Reklama

úterý 25. června 2019

„Molekuly demokracie“: USA budou dusit Evropu dodávkami předraženého ruského plynu

Michail Děljagin 
Michail Děljagin
25.6.2019  Outsidermedia
Tunelové myšlení je, stejně jako jakékoli neadekvátní hodnocení, sebevražedné. Ten, kdo je při navlékání prezervativu upřímně přesvědčen, že se chrání před HIV nebo hepatitidou typu „B“, nepřemýšlí o tom, že se podobá hráči ruské rulety. Globální propaganda zahnala jeho myšlení do tunelu. Ale, když se přihodí nenapravitelné, bude pozdě si stěžovat na oficiální mýtologii. Sám jsem měl možnost zjistit, že latex nechrání před viry. Horší je, jestliže ruskou ruletu hrají politici, jejichž posláním není konkurenční tahanice v momentálním politickém tunelu, ale zajištění svých zemí a národů.


V dubnu 2019 došlo k události, kterou evropský tisk přešel mlčením. „Royal Dutch Shell“ vystoupila z konsorcia s ruským Gazpromem pro výstavbu závodu na zkapalnění plynu v přístavu „Usť-Luga“ v Leningradské oblasti o kapacitě 10 mil. tun ročně s možností jejího zvýšení na 15 mil. tun. Na pikantnosti přidalo zapomenuté vlastní historické jubileum. Právě tato společnost se před 90 lety stala pionýrem námořní přepravy LNG. V roce 1929 „Shell“ otestovala tuto možnost na tankeru „Megara“.

Podle předběžných informací může technologie zkapalnění plynu nabídnout německá společnost „Linde“. Navíc, ve prospěch Gazpromu hraje to, že si nebude činit nárok na právo prodeje LNG. Odstoupení z konsorcia s ruským plynárenským gigantem by bylo možno považovat za rutinní podnikatelský incident a strategickou chybu „Shell“, nebýt několika „ale“.

V lednu roku 2019 „Reuters“ vyhodnotil předchozí „plynový“ rok. Dodávky LNG z USA do Evropy se od října do ledna zvýšily více než čtyřikrát. Dokládají to údaje agentury od října do ledna.

Jak informují „Reuters“, za necelé čtyři měsíce stouply dodávky plynu z USA do Evropy na 3,23 mil.tun (4,45 mld. m³ plynu). Do Starého světa odešlo 48 tankerů. Za stejné období v minulé topné sezóně dodaly USA do zemí EU 0,7 mil.tun (0,96 mld. m³).

„To vše souvisí s obchodními důvody. LNG z USA jde tam, kde je největší marže“ řekl ředitel programu výzkumu přírodního plynu Oxfordského ústavu energetických výzkumů James Henderson. Komentář k úrovni oxfordské analytiky vytkněme za závorky a obraťme se k realitě.

Jakými obchodními důvody lze vysvětlit vystoupení „Shell“ z projektu orientovaného na tak vysokou konjunkturu, než politickým nátlakem USA? S hlediska Británie (pokud by bylo) – je to výstřel do vlastní nohy. Není pochyb, že je to výhodné pro USA – vytlačit Katar a Rusko z prvních pozic evropských plynových dodavatelů. Ale jakými „komerčními“ zájmy lze vysvětlit odmítnutí britského byznysu účastnit se prudce rostoucího trhu? Tuto otázku by možná bylo lépe položit panu Charlesi O. Hollidayovi, předsedovi správní rady Royal Dutch Shell – vzhledem k jeho desetileté zkušenosti (1998-2008) práce šéfa vedení Bank of America Corporation. A také k jeho předchozí funkci šéfa společnosti DuPont, „proslulé“ výrobou napalmu pro barbarské americké kobercové nálety a smutně proslulého mutagenního defoliantu „Agent Orange“ během války ve Vietnamu. Nehodila se mu tato zkušenost při účasti na vypalování britského hospodářství? Tato otázka není nahodilá…

Velká Británie, poté co se vzdala těžby vlastního uhlí, musela toto zatím základní palivo pro své elektrárenské kapacity nakupovat v zahraničí. Vzhledem k nákladům na těžbu a přepravu dominuje na britském trhu uhlí ruské. A v roce 2035 se, následně po Německu, Británie chystá převést svoje elektrárny na přírodní plyn.

V tom je jistá logika. Přírodní plyn je ekologicky čistější než jiné uhlovodíky. Při generaci elektřiny vytváří plyn ve srovnání s uhlím polovinu CO2 a pouze 10 % dalších emisí. Při dnešní úrovni spotřeby postačí využitelné zásoby plynu na planetě zhruba na 230 let.


- - -


18 komentářů :

 1. Když Rusko prohraje a USA se podaří ovládnout Rusko, tak do Evropy bude proudit Americký plyn z Ruska za Americké ceny. Proto se proti Rusku už dnes připravuje válka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odhady, kolik let vystačí zásoby plynu, jsou samé kecy. Pamatuji jak už v sedmdesátých létech předpovídali, že při normální spotřebě vystačí zásoby ropy do roku 2010. A dnes je jasné, že ropy je, jak Slováci říkají, neúrekom.

   Smazat
  2. 22:41 Žádná válka nebude na to američané nemají. Stačí jak o odvolali proti Íránu a Rusko je daleko silnější.

   Smazat
 2. Ropa a plyn nikdy nedojde. Obojí se neustále tvoří z vodíku H2, který se uvolňuje ze zemského jádra díky nukleárním reakcím v jádře. Vodík prostupuje horninami a dle jejich složení se postupně mění na plyn a ropu. Proto jsou i stará, údajně vyčerpaná ložiska po určité době opět použitelná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No vida! ...
   Už i Jan Werich říkal, že blbců neubývá, ba naopak.
   A že by se tím mělo něco začít dělat.

   Smazat
  2. Myslím, že až taková "blbost" to není. Najdete na internetu, např.: http://www.srspol.sk/clanek-revolucna-zmena-ropa-je-nevycerpatelna-video-12481.html

   Smazat
  3. keby v jadre Zeme prebiehali nukleárne reakcie, tak by Zem bola "utopená" v gama žiarení. Našťastie to, čo prichádza z vesmíra a Slnka je odklonené magnetickým poľom Zeme a to čo vychádza z nášho jadra je evidentne zanedbateľné.
   Netreba všetkému veriť len preto, že to bolo zverejnené na alternatívnych servroch

   Smazat
  4. V hlubinych dolech teplota stoupá směrem k jádru,což je logické že nějaká reakce v jádru země je,vy chytrej z Bohnic.

   Smazat
  5. Vodík to chápem. Pri jadrovej reakcii vznikne neutrón, ten sa rozpadne, na protón a elektrón a ak si protón nejaký ten eletrón chytí, je z toho vodík. Známa vec, praskajú od toho nádoby reaktorov. A uhlík? Ten sa tak neposkladá a nie je ani v úránovej ani v tóriovej rade. Na vznik uhlíka musí pri héliovom záblesku zľahka buchnúť hviezda plus mínus ako Slnko. Uhlík sa pod plášť Zeme dostáva pri podsúvaní tektonických krýh. Nemyslím, že by sa sopečné oblasti topili v rope.

   RChPz

   Smazat
 3. Budem kupovat plyn z USA. Na cenu se nehledí a při placení se musíme usmívat na naše ochránce tak jako jinde ve světě. Mi je milujeme ještě víc než Janda z buznafilmu amerického velvyslance. S USA na věčné časy a nikdy jinak.

  OdpovědětSmazat
 4. Pokud jde o využití energie z uranu, resp. thoria, je nezávislé na angloamerických burzách a desetiletí se ukazuje jako stabilní.Náklady na jadernou elektřinu z již stojících
  elektráren nejdou z USA či Británie dodatečně ovlivnit.Odtud plyne štvanice proti jádru v ČR, která nikdy nezažila rozvoj plynové energetiky ani v domácnostech (po nesmělých pokusech se přešlo rychle zpátky na pevná paliva) ani rozvoj individuální automobilové dopravy (vždy na okraji). Cesta k ropě a plynu je v situaci malé země na rozhraní mocenských
  bloků cestou do otroctví.

  OdpovědětSmazat
 5. Jako 1933 , jako 1917, jako 1948 a dasli "jako" se dav spujuje s Elitou a vyplnuje ochotne vsechna jejich prani , vsechny ty barevne revoluce nebyli nic jineho..
  Potom prijde vzrustajici chaos , nasili vseho druhu a na kazdeho a smrt. To se stale opakuje , kdy Konspirocracie proti nam se upevnuje a pretvari do Totalitni diktatury..
  Zlocinci, kteri vyhrozuji vsim moznym pak ve falesnem , uzivaji vsechna prava a prizen elity a soudnictvi dostavaji velmi nizke tresty a brzy jdou domu. Dobry priklad je Hitler a jeho ozbrojeny prevrat v 1923.

  OdpovědětSmazat
 6. Hitlerovi to vybojovaly smrtonosne gangy SA. Potom meli uniformy DEAD HEADS a nepredstirali aspon. Dnes jsou to teroristicke gangy z afroarabu spojene s elitami. Drive jako security zabijeli obcany za bileho dne, dnes se o tom nesmi informovat..
  V Unoru 48 to byli Milice a lidove jeste tomu.
  Zivot od malicka, vidim jako BIG BAD JOKE a nic jineho..
  Lide si plati napr.v USA a vsude jinde ,na obranu zeme a USA armady jsou vsudde a chteji valcit s kazdym uz pres 100 let. Nove letadlo si preje vlada ,zbrojni korporace pozaduje pul trilionu ze to prijde na pul trilionu a zmetek ! To nevadi rekne vlada MY TO NEZAPLATIME !!
  V tramtarii ted vse patri domorodcum. 50 let do nich husti ,ze je drive zabijeli a vyvolavaji tu rovnopravnou nenavist. Ted uzakonili ,ze jim patri vse. Dale ,ze jsou Prvni Obcane a jeste Prvni narod. Co jsou ostatni ?
  Lepsi se nezminovat.
  Protoze se volby nejak nepovedly, odlozilo se referendum, ze demokraticke vlade a parlamentu a senatu , kdy jsou si vsichni rovni to nestaci !! Ani trochu a bude vladnout 10 domorodcu. Protoze jsou mezi nimi , doktori a inteligenti. /kdyz je nekdo jinej dotor , nikoho to nezajima a nic se menit nebude / Ustava se proto zrusi a udela jina !!
  To uz taky zname. Statisice ve zlutych vestach afroarabu /nikdo jinej/ se potuluje mestem, ruce v kapsach , kdyz zrovna netelefonuji a mesto je plne smrdutych odpadku a krys atd . To nikoho nezajima. Propaganda kazdej den.
  Protoze se volby nejak nepovedly musime byt Prevychovani /to uz jsem byl za svuj zivot asi desetkrat/ Voit spravne deset nadrazenych nade vsim...Plne mesto bezdomovcu, zen ,rodin a deti nikoho nezajima,ale Korporace nahle vytahuji obrovske miliony na nasi Prevychovu !!!
  Mimo zurivosti valkychtivych smrtihlavu /to se porad a porad opakuje/je ted dulezita potreba
  Euthanasie..To znamena v dusledku. Nekdo se slepym strevem, vek pres ctyricitku, takovej uz nikdy nedostane zamestnani ,jenom bere pomoc v nezamestnanosti a potom duchod !! Tak se operace provede uspesne , akorat pacient neprezije...

  OdpovědětSmazat
 7. Tech nemoci je vsem daleko vice. A uz se dostavaji do EU ,jako ebola, prenasene na dranc rozervanymi p...mi atd. a dalsi. Cesti kameramani nechteli jezdit do Afriky a na Vychod i kdyz to slibovalo valuty. Parasiti z vody zacnou pusobit az kdyz prijedete do chladnejsiho klimatu. Parasit vam rozezere jatra a ledviny. V praze byl ustav pro tyhle zahranicni nemoce a epidemie..Ovsem vzdy nejhorsi je epidemie z Germanu..
  Byl jsem svedkem jednoho , ktery prijel z Indie a hned se jini ptali . A co si tam pil ? Samozrejme whisky na desinfekci, odpovedel a dal jsi si do whisky led? Samozrejme z lednice v hotelu. A sotva to dorekl uz se hroutil hruzou. Ten led byl z vody ale z te samozrejme zavadne..

  OdpovědětSmazat
 8. Amerika připravuje dolar na devalvaci:

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2019062510212180-amerika-pripravuje-dolar-na-devalvaci/

  OdpovědětSmazat
 9. Amerika je proti plynovodům z Ruska (kromě toho ukrajinského, který jim vydělává 3 miliardy ročně), protože u trubek, které vedou z Ruska je jasné, čí plyn je do nich pumpován. To u tankerů nikdy není jasné, protože za pár dnů plavby lze z ruského plynu udělat americký (z břidlic) pouhou účetní operací i s navýšením ceny :-)

  OdpovědětSmazat
 10. Před časem byl na netu zajímavý článek o novém modelu dodávek plynu pro Ukrajinu (využitelný i pro EU). Tento model měl pracovní název "BostonPlus". Ruský plyn z Jamalu bude zkapalněn v Rusku, pak ho koupí americká strana pro Boston a tento americký plyn pak bude po Baltu dopraven tankerem do polského přístavu a odtud potrubím na Ukrajinu. Naftogaz zaplatí přirážku za dopravu do Bostonu, i když tanker vůbec neopustí Balt. V tom se odlišuje "BostonPlus" od klasického, běžně využívaného modelu "Boston", ve kterém se jedná o přímé dodávky plynu z Ruska do USA. Čím více se podaří zakoupit přepravních kapacit, tím méně půjde vysledovat, odkud ten plyn vlastně pochází. Tvrzením, že se jedná o plyn z břidlic, lze účinně tlačit dolů nákupní cenu od Ruska. Spokojeni budou všichni, producenti, přepravci a překupníci, akorát koncový spotřebitel nad účtem za plyn zapláče :-)

  OdpovědětSmazat
 11. Kde na to ten novinář přišel?Spalováním uhlí se vytváří méně CO2/snad méně oxydů síry či jiných produktů.Asi neví,že platí chem.zákon stálých poměrů slučovacích a ten nerozlišuje,jestli uhlík pochází z plynu či uhlí.Takže blábol!!!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.