Reklama

sobota 15. června 2019

Android byl zakázán: přejde Huawei na ruský operační systém?


Margarita Gerasjuková
15. 6. 2019     gazeta
Operační systém Android v telefonech Huawei může zaměnit ruský mobilní operační systém Aurora, informují média. Uvádí se, že v předvečer Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra generální ředitel Huawei Guo Ping a ministr pro digitální rozvoj a komunikace Ruské federace Konstantin Noskov hovořili o možném přechodu čínských smartphonů na ruský software v souvislosti se sankcemi ze strany USA.


Americké sankce citelně zasáhly Huawei, jehož podnikání v zahraničí bylo vážně ohroženo. Největší škody čínské společnosti způsobilo odmítnutí spolupráce ze strany Google, který zakázal používání svých služeb na nových smartphonech, což zahrnuje mobilní operační systém Android.

Nahradit může Android ruský OS Aurora, vytvořený na základě finského OS Sailfish a patřící Rostelekomu a podnikateli Grigorii Berezkinovi, píše The Bell s odkazem na zdroje, které jsou se situací obeznámeny. Uvádí se, že tuto možnost projednávali generální ředitel Huawei Guo Pingem a Konstantin Noskov, ministr digitálního rozvoje, komunikací a masových komunikací Ruské federace v předvečer Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra.

Další zdroj tvrdí, že možný přechod Huaweie na Auroru byl také projednán na setkání ruského prezidenta Vladimíra Putina s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Kromě toho, že v rámci spolupráce může být Aurora přednastavena na smartphony Huawei, byla projednávána možnost převodu části výroby společnosti na území Ruské federace - jde o společnou výrobu čipů a softwaru.

V předvečer bylo oznámeno, že Google upozornil Trumpovu administrativu na rizika pro americkou národní bezpečnost, jestliže nezměkčí sankce proti Huawei. Je známo, že IT společnost by chtěla pokračovat ve spolupráci s čínským výrobcem.

Google vyjádřil znepokojení nad tím, že zákaz používat systém Android dožene Huawei k vytvoření vlastní verze operačního systému, který bude zranitelný vůči útokům hackerů.

"Google tvrdí, že ukončení spolupráce s Huawei povede k tomu, že v USA se objeví dvě verze operačního systému Android - reálná a hybridní. Hybrid bude mít pravděpodobně více programových chyb než originál, což je důvod, proč budou telefony Huawei ohroženy hacknutím ze strany právě Číny", uvedl zdroj, který je se situací seznámen, listu Financial Times. Bílý dům však na varování ještě nijak neodpověděl, takže osud Androidu na smartphonech Huawei ještě nebyl definitivně rozhodnut.

Je také známo, že Huawei již začal vyvíjet svůj vlastní operační systém, ale jeho šance na dobytí evropského trhu jsou velmi malé. Mluvíme o operačním systému HongMeng, který je ve vývoji již sedm let - od roku 2012.

Wang Chenglu, vedoucí oddělení vývoje softwaru pro zákazníky společnosti Huawei, se v září 2018 zmínil v rozhovoru, že vývoj operačního systému není komplikovaný. Je mnohem těžší vytvořit ekosystém s podporou aplikací, což je často kamenem úrazu i pro velké společnosti.

Tak se to například stalo u Microsoftu, který se pokusil zavést Windows Phone, ale nakonec uznal, že jeho projekt ztroskotal.

Společnost Samsung se také zřekla vlastního operačního systém Tizen, odborná média ho nazvala "slabou kopií systému Android bez jakýchkoli aplikací". Neměli bychom zapomínat na "smrt" Symbian a BlackBerry OS.

Existuje velká pravděpodobnost, že HongMeng očekává stejný osud. Operační systémy bez aplikací nemají šanci v boji s duopolním Androidem iOS. Pokud pro čínské uživatele, kteří jsou již zvyklí na zákaz služeb Google v zemi, může být HongMeng vhodnou alternativou k Androidu, pak tento operační systém není zjevně vhodný pro evropský trh.

Na začátku června ruské sdělovací prostředky uvedly, že Huawei získal technologii rozpoznávání tváří, vlastněnou vývojáři z Ruské federace.

Jedná se o patenty společnosti Vocord. Podle listu Vedomosti se ruská dceřiná společnost TechCompany Huawei čínské společnosti a honkongská Huawei Digital Technologies Co Ltd staly majitelkami společnosti Eagle Softlab.

Zástupce společnosti Huawei potvrdil listu, že se ruské a hongkonská dceřiné společnosti skutečně staly majitelkami společnosti Eagle Softlab, ale odmítl zveřejnit podrobnosti transakce. Uvádí se, že Vocord byl společností Huawei odhadnut na 40-50 milionů dolarů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

27 komentářů :

 1. Jak se zdá Google si uvědomuje,že může ztratit všechno,kdyby vývoj konkurence byl úspěšný.
  Pošlete někoho v kapitalismu ke konkurenci a zkrachujete!
  To je železný zákon,který vládne kapitalismu,nlkomu se ho nepodařilo překonat a ne,že ne,ANO!.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 18:39 Správně pane kapitalisté jsi jdou tvrdě po krku.

   Smazat
 2. vite, já zrovna poslouchal Wabiho Daňka Nechte mně žít.
  Je to absolutně načasové. Pravdou je že i tito volnomyslenkářářští bardi vyjádřili vůli žít a přežít.
  Opravdu si myslím, že chtěli zachovat tuto republiku jako svobodnou a nezávisloul. A ty kecy o tom že nechtěli spravedlnost ale hurá kapitalismust jsou naprosro debelní.

  OdpovědětSmazat
 3. Pardon, omlouvám se Wabiho Ryvolu.
  Václav
  Ale oba by mne dali asi za pravdu.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 4. Android je systém pro migranty.

  Jeho smyslem je:
  - udržovat dohled,
  - generovat frustraci a stres
  - aby jej byla schopna ovládat opice

  OdpovědětSmazat
 5. Tak uz i Bulhari serou na rusky plyn:

  https://oenergetice.cz/plyn/ministr-energetiky-usa-americke-lng-muze-konkurovat-plynu-prepravovanemu-plynovody/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Zřejmě jste nečetl ten článek pořádně, ačkoliv je česky. Nikde se v něm nepíše, že Bulhaři odmítli ruský plyn, který do Bulharska stále teče. Bulhaři jen diverzifikují kvůli Ukrajině. Taky tam je tabulka. Ačkoliv se píše, že americký plyn je levnější, podle tabulky zjevně není

   Smazat
  3. Sice mi není jasné jak Huawei souvisí s americkým plynem, ale budiž, někdo nás chce poučit. Jenomže jen to avízo je už z podstaty pitomost, takže číst ten je zbytečné ztrácení času a jak vidím ten příspěvek z 20:54 asi mám pravdu. Dám vám alespoň zdarma radu. Takové články nabízejte na webech kam chodí stejní pitomci jako vy. Tady vám asi pšenka s takovýma hovadinama asi nepokvete. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  4. Prosím, s Vaši "iteligencí" se vyhněte těmto webú, s informacím.

   Smazat
 6. Ty wole, OS vyviji Cinan uz sedm let a porad balsoje govno:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vysoké technologie jsou bolšoje govno? Vždyť je přece jasně napsáno, že OS vyvine kdekdo a poměrně rychle, jedná se o aplikační rozhraní.

   Smazat
  2. OS neni zadne aplikacni rozhrani, ty rusky howado.

   Smazat
  3. 21:18, a kde píšu ty blbečku, že OS je aplikační rozhraní? Ta druhá část věty se netýká OS, ale aplikačního rozhraní. Nauč se číst a pak komentuj.

   Byl bych rád, kdyby mi redakce nemazala komentáře beze stopy. Vůbec nechápu, co je na aplikačním rozhraní OS vadného?

   Smazat
 7. Jak bylo správně uvedeno, jedná se pouze o ruský klon finského Selfish, tedy nic nového. Zatím o něm není nic známo, původně se měl používat ve státní správě, ale jaksi se tak ještě nestalo. Ruský "Android". Odborná veřejnost má z toho celkem prdel.

  OS od Huawei pro zbytek světa by se měl jmenovat ArkOS, HongMeng je určen jen pro Čínu, kde bude bezpochyby využíván. Existují i další se firmy, které by se rady zapojily, například v Indii jspu jich mraky. Problémem je ten SW přez Google Play, jak přinutit vývojáře, aby dávali svoje produkty na AppGalery.

  Ovšem většina odborníků tomu nedává absolutně žádnou šanci, pohořelo mnoho OS, proč by měl fungovat ten ruský? Nemají to ani odzkoušeno. Nevěřím ani sdílení technologií Čína & Rusko. Myslím, že se vláda USA zklidní, jelikož je tlačí i firma Google, která chce s Huawei spolupracovat. Vstup Ruska do této sféry je noční můrou pro celý Západ, to se nestane. Takže podobně jako Turci s S400, tak Číňani s nějakým OS (který je finský), to využijí jako tlak na Američany. Navíc není třeba zapomínat, že se jedná o informaci z ruského webu a něco podobného není potřeba brát doslova.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Číňané odmítli tuto informaci komentovat.

   Smazat
  2. Pro A z 20:40 h:
   Je zábavné sledovat, jak se fakta snažíte za "každou cenu zlehčovat" a tvářit se jako na slovo vzatý odborník.
   Pavel p

   Smazat
  3. Pavle, myslíš toho "odborníka" 20:40? Vždyť je to obyčejný pičus.

   Smazat
  4. 23:15, nikde jsem nepsal, že jsem odborník. Ale často procházím stránky IT, takže vím, jaké je povědomí o této nové ruské perličce. V této oblasti bude možná jednou konkurovat Izrael,Indie, Turecko, Brazílie, Čile, Mexiko, Polsko, Malajsie, Vietnam, Litva ale ne Rusko.

   Smazat
  5. Vidím pánové, že nevidíte za vlastní dvoreček.Co je podstatou snahy USA? Získat dominanci, ovládnout svět a pro své zisky vysávat státy- včetně nás. Nikdy jsem si nemyslel, že nový kolonialismus bude ještě horší než v minulosti.Vždyť jsme jenom noví nevolníci- uvědomujete si to? Přeci v rozmanitosti je krása a ne abychom byli svázáni do kazajky USA a EU!!!!!!

   Smazat
  6. 13:10

   Amerika svět ovládá už delší dobu díky svému extrémně schopnému obyvatelstvu a tak to je v pořádku. Tečka.

   Smazat
  7. Pro 13:18.Dříve si také feudál pak kapitalista atd vybíral schopnější, kterým dali lepší gábl a oni pak pomáhali držet zbytek na uzdě. Dnes amíci také stahují špičky z celého světa a zaručují si blaho. I my dnes, jako malý stát, vysáváme Ukrajinu, kdy i inženýři a dalš za malý peníz dělají u nás, protože my jsme již zpychli. Je to správné pro Ukrajinu, když dále chudne a lidé, kteří by měli postavit stát na nohy jsou fuč. Naši také jdou za lepším, Mnohem lepší jsou Číňané, kteří se v cizině učí, ale pak se vrátí domů, aby vlastnímu národu pomohli. Proto je dnes HUAWEY nejlepší a to přivádí amiky k zuřivosti až válečné..

   Smazat
 8. Kompatibilní se vším, Apple je svázán s apple ve všech směrech! Apple otroci ...

  https://www.okay.cz/clanky/huawei-p30-pro/?mid=bq7ljXLyghEjfcjbw9E%2b0iURk6cg3Eco1yfMZdsHnyUzWftemSIT3bYkjkHC%2fCLM#utm_source=eshop&utm_medium=email&utm_content=CZ1924_elektro_dodavatel_huawei_so&utm_campaign=elektro-akce_dodavatel_huawei_1924

  Zdraví Ramón

  OdpovědětSmazat
 9. S ruskym OS bude Huawei ve dvou prdelich:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Četl jsem hodnocení tohoto nejpravděpodobněji fejku na "Android World", kde uvedli: "...Rusové dovedou vše, jednou jeden Rus zabil medvěda tak, že mu ukousl jazyk..." Takže asi tak se k tomu staví lidé z Androidu. Mluvit o něčem podobném v zemi, kde polovina lidí nemá elektřinu, dvě třetiny jsou negramotné a kde na tamních náměstích překračujete mrtvoly, které nikdo neuklízí, to je teda pecka. Kladu si otázku, proč Rusko, proč ne Súdán?

   Smazat
 10. Hlupáci, smarphony s jejich os jsou jenom hračky pro debily, kde vůbec nerozhoduje kvalita ale reklama, která přesvědčí pitomce aby si ten který šunt koupily.

  Chcete-li hodnotit úroveň té které země v IT musíte ji hodnotit podle úrovně špičkových technologií (hlavně ve zbrojení) a ne podle spotřebního šuntu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.