Reklama

neděle 30. června 2019

Práskači, disidenti a jejich pomocníci

Chelsea Manningová
Aleš Macháček
30.6.2019 E-republika
Označení „disident“ je nyní užíváno téměř pouze v kontextu odmítání totalitního režimu, pro hledání jiné cesty života je nyní pojem občanský aktivista ve slušném pojetí a ekoterorista na druhé straně spektra. Ne každý však může být občanský aktivista.


Čas od času se stane, že se člověku zvedne žaludek a nemůže už strávit to, co od něho jeho nadřízení vyžadují. To, k čemu přistoupil dobrovolně jako zaměstnanec, voják nebo jako občan, se postupně či náhle stane morálně neúnosné.

Člověk tak stojí na křižovatce a cesta, kterou se vydá, výrazně mění jeho osud. Jak píše Václav Umlauf: "...podstata disidentské volby ... není primárně v protestu vůči politicky neúnosným poměrům, jak se dnes mylně vykládá. Disidentům všude na světě jde v první řadě o to, aby volili takovou existenci, která je orientovaná na to, co je pravdivé doopravdy, a ne jen zdánlivě."
Označení „disident“ je nyní užíváno téměř pouze v kontextu odmítání totalitního režimu, pro hledání jiné cesty života je nyní pojem občanský aktivista ve slušném pojetí a ekoterorista na druhé straně spektra. Ne každý však může být občanský aktivista.

Když v roce 2007 vojenský specialista Bradley Manning viděl videozáznam z irácké války, jak helikoptéry americké armády kosí velkorážným kulometem novináře pracující pro tiskovou agenturu Reuters, rozhodl se vyjmout záznam z utajených informací a poskytnout ho veřejnosti. Nevím, jestli tušil, že útok na novináře je záměrem, a nikoliv omylem. Avšak ve smyslu pozdějšího vývoje je tento útok začátkem útoků na novináře, vydavatele, občanské aktivisty a všechny ty, kteří hledají alternativy.

Manning se jako voják nemohl stát občanským aktivistou a tak není divu, že použil Wikileaks založené v roce 2006 Julianem Assangem. Jak dopadl/a Manning/ová po jistě naprosto svobodné změně pohlaví a sedmi letech samotky ve vojenském vězení? Je znovu ve vězení za to, že odmítla vypovídat k Assangemu a údajné dohodě o předávání utajených materiálů. Evidentní snaha o jeden veliký, nádherný proces, America the First, něco jako ten náš, urválkovský, s Miladou Horákovou.

Donald Trump jen pokračuje v post-9/11-politice Spojených států. Daniel Everett Hale, 31letý zpravodajský důstojník, byl americkým prokurátorem pro východní okrsek státu Virginie při odhalení Obamova programu atentátů pomocí dronů obžalován z vícenásobného porušování zákona o špionáži, včetně nezákonného získávání tajných amerických vládních dokumentů a jejich předávání novinářům. V obžalobě nebyl jmenován žádný reportér ani zpravodajská organizace. Důležité detaily však ukazují, že oním novinářem je Jeremy Scahill a vydavatelem je The Intercept.

V říjnu 2015 vydala tato vskutku investigativní organizace osmidílný sériál článků The Drone Papers založený na svazku špičkových prezentací snímků poskytnutých anonymním zdrojem. Mezi podrobnostmi odhalenými v uniklých dokumentech bylo, že 90 % lidí zabitých kárnými útoky dronů nebylo těmi, kteří měli být jejich cílem. Dokumenty také odhalily postup krok za krokem - s vývojovými diagramy, grafy a výsečovými grafy - podle kterých byli jednotlivci identifikováni jako cíle pro zabití a pak procházeli procesem nazývaným „zabijácký řetězec“, v němž tito jednotlivci byli na závěr umístěni do „zaměřovacího cyklu“, což je dvouměsíční okno, ve kterém má americká armáda „povolení“ k provedení atentátu.

Lidem jako jsou Manning, Hale a mnozí další se nyní dává nálepka práskač (whistleblower). Google to překládá pojmem oznamovatel. Ze seznamu "práskačů" vidíme, že v minulosti mohli kontaktovat novináře z New York Times, jako byl Daniel Ellsberg, a předat jim dokumenty o válce ve Vietnamu. Případ Mordechaje Vanunu jako jednoho z mála neameričanů v tomto přehledu, mluví za všechny, když nechal zveřejnit údaje o izraelských atomových zbraních.

Před pomstou zakrývačů skutkových podstat nelze uniknout. Jistě si toho byl vědom i David Kelly, expert na chemické zbraně, když byl označen jako zdroj uniklého spisu z doby irácké války. I když hledači konspirací nevěří, poměrně pochopitelně, povídce o sebevraždě, sama skutečnost úmrtí vypovídá sama za sebe, tak jako v případě Jana Masaryka.

Miliony lidí tehdy vyšly do ulic a pokusily se odvrátit nesmyslnou podporu Británie ve válce USA proti Iráku. Přesto Blair šel do války na základě podvržených dokumentů, zřetelných lží, protože, jak řekl: „Je správná věc to udělat, řekl mi to Bůh“.

Pro práskače jistý trest, pro pachatele beztrestnost a mnoho peněz. V boji za informovanost občanů jsou cíle práskačů a novinářů závislé na možnosti zveřejnit skutkové podstaty. Wikileaks umožnily anebo se alespoň snaží umožnit všem oznamovatelům či novinářům publikovat s minimalizovaným nebezpečím odhalení zdroje.

Ve výčtu vydavatelů je i Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Nejsou z nejchudších a tak mohou rozdávat. Například pro Hnutí DUHA – Sedmá generace – Jak zachovat úrodnou půdu (145 460 Kč), nebo pro Evropské hodnoty 200 000 Kč. Ve výši příspěvku se zobrazuje jasná priorita, Jen si nejsem jistý, jestli by uveřejnili nebo podpořili skutečné manipulace mocných proti přírodě a lidem.

My všichni si můžeme vybrat, třeba podpořit zveřejňování údělu žen ve válkách, jejich utrpení, zatímco mužové si hrají na vojáčky. Ale my všichni bychom měli mít na zřeteli, že se blížíme rapidně nejen k ekologické katastrofě, ale i komplexní manipulaci občanů. Jak říká Slavoj Žižek, člen politického hnutí Diem25: “Wikileaks není o Assangeovi, je to o nás. Jestli Assange potřebuje nás, v jiné rovině my potřebujeme jeho.“

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 650 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Související články:

36 komentářů :

 1. Dobrý článek západ se chová jako utržený z řetězu. Pro imperialisty práskač pro normální lidi slušný člověk.

  OdpovědětSmazat
 2. Západ se nechová jako utržený z řetězu,ale cílevědomě likviduje většinové obyvatelstvo v Evropě.

  OdpovědětSmazat
 3. Zřekli jsme se socialismu pro hru západu na demokracii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádného socialismu jsme se nezřekli. Jen jsme poslali menšinu komoušů, kteří tu na 40 let ukradli lidem moc a násilím si ji udržovali, do prdele. Soudruzi z Moskvy jim tentokrát zadek zachránit nepřijeli.

   Smazat
  2. 10:38 Abyste mohli během 30ti let ruku v ruce komunistů s kapitalisty přeměnit rozvinutý stát, který vyráběl vše, od jehly po lokomotivy v zadluženou rozvojovou, montovnu, a skladiště.

   Smazat
  3. Samozřejmě - sprostý blb 10.38. Duševní mrzák. Zakomplexovaný, nenávistný hajzl. Kdy někdo pošle do prdele tebe ty prevíte? Potřeboval bys trhnout mezi dveřma jako vzteklý kocour, a český svět by přišel zas o jednu nenávistnou, sprostou a perverzní svini.

   Smazat
  4. 10:38 Milý, pohlouplý studente. Neznám žádného z bývalých komunistů, který by skončil v prdeli, ba naopak. Ze všech bývalých komunistů jsou největší kapitalisté, demostrante z Letné.

   Smazat
  5. Trefný pohadrákový vtip: "koho budeš volit? Komunisty. Jasně, ale z které strany?"

   Smazat
  6. 11:00 komančové v 1948 převzali celkem rozvinutej průmysl v čechách (Slovensko bylo agrární a zaostalé) kterej dokázali nejen udržet ale i rozvinout a to i na Slovensku (když jsem tam byl na vojně - města fabriky a silnice vše nově postavené) - a nyní podívejte se kolem sebe, z fabrik jsou zříceniny, stroje rozkradené (mohu jmenovat příklad když vpodstatě darovali menší fabriku žabožroutoj - tej asi půl roku provozoval a když přišli lidi po dovolené tak byla zavřená a stroje fuč)
   Taková devastace tady nebyla ani za 30 leté války !!

   Smazat
  7. 11:00 SOUDRUHU A PROČ BYLY PRÁZDNÉ OBCHODY, POKUD JSME VYRÁBĚLI VŠE?B

   Smazat
  8. Pro ťululum 15:02 - obchody nebyly prázdné, jen některé zboží nebývalo po celý rok (banány). S výrobou "všeho" to nemá moc nic společného. Už chápeš, gumičko?!

   Smazat
  9. 15:02 Svazáku, a když byly prázdné obchody, jak jenom je možné, že tvoji rodiče nepomřeli hlady, a dokázali tě zplodit? Podle toho, co píšeš je ale pravda, že poněkud strádat museli, jinak stvořili občana, který si neplete prázdné obchody se svou prázdnou hlavou.

   Smazat
  10. 15.12 15,:21 Dobře Gumítku, tak proč jsem nekoupil bez pořadníku nebo uplatku kolo, slušnej nábytek,mrazák, atom. pračku, slušné auto bez pořadníku, hřebíky, obkladačky, stavební materiál.... mám ty blbe rudej pokračovat?. Nebylo nic mimo zák. potraviny, maso čtvrtek, pátek dnes celej týden gumo. Vy rudý gumy budete ten žebrákov obhajovat do konce života, ono vám také nic jiného nezbejvá, když jste vše tenkrát podělali.

   Smazat
  11. 15:27 - uvažoval jsi o tom že se tady nedalo vše sehnat obratem by taky mohlo být tím že poptávka po tebou uvedeném zboží byla taková že fabriky neměli takovou kapacitu aby dokázali poptávce trhu okamžitě vyhovět - a co se týče masa - tak to tenkrát skutečně bylo maso na rozdíl ode dneška kdy je to spíš salmonela nadívaná masem a růstovejma hormonama nebo v lepším případě separát z bůhvíčeho a to ještě nemluvím o dalších sračkách z eurosojuzu (a to včetně těch geneticky modifikovanejch)

   Smazat
  12. 15:27 Svazáku, tvůj komentář je slušná demagogie z dnešní inkluzivní, tehdy pomocné školy, kterou nelze žádnému gaunerovi vyvrátit, protože to ví stejně dobře taky, ale nikdy to nepřizná. Historie se dnes překrucuje na všech frontách, ale historické materiály nezmizí nikdy. Proto s blbcem tvého formátu se nediskutuje.

   Smazat
  13. 15:02 jste hluboce neznalý zákonitostí hospodářství. Jestliže stát velikosti ČSR (ČSSR) je v důsledku vnějších podmínek nucen a umí vyrábět téměř všechno, musí především vyrábět i "výrobní prostředky", tedy a například obráběcí a textilní stroje, nákladní automobily, vagony a lokomotivy, traktory a kombajny, obilní sila, mrazírny ..., léky, hnojiva, třaskaviny a letadla ... Při tom disponuje konečným množstvím pracovních sil, orné půdy, surovin, výrobních prostorů, škol, výzkumných, vývojových a konstrukčních kapacit ... To všechno a v první řadě nutně vede k rozptýlení těchto prostředků a sil, nižší efektivitě jejich využití s tím, že musí a může být omezován především a jen trh tzv. „zbytných potřeb“, tedy výroba pro spotřebu jako jsou např. parfémy, módní doplňky, spotřební elektronika, lahůdky ... Za embarga a celních bariér ze strany "nepřátelského" mocensko-politického bloku pak nezbytně i import takového druhu zboží, řekněme pověstných banánů. Račte pochopit tuto prostou realitu, když už samostatně uvažovat neráčíte. Tímto vysvětlením nic neobhajuji, pouze a jedině jisté procesy a mechanizmy, značně zjednodušeně, popisuji. Mějte se

   Smazat
  14. Ten troglodyt 15:02 nechápe, že za totáče nestačily výrobní kapacity pokrýt koupěschopnou poptávku, zatímco za kapitalismu koupěschopná poptávka nepokrývá, nestačí pokrýt, nadvýrobu všech těch zbytečností, byť měli uměle omezovanou dobu použití. Kdo a proč štve do té marné a nesmyslné životní honičky, která ničí i životní prostředí, to všem těm jako 15:02, to jim nedochází. Řekl bych dobře jim tak, jenže, doplácíme na to všichni!

   Smazat
  15. 15:53 Soudruhu, nepoírám poptávku, ale pokud není zboží v obchodě týden, měsíc neřkuli rok, pak to svědčí o naprosté neschopnosti rudého režimu.Jinak je zakázáno dodávat zvířatum hormony, při kontrolách není zachyceno ani pul procenta.Napiš co se z Evropy k nám mimo Polska dováží tak závadného. Co se týče hovězího masa, tak si vyhledej jak bylo závadné v 80 letech, kontaminované karcinogení látkou PCB. 6:06 MÁŠ PRAVDU, S RUDÝM ZASLEPENCEM, IDIOTEM TVÉHO FORMÁTU JE ZBYTEČNÁ DISKUSE.

   Smazat
  16. 17:13 Ty jsi utekl z ustavu? " ZA TOTÁČE NESTAČILY VÝROBNÍKAPACITY POKRÝT KOUPĚSCHOPNOU POPTÁVKU" ty už raději nic nepiš to je opravdu prdel. Pro 16:58 nikdo se nebaví o parfémech, modních doplňcích překrucujete fakta. Já psal o bílé domácí technice o stavebních materiálech, z toho nebylo nic nic a mužete oblbovat jak chcete!

   Smazat
  17. 17:16 takže ten polskej masokombinát patří soudruhům z SS, no a tam to krměj vším možným včetně růstovejch hormonů (které jsou v eurosojuzu zakázané) potud pravda.
   No a jak mi vysvětlíš že vedení eurosojuzu vyhrožovalo a nařizovalo aby se u nás okamžitě přestalo s kontrolou masa (v Estonsku tamní kolaboranti jakoukoliv kontrolu zakázali) - oni přímo zakázali ochranu spotřebitele - už se ti konečně rozsvětcí proč - napovím - protože v tom mase bylo ještě něco a to daleko horšího než salmonela a jím pěkně lepilo z toho aby se neprovalilo co za sračku to je !!!

   Smazat
  18. 17:44 nejste schopen pochopit obsah pojmů a skutečnost, že komodity jsou uváděny jako příklad. Pokud tvrdíte, že "nic nebylo" dovoluji si sdělit, že co jsem se oženil vystřídali jsem dva panelákové byty, tři, vždy nová auta, měli jsme samozřejmě chladničku, pračku, později mrazák a pračku automatickou, samozřejmě telefon, zprvu černobílý, potom barevný televizor, magnetofon a radio, stravovali se zcela dostatečně, zdravotně nezávadně, bez problémů a nakonec, dokázali postavit rodinný dům na pozemku 1300 m2, se 140 m2 zastavěné plochy, z poloviny podsklepený s obytným podkrovím, gáráží a samozřejmě, krbem a ústředním topením, napojený na veřejný vodovod, kanalizaci, komunikační a elektrickou silovou síť. To všechno bez nomenklaturní funkce či členství v KSČ. Stačilo něco užitečného skutečně umět. To prosím za komunistického režimu. Materiální nebo existenční problémy nemáme ani dnes. Netuším, čím jste se nedokázal uplatnit tenkrát, dá se ovšem tušit, jak a čím se uplatňujete dnes. 17:44, mějte se!

   Smazat
  19. 15:27 stručně řečeno, lžete! Jízdní kola a další co uvádíte, krom aut, nebyla nikdy podle pořadníku a úplatek dával jen blbec. To všechno a mnohé další jsem měl jako standardní vybavení, když platilo, že sice není nic k dostání, ale všichni měli to všechno. Nestalo se mi, například, že bych ve kterémkoli „Kovomatu“ jakékoli hřebíky nedostal. Stavebniny a staviva měli všichni ti se stavebním povolením v rozsahu projektu nárokově k dispozici a pozor, s kompenzací při změně cen! Vím to proto, že jsem dvougenerační dům svépomocí postavil. Za pomoci bezúročné a nenávratné půjčky (stát a zaměstnavatel při osobním řešení vlastního problému s bydlením) a s příspěvkem za včasné dokončení podle data kolaudace. To mi pokrylo dvě třetiny nákladů stavby, když navíc zaměstnavatel byl povinen zapůjčit, za provozní nákladovou cenu techniku, kterou měl, a byla vhodná k realizaci stavby. Tedy, půjčoval jsem si Avii a měl prakticky nepžetržitě zapůjčenou míchačku, vodní čerpadlo, hydraulický zvedák a kladkostroj s pohonem. Za pár stokorun měsíčně. Musím zdůraznit, jako dělník bez politické příslušnosti. Tedy ani „Lidovec“ (dnešní KDU-ČSL), když ti měli zaručený počet míst nejen v Národním shromáždění a vládě, ale i na Vysokých školách. Jo, ty tzv. bezmasé čtvrtky, ty existovaly mezi lety 1958 až 1960, potom byla ČSSR i v masu soběstačná. A o to, co vím, šlo!

   Smazat
  20. Vážený 02:14
   Jízdní kola Ukrajina byla skutečně volně (stála 785 Kčs) a nemusel se k nim kupovat ani zámek. Ale klínky středového složení jsem si musel nechat vysoustružit, nacementovat a zakalit v závodě Nářadí podniku Škoda Plzeň. U těch původních nešla na tvrdoměru ani změřit tvrdost.
   Od roku 1977 jsem měl zažádáno o byt, bydlel jsem v podnikové ubytovně v Zahradní ulici (dnes se tam hovoří rumunsky). Když se noční kontroly, prováděné orgány Veřejné bezpečnosti mezi druhou a třetí hodinou ranní počaly vyskytovat dvakrát týdně, šel jsem bydlet do chatky, kterou mi prodala jedna vdova. Chatka byla bez proudu a bez vody, ale akumulátory jsem si nabíjel u podřízených v blízkém sídlišti (ochotně panu mistrovi nabili baterky, nestěžuji si) a na mytí jsem zachytával dešťovou vodu. Po pěti létech mi chatka byla vyvlastněna (dostal jsem čtvrtinu ceny), ale stihl jsem alespoň složit všechny zkoušky na elektrotechnické fakultě individuálního studia a uzavřít index. Státnice jsem složil až po převratu. Když jsem se totiž ke státnicím přihlásil za reálného socialismu, válečný štváč Gorbačov zvýšil mezinárodní napětí a já musel narukovat na mimořádné vojenské cvičení, zrovna jako na potvoru ve stejné době, jako se měly konat státnice. Po převratu jsem ze Škodovky odešel (měl jsem jako mistr nižší plat, než dělník) a šel učit na odbornou školu. Plat lehce převýšil průměr, což, jak víte, není úplně špatné. Řekl bych, že jste to trochu přehnali, s tou socializací, jak pravil jeden váš klasik.

   Smazat
  21. Nemocnice na kraji města, jeden z vý-dobytků postdemokratické doby:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Spital-plny-stenic-Nejvic-pry-u-rodicek-nebo-na-ocnim-Tak-to-dnes-vypada-v-nemocnici-na-kraji-mesta-587354

   Smazat
  22. Milý 4:14, váš příběh už jsem tady četl. Rozumím tomu tak, že jste byl svobodný a bezdětný, studoval při zaměstnání, pravděpodobně se studijním volnem a namísto Favorita nebo Esky v ceně něco nad 1000 Kčs si pořídil levnější, těžkou železnou Ukrajinu. Já jezdil cestovního Favorita se čtyřkolečkem a dvoušajbou vpředu za Kčs 1080 a žasnul, že osička pedálu, kterou jsem urazil, mohla být za 14 Kčs (jako strojař pravděpodobně víte něco o výrobní náročnosti takové součástky). Také vím, že na jízdní kola a jejich náhradní součástky byla záporná daň stejně, jalo na základní potraviny a potřeby pro děti.
   Vojenská cvičení jsem si užil z "poplachu" dvakrát, Kubánskou a Berlínskou krizi, pak nevím už co to bylo, vyhnul jsem se doručení povolávacího rozkazu a získal "odklad", když jsem měl zkoušky k certifikaci trenéra druhé třídy. Stačilo navštívit Vojenskou správu!
   Popravdě vzato, v té chatce jste správně trvale ani bydlet nesměl a co vím, otravovat na sociálním oddělení Vašeho zaměstnavatele, na závodním výboru ROH a kdesi na městě, garzonku byste do roka vykoledoval! Tedy pokud si vás zaměstnavatel alespoň průměrně považoval. Tak tomu určitě muselo být, když vám umožnil studium při zaměstnání a zastával jste vedoucí, tedy vlastně nomenklaturní funkci, co vím, možnou pouze s doporučením nejméně základní organizace KSČ! A že jste vydělával méně, než Váš podřízený? Právě proto jsem zůstal dělníkem na vysoce specializované práci, i když jsem byl k šéfování vytrvale nucen, odmítal a tak si kazil "kádrový profil". I za totáče se jeden o sebe musel nějak starat, víme, pane mistr? Zdravím

   Smazat
 4. Fiala odhalil spiknutí kolem průzkumů volebních modelů CVVM. Padlo i na Bakalu se Schwarzenbergem:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019062910244330-fiala-odhalil-spiknuti-kolem-pruzkumu-volebnich-modelu-cvvm-padlo-i-na-bakalu-se-schwarzenbergem/

  OdpovědětSmazat
 5. Kdo zaplatí státní dluh ČR ?
  Roste jako břečtan (-:

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kalousek a Špidla - ti toho rozfofrovali nejvíc. Měli by cálovat ze svého.

   Smazat
 6. Člověk v plísni to je ten správný název a plíseň a ne rakovina zničí lidstvo, jak správně říkal známý léčitel páter Ferda. Je o něm na internetu dost a to ještě tenkrát ani náhodou nemohl znát Šimona Pánka.
  https://www.reformy.cz/tim-co-evropa-potrebuje-urcite-neni-evropska-rise/

  OdpovědětSmazat
 7. No a to jsou klasické politické procesy, vážící se k "Wikileaks", kterým ty v padesátých letech u nás sahají sotva po kotníky, pokud jde o skutečnou vinu. A k dr. Horákové - vykonstruovaný proces, tedy nebyla v odboji proti režimu? Pak její posmrtná sláva je tedy vykonstruovaná, šlo o náhodnou oběť tehdejších ramen spravedlnosti. To tedy justiční vražda manželů Rosenbergových v USA je totéž? Co my víme, jak pracují ramena spravedlnosti dnes, kolik nevinných lidí sedí a kolik viníků s vědomím ramen spravedlnosti běhá po svobodě a užívá si svých mrtvol a nakradeného majetku!?

  OdpovědětSmazat
 8. Prekvapeni pro novinare:
  Ve valce se strili.
  Manning nemohl unest ani to, ze byl chlap.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro vás 16:50 nejsou války nic, co byste neunes. Nač tedy takové informace, že?

   Smazat
 9. Bože, proč jsou ti dorostenci tak blbí ? Žerou všechno co jim
  kdo nakydá do huby. Historie, čas, poválečnou dobu, zbrojení vynucené západem, enormní výdaje na budování infrastruktury,
  které nemá z dnešního pohledu obdoby. K tomu totální blokáda
  západu v zahraničním obchodě a nových technologiích, kdy amerika na válce jen vydělala a náš osvoboditel byl na pokraji zničení. Německé technologické mozky byly přednostně
  vyvezeny do usa, včetně zlata, uměleckých děl a jiných cenností ukradených německými nacisty z východních zemí nevyjímaje. O tom, že to všechno se odrazilo na problémech
  s výrobou spotřebního zboží. Protože potravin bylo vždy dostatek. Ani dnes mnohdy, v tom spotřebitelském blahobytu,
  nedostanu některé výrobky o t.zv. akčních ani nemluvě, které
  jsou v mnohých supermarketech jen v letácích. V lekárnách
  Max se vydávají léky na hranici expirační doby a ve většině obchodů jsou slevy už předem zakalkulovány do ceny.
  Jinak jen hluk, smrad, ucpané silnice a města monstry co by
  osobní auta, kde většinou sedí jedna ženská. A spousty debilů
  s mobily.
  Zlaté šedesátky. A nebýt blbců kolem osmašedesátého, kteří
  si mysleli že "USA vyklidí západní Evropu ve prospěch Ruska".
  Ve skutečnosti, že Rusko vyklidí východní Evropu ve prospěch
  USA, přerušili úspěšný proces uvolňování, které bylo tak
  viditelné v oněch šedesátých létech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, zlatá šedesátá. Ale blbí nejsou jen ti dorostenci, které nezajímají fakta, a život považují za jeden velký mejdan, ale ti, co jim to tlučou do hlavy jsou na tom hůř někteří s charakterem, jiní mentálně.

   Smazat
 10. Me spise zajima ta fesanda na fotce ,zena s koulema to je moje
  huhuhu hahaha

  OdpovědětSmazat
 11. Taky mám vážný zájem jsem majetný, zachovalý Meningokok s vlastním bytem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.