Reklama

úterý 18. června 2019

Bankovní daň má kde brát


Zbyněk Fiala
18.6.2019 VašeVěc

České banky jsou neuvěřitelně výnosné, jenže tento výnos, nastřádaný z příspěvků domácích subjektů, pak pohodlně odkráčí do zahraničí. I kdyby bankovní daň tyto výnosy značně snížila, stále tu budou vysloveně rajské poměry pro investory.České banky (v zahraničních rukou) jsou fantasticky ziskové. Potvrzují to čerstvá čísla, která ještě zvyšují laťku nastavenou v minulých obdobích. Jak připomíná István Léko na stránkách České pozice, tři největší české banky vydělaly loni několikrát víc než desetkrát větší německá Commerzbank.

Tato druhá největší banka u našich německých sousedů vykázala zisk za loňský rok 120 milionů eur. Nabízí tak o hodně méně, než dala relativní prťka (byť u nás největší) Česká spořitelna. Ta vykazuje v přepočtu 160 milionů eur zisku, který zamíří z větší části jinam, za rakouskou matkou Erste Group. Také ČSOB, dnes součást belgické KBC, dala podstatně víc, a sice 190 milionů eur. Dokonce i třetí v řadě, Komerční banka, dcera francouzské Société Générale, vynáší víc než celá zmíněná Commerzbank, protože vydělala 124 milionů eur.

http://ceskapozice.lidovky.cz/kazda-vlada-pri-jednani-s-bankami-taha-za-kratsi-konec-pc5-/forum.aspx?c=A190528_000409_pozice-forum_lube

Problém je v tom, že české banky jsou sice rekordně ziskové, ale ta německá je podstatně větší. Podle bilanční sumy je dokonce desetkrát větší než všechny tyto tři české banky dohromady. Když to otočíme a řekneme si, že naše banky jsou desetkrát menší, lépe pochopíme, jak jsou výnosné, když daly dohromady třikrát větší zisk, než shromáždil ustaraný německý obr. Skutečně by investoři českých bank někam utekli, kdyby zasáhla výraznější bankovní daň?? Možná by se trochu šklebili, ale stále by dostávali až zázračně mnoho ve srovnání se situací u sousedů, se kterými máme nejtěsnější obchodní spojení.


Jak moc by se dalo českým bankám sebrat? Využijme širšího mezinárodního srovnání. Dejme tomu, že to teď německým bankám moc nejde. Podívejme se tedy, jak vypadá v dalších zemích eurozóny. Investory zajímá poměr výnosu na jednotku ekvity, tedy vlastního jmění (ROE). Vyšší výnos (zisk) zvyšuje šanci na růst dividendy i ceny akcií.

Když se podívám do souhrnných statistik třeba na ECB, vidím, že v září loňského roku vykazovaly německé banky ROE jen ve výši 3,2 procenta. V Belgii, kde působí matka ČSOB, to bylo 7 procent a ve Francii (zemi matky Komerčky) 7,1 procenta. To odpovídá průměru EU ve výši 7,2 procenta. České banky jsou na dvojnásobku tohoto průměru, neboť nesou 14,9 procenta. Dvojnásobek je dvojnásobek, to jistě není nezbytné. Investorům by stačila i polovička takového zisku.

V Rakousku (kde je matka České spořitelny) mají průměrný výnos na jednotku vlastního jmění 10,7 procenta. To je bližší našim poměrům, asi proto, že mají větší podíl na východním podnikání (kam patří i Česko ležící západně od Vídně). Jejich okurkový záhon má hodně hlubokou vrstvu kompostu.

https://www.bankingsupervision.europa.eu/press/pr/date/2019/html/ssm.sbs190411~5aea820aca.en.html

Proč se tedy bát většího zdanění bank? Kam by chtěli investoři českých bank utéci? Neudělají to, i když bych si to ze srdce přál. Byl bych rád, kdyby české banky byly opravdu české. Nic takového však nehrozí. Investoři nejsou blázni. Neudělají nic. Česká přehnaná ziskovost je zranitelná, protože není ničím ospravedlnitelná. Každý se bude divit spíš tomu, proč jsme to trpěli tak dlouho.

Srovnatelná výnosnost je jen v Maďarsku, ale v Česku je bankovní ráj i z dalšího pohledu, protože ziskovost stoupla za dva roky o dva procentní body, zatímco rizikovost (podíl úvěrů s problémy se splácením) klesla na polovinu (ze 4 na 2 procenta). Ve zbytku Evropy nám mohou závidět, řekneme si, když čteme varování, které před pár dny vyslovil viceprezident ECB Luis de Guindos. Upozorňuje na zhoršování makroekonomických výhledů a uvádí o něco nižší průměrný výnos na vlastní jmění (ROE) na konci roku, než jsem zaznamenal ve 3. čtvrtletí. Teď už by to mělo být jen asi 6 procent. I to je značné zlepšení proti stavu před několika lety, kdy dnešní německá bídná 3 procenta představovala průměr eurozóny.

Z výkladu viceprezidenta ECB se dále dozvídáme, že i v bankách eurozóny se snižovalo riziko podnikání, ale slušný zisk už je nedosažitelný pouze na bázi úrokového výnosu. Musí se proto povzbudit „udržitelným tokem příjmů mimo čistý úrokový výnos, jako jsou poplatky a příjem ze zprostředkování obchodů“. To v české kotlině žádná není novinka, tady se ždímají poplatky odedávna. Je tu však ještě další hrozba, a sice že z koláče víc ukousnou nebankovní subjekty a různí poskytovatelé „fintech“. Množí se třeba internetové sdružování fondů nebo platební aplikace v mobilu.

Takže banky mají starosti, ale zdanění je až tou poslední. Křičet samozřejmě musí, je to věcí cti, ale u vlády je zase věcí cti nepropadat leknutím, kráčet hrdě hřmotem strašení a zachovat čistotu prádla. Jinou věcí je, jestli vytáhnout zrovna bankovní daň. Léko varuje, že to dělají jen státy s ekonomikou na huntě jako Řecko či Maďarsko, ocitli bychom se ve špatné společnosti. Ke všemu to ty vlády nakonec musely odpískat. Ale to bych nevyhodnocoval tak jednoznačně. Pustily se do toho státy, které na to nemají. My jsme v jiné situaci. Jedni odejdou, přijdou jiní. Ani s měnou to nehne, když má vláda za zády ČNB s obrovitou palebnou silou devizových rezerv z časů „kurzového závazku“.

Můžeme se však bránit i jinak. Nezapomínejme, že zahraniční české banky se u nás cítí jak v peřince, protože se jim napřed vyvraždila domácí konkurence. V hloubi 90. let přijali naši poslanci tak idiotský zákon o kampeličkách, že skoro všechny zkrachovaly. Ty největší, které přežily, už usilují jen o bankovní licenci, opravňující ke sběru drobků z velkého stolu. Struktura českého bankovního sektoru je tedy stejně extrémní jako jeho ziskovost. Smyslem banky totiž není tvořit zisk akcionářům, ale sloužit ekonomice. Jistěže to nesmí být prodělečné. Ale krevní oběh potřebujeme udržovat v žilách, nikoliv v trávicím ústrojí upírů.

Rozdíl je patrný nad menšími projekty v regionech, které jsou pro velké banky nezajímavé, protože z velké práce bankovních analytiků vznikne nepatrný výnos. Jenže pro ten region jsou tyto projekty zajímavé, protože vzniknou potřebné služby a pracovní místa. Nemusí být ani neekonomické. Kdyby se jich ujala malá místní banka, snáze vyhodnotí udržitelnost projektu, který má u nosu. Zná podmínky i lidi, kteří do toho jdou.

Kdykoliv se bavíme o tom, jak pozvednout regiony a ulehčit lidem životní situaci, vždycky z toho nakonec vyjde zjištění, že bez místního financování prostě nelze s ničím sociálním a lidsky přijatelným hnout. Toto místní financování může být zároveň velice účinnou konkurencí pro velké banky. Mohlo by je krotit v požadavcích na poplatky. Mohlo by zvýšit jejich citlivost vůči projektům jiného typu než je sklizeň hrušek z nejnižších větví. Vláda, která dbá o finanční sektor, by měla usilovat o právní úpravu, která konkurenci umožňuje.

Aby bylo ještě zřetelnější oč tu jde, připomeňme, že bankovní daň už máme. Jmenuje se jinak a je namířena jen vůči kampeličkám. Kampeličky totiž musí dávat deset procent vkladů do rezerv navíc. To znamená, že desetinu vkladů nesmí zúročit. Velké banky jsou tak vůči kampeličkám o desetinu zvýhodněny. Toto opatření prosadila ČNB, ale byl na to přijat zákon, je to tedy i věcí vlády, která podlehla tlakům velkých nenažraných financí. Vlastně je to ještě horší než daň, protože lidi o peníze přijdou, ale nic za ně nedostanou. Vláda by se tedy měla vzchopit a začít hájit zájmy občanů.

* * *

31 komentářů :

 1. Opět "díky politici!", vytvořili jim u nás úmyslně společně KLONDYKE a v současnosti se banksterů bojí "utrhli se ze řetězů". To samé (ne)viditelná ruka trhu u všech mobilních operátorů, obdobný vládní i hradní KARTEL. Petr Kellner a spol., místo ceny dat řeší zákaz HUAWEI na rozkaz z USA! Petra Rafaje (ÚOHS) podle PRÁVA, co je KRÁVA, ponechali ve funkci Antimonopolního úřadu, vše záhadně vyčichlo, protože u nás v ČR je to šumafuk, (prašť jako uhoď), který padouch, těžko hrdina "tam?" sedí. Všechno jedna rodina!

  Ramón

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Norsku existuje daň na těžbu ropy zahraničními subjekty, tedy černého zlata, ve výši 80%. U bankovního zlata, v čr těženého zahraničními subjekty, by měla být daň také 80%. Hezký den.

   Smazat
 2. Naše vláda zastupuje zájmy zahraničních bank u nás a proto nikdy žádnou bankovní daň nezavede. Jinak poplatky České spořitelny: převod peněz u přepážky 80,-Kč, výběr z bankomatu 12,-Kč, převod na bankomatu do jiné banky 8,-Kč, vedení účtu 320,-Kč a tak dále. Co se týče úroku z vkladu Česká spořitelna za vklady klientů dává úrok 0 %, anebo možná i menší. Ostatní velké banky jsou na tom u nás stejně. Stát by chtěl od občanů půjčit peníze a ministrině financí přišla s úrokem, který je hodně menší než je inflace, tak aby náhodou neohrozila zahraniční banky a tím dala jasně najevo, že hájí vykořisťování naších lidí zahraničními bankami. Naše vláda hájí jenom zahraniční zájmy a to od roku 89 až do dnešní doby.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vedení účtu u Spořky mě stojí 50 Kč měsíčně, výběr z bankomatu Spořky je samozřejmě zdarma. U přepážky jsem nebyl už několik let, veškeré převody řeším po internetu, všude platím kartou.
   Jsem naprosto spokojen. Pokud ty nejsi tak přejdi jinam, možností je nepočítaně. Nebo jsi nesvéprávný?

   PS Spořka zaplatila jen za minulý rok na dani z přijmu 3.5 miliardy korun a je tak po Škodě druhým největším plátcem.

   Smazat
  2. 11:02 Účtem u rakouské české spořitelny se může chlubit jen hlupák

   Smazat
  3. 11:36
   Napsal jsem jasně, že mě veškeré služby Spořky stojí 50 Kč měsíčně, což je naprostý pakatel.
   Neštěstím téhle země jsou právě pitomci jako ty, kteří vyžadují všechno zadarmo.

   Smazat
  4. 18. června 2019 11:02

   Co Spořka zaplatila? Z lichvy od tebe a jiných 3.5 miliardy na dani, jelikož Spořka nic navyrábí pouze od tebe a jiných KASÍRUJE, demagogu.cz!?

   Ramón

   Smazat
  5. pro 11.47 jenom upřesnění poměru, že Spořka odvedla 3 miliardy do státního rozpočtu dodávám, že také ročně odvedla 80 miliard naších poplatků do Rakouska, které nejsou zdaněny a zdaní se až v Rakousku. Poplatky, které zavedla Spořka u nás by si nikdy v Rakousku nedovolila zavést a na víc vklady klientů jsou pro Rakušáky úročené z naších 80 miliard poplatků. Tak už je ti to jasné?

   Smazat
  6. 11:51
   Poslouchej, ty magore, já jsem u Spořky zcela dobrovolně a jsem s jejími službymi naprosto spokojen. V případě nespokojenosti můžu kdykoli okamžitě odejít. O jaké lichvě to tedy žvaníš?

   Aha, Spořka nic nevyrábí, hmmm. Já myslel, že už i ten nejretardovanější lojza u nás ví, že většinu ekonomiky všech vyspělých zemí tvoří služby. No nic...

   80 miliard jakýchsi poplatků odvedených do Rakouska jsi si vytáhl ze zadku.

   Smazat
  7. Hlídej si zobák zasrane 18. června 2019 12:10

   Daň 3.5 miliardy jsi jim zaplatil TY a TVÝ otroci stojící před pultíkem u Spořky. Já BANKY ignuruji, velevemeno a nepleť si časy příspěvků a jejich sumy, argumentačně vygumovaný moulo ...

   Zdraví Ramón


   Smazat
  8. 13:05
   Přitroublý Ramonku, jdi do prdele. Pokud jsem tu daň zaplatil já, tak jsem ji zaplatil rád. A jediný kdo s tím má z neznámého důvodu jakýsi problém, jsi ty.

   Ty banky ignoruješ? Tak to je od tebe hezké. Tak proč se teda tak rozčiluješ, že tě prej okrádají? Jak tě okrádaj?
   Ty musíš být dobrý magor.

   Smazat
  9. Z diskuze je poznat, že přitroublý je 13:19, ale neví o tom, nebo je to pupík od Spořky, a má v popisu práce věšet lidem bulíky na nos.

   Smazat
  10. Majiteli Spořky 18. června 2019 13:19

   V první řadě, zde se píše, ty mě však "posloucháš?"? Ale já přes NR neumím mluvit, abys mě mohl slyšet. V tom je zakopaný pes, nemluv do klávesnice, nýbrž ťukej do ní, tak, abys nebyl za vola, který rád platí, vše kde ho oberou "návrat idiota!".

   "Co Spořka zaplatila? Z lichvy od tebe a jiných 3.5 miliardy na dani, jelikož Spořka nic navyrábí pouze od tebe a jiných KASÍRUJE, demagogu.cz!?".

   Čteš řádně, kde píši o sobě: "Tak proč se teda tak rozčiluješ, že tě prej okrádají? Jak tě okrádaj?
   Ty musíš být dobrý magor.".

   Ty stojíš před zrcadlem, jestli se chceš vidět, musíš se otočit čelem, drzý cucáku?

   Ramón

   Smazat
  11. Rakouský šéf české divize "ČSpořitelny" z Erste Group Bank, Rakousko v roce 2018, obdržel roční příjem ve výši v přepočtu 70.000.000.-Kč, tak Spořko, z vesela spoř a rád plať vše, nic není ZADARMO!

   https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/224523-dividenda-erste-group-bank-v-roce-2019-a-v-dalsich-letech

   Ramón

   Smazat
  12. 11:02 zajímavé, za vedení osobního účtu u Spořky platím průměrně Kč 180 měsíčně, úrok mi nese asi Kč 60 po zdanění, takže mi ta Spořka přijde na 120 Kč měsíčně. Nevím tedy, proč by mi neměla zařídit, abych k nim ještě s každou blbinou chodil. Navíc mi zrušili pobočku v místě, což byl původně důvod, proč být u nich. Chápu, že když všude a všechno platíte kartou, banka vás krapet žinýruje, protože má z vašich plateb profit. Vy ovšem v tom svém "pohodlí" netušíte jak sobě sám, i nám ostatním, pod zadkem řežete větev. Zbývá, abyste řádně podpořil "Milion chvilek...", když už tak bystře a pozitivně přemýšlíte.

   Smazat
  13. 11:02 je, přátelé, zaměstnanec Erste-Spořitelny, on musí intervenovat do vaší diskuse, nezlobte se na něj.

   Smazat
  14. 08. června 2019 20:52
   18. června 2019 22:14

   Vážení rozumní lidé, 11:02 jde nejspíše o nějakého Policii známého "Korandu", pracujícího externě pro ERSTE.cz, to klienti netuší! Co mojí matce (babičce), tak nějak lidsky, po vnukovsku popletl hlavu!? Kdy já nestačil rušit babičky nálety od ČS a že měli pro své klienty nápady?!

   Duplicitní účet na pohřeb, duplicitní účet pro pozůstalé atd., hyenismus navýdaný. A babička? On by mi to neudělal. Já toho parchanta znal i jeho povedeného otce trestaného za podvody, on mě také, když mu řekla mé - synovo příjmení.

   Stáhneme platbu napůl ceny? Syn vzkazuje ZRUŠIT bez poplatků! A tak se taky stalo. A poté x-tá přednáška matce (babičce cca 80), než něco podepíšeš nebo si objednáš ZAVOLEJ MI ... stáří je svině na kterém se hojí, ty největší, nejhorší zbabělé KURVY a takové náš státní APARÁT potřebuje, by sám NEZDECHL!!!

   My po zapřepážkově arogantní blbce, u zlodějské IPB Praha. Definitivně odhlásili svůj a manželky účet, oba pospolu a včas! A dnes vše na ruku a do koruny, účetní dostaly všimné z IPB, tak bez našeho svolení založily účty, při výdeji se chovali, jakoby nám naše peníze neradi půjčovali ze svého, NASR.T! Nyní, co je naše, to je naše ...

   Zdraví Ramón

   Smazat

  15. Poslední akcí české-ersteBank-spořitelny na mě byl poplatek za příchozí platbu ze Švýcarska. 500,- Kč.

   Mmtálně mám nějaké řízení u čsob - přístup stejný.

   U velkého bankovního domu skutečně dnes zůstává jen idiot.
   A nebo ten, kdo "požaduje jistou"   Smazat
  16. RAMONE,ZABERTE S NÁMI Z ČSV,MÁTE PRIMA OSTRÝ STYL

   a už jste si dal do hledáčku BASILEJ III,historii o tom jak nás všechny brzy okradou banky i když máte vklad na heslo.
   Noo zkuste si toho všimnout je to prima revoluce a Lenin by se posral obdivem!

   Smazat
 3. Vážení diskutujte slušně a neurážejte.Člověk jež obhajuje "naše"-zahraniční banky je buď b. zaměstnanec,nebo nemá vůbec ekonomický přehled!Úročení 0%,inflace 2-3%,půjčky od 4,7% !!!
  http://ceskapozice.lidovky.cz/jedenact-ceskych-bankeru-ma-rocni-prijem-vice-nez-milion-eur-pqw-/tema.aspx?c=A190521_162837_pozice-tema_

  OdpovědětSmazat
 4. Já jsem asi mimo, ale naše banky už dávno nejsou naše, tak co se tu perete. Já mám pár drobných u Spořky a pomalu, díky poplatkům, mi konto vysychá. Jinam nepůjdu je to stejný.

  OdpovědětSmazat
 5. Moc bych se divil, že naše vláda nevidí totéž, co pan Fiala. Také předpokládám, že IQ mají podobné. Ale přesto se chová jinak. Čím to asi může být? Mě z toho vychází, že prostě mají jinou motivaci.
  Na náměstích bouří magoři, ale může člověk dát ruku do ohně za ty aktuální politiky? Může se za ně postavit, pouze natruc magorům. To není příliš silná motivace. Aktuální politici, by si měli uvědomit labilitu své pozice. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíte, že by to měla vláda znárodnit, nebo jim zakázat zde podnikat? Nerozumím, co s tím má společného současná vláda?

   Smazat
  2. Existuje státní kontinuita. Na základě ní jsme například ve zlatě vraceli odškodnění někdějším zahraničním vlastníkům za znárodněné podniky (1983).

   Smazat
  3. Anonymní18. června 2019 19:35
   Myslím, že vláda by měla banky zdanit. Měla by předložit parlamentu návrh sektorové daně. P.K.

   Smazat
  4. 19:35 chápu, že nechápete. Bude to intelektem. Úkolem vlády je hledat možnosti zvýšení příjmů státního rozpočtu bez toho by brzdila hospodářství, nebo snižovala životní úroveň a úroveň života obyvatel státu. Dojde vám to?

   Smazat
 6. Korupce kvete ve všem ! Už jste přemýšleli co po tomhle přijde ! konec ČR , SMRT !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koukněte, kolik nemyslících blbů bylo na venclmajdanu? Já myslím, že to žádná velká škoda nebude.

   Smazat
 7. noviczech
  ...česká zem má tolik zaprodanců, že kdyby každý zaprodanec měl nad hlavou plamýnek, tak by jsme mohli zrušit elektrárny! A také by jsme je snadno našli ve Švýcarech, v Anglii a v jiných zemích. Ale, pana Babiše si vážím, je chytrý podnikatel, ale mohl by s prodanými českými bankami udělat nějaký lepší pořádek než dělal pan "chytrý"!
  ...můj osobní názor!

  OdpovědětSmazat
 8. Proc platite Rakouske Ceske sporitelne penize? To nestaci, ze tam vkladate? Kolik rakusane plati v nejake Ceske bance? Samozrejme 0. A to je ten rozdil, proc jsme na tom hur.

  OdpovědětSmazat
 9. Vysvětlete infantilnímu mladíkovi, že zem kde se narodil není jeho země, že patří někomu jinému, ale že má být vlastenec.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.