Reklama

pondělí 17. června 2019

Pozdě, ale přece

Jiří Jírovec
17. 6. 2019
V naší zemi lze konečně mluvit otevřeně, svobodně a bez obav. Jakýsi Padevět  totiž prolomil další kus ledu: Stb prý byla horší než gestapo (video). To je věta hodná zapsání do paměti národa, nejlépe na věčné časy. Zmíněná složka německé policie nepracovala pokoutně někde v podzemí. Když dostala rozkaz pomáhat a chránit českou společnost před rozvraceči, přišli chlapíci, slušně oblečeni v kožených kabátech, představili se a konali, jak vyžadovalo Háchovo odevzdání země pod ochranu Říše. Mnohdy nasazovali vlastní život, protože za dveřmi mohla být zbraň v ruce záškodníka.

Kdysi jsme se učili, že šlo o zrůdnou součást nacistického Německa, symbol zvůle a násilí. Teprve během Pražského jara jsme se dozvěděli, že gestapo ochránilo mnohé Čechy tím, že nereagovalo na četná udání, jimiž bylo zaplavováno.

S odstupem času zjistíme, že Němcům nešlo o likvidaci českého národa. Chtěli, abychom se postupně naučili německy a stali součástí jejich kulturní sféry.

Názorně to ukázal seriál Česká Bohéma. Strýc Václava Havla v něm oceňuje, že nám Němci nejen umožňují točit české historické filmy, ale dokonce nás na nich nechají vydělat. Znám je i obdivný vztah Němců k Češkám, zejména herečkám.

Vzájemné vztahy Čechů s Němci nutně ovlivnila světová válka, ale i tak byly nadstandardní.

Někteří čeští politici našli odvahu označit (sudetské) Němce za naše milé krajany. Když víme, co jsou zač, můžeme souhlasit s návrhem, aby se jejich další sraz konal v Česku.

Mladá generace, nezatížená minulostí, je novému výkladu našich dějin přístupnější. Ministr zahraničí Petříček se ve škole neučil nenávidět Vlasova a Banderu a tak jejich roli chápe v širokém kontextu geopolitických a nacionálních zájmů.

Sem patří i pohled na atentát na Heydricha. „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem,“ musíme být ovšem opatrní, kdy a koho za tyrana označíme.

Je pravda, že Německo nemělo rádo židy. To ale platí i pro Británii a USA. Britové v roce 1937 odmítli jednat s Eichmannem o vystěhování židů do Palestiny. Nechtěli, aby cizí živel ohrozil jejich kontrolu nad Palestinou. A přece to byl Heydrich, který Eichmana jednáním pověřil.

Američané odmítli loď s židovskými uprchlíky z Evropy. Prý neměli správně vydaná víza a tak šli šupem zpátky a část z nich do koncentráků.

Ostatně i Ferdinand Peroutka projevoval jisté porozumnění s problémem přítomností židovského elementu v něměckém prostředí:

"Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu. Proč tomu tak bylo, proč židovský podíl na bývalém německém životě byl tak velký, proč židovstvo v určité době spělo za německou kulturou a civilisací jako mouchy za světlem, to je snad jedna ze záhad historie. Proč tomu u nás bylo jinak, to si už dovedeme lépe vysvětlit."

Heydrich mohl věřit, že onen roztok židovského elementu by příliš silný. Víra často vede k neblahým koncům a velká myšlenka přináší velké oběti.

Atentát, jak víme, posílil Benešovu pozici a nepřímo způsobil, že tento (údajný) poskok Stalina potvrdil únorový převrat v roce 1948.

To je ale jiná kapitola z dějin. Současná historická věda potřebuje čas, aby vše přepsala do moderní podoby.

53 komentářů :

 1. Spisovatel Padevět je prostě vůl. V.J.H.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jakýsi Padevět totiž prolomil další kus ledu: Stb prý byla horší než gestapo (video). - Tak takhle roste fašismus i v Česku ! Protičeský element vychvalující německý fašismus a nacismus ! Takhle se vyvolává atmosféra - že hitlerovci a sudeťáci byli hodní ! Jen těch 360 000 mrtvých a 2.sv.v. byla určena jen proto ty zlé odpůrce ! Atmosféra pro přepsáni dějin jak vyšitá roste a roste - poděkujme mediální žumpě !

   Smazat
  2. Je všeobecně známé, že za války byli sudeťáci horší a brutálnější, než říšští němci. Ale kdo byl a je ještě horší, než sudeťáci? No přece čeští kolaboranti.

   Smazat
 2. No to jsou věci kdyby toho hlupáka vyšetřovalo gestapo tak přizná i to co neví hnus jeden.

  OdpovědětSmazat
 3. Až postavi v jedne prazske zatačce pomnik Heydrichovi,bude jiste dost přatel sudetaku u toho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten Heydrichův pomník už tam jednou stál. Stačí ho obnovit jako Mariánský sloup. Ten stávající pomník parašutistů je stejně hnusný jako ten Husův na Staromáku... Nevím, co se budou naši vnuci o historii učit, ale pomalu si to už podle politických tendencí začínám představovat. Národ, který zapomíná na svoji historii si ji bude muset zopakovat.

   Smazat
  2. ... a nebo nebude!

   Smazat
 4. Ne náhodou je Padevět podepsán pod petiční podporou Milionu chvilek z.s.

  OdpovědětSmazat
 5. Díky za typ. Rozhovor je výborný, vše co v něm Padevět řekl tak i vyargumentoval.
  Padevět je skutečný odborník za kterým je gigantické množství mravenčí výzkumné práce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, fašista a obránce gestapa, je odborník. Dnes už ani žádní jiní odborníci nejsou.

   Smazat
  2. Skutečný odborník? Absolvoval zeměměřičskou střední a pak peďák, nenechte se vysmát. Je to normální knihkupec, jako Němcová.Je to takový Přemek Podlaha české historie, těžko říci, jestli je větší šašek on a nebo ten šmudla Vladimír Kučera z čété, který dělá snad každý den demagogické rozhovory o historii, zvláště té nedávné, ovšem jenom do 1989.

   Smazat
  3. 8:07-Skvěle jste toho šaška, hrajícího si na historika a píšící mimoňské fantasmagórie zasazené do temné minulosti...

   Smazat
  4. 22:46 je provokatér, který tyto diskuze navštěvuje převážně s nepochopitelnými texty, které oslavují tu nějakou svini, tu nějaké svinstvo. Asi to bude také pěkná svině.

   Smazat
 6. Dekrety prezidenta Beneše právě dozráli. Dobře věděl že Češi jsou podlézavý. Máme likvidovat zrádce a ty kteří se budou Němcům omlouvat. Padevedovi bych prál den u STB a 20 minut na gestapu. Smrt fašismu !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě dnes vyšel článek na Aeronetu o tom, jak naši zrádci napříč stranami a se soc. demokracií v čele konspirují i otevřeně s "milionovým chlívkem" se chystají zbavit nás zbytku státní suverenity a prodat nás hitlerovým pohrobkům... Už se jim motají v palicích takové zhovadilosti, že se ptali Posselta co prý by dělal, kdyby si ho Češi zvolili za presidenta...Chystejte se a počítejte s tím nejhorším...

   Smazat
  2. 23:13 Na nic se chystat nehodlám tyhle krysy tady vládnout nebudou.

   Smazat
  3. Už tu vládnou, jak z Brusele, tak z Berlína, ale i ze senátu, parlamentu a ministerstev a taky z těch zaprděných kanclů nevládek a posraných institutů a vysokých škol...Bakšišovi nasadili udidlo a teď ho i vykleští, aby byl z něj vůl dokonalej a on už se jako vůl chová...

   Smazat
  4. Uz lezi na zemi ,krouti se a sviji jako cervi a snazive a nadsene krici ,ze Posselt a nacisti /jako v Ukrajine/,musi byt presidentem a nebo aspon prvnim tajemnikem v CR.
   To uz tady bylo 0d let 30.tych..A predtim dalsich tisice let..

   Smazat
  5. Netuším jak silný byl roztok židovského elementu v Německu,ale v Česku je už tak silný,že rádiojudeo PLUS se skoro nedá poslouchat... Apropó:Proč se třeba Paměti národa nenazývají Paměti Židů!?!?!?
   To by mi měl kupírovaný Kroupa vysvětlit.
   Helanov

   Smazat
  6. VY si všímáte jen povrchu. Ale pod povrchem české společnosti už 30 let jede odnárodnění nastupujících generací. Začíná to ve škole, odkud téměř zmizel dějepis a vlastenecká výchova. Takhle se "pracuje" s domorodým obyvatelstvem v koloniích.

   Smazat
 7. Trochu "poťouchlý" J.J. ale přesný v reálu té doby a naší nové dezorientovávanosti medii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vladimíre, myslíte že hodně? V mém pojetí je "poťouchlost" dobrá vlastnost na "dubové palice".

   Smazat
  2. Dubové palice byly jistě dobré těm hodným klukům z StB na rozmlácení kněze Toufara na kaši, filosofa Patočky a stovek dalších.

   Smazat
  3. PS. pobavil mne komentář na Rádiu +. Volně cituji: Poláci neví čí jsou, Prusa, Rusa, USA.

   Smazat
  4. 23:32
   Tož, byli to prostě hodní kluci, ti StBáci. Ne jako ti zlí Gestapáci. Naznačuje poťouchlý Jírovec, který z neznámého důvodu sám zdrhl z báječného komunistického Československa na Západ.

   Smazat
  5. 23:37- stále nechápu souvislost s J.J. Tajné služby obecně nejsou humanistické organizace. Podle výkonnosti byste se divil Top současných! Že neznáte jejich zločiny? Počkejte, budou-li poraženy!

   Smazat
  6. Poučení pro blábolila 23:37:

   Nic nechápeš, nic nevíš, nic nekomentuj.

   Smazat
  7. Povolný, nemelte blbosti. Vaříte z vody, vymýšlíte si, přání otcem myšlenky.

   Smazat
  8. Problém je v tom, že nikde na světě - ani v našem blízkém sousedství - a ani za Protektorátu - se neděly takové zločiny tajné policie, jako u nás. To víme jen my (i když o těch druhých moc nevíme, ale aspoň si to myslíme).

   Naštěstí se nám podařilo (našim vlastním velkým úsilím)porazit ten zločinný režim a tak teď - pod pevnou rukou našich nových velkých učitelů s jejich dobročinnou tajnou policií - spějeme vstřícně k našim zítřkům...

   Smazat
  9. A když nám někdo (třeban jako Noam Chomsky) řekne, že jsme snad tak moc netrpěli - to jinde si jistě pořád médili, že - tak ho za to nemáme rádi...

   Smazat
 8. Šok nad časopisem Mateřídouška: Od Klause ml. znějí slova zděšení:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sok-nad-casopisem-Materidouska-Od-Klause-ml-zneji-slova-zdeseni-585729

  OdpovědětSmazat
 9. Nic nového pod sluncem. Přeci když Klaus odevzdal všechno do rukou Německého kapitálu věděl, že jsme přiznali, že jsme II. světovou válku nevyhráli, ale prohráli. Fašismus nám přišel oklikou z druhé strany a všichni co padli ve II. světové válce na osvobození Československa padli úplně zbytečně, protože dnes se pomalu a jistě začnou stavět pomníky padlým gestapákům a bourat se budou pomníky osvoboditelům. Dnes jsme montovnou pro Němce a nemáme žádné práva. Všem esesáků a všem kteří s esesákama spolupracovali se budou vydávat majetky a část se již vydala za miliardy. Výhledově Český národ zanikne a nemusí to nikoho mrzet protože tak blbý národ si ani nic jiného nezaslouží.

  OdpovědětSmazat
 10. tak to je fakt - ale štát zaniká, ak sa nedrží ideí na ktorých vznikal -

  OdpovědětSmazat
 11. Proč ta malomyslnost? Že by již byla dokonána zrada? Český stát si uhájil svou existenci od 9 století a že se Němci snažili jej zničit permanentně! 1918-2018 v toku času jen částečka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale teď jsou ti Češi opravdu nějací "jiní"...

   Smazat
  2. Vseho do casu, stesti netrva vecne..
   Tech tisic let klickovani pred Nemci bylo casto v nas prospech ovlivneno jejich problemy vuci konkurentum (Francie, Rakousko-Uhersko, Rusko, ..).

   Dnes situace vykazuje, ze zrejme nastava konecna. Nejoptimistictejsi varianta je zas nekolik set let temna a mozna pak nejake obrozeni, ale to je utopie s tim co vidime kolem sebe..

   Smazat
 12. Ještě žijí pamětníci: Jako osmiletý sedím u okna v podkroví, po silničce přijíždí velké osobní auto, zastavuje naproti sousedovic chalupy. Vystupují 4 chlapi, dva jdou loukou podél chalupy, jeden do dveří, poslední stojí u auta. Chvilka a soused je s rukama nad hlavou vyveden do auta, komando odjíždí. Ani ne za čtrnáct dnů sousedka dostává papírový pytel se svršky manžela a obálkou s rozsudkem stanného soudu. Pro sabotáž válečné výroby odsouzen k trestu smrti. Rok 1943.
  Jsem synkem z „reakcionářské“ rodiny. V únoru 1948 jsme dostali vyhošťovací dekret z obce, otec byl vyloučen ze všech tehdejších celostátních spolků a téměř rok zůstal bez zaměstnání. Matka, jako učitelka tehdejší měšťanské školy sestoupila na mateřinku. Ač premiant školy jsem nemohl jít studovat, po jistých zádrhelích jsem, s téměř dvouměsíčním zpožděním šel alespoň do učení.
  Ovšem, to všechno opadlo a upadlo v zapomnění nejpozději s úmrtím Stalina a Gottwalda, rodiče dosáhli odpovídajícího pracovního postavení, já se jako vyučenec dopracoval k nejvyšší pracovní třídě a měl, stejně jako ostatní přístup k provozování dnes už luxusních sportů, byl bez problému s bydlením, nadřízenými tlačen ke studiu ...
  Dnes tedy vím, který ten režim kdy a proč byl nebo je, ze své podstaty, když ne zločinný, tak a nejméně, nemravný. Ten komunistický, po překonání své stalinistické fáze, nemravným rozhodně nebyl. Vy někteří, třeba vztekněte se. Já si to prožil a prožívám dodnes. Vímo čem mluvím!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opravdu hnus. Znásilnili celou vaši rodinu a vy ty rudé šmejdy nejen že obhajujete, ale dokonce jste se stal jedním z nich.
   Po znásilňovací fázi, popravách, lágrech, po zlomení a porobení národa, to už prej tak špatné nebylo. Neuvěřitelné.

   Smazat
  2. Pro A z 11:21 h :
   Jestli je opravdu něco „neuvěřitelně hnusného“, tak je to Vaše snaha ze složitého lidského údělu některých z nás, lidí (a z poučení, které jim život připravil), udělat za každou „cenu kýbl špíny“ a polévat je jím!
   Zcela jste tím prokázal nejen svůj „fanatismus“, ale i naprostou nevzdělanost a tím i neznalost skutečného života.
   A Vaše závěrečná snůška nesmyslů, je taky "špičková"!
   Schválně, víte vůbec kolik u nás za raných komunistů bylo mocenskou zvůlí popraveno, zabito a kolik mučeno lidí?
   A kolik za fašistů? A kolik od "podrazu" (tzv. "sametu" roku 1989) do dnes, bylo a je politických "vězňů" a smrtí?
   Kolik lidí se upálilo na protest proti "současným" pořádkům?
   Vy „slepý moralisto“!
   Pavel p

   Smazat
  3. 10.36. Jenom nas sileni fanatici, fanatika Marxe a lenina a trockeho a vedeckeho materialismu vrhli zpet do otrokarskeho radu ,s tim rozdilem a vylepsenim ,ze jako otroci jsme byli daleko levnejsi, starost o bydleni, lekarskou peci,nebyli leky ani vybaveni nemocnic, a starost o potravu se vyznacovala tim, ze otrok osvobozeny ze sparu kapitalismu dostal trochu papirku a s temi sel kupovat do obchodu kde nic nebylo. Napr. v reznictvi stali dva reznici, jeste v 1980 /Smichovske nadrazi/, jinak nic.. A teror politicky navrch. Kdo ceknul sel do vezeni na dlouho a nekdy prezil..

   Smazat
  4. 4:23 - zmatenec, který vzal za své nejhloupější klišé antikomoušské propagandy. Jestli věří tomu, co napsal, pak je zralý na pavilon.

   MM

   Smazat
 13. Padevěte - ty hovno u cesty,ty jsi skutečnej lidskej ksindl a odpad!!!!Plivnout Ti do ksichtu je málo...

  OdpovědětSmazat
 14. 11:21 jsem ten, který netrpí nenávisti a snaží se uchovat si soudnost. Nejsem "jedním z nich", pouze popisuji co jsem prožil a co z toho odvozuji. Vy hloupě nadsazujete, aniž jste schopen porovnat holé skutečnosti. Přečetl jste si např. něco od E. Zoly, abyste věděl, jak co fungovalo ve své rané fázi? Záporné vlastnosti současného režimu nevnímáte? Nejspíš jste fanatik. Uvěřitelné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skutečnost je taková, že komouši zlomili, porobili a znásilnili vlastní národ. Popravili, umučili, pozavírali, případně přinutili k emigraci kohokoli kdo se těm zloduchům postavil.
   Po zlomení národa stačila už jen lehká udržovačka, na kterou vy tak rád vzpomínáte.

   Uvědomte si, že komouši i s vaším osobním přičiněním, si uzurpovali na 40 let moc proti vůli většinového obyvatelstva. Lidí se nikdo nikdy na nic neptal. Jak to soudruzi upekli a rozhodli tak to bylo.
   Komouši zadrátovali na 40 let hranice naší země, tudíž udělali z Čechoslováků nesvobodné otroky. A když už se blížilo jejich svržení lidem tak si tito vlastizrádci pozvali na pomoc sovětské tanky.

   Jak si člověče dovolujete žvatlat cosi o jejich mravnosti? Není mi z vás dobře.

   U

   Smazat
  2. Dodatek - nyní již k A. jménem "U" z 11:21 h a 12:26 h :
   platí jen na lidi s minimem vědomostí a ty, kteří jsou líní přemýšlet.
   Zde se namáháte díky bohu zbytečně.
   Všimnul jsem si už před cca 3 – 4 měsíci, že většina z vás – manipulátorů, po absolvování „nového školení“ od svého vedení, používá novou strategii. Strategii, jak formulovat věty a slova tak, aby jste většinu lidí „zastrašil (co si to „dovolují mít špatné názory!“), či oblbnul“, že Vám „jde o věc“, že jste pouze rozhořčený „sluníčkářský, vznešený klaďas“ – viz. cituji:
   „.Jak si člověče dovolujete žvatlat cosi o jejich mravnosti? Není mi z vás dobře. ..!" - konec citace.
   O to víc platí, co jsem napsal v 14:04 h!
   Pavel p

   Smazat
  3. P.S.: Vloudila se chybička :
   Začátek věty je : To, co píšete, platí jen na lidi s minimem ...
   Pavel p

   Smazat
  4. 12:26 ÚČKO já znám jen ze železa. Jenže ty dobytku jsi
   jen jalovina, ani plechová huba ti nemohu říct.
   Ano většina těch ismu je vždy jen pro někoho. Zkusili
   jsme si něco rakouského kolonialismu, imperialismu i
   kapitalismu. Ten se rozvinul ve fašismus a všechny ty
   (pro tebe zřejmě demokracie) ismy nakonec nahrály něčemu, čemu se říká půjčka za oplátku. T.zv. lidovému
   režimu, který tady býval i v historii, byl vždy utopen v krvi, až v r. 45 a to jedině s pomocí ruských bolševiků se mu podařilo nastolit "diktaturu proletariátu". A buržoust, nemakčenko, lichvář, zloděj
   (zřejmě tvůj rodový znak), byl zahnán do úzkých. Do
   kouta, který nikdy nepoznal, zato jej poznala většina
   lidu.
   Ano. Totalita, vláda menšiny, teror, kriminály, smrt.
   To tady bylo i před "komouši". Momentálně se těšíme z
   demokracie, jelikož buržoust, lichvář či židobankéř má
   na zaplaceni 51 % potřebné "většiny". Horší až nebude mít.

   Smazat
 15. Vaše argumentace je slepenec bez nadhledu. Pokud jste schopen rozumět psanému, tak tvrdím jen to, že nemravný je současný systém, tedy kapitalismus. Mohlo by vám také dojít, že princip zestátněných výrobních prostředků nebylo možné udržet bez ochrany teritoria mocenskými prostředky. Současný režim vás drží v šachu penězi. Jste svobodný jen natolik, kolik jich máte k dispozici. No prosím, poslužte si.

  OdpovědětSmazat
 16. To "Paněco", v tomto případě devět, by mělo viset. Odporné to Pačíslo.

  OdpovědětSmazat
 17. Čeští kolaboranti za protektorátu si také mysleli ,že vyhrávají ,dokud nepřišel Stalingrad.To samé si myslí i dnes jejich potomci ,kteří spolupracují s Bruselem na likvidaci českého státu a národa.Také na ně dojde ,skončí jako Emanuel Moravec a jemu podobní

  OdpovědětSmazat
 18. ...nebo se zhoupnou.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.