Reklama

sobota 22. června 2019

Kauza sestřelení letadla malajských aerolinií MH17: Ruská obhajoba a malajsijská podpora

Mirko Radušević
22.6.2019 iPrima
Oficiální stanovisko Ruska k sestřelení letadla letu malajských aerolinií MH17 vyjádřil již dříve prezident Vladimir Putin, když poznamenal, že Rusku nebylo povoleno účastnit se vyšetřování. To je důvodem, proč Moskva nemůže uznat výsledky vyšetřování, na kterých se nemohla podílet, zatímco Ukrajina mohla.

Vladimir Putin jen reagoval na stanovisko ruského ministerstva zahraničí, které uvedlo, že obvinění týkající se zapojení Ruska do sestřelení malajského Boeingu jsou neopodstatněná a politováníhodná. Vyšetřování jsou zkreslená a jednostranná.

Prezident Putin se k případu vyjádřil již v roce 2017 v rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem: „Postoj Ukrajiny je pochopitelný, když všichni chtějí obvinit povstalce z Donbasu a nepřímo také Rusko, které je podporuje. Přestože si informace odporují, USA to nikdy nepřiznají.“

Včera vydalo ruské ministerstvo zahraničí další vyjádření: „Prohlášení Skupiny mezinárodních vyšetřovatelů (Joint Investigation Team – JIT) vydané na tiskové konferenci 19. června o údajném zapojení ruské armády do havárie malajské Boeing MH17 není nic víc než politováníhodné. Opět se proti Rusku ustanovují neopodstatněná obvinění, která jsou zaměřena na jeho diskreditaci v očích mezinárodního společenství.“ Ve své zprávě ruské ministerstvo navíc dodává, že stejně jako již dříve nebyl předložen žádný konkrétní důkaz.

Na důkaz, že letadlo malajských aerolinií bylo sestřeleno ruskou raketou Buk, odpověděl včera náměstek ruského generálního prokurátora Nikolaj Vinničenko, který uvedl, že ruská strana předala nizozemským vyšetřovatelům radarové údaje a rovněž dokumentaci, která naznačuje, že raketový systém Buk, který zasáhl Boeing, patřil Ukrajině. Vyšetřovatelé JIT však tyto informace ignorovali.

Předseda mezinárodního výboru Rady federace RF Konstantin Kosačev má svůj výklad k pozadí vyšetřování: „Kauza letu MH17 byla posledním argumentem k zavedení sankcí proti Rusku ze strany Evropské unie. Zejména to byla kancléřka Merkelová, která stála za tímto rozhodnutím. Respektovaní mezinárodní vyšetřovatelé následně neměli na výběr. Jakýkoliv jiný závěr by vypovídal o chybách evropských politiků po červenci roku 2014 a zamlžování skutečnosti před veřejností, kdy tato chyba stála evropskou ekonomiku stovky miliard eur.“

V již uváděném prohlášení ruského ministerstva zahraničí se rovněž podtrhuje skutečnost, že aby Rusko vyšlo vyšetřovatelům vstříc, muselo připustit odtajnění informací o svém vojenském raketovém vybavení. V Rusku byl prováděn experiment firmou Almaz-Altej a byla předána veškerá dokumentace dokládající ukrajinskou identitu rakety, která sestřelila malajský Boeing. Ministerstvo se také domnívá, že videomateriály, na které se vyšetřovatelé ve svých závěrech odvolávají, jsou zfalšovány.

Včera se k výsledku JIT vyjádřil rovněž malajsijský premiér Mahathir Mohamad, který uvedl, že od začátku byla bohužel celá kauza zpolitizovaná a že se jedná o politické spiknutí proti Rusku. „Nizozemské vyšetřovací orgány, ještě dříve než měly důkazy, obvinily Rusko,“ řekl Mahathir Mohamad.21 komentářů :

 1. Není se čemu divit. To jsou čarodějnické procesy. Nejen, že se nebere v úvahu jediný důkaz, presumpce neviny je pro takový soud velkou neznámou. Nahlédnout do vlastního spisu může podle práva kdejaký sprostý vrah a k účasti na soudní projednání ho vyzvou, tady neplatí nic. Když neposkytnou podle práva ani souzenému ani poškozenému plnohodnotně se účastnit soudního řízení, kde jsme se současným právem? Nechci být vulgární, takže ode mne se to nedozvíte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 11:21, no zřejmě jste idiot vy, protože podle práva má advokát obžalovaného přístup ke spisu už v procesu vyšetřování, včetně případných svědků, což v tomto případě bylo rezolutně odepřeno. Není přístup k technickému důkazovému materiálu, Rusko má k dispozici pouze to, co bylo zveřejněno. Zároveň komise ustanovila, že někteří z účastníků vyšetřování mají právo veta pokud by se vyšetřování ubralo nežádoucím směrem. Taktéž má Ukrajina status hlavního dodavatele důkazů, přičemž jí bylo povoleno zatajit své zdroje i před samotnou komisí. Nebudou ani na soudu, stačí pouhé tvrzení, tzv. "ověřené svědectví".
   S něčím takovým můžu klidně tvrdit, že jsem potomek Habsburků.

   Smazat
  3. Je to jedna velká špinavost. K tomu není co dodávat. Snad jen to, že čas nepracuje pro viníky.

   Smazat
  4. 13:22
   Bože nikdo nebyl dosud ani "obžalovaný"! Co to tady teda plácáš za hlouposti?

   Za další, všechny zúčastněné strany chtěli zřídit speciální mezinárodní vyšetřovací tribunál OSN, ale milí Rusáčci, jako jediní z Rady Bezpečnosti, vznik tribunálu vetovali. Zřejmě z dobrého důvodu.
   Tak teď nekňučte.

   Smazat
  5. 14:04...Bodejť by vzali účast na tom šaškeci!
   Vždyť bylo jasno ještě dříve,než začli Ukrajinci cestujícím prohrabávat zavazadla.
   Helanov

   Smazat
 2. Žádný z komentujících si nechce odpovědět na otázku, kterou si vždy vyšetřovatelé musí položit - Komu to prospělo, kdo z toho profitoval! Aha, musel to být Putin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neprospělo to nikomu. Ruští diverzanti si prostě mysleli, že sestřelují ukrajinský vojenský Antonov.

   No a Putin? Ten jen lže. Na Krymu nebyli žádní ruští vojáci a za pár měsíců je v Kremlu vyznamenával. Na východní Ukrajině také nebyli žádní ruští vojáci, pak tam byli na "dovolené", potom je také vyznamenával. atd atd.
   Těším se moc na to, až soud odsoudí ty teroristy a Rusko usvědčené teroristy odmítne vydat. Pak se definitivně ukáže kdo je kdo. Včetně vás.

   Smazat
  2. Samozřejmě, že to někomu prospělo. Letadlo sestřelila Ukrajina s cílem poškodit Rusko. Cílem je vyvolat mezinárodní odsouzení Ruské federace a podpořit nacisty na Ukrajině. Dalším cílem bylo nabourat vztahy EU a Ruska a poškodit obě strany. Těmto lidem nebylo proti mysli postřílet jako králíky sto lidí na Majdanu nebo upálit další stovku lidí v Oděse a neměli důvod zastavit se před sestřelením letadla. Výsledek je známý - sankce proti Rusku, které sice Rusko do jisté míry poškodily, ale současně vedly k poškození EU a nabourání mezinárodní rovnováhy. Rusku nezbylo nic jiného, než se přiklonit k Číně a ta je pod tlakem amerických sankcí rovněž tlačena k Rusku. Z puče na Ukrajině tak mají nakonec těžkou hlavu ti, kteří ho zorganizovali - "stratégové" z USA. Také se těším, až mezinárodní soud odsoudí ukrajinské teroristy. Bohužel to bude trvat nějakou dobu, možná i desítky let, než se pravda ukáže. Doudám, že se svého odsouzení Porošenko a jeho parta dožijí.

   Smazat
  3. 12:08, ruští diverzanti si nic nemysleli, nepřipisujte jim žádná ospravedlnění. Podobné omyly se nekonají, na to mají příliš vysokou kvalifikaci. Ta akce byla naplánována tak, jak se udála. Oni by přece nesestřelili omylem proudové letadlo B777 na výšce 11km, když by bylo cílem sestřelit turbovrtulový An26 na výšce pod 6500 metrů. Navíc by zcela bezpochyby ověřovali letový provoz nad oblastí a stačil by jim k tomu obyčejný čínský smartphone. Proto by neriskovali ani střelbu po nějakých Su, létajících v radarovém stínu a kryjících se pod B777 a už vůbec ne z Buku. Rusové mají mnohem více zkušeností, než syrská PVO a tedy vědí, jaké to je riziko.

   Cílem pachatelů bylo sestřelit civilní dopravní letadlo se Západními pasažery. A to zřejmě konkrétně toto dopravní letadlo. Bylo v tento den ideálním kandidátem.

   Proto se velice pečlivě před samotnou akcí zmapoval vývoj počasí, pozice jednotlivých družic, transport a práce PVO, práce radarů, klamlivá střelba, útoky ve třech liniích na pozice protivníka s leteckou podporou, zametání stop, ignorace nepohodlných důkazů a svědectví, a zahlcení mediálního prostoru fejky. Stejně tak nastoupila programová masáž světové veřejnosti masivní kampaní od samotného počátku.

   Spousta věcí zde nesedí. Tohle nebude omyl, ale úmysl.

   Smazat
  4. 14:20 Tuto verzi podporuje ona naprosto nesmyslná obžaloba osob, které nemají k ovládání BUKu žádný vztah! Chybí zcela obvinění konkrétních osob, které tvořily školenou obsluhu zařízení a těch, které měly oprávnění těmto osobám podobný rozkaz vydat! A takovou osobou rozhodně nemohl být Igor Strelkov! On neumí s podobným zařízením zacházet, vůbec nemá šajn o tom, jak to funguje a ono to funguje tak, že je sestřelení "omylem" prakticky vyloučeno! On by to mohl změnit, kdyby to uměl, ale potíž je v tom, že by mu takové zařízení nikdo z Ruska nesvěřil ...

   Smazat
 3. Jen fraška od poskoků usa nemají žádné důkazy. Líbí se mi prohlášení malajského premiéra že se toho nechce účastnit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O tom rozhodne nezávislý soud, kdo má jaké důkazy.

   Smazat
 4. 12:29 "Nezávislý" soud - člověče, používáte pojmy, kterým zjevně nejste schopen porozumět. A jen na okraj, soud(ce) musí bý nejen nezávislý, ale i nestranný. Vyražte do Prahy na koncertík, vykákejte se tam někde s hrdiny z reklam, nacpěte se Lays a myšlení nechtě těm, kterým byl nadělen rozum.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky za doporučení co mám a co nemám dělat, soudruhu. Pro vás, soudruhy, kteří si hrajete na velké "vlastence" je příznačné, že neuznáváte nejzákladnější instituce své vlasti. Zpochybňujete dokonce soudy, dokonce toho Ústavního. A dáváte před nimi přednost teroristům z cizí země.
   Vy jste asi takoví "vlastenci" jako ti islámští imigranti. Ti tady také nic neuznávají.

   Pro rýpaly, vím že o vině nebudou rozhodovat soudy naše, ale Evropské. Na myšlence to ale vůbec nic nemění.

   Smazat
  2. 13:12 = trapák, který věří a nemyslí. Každý, kdo má jiný názor, než ten jeho vyčtený z bakalovin či z "naší" ČT, je "soudruh". Ubožáček retardovaný zapouzdřený.

   Smazat
  3. 13:12 Ono to je o tom, KDO ty instituce zřídil a za JAKÝM účelem. Ty nevychází z lidu či rasy a jejích zájmů! Naopak! Slouží etnicky cizím samozvaným elitám s cílem naší rasu zničit a lid atomizovat na tzv. občany, kdy každý jeden sám coby "právní subjekt" je vydán na milost a nemilost teroru těchto "nezávislých institucí", kdežto ti co opravdu bojují s nasazením životů za jeho zájem jsou právě zločinci z těchto podplácených a přeplácených institucí označováni jako "teroristé ...

   Smazat
 5. Je to od základu mimo. Vinni jsou ti, kteří poslali civilní letadlo nad oblast, kde Ukrajina humanitárně bombardovala vlastní obyvatelstvo. No a jak ironicky napsal už Karel Čapek a dodnes s vážnou tváří říkají fašisti: "Zákeřný nepřítel zbaběle střílel na na naše letadla, pokojně bombardující jeho města".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vinny jsou od základu České Dráhy, které poslaly vlak vstříc nebohému Baldovi.

   Smazat
  2. 13:10 ... SOUHLAS...
   Letadlo nemělo letět nad oblastí kde si jedni Ukrajinci vyřizovali účty s druhými Ukrajinci.
   Občanská válka je taky válka a tak...měli letět jinudy.
   Helanov

   Smazat
 6. Zdravím vás pane Raduševiči!
  Narazila jsem na vás (znovu) už dávno,ale na iprima je to bez diskuse.Doufám,že vaše články budu potkávat i tady.
  Děkuji za článek.
  Helena Novotná

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.