovnou s vojáky na ochranu kebabáren a šíření islámu?

Aktuální jsou tři výběrová řízení, a to na vrtulníky, pásová bojová vozidla pěchoty a v podstatě stále na radary. Z výběrového řízení na bojová vozidla se stává opravdová kočičina. Security magazín a další výrobci zaplacené pravdy chrlí na Seznamu nevalnou propagandu nejen technickou, či taktickou, kterým ostatně sami tvůrci evidentně nerozumí, ale především politickou. Místy doslova lži bez ohledu na objektivní realitu ve službách Glomexu a německého dodavatele PSM vozidel Puma, která prostě nesplňují vojáky zadané parametry. Vedení Seznamu přehlídka žvástů evidentně nevadí, takže už asi zcela rezignovali na objektivní informace pro veřejnost, čímž výrazně připomínají ČT. Určitě nikoli zadarmo.

O nových radarech protivzdušné obrany je již vlastně oficiálně rozhodnuto, ale žijeme v EU naší koloniální republice, kde se korupce započítává do HDP. Proto nelze vyloučit cokoli, především odsouvání realizace nákupu, možná do nekonečna, s cílem vytvořit prostor pro konkurenci. Možná proto, že se čeká na movitějšího konkurenčního dodavatele. I bez obstrukcí falešně blonďaté vojenské odbornice Šlechtové a její feny Rambohafíky se dodávka radarů neuvěřitelně a nepochopitelně táhne. Přitom je jasné, že v případě velké války v Evropě, ať ji už vyvolá kdokoli, největší ohrožení naší republiky přijde shora. Představa ruských tanků na Václaváku by měla být poukázkou do bohnické léčebny. Proti afroislámským doktorům a inženýrům protiletecké systémy nepotřebujeme, přestože blbost údajně nadnáší. Ono to ohrožení ze strany údajně agresivního Ruska asi nebude tak divoké, když modernizace protivzdušné obrany dlouhodobě pokulhává na posledních místech z hlediska zájmu odpovědných politiků. Z akvizice radarů v systému vláda-vláda toho asi moc do kapsy nekouká, takže se stále odsunuje. Jen pro zajímavost, za různou munici se má v dohledné době zaplatit různým dodavatelům devět miliard korun. Z toho tři miliardy jen za munici do pěchotních zbraní.

Bude další české výběrové řízení?

Výběrové řízení na vrtulníky, které by mělo být ukončeno již v červnu, začíná připomínat výběrové řízení na bojová vozidla pěchoty. Více propagandy, než objektivních informací. Nepříliš takticky zveřejněné rozhodnutí, že armáda nakoupí vrtulníky americké výroby, se stalo cílem internetových vášní a mediální propagandy z různých stran, opět především na Seznamu. Při objektivnějším zvážení všech faktorů však toto rozhodnutí má hlavu a patu. Je vcelku logické, že jako členská země NATO nebudeme nakupovat ruské vrtulníky, ať je jejich kvalita jakákoli. Před listopadem 1989 jsme rovněž nenakupovali vrtulníky z USA, nebo z Francie. Je to politické rozhodnutí, které si odhlasovali občané tím, že volili a volí politiky, kteří podporují naše členství v NATO. To znamená členství se všemi důsledky a faktem, že USA představují kolem 70% sil NATO a zároveň disponují nejpokročilejším zbrojařským průmyslem, kterému tamní vláda poskytuje značnou podporu. Otázku akvizice vrtulníků lze hodnotit z několika pohledů a budeme se zabývat především konkurenčními americkými typy UH-1Y Venom společnosti Bell a UH-60M Black Hawk společnosti Sikorsky.

Je třeba uvést, že z právního hlediska je americký dodavatel nesrovnatelně výhodnější ve srovnání s evropským. Důvodem je především slavná evropská byrokracie, která je tím jediným co, EU má, jak uvedla kdysi správně Margaret Thacherová. A to se nedožila současné reality chcípajícího ideologického euromarxistického a germánského mastodonta s mizejícími hranicemi, ovládaného omezenými a zkorumpovanými úředníky. Americká administrativa umožňuje prodej vojenské techniky do zahraničí v systému vláda-vláda. Evropská legislativa, která je nadřízená zákonům členských zemí něco takového neumožňuje a nutností je pouze standardní výběrové řízení. To může každý z nespokojených účastníků napadat do nekonečna, a tak zdržovat realizaci akvizice vítězného typu celá léta.

V praxi to vidíme právě u bojových vozidel pěchoty. Německá Puma sice jednoznačně nesplňuje vojáky zadané parametry, ale PSM a Glomex vyhrožují soudem a vyvolávají mohutnou, ale z velké části nepravdivou mediální kampaň, přestože výběrové řízení sotva začalo. Přitom právě v případě vozidla Puma došlo k evidentnímu zvýhodnění a zmanipulování předběžných testů a ukázek v Přáslavicích roku 2017. V podstatě se nám vrací situace předlistopadového socialistického obchodu, kdy o tom, co se bude prodávat, rozhodoval výrobce a prodejna, nikoli zájem kupujícího. Výsledkem byla samozřejmě korupce, kdy se upláceli řezníci za lepší flaxu i knihkupci za nedostatkové knihy pod pultem. Nemusíme si dělat žádné iluze ani v současnosti, protože mediální tažení PSM a Glomexu za prosazení nevyhovující Pumy podporuje skupina kádrů z ODS, která dostala vedoucí funkce na ministerstvu obrany za vlády ministra Vondry. Mám je na fotkách z Paříže s tehdejší ředitelkou Glomexu, kterou nahradil nedávno bývalý náčelník Generálního štábu. Evidentně další vzorově nezištná parta bojující stejně jako nezištný a vlastenecký oligarcha za lepší zítřky. Samozřejmě svoje. Neméně evidentně další doklad prohnilosti pražské havlérky, euromarxismu a směru vývoje EU. Z hlediska práva a ochrany před korupcí je tedy nepopiratelně výhodnější nákup americké výzbroje, včetně amerických vrtulníků. Totéž lze uvést o výše uvedených radarech izraelské výroby, protože Izrael rovněž umožňuje akvizice systémem vláda-vláda, což minimalizuje korupční toky.

Americký, versus americký vrtulník

Při srovnání počtu členů přepravovaného družstva nelze přehlédnout, že vrtulník UH-60M (Sikorsky) uveze bez problémů 11 plně vystrojených vojáků, ale UH-1Y (Bell) pouze deset a jen s obtížemi. UH-60M by v podstatě splňoval i požadavky resortu vnitra na vrtulník pro přepravu 12 osob speciálních jednotek, pokud by se k jedenáctičlennému družstvu připočítali oba palubní střelci. Přepravní prostor UH-1Y má objem 6,2 m³, zatímco UH-60M celých 11,2 m³. Výrobce ostatně uvádí v případě UH-1Y pouze 8 vystrojených vojáků. Porovnání obou vrtulníků je obtížné i z hlediska počtu vyrobených kusů a jejich použití. Je faktem, že UH-1Y je námořní vrtulník, který byl vyroben v počtu pouze 100 kusů. Starší verze, které používá v počtu zhruba 100 kusů armádní letectvo, jsou v současné době vyřazovány ze služby. Naopak UH-60M, což je verze UH-60 nabízená pro AČR slouží v počtu 2600 kusů. Různé verze UH-60 používají například Polsko (kde je realizována licenční výroba), Rakousko a Slovensko.

Typ UH-60 byl vyvinut v rámci programu UTTAS na základě zkušeností z Vietnamu jako nástupce původních UH-1. Má větší nosnost, dolet, odolnost v případě havárie a praktičtěji řešený vnitřek trupu. Nicméně je třeba dodat, že UH-1Y je ve srovnání se staršími verzemi UH-1 v podstatě technologicky nový vrtulník. Výhodou UH-60M je kolový podvozek, jenž umožňuje manipulaci v hangárech a na letištích bez speciálních prostředků, které potřebuje UH-1Y s lyžinovým podvozkem. Střelci obsluhující výzbroj UH-60M mohou vést palbu nejen do boků, ale i vpřed, a to i v kritické době výsadku, což v případě UH-1Y není možné. Rovněž podvěšená výzbroj na bočních závěsech je řešena v případě UH-60M tak, že nepřekáží výsadku. Naopak ji lze použít i na zemi. Střelci UH-1Y mohou vést palbu pouze při otevřených bočních dveřích, což vytváří nepřehlédnutelný problém v zimě. Celkově může UH-60M používat širší spektrum výzbroje.

Z hlediska elektronického a avionického vybavení je mírná převaha na straně UH-1Y, který používá vyspělejší verze části přístrojového vybavení z hlediska některých senzorů i elektronických protiopatření. UH-1Y má lepší stoupavost. UH-60M větší dolet, 2200 km, který lze dále zvýšit velkými přídavnými nádržemi, zatímco UH-1Y pouze 581 km.

Do současnosti nebyly publikovány srovnatelné ceny zakázky. V případě 12 kusů UH-1Y byla publikována systémová cena 575 milionů dolarů, včetně různého vybavení. U konkurenčního UH-60M je odhadována cena 800 milionů dolarů, ovšem s podstatně širším spektrem materiálu navíc. V celkovém balíku takzvané systémové ceny je řada položek, od daní, až po technické vybavení servisních techniků, náhradní díly, výcvik, zbraně a munici, případně různou avioniku na speciální objednávku. Důležitá je z tohoto hlediska cena za hodinu letu, kterou upravují jednoznačně americké oficiální zdroje. V případě UH-1Y je to 6431 dolarů, zatímco hodina letu UH-60M stojí pouze 3855 dolarů. S určitou nadsázkou bychom mohli konstatovat, že resort obrany bude řešit otázku, zda bude z hlediska provozních nákladů preferovat nákup vrtulníků, které budou stát v hangáru, nebo které budou létat.

Důležitá je rovněž spolupráce dodavatele s domácím průmyslem. Z tohoto hlediska existuje smlouva mezi Bell a domácí společností LOM. V případě Sikorsky lze předpokládat spolupráci s Aerem Vodochody, kde se vyráběly části vrtulníků UH-60 a S-70. Nicméně je otázka, jaký bude rozsah české spolupráce z hlediska technologických možností. Lze předpokládat, že nižší z hlediska servisu, než u starších původně sovětských/ruských Mi-17 a Mi-171š. Výhodou je z tohoto hlediska fakt, že USA umožňují offsety, které jsou v EU zakázány od roku 2010. Přitom se osvědčily například v rámci akvizice letounů Gripen pro naše letectvo.

K evropské konkurenci lze uvést jen tolik, že italský vrtulník AW139M konsorcia Leonardo Helicopter je moderní typ, který však neslouží jako vyzbrojený bojový v žádné armádě, ani v italské. Mimo běžnou dopravu ho využívají záchranářské a hasičské složky. Proto nemá na rozdíl od UH-1Y a UH-60M bojovou praxi. Naše letectvo by se tak mohlo dostat do nezáviděníhodné pozice zkušebního polygonu s mnoha finančními a právními riziky. Z tohoto hlediska nejsou jasné ani provozní náklady. Rovněž je obtížné určit odolnost ve srovnání s americkými bojovými typy. Výrobce nabízí ve srovnání s americkými dodavateli nižší cenu, ale není jasný balík systémové ceny a řada dalších faktorů, nehledě na otázku evropské byrokracie podporující korupci.

Rozsáhlejší článek na téma akvizice vrtulníků bude zveřejněn v novém vojensko-technickém časopisu ARMBET (Armády-Bezpečnost-Technika), který vyjde na konci měsíce.

41 komentářů :

 1. K takovým nákupům by se měli vyjadřovat vojáci a ne politici.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Predrazene vrtulniky, jsou jen mimikry vypalneho, za destive pocasi, ktere si nas zemedelsky oligarcha objednal u ekoteroristu, za nase penize. Nic vic.

   Smazat
  2. 14:37 Deštivé počasí se dá někde objednat? To mě zajímá kde.

   Smazat
  3. 14:41: Minimalne nekolik zadokumentovanych pripadu se tyka prof.W.Reicha (zaka prof.S.Freuda), ktery pro potrebu "zapadni mediciny" zkoumal "Orgon" (v Ajurvede "prana", v Cinske med. "Cchi") a "cloudbustingem" se nejakou dobu, nikoliv neuspesne, zivil.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Cloudbusting
   Zkuste si taky pripustit, ze za tech >60let, se technologie zdokonalila.
   ...anebo radeji nechejte klapky na ocich, jak tak analyzuju vasi prekvapenou reakci. Ona pravda, kolikrat vydesi. :-)

   Smazat
  4. Měli se poradit s Karolínou Peake či Karlou Šlechtovou.

   Smazat
  5. Paní Vlasta Parkanová by byla lepší, je o něco starší, tz. zkušenější. V.J.Horák

   Smazat
  6. 14.41 Zkuste dát na modlení, nebo uzavřete kontrakt s jiným prodavačem deště. Platit budete, až zaprší - ale dříve, než uschne (to by bylo Církví penalizováno)...

   Smazat
  7. Paní Šlechtová má zase zkušenosti s bojovnými plemeny psů, co se nebojí zaútočit i na pomníky.

   Smazat
  8. Pan Koller je vojenský analytik, takže se vyjadřuje k věci. Je to jeho parketa.

   Smazat
 2. Zase komické pojednání o "armádě" tohoto státu - další díře na odvod zbytku penízků vydřených z OVČANŮ do cizákova... a na využití té koloniální lítačky k ochraně zájmů cizího velkokapitálu - který nás ždímá jako starej hadr, a hlavně K DIVERSIFIKACI ZÁJMU ISLÁMTERORISMU i na státy východně od Berlína, protože každá bombička explodující na Staroměstském náměstí mezi aktivisty neexplodovala v New Yorkské synagoze například.

  Základním úkolem každé ARMÁDY OD ÚSVITU LIDSTVA BYLO, JE A BUDE prosazování vůle vládnoucí "elity" proti sousedním zemím, na obranu vlastního území a jeho rozšiřování (viz US vojska rozlezlá po celé zeměkouli), na zabírání cizího dobra (viz rabování a ničení za Třicetileté války v Čechách a v Německé říši...), například vyloupení rudolfínského pokladu a sbírek pro královnu Kristýnu roku 1648.

  K tomu je třeba vycházet z ekonomických možnosti vlastních - armáda z doby motorizace nedokáže vyžít z nepřátelských zdrojů - a ničený materiál musí být plynule nahrazován a modernizován - viz německý a US technologický vývoj a výroba za druhé světové...

  K zabezpečení území svého státu potřebujete vycvičenou a schopnou sílu nejméně dvojnásobně větší, než máte ve zbrani v době míru a další mobilizační rezervy, mít pro ně výzbroj, výstroj, ochranné prostředky,... dopravní prostředky, zásoby... kryty pro civilní obyvatelstvo, ochranu proti útokům ze vzduchu (z vesmíru) ZAJIŠTĚNOU ZBROJNÍ VÝROBU ODOLNOU PROTI PŮSOBENÍ NEPŘÍTELE, SUROVINOVÉ ZDROJE A ZLATO NA NÁKUP předražených surovin z ciziny za ceny stavu válečného... počty dospělého obyvatelstva, aby zajistili to vše včetně obsazení zabezpečení a exploataci dobytého území a ovládání jeho práceschopných sil.
  Samozřejmě potřebujete manévrovací prostor pro zachycení a odražení nepřítele a pro rozvinutí vlastních ozbrojených sil pro protiútok a zteč území nepřítele...

  Jaký prostor? Němci území Polska - Rusko území Varšanské smlouvy o které přišlo, území Ukrajiny a jižních států o které přišlo... takže mu zbývá od Moskvy a Petrohradu na západ a na jih méně, než za obou světových, za Napoleona či za Krymské války.
  USA si zabírá předsunutá území tisíce kilometrů od území ukradená Indiánům...

  Kdo je alespoň krapet myslící militarista musí VĚDĚT, že Česká republika je vojensky proti německy mluvícím zemím bez šance a tak se Němcům prostřednictvím vlád po předání moci vyprodala a zaprodala za hubičku, a je úplně jedno, zda bude mít operetní armádu jako Vatikán, nebo ten zábavní sbor jako dnes... Kdybychom se teoreticky i bránili a útočník by proti nám vedl "SITZKRIEG", jak by k nám z USA pašovali vrtulníky náhradou za ztracené, náhradní díly, suroviny ze Švédska, ropu z Ruska, odpadní krmivo pro Evropany ost kategorie od Lidla, Kauflandu...

  Proti komu jsme se vždy museli bránit? Proti německému živlu nás početně násobně převyšujícímu a proti muslimům z jihu (Osmanská říše...).

  Takže NATO armáďáci, jděte si hrát na vítěze do vítězných armád... třeba mezi černochy do francouzské Cizinecké legie a důstojníka vám bude dělat černoch narozený v Paříži pod Notre Dame, tedy "čistokrevný neofrancouz"...

  JELIKOŽ JE NAŠE POZICE NEUBRÁNITELNÁ, POTŘEBUJEME SILNOU národní Českou polici s českým národním personálem a vedením. Ostatní je jenom pohádka pro hlupáky a TUNEL NA NAŠE ZDROJE.

  OdpovědětSmazat
 3. Proti zdivočelému kmenu z východu se musíme bránit, jedna zkušenost z 68 roku plně postačila. Nejen vrtulníky, ale i základnu USA je zde v ČR nutné postavit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tolik povyku proti Slovákům a Cikánům z osad? Když si plníte kalhoty bez US základny, račte na nějakou nastoupit jako pomocná síla. Ať již do okupovaného Německa, nebo do uloupeného Kosova například. Ale vám bych doporučil spíše US základnu Guantanámo... Tedy pokud umíte american english. Nebo někam do Afghanistánu. Tam budete od Slováků nejdál...

   Smazat
  2. 13:16 Docela rád jako čerstvý duchodce bych na základnu USA šel udělat nějakou brigádu, ale není, zatím. Jinak jste hodně nevzdělaný. USA základna je se souhlasem Němcu, tak žádná okupace na rozdíl od Rusu v 68. A co se týče Kosova, tak žádné uloupené nebylo, ale Rus uloupil Krym víme .

   Smazat
  3. 12:06 US vojenskou základnu v Česku? Měla by stačit nějaká ta v Polsku. Poláci už můžou vyprávět ..., poslechněte si!

   Smazat
  4. 15.24 VAŠE VZDĚLÁNÍ má hrubé mezery. Jinak byste věděl, že "smlouva" o cizích vojskách USA, Velké Británie a Francie byla Německu vnucena po kapitulaci Německa... a i Smlouva o dočasném umístění vojsk SSSR na území ČSSR byla s UKRAJINCEM BREŽNĚVEM PODEPSÁNA PO "KAPITULACI"... Němci by tehdy ještě raději svůj Wehrmacht, SS a NSDAP... rozhodně by dnes nebyli samá černá blecha. Německý ovčak se do kapitulace směl a uměl podrbat... a co se týče Kosova - neblábolte, ten fet vás jednou zabije čéče... A Chruščovem ukradený (1954) Krym byl jenom z vůle Krymských, po pádu bolševizmu a restauraci nacizmu na Ukrajině, RESTITUOVÁN RUSKU Z VŮLE KRYMSKÝCH, KTEŘÍ DOKÁZALI PO MNOHA NEÚSPĚŠÍCH PROSADIT SVÉ DEMOKRATICKÉ PRÁVO NA SEBEURČENÍ - jako třeba Slováci, víme.

   P.S. ŽE VY JSTE VYSTUDOVAL REFLEX? NEBO BILD?

   Smazat
  5. 16:07 V civilizovaných zemích se darovaná uzemí nekradou, to se ovšem netýká Ruska,které je sto let za opicema. Pkud píšete Ukrajinec Brežněv, tak potom Hitler z Rakouska, nebo Stalin z Gruzie.Vy rudí vždy vše otočíte na ruby. Němec děkoval Amíkum v 50 letech, když se začal rusák roztahovat v NDR. Pokud by nebyl v Něm. Amík, tak rusák je tenkrát sežral všechny.Tak tady nepište bláboly.

   Smazat
  6. 16:43
   Které "civilizované země" máte ny mysli? A o jaké kradeži to píšete? Každopádně musíte být neuvěřitelný omezenec, pokud skutečně věříte tomu, že skrze "vlády" v okupovaných zemích obyvatelstvo miluje své okupanty. Jestli jste tak krásný, jako jste chytrý, tak potkat vás musí být zážitek na celý život, imbecile.

   Smazat
  7. 16:43
   Ty nedouku, Německo bylo rozděleno ne jakou část kdo obsadil, ale dle dohody. Podivné dohody když to tak vezmeme. SSSR, USA,VB,Francie. Přitom Francie nemněla žádné právo. Byla z části obsazená Germány a z části vlatně spravovaná Petémem pod dohledem Gemvánů. Vlastně tak mohli být paizváni k správcům také Poláci, Jugoslávci, Češi a nevím kolik ještě spojenců, kteří bojovali proti Germánům. Takže tím imbecilem jsi asi TY.
   Václav

   Smazat
  8. Nerad používám nadávky, ale rád si s Václavem ulehčím a potvrdím, že nedouk a historický ignorant Anonym 16:43 je skutečný a opravdový imbecil (čtěte prosím francouzsky "ámbesil")

   Smazat
 4. Děkuji pane Kollere.
  Jestli to udělají - utratí ty tisíce miliónů korun za 12 helikoptér, které nebudou na nic, jen další výdaje každý další rok, tak to jsou absolutní zrádci národa! Nejhorší verbež v dějinách Čechů.
  Ono se lehce řekne miliardy. Uvědomme si všichni! Je 1 miliarda je tisíc miliónů. Mluvilo se o 12 tisících milionů, teď prý jde o více než 20 TISÍC MILÓNŮ!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:50
   A kdo Vám řekl že nebudou na nic. Podívejte se na dopravní letadla ze Španělska.Kolik koníku odvezly do Mongolska. Co my víme jaké mají pro ty sračkolety využití.
   Václav

   Smazat
  2. 12:50
   Z jejich kapes a práce to nepůjde. TAk proč by nad tím mněli přimýšlet. Stejně asi nemají čím (tedy přemýšle) Mají jen kalkulačku na svoje posty.

   Smazat
 5. Hm, Martin Koller, co dodat...

  OdpovědětSmazat
 6. Přidávám do diskuse totéž, co jsem už pod tímto článkem napsal v PL:
  Největší paradox je, že - jak pan Koller píše - nejakutněji bychom potřebovali obnovit a rozšířit PVOS, kterou jsme si téměř zrušili!!! Naopak lehké transportní vrtulníky nepotřebujeme vůbec!!! Lehkých a středních transportních a víceúčelových bitevních vrtulníků máme relativně dost (ve srovnání s jinými zbraňovými systémy), a to s dostatečnou životností a možností modernizace. Jediný, kdo u nás potřebuje lehké US vrtulníky, je Bell, který kdyby letos neuzavřel žádné kontrakty, tak by výrobní linku musel zastavit, protože kontrakt pro dosud jediného uživatele UH/AH-1Y/Z (tedy US Marines) končí! A tak se náhončím Bellu od loňska podařilo ukecat prodej 12 AH-1Z do Páksitánu, 12 ks do Ománu a 21/24 UH-1Y/AH-1Z do Rumunska, které je ovšem už jakýmsi vojenským protektorátem USA. Teď se hraje o 12 UH-1Y do ČR. Proto ty návštěvy MO a MZ USA v ČR, proto pozvání premiéra ČR na kobereček do USA. Přitom nám byly UH-1Y původně nuceny za 57 mil USD/ks, pak se velkoryse slevilo na 37,5 mil USD. Jo, ty obchody vláda-vláda s USA sice fungují, ale pouze prostřednictvím agentury pro vyzbrojování a programu vojenské pomoci spojencům. Tato vojenská pomoc vypadá tak, že UH-60M (S-70i) Sikorsky (který je komplet vyrábí v Polsku!!!) přímo nabízel od 13 mil USD/ks, ale Slovenkso je od vlády USA přes ty agentury "dostalo" za 29 mil USD/ks bez spec. výstroje a bez výzbroje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přitom v r. 2005/6 jsme dostali nové Mi-171 (víc než 3-násobná kapacita bojovníků ve srov. s UH-1Y a současně trojnásobná nosnost výzbroje) z deblokace dluhu za cca 6 mil USD/ks a Mi-35 (8 bojovníků jako UH-1Y, ale současně integrovaný rotační kulomet a 3-násobek výzbroje vč. PT řízených střel) též z deblokace dluhu za cca 9 mil USD/ks. Lehké vrtulníky (W-3A Sokol) mají zajištěný servis ještě na 10 let a Mi-171 a Mi-35 jsou v půli životnosti, takže po MLU (Midlife Upgrade) mohou plnohodnotně sloužit ještě min. 12 a více roků. Přitom licence nám umožňují a průmysl má vlastní schopnost (což je v případě krize obrovská výhoda!) GO i modernizací těchto vrtulníků takovým vybavením, jaké si zvolíme. To u US vrtulníků vůbec nelze!!! USA ale chtějí, abychom Mi-35 vyřadili. Tím bychom ztratili schopnost pohotově přesouvaného PT boje a současně ztratili systém s největší palebnou silou v AČR(!!!). Jak je zřejmé, koupit lehké US transport. vrtulníky vůbec není v našem zájmu a vyřadit víceůčel. bitevní vrtulníky už vůbec ne!!!

   Smazat
  2. Pokud tedy koupíme vrtulníky Bell UH-1Y a současně vyřadíme Mi-35, dosáhneme tím tohoto: a) vyhodíme naprosto absurdní finanční částku, b) radikálně snížíme obranyschopnost státu, c) ukážeme světu, že už vůbec nejsme suverénním státem, ale jen nesvéprávným protektorátem USA. A nakonec znovu: Naším nejakutnějším zájmem a potřebou je obnovení a vybudování silné protivzdušné a protiraketové obrany státu!!!

   Smazat
  3. 16:49-50

   Bohužel je to jak píšete. Snad jen s připomínkou k bodu "c)", že to rozhodně pro nikoho nebude novina.
   Zažíváme velice potupné období naší země.

   Smazat
  4. Naprosto souhlasím s příspěvky 16:49,16:50,16:50
   Tentorkát se pan Koller naprosto mýlí.

   Smazat
  5. 16:50 To jsou zvratky," radikálně snížíme obranyschopnost státu, pokud nakoupíme vrtulníky z USA," Místní hlupáctví některých proti západních jedincu je nekonečné.

   Smazat
  6. Opravdu si to myslíte, že když vyřadíme zbraňový systém s největší palebnou silou v AČR, pancéřovaný, schopný nést 8 vojáků a současně na 8 závěsnících 1.500 kg výzbroje, schopný též pružného boje proti tankům pomocí řízených PT střel, a nahradíme jej lehkým, nepancéřovaným vrtulníkem pro 8 vojáčků a schopného místo poloviny z nich(!!!) nést na 2 závěsnících 550 kg neřízené výzbroje, že tím zvýšíme bojové schopnosti AČR, a tedy obranyschopnost státu?!? No, v USA si to spolu s vámi někdo taky asi myslí, jinak by nám tento scénář nenutili. Já jsem ale asi odchovanec "staré školy", a tak smysluplnost tohoto kroku stále nějak nechápu. Ale budoucnost zjevně patří inteligentům vaší velikosti, kteří nás, staré hlupáky a "zvratkaře" jistě úspěšně nahradí ku prospěchu a nehynoucí slávě naší vlasti...

   Smazat
 7. Drobné upřesnění: Výroba UH-60M v Polsku není v pravém slova smyslu licenční výroba. Sikorsky (jeden ze 3 výrobců vrtulníků v USA), který je součástí skupiny Martin Marietta, má v Polsku svůj výrobní závod (PZL Mielec). Nicméně Sikorsky může ty vrtulníky nabízet sám a přímo (takže výrazně levněji než přes ty US programy vyzbrojování a "pomoci" spojencům), jen nesmí dodávat některé speciální vybavení a některé druhy výzbroje. Paradoxem je, že Slovensko tyto vrtulníky koupilo z USA přes ty "programy" za cenu více než dvojnásobnou, než na kolika mil. USD začínala základní nabídka Sikorského přímo z Polska. A to speciální vybavení a výzbroj stejně k těm vrtulníkům nemají!!! Tak se dělá US buzines...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyvoj UH-60M byl sponzorovan z us statniho rozpoctu a jako citliva technologie podleha rizeni ke schvaleni vyvozu. Takze tady nepis blaboly, rudy dedku.

   Smazat
  2. UH-60M možná, ale S-70i je v trošku v jiném režimu, modrá babko ;-)

   Smazat
 8. Zbrojit, zbrojit, zbrojit - myslíte že na obranu našeho státu? Nikoliv, k plnění kasy militantních zbrojařů, k podpoře skomírající ekonomiky válkychtivých států. Kdybychom chtěli ochránit své hranice, tak musíme honem postavit nějakou domobranu, cosi, jako 5. května 1945 v Praze a jinde v končícím protektorátu Böhmen und Mähren. Naše nájemní vojsko snad dovede bojovat v Afghanistánu či jinde - tedy proti slabsím, ale uhájit české území? Mohou vrtulníky posloužit k obraně hranic před vpádem kolonizátorů ze sousedství, z jihu i severu, západu a možná i z východu. Jenže to by nebyly pro militaristy žádné kšefty, nadělali by naši junáci jednak málo mrtvých a také málo nepřátel. A vlastně k čemu CZ si říká celý "civilizovaný západ", vždyť nám zavazí v expanzi. Jsme podle EU vlastně "na odpis" - to je ten správný "kulantní" pojem.

  OdpovědětSmazat
 9. Pokud by šlo opravdu o to vybavit armádu kvalitní výzbrojí za dobrou cenu, tak konkrétně vrtulníky by byly z Ruska. A nevymlouvejte se na politiku (Řecko má taky S300) jde o prachy. ČR slouží jako dojná kráva a kolonie západu a proto se bude kupovat předražený západní šrot i kdyby na chleba nebylo.

  OdpovědětSmazat
 10. 7:15 To už rovnou mužete z Ruska vozit " KVALITNÍ " domácí bílou techniku, auta, motorky, zahradní techniku, telefony,kola ... jo pardon oni mimo zbraní nic jiného nevyváží než zbraně!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale jdi ty americkej kašpárku. Rusové vyrábí spousty kvalitních a jedinečných výrobků. O tom tě na šoroš schnelkurzu neinformovali, viď. Do vesmíru lítaj američánci jen díky ruským raketám. A americký bezposádkový zas lítaj jen díky ruskejm motorum. A tak bych mohl pokračovat. Ale to už bys ty emerickej jednozávite nepobral.

   Smazat
 11. Měl jsem možnost slyšet našeho pilota vrtulníku, který na otázku, co říká nákupu Amerických vrtulníků odpověděl, že na tuto otázku nebude odpovídat, protože by ztratil zaměstnání, ale upozorní jenom na to, že Britové v Afganistanu stáhli ze služby všechny Americké vrtulníky a tam kde v Afganistanu jde do tuhého nasazuji vrtulníky Ruské. Jinak, když se díváte v televizi na záběry ze světa, vidíte, že od Jižní Ameriky, přes Afriku po Asii v těch nejtěžších podminkách lítají všude vrtulníky Ruské, protože kromě výkonnosti a spolehlivosti, jsou i podstatně cenově dostupnější, než předražené Americké vrtulníky, které musí kupovat státy jako my, jako výpalné za to, že lezeme Amikům do zadnice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na otázku jaký je rozdíl mezi Ruským a Americkým vrtulníkem je správná odpověď, že žádný, protože všechno jsou to Ruské vrtulníky. Rozdíl je jenom v tom, že Ruským vrtulníkům vyráběným v Rusku se točí vrtule doprava a Ruským vrtulníkům vyráběným v Americe se vrtule točí doleva.

   Smazat
 12. Nic není naše,chraňme hranice-elektronicky,vystupme z NATA!
  Německo JE protektorátem USA. My dnes také.
  https://youtu.be/VKJ9vKIPjKs USA za svou existenci vděčí Rusku, které ho zachránilo před zkázou za občanské války a to zásadním způsobem! - http://www.radiodixie.cz/clanek/ruske-lode-v-americkych-pristavech-zachranil-car-v-obcanske-valce-unii
  Amerika je neštěstím Západu.
  http://www.czechfreepress.cz/amerika/obzaloba-ameriky.html
  Tajemství německé BND: Kancléřský akt a status Německa jako vazalské země USA až do roku 2099!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.