Reklama

neděle 23. června 2019

Manipulace - cesta k moci

Jiří Pondělíček
23. 6. 2019     vasevec
Cesty k politické moci jsou různé a ne každý má na to, aby vyhrál volby a to ještě se suverénní převahou. Není ale třeba zoufat, pokud je na to dost vlivu a prostředků, lze přece zmanipulovat podstatnou část veřejného mínění. Metody na to jsou. Jsou na to odborníci a jsou na to i technilogické prostředky. Lze to ale poznat, že s námi někdo manipuluje? Samozřejmě ano. Ale je třeba mít oči a uši otevřené a používat vlastní hlavu, vlastní úsudek. Jak to tedy ti manipulátoři dělají?


1) Ikona nepřítele

Může to být rasa, společenská vrstva, skupina intrikánů nebo vybraný politik či několik politiků. Pak je třeba je obvinit. Z čehokoliv, mohou posloužit skutečná fakta ale ta bývají dost těžko dostupná a někdy i vyloženě nedostatkové zboží. Nevadí. Obvinění se dají vykonstruovat, použijí se tendenční novinové články a případně nějaké drby. Hodí se i dokument jehož průkaznost je přinejmenším sporná, hlavně že je čím zamávat. No a protože se každé, i evidentně nelogické oznámení musí prošetřit, je cauza na světě. Také neškodí když se v karikatuře zdůrazní nějaká vada na kráse. Nos, nadváha, pleš, nadměrné pocení, tvar lebky nebo občasné uklouznutí v řeči. Že se třeba nějaké slovo řekne v nesprávném tvaru a pak se toho patřičně využije. Skutečný stav pak už nikoho nezajímá.

2) Oslovení mládeže

Pokud nejde o problémy, hýbající celou společností a dotýkající se rodin nebo samotné podstaty existence národa a státu, je jasné že na veřejná shromáždění mnoho lidí nepřijde. Jen ti zainteresovaní, kteří se o propíraný problém zajímají. Schopný manipulátor se tedy obrátí na mládež. Mladí lidé mají sklon rebelovat. To samozřejmě i v tom dobrém slova smyslu. Nemají dosud rodiny, většinou je ani netíží vážné existenční problémy. Mají elán a mají čas. Nemají moc zkušeností a většinou se příliš neorientují v politice, která nebývá v popředí jejich zájmu. Mládež je tedy pro manipulátora ta správná cílová skupina pro vytváření davu.

3) Moderování veřejných shromáždění

Dostanou – li manipulátoři na shromáždění prvních pár set lidí, mají z velké části vyhráno. Ne sice ještě politické vítězství ale mají už dav, připravený přijmout jejich hesla. Samozřejmě že jako svolavatelé nemohou vystupovat přímo politici bažící po moci, mnozí z nich mohou mít máslo na hlavě už z minulosti a teď ještě není vhodný čas aby se to propíralo. V popředí musí stát vhodně zvolené, ochotné figury, které se nebudou zbytečně vyptávat a veřejný zájem o jejich osoby a pozornost médií jim dostatečně zalichotí. Musí být mladí, výřeční a působit dojmem korupcí nedotčených idealistů. Na shromáždění nesmí chybět hudební produkce. Protestsongy, kde se opakují pojmy jako svoboda, právo a pravda, spolu s rytmickou hudbou a melodií emotivně působí na dav a je -li text v dostatečně všeobecné rovině, lze ho pužít prakticky kdykoli a kdekoli. Mezi řečníky převládají mediálně známé tváře. Řeční herci, zpěváci, sportovci, občas nějaký politik. Těm vybraným se tleská, nežádoucí není problém vypískat. Nevyskytují se národohospodáři, sociologové, filozofové, právní experti, předáci odborů a profesních skupin. K dispozici jsou předem připravené cedulky a transparenty, k podpisu se nabízí petice, na jejichž přečtení není čas. Hlavní je rchle podepsat a uvolnit místo dalšímu. Novinkou jsou transparenty v angličtině, zřejmě pro zahraniční dopisovatele a možná i proto aby zahraniční přátelé mohli lépe kontrolovat duch demonstrací z domova přímo na obrazovkách. Vprojevech převládají emoční výstupy a nebo všeobecné teze, bez konkrétního vztahu k proklamovaným tématům. Mezi tím se opakují obvinění Která jsou zrovna aktuální v mediích. Účastníkům, jejichž podstatnou částí je mládež, se zdůrazňuje, že právě na nich nejvíce záleží, oni jsou tou nadějí a oni jsou ti kteří právě rozhodují o budoucnosti. To se krásně poslouchá po mentorování a vychovávání od rodičů a pedagogů. Je příjemné mít pocit že tvořím dějiny a přitom v davu za nic neodpovídat. Velice nebezpečnou a odpornou manipulací je pak zneužívání dětí. Není to tak dlouho, co na jednom takovém shromáždění řečnila v doprovodu svých spolužaček dvanáctiletá školačka. Osobně jsem si při tom vzpomněl na otřesný příběh Pavlíka Morozova.

4) Vliv médií

Mít na své straně alespoň část médií je nesmírně důležitou součástí každé manipulace. Spřátelené redakce informují o shromážděních, navyšují počty účastníků a uveřejňují takové videozáznamy a fotografie, které vzbuzují dojem masové účasti. O věci se referuje jako o ušlechtilém záměru a očerňují se protivníci. Velkou roli hrají zavádějící titulky. Někdy se může smysl titulku výrazně lišit od obsahu článku. Je totiž mnoho lidí, kteří čtou titulky a vlastní článek buď jen přelétnou očima nebo ho vůbec vynechají. Obvyklým trikem bývá nálepkování protivníka. Jeho voliči a příznivci jsou většinou starší, z venkova a vyučení nebo se základním vzděláním. Odpůrci protivníka jsou označeni jako mladí, vysokoškolsky vzdělaní nebo alespoň studující a samozřejmě z měst. Je to s podivem ale i na tuto, notně otřepanou frázi ještě mnoho lidí slyší. Specifickým způsobem je pak chování moderátorů při debatách ve studiu. Zde je naprosto zřejmé, komu se v redakci přeje a koho chtějí nachytat. Zkušení diskutéři se ale jen tak nedají a tak moderátorům debat způsobují horké chvilky, které si zkušený divák rád vychutná. Dále je tady používaná terminologie. V současné době se jako manipulativní pojmy hodně vyskytují termíny jako – anektovaný Krym, proruští separatisté, národně – obrozenecké resentimenty, xenofobové, pravicoví extrémisté. Ovšemže problematické pojmy najdeme i na druhé straně barikády. To jsou pojmy jako třeba neomarxisté, levicoví aktivisté a podobně, samozřejmě v případech kdy tito aktivisté nemají nic společného s klasickou levicí a pojem neomarxisté už v běžně uváděných souvislostech vyznívá naprosto nesmyslně.

Závěr

Je samozřejmé, že manipulace lidí neprobíhá vždy do detailu stejně podle přesného návodu. Vždycky ale obsahuje poměrně výrazné prvky, podle kterých ji lze rozpoznat. Najdeme ji v nejrůznějších podobách v historii. Ve starším období hlavně v církevní praxi , v té nepříliš dávné v politickém zápolení a boji o moc jistěže nejen tam, třeba I v nemravných obchodních praktikách. Setkáváme se s ní pochopitelně i dnes. V posledních týdnech dokonce velmi často. Je tedy docela dobré si uvědomit jak poznat kdy s námi někdo manipuluje a pak se začít ptát. Kdo je ten, kdo ke mě mluví? V čím zájmu hovoří? Kdo je v pozadí a komu slouží? Jaké jsou mezinárodní souvislosti? Kdo to financuje? A jakmile se začneme ptát a hledat odpovědi, jsme na nejlepší cestě k tomu, jak se nenechat zblbnout. Pardon, zmanipulovat.

43 komentářů :

 1. aby ti soudruzi věděli za co demonstrovali na letné - http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/zapis-z-jednani-se-sudetaky-v-marianskych-laznich-pred-26-mesici/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://www.halonoviny.cz/articles/view/51139170

   Smazat
  2. proč to nesmyslné, věcně nesprávné nálepkování? Na Letné nedemonstrovali žádní soudruzi - ale dav, zmanipulovaný dav...

   Smazat
 2. Abnormální disproporce mediální a politické moci.
  Kdyby mediální moc zrcadlila s určitou zdravou odchylkou tu politickou vzešlou z demokratických voleb, nikdy by se nesešlo tolik debilů s vypláchnutým mozkem.

  Pokud 80% médií názorově zastupuje 15% volebního potenciálu, něco není v pořádku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za takové situace nemá demokracie žádný smysl. Měl by existovat nějaký demokratický mechanismus, který by tuto extrémní disproporci srovnal a tato věc by měla být zakotvená v Ústavě.

   Smazat
  2. Totéž platí pro senát.

   Smazat
  3. Jsme mlčící většina. Respektujeme výsledky voleb, pracujeme a když politici zklamou, nevolíme je. Na tom stojí náš demokratický systém. Co s těmi, kteří toto nedodržují a ještě z nás dělají blbce? Musíme se projevit-jak? Třeba hromadně neplatit příspěvky za ČT, nechodit na představení těch revolučních umělců, vypínat ČT i ostatní spotřebiče během zpráv ČT, nebo ráno zase zapnout všechny spotřebiče v domě na 10 minut.Může se rozvážit jakýkoliv systém. To by byl poprask!!

   Smazat
  4. ND bylo vždy stánkem národa.Nyní vyřvávali na Letné.
   Co tedy mlčící většino - do ND ani náhodou, hrajte jen pro sluníčkáře!!!!

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 3. A pak že nerostou. Největší úroda co jsem viděl, samá Dutohlávka Letňanská a jaké pěkné mlaďoučké kousky. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1x poživatelné nejím, nejsem sebevrah.

   Smazat
  2. 21:56
   Dutohlávka Letňanská? To je pouze nechutné nebo i jedovaté?

   Smazat
 4. Já si kladu otázku, CO takového vede člověka, dejme tomu z Ostravy, aby se táhnul až do Prahy a zase zpátky. V horku, v přecpaných vlacích, metru... Odchod Babiše? Co tím získám, když odejde? Aby odstoupila JUDr Benešová? Dobrá, tak odstoupí a dál? Co to pro mně osobně, moji rodinu bude znamenat? Rovnou říkám, že je mně úplně fuk, jestli Babiše zavřou nebo ne. Nazavřeli ještě nikoho z obr zlodějů. Rittig se jim směje do ksichtu a ještě mu budeme muset platit. Bakala se s nimi vůbec nebaví. H- Systém taky nějak vyšuměl, že? A jaké to bylo haló. Rátha se snaží dostat do pruhovaného a také jim to mnoho nejde. Už kolik let. Je z toho akorát fraška. Soud odsoudí ČSSD k zaplacení dluhu a oni řeknou že je to ani nenapadne. A nikdo na ně nemá. A přitom jde o mnohonásobky nějakého Čapího hnízda. Dále KDO mě zve a kdo mi bude vykládat co mám nebo nemám? Nějaký nedoštudovaný mamánek a netáhlo? A vedle něj plejáda lidí, kteří by bez dotací, které dostávají přímo nebo skrytě přes ČT a její veledíla nakupovali akorát tak u Vietnamců a kdo ví jestli. A s nimi politici, kteří zcela a jednoznačně prohráli u voleb. A ti, kteří byli u všech zlodějen o kterých nyní křičí, že je třeba za ně potrestat Babiše. Ještě jednou se ptám jestli někdo z vás neví, proč bych měl jet přes celou republiku někam na Letnou (nebo jinam) abych poslouchal ty samé kecy, viděl ty samé profláklé xichty, které do mně hučí celé dny z ČT, z ČRo, Seznamu atd. už několik let? Vždyť se tam nic jiného nepropírá, než to co u Moravce nebo Takáče. Pořád dokola. Nechápu to. Pan David je psychiatr. Snad ten. Já se uživím sám a vždy jsem se uživil A ne špatně. I děti jsem vychoval a mají se dobře. Proč bych měl skákat, jak pískají lidi, kteří nemají ani na to, aby dostudovali. Kteří jsou závislí na tom, co si vyžebrají. Za sebe říkám: Ti mně poučovat rozhodně nebudou. A jestli si ti idioti z Letné vyřvou zpátky Kalouska a spol. tak ho budou mít. Já už ho přežil jednou, přežiju ho i podruhé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to jako s prodejem předražených hrnců. Soroš Čechům něco prodává a aby koupili, musí s nima pořádně zacvičit. Zkouší opravdu všechno možné, od hysterie, přes morálku, city, všechno samozřejmě falešné jak sedma. Jde to ztuha, protože většina Čechů má se šmejdem bohaté zkušenosti. Nejsnadněji se chytili mladí koloušci s mozečkem jako slepičí vajíčko uvařeným na měkko.
   To co Soroš prodává je "ukrajinizace". Odrbání naší kolonie až na kost, až za samotnou hranici funkčnosti společnosti.

   Smazat
  2. danny: Já vím co je žene další vlna EET kde jaký podnikatelíček nechce platit daně. Dokonce s takovým z Ostravy machrovali na seznamu. Další berou dotace z eu neziskokáři komedianti. Někteří tam jdou za prachy a kdyby uspěli tak to šeredně odskáče celý národ. Zavedou euro navozí migranty a konec s Českem. Takže to přežití může být ošidné nechci tyto liberální blbce.

   Smazat
  3. No,oni na té Letné nebyli jen idioti,ale i obyčejní naštvaní lidé...Co si budeme povídat,koblihář není zrovinka důvěryhodný vůdce...
   Jiná věc je,že milionchlívkaři se dokáží jen vymezovat.
   Plytké řečnění, hodně DOJMŮ,málo POJMŮ.
   Takže účastníci té trachtace si patrně utříděj myšlénky a během dalších voleb budou (snad) uvážlivě konat.
   Helanov

   Smazat
 5. Smysl podniku: Nechceme Babiše, chceme Bakalovu partu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Praze to organizovali Němci, ale Američané je klepli přes prsty a zorganizovali v Německu akce proti RWE. Proto to v Praze proběhlo v klídku - jak na prvního máje.

   Smazat
  2. 10:11, napadlo mi totéž, když našeho vzrušeného novináře uklidňoval vyslanec USA King, že manifestace před Bílým domem jsou každý den. Že je to dobře, protože to patří k demokracii.

   Smazat
 6. Sorošova reality show nechává Čechy ledově chladnými.

  OdpovědětSmazat
 7. Jak nás průběžně informovali redaktoři z Bakalových hor, Praha dnes hostila svůj první všesorošovský slet. Brusel bude nadšený.

  OdpovědětSmazat
 8. !!!! Z tohoto mají ti gauneři z Letné vítr, z retroaktivity !!!!
  Kriminální případy 90. let - iDNES.cz
  https://www.idnes.cz/zpravy/archiv/kriminalni-pripady-90-let.K64261

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni to vědí že je PANKRÁC nemine, proto tak vyšilují chááááá Jen ať je zavřou až zčernaj, ne raději ať v těch kriminálech rovnou shnijí chááááá

   Smazat
 9. !!! Privatizaci provázely zločiny. KSČM se povedlo prosadit usnesení o "excesech 90. let" !!!
  https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/privatizace-byla-zlocinna-kscm-s-ano-i-piraty-prosadili-usne/r~4acb8200884411e9ae850cc47ab5f122/

  OdpovědětSmazat
 10. Skoro přesně popsáno, jak pracuje propagandistická divize Anofertu:
  1. Nepřítel - Kalousek, Brusel, tradiční pravicové strany.
  2. Oslovení mládeže - lepší je oslovení důchodců a jejich nakoupení za peníze ze státního rozpočtů - důchodců je víc a všichni mají volební hlas.
  3. MOderování shromáždění - toto Bureš evidentní neumí, ale nevadí, kompenzujeme to dobře napsanými statusy na facebooku - samozřejmě ani ty nemůže BUreš psát, píšou to odborníci.
  4. Vliv médií - média nakoupena, zbytek (hlavně ta nenáviděná ČT) pod tlakem.

  jestli se Bureš v něčem vyzná, tak je to manipulace jednoduchých lidí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jednoduchý člověče 6:56, Babiš měl po krk předchozích mafií, jejich zkorumpovaných poslanců a politiky, která by vedla k velké lidové nasranosti a v jejím důsledku k odebrání majetků nabytých po listopadovém převratu.

   Pud sebezáchovy mu velel, vstoupit do politiky. Dělá co umí. Důchodci mají o něco přilepšeno, což předchozí vlády včetně té "levicové" socanské ani nenapadlo. O Kalouskovi a jemu podobných sociopatech ani nemluvím. Inu, pro většinu národa co chodí k volbám je Babiš ze všech nabídek nejpřijatelnější.
   To snad pochopíte i vy, jednoduchý člověče.

   Smazat
  2. 7:06 je jednoznačný příklad, jak Burešův systém manipulace funguje: nepřítel - předchozí mafie zkorumpovaných politiků, tradiční Kalousek a jemu podobní, oslovení důchodců - splněno - dostali přidáno. Vyčetl to z těch správných médií - zkrátka manipulace jednoduchých lidí funguje.

   Smazat
  3. Říkat pravdu je manipulace? Ty jsi fakt ubožáček. Navíc zmanipulovaný!

   Smazat
 11. Zeman dobře věděl v čem spočívá nebezpečí nasazeného Schapira do Prahy. Převraty a revoluce, na to mají ve státech své odborníky - o tom není třeba pochybovat. V davu je cítit síla a pocit, že lidí se stejnými myšlenkami je nekonečně mnoho. Nikdo neuvažuje, že pokud by se takhle sešli voliči Babiše, tak by ten dav byl daleko větší. Tohle není nic nového pod sluncem a stačí si pustit dokumenty z předválečného Německa, aby to člověk pochopil. No a základem všeho jsou média, vč. veřejnoprávních, bez kterých by nebylo možné podobné protesty organizovat a publikovat. U veřejnoprávních je oproti ostatním alarmující to, že si je ze zákona platí i většinoví příznivci Babiše.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně, kvalitně pracují média z Anofertu - ti nakonec o připravované demonstraci skoro nepsali. Ještě je třeba koupit, nebo aspoň ovládnout ČT - doufejme, že na tom v propagandistickém oddělení Anofertu intenzivně pracují. Přece si tu tisk a televize nebudou dělat, co chtějí - budou pěkně plnit pokyny z vedení Anofertu. Už aby to bylo!

   Smazat
  2. 24. června 2019 8:03 - risk je tu dvojí, stejně jako návrat Kalouska a jeho lemplparty. Každý si může svobodně vybrat, co podstoupí za risk. Pro někoho je kvikot demobloku rajskou hudbou a tak dá přednost člověku, který si nás třebas opravdu jednou všechny koupí. Ta rajská hudba je ale hodně lákavá.

   Smazat
 12. Nejhorší na tom je, jak zoufalá je úroveň lidí, kteří tam mluví. To se prostě nedá s tím, co bylo před 30ti lety vůbec srovnávat. Když si vzpomenu na projev, který řekl Miloš Kopecký někdy v 1989 na nějakém snad sjezdu umělců, tak nic takového by nevyplodil o současnosti nejenom žádný komediant, ale ani žádný novinář, filosof, politolog a jak si všichni ti darmo placení šmudlové nadávají. Ten sešup intelektuální úrovně je děsivý. Poslední střípky nějaké úrovně si uchovávají lidé, kterým je kolem 70, ti ještě jsou schopni nějakého smysluplného výlevu a jsou schopni myslet v souvislostech A to ještě nemluvím o šedesátých letech, to bylo teprve co číst a nad čím přemýšlet.

  OdpovědětSmazat
 13. Petice Andreji Babišovi, aby neustupoval zmanipulovaným či placeným křiklounům z ulice:
  https://www.petice24.com/petice_andreji_babiovi_aby_neustupoval_zmanipulovanym_i_placenym_kiklounm_z_ulice#form

  OdpovědětSmazat
 14. Starý dobrý trik, když zloději křičí chyťte zloděje.

  OdpovědětSmazat
 15. JSOU TO ČUČKAŘI:-))
  Tohle dokázali komouši každý rok ...a už v květnu!! ....hned prvního!!!:-)

  OdpovědětSmazat
 16. noviczech
  ...víte, můj názor je: kvalita potravin je katastrofa! Mozek má málo energie na přemýšlení, (to je ale záměr nových vlád) a tak člověk snadno podlehne ovlivňování z televize, nebo kluků z ulice jako komentátorů v rádie!:Důkaz? kolik lidí jelo za režimu u nás v protisměru po dálnici? Kolik lidí shrábla policie nahých na ulici za socialismu? Jako společnost JSME VELMI NEMOCNÍ A vzrůstá i kvůli určitým věcem dost násilí! To je můj osobní názor!

  OdpovědětSmazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Šířit na NR bludy lžifaráře Tomáše Peko Halíka je drzost. Lže, podsouvá, nálepkuje, kádruje, pomlouvá - prostě dělá vše, co se za své spolupráce s východoněmeckou STASI naučil.
   Ať raději křiužuje barbýny jako je Čaputová. Ty mu to ještě žerou.

   Smazat
 18. Jsem předválečný a jako jedinou možnost nápravy světa vidím -
  VÁLKU !

  OdpovědětSmazat
 19. Křesťané a vzedmutí občanské nelhostejnosti
  ČÁST 1.


  Světový tisk přináší zprávy o demonstracích v Praze i desítkách českých a moravských měst, největších od roku 1989. Počet účastníků stále roste – už nestačí ani rozlehlé Václavské náměstí; příští demonstrace je svolána na nedělní odpoledne na letenskou pláň. Právě tam se před 30 lety konala vrcholná manifestace listopadových událostí; právě při ní zřejmě komunistická moc – ale i velká část společnosti - pochopila, že doba vlády jedné strany navždy skončila.

  Ta manifestace tenkrát následovala bezprostředně po děkovné bohoslužbě za svatořečení Anežky české, při níž zazněla památná slova kardinála Tomáška: „V této rozhodující chvíli stojím já i celá katolická církev na straně národa!“
  Ptejme se: Kde stojí dnes křesťané a představitelé církví v současném společenském konfliktu – a je vůbec možné dění před 30 lety a dnes nějak srovnávat?

  Babiš je ztělesnění mafiánského kapitalismu devadesátých let
  Vždycky je ošidné srovnávat dějinné události. Každá se odehrává za jiných okolností, má jiné bezprostřední příčiny i společenský kontext, jiné aktéry. Gustáv Husák, symbol normalizačního režimu, a Andrej Babiš, ztělesnění mafiánského kapitalismu devadesátých let, sice mluví podobnou česko-slovenskou hatmatilkou, mají podobnou rozčilenou gestiku a sklon k demagogii, přesto mezi ně nelze klást rovnítko.
  Moc Gustáva Husáka stála na policejním režimu, a bodácích ruské okupační armády. Moc Andreje Babiše se opírá o výsledky svobodných demokratických voleb v naší zemi.

  Avšak ani volební vítězství nedává politikovi oprávnění k čemukoliv. I on musí respektovat domácí i mezinárodní právo a nakládat transparentně se svěřeným majetkem. Je opravdu vhození volebního lístku do urny jednou za několik let jediným legitimním podílem nás občanů na vládě a státní moci, jak nám to stále sugeruje Miloš Zeman a další politici? Nikoliv: jsou chvíle, kdy občané mají právo a někdy i mravní povinnost vyjádřit své názory i jinými způsoby, které jim umožnuje a garantuje svobodný a demokratický stát. Taková chvíle nyní nastala.

  Během uplynulých týdnů daly nejprve stovky, pak tisíce a vzápětí víc než stotisíc občanů hlasitě premiérovi najevo, že si nesmí plést stát se svou bohatou firmou a že pokud je podezřelý z vážných trestných činů a z podvodů, zjištěných nezávislými mezinárodními audity, musí jako každý jiný občan stanout před nezávislým soudem a tam se obhájit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Křesťané a vzedmutí občanské nelhostejnosti
   ČÁST 2.


   Když Andrej Babiš vstupoval do české politiky, varovali nás zkušení slovenští přátelé: s ním přichází do veřejného života fenomén, na který vy Češi nejste připraveni. Vaši politickou kulturu ovlivnil Masaryk a Havel a humanistický proud intelektuálů, kterým dnes demagogové dávají znevažující nálepky: lumpenkavárna, sluníčkáři, lepšolidi apod. Babiš vzešel z kruhů zbohatlíků za vlády Vladimíra Mečiara.

   To byla slovenská mafie ještě trochu blíž Východu, než ta česká – lidé, které nezkrotná touha po stále větším majetku zbavila jakýchkoliv morálních skrupulí. Mají pocit, že si mohou koupit všechno a že všechno je jim dovoleno. Jejich velkým vzorem je Donald Trump, úspěšný obchodník, kterému nestačilo stavět mrakodrapy luxusu, ale začal si kupovat vše: krásné mladé manželky, které je možné měnit jako auta, vlivové agentury, média a olbřímí sály pro svá komediální politická show; nakonec si řekl: proč bych si ještě k tomu všemu nekoupil pozici nejmocnějšího muže světa?
   Kdo má dost peněz, může si dovolit vše – a jak je vidět, i demokracie se někdy takovým lidem neodkáže ubránit, a to dokonce i v zemích s dlouhou nepřerušenou demokratickou kulturou, natož v části světa, zdevastované diktaturami 20. století.

   Demokracie, která není spojena s duchovní kulturou rozlišování hodnot, je velmi zranitelná. I nacismus v Německu a komunismus u nás přišly k moci skrze demokratické volby, hlasy většiny.
   Stačí, aby populisté svými hesly překřičeli kritické hlasy střízlivého rozumu.
   Magnetem pro voličské hlasy je dnes nepřiznaná touha mnoha lidí, být také takoví, jako bezskrupulózní magnáti: zbavit se všech zábran svědomí a vzlétnout do světa bohatství, moci a luxusu, který každý večer adorují v televizních seriálech. Známe to z evangelia o pokušeních na poušti: „Všechno ti dám…“

   Má to však jeden háček: nezřízená touha po bohatství a moci má sebezáhubný charakter. Kdo nezná hranici, kdy už má dost, kdo nepatří mezi ty, kteří „na svém přestati umí“, začne dělat chyby a dostane se na šikmou plochu, která dřív nebo později vede k jeho pádu.

   Pro normalizační režim bylo tím aktem, kdy přetekla trpělivost veřejnosti, brutální rozehnání studentské demonstrace. Pro babišovskou pyramidu moci to byl pokus uchránit se před právními důsledky svého jednání výměnou ministra, do jehož kompetence spadá soudnictví.
   Ale to byla jen ona příslovečná poslední kapka - ve skutečnosti jde o mnohem víc, než jen o tuto jedinou kauzu.


   Smazat
  2. Křesťané a vzedmutí občanské nelhostejnosti
   ČÁST 3.


   Připomeneme-li si 17. listopad 1939 a 17. listopad 1989, boj proti nacismu a komunismu, nemůžeme ignorovat fakt, jaké síly dnes podpírají Babišovu vládu. Jeho hlavními spojenci jsou dva překvapiví vzájemní spojenci na obou extrémních křídlech politického spektra: na jedné straně nenapravitelní komunisté a na druhé nahnědlý pravicový nacionální extrémismus, voliči Okamury a příznivci Klause juniora.

   Komunisté i pravicoví nacionální extrémisté, svorně vzhlížející k Putinovu Rusku, opět u nás nebezpečně zdvihají hlavy. Každý by si měl povinně přečíst knížku historika Timothy Snydera s názvem „Tyranie“, knížku varující před lehkostí, s níž je možné přejít od demokracie k autoritativním režimům – ostatně máme před očima dění v Polsku a Maďarsku. I u nás mají přátelé „neliberální demokracie“ (což je jiný název pro autoritativní stát) zálusk na omezování svobody klíčových demokratických institucí – začínají pokusy o dosazování svých lidí od mediálních rad.

   Lidé se přestali bát
   Ale něco významného se u nás nyní stalo, když se začala se plnit nejen pražská náměstí, ale i náměstí menších měst a obcí, kde jsou lidé pod drobnohledem místních mocipánů, navíc leckdy spojených s Babišovými podniky: lidé se přestali bát.
   Ukázalo se, že onen příkop, který zejména prohluboval Miloš Zeman, když soustavně štval venkov proti městu a všechny proti Praze a Brnu, je už překlenut: občané pocítili vzájemnou solidaritu a společnou odpovědnost. Ukázali svou hrdost, svou důstojnost svobodných občanů.

   A ještě jeden aspekt současné vlny občanské nelhostejnosti bychom neměli přehlédnout. Je to nápadně silná aktivní přítomnost věřících křesťanů – jak ve vedení iniciativ, jako je Milion chvilek pro demokracii, tak mezi řečníky a účastníky demonstrací nejen v Praze, ale i v řadě dalších měst a obcí.

   Je pozoruhodné, že česká sekulární společnost s mnoha předsudky vůči církvím velmi pozitivně přijímá duchovní, kteří na těchto demonstracích promlouvají. Vyjadřují solidaritu s občany, podobnou té, kterou kdysi vyslovil kardinál Tomášek. Představují tvář církve, v níž duchovní nechtějí hrát trapnou roli ozdobných ornamentů při vojenských přehlídkách, státních recepcích, svěceních praporů, tunelů či obchodních domů, nýbrž dovedou se odvážně chopit kriticko-prorocké role a pravdivě veřejně nazývat zlo zlem a dobro dobrem. Konají tím velkou službu pro věrohodnost křesťanů v české společnosti.

   Jsem přesvědčen, že v jedné věci se přese všechny velké rozdíly demonstrace roku 1989 a 2019 navzájem podobají – nejde o stranicko-politický mocenský zápas, nýbrž o projev mravní odpovědnosti – touhy po spravedlnosti, bez níž – jak napsal sv. Augustin – by státy byly jen velkým lotrovstvím.


   Tomáš Halík

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.