Reklama

neděle 30. června 2019

Prezident a pidižvíci


Zdeněk Jemelík
30. 6. 2019    ZdenekJemelik
S přímo volenými hlavami státu mohou být potíže. Je to přirozený výsledek skutečnosti, že přímo volený prezident si uvědomuje sílu svého mandátu mnohem více, než kdyby za něj vděčil zákulisním jednáním v Parlamentu. Zvolení Miloše Zemana v r. 2018 umožnilo svými hlasy 2 853 390 voličů. Uvážíme-li, že hnutí ANO vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny v r.2017 s 1 500 113 hlasy, musíme připustit, že za prezidentem stojí obrovská síla. Nelze se divit, že v krizových situacích si troufá jít až na hranice ústavnosti.


Není to problém výlučně český: např. slovenský prezident Ivan Gašparovič se vzepřel ústavně vymezené vůli sněmovny a nejmenoval jí navrženého generálního prokurátora, protože jej neuznal za vhodnou osobu. Následovaly dva roky tahanic a až po nich jmenoval jiného uchazeče, který ve funkci působí dosud.

Političtí pidižvíci si uvědomovali důsledky přímé voličské podpory prezidenta již v době, kdy se o zavedení přímé volby jednalo a projevovali názor, že by bylo vhodné upřesnit pravomoci prezidenta (rozuměj: zmenšit) tak, aby nemohl dělat potíže. Jako v jiných případech, ani v tomto se nakonec nezrodila odvaha k zásahu do Ústavy a neurčitost hranic některých kompetencí zůstala zachována.

Bylo by daleko rozumnější vzít na vědomí, že prezident je dnes něčím téměř na úrovni tribuna lidu, a posílit jeho postavení jako pojistky proti nepředloženostem rozhodování politiků. To by znamenalo, že má-li prezident právo jmenovat, zahrnuje to i právo odmítnout jmenování nevhodného kandidáta. Má-li právo odvolat, zahrnuje to i právo odvolání odmítnout.

Neujasněnost hranic kompetencí podporuje vznik hysterických reakcí politiků, jimž pan prezident odmítá vyhovět, nebo nevyhovuje tak rychle, jak by si přáli. Nechápou, že zkušený politik, za nímž stojí téměř 3 miliony voličů, se nebude chovat jako mechanický panáček, vykonávající bezduše jejich vůli.

Pod zorným úhlem těchto úvah je třeba připustit, že v případě návrhu na odvolání ministra Antonína Staňka se pan prezident chová s maximální uvážlivostí. Tlak odborné veřejnosti na odvolání pana ministra lehce připomíná bouření „milionchvilkových“ davů za resignaci Andreje Babiše. Předseda ČSSD Jan Hamáček podlehl tlaku umělecké „ulice“ a přiměl Antonína Staňka k resignaci. Když ji nepřijal, následoval návrh předsedy vlády panu prezidentovi na jeho odvolání.

Mezitím se ale veřejnosti a tedy i Miloši Zemanovi dostalo informace, že Antonín Staněk zjistil v hospodaření Národní galerie takové závady, že kvůli nim podal trestní oznámení. Za této situace může jeho odvolání mimovolně nabýt podobu trestu za důsledné hájení veřejného zájmu. Nelze se ubránit dojmu, že podlehnutí „hlasu ulice“ bylo možná ukvapené. Pokud by se to časem prokázalo, prestiž ČSSD by utrpěl. Prekérnost situace zvyšuje okolnost, že není jasné, co vlastně kvalifikuje navrženého náhradníka Michala Šmerdu právě pro tuto funkci. Miloš Zeman se tedy ujal úlohy zprostředkovatele a zřejmě chce předejít nepřiměřenému kroku proti ministru Antonínu Staňkovi, dokud se neupřesní informace o údajných pochybeních odvolaného generálního ředitele Národní galerie.

Ministr vnitra Jan Hamáček by velmi prospěl vyjasnění situace, kdyby požádal policejního prezidenta, aby se Policie ČR věnovala prověření trestního oznámení ministra Antonína Staňka s maximální možnou intenzitou.

Pokud za těchto okolností předáci sociální demokracie propadli hysterii, kladou ultimáta a stěžují si na poškození prestiže strany tím, že pan prezident neuposlechl jejich pokynu a neodvolal ministra Antonína Staňka, jednají ukvapeně. Ukáže-li se totiž, že trestní oznámení na generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta bylo důvodné, potrestání Antonína Staňka odvoláním poškodí prestiž ČSSD daleko více než tolerance váhavého jednání Miloše Zemana. Související hrozby odchodem ministrů z ČSSD jsou přepjaté. ČSSD drží téměř dvojnásobek počtu křesel, než by jí příslušelo podle poměru mandátů. Mělo by ji to vést ke skromnosti. Ztráty, které utrpí odchodem z vlády, jsou nevyhnutelné, okamžité a jisté. Zisk přílivem sympatizantů by se neprojevil hned a není vůbec jisté, že by nastal.

Andrej Babiš by se mohl cítit dotčen chováním pana prezidenta, protože je to právě on, kdo je v této chvíli „obětí“ jeho „neposlušnosti“. Ale nepláče kvůli poškození svého prestiže a místo toho se chová uvážlivě. Odmítá požadavek, aby podal proti panu prezidentovi kompetenční žalobu a oprávněně namítá, že by to nic nevyřešilo. Není totiž vůbec jisté, že by o ní Ústavní soud rozhodl tak rychle, aby to mělo praktický význam, není jisté, že by Ústavní soud rozhodl v neprospěch pana prezidenta a posléze není jisté, že by se Miloš Zeman podrobil rozhodnutí Ústavního soudu. Kompetenční žaloba by tak byla jen prázdným gestem. Její vymáhání je dalším projevem hysterie předáků ČSSD.

Místo toho se Andrej Babiš ujal úlohy mediátora a chce pracovat na sblížení stanovisek Miloše Zemana a Jana Hamáčka. Přejme mu úspěch. Neúspěch by asi měl za následek rekonstrukci vlády, což by veřejnému blahu neprospělo.

27 komentářů :

 1. Sociální demokracie by mohla pořádat ostatním stranám školení, jak volit naprosté nuly do role lídra. Daří se jí to opravdu skvěle. Od dob Špidly jeden větší slaboduch a zbabělec jak druhý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:54 Stačí navštívit pár kurzů v aspen institutu a jde to samo.

   Smazat
 2. Perfektní komentář pana Jemelíka. Nemám připomínek.

  OdpovědětSmazat
 3. Panove v Cesku !
  Mezinarodni klepna nick honolulu vam predklada k zamysleni zajimavou vec ze sveta.

  Cinane a dokonce i Tibetane (Dalejlama) ze zastavaji Evropanu, proti Muslimum z Afriky a z Middle East !
  Oni chteji, aby v Evrope nebyl takovy bordel, jako maji oni sami v jejich nejzapadnejsi provincii, ktera je plna Muslimu, a ti si delaji narok na celou zapadni oblast !
  Pro ne je Hamacek servilni a prilis poslusny Bruselu.

  Cinane jsou obchodne orientovani a maji radi vaseho presidenta Zemana !

  Cinane se boji politicke a ekonomicke NESTABILITY v budouci Evrope.

  To NENI z moji hlavy ! Co si prectu, to vam hodim do placu ! Vy si udelejte obrazek sami !
  Zvolte lidi chrakterove pevne !
  (Zeman, Babis, Stanek !)
  h.


  OdpovědětSmazat
 4. Panove, to uz jste slyseli, ze ochranka dikrtatora Kima, namlatila novinarum ?
  Oni jsou vsichni zmodrakovani !

  Pane min. Stanek, vezmete si priklad a udelejte prodejnym novinarum na vyplatni listine Globalistu to stejne.
  h.
  (Tam byla rvacka jak v cikanske hospode !)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dekujeme za info a co pochody buzerantu pojuesej ,to nic ? To nam chces asi zatajit Pervert hnuti ac vypadajji jako autiste vetsinou tlaci democrati kteri take nabizeji holote vselike ze nemusi pracovat ale musi jim byt loajalni a potom dostanou nemocnice zradlo auto a vubec vic nezli ti co delaji ze delaji.
   S Trumpem nas uz neotravuj obecne je jiz uznavan dle doporuceni Iranskeho presidenta jako kuku.Na hranici Korei byl jediny statnik tloustik pataty Kim ktery se sice potacel se strany na stranu jako sud s veprovym tukem ale Trump vypadal jako sasek co zeebra o milost vrchnost
   Babicka s dedeckem huhuhuhu

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 5. Jo ti spadli až na samé dno čssd už aby zmizeli z České politické scény. Na presidenta žádné ultimata neplatí.

  OdpovědětSmazat
 6. Bohouškovi sirotci, než odejdou, zhasnou tak prásknou dveřmi a vyvolají úplně zbytečnou vládní krizi. Jsou pro naši zem stejnou pohromou jako sucho.

  OdpovědětSmazat
 7. Profesor Pařížské univerzity varuje: Evropa už nebude Evropou. V zákulisí se už připravují politická rozhodnutí příznivá pro masovou imigraci do Evropy:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Profesor-Parizske-univerzity-varuje-Evropa-uz-nebude-Evropou-V-zakulisi-se-uz-pripravuji-politicka-rozhodnuti-prizniva-pro-masovou-imigraci-do-Evropy-587322

  OdpovědětSmazat
 8. Milosek je vlastizradne lejno ve sluzbach ruskeho a cinskeho diktatora. Az zcepeni, nepojmenuji po nem ani kadibudku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No bodejť.Vsechny kadibudky se uz budou jmenovat po Havlovi.

   Smazat
  2. Až skončí zeman, protrhnou se poslední hráze bránící naprostému rozkladu společnosti. Běh věcí nabere rychlost a systém se položí do několika málo let. Teprve potom vám začne docházet, do jaké prdele jste nás všechny zavedli. Ono nejde donekonečna žít na dluh. Nejde vzdorovat donekonečna tlaku cizí moci, zvlášť když nás ona moc ekonomicky likviduje. Až schudnou ti, co vás, lehjkoživky svými daněmi živí, schudnete i vy. A až zažijete skutečnou bídu, začnou vám docházet věci, které skutečně pracujícím došly už dávno.
   Jestli se těšíš na konec Zemana, těšíš se na vlastní konec.

   Smazat
  3. 2:16 Jo ta kadibudka bude plná havlo obsahu demožumpa hadr.

   Pane zhnusený přeci se nevzdáme a opět zvolíme presidentem pro národního politika.

   Smazat
  4. 13:38- než ukončí Zeman svoji moc bezmocných, doufám že bezmocní budou opět mocní!

   Smazat
  5. Človíčku 2:16 co to breptáš, po tobě nezbyde ani to "seschlé", co cudně v latrině zakrýváme deklem.

   Smazat
 9. Starosti má i Veronika Žilková, měla by se držet "fujary" a koncertovat v ČT.

  OdpovědětSmazat
 10. "Socialisté" by se měli jasněji přihlásit k pravici, ke které
  patří už z dob první republiky.
  Její skutečnou roli už přebírají komunisté. Čili umění možného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. socani by se hlavně měli zučastnit pracovniho procesu tedy systemu ktery spoluvytvařeli s modrou strakou a nevynechal bych ani miloše zemana theoretickehovševěda co jak ma funglovat když ve skutečnosti nemit služebnictvo -jake to musi byt poniženi od něho socana největšiho co předčasně od nich emigroval aby je mohl dehonestovat ač sam socan z nejhoršich že bez slouhu a lokaju by se ani neuprt a takovy to byl traktorista buldozerista a taky trošku komediant a velky lhař až se stal lhařem znejvětšich

   Smazat
 11. V kapitalismu zůstal z demokracie jen akt volby zastupitelů. Jsme bez demokracie, jsme ovládáni nejen my - lid, ale už i zvolení zastupitelé - naši vládci. Barevné revoluce - převraty skrz zmanipulované a zfanatizované davy jsou toho důkazem. Stále tvrdím, že cesta z této šlamastyky vede jen přes demokratizaci a že ta může započít jen v obcích a městech. Kdyby neměli Švýcaři prvotně zdemokratizované obce a města, nikdy by nedokázali následně zdemokratizovat kantony a poté celý stát. Dům se musí začít stavět od základů, nikoliv od střechy. To je zákon logiky.

  OdpovědětSmazat
 12. zbytečně s těmito hamáčky ztrácíte čas, pořád se rýpat ve stejném lejnu, takže pokud je ten účel toho, aby to ještě víc smrdělo, no budiž, ale lidi si stejně už dávno zacpali nos. Teď se soustřeďte na to, abyste všem těm v exekuci, bezdomovcům, vší té střední třídě co nemá ani na zubaře, atd vůbec všem těm, co se mají tak dobře jak se ještě nikdy neměli..zástupy jejich bývalých voličů jsou nekonečné, tak jim vysvětlete, co všechno jim tahle unie už přinesla a ještě přinese, že budou teprve valit zrak až jim spadne čelist. Začněte hned, času na zbyt není mnoho, a je třeba tyhle lidi zvednout,aby neseděli doma na zadku, tak jako se aspoň pár z nich zvedlo a udělali těm všem eurosoudruhům řadícím se do rychlého europruhu čáru přes rozpočet při presidentnské volbě. Tam to bylo vochlup, jinak už bychom byli dávno v eurořiti ještě víc než jsme teď. Teď už to taky bylo málem vochlup, ale zase dostali facku od vklml, tak do toho budou muset ještě nějakejch pár desítek milionů na vymejvání mozku vrazit. Není čas, začněte tvrdě makat.

  OdpovědětSmazat
 13. Nemyslím, že jsem nějak vyjímečný ale mám svůj práh, kam až můžu zajít. Proto můj respekt k takovým jako je Hamáček, Minář, Mádle, uslintaná Pogodová, Svěrák, Hřebejk, Rejžek... je naprosto mizivý. Ano, jsem podle jmenovaných svině, buran, lúza, atd. ale když se podívám na tyto kreatury( Svěrák maskot neúspěchu prezidentských kandidátů Schwarzenberga a Drahouše)tak jsem rád za tu svini atd....
  M.R. P.S. S vámi ne!!!

  OdpovědětSmazat
 14. A tenhle Jidáš byl málem prezidentem.
  https://www.email.cz/web-office/muNR7eOcIKv_S3OE48nakgtg6A_T2M1fylMphEwsMGtXNJ7Nv8pmn-5dMGf66TzzN3VIUwM/KDO_TO_PLATI.docx

  OdpovědětSmazat
 15. Podle Paroubka je ten Šmerda ,Sobotkův kamarád připravován aby převzal vedení socanů od Hamáčka .Tím by se dostalo k moci znovu Sobotkovo křídlo socanů.Tomu chce Zeman zabránit .Preferuje do vedení Foldynu a Zimolu.Tím fakticky zachranuje socany před jejich zánikem.

  OdpovědětSmazat
 16. Romana Jecha jsem vždy „bral a beru s reservou“, ale jeho slova „Kdyby premiér Babiš podal demisi, znamenalo by to, že prezident Zeman by premiérem mohl jmenovat kohokoli. Stoupenci rezignace Babiše nevědí, že po dosažení A nemusí nutně následovat jejich oblíbené B (premiérem někdo jiný z ANO). Klidně může následovat Z, tj. Zeman vytvoří svou vládu, poskládá ji ze svých stoupenců ve Sněmovně, premiérem bude jeho, nikoli Babišův člověk a členy vlády někdo z ANO, někdo z ČSSD, někdo z KSČM, někdo od Okamury, pár Zemanových „nestraníků“, plus Václav Klaus mladší. A tato Zemanova vláda na rozdíl od Rusnokovy už podporu Sněmovny získat může. Jinými slovy, demise Babiše v dnešní situaci může znamenat, že Zeman bude mít ve svých rukou veškerou výkonnou moc v zemi, prezidentskou i vládní.“ jsou racionální…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Co-Milion-chvilek-prehledl-Nemaji-silu-Babise-shodit-A-kdyby-ano-vsechna-moc-skonci-v-rukou-Zemana-rika-publicista-Joch-587525

  Otázkou tak je, zda Mikuláš Minář a další z Milionu chvilek pro demokracii nejsou "v podstatě řízeni" z Pražského hradu ?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 17. Teprve dnes díky ČT24 mi bylo možno shlédnout Šmerdu. Sportovní výkon - nic moc, umělecký výkon - lepší s auroru optimizmu doplněného zubatým úsměvem Ferbenkse, vysílá sunrise naší kultury.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.