Reklama

pondělí 3. června 2019

Lotyšsko žádá, aby byl na jeho území umístěn americký systém protiraketové obrany

3. 6. 2019     regnum
Toto přání oznámil ministr obrany Artis Pabriks při návštěvě Spojených států, když navštívil Centrum strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu. Podle sdělení zpravodajského portálu bb.lv s odkazem na lotyšský deník Segodňa ministr učinil několik rezonujících a "agresivních prohlášení".


Podle Pabrikse geografická poloha Lotyšska - na hranici Západu a v blízkosti Východu - vyžaduje, aby lotyšské vedení bylo jako "vojáci a důstojníci, kteří propočítávají možnosti a schopnosti svých jednotek: musí přesně vědět, co mohou a nemohou udělat".

Během svého projevu Pabriks znovu připomněl, že Lotyšsko patří mezi ty členské země NATO, které vyčleňují 2% HDP na obranu.

Vzhledem k tomu, že Lotyšsko je malá země s malým rozpočtem, je podle Pabrikse pociťován nedostatek prostředků protivzdušné obrany.

"Byli bychom šťastni, kdyby byly u nás rozmístěny rakety středního doletu a baterie Patriot. Ale nemáme přebytečné peníze. To je jedna z otázek, kterou jsem vznášel zde ve Washingtonu, a samozřejmě bychom byli rádi, kdybychom obdrželi vojenskou finanční pomoc".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


52 komentářů :

 1. Adolf Hitler má v záhrobí radost.
  Historie ale se opakuje.
  A proto za čas, až bude situace neudržitelná, budou fašisté znovu prchat ke svým pánům.

  OdpovědětSmazat
 2. Pabriks zapomněl přidat heil Hitler. I když si to asi v duchu myslel.
  2% na chcípající zemi je dost. Asi si bere půjčky od těch správných bank, aby lidé v Lotyšsku mohli do nekonečna živit fašistické choutky druhých.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ona pravda je někdy špatně vidět. Pabriks byl na koberečku u vevvyslance USA a dostal příkazem, že se u nich rozmístní rakety. No a aby nevipadal jako blb ještě větší než opravdu je, tvrdí že se ten nápad zrodil v jeho dutolebu.

   Smazat
  2. Ten Lotyšský mopslík Pabriks se jistě inspiroval u toho Pšonky Dudy . Přijde doba , kdy toho budou litovat a sypat si popel na hlavu . Pokud přežijí .

   Smazat
 3. Pamatujte, blíží se doba, kdy budete Rusko prosit na kolenou! Vsadím krk!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavne abys o nej brzy neprisel.

   Smazat
  2. 16:01 úplně s Vámi souhlasím. Rusko vždy válku ukončovalo a osvobozovalo nejen slovanské národy. Já ještě pamatují situaci před rokem 1989. Rusku vděčím za osvobození jak v roce 1945 tak i v roce 1968. Léta od roku 1968 do roku 1989 byly má nejkrásnější léta v životě. A příjde další osvobození a nebude to trvat dlouho.
   AŤ žije Rusko, ať žije jeho moudrý vůdce pan Vladimír Putim. Žádný politik ve světě nesahá panu Putinovi ani po kotníky. S Ruskem a jeho lidem na věčné časy a nikdy jinak.

   Smazat
  3. Slava a cest mocne armade Ruske zeme poklona Kremlu a celemu jeho vedeni ... ne rusko bude prosit ...prosit bude cely zapadni svet

   Smazat
  4. Na kolenou? Tak to si myslel Západ už mnohokrát! Dopadlo to pro Západ špatně, teď to pro něj může dopadnout daleko hůř!

   Smazat
 4. Jak vidite panove , tak balticke republiky , stejne jako ukrajina, vsichni maji radej nacisty nez bolseviky !
  Vsichni se boji Rusu !
  Cert vi cim to je !
  Nerozumim nicemu !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není to o stranchu, ale o podplácení a egu závistivých hlupáků. V Rusku nemají moc na podplácení a museli by tam makat, kdežto v USA je fašisti hned pochválí, předvedou na galavečeru, seženou holku do postele, nové fáro. Akorát jim neřeknou, že po čase je pošlou chcípnout za zájmy banksterů a vojensko-průmyslové lobby.

   Smazat
  2. 16:03, ano, čert ví, co v tom je. Měli jsme koupit jedno zařízení a v úvahu přišlo i Rusko. Ruskou firmu následně po protestu několika členů komise vyškrtli, neboť podle nich představovala "bezpečnostní riziko". V čem, to moc uspokojivě nevysvětlili, ale byli hodně hlasití, spravedlivě rozhořčení, a tím dostali na svou stranu ty nerozhodnuté. Přesně tohle se stane, pokud se bude jednat o dostavbu JE, nebo obnovení kontraktu na palivo. Pustí se jedině tam, kde budou nutné investice a nikdo se do toho nebude chtít pustit. Pak se jednoduše vykopnou, jelikož my, Západ, jim přece nebudeme nic platit a na Rusy jsou konfiskace povoleny.

   Groteskní je to, že v žádných materiálech v ruském prostoru se o Lotysku vůbec nemluví. Nemluví se o nich ani v diskusích. Pokud ano, pak v diskusích pod kratičkým článkem, podobným tomuto. Jen krátce a zas klid, jako letní bouřka. Hysterii vyvolávají evidentně tyto země, zřejmě z ekonomických důvodů. Ačkoliv i zde se to mění, viz Estonsko. Povětšinou (Bělorusko) tlačí svým vyhrožováním na Rusy, aby se uskromnili a pustili chlup, jak tomu bylo po celou dobu existence SSSR.

   Takže, jak jsem řekl, jedná se o prachy a prachsprosté vyhrožování.

   Smazat
 5. Lotyšsko jde po všech stránkách jak se říká "pod kytičky". Vymírající a vylidňující se země, kterou už neuživí ani nekvalitní olejovky a ani prostituce a na kterou peče i sousední Rusko, které Lotyšsko desítky let dojilo (na úkor životní úrovně samotných Rusů). Prachy z Bruselu ale brzy dojdou a je potřeba je něčím nahradit, alespoň dolary za americkou základnu, ty budou stačit alespoň pro vrchnost, ostatní obyvatelé stejně zemřou nebo zdrhnou ze země. Další země, tzv. "pobaltský tygr", kde zvítězila pravda a láska :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale Lotyšsko prosperuje. Estonci jsou na tom lépe než ČR.

   Smazat
  2. Konrétně: a) v čem Lotyšsko prosperuje (ve zlodějnách a prostituci v rámci EU?), b) v čem konkrétně jsou na tom Estonci lépe než ČR (podle milované ČT určitě alespoň v elektronizaci státní správy? V "pobaltských tygrech" je už tak blaze, že to balí skandinávské banky (nejsou kšefty) :-)

   Smazat
  3. 16:41 Estonci jsou dále, už jsou u nich povolené veřejná shromáždění a pochody fašistů, těch starších dokonce v dobových uniformách hitlerovské fazónky. Opravdu skvělá země, taková hezky vytuněná zemička!

   Smazat
  4. 16:41 Jsou na tom úplně super, díky správné hře čísel pod vedením "odborníků" z MMF.
   Prostě řečeno: „Lidé chcípou. Dluhy se vrší. HDP nám zázračně roste. Demokracie a tržní ekonomika kvete.“
   Skutečný stav. Plno lidí bez práce, útěk do ciziny, úplatkářství, lichva a jiné vymoženosti pravdy a lásky.

   Smazat
  5. 16:41 Lotyši nejvíce prosperují v ČR, protože na 100 zde přítomných Lotyšů připadá 100 trestných činů nebo přestupků. Je to taková 100%ní prosperita. Skoro jim závidím :-)

   Smazat
  6. 16:49

   Údaj z r.2017, dnes jsou na to Estonci lépe. Míra chudoby je dána přítomností jistého blíže nespecifikovaného etnika, ktere neni schopno se naučit státní jazyk a tedy zastává pouze podřadné pracovní zařazení.

   https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Ekonomika_Estonska

   https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Ekonomika_Česka

   Smazat
  7. 16:50
   Jo, v Estonsku je to jako na houpačce. Jednou hospodářský tygr nejen v rámci Evropy a za 5 let tam nemají ani na pouliční osvětlení. To je pravý znak stabilního hospodářství a reálnosti obrazu ekonomiky.

   Smazat
  8. 16:36 Lotyšsko dojilo Rusko na úkor životní úrovně samotných Rusů? :-D To jsi asi nemyslel úplně vážně, viď?

   Smazat
  9. 19:22
   Ale kdepak, Rusko vždy dojilo většinu ostatních svazových států. To je naprosto zřejmé z toho, jaký raketový hospodářský růst tyto státy započaly po rozpadu SSSR a osamostatnění. V některých případech, jako je Lotyšsko, byl ten rozvoj dokonce natolik zběsilý, že i Lotyšům samotným bylo trapné tak rychle bohatnout a raději před tím bohatstvím utekli do chudších států, především západní Evropy.

   Smazat
  10. 19:54, a to si ani nemuseli projít třemi válkami, nekončící sérií teroristických útoků, dvěma bankroty a financováním zbrojního průmyslu, přičemž po celou dobu udržovali jisté intervenční niveau v příhraničních státech, jde pacifikovali krizové stavy, povětšinou v souvislosti s terorismem a hrozícím rozvratem.

   Smazat
 6. Artis Pabriks je takový obyčejný potulný žebravý mnich a nikoliv ministr obrany :-)

  OdpovědětSmazat
 7. I v této malé pobaltské její politická věrchuška dobře ví, že když jsou doma problémy, nastává pravý okamžik pro mediální kampaň o hrozícím vnějším nepříteli.
  Ta zabírá vždy a všude, a v tamtom regionu obzvlášť spolehlivě.
  Artis Pabriks také ví, že Rusko pro Lotyše není hrozbou, a že na ně nezaútočí. Nemá důvod.
  Jediné "vítězství", kterého vtíravě žebravý Pabriks s pomocí US božstev dosáhne, bude to, že na lotyšské základny s raketami budou zaměřeny rakety ruské.
  A pokud by i Lotyši (pod řízením USA) cos zkusili, budou na jejich rovinaté krajince vymazáni s povrchu. I s raketami ...

  OdpovědětSmazat
 8. Americkojidášský stát Lotyšsko.
  Co více říci.

  OdpovědětSmazat
 9. Jedine tak je mozne zdivocele Rusy udrzet v jejich stepich.

  OdpovědětSmazat
 10. Lotyši jsou malí,a pravděpodobně chtějí být v případě velmocenského konfliktu "žádní".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzhledem k tomu, že se jejich populace od roku 1989 snížila téměř o třetinu na necelé 2 miliony zejména starých lidí, je to zřejmě ve velmocenské politice přijatelná kolaterální ztráta. Významní funkcionáři budou mít k dispozici permanentně připravené prostředky k opuštění země a obyvatelstvo se jistě s nadšením obětuje "za císaře pána a jeho rodinu".

   Smazat
 11. To je panečku spojenec, z toho bysme si měli vzít příklad. Ze zadlužených, leč proti Lotyšsku stále ještě prosperujících států Evropy se američanům nedaří vymámit peníze na zbrojení(podporu amerického zbrojního průmyslu), ale zbankrotované Lotyšsko závazek plní i kdyby zbytek obyvatelstva, který ještě neuprchnul, měl žrát hlínu. Tomu říkám oddanost až za hrob. Tam je zřetelné více než kdekoli jinde, kdo je reálně držitelem veškeré moci a komu se zodpovídá.

  OdpovědětSmazat
 12. Tak pokud by občané měli za něco demonstrovat na náměstích, tak je to proti válce, proti zbrojení a za neutralitu ČR. To by byly počiny jednak bohulibé, jednak humánní. Má MILION ÚCHYLEK ale něco společného s humanitou či dokonce s Bohem? Chachá! Jak by mohl mít kapitálem dirigovaný dav takové představy, když ti, kdož ho vydržují a platí, jsou závislí na válkách (jako drogisté a alkoholíci na svém zboží), masakrování lidí a odlištění člověka.
  A Lotyši? Pokud začne válka, budou oni prvni smazáni ze zeměkoule, o pár hodin později i ČR a jest-li se zbrojí za 1,0 či 2,4 % HDP bude úplně fuk!
  Tedy já patřím k těm zvrhlíkům, kteří jsou pro MÍR. Poznal jsem sice jen konvenční válku a i ta neměla daleko k zániku civilizace. Měla kliku, že se na atomové, bakteriologické... zbraně přišlo až po válce. Takže vy, co jste na náměstích - až začne válka, nezapomeňte se dívat, bude to i vaše dílo a třeba si stačíte i zatleskat!

  OdpovědětSmazat
 13. Já bych měl strach, že to vyvolá protiopatření.
  Proč nezvou Americké jednotky Finové ?

  OdpovědětSmazat
 14. Přiblblí ruští užiteční idioti,
  k vaší zlosti je Lotyšsko svobodný, nezávislý stát, kdy se před 28 zbavilo rusáckých okovů.
  Tudíž si, opět k vaší zlosti, na svém území může dělat co chce, vojensky a ekonomicky spolupracovat s kým chce.
  A vy, rusácká, pátá kolaborantská kolono, můžete vztekle kopat nožičkama a šermovat ručičkama, ale to je tak všechno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:16
   Hezky jste se nám vyvztekal, nožičkama zakopal a ručičkama zašermoval. Kdo by to čekal, že to ve vás vyvolá takový záchvat hysterie. Nesmíte si to tak brát. A jak pravíte, je to věcí lotyšů. Vyvíjí se to tam tak jak se vyvíjí a i když odtamtud bude svobodně a nezávisle odcházet poslední Lotyš, je nám do toho prd. Jen snad ať za sebou zhasne.

   Smazat
  2. 18:39
   Snaživý ruský soudruhu, v Lotyšsku se to vyvíjí tak, že má HDP na obyvatele vyšší jak Rusko a to bez surovin.
   Taky by jsi mohl, soudruhu, vědět, že z Lotyšska odchází především rusácká menšina. A to je dobře.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Latvia

   Smazat
  3. 18:51
   Hezky jste se nám vyvztekal, nožičkama zakopal a ručičkama zašermoval. Kdo by to čekal, že to ve vás vyvolá takový záchvat hysterie. Nesmíte si to tak brát. A jak pravíte, je to věcí lotyšů. Vyvíjí se to tam tak jak se vyvíjí a i když odtamtud bude svobodně a nezávisle odcházet poslední Lotyš, je nám do toho prd. Jen snad ať za sebou zhasne.
   http://populace.population.city/lotyssko/
   https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/pobalti-litva-lotyssko-rusko-estonsko-exodus.A180915_427103_zahranicni_aha

   Smazat
  4. 18:56
   Soudruhu, trochu se nám tu opakuješ.
   Podívej se na ta jasná demografická čísla, na která jsem dal odkaz.

   Smazat
  5. 19:05
   To protože se vám moc nedaří pochopit obsah sdělení.

   Pobaltí kvůli exodu mladých pustne, čím dál hlasitěji zní ruština. Úbytek obyvatel však může mít pro Pobaltí i doslova existenční rozměr. V Estonsku a ještě více v Lotyšku jsou silné ruské menšiny. Po počátečním odlivu Rusů, kteří odcházeli zvláště kvůli nutnosti učit se ruštině nepodobnou lotyštinu, estonštinu nebo litevštinu, v posledních letech z těchto zemí míří pryč spíše etničtí Lotyši, Estonci a Litevci. I proto, že přes postavení „neprivilegovaného národa“ jsou na tom Rusové v Pobaltí ekonomicky lépe, než by byli v Rusku.

   Ruština tak z ulic velkých měst hlavně v Lotyšsku a Estonsku nemizí, ale spíše se tam opět vrací. Má to už i politické důsledky. Skoro sedmisettisícová Riga, největší město Pobaltí, kde je dnes ruskojazyčných obyvatel víc než polovina veškeré populace, si zvolila za primátora Nila Ušakova. Etnického Rusa, který získal lotyšské občanství až v roce 1999 (jeho rodiče o ně nikdy nepožádali).

   Rusové v posledních letech také opět nakupují v Lotyšsku, ale i v Litvě a Estonsku mnoho nemovitostí, především v přímořských letoviscích, jako je lotyšská Jurmala nebo litevská Klajpeda.

   Smazat
 15. ...a pak, že byl Hitler bezdětný.

  OdpovědětSmazat
 16. Amerika je tak zoufalá, že jí za "přítele" stačí i Lotyšsko! Tato země je taky zoufalá a má prodejné politiky jako my! Uvidíte za pár let.

  OdpovědětSmazat
 17. A není to tak trochu věcí samotného Lotyšska? Do toho jim nemá nikdo co kecat. Navíc, co je na tom špatného zajistit si vlastní protivzdušnou obranu v rámci Aliance?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:39

   Jistěže je to věcí Lotyšů a Američanů. Jen budí zaslouženou pozornost nesmyslnost takového záměru, která přirozeně vyvolává otázky, jaký může být skutečný cíl. Dá se totiž pochybovat, že by vrcholný představitel Lotyšska byl tak neinteligentní, aby očekával nějaký útok ze strany RF a kdyby k němu ryze hypoteticky přecijen došlo, že by jeho zemi zachránila nějaká protiraketová základna.

   Smazat
 18. Rusaky je potreba obklicit raketovymi a letadlovymi zakladnami USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tobě už fakt nic nepomůže, vypucovaná kebule.

   Smazat
  2. A pak je jima zasypat.

   Smazat
  3. Ty jsi P-I-T-C-H-A po matce nebo otcovi mentále 22:22?

   Smazat
 19. 21:14 Tak ses nám předvedl, že to v hlavě v pořádku moc nemáš. A teď šupity do klecového lůžka, pionýre. Článek vystihuje asi nejlépe přirovnání: Vrána k vráně sedá, zločinec zločince si hledá.

  OdpovědětSmazat
 20. 20:29
  Žádný útok ze strany Ruska není potřeba.
  https://www.zvedavec.org/komentare2015/01/6285-konec-lotysska.htm

  OdpovědětSmazat
 21. Drive nezli ty obklicujici s jejich raketami budou stacit zmacknout cervene knofliky na odpalovacim panelu jiz nebudou existovat tak to si teda pis

  OdpovědětSmazat
 22. No jo pobaltský fašisté podporovali Einsatzgruppen tak by si to rádi zopakovali.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Einsatzgruppen

  OdpovědětSmazat
 23. V zemích, kde kvetl před 80 roky nacismus, tam kvete znovu. Ale i u nás začíná, byť opozdile, zapouštět kořínky a je jen otázkou času, kdy se z českých majdanů vyrojí nějaká ta křišťálová noc, či noc dlouhých nožů - k radosti dirigentů milionů úchylek - naší domácí diktatury kapitálu pod vedením bakalistů, kožených atd.Tak se omladino snaž, aby hrobníci měli práci a ty radost psychopata!
  A Lotyši, ti jen vyměnili okovy jedny za okovy nové, nacismu zůstali věrni.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.