Reklama

sobota 8. června 2019

Invaze, na kterou jsme dlouho čekali …!

Přemysl Votava
8. 6. 2019
Výročí invaze bylo velice vděčné téma pro naše sdělovací prostředky. Informacemi, rozhovory, vzpomínkami jsme byli doslova přehlceni. Bělostné pláže v Normandii si užívají dny slávy. Oslavy 75. výročí již po několik týdnů burcují naši pozornost, toto burcování není ale upřímné. Proto jen v krátkosti připomínám, že 6. června 1944 proběhla, tolikrát slibovaná a také tolikrát odkládaná operace Overlord, tedy vylodění západních spojenců v Normandii. V červnu 1944 tak byla konečně otevřena „druhá fronta“ v Evropě.


Při setkání představitelů USA, Velké Británie a Sovětského svazu v prosinci 1943 v Teheránu, Stalin kladl velký důraz na vytvoření druhé fronty, která by odlehčila východní frontě. Invaze do Francie byla dokonce hlavním bodem tohoto setkání. Stalin kritizoval spojence za jejich neustálé odkládání druhé fronty.

Je třeba nahlas říci, že do června 1944 SSSR nesl hlavní tíhu války. Přesto Rudá armáda od rozhodující bitvy u Stalingradu (únor 1943), přes vítězství v největší tankové bitvě u Kurska (červenec 1943), Kyjeva (listopad 1943), osvobození Sevastopolu a Krymu (květen 1944), Oděsy…. postupovala stále rychleji přes Bělorusko a Ukrajinu směrem do střední Evropy. V předvečer spojenecké invaze stála Rudá armáda u hranic Polska. Západní spojenci si uvědomovali nebezpečí, že Rudá armáda sama, tedy zcela bez Spojenců, osvobodí celou západní Evropu. Invaze se stala tak nutností….

V zájmu objektivity, je třeba říci, že uskutečněná invaze v Normandii dala Evropě velkou naději na rychlý konec války. Hitlerova válečná mašinérie začala stále více klopýtat. Důsledkem toho byl i atentát na Hitlera v červenci 1944, provedený skupinou německých důstojníků, kteří si uvědomovali bezvýchodnost vojenské situace na frontách. Pokud dnes vojenští historici hodnotí samotné vylodění, nebo koordinaci celé operace, zdůrazňují dokonalou přípravu s nasazením všech složek armády. Zásluhou konspirace, došlo k utajení samotného místa vylodění. Pro německé velení bylo proto místo invaze překvapením.

Dle historických pramenů samotné rozměry invaze byly ohromující, podílelo se na ní 5000 plavidel, 11 000 letadel a na 200 000 mužů, to vše v první fázi invaze. Tisíce statečných mužů z invazních jednotek položilo životy na normandských plážích. Bílé kříže na nedalekých vojenských hřbitovech jsou svědectvím hrdinství vojáků, těch amerických, britských, kanadských, francouzských, ale i holandských, polských i z dalších států, které se zúčastnily invaze.

V srpnu 1944 se v Normandii vylodili i „naši“ Čechoslováci. Před lety jsem navštívil Normandii, bylo 30.výročí invaze, mým průvodcem po bojišti byl přímý účastník vylodění, který bojoval v naší československé jednotce. Potěšilo nás, že v muzeu malého městečka Arromanches, které leží na dohled od místa invaze, naši vojáci mají své důstojné místo… Tam jsem dostal na památku kravatu československých vojáků v Británii, je s trikolórou a lvem, připomíná mi hrdinství všech, kteří umírali v bojích proti nacismu. Mnozí padli zde v Normandii, jiní u Sokolova, Kyjeva, na Dukle, nebo u Ostravy. Jejich pomníky, jsou tím zdviženým varovným prstem pro naši budoucnost.

Přemysl Votava (Národní socialisté)

13 komentářů :

 1. Americke svine sa snazia prekrutit historiu.
  Asi pred 2-3 tyzdnami davali na CT nejaky dokument, kde chlapik, american, hovoril, ze USA oslobodili Europu, ale ze musi uznat, ze Rusko im ku koncu vojny pomohlo.
  Cize nie oni pomohli Rusku, ale Rusko pomohlo USA.
  A takuto sprostost, s ceskym dabingom, odvysiela verejnopravna televizia.
  Nuz, klobuk dolu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pořád zkouší kolik sneseme. Sudeťáci se chtějí rojit v naší republice, prý je to velká myšlenka. Velká provokace to je! No, Heydrich si byl taky jistý, že Češi jsou poseroutkové...

   Smazat
  2. Pane Votavo,trochu se mýlíte!Stalin žádal o otevření druhé fronty opakovaně od r.1942 a ne až od Teheránu!Jenže to bylo ještě v době,kdy tzv."západní demokracie" spolu s USA doufaly,že Německo zničí Sovětský svaz.Ostatně proto také nebyly ochotny Hitlera zastavit už v roce 1936 v době občanské války ve Španělsku-tehdy to ještě bylo možné-a tím zabránit rozpoutání 2.sv.války!

   Smazat
  3. ...no taky to bylo mozne jeste 30.9.1938, kdy misto podpusu Mnichovske deklarace meli proste deklarovat, ze dostoji svym spojeneckym zavazkum

   Smazat
  4. 1:33
   Jenomže tehdy bylo v západní politice plno krátkozrakých blbečků, kteří si přáli udržet mír za každou cenu a pro nějaké nČeskoslovensko nebyli ochotni nastavit krk.
   A co je smutné a směšné zároveň je, že tohle chování západních politiků, které nazývají "zradou" dnes nejvíce kritizují ti, kteří by dnes v případě napadení v klidu hodili přes palubu spojence v pobaltských zemích.
   Vůbec si nevidí do huby.

   Smazat
  5. Vaši "pobaltští spojenci" nejsou mými spojenci. Oslavy nacizmu, pobaltských SS-divizí a vraždění pobaltských Židů, to je pravý obraz vaší zkurvěně hnědé povahy. Běžte si diskutovat se svými kriegkamaraden na váš web Mein-kampf.de. Tady neopruzujte!

   Smazat
  6. 23:14 Přesně tak pane ale dějiny jsou jen jedny a vše je řádně zadokumentované.

   Smazat
  7. 2:11
   ...tehdy bylo v západní politice plno krátkozrakých blbečků..."
   A dnes tam mají koho ? Dalekozraké blbečky ? : jalovice Theresa , šašek Johnoson , maňásek Macron , mutti Merkel , opilec Juncker atd .
   Tito už pro nějaké Čechy budou ochotni nastavit krk ???

   Smazat
 2. Nejen "Tisíce statečných mužů z invazních jednotek položilo životy na normandských plážích..." Podle francouzského dokumentu o bitvě o Normandii v těch třech měsících padlo 50 tisíc spojeneckých vojáků, ale také zahynulo 54 tisíc francouzských civilistů a 200 tisíc německých vojáků (o tom posledním čísle trochu pochybuji).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, zcela zpackaná operace, kde hnali tisíce mladých vojáků na jistou smrt, jako dobytek na jatka. Někdy mě připadá, že to bylo cílené, aby se mohli honosit spoustou obětí, které se mělo vyrovnat hrůze na východě.

   Smazat
  2. No nejvíce spackaná oprace byla ta kterou provedl velký Monty. Tam vlastně nechal postřílet tento rádoby generál velké množství spojeneckých vojáků. Díky jeho genialní blbosti.

   Smazat
 3. NEJLEPŠÍ ONLINE LOVE SPELL CASTER PŘIJÍMEJTE VÁS EX LOVER, HUSBAND, WIFE, GIRLFRIEND NEBO BOYFRIEND ZPĚT. PŘIDAT HIM UP NA WHATSAPP: +2349083639501
    -Email- blackmagicsolutions95@gmail.com
  Ahoj všichni Jsem Darcy lyne a jsem tady, abych se podělil o úžasnou práci, kterou pro mě udělal Dr. Nosa. Po 5 letech manželství s manželem se dvěma dětmi začal můj manžel jednat podivně a chodil s jinými dámami a ukázal mi chladnou lásku, při několika příležitostech se mnou hrozí, že se s mnou rozvede, jestli se ho dovolím zeptat na jeho záležitost s jinými dámami, já byl naprosto zpustošený a zmatený, dokud mi můj starý přítel neřekl o kouzelníkovi na internetu, který se jmenoval Dr..nosakhare, který pomáhá lidem se vztahem a manželským problémem mocenskými láskami, zpočátku jsem pochyboval, zda taková věc vůbec existuje, rozhodl se to zkusit, když jsem ho kontaktoval, pomohl mi vrhnout milostné kouzlo a do 48 hodin se můj manžel ke mně vrátil a začal se omlouvat, teď přestal chodit s jinými dámami a se mnou na dobré a skutečné . Obraťte se na tuto velkou lásku kouzlo kolečko pro váš vztah nebo manželství problém být vyřešen dnes
    -Email- blackmagicsolutions95@gmail.com
   nebo Volat nebo WhatsApp: +2349083639501
  Obraťte se na něj pro:
  (1) Pokud chcete svého bývalého manžela zpět.
  (2) Chcete být povýšeni ve vaší kanceláři.
  (3) Chcete, aby po vás běžely ženy / muži.
  (4) Pokud chcete mít dítě.
  (5) Chcete být duchovně chráněni.
  (6) Pomoci přivést lidi z vězení
  (7) Míč loterie
  Whatsapp nebo volejte +2349083639501

  OdpovědětSmazat
 4. Souhlasím s autorem v tom, že tzv. Druhá fronta byla otevřena až v momentě, kdy o porážce nacistického Německa Rudou armádou nebylo pochyb.
  Do té doby měl Západ jen jednu starost. A sice o to, aby se oba státy - jak Německo, tak i Sovětský svaz - v té válce jak jen zničily (tj. oslabily a zadlužily).
  Ostatně podobně jako i v té První, která byla připravena a zahájena ze stejných pohnutek.
  Hrdinství všech těch, kteří poté aktivně bojovali a pokládali své životy, na tom nic nezměnilo. Ti v té mocenské hře hráli úlohu kanónenfutru. Dobrého leda tak pro stavení sériových pomníčků a falešnou slzu vymáčknutou jednou za čas.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.