Reklama

středa 12. června 2019

Je národní vědomí podmíněno rasovými prvky?

Mojmír Grygar
12.6.2019
Pan Tomáš Kraus, tajemník Židovské obce, se v rozhovoru s paní Senkovou na rozhlasové Dvojce (12/6) dopustil jednoho velkého zjednodušení, když v polemice s obhájci českého národního vědomí (říká se jim „nacionalisté“, „národovci“, americká historička Mary Heimanová používá výraz „šovinisté“) použil jako argument rasový původ. 


Odvolal se na to, že v genomu obyvatel českých zemí slovanský původ nepřevažuje, že tu jsou různorodé rasové prvky – germánské, severské, židovské. V novodobém pojetí národa však rasový prvek v žádném případě nezaujímá zásadní roli, i když to někteří historikové a publicisté tvrdošíjně opakují, aby mohli pojem národa diskreditovat a odepsat. 

Jindřich Fügner, spoluzakladatel Sokola, na otázku, odkdy přestal být Němcem, odpověděl – "nikdy jsem Němcem nebyl, byl jsem Pražanem, který mluví německy". O jeho češství nerozhodly rasové ani jazykové důvody.

Jde-li o národ v demokratickém pojetí, nerozhoduje „půda a krev“, ale kulturní nadstavba, tedy to, co vytváří společné vědomí hodnot – vztah k jazyku a vlasti, k dějinám, víře, zvykům, k písemnictví, hudbě, k přírodním a duchovním podmínkám, které vytvářející vědomí zvláštní a neopakovatelné národní jednoty. Redukovat toto vědomí na jakýkoli izolovaný prvek, zbavovat jej vnitřních rozporů, znamená posouvat se z pozitivního pole národního vědomí, z vlastenectví jako zvláštního projevu lidskosti (podle Masaryka neexistuje žádné obecné, nadnárodní člověčenství) na šikmou plochu omezeného nacionalismu definovaného rasovými, náboženskými nebo politickými prvky. Emanuel Rádl měl pravdu, když pojem národa nevymezoval jen danými podmínkami a historickými tradicemi, ale také a především schopností tvůrčím způsobem se vyrovnávat s budoucími životními podmínkami.

Při poslechu rozhovoru Jak to vidí mě také zarazilo, že pan Kraus hovořil o Berndu Posseltovi s respektem, že vůbec nebral v úvahu nesčetné Posseltovy výroky o prezidentu Benešovi jako o válečném zločinci a o odsunu jako genocidě (Völkermord). Uvědomují si vůbec naši příznivci Sudetských organizací, kteří se omlouvají za odsun, že se omlouvají za genocidu způsobenou Čechy? Zapomínají také na to, že pan Posselt jako představitel sudetských organizací nemluví za všechny české Němce. Pokud vůbec přežili válku, jako někteří emigranti, nemohli se podílet na vzniku krajanských organizací, protože zakládající listinu Landsmanschaftu, Eichenstättskou adventní deklaraci s „bezpodmínečným požadavkem navrácení domova v jazykových hranicích z roku 1937“, podepsalo 17 mužů, z nichž, až asi na tři výjimky, všichni byli jako významní nacisté, funkcionáři NSDAP a důstojníci SS odpovědni za hrůzy totální války. Jak se mezi nimi cítil sociální demokrat Wenzel Jaksch, když stál tváří lidem, kteří by ho za války dali bez lítosti zastřelit? Spojila je nenávist k prezidentu Benešovi, vědomí rasové sounáležitosti nebo obojí?


12/6/19

Poznámka redakce Nové republiky:
Ztotožnění "rasy" podle kyseliny DNA je velmi nepřesné, proto i argumentace pana Krause je podpásová, propagandistická a hloupá. Na rozdíl od mnoha Židů, kteří se s českým národem v v nedávné době ztotožnili a hluboko se zapsali do moderní české kultury (namátkou: Poláček, Bass, Haas, Kopecký a další) má asi pan Kraus se svou orientací v české národním prostředí problém.

42 komentářů :

 1. Jo, když je pán tajemníkem Židovské obce, tak to asi ani jinak říkat nejde...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni vyvolení, když zrovna nejsou Bass nebo Wachsmann mají zálibu v panstvu, které zrovna tu je.
   Nabuchodonósor třeba takový.
   Jak ho ta soudružka přes války v Iráku vzývala!
   Heliogabala měla za manžela.
   V keltštině ten, co všeckno sebere.

   Smazat
  2. https://www.hlavnespravy.sk/madeleine-albrightova-sa-kosove-zucastnila-odhaleni-pomnika-seba-samej/1787425

   Té dobračce z "naší obce" z Prahy, co jí chtěl M.Žantovský za presidentku ČR, až to Venca Flaška zabalí, postavili na Kosovo poli pomník a ona si jej přijela odhalit...

   Smazat
 2. Propagandisté ochotně zaměňují pojmy rasa a etnikum, aby docílili žádaný efekt. Mimochodem, rasa je velice vágně definované škatulkování a neprotestoval bych proti tvrzení, že rasa neexistuje. Výrazné rozdíly mezi skupinami lidí sice existují, ale mezery mezi kontinuem lidí jsou minimální nebo žádné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. rasy jednoznačne existujú, rasové genetické rozdiely jednoznačne existujú. Rozdiely v štruktúre tela, kostí, svalovej hmoty, mozgovej schránky, inteligencie medzi bielymi, žltými a čiernymi https://www.youtube.com/watch?v=Ctim6m9WJcM

   Smazat
  2. Milý slovenský bratře, píšeš chujoviny. Nic z toho není pravda. To sovje videjko si strč do riti!

   Smazat
  3. 22.19 Pán 19.35 vám nemůže vyhovět, protože tam už máte svoje lži.

   Například Židé přes 6000 let cílevědomě volí své partnery/partnerky s cílem zvýšení inteligence a schopnosti fungování ve své kohezní skupině.

   U nahých Afričanů nebo Indiánů jsou důležitější rychlé nohy (viděl jsem video z JAR, kdy hroch prohnal strážce parku - který je podle mě nekorunovaným olympijským vítězem ve sprintu) a odolnost proti slunečnímu záření.

   K uloupení dobytka holt stačí méně inteligence a znalostí, než k jeho handlování... o cílevědomém chovu a šlechtění nemluvě.

   Smazat
  4. anonym 22.19
   videjko sa mi do riti nevmestí, tam mám teba celého spolu s tvojou sprostou hlavou. A nie som tvoj brat, tvoj brat je zdegenerovaný primitív, rovnako ako ty. To si mal prij. ebá. ného otca aj mater, keď si sám primitívne ho.v ado?

   Smazat
  5. 22.19
   sám na sebe vidíš, genetiku neoklameš.
   Tvoj foter je primitív, tvoja mater je primitív, ty si primitív po nich. Ty primitívny pri .j. ebaný chudáčik nemôžeš za to, že si mentálne retardovaný po rodičoch.
   Genetiku je veda, tú neoklameš

   Smazat
  6. 19:35
   Kolega uvádí odkaz v angličtině a dočkal se urážky. To je samo o sobě výmluvné, ale výklad nechám na někom jiném. Ještě jiný odkaz:
   www.petr-kuba.blog.cz/rubrika/priroda
   Článek pojednává o polygenní dědičnosti a je datován
   14.08 . 2018

   Smazat
  7. oprava
   www.petr-kubac.blog.cz/rubrika/priroda

   14.08. 2018

   Smazat
  8. Co se zdedilo, je ze pomoci antisemitismu vyrostly obrovske davy antisemitu ,coz nikdy driv nebejvalo.
   To se nazyva Anti-Antisemitismus , takova tovarna na vyrobu antisemitu...Pracujou tam prescas.
   Dale pod rouskou Antiracismus jsme se vsichni a pres noc se stali zavily rasisti...
   Rovnosti oplyvaji jen kchazari vsude se povysujici z hlediska sve rasy a musi to hystericky nahlas opakovat..
   Drive to byl socialismus , kdy se nekradlo ale jen premistovalo ,protoze vsecko patrilo nam , lidu,a dnes je tez. Ukradnou se , uloupi , vlastne premisti jen a pouze cele Golanske vysiny ,dodaji se Izraeli a vse je v pohode.
   Marta , je Marta, Martu zna cela Parta a kde particka je i Marticka.......Upekli jsme husu v boude na Primusu , bezvasne se upakla , pozvali jsme Martu a celou jeji Partu , ALE TA NAS VYPEKLA !!!... zpivali trampove a zcela verohodne.... Uz asi 80 let slibuje slavne vypecena, ze se nam vse navrataaatiii....
   Oh lide..
   A jeden by ji skoro veril..
   Uloupi se cela Palestina zmombarduje se do tretihor, a vsecko je v pohode..Palestinci pak ubyvaji, aby udelali zivotni prostor , protoze v Palestine nemaj co pohledavat..
   Bohuzel se to neda svest na Iran..Iran z hlediska dnesni absolutne spravne a vypecene rovnopravnosti , nic ovsem takoveho nesmi.
   To by vypukla dalsi svetova valka a ihned..
   Poznatek autora. Hebrejstina je odvozena z arabstiny..Jidis zase z nemciny..Ale to nevadi , premistuje se furt dal...V rodinach to obcas taky neklape a nekdy se cele rody vyvrazdi docista..

   Smazat
 3. https://www.reformy.cz/spanelska-kapitulace-sevilla-bude-mit-700-let-po-reconquiste-svoji-prvni-novou-mesitu/
  https://www.reformy.cz/nemecka-vladni-koalice-se-hrouti-vlada-merkelove-po-rezignaci-sefove-spd-na-pokraji-kolapsu/
  https://magazin1.sk/starosta-benatok-ak-v-meste-niekto-zakrici-allah-akbar-bude-zastreleny/

  OdpovědětSmazat
 4. Na ja. Voni Kraus asi nečetli výstupy z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě... Třeba ke Kohenům... a že Palestinci jsou semitštější, než sám Bibi Netanjahu.

  Ale Krausovi rádi sedí nejméně na dvou stolicích, na palubách dvou souběžně plujících lodí (na každé jednou nohou.

  A občas se stává, že takový mamonář, když si majitel svoji stolici popotáhne, nebo vlny lodě zhoupnou, SPADNE MEZI STOLICE... A JE-LI TO MEZI LODĚ, JE MEZI NIMI TŘEBA ROZDRCEN... ale vinen je vždycky jenom a pouze ten Gój...

  Pan Honolulu by mohl panu Kausovi dohodit pár Zuluů cítících se ztracenými Židy... geny jsou přeci, podle pana Krause, čitelné jenom JHVH... tak snad na ně bude stoprocentně platit i Izraelský zákon o repatriaci Židů do Izraele...

  OdpovědětSmazat
 5. Konečně zajímavé téma.
  Jinak ten Kraus potvrzuje jen to, že jak není umírněný mohamedán, tak neexistuje umírněný žid a Izrael a jeho politika i politika jeho vazalů, to jen potvrzuje...

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hochu zlatý, dámě, jménem paní Procházková Lenka, nesaháš ani ke kotníkům, ona je totiž taky spisovatelka, což ty když kouknu na tu češtinu, zaručeně nejseš a nikdy nebudeš. Hej hou rudý dědeček

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Jako děti jsme říkávali, "kdo to říká ten to je k tomu se to pasuje". A polepši se troubo, nebo příjdeš do pekla. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. 21:52 Komu tu nadáváš pirátský chcípáku co chtít po proti českém senátu že.

   Smazat
  6. Nadávající individuum, které se na víc nezmůže, bylo poprávu 2x smazáno.

   Smazat
  7. Načpak se dívat do zrcadla, znám se za těch 66 let dost dobře. Jenom mne mrzí že jsem si včas nevzpomněl na Werichovo "když se s blbem bavíš déle než minutu, tak už se baví blbové dva". Hloupý a nevzdělaný hlupák, který nadává dámě, mi tímto okamžikem je zcela ukradený, ať už si tu hulvátsky pindá co chce. Hej hou

   Smazat
  8. To je pravda ale jako kazde pravda se vyviji, tak dneska to plati asi takhle.
   Kdyz se dnes bavi Dva a jeden z nich je sileny proislamsky teroristicky fanatik,tak za chvilku se objevi dalsi a mame jich asi stopadesat.. Kdyz se bavi dve kolaborantske vlady, za chvilku jsou vsechny vlady sestavene z islamskych okupacnich kolaborantu...Atd.

   Smazat
 7. Velký přehled DNA Slovanů. Slovanská haploskupina R1a čelí genocidě R1b.

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019060110046789-dna-genealogie-dil-4-cesko-a-slovensko-velky-rozhovor-s-profesorem-anatolijem-kljosovem-o-nasich/

  https://cz.sputniknews.com/nazory/201903199471462-dna-genealogie-dil-3-uzemi-ceskoslovenska-je-nase-vlast-jiz-nejmene-13-000-let/

  https://cz.sputniknews.com/nazory/201902109166035-dna-genealogie-kljosov-vychodni-nemci-germani-slovane/

  https://cz.sputniknews.com/nazory/201901249023565-dna-genealogie-cesi-slovane-slovaci-rody-anatolij-kljosov/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je právě ta vulgarizace porovnání struktur kyseliny DNA. Jsi osel, jestli to baštíš!

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Kljosov neví, čích je - nebo to ví velmi dobře... Před nějakými deseti -patnácti let dostal titul tzv. spravedlivého internacionála ("mezi národy"...) od "pánů Izraelitů" ( vzpomínám výborné převyprávění Werichovo - k nedohledání...). A teď znova konvertoval ke Slovanům... Zcela nedůvěryhodný - a odborník na něco úplně jiného, než genetiku. Takže čtenáři - čti jeho dávného oponenta Tjurina (Ťurina) ve sbornících u Fomenka na chronologia.org, tam to všecko je...

   Smazat
 8. Je zvláštní, že soukmenovci páně Krause vyžadují potvrzení příslušností ke své rase, pro jakousi jistotu, pouze po línii mateřské. Celkově je pro ně typické, že vlastní chování označují u jiných, zejména hostitelských národů, za patologické jevy. My jsme xenofobní, oni hrdinní obránci svého rodu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. největší rasisté jsou Židé ,zkuste přestoupit na jejich víru,budete se divit co vás čeká.Jednomu nerozumím,proč Židé podporují přistěhování muslimů do Evropy?Vždyt co muslim to nepřítel Židů.Pan Kraus mně rozesmál když říkal ,že budou muslimy vozit do Osvětimi ,aby je napravil.Tam je spíš poučí od nacistú jak židy likvidovat

   Smazat
  2. Však se také před lety v Maizlovce dvě grupy vysoce postavených porvali, když byl Rabbi Sidon ustanoven do funkce, protože podle jedné party nebyl, coby syn gójky a Žida Židem.... podle Halachy nebyl Židem, podle Norimbeerských zákonů by byl míšencem 1. stupně. Kdyby byl vnukem Žida, v Izraeli by sice mohl žít, ale nebyl by vyvoláván k Tóře, ani by nebyl započítáván do minjanu...

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Udílení Krameriovy ceny nezávislým žurnalistům, Slovenský dům, Praha 2019„Mráz nepřichází z Východu, ale z Bruselu.“ V Praze udělili ceny odpůrcům mainstreamu:

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2019061210126888-mraz-neprichazi-z-vychodu-ale-z-bruselu-v-praze-udelili-ceny-odpurcum-mainstreamu/

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 15. Je jim, Anonymní u p.
  Nestojí za plivnutí.

  OdpovědětSmazat
 16. třebas kanturek největši bolševik v době kdy vladl klema gotwald a svazačka kanturek něco jako hitler junge halt dějiny a rodokmen u někoho začinaji až za svateho havla přikulovače ale nemějme strach bude ještě nasobně huř

  OdpovědětSmazat
 17. Tady nejde vůbec o nějakou DNA spirálu, tady jde o to, co kdo má v palici, jakému náboženství straní a podle jakého jedná a popřípadě jaké montuje do politiky a v tom je to nejhorší, jaké zatím lidsto poznalo na prvním místě to náboženství židovské a jak prohlásil jeden rabín, který věděl o čem mluvil,že"německý nacismus je jen ubohou karikaturou sionismu..." a tak to je!!
  Dnes se všichni zalykají nenávistí a strachem z agresivního islámu a přitom jeho vzoru, militantního sionismu, vládnoucího světu, se vůbec nebojí a dělají, že neexistuje a každý, kdo na to poukáže je hned denuncován a vláčen po soudech a tento názor politické korektnosti se vztahuje i na tento web, kde pouhé konstatování nelichotivých faktů ve vztahu k židovské problematice je ihned označen za antisemitismus...Je to hnus !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, křesťansko-židovská kultura do Evropy nepatří, Slované a Germáni měli mnoho bůžků ale vývojem se jich zbavili a většinou jsou ateisty. Výše jmenované "kultury" byly jen beranidlem agrese cizorodého -izmu!
   PS. je těžké se o těchto věcech bavit věcně, když jsou tyto kultury stále u moci politické, tedy mediální a finanční.

   Smazat
 18. Za článkem není odkaz na ten rozhovor a v archivu ČRo se mi nedaří ho najít. Že by ho smazali, zcenzurovali ?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.