Reklama

pondělí 17. června 2019

Máme fašistický senát

Lubomír Man
17. 6. 2019
Je to neuvěřitelné, ale je to tak. A já sám tomu uvěřil, lépe řečeno jsem si tuhle skutečnost poprvé uvědomil ve středu minulého týdne, kdy bylo oznámeno, že Senát České republiky odmítl nominovat členkou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), spisovatelku a signatářku Charty 77 Lenku Procházkovou. Do rady ji už po druhé (poprvé se tak stalo v dubnu 2017), navrhl prezident Zeman a Senát její nominaci už podruhé odmítl, když ze 66 odevzdaných hlasů obdržela kladných hlasů jen devět. A druhý den, to je ve čtvrtek, kdy se hlasování opakovalo, se tento počet kladných souhlasných hlasů snížil dokonce už jen na hlasů osm.


Na první pohled jde o záhadu. Nebylo totiž za totality v českých a moravských krajích disidentky známější a bojovnější, než byla právě Lenka, dcera předčasně zesnulého disidentského spisovatele a autora známé filmové povídky Ucho. A nyní Senát, tento rozdivočelý roj protikomunustických postojů, se takto ostře postaví proti někomu, kdo se protitotalitními postoji nehonosí dnes, ale zaujímal je též - a to především - i v čase, kdy to bylo nesmírně těžké a kdy to de facto znamenalo ne-li vězení, pak určitě nuzotu existenční i finanční – to nejspíš až do konce života.

To vše, poslušna mravnosti v sobě, hodila Lenka Procházková na váhy života svého i svých nejbližších, podepsala Chartu 77, pracovala v disentu jako postava nepřehlédnutelná – ale senát, a to jakoby specielně pro tento případ – odmítl uznat její někdejší postoj a činnost za natolik záslužné, aby jí pro práci v ÚSTR dal hlas.

Proč asi?

Prozradím vám to. Protože Lenka Procházková svůj boj proti stejnému zlu, které nás trápilo před sametem, nepřerušila ani po sametu. Protože ono to zlo, zvané totalita, po sametu nezmizelo, jak jsme si to my všichni zvonící klíči na českých náměstích představovali, jen se přebarvilo z barvy rudé na barvu modrou, ale totalitním zůstalo. Takže byla-li pro totalitu předsametovou ďáblem Amerika, je to pro dnešní totalitu posametovou Rusko. Byla-li tehdy válečným štváčem Amerika, je to dnes Rusko. Představovala-li tehdy ohrožení spokojeného a bohatého života lidí Amerika, představuje je dnes Rusko. A kdo s námi tuhle idiotskou písničku na obrácená znamínka odmítne zpívat, toho vyhodíme z kola ven. Nebude nám kazit vzduch v médiích tištěných, televizních ani rozhlasových, a nepustíme jej samozřejmě ani do Ústavu pro studium totalitních režimů, aby nám v něm, propánajána, nezačal nakonec dokazovat, že ústav pátrající v naší minulosti po totalitě je sám v současnosti totalitní až hanba.

Takže žádnou diskuzi různých a třeba i zcela protichůdných názorů jak se za ni kdysi přimlouval Masaryk, nebudeme podporovat, protože ideologický zmatek z ní vyplývající, by vniveč mohl uvést všechno, co se dnes lidem snažíme do hlav nacpat.

Ale to už předávám slovo Lence samotné, jak je v senátu přednesla:

„Prvotním prostředkem obrany demokracie je svoboda. Té se totalita bojí jako čert kříže, neboť pro svůj záměr potřebuje uniformitu názorů, anebo alespoň postojů...Kdysi byl jejím nepřítelem strojem psaný samizdat...dnes je to internetová alternativa, které je opět vyhlašován boj. Jiná doba, jiné nálepkování, pokročilejší praktiky cenzury, ale stejný záměr: vykolíkovat terén a připravit jej pro novou dračí setbu... O senátu se tvrdí, že je pojistkou demokracie. Té naší „stále mladé demokracie“, která může dospět a udržet se pouze na principu svobody slova a na svobodném šíření informací a rozličných názorů... vaše hlasování bude lakmusový papírek“.

Dnes už víme, jak ten lakmusový papírek promluvil a nemohl vlastně ani promluvit jinak. Protože Lenka Procházková promluvila k uším těch, kteří jsou coby zákonodárci za nesvobodné a totalitní poměry u nás zodpovědní, takže jejich souhlas se slovy Lenky, resp. jejich souhlas s jejím příštím členstvím v ÚSTR, by mohl být chápán jako uznání její pravdy a krach pravdy jejich. To se samozřejmě uznat nedá a navíc zde je i věčné Lenčino volání po svobodě slova a potřebě diskuze i rozličných názorů, které Lenka nejen stále vyžaduje, ale možná by je docela chtěla i uzákonit. A navíc pořád obtěžuje s pravdou a bere si slovo pokaždé, když se jí zdá, že ta dostává zrovna na kaťata. A šíří pak své slovo tam, kde je to zatím stále ještě možné: na různých shromážděních, na internetu atd. A všude tam pak brojí proti paktu NATO, proti uměle vyvolávané nenávisti k Rusku, proti církevním restitucím atd.

Lidi takového druhu nemá ovšem náš senát rád. Vyhovuje mu přitakávající dav, důsledná prozápadní orientace, oslavy u Armádního památníku na Žižkově, návštěvy západních senátorů v prostorách paláce, zkrátka běžná agenda, v níž se o spravedlnosti, právu či svobodě moc uvažovat nemusí – a když pak přece jen přijdou i tyhle choulostivé věci na pořad dne – je nejlepší chvíli mlčet – a pak hlasitě a jakoby s novým elánem spustit o něčem úplně jiném.

Nevěřili byste, jak to zabírá.

28 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Nejenom senát,ale tam je toho zla soustředěno nejvíc!!!
   Senát je připravený nasypat písek do sebemenší změny k lepšímu.
   Helanov

   Smazat
 2. Ani jsem to nedočetl, už za ta léta spolehlivě poznám kydoně od pravdy. To že se někdo lekl, kdo tvrdí že země se neotáčí okolo slunce, ale naopak, to je přesně ten bod zlomu. Když vám někdo bude tvrdit, že a teď si vymyslete nejhorší absurditu které jste schopní, že to je pravda, tak o tom vám budou naše presstitutské kurvičky bez uzardění tvrdit, že to je jistojistě pravda je a když těm blábolům nechceš věřit, tak jseš zrádce. O tom to tady dneska je. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 3. Senat je hnuj, ktery je nutno ZRUSIT!!!
  dustojnik-val.veteran

  OdpovědětSmazat
 4. Také ve neužitečném senátu sedí samí pro západní vejlupci. A jejich havlojugend se těší na nové tažení do Ruska. V tom zbytečném ÚSTR by měli studovat eu. Pokud tahle verbež vyhraje tak zavřou paní Procházkové pusu úplně a nám taky.

  OdpovědětSmazat
 5. Profesore Mane !
  Pani Lenka Prochazkova je svedomi naroda a tato uslachtila pani , ktere fandim rakla, ze svoboda jsou RUZNE nazory !

  Tak proc vy Koniasi moderniho veku, mazete vse, co napisi !
  Hmmmm ?

  Protoze se bojite svetla mojich myslenek !

  Moje bystrozrakost me mnohokrat upozornila na SERVILNI ceske povahy - zvane SKOC DO RITE !

  Upozornete Senat, ze v Americe existuje prislovi, ktere rika, ze : "Lichotky nikam nevedou !"
  Amerika pozna , kdo ji ma rad od srdce ! (Proto me hladi !)
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hanolulu, vy staříku floridský, odrodilče, zbabělče, pozére a budiškničemu, co tu napadáte pana Mana? Maže tě editor Nové republiky a ne stařičký stále výkonný a chytrý pan Man. Chápeš?!

   Smazat
  2. Huuuu, ha, ha, ha chapu, akorat nechapu, co je
   to pozer !
   Zatim se nepozravam (pravidelne !)
   honolulu

   Smazat
  3. Tak buď je pro tebe dědku honolulane na Floridě draho a nebo máš něco s nohama......v obou případech je to k politování.Celej den, každej den mlátit do klávesnice kokotiny....

   Smazat
  4. nechte být hovnolula, vždyť je to retarda a chudák, nemá ani možnost si koupit českou klávesnici, vlstně ji nepotřebuje háčky a čárky jeho mozek už dávno vygumoval

   Smazat
  5. Honolulu 22:43, pokud to jsou názory, tak se vás zastávám. Když už to jsou prázdné plky, zbytečné urážky, tak vás ignoruji a pokud jste smazán, ani se nedivím. Leda není zanechána hláška. Tam je na vás abyste se, co možno elegantně, bránil.

   Smazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 7. máme hebrejský senát a nejenom ten

  OdpovědětSmazat
 8. 1:28 Zvolili jste si ho sami ! A proti gustu, zadny
  dishputat !
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohudík minimem hlasů - z čehoš vyplývá, že je k ničemu!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
 9. ačo take táto rada voli a tělou tu voli alebo sa voli akojeto už zvykom sama sebou len ten sučet 66 je velmi podozrivo podozreli když v prvej radě neide až tak o radu ale o prachy ostatok je len sami žvast plk podvod a nič konkretneho

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Já bych ten flek paní Procházkové snad ani nepřála.Je to statečná, inteligentní dáma.Cásat se tam mezi tolika parazitama!?!?!?
  Já bych celej ten ÚSTR podminovala a vyhodila do luftu i s osazenstvem a tím hnojem co sepisovali ulhaní estébáci.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 12. ale prosím vás - kto by chcel aby sa mu neustále ukazovali jeho pochybenia ? - chváliť treba, pozitívne myslieť - rozumej vôbec !

  OdpovědětSmazat
 13. Senátoři tedy většina z nich jsou vlastizrádné SVINĚ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejen senátoři:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pirati-si-vzali-auditora-Bruselu-na-kandidatku-Sledujte-co-se-delo-kdyz-jsme-na-to-prisli-585713

   Smazat
 14. Justice,policie,senát,parlament je klasická ukázka svinstva které se zde děje.

  OdpovědětSmazat
 15. Nemáme náhodou i fašistický ústavní soud? Viz třeba kauza Walderode - viz včerejší článek na Aeronetu: "Schwerpunkt: České zpravodajské služby znepokojuje politické napojení Milionu chvilek na lobbisty a české spojence Sudetoněmeckého landsmančaftu, někteří z nich byli dokonce hosty školících a přednáškových akcí krajanského spolku! Klíčové české spojky Sudetoněmeckého landsmančaftu se objevily v petici Minářovy neziskovky, my přinášíme třaskavý ideový dokument, ve kterém Sudetoněmecký landsmančaft za pomocí českých “spojek” plánuje abolici platnosti Benešových dekretů!"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nroč NR sem nedá tento článek? Je třeba, aby všichni svolaní na Letnou Miliónem úchylek věděli, co se chystá v Sudetech, za co a pro koho manifestují! Brzy asi bude další odsun Čechů ze Sudet. Mít tam chalupu, tak si připravuji prodej, půjde to rychle. Čeští politici už chystají sjezd sudetského landsmanšaftu v Česku!

   Smazat
 16. Walderode právě prolomili Benešovy dekrety. Opět podplacený úředník či soudce jako to bylo u Schwarzenberga, který se úplatkem ještě chlubil a nebyl za to stíhán.

  OdpovědětSmazat
 17. Dnes už v tomto státě nevím kdo vlastně je ten fašista a kdo není! To nálepkování je příšerné. Neříkejte mi nikdo, že se tu někdo hlásí při volbách k fašismu! Se svým postavením občana a mými postoji bych byl(nebo jsem?) některými nálepkován jako lůza, svině, prase, xenofob, nacionalista, rasista, buran, špína národa a snad i ten fašista. Neopičme se po těch jedině neomylných a správných, Pane Man!

  OdpovědětSmazat
 18. Senát. Taková nějaká "pěna dní". Vejvar velkých peněz a malého
  zájmu o volby.
  Nevěřím, že kdyby se zvedla účast ve volbách, že by tolik ropuch na prameni prošlo.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.