Reklama

sobota 15. června 2019

Čelíme globálnímu potravinovému kolapsu?

William Engdahl
15.6.2019  Katehon,  překlad Zvědavec
Ne, v žádném případě nejde o potvrzení apokalyptických scénářů společnosti AOC nebo Gréty, té slavné mladé klimatické expertky ze Švédska. Nicméně je to pohled na katastrofy, které má na svědomí extrémní počasí v několika klíčových pěstitelských oblastech od USA po Austrálii, Filipíny a další země, které by mohly dramaticky ovlivnit dostupnost a ceny potravin v nadcházejícím roce. To by zase mohlo mít velké politické důsledky v závislosti na tom, jak se bude vyvíjet zbytek vegetačního období.


Středozápad USA je pod vodou


Podle nejnovější zprávy Národní zemědělské statistické služby (NASS), spadající pod Ministerstvo zemědělství USA, z 20. května vyplývá, že kukuřice a sójové boby hodně zaostávají za úrovní růstu výsadby, která by měla odpovídat této době sadby. Zpráva uvádí, že bylo vyseto pouze 49% celkové plánované osevní plochy kukuřice v USA ve srovnání se 78% v této době před rokem. Z toho se jen 19% vynořilo ze země ve srovnání se 47% v květnu 2018. Pokud jde o sójové boby, bylo dosud vysazeno sotva 19% plodin ve srovnání s 53% před rokem. Osevní plocha rýže se snížila na 73% ve srovnání s 92% před rokem v šesti amerických státech, pěstujících rýži. Samozřejmě, pokud by se počasí dramaticky změnilo k lepšímu, konečná sklizeň by se mohla zlepšit. Na předpovědi je zkrátka ještě příliš brzy.

USA jsou s velkým náskokem největším světovým producentem sójových bobů, s 34% produkce sójových bobů na světě a 42% světového vývozu - před tím, než začala obchodní válka s Čínou. USA jsou také největším světovým producentem kukuřice, téměř dvojnásobně předčí Čínu, která je na druhém místě. Velký neúspěch, pokud jde o sklizeň těchto dvou plodin, by mohl silně ovlivnit světové ceny potravin, opomeneme-li nešťastnou skutečnost, že téměř všechny americké sójové boby a kukuřice jsou geneticky modifikované plodiny (GMO). Využívají se hlavně jako krmivo pro zvířata.

Hlavním faktorem narušení vegetačního období na Středozápadě USA je skutečnost, že během posledních 12 měsíců byla zaznamenána největší úroveň srážek od doby, kdy americká vláda začala v roce 1895 uchovávat statistické údaje, uvedlo americké Národní centrum pro environmentální informace, spadající pod Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). Důvodem jsou rekordní sněhové srážky, po nichž následovaly abnormálně silné deště.

Pozoruhodný je fakt, že silný pacifický jev El Niño byl ve hře v letech 2015-16 a nový El Niño byl potvrzen minulou zimu, avšak o něco dříve, než obvykle. Jak přesně tohle ovlivnilo současné počasí, není dosud jasné. El Niño je periodické oteplení v rovníkové východní a střední části Tichého oceánu.

Ve spojitosti se sluneční aktivitou, nikoli člověkem vytvořenými faktory, může během několika měsíců změnit globální vzorce počasí, což v některých částech světa může způsobit teplejší, chladnější, deštivější nebo sušší počasí. Vyskytují se v cyklech každých několik let, obvykle každé dva až sedm let, a je pozoruhodné, že existuje potvrzený, i když relativně slabý El Niño, který měl dosáhnout vrcholu letos v květnu. Národní úřad NOAA v dubnu odhadoval, že současné podmínky jevu El Niño budou pravděpodobně pokračovat na severní polokouli na jaře 2019 (~ 80% šance) a v létě (~ 60% šance).


Katastrofální sucho v Austrálii a na Filipínách


Zatímco zemědělské oblasti na Středozápadě USA jsou pod vodou, jiné oblasti světa trpí suchem, nejhůře je na tom Austrálie, hlavní producent obilí. Poprvé od roku 2007 je Austrálie nucena dovážet pšenici, především z Kanady. Minulý rok sucho způsobilo snížení úrody plodin o 20%. Vláda vydala hromadné dovozní povolení, které má tuto situaci vyřešit. Současné odhady sklizně pšenice jsou jen na 16 milionů metrických tun, což je polovina množství, než jaké bylo před dvěma lety. Austrálie je v posledních letech pátým světovým vývozcem pšenice.

Pokud jde o nedostatek obilnin, Filipíny trpí velkým suchem od února 2018, které ničí současnou úrodu rýže. Ačkoli země nepatří k největším světovým producentům rýže - Indie, Thajsko, Vietnam a Pákistán se celkově podílejí na zhruba 70% veškerého vývozu rýže - má to velký politický dopad na tuto zemi, kterou zmítají nepokoje.

Další zemí, která je zasažena velkým suchem, je Severní Korea. Dosavadní letošní srážky jsou nejnižší od roku 1982. Státní sdělovací prostředky uvedly, že „velké sucho přetrvává ve všech částech“ země. Průměrné srážky od ledna činily pouze 42,3% průměrných ročních srážek. To se odehrává v době, kdy země zažívá značný nedostatek potravin. Zatímco údaje jsou pravděpodobně zpolitizované, účinek mezinárodních sankcí tomu nepomáhá.

I když tyto velké nedostatky stále nejsou důvodem k vyhlášení celosvětové krizové situace, je pozoruhodné, že k nim dochází ve stejné době, kdy se v Čínské lidové republice šíří nejhorší smrtící nákaza africkým morem prasat u celé populace čínských prasat. Ministerstvo zemědělství v USA odhaduje, že v letošním roce bude muset být poraženo až 200 milionů prasat, pokud se vůbec zabrání šíření nákazy. Čína je zdaleka největším světovým producentem prasat, s celkovým počtem zhruba 700 milionů. Jako by to nestačilo, země je zamořena larvami můry blýskavky kukuřičné, která by mohla zničit úrodu kukuřice nebo sójových bobů v celé Číně.

A to nebereme v potaz různé válečné zóny po celém světě, od Jemenu po Sýrii a Kongo, kde byla zemědělská produkce zničena v důsledku války.


Rusko jako nová obilná velmoc?


Tyto současné potíže s plodinami nebo případný velký nedostatek úrody by mohly být velkou výhodou pro Rusko, zemi, která se od doby uložení sankcí ze strany USA a EU v roce 2014 ukázala v posledních třech letech jako největší vývozce pšenice na světě, daleko předčící Kanadu i USA. Odhaduje se, že v rámci sklizně 2019/2020 Rusko vyveze rekordních 49,4 milionu tun pšenice, což je o 10% více, než před rokem. V loňském roce se Rusko podílelo na 21% celkového světového vývozu pšenice ve srovnání s USA (přibližně 14%) a Kanadou (přibližně 14%).

Západní sankce vůči Rusku měly zajímavý účinek, který přinutil vládu, aby přijala opatření, vedoucí k soběstačnosti v produkci potravin. Vláda zakázala v roce 2016 výsadbu geneticky modifikovaných plodin (GMO) nebo jejich dovoz, a má jednu z nejproduktivnějších černých půd na Zemi. Přinejmenším v krátkodobém horizontu si Rusko stojí dobře, a je připraveno vstoupit do hry a pomoci řešit problémy s nedostatečnou úrodou na světovém trhu s obilím.

I když je nepravděpodobné, že bude Rusko požádáno, aby prodalo obilí Spojeným státům, byla by to velká historická ironie. Když měl Sovětský svaz potíže s neúrodou na začátku 70. let minulého století, byl to právě americký ministr zahraničí Henry Kissinger, který zorganizoval - za spoluúčasti korporace Cargill a obilného kartelu - prodej tun obilí do SSSR za nesmírně nadsazené ceny, což později vešlo ve známost jako „velká obilná loupež“; ceny za obilí na komoditní burze v Chicagu vystoupaly na maximální hodnoty za 125 let (od dob vzniku burzy v roce 1848, pozn. překl.). V kombinaci s ropným šokem v letech 1973-74, kdy země OPEC zavedly ropné embargo a cena surové ropy stoupla o 400%, v čemž sehrála roli záludná diplomacie stejného ministra Kissingera, byly důvodem velké inflace v 70. letech jídlo a ropa, nikoli mzdové požadavky amerických nebo evropských pracovníků, jak nám bylo řečeno.


Do We Face A Global Food Disaster? vyšel 4. června 2019 na katehon.com. Překlad v ceně 419 Kč Zvědavec.

22 komentářů :

 1. Proč tedy EU nařizuje limity na pěstování potravin?

  OdpovědětSmazat
 2. Samozřejmně čelíme kolapsu. Nemáme vlastní výrobu potravin, nemáme vlastní strojírenskou výrobu na úrovni předharákové "revoluce". A po třiceti létech už nemáme ani odborníky (mimo filosofů a nemakačenků ale zdadných žvanilů). Ti co byli, jsou dnes v důchodovém věku a nebo mrtvi. A nová generace se dá vychovat nejdříve za třicet let. Ten kdo vyjde ze školy se totiž musí ještě v praxi mnoho učit a není jisté, že jeho výtečný prospěch bude také výtečně zhodnocen.
  TAŽE vy dnešní soudruzi jste poslali tuto republiku zpět do koloniálního věku.
  Václav


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A je to díky takzavané kupovévé privatizaci (kerá vlastně ne pomohla, ale rovnou zlikvidovala českoslovený průmysl a zemědělství. Po zdevastování učňovského škoství a večeních škol a podnikových škol které vychovávali pracovníky kteří již mněli odborné znalosti. Jsme se zařadili mezi rozvojové státy (USA nevýjímaje - ti na těch svých universitách vlastně vycucávají všechny odborníky z celého světa) Normání US školství je na úrovni která u nás byla za doby Marie Terezie.

   Smazat
  2. 14:49-nebýt kuponové privatizace, tak to rozkradli zadarmo.

   Smazat
  3. Nova generace resi sex a tetovani. Jidlo v supermarketu (zatim) vzdy najdou.

   Smazat
  4. 15:25, ale dyk to nejni pravda, co naše milá Gréta Climatix ze Švédska? Už ji chtěli navrhnout na Nobelovku. Jen nevím za co? Za mír? Fyziku? Chemii? Možná nějaká specializovaná cena malé Grety Climatix a přidružených zvířátek.

   Smazat
  5. Nevidim to tak cerne, vzhledem k tomu, ze konec sveta ma byt v r. 2021, vse jde podle planu.+

   Smazat
 3. NWO se snaží snížit počet obyvatel a Rusko se na tom napakuje. Stejný efekt byl, když byly nastaveny podmínky, aby firmy nemohly doma vyrábět a přestěhovaly se do Číny a ta se proto stala hospodářskou velmocí. Tihle volové nemohou ovládnout svět a to je dobře.

  OdpovědětSmazat
 4. Celime kolapsu. Konci vek ryb a zacne vek vodnare. Po Atlantide skonci i nase civilizace. Atlantane take ridili pocasi jako my. Opaluje se dnes nekdo z vas pod kovovym nebem? www.geoengineeringwatch.org

  OdpovědětSmazat
 5. Ehm, no nevím s tím Ruskem. Leží v oblasti, která vysychá nejvíc z celé Evropy (kromě nás). Už teď jsou v Moskvě více než 30ti stupňové teploty, což je kuriozita, vzhledem na to, že Rusko je bráno jako chladná země. Nemluvě třeba o Volgogradu (Stalingradu). Předpokládá se, že oblasti jako Kubáň, Stavropol, Rostov, Astrachaň, Moskva... atd. se jednou stanou nikoliv stepí nebo polostepí, ale spíš polopouští. Podobně i Kazachstán, jehož hlavní město se může v dohledné budoucnosti ocitnout uprostřed pouště. Včera jsem se díval na stav vody ve Volze, která napájí přez kanál i Moskvu. Uprostřed ohromného koryta této řeky jsou viditelné zelené ostrůvky. Řeka je hluboká, takže to znamená extrémní úbytek vody. Rusko v podstatě všechny oceánské cyklony obchází, a to jak ze západu, tak z jihu. Takhle se černozem změní na prach a následně písek a jíl.

  Máme špatné hospodaření s vodou. Voda se musí dostat do půdy, zůstat v krajině. Myslím tím povrchovou vodu, ne pitnou a podzemní. Což je zas velký problém pro vodní hospodáře (rybný průmysl) a samozřejmě pro energetiky, kteří potřebují mít určitý průtok také.

  OdpovědětSmazat
 6. Nezbude než odhodit tu blbou nadřazenost a obrátit se na pomoc k Rusku.

  OdpovědětSmazat
 7. Svet musi byt zachranen za kazdou cenu !
  V Californii Liberalne Demokraticka strana prisla s
  navrhem , na zruseni vyroby toaletniho papiru !
  (V Africe nemaji ruzne kmeny, toaletni papir, vubec !)

  A Globaliste prohlasili, ze zaplavy zavinil president Putin, ktery aluminiovymi kulickami vystrelenymi do oblaku ovlivnuje pocasi !
  Hurrican IRMU - zavinil take ON a me se ztratila polovina strechy garaze ! Hledal jsem ji a nenasel jsem NIC !
  (Uletela me z Floridy do Canady - ASI !)
  h.

  OdpovědětSmazat
 8. Podle hinduistů a budhistů se lidské duše vtělují do zvířat podle zásluh předchozích vtělení.
  V budoucnu na cool a vip západě nastane přebytek lidskoprasečích duší, proto na východě mor prasat jim už začíná dělat místo, aby se mohli všechny vystřídat v novém vtělení.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z tvé hlavy je opravdu máloco.

   Smazat
  2. pro 17.28
   Když o tom nic nevíš, tak raději mlč, protože tím odhaluješ prázdnotu ve své hlavě!

   Smazat
 10. To je neuveritelne, jaka skupinka posahanych blbu se schazi na tomto serveru.

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 12. JA JSEM OPICE, ktera zachrochtala jako vepr !
  Anonymni - 17:00

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Charakterizoval ses vcelku výstižně.

   Smazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.