Reklama

pondělí 24. června 2019

Podmínky soutěže


Jaroslav Štefec
24. 6. 2019    facebookJaroslavŠtefec
25. květen 1961. Prezident Kennedy, zřejmě pod dojmem úspěchů sovětského kosmického programu, završeného 12. dubna 1961 letem kosmonauta Jurije Gagarina na oběžnou dráhu kolem Země, vyhlašuje ambiciózní desetiletý kosmický program. Jeho vyvrcholením je přistání Američanů na Měsíci 20. července 1969. Událost, jejíž padesáté výročí nás letos čeká.


Celkem dvanáct astronautů se díky „měsíční posedlosti“ tisíců Američanů, politiků, inženýrů, podnikatelů i dělníků prošlo po Měsíci a stalo se dodnes jedinými lidmi, kteří navštívili jiné vesmírné těleso. V přepočtu na dnešní ceny bratru za 168 miliard dolarů. Mety bylo dosaženo, leč přínos téměř nulový. Nové technologie, vyvinuté v rámci programu, samozřejmě popostrčily USA o pěkný kus dopředu, ale jak se nakonec ukázalo, byl to skutečně závod jen o onu pomyslnou kuličku. Na Měsíci totiž za posledních 50 let přistálo pouhých šest misí programu Apollo, poslední v prosinci 1972, a od té doby nic!

Přesto jde bez jakékoliv diskuse o impozantní úspěch. Dnešní komentáře o něm zásadně hovoří jako o „největším semknutí a vzepětí nějakého národa směřujícího k jedinému cíli v dějinách lidstva“. A také o porážce SSSR v „závodu o Měsíc“ díky drtivé převaze americké vědy a technologií. Z určitého úhlu pohledu možná mají pravdu. Možná. Přenesme se symbolicky z května roku 1961 o pouhých dvacet let zpět.

22. červen 1941. Jeho výročí si právě připomínáme. Vlastně nepřipomínáme, aspoň co se českých mainstreamových médií týče. Málokdo tehdy tušil, že zahájení zdánlivě nezastavitelného útoku na SSSR pod názvem „Operace Barbarossa“ předznamená definitivní konec německých snů o tisícileté „Třetí říši“, v níž by nebylo místa pro slovanské národy, včetně Čechů. Mimo jiné také představuje důrazné memento všem, kteří považují Německo za mírumilovný stát a vzor demokracie.

Do konce roku 1941 zahynulo více něž milion civilních obyvatel SSSR. Téměř tři miliony sovětských válečných zajatců Němci záměrně nechali zemřít hladem podle tzv. "Hladového plánu" (Hungerplan), jehož cílem bylo podstatně snížit počet obyvatel východní Evropy a následně ji osídlit etnickými Němci.

Během čtyř let nelítostné války zahynulo přibližně 23 200 000 občanů SSSR. Celkem 13,77 % jeho tehdejší populace. SSSR utrpěl jak absolutně, tak i relativně nejvyšší lidské ztráty ze všech válčících zemí. 14 500 000 civilních obyvatel, mezi nimi téměř jeden milión Židů, zemřelo v důsledku válečných operací, hladu a represí německých okupantů. Každý pátý Žid, zavražděný během holocaustu, byl tedy občanem SSSR. Válkou byla zničena většina infrastruktury země, tisíce a tisíce měst a vesnic doslova zmizely ze světa. Z mužů ročníků 1926 a 1927 přežilo válku pouhých 20 %.

Válečné ztráty USA činily celkem 418.500 vojáků a civilistů, kteří padli nebo zemřeli během bojů proti Japonsku a v průběhu invaze spojenců do Evropy. Území USA se válka prakticky nedotkla, naopak podpořila rozvoj jejich průmyslu, který se díky ní definitivně vzpamatoval z krize 30. let. Spojené státy jako země i jejich banky na druhé světové válce neuvěřitelně zbohatly.

Kennedy „svůj“ kosmický program odstartoval pouhých 16 let po skončení nejničivější války v historii. Vyhlásil ho v zemi nedotčené válkou, která byla v té době na absolutním vrcholu politicky, ekonomicky, technologicky i lidsky. Soupeřem jim měl být nedávný spojenec, SSSR, země, která se ještě ani náhodou nevzpamatovala z hrůz druhé světové války. Přesto již dokázala sestrojit nejen svou první atomovou a vodíkovou pumu, ale postavit i první civilní ledoborec na atomový pohon, vytvořit impozantní raketový program a dostat člověka do vesmíru.

O devět let později SSSR závod o Měsíc „prohrává“. Prohrává v závodě, na který přistoupilo jeho vedení nejspíš v paranoidní posedlosti ukázat světu za každou cenu přednosti socialistického zřízení. Už z principu naprosto nesmyslně, viz výše popsaný vývoj zájmu USA a NASA o Měsíc po letu Apolla 17.

Přitom úspěchy, kterých SSSR jako stát za 16 let od ničivé války v neuvěřitelně skromných podmínkách dosáhl, bohatě stačily k tomu, aby jeho občané měli plné právo být sami na sebe hrdí. Mimo jiné i proto, že přes všechny oslavné komentáře k výročí amerického letu na Měsíc (které již za pár dnů začnou plnit naše mainstreamová média), to „největší semknutí a vzepětí národa směřujícího k jedinému cíli v dějinách lidstva“ předvedli světu právě oni. Tím, že dokázali jakoby zázrakem, za cenu obrovských obětí, odolat německému útoku a zachovat si státnost a územní integritu.

Jak se zdá, nepřestalo toto „kouzlo“ přes všechny peripetie s rozpadem SSSR, dobu rozkladu 90. let, gruzínské události, problémy s Čečenskem a nověji i s Ukrajinou , působit ani na počátku 21. století. Ačkoliv je RF v současné době formálně naším „spojeneckým protivníkem“, má své nezastupitelné místo na politické a ekonomické mapě Evropy a je i důležitým hráčem na světové scéně. Nejspíš je to dobře. Ať už se to komu líbí nebo ne.

59 komentářů :

 1. Rozumím tomu dobře, že ty miliardy dolarů, které stály lety lidí na měsíc vlastně ve skutečnosti zaplatili Rusové tím že válčili a kupovali od Američanů zbraně, díky čemuž Amerika zbohatla? Je to ta hlavní myšlenka? To Rusko má fakt ty nejvěrnější fanoušky na světě. Ještě by to chtělo vyšťárat nějakého ruského vynálezce, co dávno před Američany vynalezl internet (nějakou ruskou verzi s dřevěnými počítači).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nerozumíš tomu vůbec, proto jseš nucen uchýlit se ke spekulacím, mimochodem trochu přiblblým.

   Smazat
  2. 10:50 Proto zrušili zvláštní školy, aby se tihle havloidní vypatlanci dostali inkluzí mezi normální lidi.

   Smazat
  3. Internet byl podle poslance Pirátů již za Masaryka!

   Smazat
  4. Do článku o výročí letu prvního člověka na Měsíc zamontoval soudruh Štefec oslavu, jako jsou Rusi dobří - to už chce fakt hodně velký proruský fanatismus. Tak dobře ho přece z Moskvy neplatí - to už musí mít ze sebe.

   Smazat
  5. Pro havloidní blby! Článek pana Štefce není o americkém přistání na měsíci, nebo o sovětských kosmických úspěších, ale o tom co z toho udělala americká propaganda. tečka.

   Smazat
  6. Re (10:26):
   Vy asi budete taky náležet k těm, kterým se svět s jeho společenstvími a kulturami scvrkl na internet, viďte?
   Což je ovšem dost nelichotivý poznatek, když o sobě dáváte vědět, že o přínosu Rusů ke světové kultuře toho znáte tak beznadějně málo.
   A tak snad jediné, co vás "zdobí", je přezíravý pohled dutého ýbrmenče.
   J. Werich to před časem odtušil, když konstatoval, že blbců přibývá, a že by se s tím něco mělo dělat ...

   Smazat
 2. 10:26 Stejný blb, který číhá, aby se ozval první a znovu dokázal své kvality v úporné snaze, aby strhl diskuzi k dalším idiotským poznámkám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky mě fascinuje, že už dlouhou dobu, ve dne v noci, vždycky po 10 až 20 minutách se objeví asi stejný šmudla, který nemá patrně nic na práci než se hádat na NR. Tady mu to trvalo 13 minut. Chápu, že má nastavený program, že jakýkoli příspěvek na NR se objeví, tak mu to vyskočí na monitoru,či kde, ale nechápu, kde bere ten čas, okamžitě reagovat.

   Smazat
  2. Blb tvářící se inteligentně bývá nebezpečný
   a těžko se s ním bojuje.

   Smazat
 3. Blbec oslavuje "úspěchy" stalinistického totalitního režimu v jeho nejkrutější fázi, pro který byl člověk míň jak hovno u cesty.

  A samozvaný "přímý demokrat", bojovník za "svobodu", David tyto bláboly propaguje. Tak aspoň vidíme skutečné smýšlení a záměry těchto stalinistů, pro které je nějaká demokracie jen zástěrka skutečných úmyslů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Švýcarsko bylo v minulém století úplně v pohodě, montovalo si ty svoje kukačkové hodiny, tunilo sýry a čokoládu a zařazovalo do svých deposit hodně dost zvláštního zlata z Německa. Kdyby se tak choval každý stát, i ten stalinistický, kde bychom dnes byli, troubo? Chceš napovědět?

   Smazat
  2. Pro 12:11 "Kdyby" nikdy nepoužívej s ohledem na prošlou minulost - je to vždy spekulace. Mého dědu zachránila Rudá armáda a kdyby náhodou vznikla válka proti Rusku - hádej proti komu bych šel bojovat.

   Smazat
  3. 12:24, to není spekulace. Kdyby se i stalistický SSSR choval jako Švýcarsko, byli bychom dnes maximálně tak na Urale, jako otroci. Hlavně SSSR byl tehdy schopen, byť s takovými ztrátami Němce a jejich spojence porazit. 12:11

   Smazat
  4. ...a čo si predstavujetě Paukler pod tým "stalinistický totalitní",coby komunistický inženier byste to mal viedět..

   Smazat
  5. 13:43
   Tím se netrapte, přímodemokratický soudruhu. Násilná kolektivizace, miliony lidí v gulazích a další miliony ve vyhnanství, fyzická likvidace kohokoli kdo mohl Stalinovi konkurovat.... všechno to jsou jen výmysly zlého Západu.

   Smazat
  6. Především to vyprodukovala klika kolem Nikity Sergejeviče Ch. Ten vedl protistalinskou propagandu a společně zavraždili Beriju. Stále čekáme, až z archivů bývalého SSSR vyjde objektivně podrobně zpracovaná historie stalinské epochy a konečně se také napíší správná čísla obětí represí.
   Ovšem hlupáci, co jen poštívají a vlastně o historii nejeví zájem (ani o sovu vlastní!!!) těžko přivítají takovou studii.

   Leo

   Smazat
  7. 14:22
   Leošu a co jako čekáš? Že z Ruska vyjde někdy něco "objektivně zpracovaného"? Stalin byl prostě masový vrah.
   A z lidí jako ty, kteří se snaží toho masového vraha vlastních občanů jakkoli obhajovat a jeho hnusné činy relativizovat, je mi na blití.

   Btw, taky volič SPD?

   Smazat
  8. Vysvětli mi, ty historiku-amatére, proč 70% dnešních Rusů považuje "masového vraha" Stalina za největšího Rusa? Dokážeš to bez použití urážek, nadávek a demagogií?

   Leo

   Smazat
  9. 14:44
   To myslíš vážně, tyhle přihlouplé žvásty? Kolik si myslíš, že by dnes procent Němců považovalo Hitlera za "největšího Němce" kdyby vyhrál válku?
   Dnes se v Rusku o stalinových zločinech prostě nemluví, zamlčují se. Rusové si po roce 1990 bohužel neprošli žádnou katarzí, vnitřní očistou, tak jako Němci po WW2.
   Podobně v Číně je také dosud oslavovám MaoCTung, další podobný masový vrah, který Čínu navíc prokazatelně dovedl na pokraj záhuby, do hladomorů, do středověku. Číně se začalo dařit teprve až ten psychopatický šmejd chípl. Přesto ho tam oslavují. O čem to vypovídá?

   Smazat
  10. Jste 10:53 dokonalou ukázkou toho, jak nic nechápat a snaživě, bez sebemenší logiky dohromady splácat propagandistické šplechty. Pokuste se, ve světlém okamžiku, ten svůj výplod přečíst. Stačí záblesk rozumu a budete se stydět.

   Smazat
  11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 4. Viděl jsem film KOZOROCH 1, jak Američani letěli na Mars. V hlavním městě USA jsem přistál na letišti, které bylo v šedesátých letech bylo projektováno na meziplanetární lety. A co se týče přistání Američanů na Měsíci, musím uznat vysokou profesionalitu a dovednost filmového průmyslu HOLLYWUDU.

  OdpovědětSmazat
 5. Ani ty pitomosti nečtu. Ušáci byli nanejvýš vprdeli a ne na měsíci.Dodnes nemají motory, které by to zvládli.Dodnes nemají skafandry, které by to umožnily. Přiletěly by pytle hoven.Rusáci to věděli a celou dobu mlčeli,jedině to mi je záhada.Byli asi skorumpováni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Leonov sa raz spýtal Stafforda, či boli. Stafford povedal, že áno. A Leonovovi by neklamal.

   RChPz

   Smazat
  2. Dobrý den.
   Věřte nebo nevěřte! Záleží na Vás.
   http://www.nwoo.org/2015/12/13/priznani-rezisera-stanleyho-kubricka-o-natoceni-falesneho-pristani-na-mesici-podareny-vtip-nebo-skutecnost/
   Hezký den.

   Smazat
  3. jak známo stoupá teplota na sluncem ozářené straně Měsíce až na 120 °C. Není tam atmosféra takže se povrch rychle na tuto teplotu zahřeje taky (to je fyzika- sdílení tepla). Tudíž následuje prostá otázka... z čeho byly v 60. letech třeba jenom boty astronautů, že v nich mohli dlouhé hodiny podnikat výlety do okolí přistávacího modulu? Myslím že taková hmota v té době nebyla k dispozici. Vyřešila to až porézní keramika v letech 80.tých. a takovýchto "drobností by se jistě našlo víc. Pneumatiky měsíčních vozidel evidentně jako u automobilu by se uškvaříly během krátké doby. pro srovnání... všechna vozítka operující prokazatelně na měsíci, marsu jsou opatřena koly celokovovými. Tož asi tak, když se o problému trošku zapřemýšlí selským rozumem...

   Smazat
  4. 21:23 silikonová pryž ovšem známa byla, nemyslíte?

   Smazat
 6. Je třeba pořád a pořád, znovu a znovu citovat slova britského historika Richarda Overyho, že největší lidský výkon v historii je vítězství Sovětského svazu nad nacistickým německem. Ten úder, který museli občané SSSR tehdá ustát, by neustál s naprostou jistotou žádný jiný národ na světě.

  OdpovědětSmazat
 7. Přesně tak pane autore to jsou nezpochybnitelná fakta. Velká Ruská zem dokáže otočit kolem dějin a toho se zadlužení nýmandi z usa bojí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano. Byla to jediná země, která se jim byla schopná postavit. Proto se jich dodnes USA bojí.Ale rozhodně bych USA a Američany ani dnes nepodceňoval.

   Smazat
  2. 12:33 Mám jich plné zuby zločinců a lhářů Rusko+Čína jsou pro ně nepřekonatelná překážka. Žádná světovláda usa nebude a buďte rád to by jste se divil co by se dělo už by nemuseli předstírat demokracii.

   Smazat
 8. Pindosové prý letěli na měsíc. Dobře, ale otázka nezní :"Na jak dlouho." ale "Kam ? " Byli akorát tak v prdeli. Všechno zařídil Holy-úd". V to jsou nejlepší, kromě bombardování neposlušných zemí.

  OdpovědětSmazat
 9. Přesně jak se dalo čekat, vysoce "inteligentní" voliči SPD opět předvádějí v plné nahotě jak "kvalitní" bylo to slavné socialistické školství a dávají na odiv jejich nekonečnou tupost, blbost a vymaštěnost vymýšlením přiblblých konspiračních teorií o falešném přistání Amíků na Měsíci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blbečku 14:18, co zase podsouváš? Jací voliči SPD? Jak´s na to přišel, idiote?

   Mimochodem, jiný názor než sis z mainstreamové stoky nalil do své jinak duté lebky neurážej. Ty, opičáku, ani na prosté přemýšlení nemáš natoš na svůj vlastní názor.

   P.S.: osobně si myslím, že Ušáci na Měsíci byli, a že tyto konspirační plky jsou jen zábava a masáž fantazie.

   Ale jak se mnohdy ukázalo, rozdíl mezi konspirační teorií a realitou bývá jen pár let.

   Smazat
  2. 14:29

   Ty vaše žvásty, kterými tu exhibujete, nejsou "názory", ale čiré blbosti, exhibice debility jejich protagonistů. Už jen od vás čekám, že zem je placka ve středu Vesmíru.

   Smazat
 10. Za totáče jsem musel být ve škole vždy připraven, doma mě učili nebát se, nelhat a nekrást a v katechismu desatero. K maturitě nám to stačilo a snaha režimu o politické pokřivení byla marná, fungovala jen u geneticky vybavených. Platí to i dnes.

  OdpovědětSmazat
 11. Tvrdit a natož věřit, že USA ve skutečnosti nedokázaly vypravit kosmonauty na Měsíc je hloupost. I nedouk musel svého času vědět, že jakýkoli, i sebedokonalejší falzifikát, musí být stále vyspělejší technikou budoucnosti odhalen. Že utajení takového poznatku světová konkurence neumožní. Nevidím nic zvláštního na tom, že ti Severoameričané na tom Měsíci byli. Kdopak jiný si na to vydělal tak úspěšnou účastí na Světových i jiných válkách? Všem vám, vy rozumující čučkaři, všem vám blahopřeji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víš vůbec, kdo je to "čučkař" a že jste to slovo použil nevhodně?

   Smazat
  2. 16:12 v nejpůvodnějším toho slova významu člověk nemehlo, dost neschopný. Rozuměl byste hned, být z okolí, řekněme, Uherského Brodu. Chytrolíne.

   Smazat
  3. Nikoli. "Čučka" je kukátko, kterým strážný čili "čučkař" nahlíží do cely a kontroluje vězně. Slovo má původ ve vězeňském argotu.

   Pan prezident slovem "čučkaři" počastoval pracovníky BIS, kteří nás všemožně šmírují jako oni dozorci vězně v celách a chtějí nám psát učebnice dějepisu a bůh ví čeho ještě jiného.

   Slovo "čučkař" jste tedy z vlastní neznalosti použil nesprávně. Na polehčenou vám budiž, že v dobré víře.

   Váš Chytrolín Přechytralý

   Smazat
  4. Vy 17:54 neumíte číst? Napsal jsem "v původním slova smyslu". Pokud ta slova pochopíte, další si najděte v odborných pramenech. On ten Zeman může být s těmi "čučkaři" ještě zlomyslnější, než se domníváte. Chytrolíne

   Smazat
  5. Ad 4:08 - Vaše arogance a sebestřednost vás přirozeným způsobem řadí k čistým blbům. Lituji vaše okolí.

   P.S.: vy ostatní, nastudujte si slovní kmen "čuč".

   Smazat
 12. Osobně při dnešních znalostech z různých technických oborů a vlastních zkušenostech jednoznačně pochybuji, že lide na Měsíci někdy byli a ještě dlouhou dobu nebudou. Z dětství si pamatuji, jak se fantazírovalo o městech na Měsíci, vědecké stálé stanici na Marzu a městech v mělkých mořích na naší Zemi. Nebo o běžně užívaných humanoidních robotech. Ani jedno z toho se neuskutečnilo. Neuskutečnily se žádné vize obrovského rozvoje do roku 2000 a dokonce ani v dnešní době. To, že si hlavně mladí hrají s mobilními krabičkami a neudělají bez nich ani krok neni mírou pokroku a růstu civilizace. V mnoha ohledech jsou výsledky vědy za posledních 30 let naprosto triskní a vývoj se zastavil počínaje elktronikou, přes genové inženýrství, jadernou techniku až po planetární inženýrství. Mladí to nechtějí slyšet, ale později se sami přesvědčí a pochopí. Faktem je, že lidé do dnes nemají dostatečnou technologickou ani technickou základnu k realizaci lidského přistání na Měsíci, natož na výstavbu nějaké trvale obývané základny. Dokonce na to nemají ani ekonomickou základnu, která by to ufinancovala a dokázala realizovat. Jen tak malá otázka pro obhájce přistání. Kde asi by se dala reálně testovat nejlépe vesmírná technika a technologie pro Mars když ne na Měsíci? Kde by se dali provádět teraformační experimenty jinde když ne na Měsíci? Bohužel minulé generace měli alespoň vize. Dnešní generace nemá ani ty vize ani ty, kteří by ty vize mohli prezentovat. Proto nevěřím, že v dohledné době někdo stane na Měsíci natož Marzu. V Avatarovi byla také realisticky realizovaná mise na Pandoru. Bohužel to byl jen film jako přistání USA kosmonautů na Měsíci.

  OdpovědětSmazat
 13. Štefec, tak ty jsi tomu dal. Semlet hrušky s jablkama, čím více znaku a pomluv na USA a více zalést do ruské prdele, tím více ruská ambasáda zaplatí co.Napsat, že přínos výprav na Měsíc má nulový efekt, muže opravdu jen velký blb.Poníži, dehonestovat USA a vzápětí psát o rusku jako o spasiteli světa, tak to je silné kafe.Co je ještě na tomto plátku možné, nikdo netuší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:13 věcně argumentovat co do otázek techniky, logiky, reálné ekonomiky s vlivy ideologie a velmocenských zájmů nedovedete? Jste schopen pochopit, jak hluboko jste pod úrovní rozumné, natož korektní debaty? S takovou mentalitou běžte fandit na fotbal, tam se to, pokud nepoužijete pyrotechniku, nejspíš ztratí.

   Smazat
  2. 15:37 vaše znalosti z "z různých technických oborů" a vlastní zkušenosti musí být věru chatrné, když se domníváte, že by současné možnosti analyzovat záběry, časový sled a kinematiku zobrazovaného neumožnily zcela nesporně prokázat falzifikát, když takový mocensky i technicky dostatečně fundovaný zájem trvale existuje. Proto se domnívám, že USA lidskou návštěvu na Měsíci uskutečnit dokázali. Iritován tím žádným směrem nejsem.
   A pokud klasifikujete tempo rozvoje lidského poznání a z toho vycházejících aplikací, prokazujete nejen neznalost, ale i naprostou neschopnost jakkoli posoudit svoje možnosti a vůbec schopnost, se k tak komplexní otázce tak autoratitivně vyjádřit. Lidově řečeno, trapně machrujete.

   Smazat
 14. Mno...
  https://www.stoplusjednicka.cz/kamen-dovezeny-astronauty-z-mesice-zrejme-pochazi-ze-zeme

  A tohle je taky dobré..
  https://www.idnes.cz/technet/technika/video-z-mesice-ztracene-kazety.A160106_121709_tec_technika_pka

  A zde
  https://www.youtube.com/watch?v=BI_ZehPOMwI

  Mě připadají věseljší lidi, co přijeli z Chorvatska..
  Ale jo, určitě tam byli, jen těch nových kvalitních digitálních fotografií ve vysokém rozlišení z místa přistání!

  OdpovědětSmazat
 15. tak ještě jednou publikuji svůj názor z 21.23

  jak známo stoupá teplota na sluncem ozářené straně Měsíce až na 120 °C. Není tam atmosféra takže se povrch rychle na tuto teplotu zahřeje taky (to je fyzika- sdílení tepla). Tudíž následuje prostá otázka... z čeho byly v 60. letech třeba jenom boty astronautů, že v nich mohli dlouhé hodiny podnikat výlety do okolí přistávacího modulu? Myslím že taková hmota v té době nebyla k dispozici. Vyřešila to až porézní keramika v letech 80.tých. a takovýchto "drobností by se jistě našlo víc. Pneumatiky měsíčních vozidel evidentně jako u automobilu by se uškvaříly během krátké doby. pro srovnání... všechna vozítka operující prokazatelně na měsíci, marsu jsou opatřena koly celokovovými. Tož asi tak, když se o problému trošku zapřemýšlí selským rozumem...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Selský rozume 21:23, v té době, například, už existovala silikonová pryž. Vlastnosti jsou dnes už notoricky známé.

   Smazat
 16. Je otázkou, zda se ti zmínění Američané procházeli po Měsíci nebo po tom, co ve studiích jako povrch Měsíce nakašírovali. Celé to smrdí stejně jako oficiální verze o 9/11 2001. Továrna na iluze dosáhla takové dokonalosti, že se používá k náhradě skutečnosti fikcí a virtualitou. Deep state v poslední křeči cloumá s Trumpem a nechápe, s pověřencem koho to cloumá.

  OdpovědětSmazat
 17. Tak pro technika 17:41. Můžete mi například vysvětlit jaký byl pohon těch vozítek zvaných rovery? Teploty na Měsíci se pohybují v zastínění - 100°po +120 °C na osvícených plochách. Vysvětlete mi jaké to úžasné baterie a motory používali pro pohon ta vozítka a proč nejsou dnes běžně dostupné pro elektromobily, protože spalovací motory na nich zjevně nebyly a ani nemohli být. Neni na fotografiích palivová ani velké plynové nádrže. Jistě vám něco říká i problém s fungováním elektrických zařízení (elktromotorů atd.) v nízkých úrovních magnetického pole. Na Měsíci údajně není jeho vlastní magnetické pole a tudíž je pouze v magnetickém stínu Země. Další dotaz na tebe machře. Proč USA vydávali tzv. darované vzorky za vzorky půdy a kamení z Měsíce 4000 kg, když např. ten kus co byl u nás zapůjčen z Holandska na 100 letou výstavu zalitý ve skle (sám jsem jej viděl) byl identifikován jako podvrh a ojedinělý kus žuly z jediného místa výskytu na světě a to Jihoafrické republiky. USA se za to oficiálně omluvili, prý se při zatavování do skla spletli. Stejně dopadly i ostatní údajné vzorky dovezené programem Apolo. Neobsahovali ani stopu po He3 a nesděli se vzorky z Lunochodů a nesedí se vzorky ani Číňanů. Další ty supertechniku je problém chlazení skafandrů kosmonautů. Za podmínek rychlého střídání teplot by rozhodně nemohli na Měsíci fungovat v těch apartních oblečcích s malou bedničkou na zádech pro vzduch a jeho úpravu. Kdepak na nich máš chlazení a ohřev atd.? V té době prostě neexistovaly tak úžasné rychlé řízené klimatizace, které by ve zlomku sekundy dokázaly korigovat rozdíly teplot 200°C. Dále podívej se na tu banánovou krabici potaženou staniolem z hliníkových trubek co údajně měla dokázat letět a přistát na Měsíci a znovu vystartovat. Tohle může letět tak leda ve filmu a to nemusíš studovat ani základy letectví. Vůbec ti neni divné, že originální filmy se z přistání údajně ztratily a zůstaly jen novodobé v digitální úpravě? Vůbec Ti není divné, že 50 let lidé nebyli a dokonce ani ti amíci schopni to přistání zopakovat a to ani při dnešním údajném superpokroku? A slyšel jsi někdy o problémech s kosmickým zářením a radiací? I ty slavné raketoplány létali pouze na nízké oběžné dráze (ISIS i bývalý MIR také) a veškěrá aparatura, která letí mimo naši Zem musí být speciálně stíněna včetně posledního procesoru. Jaképak úžasné stínění měli v té banánové bedně? A co teprve ta sranda s pilotáží a navigací a spojením s mateřskou lodí v rychlostech hodně přes to jakou létají stíhací letouny. Nebo mi chceš tvrdit, že Us machři to zvládnou na ruční pilotáž nebo jim na to stačili ty 386 PC, kterých ekvivalent dnes máš nacpaný v hodinkách nebo průměrné kalkulačce? Trošku se zamysli. Řada materiálů (křemíková technologie, titan-zirkonové vysokožárové slitiny a technických výtvorů, čidel vznikla až hodně dlouho po údajném přistání a bez nich to absolutně nešlo (např. laserové dálkoměry). Kdy se poprvé podařilo spojení vesmírné lodi se zásobovací lodí a to ještě na autopiloty? Je toho moc co nesedí např. Země je zhruba 7x větší než Měsíc, takže na fotografiích by měla být z Měsíce viděna jako obrovská, ale ne je vidět jen o maličko větší než Měsíc ze Země. Moc rád bych věřil tomu, že lidé na Měsíci běhali, ale bohužel je moc nesrovnatelností a jsou v rozporu i s dnešními možnostmi. Kdyby to byla taková sranda tak už bychom tam dávno bagrovali iridium, zirkon, He3, lantanoidy, diamanty a spoustu dalších nedostatkových surovin. Je to na hodně hodně dlouhou diskuzi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:06 Je naprosto zbytečné tomuto hlupci něco vymlouvat! Co Ruské vozítko, nebo Čínské to je taky asi vejmysl! Jinak té horniny nebylo 4 000, ale 400 kg.A proč ten " podvod " opakovali 5x, nebo dokonce6x? stačilo by snad pouze jednou, ach jo! A co rovery na MARSU, myslím že 3, se pohybují již několik let, to bude znalče asi také podvrh co. Je velká škoda, že NASA postrádá takového génia jako ty.

   Smazat
 18. Ruská vozítka i čínský nefritový králík po poměrně krátké době provozu zkolabovala díky radiaci a tepelnému namáhání. Na Marsu opravdu běhají vozítka, ale Mars má vlastní magnetické pole a navíc atmosféru. Podmínky jsou tam celkově o dost příznivější. O tom, že by bylo možné v dohledné době i na Mars vyslat lidi můžeš jen snít ve filmu. Když na Měsíci byli USA i v dalších misích Apollo, tak proč dosud nejsou schopni předložit nezvratné důkazy (laserový odpovídač umístěný na konci 70. let neni nezvratný důkaz. Mohl být umístěn automaticky bez lidí) a proč když už tu techniku vyvinuli a mají to kdykoliv nezopakují? Zvláště když jsou nyní tak vyspělí a dokonalí po 50 letech vývoje a opakovaných projevech chvástání jak už už tam znovu poletí ze strany jejich prezidentů např. Keńana Obamby. Proč to jedna z ředitelek NASA rovnou zavrhla a museli zveřejnit Indové, že je na Měsíci zmrzlá voda v zastíněných kráterech a USA to nezveřejnili, když už tam vše vyzkoumali? Chápu, že se člověk nerad vzdává víry a idejí o svém idolu. Náboženským fanatikům se také po prohlédnutí hroutí svět.

  OdpovědětSmazat
 19. 12:28 nepletete si magnetické pole s gravitací? Proč se domníváte, že k provozu elektroniky na jakékoli planetě je magnetické pole nezbytné? Jak je přenášeno teplo ve vakuu? Čím je omezena provozní teplota technických zařízení? Povězte, vy z 12:28.

  OdpovědětSmazat
 20. Sověti sice závod o prvenství přistání člověka na Měsíci prohráli, ale vývoj kosmonautiky dal za pravdu jejich postupu. Když kremelské šéfstvo zjistilo, s určitým zpožděním kvůli propagandistickému otálení s přiznáním prohry, že to nestihnou dřív, tak se vrátili k tomu, co zdárně rozběhli v polovině 60. let. Ke skupinovým letům a dlouhodobým pobytům. Ani věda ani byznys totiž na Měsíci neměly žádnou extra budoucnost, zatímco dlouhodobé pobyty, resp. trvalá stanice na oběžné dráze se daly vědecky a ekonomicky vytěžit mnohokrát více než základna na Měsíci. Takže přišly Saljuty a později Mir a ISS. Tuto ztrátu Amíci vlastně nikdy nedohnali. Pokusili trumfnout sovětský věhlas raketoplány, což se jim díky skvělé propagandě sice podařilo, ale skončilo to podobně jako Měsíční program. I když to byl asi původně nadějný systém - Sověti vyrobili Buran, ale pak jej odložili - po 30 letech Space Shuttle skončily bez náhrady, neboť ekonomicky nenaplnil očekávání a bezpečnost také dostala na frak, a současná kosmonautika zase žije programem trvalé stanice na oběžné dráze obsluhované raketami (sovětskými/ruskými).
  Takže velká, rozmáchlá, mediálně vděčná gesta skončila bez následování, zatímco nenápadný - řekněme v tomto případě poněkud nemístně - přízemní program frčí už půl století a přinesl lidstvu dole daleko více než půl tuny šutráků a neefektivní systém o efektivnější vesmírné koráby.
  To ale nic nemění na uznání k těm, kteří ať již do úspěšných či neúspěšných projektů daly to nejlepší co v hlavě měli, co odmakali, promýšleli, propočítávali, zkoušeli, riskovali, a to jak v SSSR/RF, nebo v USA a dalších zemích. A nezapomeňme na daňové poplatníky, kteří to celé svojí prací financují. A v tomto případě to pro Sověty, resp. Rusy, jako méně početný stát byla větší nálož, tím spíše po zničující válce.
  KR

  OdpovědětSmazat
 21. Člověče 13:11 vraťte se do základní školy na základy fyziky. Chápete vůbec rozdíl mezi magnetickým polem a gravitačním polem? Nedivím se, že pak nechápete základ elektrotechniky a elektromagnetických vlastností a polí. Jakpak asi a na základě jakého principu pracuje elektrický motor, generátor nebo dynamo? Jak se šíří teplo vakuem? No v podobě záření, které se mění po dopadu na pevná tělesa v tepelnou energii. Slyšel jste zákon o zachování hmoty a energie? A slyšel jste někdy o vlnové a částicové teorii světla? A co vám říká sluneční vítr jako proud částic procházející vesmírným prostorem. Mimochodem ono nad Měsícem neni úplné vákuum, ale je tam velmi slabá iontová atmosféra reagující na záření z vesmíru. Chlapče, chlapče co vás v té škole dnes učí? Politologické kecy? Multikulty zhovadilosti, které jsou v rozporu s fungováním přírody? Nebo ty rádoby ekonomické teorie, které ze všech tzv. vyspělých států euro-atlantické civilizace udělali v současnosti združení zadlužených bankrotářů? Případně ty teze sociálního inženýrství, které vedou jen k dalším společenským průšvihům? Raději se uč fyziku, matematiku, chemii a související technické vědy. Žvanění vaší generaci neuživí. Musíte také pracovat, umět něco vypěstovat a vytvořit, něco produkovat co svět potřebuje a být schopni to prodat. Hovadiny nech kecat blbečky v politice a v neziskovkách. Ti jsou bez perspektivy už 30 let.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:21 člověče, ve 13:11 nenaznačuji nic jiného, než co tady rozmazáváte. Dovolím si připodotknout, že tím, čemu se říká "speciální technika", tedy tachnika do mezních podmínek, jsem se celý aktivní život živil. Patlo matlo elektrotechniko elektroniko, že?

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.