Reklama

pondělí 10. června 2019

Černobylské deníky: Už chybějí jen medvědi a harmonika. Jaká je pravda? Byla to sabotáž CIA? Nečekané souvislosti s výbuchem jaderné elektrárny v USA.

10. 6. 2019  Höppner
Kdy se řekne Three Mile Island, málokomu se vybaví jaderná elektrárna v Pensylvánii (USA) 250 km od New Yorku, jejíž výbuch zamořil okolí sedm let před havárií v Černobylu.
Mnohem známější jaderná elektrárna v Černobylu je nyní populární díky probíhajícímu americkému seriálu Černobylské deníky. Jde o nudnou, přeceňovanou a mazanou propagandu, kterou přesně vystihuje citát ruských hlavních médií: „Tam už chybí jenom medvědi a harmonika“.

Lze předpokládat, že tento seriál „o tupých Rusech“ jistě získá v USA nějakou tu cenu.

Rusko teď točí vlastní film o Černobylu (vlastně na něm začalo pracovat ještě před seriálem USA). Podle jeho verze byla příčinou havárie sabotáž řízená americkou tajnou službou CIA.
Podle ruské strany jsou důkazy, že v době havárie byl v Černobylu nejméně jeden americký agent.

Která z těch dvou verzí příběhu je blíž realitě? Nebo má pravdu prezident Miloš Zeman, který říká: 
„CIA je tak neschopná organizace, že by ani toto nedokázala (zapříčinit explozi Černobylu – red.). Vzpomeňte si, jak říkala americké vládě, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení. Ale ony tam nebyly,“ řekl Zeman.
Při hledání odpovědi na znepokojivou otázku, zda mohla mít CIA prsty v havárii v jaderné elektrárně Černobyl, je třeba se vrátit do americké elektrárny Three Mile Island do roku 1979.

Tehdy probíhala v USA masivní aktivistická kampaň proti jaderné energii a začínala prezidentská volební kampaň (Carter vs. Reagan).

Jaderná elektrárna Three Mile Island 1979

Pouhých 12 dní předtím, než to bouchlo měl premiéru film Čínský syndrom (název filmu je odvozen od legendy, že se důsledky havárie v USA projeví na opačné straně zeměkoule, tedy prý v Číně), pojednávající o havárii v jaderné elektrárně v USA.

O filmu ZDE

Hlavní roli filmu Čínský syndrom hrála aktivistka proti jaderné energii herečka Jane Fondová, které sekundoval Michael Douglas.

Aktivistické “dobrodružné” filmy jsou běžným nástrojem propagandy Demokratické strana USA, tradičně napojené na Hollywood (stejně jako tomu bylo v posledních volbách v USA, kde filmy propagovaly verzi žena-prezidentka a herci a režiséři pomlouvali Trumpa).

K výbuchu v jaderné elektrárně Three Mile Island došlo 28. března 1979. Zařízení leží jen 250 km od New Yorku (tehdy 6 milionů obyvatel) a 100 km od Philadelfie (1 milion obyvatel).

Z jaderné elektrárny TMI do New Yorku je to 250 km

Havárie měla podobný průběh jako ta v Černobylu. Podle některých pozorovatelů mohla být její příčinou sabotáž “demokratických” aktivistů (jejich tváří byla Jane Fondová, podporovali tehdejšího prezidenta Cartera) proti republikánskému kandidátovi na prezidenta Ronaldu Reaganovi.

Deník The Patriot 30. března 1979

Po výbuchu v Three Mile Island došlo k mezení vývoje jaderné energetiky v USA. Dalších 20 let tu nevznikla žádná nová jaderná elektrárna. Odstranění následků havárie trvalo 12 let.

Záznam vysílání televize CBS po havárii v Three Mile Island:V Černobylu v tu dobu už běžely dva reaktory a budovalo se „Oko Moskvy“, gigantický radar proti americkým raketám.

Jaderná havárie v Three Mile Island však poznamenala důvěru občanů ve vlastní vládu. Ta se totiž zachovala přesně tak, z čeho nyní v seriálu Černobylské deníky obviňuje tehdejší sovětskou vládu.

Úřady ubezpečovaly občany, že se není důvod ničeho bát, že je vše pod kontrolou. Byla to lež. Americká vláda také tvrdila, že nedošlo k žádnému úniku radiace. Byla to lež.

Deník Daily News (New York) o havárii

Při následné evakuaci tisíců lidí z okolí elektrárny (až dva dny po havárii) vznikla panika, lidé u předtím prchali v autech a karavanech (většinou do New Yorku – autem jsou to necelé tři hodiny). 3,5 tisíce dětí a těhotných žen bylo odvezeno do nedalekého města Harrisburg (50 tisíc obyvatel), kam se pak ale bohužel snesl radioaktivní spad z jaderné elektrárny, i když v tu dobu už nehořela.

Přesné údaje o počtu obětí při havárii Three Mile Island americké úřady nikdy nezveřejnily (v Černobylu bylo oficiálně 31 mrtvých). Nikdo však nezemřel přímo na místě. Jsou známy jen statistiky, které jsou neoficiální (často sestavované tak, že místní lidé, zhrozeni situací, chodili dům od domu), nebo nepřímé.

Wikipedie o obětech ZDE

Počet onemocnění rakovinou (leukémií) vzrostl v oblasti následujících letech dvojnásobně. Počet zemřelých dětí vzrostl o třetinu, u děti do jedno měsíce o více než polovinu ZDE. Objevovaly se záhadné onemocnění kůže s podobnými symptomy, jaké měli přeživší po americkém atomovém bombardování měst Hiroshima a Nagasaki (200 tisíc mrtvých civilistů). Není známo, jaký dopad měla radiace z Three Mile Stone na nenarozené děti.

Na konci roku 1980 se stal prezidentem USA republikán Ronald Reagan (těsně). Označil SSSR za „Říši zla“ a netajil se nezbytností masivního vyzbrojení USA, když navzdory domácím problémům hrál ve studené válce především „jadernou kartu“.

Souvislost mezi filmem Čínský syndrom, jadernou katastrofou v Three Mile a volbami v USA mohla být náhoda – stejně jako mohla být náhoda souvislost tragédie v Černobylu (roku 1986) s následným rozpadem východního bloku a Sovětského svazu. Jsme však pevně přesvědčeni, že o náhody nešlo.


Připomeňme si historické souvislosti, za jakých došlo k výbuchu v Černobylu. Dostaneme se k tomu, že dobře načasovaný Černobyl bylo to nejlepší, co si Spojené státy ve své snaze zvítězit ve studené válce mohly přát.

Především krátce po vstupu Reagana do Bílého domu začali záhadně umírat vedoucí představitelé Sovětského svazu (celkem šest, z toho polovina generálních tajemníků). Všichni měli stejného lékaře Dr. Čazova, který – když bylo po všem – dostal díky návrhu USA Nobelovu cenu za „boj proti jaderné energii“ (tomuto tématu se budeme věnovat příště).

Přenesme se přes „Pětiletku pohřbů“ (1980 – 1985) do jara roku 1985.

11. března 1985. Na hřiště vbíhá svěží Michail Gorbačov – jako hvězda amerického fotbalu v divně pomalované helmě (něco jako mapa) za nadšeného jásotu amerického davu. Volání slávy se ozývá i z vedlejší tribuny, osazené Východními Němci, Čechy, Poláky, Rumuny a dalšími fandy z východoevropského bloku. Proslýchá se, že Reagan dodal mávátka a občerstvení zdarma (hamburgery a Pilsner Urquell).

Nyní již vše míří k Černobylu. Čtyři reaktory běží na plné obrátky, pátý a šestý se staví. Značná část vyrobené energie slouží pro napájení obřího protiraketového systému, zvaného „Oko Moskvy“ (jeho stavba začala mimochodem 4. července 1976 (výročí 200 let nezávislosti USA)

17. května 1985. První krok Gorbačova ve funkci, kdy za potlesku USA vyhlašuje v Sovětském svazu prohibici – tzv. Suchý zákon.

Je známo, že prohibice nikdy a nikde nefungovala a vždy měla masivní kontraproduktivní dopady. Tím se dostává sovětská ekonomika do kytek už úplně. Sílí odpor stranických špiček a většiny obyvatelstva proti Gorbačovovi, který jako by vypadl z příručky Demokratické strany USA.

26. dubna 1986. Výbuch v Černobylu.

Vyšetřování havárie probíhalo v několika rovinách. Od selhání lidského faktoru až po sabotáž ze strany USA – podobnou té před sedmi lety v Three Mile Stone.

Ideologicky znamenal výbuch v Černobylu zásadní událost nejen pro Sovětský svaz, ale i pro celou Evropu („voni nám to tady chtěj Rusáci zamořit!“). Havárie urychlila další události možná o celou jednu generaci.

Na konci Gorbačovovy „osvícené“ vlády je přesně to, co si přály Spojené státy: 1) Rozpad východního bloku (tři roky po Černobylu a 2) Demontáž Sovětského svazu (pět let po Černobylu).


USA (prezident Reagan) tak ve studené válce slavně nezvítězily tím, že by svého soupeře „umlátily jadernými hlavicemi“, ale že ho rozložili zevnitř. Zkrátka – majstrštyk.

Možná že jde opravdu jen zdánlivý řetězec spolu nesouvisejících událostí. Havárie v Černobylu a předtím v Three Mile Stone byly jen nešťastné náhody a studená válka skončila samospádem, když sovětští vůdci umíral, protože byly zkrátka nemocní.

Každopádně: Pro vývoj ve studené válce byla kombinace Gorabčova s Černobylem to nejlepší, co si mohly Spojené státy přát.

V soudním procesu (1987) s údajnými třemi hlavní viníky havárie v Černobylu (již za Gorbačova) padly tresty, které ani zdaleka neodpovídaly odhadům obětí (podle sovětské verze 31 mrtvých, podle americké verze čtyři tisíce). Každý ze tří hlavní „viníků“ si odseděl jen cca pět let, z toho část na psychiatrii.

Která verze o Černobylu je tedy blíž pravdě? Ta americká, že to zpackal hloupý Rus (špatná konstrukce elektrárny a chyby při obsluze), nebo šlo o sabotáž CIA?

No, počkejme si na ruskou verzi filmu o Černobylu.

Pro Černobyl se nabízí srovnání s tragédií japonské jaderné elektrárny Fukušima. Výkonná atomová elektrárna byla kvůli nutnosti intenzívního chlazení postavena u moře, do reaktorového prostoru tam však “nečekaně a nekontrolovatelně” pronikla mořská voda. Stalo se tak po mohutné vlně tsunami vyvolané podmořským zemětřesením.

Japonští projektanti prý sice již od začátku počítali s podobným nebezpečím – ale podle jejich výpočtů měla bohatě stačit ochranná hráz vysoká jen něco kolem deseti metrů…Celé Japonsko přitom ovšem ví, že právě u drtivých přívalů tsunami nejsou patnácti až dvacetimetrové vlny žádnou výjimkou. Šlo jenom o šetrnost?

Důsledky této “nepředvídavosti” byly nakonec pro japonský technologický zázrak Fukušima děsivé a katastrofální. Byť se jim propagandistická tažení současného světa věnují spíše sporadicky. Na rozdíl od Černobylu.57 komentářů :

 1. Dokumentovat neschopnost CIA na desinformaci, že Irák vyrábí zbraně hromadného ničení, je velice delikátně řečeno nesprávné. Někdo "věrohodný" musel tu zcestnou informaci zaštítit, byla nutná k omluvení invaze. Že se pak nenašly, no co... Rozkaz zněl jasně a Saddám neprošel. Pro absolventy High schools strýka Sama postačující kvalita a věrohodnost, informace se musí přizpůsobit předpokládanému auditoriu. I jiní lídři mávají v OSN dětským obrázkem bomby s hořící zápalnou šnůrou a zatím jsem neslyšel obdobné vyjádření jako o CIA, co vy na to pane ..........?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Něco si o tom přečti, kdo byl ten "věrohodný". Kdyby nebyl, tak by se jistě našel...

   Smazat
  2. 14:44 byl to "liar" (= lhář) Tony Blair .-)

   Smazat
  3. Tak to je jasný, že to byla účelová lež uesesáků, ale Zeman to určitě myslel ironicky.

   Smazat
  4. Kdyby to místo Američanů v Iráku rozjeli Rusové, tak by tam ty chemické zbraně určitě našli (viz. rok 1968 u nás a domnělé zbraně kontrarevoluce).

   Smazat
  5. Každý "náš" prezident americké kolonie Česko musí být schválen z Washingtonu, Zemana nevyjímaje !! Nejlepší hláška Zemana je o tom, že: V Kábulu bojují naši žoldáci za Prahu" Když k tomu připočtu, že rozkradené komerční státní banky oddlužil jako premiér ze státního rozpočtu, aby je obratem věnoval svým zahraničním židovským kamarádům, je mi jasné jak vypadá dnes to "menší" zlo !!
   Zdraví Herout.

   Smazat
  6. 10:07
   rok 1968 byl skutečně o kontrarevoluci. Mezi lidmi bylo velké množství zbraní, ale demonstrovat to množství na jednotlivcích, nemělo ten efekt. Jinak počátek byl shodný s Maďarskem (1956). Reakcionáři zkoušeli až co jim režim dovolí a proto, že u moci byli podobní naivkové, jako Gorbačov, dalo se očekávat, kdy nastane účtování těmi, co byli systémem frustrováni. Je to pořád dokola a je to pořád stejné. Nic nového v tom nehledejte. Ať je to v Americe, nebo u nás. Jedni se bouří a druzí to potlačují. A ty zbraně? No podívejte se na Majdan. Tam stačilo pár chlapů s odstřelovačkama a kde je Viktor, který vehnal do ulic Berkut pouze s holýma rukama.

   Smazat
 2. Chruščov, Gorbačov, Jelcin - to byli ti na vrcholku ledovce co pracovali pro Ameriku a měli dodat SSSR Americe na stříbrném tácu, aby Amerika byla zachráněna a měla přístup k ruským zdrojům. Jistě si pamatujete, jak jim to Putin zarazil ! Nepotřeboval sanovat Ameriku, ale zachránit Rusko a to je neodpustitelné ! Západ neustále chce zničit Rusko, protže vadí vytvoření celosvětového impéria !

  OdpovědětSmazat
 3. Už dva roky před Černobylem:
  Bhópálská katastrofa - https://cs.wikipedia.org/wiki/Bh%C3%B3p%C3%A1lsk%C3%A1_katastrofa
  A teď to porovnejte s odstraňováním následků a vyrovnání se s postiženými.
  Lži a průsery USA jsou maskovány, zatímco ti dobytci točí filmy o jiných. Tahle svoloč si nikdy nezamete před vlastním prahem.
  J.C.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Roku 1987 vyšla kniha
   Emil Hadač: Ekologické katastrofy
   Najdete tam popis Černobylu, Bhópálu, Three Mile Islandu, Sevesa a dalších událostí

   Smazat
 4. Proč by USA dále nevyráběly fake-news, když jim to svět žere a když se i naši vlastní politici chovají jako podřízení nějakého amerického Goebbelse. USA nepřistály na Měsíci. No a co? USA nebyly 11.9.2001 napadeny žádným Arabem. No a co? Assad nepoužil chemické zbraně. No a co? Je to pořád to samé dokola. Amerika tvoří zprávy ve stylu Holywood, ne nadarmo si Obama tuto filmovou tvorbu tolik. Nicméně stejně platí, že nelze lhát všem lidem (celému světu) nekonečně dlouho.

  OdpovědětSmazat
 5. Černobylská havárie byla přece podrobně zdokumentována.
  A zpráva o tom snad i opublikována. Minimálně ji má k dispozici náš SÚJB (Drábová a spol.)
  Šlo tehdy o to, aby byla ověřena spolehlivost funkce řídicích (bezpečnostních) systémů pro případ neočekávaného výpadku el. energie. A pokud by tehdy kterýsi z pracovníků, jenž se na "experimentu" podílel, vědomě nevyřadil systémy automatické regulace režimu jaderného reaktoru, nic by se nestalo, jen by ona JE zaznamenala ekonomickou ztrátu plynoucí z nutnosti utlumení a následného rozběhnutí systému. Leč on ty regulační systémy vypnul, a ruční kontrola se mu vymknula. Jak jinak? ....
  Proto hledat za vznikem havárie US špiony se mi nezdá příliš zdařilé. Tito by totiž museli působit na myšlení a konání Ukrů.
  Asi tak jak kterási parazitická houba ovládne chování brablence.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. skupinku ukrajinských (sovětských) operátorů na velíně někdo ožral do němoty, někdo říká, že to (vožraly) zorganizoval agent ve službách zahraniční rozvědky, každopádně to nebyla žádná náhoda, pravdu se asi nikdy nedozvíme, protože ten hlavní (agent) spáchal sebevraždu

   Smazat
  2. Sám jsi ožran, hlupáku!

   Smazat
  3. 15:35, taky nevím, co s tím má CIA. Černobyl je skutečně důkladně zdokumentovaný a to samotným SSSR. Od nich máme všechny poznatky, hodně toho pochází od Legasova. Obávám se, že to bude trapný propadák, jelikož v Rusku umí točit i hovadiny podobné Hollywoodu. Jediným agentem CIA bY v tomto případěogl být buď Ďatlov, který měl velmi neblahý vliv, anebo rovnou všichni, co se na tom podíleli - především tehdejší věrchuška.

   Je zajímavé, že se několikrát souběžně ve stejný čas točily filmy se stejnou tématikou anebo shodným názvem ale většinou uspěl jen jeden, anebo žádný.
   Třeba "Amadeus" a "Zapomeňte na Mozarta", nebo nedávno "Bathory" plus jiný film o Bathoryové. Taky byly dva souběžné filmy s názvem "Kandahar".

   Smazat
 6. Jako "pamětník té doby" si NEVZPOMÍNÁM, že by v tom komunistickém tisku vyšla jakákoliv zmínka o jaderné havárii jaderné elektrárny někde na západě, nedej bože v USA!!!
  Čímpak to asi bylo? Vžtyť to byla voda na mlýn pro komunistický režim jako vyšitý argument na to, jak je západ špatný!
  Volaaké čudné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vzhledem k tomu, že se budovaly (a plánovaly nové v celém východním bloku) jaderné elektrárny jak na běžícím páse, tak by to mohlo vyvolat negativní reakce obyvatel. Byly naplánovány všude, kde bylo dost vody, vzpomínám si, že jedna měla být třeba na Labi u Chlumce nad Cidlinou :-)

   Smazat
  2. 16:17 chlazena měla být vodou z Labe, pak z toho byla tepelná blíže u vody ve Chvaleticích nad Labem a s dopravou uhlí po vodě, kde ty loňské sněhy jsou, vozí se to zase vlaky :-)

   Smazat
  3. 15:42 Pane, nemáte opravdu, přečtěte si odkaz, celý. V článku je i zmínka, že komunisti informovali a rádi.

   https://zoommagazin.iprima.cz/historie/komuniste-a-cernobyl-kterak-stranicka-linie-mela-prednost-pred-zdravim-celeho-naroda

   Smazat
  4. 17:11
   Informovali a rádi? 7 let po havárii a ještě jen obecně, bez konkrétního určení místa.
   Odkazovaný článek je přitom poněkud tendenční. Pisatel se spravedlivě rozhořčuje nad relativizací v Rudém právu, ale sám bagatelizuje jiné havárie. Ať už to byla třeba zmíněná v Three Mile Island, řadící se v klasifikaci na 5 ze 7 stupňů vážnosti, nebo nezmíněná ve Windscale. Natož aby aspoň špitnul o Fukušimě. Ostatně manipuluje, nebo spíše lže, už v titulku. Informace o havárii v Černobylu sice nebyla na titulních stránkách novin největším písmem a rádio ani televize ji nevysílaly každou čtvrthodinu, tudíž se to nestalo dostatečně silným tématem na zastávkách autobusů nebo u soustruhu a hysterici nedostali žádoucí podnět k záchvatům, ale ohledně zdravotních rizik byla zavedena potřebná opatření.

   Smazat
  5. Zato po havárii v Černobilu to tehdejší propaganda rozjela naplno - v Černobilu se vlastně ani nic vážného oproti Three Mile Island a navíc ta hrůza v Nevadě po atomových testech (viz dobové zprávy - na YouTube jich je plno)

   Smazat
  6. Otázka je, jestli jsi nečetl jen zadní stránky novin. O tý havárii se psalo.

   Smazat
  7. 10:19, jednak tam máte hrubky, a jednak zřejmě žertujete.

   Smazat
 7. Bylo by také dobré připomenout Palomares ve Španělsku. Nad touto vesnicí se v r.1966 srazil USAF tankovací letoun s bombardérem, který měl na palubě 4 vodíkové bomby (7 členů posádek zahynulo). Sice žádná z bomb nevybuchla, ale dvěma se neotevřely padáky a tak se nárazem o zem roztříštily a radioaktivní materiál zamořil rozsáhlé území (viz nedávno dokument s autentickými záběry na ČT2). Organizace likvidace havarie byla evidentně dost zoufalá a dodnes je tam část území uzavřená.

  OdpovědětSmazat
 8. K těm jaderným elektrárnám: Jádro je nedostupnější zdroj. Až bude dokončen výzkum jaderné fúze (opak současné technologie štěpení), posuneme se o hodně dopředu. Nebýt plyšáku, Temelín byl dávno dostavěn, na Osrtavsku by stály další 4 bloky a v severních Čechách by se stavěla čtvrtá jaderka. Za pár let bychom mohli klidně zavřít zbytek uhelných elektráren, ozdravit ovzduší i vodu a těch chybějících 15 - 20 % elektřiny by hravě dodaly plynové a sluneční elektrárny. Co jsme si vycinkali, to máme...

  OdpovědětSmazat
 9. Přidám jen svůj názor na Černobyl. V Sovětském svazu jsem několikrát byl a v Rusku také jednou, těsně po rozpadu SSSR. Budu odvozovat od vlastních zkušeností, které jsem tam získal, z chování lidí. Pro mne je uvěřitelné, jak byla nakonec vysvětlena Černobylská katastrofa. Mohl bych napsat celou knihu o tom, jak se národy v bývalém "Ost-bloku" liší svým přístupem, k různým situacím. Mohl bych vyprávět o velmi vzdělaných lidech v SSSR, které jsem osobně znal a kteří mě neustále překvapovali svými návrhy, na řešení technických problémů, kdy byl obavy o bezpečnost na místě, Někdy jsem si připadal, že je jejich filozofie odvozená od výroby tanku T-34,,,"tvrdě a bez ohledu na následky",,,snad mi správně rozumíte. I proto si myslím, že dávat havárii v Černobylu do souvislosti, s nějakým vlivem CIA nebo někoho dalšího, je při nejmenším směšné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://www.denik.cz/veda-a-technika/ve-stinu-cernobylu-zavazne-jaderne-havarie-zabijely-i-v-ceskoslovensku-20190530.html

   Smazat
  2. 18:32 Pokud tu chcete srovnávat neopatrnost Slováků a nebo vlnu tsunami v Japonsku, s Černobylem, tak to se nebavíme o tom samém. Zjednodušeně řečeno, je ten váš odkaz mimo mísu.

   Smazat
  3. 18:51 Článek nepopisuje jenom Fukušimu, Československo, nebo Černobyl, jak podsouváte. Od roku 1945 došlo k více než dvou tisícům jaderných explozí po celém světě, nejvíce v USA - 1032:

   https://www.youtube.com/watch?v=LLCF7vPanrY

   Vaše tvrdošíjné poukazování pouze na Černobyl je od vás účelově nespravedlivé, a zlomyslné. Nejste objektivní, a tak si melte, co chcete, skutečnost nezměníte.

   Smazat
  4. 18:51

   Máte samozřejmě pravdu, sověti moc nepřemýšlí, na všechno jdou jen hrubou silou svalů a dřevěných kyjů. A když to nejde silou, tak použijí ještě větší sílu. Prostě primitivové. Ale občas jim to vyjde a tak se jim třeba po vytrvalém mlácení do roury podaří i takový kousek, že z toho vzejde nejúspěšnější raketa vynášející náklad na oběžnou dráhu poté, co se jim po dostatečně dlouhém mlácení do vyřazeného skeletu tanku podařilo udělat z něj první dlouhodobě obývanou orbitální stanici a nějak jí dostat na oběžnou dráhu. A tak by se dalo pokračovat se všemi jejich úspěchy. Prostě mají víc štěstí než rozumu. Ale na nás dva si nepřijdou, my je máme prokouklé :-)

   Smazat
  5. 18:51, všechny ty havárie jsou si podobné. Chybí tam ještě události ve velké Británii, USA, Maďarsku, Francii, Španělsko.. atd. Všude se jednalo o konstrukční nedostatky a lidský faktor. I u té Fukušimy. Vždyť tam byla tsunami, nepadl na ní asteroid, jehož existenci nebylo možno predikovat. Elektrárna nebyla dostatečně uzpůsobena provozu v této zóně a k havárii došlo poté, co pracovníci nebyli schopni v důsledku výpadku elektřiny dostatečně dochladit aktivní zónu a bazény skladování vyhořelého paliva. Iniciátorem bylo sice zemětřesení, což je rozdíl oproti ostatním incidentům, ovšem takové zařízení musí být stavěno právě s ohledem na seismickou oblast a všechny důsledky z toho vyplývající.

   Smazat
 10. Nejvystiznejsi scena v serialu Cernobyl je scena, jak vojaci sedi na bidylku a serou do jamy. Myslim, ze to charakterizuje cely zivot v CCCP. Proste zivot na hovno:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To mělo být vtipné ? Nic moc, spíš bída.

   Smazat
  2. Až sem nasadí imigranty, tak jim budeš závidět.

   Smazat
  3. 19:24

   Je vidět, že vy jste převeliký myslitel a dokážete vždy najít a vyhodnotit to vůbec nejpodstatnější. S takovým nadáním musíte být v životě ohromně úspěšný. O tom nemůže být pochyb.

   Smazat
 11. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/hrdinove-cernobylu-kdo-byla-ludmila-ignatenkova-manzelka-has/r~96950eec892311e9be22ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  OdpovědětSmazat
 12. https://ac24.cz/-/likvidator-jaderne-katastrofy-uvedl-na-pravou-miru-informace-ze-serialu-cernobyl?redirect=%2Fweb%2Fac24%2Fuvod%3Fp_p_id%3Dcom_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_6LN4ieZ8eFrT%26p_p_lifecycle%3D2%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_resource_id%3DgetRSS%26p_p_cacheability%3DcacheLevelPage%26_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_6LN4ieZ8eFrT_currentURL%3D%252Fweb%252Fac24%252Fuvod%26_com_liferay_asset_publis

  OdpovědětSmazat
 13. Zaplatpanbuh, ze tady uz Rusaci nemuzou stavet jejich pochybne atomove elektrarny. Jen pripomenu, ze diky naprostemu nedostatku stavebni dokumentace budovani atomove elektrarny ruskeho typu v Madarsku dodnes nezacalo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:53

   Zaplaťpánbůh, že nám sověti postavili JE Dukovany, která dodnes, i když je již za plánovanou životností, spolehlivě pokrývá 20% energetické spotřeby ČR. Zaplaťbrežněv, že nám dokonce poskytli znalosti a technologie k tomu, abysme si mohli již sami postavit JE Temelín. Škoda, že už to kvůli zlikvidovaným průmyslovým odvětvím a upadlému vzdělání zase nedokážeme a musíme se s případnou žádostí o rozšíření či výstavbu JE opět obracet na zahraničí.

   Smazat
  2. Pro hlupce 19:53 - v Maďarsku již dávno sovětská jaderka stojí. ČSSR se na její výstavbě také podílela.

   Smazat
  3. 19:53, no to se pletete, dokumentace je problémem ve Finsku, ne v Maďarsku. Týká se především požadavků EU, kde, jak je známo, působí velké kvantum odpůrců jaderné energetiky. Celý problém je především finanční, protože vypracování odborných posudků prostě leze do peněz, projekt se tak markantně prodražuje a výstavba se i značně zdrží. Ty posudky musí mít všechny náležitosti. Nemůžete třeba ohledně rizika tsunami v okolí Dukovan jednoduše napsat, že to je píčovina, ale musíte to pregnantně dokázat.

   Rusko mezitím dostavělo elektrárnu ve Voroněži, Kaliningradě, teď dokončuje Belgorod v Bělorusku a Leningradskou, vše technologie VVER III+, a dokončili i elektrárnu BN800. Tedy evidentně jsou schopni stavět fungující moderní jaderné zdroje, kde je navíc velice potěšující ten fakt, že Škoda JS má ruského majitele a tedy se tímto dostanou i české firmy k možnosti podílet se na těchto stavbách.

   Takže kde je potom problém ohledně Dukovan a Temelína? My prostě ty Rusáky nemáme rádi, a i když utopíme naší vlajkovou loď Škoda, je nám to mnohem milejší, než abychom jen na malý okamžik uvažovali o ruských projektech. To raději dáme kšeft téměř zkrachovalé firmě, které už 20 let visí nedokončená stavba, anebo úplnému nováčkovi, který se bude u nás učit. Koneckonců podívejme na Mochovce 3,4, kde se nejen odvrhla spolupráce s ruskou stranou, ale odmítli i generálního dodavatele, kterým byla v bývalém Československu vždy Škoda.

   A protože v nejbližším období chce Rusko v této oblasti expandovat, a má už spoustu zakázek, seriál Černobyl tento entuziasmus velice rychle schladí. Vždyť kdo by chtěl stavbu podobného typu od tak nezodpovědných debilů, kteří svým šlendriánem ohrozili své sousedy, no ne?

   Smazat
  4. "A protože v nejbližším období chce Rusko v této oblasti expandovat, a má už spoustu zakázek, seriál Černobyl tento entuziasmus velice rychle schladí. Vždyť kdo by chtěl stavbu podobného typu od tak nezodpovědných debilů, kteří svým šlendriánem ohrozili své sousedy, no ne?"

   A TÍMTO JSTE VYJÁDŘIL TU PRAVOU PODSTATU. (ale jasně, zase budeme označeni za magory a konspirátory).

   Smazat
 14. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 15. No nevěřím že ten Černobyl má na svědomí cia spíš to bude lidský faktor.

  OdpovědětSmazat
 16. Chernobyl (čti Černobyl) vs. Hollywood (čti Holýúd) na obrázku k článku je nesmysl. HBO bylo založeno v New Yorku a s produkcí Holéhoúdu nemá nic společného. Jen faktická...

  OdpovědětSmazat
 17. Jiří Jírovec10. června 2019 22:48

  O jaderné energii jsem pro NR napsal tento článek: http://www.novarepublika.cz/2016/11/poznamky-k-jaderne-energii.html

  Troufám si říct, že konspirační teorie o haváriích 3 Mile Island i Černobylu jsou nesmyslné. Příčiny těchto havárií jsou velmi dobře zdokumentovány Mezinárodní agenturou pro jadernou energii ve Vídni.

  Boj proti jaderné energii se stal zdrojem obživy mnohých organizací. Je založen na takměř absolutní nevzdělanosti společnsti i politiků. Když jsem začal pracovat v Kanadě, jméno našich laboratoří bylo "Chalk River Nuclear Laboratories". Jako polovládní organizace, jsme měli samostatnou kapitolu ve federálním rozpočtu. Slovo jaderný bylo za několik let vypuštěno, aby nepopuzovalo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to pořád dokola o tom, že je potřeba dostat lidi na majdan a musí být nedostatek všeho, vody, energie, jídla atd. Atomová energie je jednoznačně budoucnost. Dnes se dělají elektromobily a je to totální ekologický nesmysl, stejný, jako spalovat v autech potraviny, jsou to hajzlové.

   Smazat
 18. Hele jestli jsou Ušáci na něco nejlepší, tak na propagandu, dezinformace a demagogii. Už jsem to jednou tady psal, dovezli si z poraženého Německa, na to o co měli zájem, nejlepší odborníky, co byli k mání, propaganda, organizování, raketový výzkum atd atd, a pilně se učili a učili, až dospěli tam, kde jsou a ukázalo se, že jim to bylo stejně prd platný, jenom tím oddálili svůj pád a pokud nemaj z hůry dáno, dáno jako Rusáci, stejně v apatice nekoupí. Hej hou rudý dědeček.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím že Rusové ji mohou v propagandě zdatně sekundovat - já osobně si myslím, že Američané by se v tom od nich mohli učit. KGB na to měla vždy neomezené prostředky a tak se mohla patřičně zdokonalovat. Bohužel to je to jediné v čem jsou nejlepší.

   Smazat
  2. 10:27 Kdo sekunduje, ten se učí od primuse :) Nejlepší je náš mainstream. A KGB? Mosad je nejzdatnější. A mimo propagandy nejlepší? Dodnes Američané používají ruské raketové motory, a první se do vesmíru podíval Rus. Naopak, prvenství Američanů je v použití jaderné bomby proti civilům.

   Smazat
  3. S propagandou byli Rusové vždy poněkud pozadu, trochu se tě zlepšilo v poslední době, ale stále to je slabé. Tohle jim moc nešlo, jednak i proto, že kontra propaganda byla vždy podstatně lepší, dávno vyprofilovaná a dokázala oslovit značnou část světové veřejnosti. Ta ruská/sovětská pohořela do značné míry na tom, že co se týká materiálních výhod, nabízeli podstatně méně a byla dělaná pro poněkud primitivnějšího příjemce, takže soudný jedinec tomu moc nevěřil.

   Tajné služby byla jiná káva, ti pracovali v reálném světě, měli dobrou síť, používali efektivní metody a byli dost úspěšní. Pověst KGB byla příslovečná. Jediným problémem byli zrádci, kteří se vyformovali hlavně v pozdním SSSR, kdy KGB měla i nejslabší personální obsazení. To se negativně projevilo i v 90.letech.

   Smazat
 19. Tak seriál tady máme a hupky dupky obvinit Rusáky, že se po holodomoru pokusili zničit Ukrajince výbuchem špatného reaktoru. Koneckonců, na Ukrajině se tyto fámy trousí už od toho nešťastného '86.

  OdpovědětSmazat
 20. Ale proboha, příbuzní za války v lese schovávali ruského zběha a zachránili mu život. Po válce k nim jezdil na návštěvy s velkou vděčností, jenom když se mluvilo o SSSR byl takový rozpačitý. Dneska mi to dochází, on byl totiž z Kijeva. To co Ukři předvedli na Majdanu i to další, tak už věřím všemu co se v Černobylu mohlo odehrát. Tam to prostě nemá nic společného s normalitou, jsou to magoři, kteří jak říká Pjakin vykopali Černé moře. Rudý dědeček  OdpovědětSmazat
 21. "Jo to v Americe je vše nejlepší". I ta jejich atomová havárie jejich atomová elektrárny byla demokratická. USA je největší zlo na planetě.

  OdpovědětSmazat
 22. Včera jsme vyděl 4 díl. Proč tam dali americké hyeny Ruskou vojenskou píseň Čornij varon?
  You tube :Yahont Chyornyi voron

  OdpovědětSmazat
 23. Poprvé jsem viděl video Černý havran s opolčenci 2014 z Donbasu.
  Jinak Černobyl docela dobrý, akurát hodně antirusingu.
  Národ obstál a jako vždy se obětoval.
  Pokud by se to stalo v čr, tak všichni češi utečou. Rusové - soveti jsou tvrdé národy. My jsme holubičí a beránčí národ, který se vždy prodá na pravo nebo na levo. V sobotu bude 35° , doufám že se vám na prazských náměstích uvaří vajca (-:

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.