Reklama

pondělí 17. června 2019

O krvi

Patrick Ungermann
17. 6. 2019
„Krev není voda, jsme si rodem blízcí,“ říkával T. G. Masaryk. Pevně věřím, že krev bychom neměli prolévat, ale hromadit, naplavovat, rýžo­vat jako zlato a darovat jako obzvláštní cennost. Krev je živou vodou a každý jsme u pramene. Je zosobněním existence z masa a krve. Je zo­sobněním dědičnosti v pokrevních svazcích. Úžasným způsobem nás usvědčuje ze souvislostí s vezdejším světem, jelikož nás usvědčuje ze života nyní a zde. Jak krásně zní Kiplingovo: „Jsme jedné krve, ty i já.“ Je také úsloví: „Z cizího krev neteče.“ Úsloví blízké i mnoha vlivným lidem. My ale víme, že z cizího krev teče. Co s darebáctvím ve jménu krve? Totéž, co s darebáctvím ve jménu chleba a Boha. Darebáctví se k těmto veličinám nevztahuje. Vztahuje se k darebákům a basta.

Zažil jsem lidi, co říkali (a vlastně se tím vyrov­návali s údivem nad rozličnými temperamenty), že krev je krev. Pronášeli ta slova s rozvahou, mou­dře. Byli moudří. Byli staří a ohleduplní, jednou nohou už nakročení kamsi dál, do zcela jiných možností. Zažil jsem lidi, co říkali, že krev se ředit nemá. Ani alkoholem, ani Babylonem, zvaným svět. Neředil jsem. Vím ale, že jsou chvíle, kdy napít se je třeba, a jsou lidé, jejichž způsob života je dovede k lásce za sedmerem hor a řek, a my jim proto nepálíme cesty domů. Ostatně, leckdo si je spálí sám, a to, aniž by se toulal světa kraj. Prostě se odrodí. Z jablka, spad­lého daleko od stromu, vyraší dubová palice, nebo „přechytralá“ kopřiva. I ona nakonec nějak rozkvete.

Jsem z duše rád, že se mi krev nevylila. O to radši, že vím, jak snadno by se ve mně krve dořezal. Je vůbec někdo, kdo nám stojí za prolití krve? Určitě ano! I já bych ty tvory (a nejen z řad lidí) mohl jmenovat. Byla by to nádherná přehlídka křestních jmen. A byly by to mezní a strašné situ­ace, ve kterých bych neváhal pro ně cedit krev. Jsem spokojený s tím, že nacházím svou krev. Že v mém případě platí, že doma je mi nejlépe. A že si kolovrat mé krve, jazyka a mysli hraje do noty. A přesto nejsem, z pohledu biologie, čistokrevný Čech. Ovšem existuje také duchovní, obecně lidská čistokrevnost, podle jejíchž měřítek má zajímavou krev ten, kdo má v těle jiskru, kdo má ducha. Ale toho musíte mít, jak povídám, v krvi. Koupit si ho nelze.

8 komentářů :

 1. Nádhera. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 2. Souhlas, mně ředí krev jen doktoři, aby nebyla "příliš horká" a autocenzura abych mohl být publikován.

  OdpovědětSmazat
 3. Kráásně napsáno!!!
  Akorát mne zarazilo,že si pan autor vzpomněl ajgentlich na Rudyarda Kiplinga...Já ho totiž moc nemusím,nemyslím si že to byl dobrý člověk... Když byla kolonizace cizích zemí takové "břímě" tak proč je kolonizovali!?!?!?!?!?
  To muselo být strašné břímě vozit si do Evropy suroviny a zemědělské produkty skoro za hubičku ;-(...
  Svět je spravedlivej,navozili si tam ten lup i s domorodýma slouhama a teďka brečej...
  Blbé jen,že třeba my jsme nikdy nikoho nekolonizovali a jedeme v tom s nima...Oni nám sem pár těch černoušků dobrosrdečně pošlou taky.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:20 Rudyard Kipling žil ve své době a viděl to tak, jak si přál, aby tomu bylo. Jinak by "knihy", zvlášť pro mladé plné báječně sugestivních příběhů, těžko napsal. Měla byste být moudřejší o nějakých těch 125 let. Hádejte, jak to počítám.

   Smazat
  2. Masaryk nebyl Cech ani trochu, snatkem American a tak slouzil a opravdu dobre,jako cesky president a politik ,zajmum zapadu a Wilsonovych imperialistickych zajmu... Poridil nam Kuratelu Sudetskych germanu, kteri se nas snazili vybit jiz pres tisic let a stale snazi ,ale rikejte to inteligentovi-historikovi , ktery se tak rad prel o smyslu Ceskych dejin...
   28 hladomoru jen v Indii , neco v irsku a jinde a opravdu britska krev netekla..Miliony mrtvych hlady, z cinskeho taky nic, dve invaze a okupace Ciny , jejich krev nemela a dodnes s lidskymi pravy nema zadnou cenu..At se nazerou Opia/v Cine/,byl zamer a tim britska krev byla usetrena ...

   Smazat
  3. Masaryk byl napůl Čech a napůl Slovák po tátovi. Ostatní vaše kecy jsou ještě horší. Nerozumíte historii a blábolíte nesmysly. V detailech nemá ani cenu s vámi diskutovat, protože s omezeným volem se zkrátka nediskutuje.
   Jediné, co je pravda, že Briové stejně jako ostatní kolonialisté, se chovali ve "svých" koloniích příšerně.

   Smazat
 4. noviczech
  ...pěkné, pěkné. Domov je domov, ale, mého dědy rodiče museli do ameriky, aby si na domov, který jim kněz a pán velkomožný vzali, vydělali! Vrátili se i se synem, koupili pole, lesy. Děda, když zestárnul, rád předal zvířectvo (koncem šedesátých let) do statku a napsal dopis své dceři, mé matce! Jsem rád, že jsem to udělal, dělám vrátného a ty starosti přenechám jiným! Jenže, krev je krev a dnes aby se lidem v česku lepší trochu dařilo, opět plno šlo do zahraničí za prací! Osud si každý nakročíme sami, někdy naopak vlastní krev ZRADÍ! No i to se stává.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.