Reklama

úterý 11. června 2019

Proč jsem se nedodíval na zápas ČR – Černá hora?

Lubomír Man
11. 6. 2019
Odpověď je jednoduchá. Protože si hodně pamatuji. Pamatuji si na rozhlasové či televizní reportáže takových hlasatelských kapacit, jakými byli Laufer, Mašlonka, Sigmund, Zelenay, Polák, Holubec, Škorpil, Bakalář, Brábník, kteří ke své schopnosti vtáhnout diváka či posluchače do dění na sportovišti přidávali i schopnost krásné řeči a přesného jazykového vyjadření. Byli to zkrátka nejen odporníci na fotbal, hokej atd., ale i slovutní mistři slova a části jejich přenosů, např. závěry či zahájení velkých sportovních událostí, jakými byly např. olympiády či mistrovství Evropy, byly často hotovými uměleckými díly, nad kterými zaplesalo i nejedno srdce lidí, kteří o sportu měli jen nejasné tušení.

Kdo poslouchal včerejší televizní přenos kvalifikačního fotbalového zápasu ČR – Černá Hora na ČT Sportu potvrdí, že po téhle idyle je už nás veta. Kdosi si totiž vymyslel, že vedle vyškoleného reportéra, kterým byl tentokrát Jaromír Bosák, musí stát (coby odborník a spolukomentátor), též nějaký bývalý výkonný fotbalista, jehož předpokládaným úkolem snad má být vyplnit reportáž nejvyšší možnou fotbalovou odborností. Té jsem si, bohužel, ve včerejším přenosu fotbalového utkání z Olomouce nevšiml, ale až po stařečkovo mám hlavu ještě dnes ráno plnou huhlání odborníka a jeho uši trhajících ááááá ééééé, které se co do rozsahu reportování pana Bosáka určitě vyrovnalo.

Vydržel jsem to poslouchat do prvního našeho gólu a pak jsem televizor vypnul. S tím přesvědčením, že když zápas nakonec třeba i prohrajeme, bude to - když už nedokážeme zajistit ani pořádný a lidsky stravitelný sportovní přenos – jen spravedlivé. A stane se nám tak poprávu.

60 komentářů :

 1. To jsme rádi, že to víme.
  Pan Man zřejmě trpí nějakou sebenasírací nemocí. Každý den se musí nejméně 5X nasrat nějakou-jakoukoli nepodstatnou hloupostí a podělit se o svém nasrání a znechucení s ostatními, aby byli taky nasraní a znechucení.
  Napsal tento člověk vůbec někdy něco pozitivního???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je pěkné,že to čteš tady na NR a ne na nějakém neziskovém webu!

   Smazat
  2. faktem zustava ,ze nekteri si sve rozhlasove zkusenosti podrzeli do TV a strasne zvanili. Mene znamena daleko vice ...Na zapade to vubec netusi , zvastaji straslive ve snaze zaslouziti si dolar..
   Taky se jejich pocty zvysuji a 4-6 a vice zvanilu pak zaclani vsude a vsechno..

   Smazat
  3. Samozřejmě má naprostou pravdu,....já už se dnes nedívám na nic,čím to je?,jsem otrávený,nechci poslouchat ty hloupé řeči,většinou o ničem,chci komentování !!!!a hlavně nestranné,když se jedná o cizince !!!!

   Smazat
  4. Pan Lubomír Man ve svém příspěvku pouze konstatoval,že už třicet let komentování sportovních přenosů pod vedením ideologů Bosáka a Záruby v porovnání s panem Pecháčkem či Polákem nestojí za nic.Rusofobie se dnes dá jistě diagnostikovat a je základním předpokladem k přijetí do ČT.Každopádně se zatím nepodařilo sledování a poslochání ČT nařídit pod pohrůžkou trestú tělesných,nebo újem finančních.To výpalné v podobě povinné platby za nic, není nijak dramatické a ponižování člověka se děje daleko horšímy způsoby a v oblastech kde volba neexistuje.

   Smazat
  5. Mě osobně přijde, že těch komentátorů je vždycky nějak mnohem víc, než je potřeba. Tři na stadionu, tři ve studiu, dva zpovídají v poločase hráče... Sportovní přenosy mi natolik zhnusili, kecy o ničem, že už je sleduji minimálně a zvuk vypínám.

   Smazat
  6. Nenechte se zhnusit....dejte to v jiné řeči,než-li je nádherná čeština,kterou si osudovým nedopatřením berou do velkých hub ti, kterým to prokazatelně nepřísluší... všeho dočasu,nádherné české geny nezanikly,to jen namazaný chléb padne občas jinak než si čech přeje..

   Smazat
  7. 22:38 "Pan Man zřejmě trpí nějakou sebenasírací nemocí." - Vás to huhlání odborníků a jejich uši trhající " - ááááá, - - ééééé" nesére? Esli Vy
   nemáte v uších nasráno!? sck

   Smazat
  8. Nepokladám to za nepodstatnú hlúposť ako 22:38. Neviem, aké rozmery to má v ČT, ale na Slovensku má to spolukomentovanie už rozmer úplne idiotský. Beží akcia a pritom spolukomentátor-odborník opisuje, čo sme všetci videli počas predchádzajúcej akcie. Ako by tam sedel kvôli nevidomým poslucháčom. Kontraproduktívne a ešte ho za to asi aj zaplatia. Niektorí sa navyše skutočne vyjadrujú otrasne, ale to platí aj o samotných redaktoroch. Číry amaterizmus. Viackrát sa stalo, že som úplne vypol zvuk. Proste sa to nedá počúvať. Chcem vedieť, aby menovali hráčov, nech viem, kto čo spravil niečo pozoruhodné a kto čosi dosral. Nemám šancu.

   Smazat
  9. Jestli pro vás 22:38, je mršení rodného jazyka "jakoukoli nepodstatnou hloupostí" tím ááá ééé přebíraným z angloameričtiny, navíc ještě protahovanými koncovkami poděděnými z adolescentní pražštiny, nebo módními nosovkami části lepšodam, aby bylo jasné, jak mají blíž k angličtině než češtině, tak jste ignorant. Čistota jazyka je kulturní fenomén, pokud neexistuje, hroutí se národní kultura ...

   Smazat
  10. Vážený 22.38, je nás více, kteří neposloucháme kecy Záruby a Bosáka. Víte, ono celé mistrovství v hokeji se dalo sledovat na slovenské televizi a fotbal, který může vysílat ČT sport, se dá sledovat na Eurosportu nebo jiných kanálech. Takže ti dva blábolové nás nezajímají.

   Smazat
 2. Já vypínám zvuk...hned ze začátku :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud se tam realizuje Jaromír,tak já také.
   Jeho rádoby inteligentnosti mi nesedí.

   Smazat
  2. A dobre delas a vice nez si snad uvedomujes. Mas lepsi moznost se soustredit na obraz a na ty propagandy , ktery se pak prozradi snadno pouhym pozorovanim v klidu..Usetreni sluchu a nervu z tech menecennych,lzivych soros-sluhu pak neni vubec k zahozeni..

   Smazat
  3. Bez satelitů a internetu by bylo smutno až odporno

   Smazat
 3. Nejde jen o sportovní přenosy. Tuhle jsem shlédl filmové zpracování románu Boženy Němcové Babička v režii Antonína Moskalyka tuším z roku 1971. Obdivuhodné výkony herců,nádherný český jazyk, skvělá výprava, jedním slovem dech beroucí podívaná. Jarmila Kurandová v hlavní roli babičky nemusela nic hrát, ona tou babičkou skutečně byla každým gestem, pohybem, slovem. Napadlo mě, kdyby chtěl někdo dnes opětovně zfilmovat román Babička, měl by patrně velký problém s obsazením hlavních rolí.
  Honza, Havířov

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobra zminka na nezapomenutelne zpracovani Babicky !! To je snad nejlepsi priklad kdy herectvi
   NENI VUBEC VIDET !! Vsechno pripada skutecny,realny !! To je take zalezitost vyborne a profesionalne napsanyho textu a vedeni hercu reziserem.!!
   My jsme meli kolekci z nejlepsich hercu na svete. Babicka je nezapomenutelna i v tom v cem se lisi od Babicky knizni. Snad nejsilnejsi zazitek, pro mne je v protivalecnem poselstvi, ktere v knize nenajdeme..

   Smazat
  2. 0:04
   Libuška by možná dneska už zapomínala šlágvorty.

   K sporťákům, kteří vyjma vynálezu minely nikdy nic nevymysleli žádné výhrady nemám, v životě jsem je neposlouchal.
   S výjimkou Gábora Zelenaye.

   Jeho přenos z Holmenknollenu z majstrovstvá sveta v jebaní přecejen utkvěl.
   Japonský reprezentant, ktorý jebe prvú radu, druhú radu..; som tu na Holmenknollene za Československý rozhlas Bratislava na majstrovstvách sveta v jebaní, som Gabo Zelenay a sedím v tretiej radě... Á, ááá, á...

   Smazat
  3. No a jestli chcete dostat mrtvici, tak se dívejte na zprávy, kde se stokrát přeřekne šílený Šebrle a Perkhausová. To vypínám.

   Smazat
  4. čulibrku, ono jo, ať se přeřeknou. Ale umělá Borhyová, která valí bulvy na kameru a dramatickým hlasem nám předčítá ty propagandistické kycy, to je na zabití.

   Smazat
  5. 2:46 "som Gabo Zelenay a sedím v tretiej radě..." -
   - Daleko nejlepší byl pan Zelenay, když reportoval
   "Majstrovstvá sveta v šachu z oného - nového ... oného, Nového Yorka! - tak sa volá to mesto...Kdě stě sa to učili hráť šach, pán rozhodca Rubinštajn?!

   Smazat
 4. Když můžu, přepnu na slovenskou televizi, kde je komentář objektivnější a bez lezení do pr.. západním demokraciím. Hokejové přenosy z MS se někdy nedaly poslouchat, jak naši komentátoři ryčeli štěstím, když američani, nebo kanaďani dali gól, třeba i do naši sítě, asi z cílem, že budou mít komentování předem jisté, když budou pochlebovat zápaďákům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opravdu ? To uz je to zase tak daleko ??

   Smazat
 5. Jó dříve, to byla i tráva zelenější, mládež vychovanější, holky hezčí, byli jsme soběstační v potravinách, všichni měli práci, jezdili jsme na luxusní dovolené pod stan do Bulharska, nebyli bezdomovci - to byly zlaté časy. Komunisti vraťte se!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chybí mi v tom výčtu feťáci a úroveň vzdělávání, ale to nakonec někteří ani nepotřebují.

   Smazat
  2. Vzdělávání bylo na mnohem vyšší úrovni - například angličtináři učili minimálně jednu lekci v roce, věnovanou "achievements of socialism" (výdobytkům socialismu) v Československu. Studenti se naučili užitečná slovíčka: dělnická třída, JZD, státní plán. atd. - to každý využil při přesvědčování pomýlených amerických pracujících.

   Smazat
  3. No, obávám se, že dnes se třeba naučí něco jako "Destroy my pussy not my planet" (jeden z transparentů na ekologické páteční demonstraci žáků a studentů po vzoru "odvážné školačky" Gréty). Pro ty, co anglicky neumí, překlad: "Zničte moji pí.u, ne moji planetu". Ráda cestuji a dost, a proto také vím, že Čech (starý nebo mladý) se většinou v zahraničí nedomluví. Proto chodí ve skupinách s delegátem, aby se snad neztratil. Čímpak to asi je? Jistě současnou výbornou výukou AJ na českých školách, ne?

   Smazat
  4. Oni ti mladí neumí ani česky, natož cize. Minule jeden Mgr opakovaně napsal Kolýn nad Rýnem. Tomu nepomůže ani 300 let výuky mateřského jazyka, natož cizího,ale máme v populaci vyšší podíl vysokoškolsky vzdělaných osob. To vědět komančové tak se ze zvláštní školy vycházelo s Bc a byli na špici.

   Smazat
  5. 12:55 Ty jsi špion? Proč to chceš vědět?

   Smazat
  6. 13:17 On je ze staré školy, to se všechno probralo v kolektivu a pak se hlasovalo. Nebo na to téma píše diplomku a bez Tvé informace jí nedá dohromady, někteří lidé jsou bezradní.

   Smazat
  7. 13:17 ne, mě akorát sere, že se navážíš do mladých a od starýho pardála ti hrubka nevadí.

   Smazat
  8. 13:25 Já si svůj pocit nechám pro sebe a ty si vykládej jak chceš,ale jedno ti svěřím. Vadí mi, když se někdo vyjadřuje jako dobytek, ať s hrubkama, nebo bez. Snad jsem tímto ukojil Tvůj hlad po informacích tohoto typu.

   Smazat
  9. 6:21 "Jó dříve, to byla i tráva zelenější..." - Tak
   v tomhle přesně problém nevězí! Při kolikátém opakování obvykle pochopíte pointu anekdoty?

   Smazat
 6. Bosák náhodou někde objevil slovo mičuda, takže Jaromíre, byla to taky mergle, branka byla kysna a místo gólmana v ní chytal brankář. Tak kdyby ses chtěl za ty prachy blejsknout...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a taky bek býval obránce, kouč trenér. jediné kde mi to v té anglické terminologii víc sedí je ofsajd. A taky mi vadí to poangličťování u hokejistů- máme nové dresy, budiž, ale všimli jste si, že rusové měli azbukou Rossija, finové měli Suomi, norové Norge atd jen my čulíci Czech republic. proč ne Česko?A u fotbalistů jakbysmet.dnešní úroveň psaného textu je neuvěřitelně slabá, tolik hrubek a základních, s/z i/y které vidíte v reklamách nebo tištěných letácích je vypovídající.

   Smazat
  2. To veskrze trapné "poangličťování" je naprosto všude a čím techničtější obor, tím více zamořené, hlavně těmi mladými progresivci. Některé odborné, nebo za odborné se považující časopisy a IT fóra jsou tím už nesnesitelné, ať se jedná např. o střelectví, nebo motorizmus. Je to pozérství a exhibicionismus mající za úkol zakrýt chabé odborné vědomosti, nezvládání odborné terminologie a opičí náturu...
   A to kozoidní mečení pepků vyskočů, to teď patří ke slušnému vychování a zdůraznění, že člověk je študovaný. Na to jsem alergický zvlášť, většinou to jen potvrzuje, že mluvící je dutá hlava, které trvá dlouho najít vůbec nějaké slovo, které má vyjádřit povětšinou neexistující myšlenku a na závěr, když už sklapne a není o čem mluvit/mečet, tak ještě vše zdůrazní odsouhlasení, všeho toho mečení spokojeným pokyvováním tou dutou hlavou, jak skvěle se to dotyčnému povedlo vyjádřit přesně tak, jak to je vidět v anglofonních filmech a zpravodajstvích...Jako opice, trapný a připomínající projev dementa...U tzv. špičkových sportovců se to stalo naprostou nepostradatelností, kterou oni vysvětlují tím, že mluví tak často a tak hodně cizími jazyky, že na tu češtinu zapomínají...Pozn. no, jestli se stejně mečivě vyjadřují i těmi cizími jazyky, tak se obávám, že jim stejně nikdo z cizinců asi nebude rozumět...takže meeee-eee-ééé...

   Smazat
  3. Predtim zase kdy mohli pouzivali rusismy !! Napr. Brabnik /celkem dobrej komentator/ zacal mluvit ,ze rusove maji na trickach cccp , coz kazdej videl a jen ty dobry se vyhybaji kecum o tom co obraz TV ukazuje..
   A hned za to letel..

   Smazat
 7. Někdy mám dojem, že před vstřelením gólu musí fotbalista, dle komentátorů, provést složité výpočty, protože trefit míč z voleje, nebo z běhu, je pomalu husarský kousek.

  OdpovědětSmazat
 8. Zdravím vás dámy a pánové a podělím se o zajímavou zkušenost. Vypnul jsem na televizi zvuk, protože jsem něco dělal a rušilo by mě povídání z obrazovky. A začal fotba a já to tak nějak opomněl zapnout a po nějaké době jsem si to uvědomil...a nechal jsem to potichu. A o nic jsem nepřišel. Opakuji, že to od počátku úmysl nebyl, ale ukázalo se , že ty kecy namistrovaného Bosáka a kohosi s ním na nic nepotřebuji.
  Jindřich K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě zas ten fotbal bez Řepky plivajícího, faulujícího a sprostě nadávajícího připadá nudný a po tom, co jsem viděl na vlastní oči pár zápasů MS 90 v Itálii, jak hru kurvili sudí nadržováním a už tehdy politickou korektností, tak na celej fotbal i hokej a vůbec celej "vrcholovej sport" zvysoka seru...

   Smazat
  2. Dnešní sport? Prachy, drogy, politika. Děkuji, nechci.

   Smazat
 9. Já se na Bosáka a frňáka v hokeji nemůžu ani podívat, natož je poslouchat. Oba naserou do sportu politiku, myslí si, že mají monopol na chytrost. Buď to dám bez zvuku nebo se dívám jinde, ať už jsou to Slováci nebo Němci nebo naše sportovní placené kanály (tam jsou sympatičtí mladí kluci, jejichž koment je radost poslouchat!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. Já se na TV nedívám vůbec a nechybí mě a bosák a čt speciálně.

  OdpovědětSmazat
 11. A to si myslíte, že len v ČR sú také exoty? Najhoršie je, ak ten qazy spolu komentátor je futbalista, alebo hokejista. Pri ich vysokom IQ a predpopkladaným vzdelaním - aspoň ZŠ - to eeeeekanie a aaaaaaaaaanie je výsledkom ich záujmov. Ale to je aj u bežných hlásateľov. Najmä ak vyvalia oči, ako keby boli vyšetrovaný per rektum a ako sú pohoršení, alebo šokovaní. A najlepšie sú tie rôzne qazy "súťaže", ako sa tvária kamarátsky a by sa medzi sebou najradšej pozabíjali. Priam zločinom je, že to všetko sa deje aj v takých kultúrnych stánkoch ako sú ND, kde vedenia pozabúdali na tých, ktorí dali divadlu dušu, vedeli čo a ako zahrať, získať si diváka. Ale dnes celý televízny priestor okupuje skupina pár hercov , resp. absolventov VŠ(nie hercov) a primitívnymi a stupídnymi hláškami sa snažia získať popularitu. No ale to je už ta, to je dôsledok Havla, Kňažka a spol. A ešte majú jednu rolu. Ku všetkému sa vyjadrovať, robiť bordel, kravál na ulici a námestí a hovoriť si tomu aktivista, angažovanosť. No a absolútna špička jeu nás na Slovensku Kňažko, Vašáryová Magda, Stanke, ale aj keby utekali všetci traja naproti na Bohdalovú nemajú. Ešte som nevidel, že by sa jedna voľba prezidenta oslavovala bez nej.Ale nezávidím vám. jedine takého Maušku a jeho country, Černoch, aj keď ........Michal Tučný, Smetana Dvořákove Slovanské tance. Ale bryndzu a žinčicu máme aj tak najlepšiu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A mluvíte líp slovensky!!:-)

   Smazat
  2. Dobry kvalitni herci se poznaji take, ze nejsou Prostitutky.

   Smazat
 12. Tohle je typický článek pana Mana. On se vůbec nechtěl dívat na fotbal, jeho ten zápas vůbec nezajímal. On chtěl pouze napsat článek, ve kterém nakydá špínu na ČT.
  Je srandovní, kolik podobných článků už pan Man napsal. Pokaždé je to stejné - pustí si ČT a po chvíli televizi vypne. A následně napíše článek o tom, jak to už před obrazovkou nešlo vydržet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Připomínka by byla na místě,kdyby ČT nebyla povinná.
   VUML nebyl povinen ani náhodou.
   Pokrok je pokrok.

   Smazat
  2. On má pan man sledování ČT povinné? To já mám teda k dispozici dost jiných TV kanálů, když už chci sedět před televizí.

   Smazat
  3. Povinná je daň, zvaná koncesionářské poplatky, když vlastní TV přijímač. Taky je dobré mít povědomí oč je horší lžimédium, než bylo rádio Jerevan.

   Smazat
  4. Kydat špínu na ČT, netřeba, stačí si sama. Nebudu kritický k jejímu, slušně řečeno tendenčnímu postoji, ale ke vztahu k rodnému jazyku. Kdyby se netrefili jen nováčkové, nebo amatéři z regionů, to se dá pochopit, ale pražští profíci, to bolí. Boj se spisovným používáním středního rodu, prapodivné konstrukce budoucího času, lajdácká výslovnost a telegrafická rychlost (snad, aby zbylo víc času na reklamy). Pamětníci luxusu přednesu obyč. zpráv v podání Kamily Moučkové, nebo kuturní informace od Hedy Čechové, určitě budou souhlasit.

   Smazat
  5. 14:20
   Profík je i paní Augustová.

   Smazat
  6. Ve Zpravodajství ČT není profík nikdo. Jsou to všechno duševně omezení a charakterově pochroumaní jedinci, kterých se zbavíme asi jedině defenestrací.

   Smazat
  7. 14:36 paní Augustová je profík? Od kdy k češtině patří po pražských adolescentech protahované koncovky slov? Ty si s Prahé, žé?

   Smazat
 13. Koukám na Slováky, kde do toho nemelou o politice a mám svatý pokoj. Na usnutí je pak dobrý porno, při sledování těch rytmických pohybů usínám do 5 minut a jde to i bez odborných komentářû pana Karocha.

  OdpovědětSmazat
 14. Pane Mane, to myslíte vážně? Vy se tu obouváte do komentátorů fotbalového zápasu pro jejich češtinu a sám napíšete hrubku hned v titulku? Petr

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petře, ty dobře víš, že podle starší verze pravopisu starší muž - pan Man - žádnou hrubku neudělal. Tak toho poštívání nech!

   Smazat
  2. 17:39 No to mě, prosím, pouč. Ve kterém roce začalo platit pravidlo o psaní velkých písmen v názvech států? Petr

   Smazat
 15. V současné době neexistuje taková věc, jako je nezávislý tisk. Víte to stejně dobře, jako já. Není mezi vámi ani jeden novinář, který by se odvážil upřímně vyjádřit svůj vlastní názor. Víte předem, že kdyby to udělal, nikdy by se to neobjevilo v tisku. Jsem týdně placen za to, že své upřímné mínění nezveřejňuji v novinách, pro něž pracuji. Vy ostatní jste placeni za stejnou věc, a kdo z vás by byl tak pošetilý, aby napsal svůj upřímný názor, brzy by se ocitl na ulici a hledal by si jiné zaměstnání. Kdybych dovolil, aby se v jednom čísle mých novin objevil můj poctivý názor, do dvaceti čtyř hodin bych přišel o místo.
  Prací žurnalistů je zabíjet pravdu; bezostyšně lhát; překrucovat pravdu; hanobit; plazit se u nohou mamonu a prodávat svou vlast a rasu za svůj denní chléb. Vy i já víme, že věřit v nezávislost tisku je bláznovství. Jsme nástroji a vazalové bohatých mužů za scénou. Jsme skákající tajtrlíci, oni tahají za drátky a my tancujeme. Naše talenty, naše možnosti a celé naše životy jsou vlastnictvím těchto mužů. Jsme intelektuální prostituti.“ Projev v rámci přípitku v New York Press Clab (1880) - platí to dodnes a říká se tomu demokracie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby věděli, jak jim to ztíží internet, nikdy by ho nedali lidem k dispozici. To by pak ale taky nemohli šmírovat.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.