Reklama

úterý 4. června 2019

Matka všech bitev: Nad D1 zamíří helikoptéry

Bojová helikoptéra Bell AH 1Z Viper
Zbyněk Fiala
4.6.2019 VašeVěc
Jako skrytý pacifista (teď se to provalilo) bych samozřejmě dával přednost tomu, aby zbraně byly jen pro potřeby přehlídek, okázalých průjezdů a na kšeft. Kdybych měl jistotu, peněz nelituji. Jenže byly případy, kdy čeští vojáci málem stříleli, než byl záměr obrany našeho území zrušen, a na to musíme být mnohem spolehlivěji připraveni. Jistěže i s pomocí helikoptér.


Každý ví, co to od člověka vyžaduje, aby po D1 protlačil byť obyčejnou škodovku, a teď to zkoušejte tankem! A ještě koukejte, jestli vám lidé mávají, nebo ukazují holé zadky (a jestli šlo o záměrné sdělení, nebo jen nezáměrný vedlejší projev kombinace vrcholícího měsíce lásky a teplého počasí). Takže to docela klaplo. Pokud někde zadrhla tahle velkolepá promenáda, kterou naše média sledovala s takovým nadšením, pak jen kvůli tomu, že byla přizpůsobena potřebám veletržní show. Všichni jsme měli mít dost času, abychom si ujasnili, že tohle opravdu chceme. Jen co koupíme ty vrtulníky.

O amerických vrtulnících pro českou armádu jsem se zmiňoval na okraji příspěvku Quo vadis, Europa?, a to jen v rámci následující neuctivé poznámky: „Až budeme v afghánských horách bojovat za Prahu, dokážou přesněji odstřelovat teroristy uprostřed svatebního nebo pohřebního průvodu.“

V učebnicích žurnalistiky se říká takovému obratu sarkasmus a co nejdůrazněji se tam varuje před jeho použitím. Jedná se o žertík, křečovitou nadsázku, kterou však někdo může špatně pochopit a vzít vážně. Kdybych napsal to, co je v oficiálních statistikách, a sice, že v minulém období bylo v Afghánistánu víc civilních obětí obrany před terorismem než samotných obětí terorismu, je to jasné. A dá se to pochopit. Pokud se vrtulníky bojující proti teroristům vznesou, jsou na ráně hlavně civilisté, protože teroristé se umějí lépe schovat. Nejde-li nakonec o partyzány, kteří bojují proti cizím uchvatitelům, jak jsme to znali z druhé světové války.

Moji chybu potvrdil komentář na webu Nová republika, kde článek převzali. Byl bohužel anonymní, ale dávám jej k dispozici, protože mu nešlo ani tak o moji novinářskou výchovu, jako o obranyschopnost České republiky. Posuďte sami:


„Vážený pane Fialo, jen na okraj k těm US vrtulníkům:
Ty netrefí pomalu ani ten svatební průvod, protože to jsou lehké transportní vrtulníky, které můžou nést i trochu neřízené výzbroje, ale místo části výsadku bojovníků. Jediný, kdo ty vrtulníky u nás potřebuje, je jejich výrobce Bell. Tomu totiž končí obří kontrakt na tyto vrtulníky (a jejich bitevní verzi) pro US Marines, kteří jsou jejich jedinými uživateli na světě. Takže pokud je Bell někomu nevnutí, tak bude muset zavřít výrobní linku.
Od loňska jeho náhončí ukecali několik států na koupi, ale vždy symbolické jedné letky té bitevní verze. Více, a i těch transportních, si objednalo jen Rumunsko, které ale mají USA už dokonale „osedlané“. Nikdo jiný ty transportní vrtulníčky nechce, protože v této kategorii se i v EU nabízí několik nejméně stejně kvalitních strojů, ale hlavně podstatně levněji a, což je ještě důležitější, domovské státy jejich výrobců si nekladou současně s prodejem tvrdé vojenskopolitické podmínky jako USA. Ty např. chtějí, abychom vyřadili bitevní vrtulníky Mi-24/35, přestože ty jsou jednak zbraňovým systémem s největší palebnou silou v rámci naší armády, jsou schopny nést také 8 bojovníků jako ten Bell, ale navíc 1.500 kg neřízené a řízené výzbroje, takže jsou i velmi účinným systémem boje proti tankům a dalším pozemním cílům, a jednak po modernizaci v půli životnosti (to se tak u takových zbraní dělává) jsou schopné plnohodnotné služby ještě nejméně 12 let, ale i více.
Ale my ty víceúčelové bitevní vrtulníky (17 ks), jistě po uctivé a úpěnlivé prosbě USA, vyřadíme a koupíme 12 ks lehkých transportních vrtulníčků, které místo části výsadku mohou nést pár kilo neřízené výzbroje (ovšem pokud za její dodání ještě připlatíme!). No nekupte to za pouhou miliardu za kus…“

Přidal jsem k tomu jen jedno a, tři čárky a dva znaky konce odstavce. Jestli je to pravda, nevím, ale bylo už to jednou otištěno, tak to snad můžu ukázat i tady. Samozřejmě, že může jít o kyselou poznámku konkurence, která neuspěla. Stejně tak může jít o únik z oficiální skupiny, která má výběr vrtulníků na starosti a hádá se nad různými variantami. Tento výběr navíc stále probíhá a není jasné, zda vyhraje Bell (vrtulníky Venom nebo Viper, případně kříženec obého) nebo Sikorsky (Black Hawk).

Možná už však jasno je. Zmíněný text si všímá i hrozby, která míří na stávající vrtulníky české armády v nejlepším věku (v půli životnosti). Kdyby to dopadlo, jak píše autor anonymního textu, posílili bychom českou obranyschopnost za cenu jejího podstatného ohrožení.

Tady bych čekal jasné slovo od vlády, neanonymních expertů i od našich poslanců, kteří se pohybují ve výboru pro bezpečnost. Zvolili jsme je přece proto, aby dohlíželi na zájmy občanů a pohlídali, zda někdo, kdo může radikálně ovlivnit naši národní bezpečnost, nedává přednost osobním zájmům a individuální kariéře. Snad to pohlídat dokážou, protože jinak by už je nikdo nikdy nikam nemohl volit.43 komentářů :

 1. Korupce na MO je normální pro Česko, jen si toho nikdo nevšímá. Páníčkovi v USA musíme líbat zadek za vrtulníky, jinak by se zlobil. Suverenita Česka je prostě v prdeli a už si ji zpět nevezmeme. Nemáme na to, ze státu jsme stali pouhou státností jako Ukrajina. Brrrrrr!

  OdpovědětSmazat
 2. Předražené americké šunty musí nakoupit každý stát v NATO. Když, ale Britové operující v Afganistanu zjistili, že americké vrtulníky jsou nevyhovující, nakoupili vrtulníky Ruské, které v podmínkách Afganistanu jsou spolehlivější a ještě k tomu řádově levnější. Jinak, každý pilot vrtulníku Vám řekne, že všechny vrtulníky jsou Ruské, ale těm z Ameriky se točí vrtule doleva a těm z Ruska doprava. A to je vše. Jinak na zbrojení, tedy obranu vydává Česká republika miliardy a to na nákup zbytečného železa a hliníku, ale před miliony imigrantů z miliardové Afriky nám nepomůže nic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Součástí nákupu amerických vrtulníků je podmínka likvidace naších vrtulníků, které jsou v polovině své životnosti a můžou sloužit ještě nejméně 20 let a parametricky jsou na tom lépe než ty které budeme od amiků kupovat.

   Smazat
 3. Moc pěkný komentář tak armáda dostane slabý stroj za silný. Tzv západní svě bude kolektivně živit usa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní4. června 2019 9:48
   Tak jako je likvidována naše potravinová soběstačnost, ekonomická nezávislost, tak je likvidována i naše obranyschopnost. Bohužel rukama našich zkorumpovaných politiků, které bez zákona o referendu, nemáme jak odvolat. P.K.

   Smazat
  2. Pane P.K. přesně tak ale bohužel to nevypadá že se to zlepší.

   Smazat
 4. Mne zaráží ta cena!!! 12 miliard Kč za 12 vrtulníků = 12.000.000.000 Kč děleno 10 miliony občanů, kolik jeden každý platíme do kapsy výurobce? Nedalo by se za ty peníze udělat něco třeba pro české děti, třeba vrátit školy v přírodě, lyžařské poobyty na horách, zřídit parky, kde by mohly děti pobíhat, tak jako zatím u nás jenom ve dne psi a v noci kočky, pískoviště, fotbalové plácky. Nebo něco pro české maminky? Dětské zboží za lidské ceny? A hlavně mateřské školky a jesle, také pro zdravé tělo a mysl našich dětí!!!Aby bylo méně alergiků, astmatiků, imunologicky a mentálně defektních.... Bylo by možné vrátit pedagogické specialisty do vzdělávacího procesu těch potřebných? Nebo je vzdělávání dětí na úrovni soudobého vědění pedagogiky v našem režimu nežádoucí? Inkluze? No tu poznali ti, co chodili do škol před 70 a více roky, snad i v pedagogice by mohl být nějaký pokrok a ne návrat do dřevních dob kapitalismu! Tak co? Vyhodí stát 12 miliard, nebo třeba postaví sociální byty. Myslím, že by to mohlo být dobré referendum: na co chcete vynaložit 12 miliard? Na zbrojení a války? Nebo na zdraví a potřeby dětí a maminek?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. „Myslím, že by to mohlo být dobré referendum: na co chcete vynaložit 12 miliard?“
   To zcela určitě. To je také ukázka, proč přijetí zákona o všeobecném referendu, v použitelné podobě, politici stále blokují. P.K.

   Smazat
  2. Dalo by se pořídit lecos. Ale není dovoleno. Páníček o žádné spokojené Čechy nemá zájem. Má zájem jen o zdegenerované otroky, které může kdykoliv nahradit jinými, zdatnějším otroky.
   Mik

   Smazat
  3. 11:53 a 13:45
   Tak to je přesně ukázka proč referendum NE! Idioti jako vy by nejraději prožrali všechno.
   Že obrana je jediný skutečný a původní smysl existence jakéhokoli státu nejsou schopni domyslet.

   Smazat
  4. Anonymní4. června 2019 14:54
   Vymetená palice, když už se nějak naučil psát, tak se pusť taky do čtení. Potom zjistíš, že článek je o riziku utracení 12mld Kč způsobem, který sníží naši obranyschopnost. P.K.

   Smazat
  5. 18:10
   Co ty máte, ty magore, nebo jakýsi Fiala za kvalifikaci, že se cítíte kompetentní dělat analýzy co sníží či zvýší naši obranyschopnost?
   Vymýšlíte si hlouposti, nerozumíte ničemu, nemáte informace, ale o to víc žvaníte.

   Smazat
  6. 18"44 Jaká je tvoje kvalifikace? Přeháněj! V.J.H.

   Smazat
  7. Anonymní4. června 2019 18:44
   Vymetená palice, už jsi zapomněla o čem je řeč? Ve 14:54, jsi nařknula nás, pronárodně zaměřené občany, kteří klademe nejvyšší důraz na potravinovou soběstačnost, ekonomickou výkonnost a vlastní obranyschopnost, tedy suverenitu země, že bychom „nejraději prožrali všechno“. Což je absolutně idiotské hodnocení, neboť nám jde pouze o bránění dalšímu rozvratu naší armády.
   Trocha školení: pokud by byl přijat zákon o referendu, potom by veřejnoprávní média měla povinnost v čase před hlasováním, dát prostor stranám pro i proti. Takže občané by měli dost informací, se správně rozhodnout, podle svého založení. Takže si nedělej vrásky, s mojí, nebo Fialovou kvalifikací. P.K.

   Smazat
  8. Autor Zbyněk Fiala je jeden z nejlepších žijících českých novinářů.
   Anonym 14:54 resp. 18:44 je jedním z největších žijících českých pitomečků.
   Tož tak.

   Smazat
  9. Anonymní4. června 2019 18:44
   „Vymýšlíte si hlouposti, nerozumíte ničemu, nemáte informace, ale o to víc žvaníte.“

   Vymetená palice, v podobném duchu, jako pan Fiala, se k této záležitosti, již vyjadřoval i vojenský odborník, pan Koller. P.K.

   Smazat
  10. 10:37
   Takhle nějak uvažoval i Kaddáfi..., a jak dopad...
   Vy si myslíte, že tu chce někdo z těch zaprodaných, zločinných, vlastizrádných politiků něco přerozdělovat? Ne, že bych s Vámi nesouhlasil, ale kde žijete. Tohle by musela napravit už je Jutová revoluce, kde platí, že na hrubý pytel hrubá záplata. Ale to při tak už hloupém národu, nelze bohužel realizovat. A dobře nám tak. Jsme už jen odkázáni k zániku...
   J.C.

   Smazat
 5. Vyhozené peníze jako vždycky.Servilní politici musí
  stále dokazovat,že obyvatelstvo je"loyální a nálada
  je 1.a".Ti chytřejší vědí,že poslední voják v Čechách
  byl Jan Žižka.

  OdpovědětSmazat
 6. To jsme onehdá vyhadlovali MiG 27 za super polské vrtulníky zn. tuším Sokol, jejichž využití bylo 0,000. Takže zkušenosti máme, jen se toho nebát a nakoupit daší cíblovinu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímavý investiční krok naší armády.
   Snad se povedl jen nákup spodního prádla s obrázky bobříků. Promiňte, nejsem expert, jen čtenář domácího tisku. Hlava mi nebere, akce jako padáky, Casy ze Španělska (pro převozy koně Převalského), Gripeny že Švedska (hlídající Island zde nevím před kým, potom Pobaltí zde vím před kým, ale otočku asi provádí nad mořem). Kdysi jsme nutně zmodernizovali v Itálii (elektrotechnikou)300 tanků, kde jsou dnes nevím, zato máme Pandory, které jedna řidíčka zničí svou starou Feldou. Prý máme větší počet generálů, než třeba na počty řadových vojáků, Nestálo by za úvahu, prověřit další investice opravdovými specialisty pro konkrétní požadavky s nezávislým normálnim ekonomem a pravníkem. Totální zákaz vstupu lobikům do jednání a smluv by byl v zákonu. Určitě bude někde pro armádu komise, tak ať koná. Ten problém není jen v % HDP na investice do armády, ale v tom za co a za kolik se utrácí. Neschovávejme útraty za vojenské tajemno, u nás se stejně všechno vykecá.

   Smazat
  2. Kalous ušatý

   Smazat
 7. http://www.rukojmi.cz/clanky/8208-kalousek-dohodil-statni-zakazku-firme-sveho-pritele-neuverite-kolik-na-ni-vydelal
  http://www.rukojmi.cz/clanky/1242-zakazme-islam-v-ceske-republice-a-mame-po-problemu-budeme-v-bezpeci-a-usetrime-miliardy

  OdpovědětSmazat
 8. Tak proč v Evropě všichni mlčí? Anebo je tato hrozba dost abstraktní?Ne, není vůbec abstraktní. Je to spojeno s tím, že se USA chtějí zbavit vlastních závazků vůči svým evropským spojencům. To je rozhodující okamžik. A dochází k tomu pod heslem „Amerika nade všechno!“
  https://www.youtube.com/watch?v=OrTwdtgtDFY
  https://www.youtube.com/watch?v=qDO59u76Vak

  OdpovědětSmazat
 9. Za 1 miliardu na světovém trhu lze koupit 1 tunu zlata.Je možné,že vrtulníky budou z větší části ze zlata.Tyto tzv.víceúčelové vrtulníky sestřelí z křoví ruskou ruční raketkou starou 40 let každý kdo o to bude mít zájem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 18:46 mohl byste vědět, že ČSSR běžně vyráběla systém "Strela", tedy samonaváděcí raketu s náramenní lafetou proti nízkoletícím cílům. Jedinou ochranou proti tomuto systému bylo a dosud je odhazování falešných tepelných cílů, což můžete vidět na mnoha záběrech z bojových akcí. Problém je v tom, že něco takového nemůže fungovat po celou dobu letu a ani obranný systém nejvyspěleji vybavených vzdušných cílů nemá aktivní systém, který by jednotlivý útok zachytil s větší jistotou než 50 %. Vím dobře, o čem mluvím.
   Zároveň si porovnejte, jak velká a jak vyzbrojená byla čs. armáda za komunistů, když náklady představovaly necelých 6 % tehdejšího HDP. Z toho si odvoďte, v jaké ceně mohly být pořizovány zbrojní systémy z tehdejšího SSSR a z vlastní produkce. Obávám se pouze, že tak namáhavě si vytvářet názor nebudete schopen.

   Smazat
  3. 6% HDP šlo na obranu? Veď teraz je pre nás ťažké 2%. Nie som usafil, ale veď v tom čase to boli šialené peniaze.

   Smazat
  4. No asi tak:
   Vono za ČSSR bylo nutno uživit potravinou záklaďáky a zajistit jim teplo, ošacení, elektřinu a naftu na přepravu a střelivo do samopalů, plus kapesné na pivo. V 1989 měla společná armáda 200 000 příslušníků (lampasy + záklaďáci) (pohraničníci patřili pod vnitro, nebyli to "vojáci") a to vše za 6% HDP. Byla kasárna, vojenské prostory, vojenská letiště, tanky, BVP, vrtulníky, MIG 29, Tatrovky, VSky, rakety, radary a další čehož se Bundeswehr obával.
   Dnes máme v ČR 25 000 profesionálních vojáků z povolání za 2% HDP s "moderní výzbrojí". Pokud se podíváme co dělá HDP, např. cena km dálnice, cyklostezka apod., tak je to dnes na hlavu mnohonásobně víc peněz než za komárů. Jo a taky ti "zatracení komunističtí zloději", předali stát jaksi bez dluhů. Jen např. Bakala musel šít šaty a další individua chodit do práce, případně ji "simulovat" v kotelnách.

   Smazat
 10. Pro naši současnou nebojeschopnou armádu, by stačily papírové vlaštovky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Srandovní, že takoví blbečci jako ty, co s chutí grcají a zesměšňují všechno české, se bijí v prsa jací že jsou prý vlastenci.

   Smazat
  2. 18:49 Sundej si růžové brýle mamlasi a zahleď se na "českou armádu". Na rozesmání dobrá, leč satira války nevyhrává.

   Smazat
 11. noviczech
  ...Snad to pohlídat dokážou, protože jinak by už je nikdy nikdo nikam nemohl volit.
  ...TO BY SE ČESKÝ NÁROD MUSEL PROBUDIT Z LETARGIE, V KTERÉ SE NACHÁZÍ A MOŽNÁ BY SE HODILI I HOLE, KTERÉ DOKÁŽOU DÁT ZLOČINCŮM 25 NA HOLOU PRDEL???
  :-)))

  OdpovědětSmazat
 12. Nechodíte k volbám američtí vazalové tak se nehádejte!

  OdpovědětSmazat
 13. To co si dovolí vůči nám USA-NATO, to si nikdy nikdo nedovolil ani CCCP! Ještě že nás 1968 zachránili od tohoto svinstva o 20 let! To byl krásný život. Všude bezpečno, žádné drogy, pornografie, negři, cikory makali a vše laciné, dobré, chutné, byty skoro zdarma atd. Dnes jste pod mostem a nevíte proč za dluh 20 Kč!

  OdpovědětSmazat
 14. Komentovat nemá cenu. Změní se něco? Určitě ne. Proto zbytečna ztráta času.

  OdpovědětSmazat
 15. Polsko prodluzuji zivotnost SU-22 a nyni se chystaji udelat to same s vrtulniky Mi-24. Vedi proc. Mi-24/35 nema na zapade zadny rovnocenny ekvivalent. Ty Belly jsou sice dobre, ale nehorazne predrazene a urcite nejsou schopny rovnocenne nahradit Mi-24/35. Proste je to jina kategorie.

  OdpovědětSmazat
 16. Vážený pane Fialo, děkuji Vám za jazykovou korekturu mého minulého diskusního příspěvku, ale hlavně za jeho zveřejnění ve svém článku, a tímto způsobem jeho šíření.
  Především tedy Vás (i čtenáře) mohu ujistit, že nejsem zástupcem žádného výrobce žádných zbraňových systémů, ale o vojenská letadla a vojenské letectví se zajímám přes 45 let. A vše, co jsem uvedl, mohu doložit fakty získanými z veřejně dostupných zdrojů, včetně webů výrobců. Jediné, co je jen hypotéza, je mé tvrzení, že USA zřejmě požadují, abychom vyřadili víceúčelové bitevní Mi-35. To samozřejmě nikde nenajdete, ale jinak si nedovedu vysvětlit, proč bychom tento bitevník vyřazovali, zejména v půli jeho životnosti a zejména když je to systém s největší palebnou silou v rámci AČR. To by udělal snad jen blázen nebo vlastizrádce. Problém ale je tento: Každý, byť jen mírně poučený amatér, ví, že v rámci NATO se od USA nějaké zbraně prostě kupovat musí. My jsme si však naběhli, protože jsme za dobu existence ČR od USA nic podstatného pro armádu nekoupili. A teď se nám to vrací i s úroky. Na jedné straně chápu, že je neúnosné, v tak malém státě provozovat v armádě 3 (a po nákupu Bellů 4) typy vrtulníků. Chápu odborníky MO ČR, že poukazují na trend, v takto malých státech provozovat z praktických a úsporných důvodů víceúčelové vrtulníky. Jenže Bell je prostě lehký transportní vrtulník, který je schopen na 2 závěsnících nést i trošku neřízené výzbroje. Za víceúčelový se dá považovat např. US Sikorsky UH-60M Blackhawk, který se navíc pod firemním označením S-70i vyrábí kompletně v Polsku(!!!), kde by tím pádem mohlo probíhat i školení veškerého personálu, GO a modernizace, tedy v rámci V4(!). S-70i unese až 11 vyzbrojených bojovníků a může být vybaven nosníky/křídly s několika pylony, na kterých může nést až 1.200 kg neřízené i řízené výzbroje. A pak tedy unese i více PT řízených střel než Mi-35.
  Jenže – Poláci v rámci vyzbrojování postupují promyšleněji a plánovitěji než ČR. Zbraně si pořizují rovnoměrně ze 4 stran (EU, Rusko, USA a vlastní, systematicky budovaný obranný průmysl), takže jsou na každé ze stran závislí jen cca z 1/4, a přitom dávají práci spoustě lidí i doma. Z USA koupili stíhačky F-16, ale MiGy-29 a Su-22 stále udržují dalšími modernizacemi na vysoké úrovni s vysokou bojovou hodnotou. Vrtulníky u nich vyrábí USA a Itálie, ale používají i vlastní (W-3 Sokol) a s Ruskem letos zahájí velkou modernizaci Mi-24. Vyrábějí vlastní cvičné a lehké transportní letouny, ale střední transportní (CASA) koupili od Airbusu. Nakoupili z USA systémy PVOS/PROS Patriot, ale používají modernizované rakety PVOS krátkého a středního dosahu z Ruska. Nakoupili z přebytků Bundeswehru těžké tanky Leopard 2, ale hlavní bojovou silou jsou již podruhé modernizované T-72 (které mají stále velký modernizační potenciál) a BVP-2. Hlavně ale budují jednotky domobrany, které se nepočítají do ozbrojených sil omezených Smlouvou o KOS, a přitom zvýší počet OS o 50 %.
  Takže to vypadá, že my ty Belly nakonec prostě budeme muset koupit, abychom něco od USA koupili (zejména když Bellu hrozí fatální potíže a MO a MZ USA dělá vše pro to, aby nás k tomu donutily). Hlavně se ale nenechejme donutit k vyřazení Mi-35! Tím bychom dokázali, že už nejsme svrchovaný stát, ale jen nesvéprávný protektorát nadnárodních zájmových skupin, a ještě bychom za neuvěřitelné peníze snížili obranyschopnost státu. Ostatně již roku 2015 o tom psal T. Pajonk (http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politici-volicum/Pajonk-Svobodni-Cesko-chce-zaplatit-za-snizeni-vlastni-bojove-sily-359167), který sice také není odborník na zbraně, ale (asi díky svým poradcům) vystihnul problém zcela jednoznačně. Zejména fatální důsledky pro národní zbrojní průmysl v důsledku možného vyřazení ruských vrtulníků popisuje velmi jednoznačně!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A tyto vrtulníky použijeme k pracem při dostavbě Temelína zkrachovalou firmou Westinghouse, která je vlastně již kanadská.Bude to levné a hlavně funkčně spolehlivé!

   Smazat
 17. Pokračování příspěvku z 23:46
  Tragikomický paradox je, že jedním z největších uživatelů ruských vrtulníků (Mi-8/17) mimo bývalou Varšavskou smlouvu jsou… USA(!!!). Jak v USAF (kde je specializované výcvikové středisko vč. letového trenažéru), tak soukromí „kontraktoři“, kteří uskutečňují speciální (často víceméně nelegální) operace ve prospěch USAF či US zpravodajských služeb nad rizikovými územími jak nepřátelských, tak spřátelených států. V USA je tak registrováno více ruských vrtulníků, než ve všech státech V4 dohromady!
  Inu, co jsme si nadrobili (přesněji, co nám naši někteří naprosto nekompetentní ministři obrany nadrobili), to si teď z vlastních peněz hódně draze zaplatíme… :-(
  P.S.: A proč tyto věci nepíší odborníci, zejména vojáci? Nevím, ale můžu se domnívat, že odborníci z MO či GŠ nemohou některá fakta a plány moc veřejně prezentovat, aby předem nepopudili našeho úhlavního přítele a spojence, no a vojáci sice možná často ví, o co tu jde, ale musejí držet ústa a krok, aby nepřišli o práci a o výsluhy. Třeba…
  Viki L.

  OdpovědětSmazat
 18. Česko koupi, ale pláti i za druhé ! i všechny braky světa ! Jaderná zbraň má svou odpuzující účinnost !!!

  OdpovědětSmazat
 19. Jestli by nebylo lepší ten spolek rozpustit a ponechat jenom Hradní stráž.

  OdpovědětSmazat
 20. Když nechcete kupovat předražený americký zkapalněný plyn, budete přinuceni si pořídit naše předražené, ale zato málo výkonné vrtulníky, které mají několikanásobně dražší hodinový provoz.A teď kontrolní otázka:"Dovede americký Bell přepravit nákladní automobil Pragu V3S na jakýkoliv cíl jako bez problémů umí stále výborný a výkonný Mi-24D s hmotností cca 8450kg, 8 vojáky+kapitánem, pilotem operátorem a palubním technikem s celkovou vzletovou hmotností 11200kg?Až se výrobce Bell odporoučí do věčných lovišť, budou si čeští vojáci náhradní díly vyrábět sami na koleně?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.