Reklama

neděle 16. června 2019

Petr Žantovský málem pozvracel a u druhého zalykal smíchy

15. 6. 2019  ParlamentníListy
TÝDEN V MÉDIÍCH V poslední době skoro nepřestává Petr Žantovský kroutit hlavou nad tím, co si lze také přečíst v některých médiích a kde je hranice, kam až se dá zajít. Za největší žumpu posledních měsíců a něco tak mimořádně odporného, že by se o tom mělo učit na novinářských fakultách, jak se nemá psát do médií, považuje článek Vladimíra Mertlíka na webu Reflexu. Zatímco u tohoto textu se chvílemi skoro pozvracel, tak při vysvětlování Miloše Zapletala svému vnukovi, že se blíží druhá sametová revoluce, se zalykal smíchy, než mu došlo, že to autor myslí vážně. Blbost kvete, a kdyby nadnášela, tak se takoví novináři vznášejí mnoho metrů nad zemí.


Odstrašující příklady toho, co by se ve sdělovacích prostředcích nemělo objevovat ani náhodou, nabízí nejnovější přehled mediálních zajímavostí. „V těchto dnech jsem skoro nepřestal kroutit hlavou nad tím, co vidím nebo čtu někde na webu či v novinách, a říkám si, kde je nějaká hranice. Prvním příkladem je článek Vladimíra Mertlíka z úterý na Reflexu. Pokud se nemýlím, tak Vladimír Mertlík je ten, kdo za minulého režimu fungoval jako textař a organizátor koncertů a festivalů. V této oblasti to byla docela důležitá postava, kolem níž se točili lidé jako Lešek Semelka, Janek Ledecký, Jana Kratochvílová a podobně. Pamatuji si, když jsem začínal jako hudební redaktor, že byl tehdy coby čtyřicátník, narodil se v březnu 1945, vnímán jako docela pokrokově uvažující a fungující člověk, který má slušný vkus a podporuje dobré věci. To ho v očích mé generace dělalo člověkem vcelku úctyhodným,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

A tento muž mnoha profesí – producent, režisér, scenárista, moderátor, herec – se v poslední době pustil do publicistiky. „Začal vydávat jakýsi cyklus, kterému říká ‚Zpětné zrcátko‘. To má být série glos, které mají být údajně vtipné nebo zábavné. No musím říct, že jsem při četbě glosy z tohoto úterý, která se jmenuje ‚Zeman poháněný egem a touhou po pomstě, privatizační hněv komunistů a plat učitelů jako barometr HDP‘, jsem se začal trochu propadat hanbou a přehodnocovat mínění o tom pánovi. V článku namířeném především proti prezidentu Zemanovi, se dozvídáme, že pan autor Zemana – asi slabé slovo – nesnáší, nebo spíš nenávidí, opovrhuje jím. Nu dobrá, to se může stát, na to má právo, asi volil někoho jiného, to je svaté právo každého občana. Také je svaté právo každého občana prezidenta i jiné ústavní činitele kritizovat za věci, které podle něj dělá špatně,“ podotýká mediální analytik.


Nezřízená konzumace nikotinu, alkoholu a tlačenkoidní stravy


Problém je však s formou. Z Mertlíkova článku se o prezidentu Zemanovi dozvídáme například toto: „Cílem Zemana je moc nahrazující sex, ztracené charisma, přirozený pohyb a oblibu u těch, které se v odvetě za jejich nevšímavost snaží urazit a ponížit. Není to jen nezřízená konzumace nikotinu, alkoholu a tlačenkoidní stravy, která jej ničí. Největší zhoubou jeho zdraví je nenávist a neodůvodněné pohrdání okolím.“ To je opravdu hodně drsná charakteristika hlavy státu doplněná o jeden odstavec výše tím, že ‚základ genetické výbavy prezidenta je v egu, které velikostí předčí i Zemanovu proslulou prostatu 27letého panice‘. Uf. Ani se mi to nechce citovat dál. Pak se tam pan Mertlík zabývá tím, že splachuje Miloše Zemana do rozmanitých údajných souvislostí. Například připomíná, že byl v roce 1968 v komunistické straně. Ovšem říká to slovy, že byl součástí komunistické svoloče,“ upozorňuje Petr Žantovský.


Má pocit, že by se měli urazit všichni obrodní komunisté, počínaje Evou Kantůrkovou, v úterý dekorovanou Krameriovou cenou, která byla také v komunistické straně. „A zcela určitě si o sobě nemyslí – a ani já, ani mnoho dalších si o ní nemyslí – že je svoloč. U desítek a stovek slušných lidí, kteří usilovali o reformu komunismu, si můžeme říkat, že to bylo úsilí marné, to ano, ale bylo to úsilí poctivé a v mnoha případech opravdu upřímné, protože ti lidé z toho neměli žádné benefity. Naopak na to angažmá ve svém dalším životě oni i jejich potomci často dopláceli. Dnes je svoloč, jak píše pan Mertlík. Panu Mertlíkovi bych poslal otevřenou otázku, kde byl on, když mu v osmašedesátém bylo třiadvacet, kdy již mohl být velice aktivní součástí komunistické svoloče, jak píše? Kde byl celá sedmdesátá a osmdesátá léta, když tehdy fungoval v oficiální pop music?“ ptá se na dálku mediální odborník.


Na Mertlíkově odpornosti by se měli učit začínající novináři


Hlavu státu nazývá autor prezidentem vychcánkem a uráží ho tím, že ho považuje za nevzdělance. „Myslím, že je jen málo lidí, kteří by ve svém životě přečetli více knih než právě tento náš prezident. Pan Mertlík mu předhazuje, že přečetl především knihy Jak se kalila ocel, Čuk a Gek, Timur a jeho parta, Mladá garda či Daleko od Moskvy. No dělá z něj blbce, co si budeme povídat. Dělá to záměrně, naprosto programově a podle mého soukromého názoru i značně nevkusně. Pak ještě předsedu komunistů Filipa nazývá šéfudavačem, ale to už jsou spíš jen takové lechtivé detaily. Celý článek považuji za největší žumpu, kterou jsem za poslední měsíce, možná i roky, v našich médiích četl. Je to něco tak mimořádně odporného, že by se o tom mělo učit na novinářských fakultách, jak se nemá psát do médií, protože to obsahuje všechny chyby, kterých se novinář může dopustit,“ tvrdí Petr Žantovský.

Druhé téma začíná podobně jako to úvodní otázkou po identitě autora textu „Miloš Zapletal: Jak jsem vnukovi na demonstraci vysvětloval, že se blíží druhá sametová revoluce“, který vyšel rovněž na Reflexu. „Také v tomto případě by mě zajímalo, jestli to opravdu je ten Zapletal, slavný organizátor šoubyznysové soutěže nejprve o miss Československo a později Česká republika. V každém případě se autor dopustil také velice úžasného článku. Musím říct, že zatímco u článku pana Mertlíka jsem se chvílemi skoro pozvracel, tak při tomhle jsem se zalykal smíchy, než mi došlo, že to je strašný problém a strašný průšvih. Byl to takový ten smích skrze slzy, ale hodně krokodýlí, protože mi připomínal takové ty slabikářové historky z padesátých nebo raných šedesátých let,“ přiznává mediální analytik.


Babiš je žralok, drak, zlý čaroděj a upsal se čertovi na Hradě


Sám nastoupil do první třídy v roce 1968, a tak si pamatuje i slavný Václavem Junkem ilustrovaný červený slabikář. „Ty různé veršovánky, příhodičky a historečky, které tam byly popsány mezi těmi základními pokyny jako ‚Ema má maso‘, ‚my máme mísu‘, ‚ó, my se máme‘, což byly takové rozhovory na důležitá témata. Třeba jak chlapeček mluví s babičkou o osvobození sovětskou armádou a podobně. No a tady nám pan Zapletal píše, jak mu jeho dvanáctiletý vnuk klade otázky, které vypadají jak z toho dávného slabikáře a podobných učebnic doby rané normalizace. Tak chlapec se táže: ‚Dědo, kdo to celé platí?‘ Míněno tu demonstraci. Zapletal: ‚Přestože babišovci tvrdí, že Soros, Bakala a další nepřejícníci naší vlády, odpověděl jsem, co vím: Platí to hodně z těch, co demonstrují. I mnoho dalších. Já například posílám měsíčně tisíc korun‘,“ cituje Petr Žantovský pro ParlamentníListy.cz z „úžasného“ článku.

Vnuk byl ale zvědavý dál a zeptal se: „A proč to neplatí stát?“ Odpověď: „Protože by o tom musela rozhodnout vláda a tu drží pod krkem Babiš, takže se mu asi nechce řezat pod sebou větev.“ Další klukova otázka: „Babiš je žralok, drak, anebo dokonce zlý čaroděj?“ Dědeček odpovídá: „Ano, on je z každého něco. Navíc se upsal čertovi na Hradě, který mu pomáhá s jeho čáry!“ Tím se autor vyrovnal po svém i s prezidentem. Po méně výživné pasáži přichází další otázka: „Myslíš, dědo, že se Babiš nebojí?“ Odpověď: „Zatím dělá navenek hrdinu, ale určitě se už bojí.“ Kmet předvídá, že ...    .....     
.....    
...... 

23 komentářů :

 1. "Pozvracel, zalykal smíchy..." podobně, jako na těchto stránkách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z liberálních pisálků je na zvracení každému normálnímu člověku jen úchyláci si lebedí.

   Smazat
  2. 4:25 Tak proč ty stránky stále čtete? Dokonce bdíte do půl páté ranní...? :-) Jste snad masochista se zvláštní úchylkou, nebo jste placen jako "první"!!!!? Ptá se vás na to kde kdo, vy zarytě mlčíte, zato politických názorů furt stejných.

   Ale děláte to dobře. Všiml jste si, že diskutující přebírají stále více vaše vidění. Už prakticky všichni. Svoji misi jste splnil.

   Smazat
 2. Mertiku ! NELZI svemu vnukovi ! Babis se neboji, protoze ma legitimitu !
  Nebot vule lidu - je vule Bozi !
  To uz rikal a vedel stary Cicero !

  A president Zeman je vlastenecky statnik , ktery je popularni a znamy ve svete ! Take ma legitimitu a to dvojnasobnou !
  Tebe nezna nikdo, ty NULO !
  Me zna v Americe vice lidi, nez tebe zna v Cesku !
  Pani Melanie Trump mi poslala dopis !
  Poslala tobe dopis pani Zemanova ty prehlizeny, snazivy neknubo ?
  NEPOSLALA !

  Jak president Zeman , tak premier Babis, patri k
  Trumpovcum ! T.zn., ze oni maji 160 millionu kamaradu v Americe !
  Jejich opozice ztraci cas a usiluje o vysnene trafiky zbytecne !
  Ja jsem bystrozraky pozorovatel !
  h.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. www.petice24.com
   Petice proti Milionu chvilek
   Jestli chcete opravdu něco smysluplného udělat a nejen se vykecávat, máte příležitost

   Smazat
  2. Co je na tom "smysluplného" brát vážně partičku zmatenejch milijónchlífkařů??????
   Helanov

   Smazat
  3. Umíte vůbec číst? Nebo pochopit psaný text? Abyste se za půl roku nedivil/a.
   Tímto se upřímně onmlouvám Rudému dědečkovi, protože i já musím konstatovat, že polovina národa je blbá a druhá polovina úplně zblblá. Důkazem toho jsou stránky NR:

   Smazat
  4. 17:23...Promiňte,ale kdybych podepsala takovou petici,tak bych jim dala najevo že je beru vážně.
   Což teda rozhodně neberu.
   Navíc mi není jasné,proč by si nemohli někde uspořádat mejdlo a upustit páru... ;-)
   Helanov

   Smazat
  5. 18:24 Nejen, že je budete časem brát vážně. Budete se jich i bát. Tedy nevím, jak jste stará. My starší máme naději. Naději, že odejdeme dřív, než se chopí moci. Ale ono je to už v dohlednu. Jestli TOMUHLE říkáte mejdlo a "upustit páru".... to je pokus se té moci chopit. Tak nějak nenápadně...sametově...to tu už bylo...

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 4. ???... udavač?
  napiš ty blumo koho konkrétně udal a za co? Nebo si to nálepkování strč někam...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bluma 8:30 naslouchá zmatenému staříkovi Černému.Asi...;-)
   Helanov

   Smazat
  2. Co já vím, tak v Melodii udával jen zrzavý alkoholik Rejžek!

   Smazat
  3. 14:42...To je blbost!!!
   Rejžek je sice kapku exot,ale má charakter.
   Helanov

   Smazat
  4. 18:26 Jestli je někdo exot, tak jste to vy, paní Heleno.

   Smazat
 5. Hlavním úkolem médií je poplivat nechtěné politiky...
  Hele, našli to v Čapkově vile - Zeman měl pravdu. Jen TV mlčí jak hrob. To už přiznat nechtějí, že ten Zeman si přece jen pamatuje. Je to koumák ten náš prezident. kdopak dostane tu odměnu,
  11148450_10155680018910456_3794969298783509437_n.jpg
  11145907_10155680018915456_2551143894859601927_n.jpg

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:41 Tak to je tedy bomba! Na falzum to tedy nevypadá. Přátelé podívejte se na zmíněný odkaz.

   Smazat
 6. Milion chvilek pro debily mají ve svém středu opravdu výjimečné literáty, stejně jako herce typu Mádl, nebo Honzík Hrušínský, který, mimochodem, jako jediný z rodiny chyběl ve Vesničce mé střediskové, asi odboj. To by si měl vykázat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-DDDDDDDDD ...Jestli si přečte váš příspěvek,tak to ještě vykáže...
   Helanov

   Smazat
  2. 11:08 Jo honzík je neúspěšný herec i principál nemít dotace chcípne hlady protože nic neumí.

   Smazat
  3. Honzíkův nejlepší film byl "Kdo hledá zlaté dno", jak nadčasové.

   Smazat
 7. Pro 17:23, to jsem ale neřekl já, že je půlka národa blbá a druhá půlka zblblá, to řekla v televizi kdysi Eva Holubová. Pravda ale je, že jí v tomhle dávám za pravdu. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No blbá je hlavně Holubová. Asi teda pozná svoje lidi...

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.