Reklama

pátek 21. června 2019

Klíč k Blízkému východu: altruismus nebo síla? Šimon Peres poučoval prezidenta Putina. Ale sám se mýlil.


Avigdor Eskin
21. 6. 2019    regnum
Před třemi lety se s novinářem Danielem Samuelsem rozpovídal 93letý Šimon Peres (bývalý premiér a bývalý izraelský prezident). Byl to poslední rozhovor patriarchy izraelské diplomacie. Během rozhovoru Peres vyprávěl o svém přátelství s ruským prezidentem Putinem a o upřímných rozhovorech, které se mezi nimi konaly. Jedno z témat se týkalo úspěchů USA v zahraniční politice. "Čím je Amerika velká?", vzpomínal Perez na svůj monolog. "Tím, že dávají ostatním. A proč má Evropa problémy? Protože jsou příjemci. Amerika dává. Lidé si myslí, že jsou štědří. Ale já si myslím, že jsou moudří. Když dáváte, získáváte přátele. Nejužitečnější investicí je pořizování přátel".

Podle oficiálních údajů vynaložila vláda USA v roce 2017 na zahraniční pomoc 50 miliard dolarů. Tak to bylo zavedeno od starověku, že největší říše se dělily o to získané s přáteli a spojenci. Američané v tom skutečně dosáhli úspěchu. Nejvýraznějším svědectvím zůstává poválečný Marshallův plán.

Během této besedy Peres poučoval ruského prezidenta: "Věř mi, že nepřátelé a nepřátelství jsou největší rozmařilostí v životě". To znamená, že nejlepší investicí je získávání přátel, a existence nepřátel je v našem světě drahá a zbytečná.

Pokud se začteme do kapitoly o Blízkém východě v nedávno vydané knize Angely Stentové "Putinův svět", je tam vlastně napsán pravý opak. Tato velmi uznávaná dáma v akademických kruzích a v prostředí americké zpravodajské komunity říká a píše, že Blízký východ by měl být považován za hlavní úspěch Ruska v mezinárodní politice. Stentová říká, že Putinova politika v regionu je pragmatická a vyvážená. Podařilo se mu vybudovat dobré vztahy s Izraelem, doprovázené strategickou spoluprací. Současně Rusko udržuje úzké vztahy s Íránem. A také se dovedně domlouvá se Saúdy na cenách ropy.

Podle Angely Stentové se dnes ruská politika vyznačuje realismem a pragmatismem a také je zbavena ideologických doktrín. Americká vláda dnes přece jednoznačně usiluje o poškození Íránu. Orientuje se na své tradiční spojence, jimiž jsou Saúdská Arábie, Izrael, Egypt a Jordánsko.

Je těžké se zbavit dojmu, že stabilizované nepřátelství Angely Stentové k Rusku ji ponouká k hyperbolizovanému vnímání úspěchů Ruska a prezidenta Putina. Vidí v tom přece hrozbu pro zájmy Spojených států a přehmat jejich vlastních silových rezortů.

Dokonce i kdyby bylo hodnocení Stentové a některých jejích kolegů nadsazené, vidíme, že se Rusku podařilo upevnit svou autoritu na Blízkém východě nikoli dary a investicemi, ale úspěšnou vojenskou operací v Sýrii. Moskva ukázala, že je schopna rozhodně jednat. Režim prezidenta Asada v Sýrii byl zachráněn.

Když analyzujeme situaci v Sýrii, všimneme si, jak tam Američané vůbec nechtěli vtrhnout. Nakonec Kongres dovolil Obamově administrativě poslat kontingent do některých oblastí země, zachvácené válečným požárem, ale pouze za účelem zničení DAEŠ (organizace, jejíž činnost je v Ruské federaci zakázána). Rusko ale předvedlo větší mobilitu a připravenost k rozhodným krokům. Neboť nestačí mít obrovský vojenský potenciál. Je nutná vůle pro jeho použití a odhodlanost jednat.

Ukazuje se, že návody Šimona Perese nefungují vždy a všude. Při vší vrtkavosti ruského statusu v regionu Blízkého východu, při všech možných překvapeních ze strany Íránu nebo Kataru, ku příkladu. Autorita Ruska nesporně vzrostla v důsledku vojenské operace. Takto funguje Blízký východ.

Samotný izraelský hledač mírových řešení obdržel Nobelovu cenu za mír, ale jeho iniciativy nepřinesly žádný mír. Dohody uzavřené s Arafatem v Oslu, které vyvrcholily obřadem na trávníku Bílého domu v září 1993, byly počátkem nejkrvavější doby. Asi jeden a půl tisíce Izraelců se stalo oběťmi teroru, který se rozpoutal v důsledku "pokojného protestu".

Jinými slovy, arabský svět je dnes uspořádán jinak než poválečná Evropa. Štědrý Marshallův plán tam Američanům na mnoho let garantoval rozsáhlé přátelství. Ale Blízký východ je jiný. Šimon Peres právě všem ukázal, jak nemá být mír na Blízkém východě uzavírán. Rusko předvedlo prakticky a pragmaticky, že v našich končinách je respektována síla. Obzvlášť poté, co je použita.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

21 komentářů :

 1. Dojem, pojem a skutečnost. Dojem je to, že USA je nejvyspělejší, nejbohatší, nemocnější. Pojem je, že to vše USA opravňuje vést války po celé Zemi. A skutečnost je, že to není vůbec pravda, protože USA je nejzadluženější stát na pokraji rozvratu. Naproti tomu Rusko je nejbohatší stát, ale všichni ho vnímají jako nejbídnější stát. Přitom Rusko má všechny nerostné suroviny na jaké si kdokoliv jen vzpomene včetně obrovského množství pitné vody. Navíc, Rusko není vůbec zadlužený stát, naopak má obrovské přebytky běžné bilance státního účtu. USA je před krachem a než totálně krachne, nadělá hodně zla. Poslední události v Gruzii mají pečeť americké zpravodajské služby. USA plánuje a provádějí rozvrat a destrukci ve státech jako je Ukrajina, Moldávie, Gruzie, Arménie a vše to provádí přes své zelené papírky, kterými školí a podplácí profesionální demonstranty. Koneckonců 17. listopadu předvedli američani jednu z prvních barevných revolucí u nás a naší politici jsou jim za to neskonale vděční a lezou jim za to do zadní části těla a nevadí jim, že z nás udělali montovnu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už i Trump řekl že usa čeká ekonomický otřes hold si budou muset utáhnout opasky na poslední dírku.

   Smazat
  2. Ad 18:00 - naprostý souhlas, bezvadný, výstižný komentář!

   Smazat
  3. Nejdrive zacal besnit s penou u huby , kdyz jim v klide zbouchli ten dron ,ale pak se rychle dvorni kaspar Uklidnil..Jinak by Saska vokopli a velmi rychle..nebyl to jen Havel , ale slavnej taticek, kterej po vyhlaseni programu PanGermanu /ve vybory byli 3 zidi//program zotroceni a vyhlazeni Slovanu mimo jine,,zacal mluvit o Zoologickem nacionalismu , tedy o touze cechu po samostatnosti sveho naroda a vlastni vlady..nebyl ani Cech a mel USA obcanstvi. neni divu ,Ze slouzil...Co vam zadnej dejepusec nerekne ..

   Smazat
  4. Podobne jako Hitler , kterej umel Protokoly nazpamet a ridil se jimi do puntiku. Kdyz se zmocnil vlady, okamzite zapomnel na staty. Ty chtel zrusit, zavest protektoraty s nacistickou vladou na celem svete..
   Rika se ,ze Merkel je podobna Hitlerovy matce /jako Hitler se trese +300kg ,sadlo/,trochu je ,ale co zavadi je dalsi Hitleruv nacismus /zmixovany s vedeckym materialismem tez velmi osvedcenym/,, jako dnes jsou staty jen EU Protektoraty pod fasistickou totalitni diktaturou..Plus velka davka vrazednyho teorismu...Jednou nacista ,uplne
   vzdycky nacista . Ani germanskej stat nemel existovat dle planu ,jen mensinova elita peclive vybrana a vsevedouci SD a gestapo..Totalni system protokolu se stale uskutecnuje..

   Smazat
  5. Je to tak! Ovšem problém není samotná země a její zdroje, ale její obyvatelé. Současné Rusko zůstává molochem zaostalosti, kde se projevuje se stále větší naléhavostí nutnost zásadní restrukturalizaci společnosti (což platí v menší míře pro celý bývalý východní blok!), aby vznikla prosperující společnost respektující principy civilizovaného světa, čehož se v této oblasti ještě plně nedosáhlo. Tento archaický kaganát musí být důsledně dekolonizován, přičemž v žádném nově vzniklém národním státě nesmí mít živel "Rus" většinu a rozhodovací práva. Nesmí se používat jejich jazyk, ten musí být zcela a nemilosrdně vymýcen spolu se vším, co je na něj vázáno. Velmi vhodná by byla nová kolonizace obyvatelstvem třeba z Afriky nebo lidnatých asijských států. Jen v evropské části by tak mohlo vzniknout 32 nových států pod přímou patronací USA a EU.
   - Asijská část by se měla demarkačními liniemi rozdělit pod správu OSN a vyspělým Západním státům přidělit status protektora.
   - nutnost zásadní restrukturalizace společnosti platí pro celý bývalý východní blok, aby vznikla různotvárná prosperující společnost respektující principy, čehož se v této oblasti ještě plně nedosáhlo. Stejně tak by se mělo přistoupit k internacionalizaci nové společnosti uzákoněním angličtiny jako úředního jazyka.

   Smazat
  6. Jediným molochem zaostalosti jsi ty demente 17:43. Takovou kravinu tady snad ještě nikdo nenapsal. Divím se, že může zeměkoule nosit takového blba.

   Smazat
  7. Ano a je pravda, že dnes pomocí papírku a militarismu ovlivňují většinu světa. Kam se hrabe jakýsi bojovník Čingistán.

   Smazat
 2. 18.00 - zlatá slova.

  OdpovědětSmazat
 3. To že Ušáci někomu něco dali, to je jenom iluze. Je to jako s dětmi na písku, největší gauner zabere všechny hračky a pak když bude chtít, některou hračku, nejspíš zase za něco, ji blahosklonně někomu dá. Stejné je to v EU, copak si někdo myslí, že EU má nějaké peníze? Všechny dostanou od členských států, z toho se členové EU královsky přeplatí, aby byla zajištěna loajalita k EU. Vždyť to je pořád stejné schéma a obyčejní lidé a nevyvolené státy platí a drží hubu a krok. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 4. Bylo by fakt divné,kdyby pan Peres mluvil jinak...
  Který ocas bude hanět svého psa...;-)
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zidi z Izraele rozkazuji celemu svetu. kdyz napr. Argentina, Brazilie a dalsi uznala palestinsky stat, vlada Izraele ihned rozkazoval, ze to nesmi delat a take neustale rozkazuji v USA a "president" Clinton , jak nazvat spravne posluhu se jim klanel a vyplnoval rozkazy presne a kdyz napr. neco soukrome mluvil s clenem jine vlady , ihned dostal telefon od Hlavniho dikatora z Izraele s vyhruzkou ,ze to nesmi rikat , ale ze musi rikat neco jineho ,co mel prikazano..
   Tohle "prresident" se ani nezmohlo na protest ,ze ho spehuji denne a ihned souhlasil a omloval se jeste ponizene... Kdokoliv posle penize ,investuje a cokoliv do Izraele, odepisuje vsecko z dani !!!
   Hlasovani OSN v 1948 pro schvaleni byl jen podvod,manipulace a sproste donucovani !!. Nic jineho. Truman naridil aby vsecky staty a bylo jich hodne pod vlivem a vladami USA a Korporaci byly donuceny, hlasovat pro Izrael. Statisice dolaru na uplatkach bylo rozdavano, kariery slibeny ..Hlasovani bylo Antidemokraticky VEREJNE, aby se vedelo kdo hlasoval spatne a ti co hlasovali spatne byli potrestani..
   V fake TV vidime jen jak se vsichni ponizene klani u zdi, a zamerne se neukazuje ,jestli vubec byli dle ceremonii privitani na letisti jako statni navsteva..

   Smazat
  2. Chram v Jeruzaleme z kteryho zbyla jen zed , byly velky Jatka , kde vse zive bylo obetovano . Knezi se brodili v krvi statisicu zviratek a ptaku, ktere masakrovali ..Nekolikrat za rok.
   A u toho chramu prave u toho se dnes klani a uctivaji vsecky snad vlady sveta..A co uctivaji ??

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pestuji lichvu az 35 % uroku na credit kartach vrazdi (verejne dokumenty na u tube) pestuji vsechny druhy pervertismu ktery zavedli do spolecnosyi viz dole a jsou kakroucem kazde spolecnosti Rusko madarsko bavorska republika a dalsi kde oni intrikovali a vzdy byl problem viz Saltzman&spool co to tedy mazes ty sasku??
   http://zemavek.sk/joe-biden-zidovski-lidri-pomohli-k-uspechu-homosexualnych-manzelstiev/

   Smazat
 6. Blaha o konfliktu USA s Íránem: Americká ekonomika bez války klekne jako Řecko. Svět je těhotný válkou, dotkne se i nás.

  USA prahnou po krvi: Zastavme to!
  V závěru svého příspěvku politik vyzývá lidi k tomu, aby dělali vše proto, aby se svět vyhnul válce.

  „Američané prahnou po krvi. Už je to tu zas. Možná se vám zdá, že je to daleko a že se nás to netýká. Ale týká. Může to přerůst do světového konfliktu. A vypukne peklo na zemi. Věřím, že Rusko a Čína toto peklo zastaví. Spolu s Evropou. Je to poslední šance. Zastavte Ameriku!“ zní jeho výzva na Facebooku.

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2019062110194024-blaha-o-konfliktu-usa-s-iranem-americka-ekonomika-bez-valky-klekne-jako-recko-svet-je-tehotny/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prahnout sice můžou, ale podle všeho to je opět jenom komedie. Vzpomeňte jak už, už, chtěli vlítnout na KLDR. To už dávno Pjakin říkal, že to je jenom taková fraška a komedie a půjde to do ztracena, přesně tak to dopadlo. Jo bombardovat obyčejné lidi v Německu, v Japonsku, ve Vietnamu, v Jugoslávii nakonec i u nás, kdy nehrozí bezprostřední odveta, na to jsou Ušáci kabrňáci. Ovšem když cítí možnost odplaty, to jim spadne srdce do kaťat. No a aby to tak nevypadalo, tak se natřásaj, chrastěj zbraněmi, ukazujou svaly, aby ve finále nenápadně vycouvali a ještě z toho udělali propagandu jak jsou dobří, že nechali své oběti žít. Rudý dědeček

   Smazat
 7. to je americká pomoc, když zabíjí, dodáví zbraně, rozdmychává konflikty a přiváží jako návnadu spotřební zboží? to jsem měla Pereze, vojáka zločinnéí HAgany, za uvážlivějšího

  OdpovědětSmazat
 8. Simon Peres, obdaruvával celé ÚV KSČ -tzv. kalorným, a aj preto museli Saltzmann a spol visieť ... nedelili sa,

  OdpovědětSmazat
 9. Pokud si pan Peres myslí, že přátelé se získavají dary, zřejmě pozbyl rozum. Pokud politika SSA spoléhá na rozdávání darů až do totálního zadlužení, není jim pomoci.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento pá mi připomíná svoji idiocii pana Brezinského.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.