Reklama

pátek 28. června 2019

Prohlášení Českého mírového fóra ke konfrontačnímu kurzu USA vůči Iránu

28. 6. 2019
ČMF vyzývá prezidenta a členy vlády České republiky, aby se rázně a otevřeně distancovali od agresivní, militaristické politiky Spojených států vůči Iránu. Vyzýváme reprezentanty českého státu, aby se postavili proti hrozbě další války, jejíž katastrofální důsledky pro celou tamní oblast i Evropu si lze lehce spočítat. Důvodem amerických hrozeb Islámské republice Irán má být podle Washingtonu porušování dohody o iránském atomovém programu z roku 2015 ("Joint Comprehensive Plan of Action" / JCPOA).


Americké tvrzení však nebylo potvrzeno Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), která naopak prohlásila, že Irán závazky plní, a nesdílejí je ani ostatní účastníci tzv. atomového dealu (Rusko, Čína, Německo, Francie, Velká Británie, EU). Spojené státy jsou tedy jedinou ze smluvních stran, která smlouvu jednostranně vypověděla.

Důvody amerického postupu lze evidentně hledat někde jinde, stejně jako v jiných případech globálních amerických intervencí pod uměle fabrikovanými záminkami.

Zde několik faktorů, které odporují globálním zájmům USA:

1. Irán sehrál důležitou roli v boji proti násilné změně režimu v Sýrii organizované a podporované USA, Velkou Británií, Francií, Saudskou Arábií a dalšími zeměmi.

2. Irán je důležitou součástí čínského hospodářského projektu tzv. Nové hedvábné stezky.

3. Irán je regionálním rivalem Saudské Arábie, blízkovýchodního spojence Spojených států a tzv. transatlantického společenství. Při této příležitosti připomínáme opomíjený fakt, že Saudská Arábie a její spojenci vedou zničující válku v Jemenu.

4. Není pochyb o tom, že nemalou roli v postupu USA vůči Iránu hrají zájmy Izraele, který se obává ztráty vlastní vojenské dominance v blízkovýchodní oblasti. V tomto kontextu je nutné vidět i politiku sbližování mezi Tel Avivem a Rijádem.

ČMF důrazně upozorňuje na fakt, že americké, nyní již americko-britské (připomínáme paralely k válečné propagandě Washingtonu a Londýna proti Iráku v roce 2003) argumenty nejsou ničím jiným než snůškou vágních, subjektivních tvrzení namísto empirických faktů a mají tedy stejnou kvalitu jako ty z nedávné historie: "genocida kosovských Albánců a jejich masové hroby", "Saddámovy chemické zbraně", "vraždění pokojných civilistů Kaddáfím" nebo "Assadovy chemické útoky". Jednou větou: ka ždý z cílových "režimů" spáchal v pravou chvíli přesně ten "zločin", který předtím USA resp. NATO deklarovaly jako "červenou linii".

ČMF v souvislosti se stoupajícím napětí v Perském zálivu odkazuje na jiný příklad z nekončící řady amerických válek, na tzv. Tonkinský incident ze srpna 1964. V něm podle americké strany severovietnamské válečné čluny ve výše jmenovaném zálivu (Tonkin) bezdůvodně (!) napadly americký křižník Maddox, čímž byl zdůvodněn přímý vstup USA do války. Tato akce pod falešnou vlajkou měla za úkol legitimovat útok na severní Vietnam, který USA připravovaly již rok předtím. Tato provokace s hrůznými následky je obecně z námý fakt, doložený m.j. i americkými prameny.

Ačkoliv jsou tyto skutečnosti známé, přesto se nic nemění na dalších a dalších válečných tažení Spojených států, které očividně celý svět považují za jednu velkou americkou střelnici. Diplomacie Washingtonu se od 90. let zredukovala na kombinaci hospodářských sankcí a válečných tažení proti těm zemím, které se odmítají podřídit jeho diktátu.

Vladimíra Vítová
Petr Schnur
Praha 24. 6. 2019

25 komentářů :

 1. Byl-li americký národ svým bohem vyvolen, aby vstoupil do země zaslíbené od východního pobřeží až k pacifiku, je mu pak dovoleno vše, za ním jedno velké pohřebiště zmasakrovaných původních místních obyvatel. Je-li národ svým bohem rovněž vyvolen k tomu, aby přinesl světu ten správný pohled na svět mečem, tedy vládu vyvolených reprezentantů lidu skrze okupaci nebo instalací koloniálního loutkového režimu "reprezentantů lidu", je rovněž oprávněn k čemukoliv, neboť si to jejich bůh prý tak přeje a jak to těmto svým vyvoleným sdělil. Na této cestě proto mohou rovněž zůstat miliony mrtvých, kteří se nehodlají stát jejich otroky. Mají to takovou zvláštní logiku, a to od okamžiku, kdy se jedno nebo druhé křesťanské nábožentsví zvrhlo v ideologii násilí. A nakonec i jiné náboženské ideologie podobného typu, jako třeba islám, to mají tak nějak skoro nastejno. Proto rozhodne měč a krev poteče proudem, silnější vyhraje, pánbůh jim k tomu požehnal.

  OdpovědětSmazat
 2. Tyhle zdegenerované nesmysly proti USA jsou hloupé jak samotní autoři. USA prohlásila, že o žádný konflikt s Iránem nemá zájem!. Tak si opravte ty vaše bláboly. Pouze Irán provokuje vývojem atom. zbraně. Ve světě byla dána jasná pravidla a Irán je porušuje, proč vy autoři neprotestujete proti tomu? Hlavně něco proti USA, podle ruských not!CHÁTRO

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý pane Chátro, pan prezident Trump prohlásil, že zastavil útočící letadla ve vzduchu 10 minut před úderem. Nevím pane Chátro, ale podle tohoto prohlášení někdo ve Spojených státech měl či stále má na konfliktu zájem. Prosím, abyste si opravil svá souvětí, vzniklá jednoznačně ze špatného hodnocení informací či z jejich absence. Ve světě jasná pravidla mezinárodního práva minimálně od roku 1999 rozvrací USA. Írán žádné pravidlo mezinárodního soužití neporušil. Porušil-li, prosím, dejte vědět které.
   Rusko hraje podle not daných Chartou OSN, Helsinskými dohodami atd. zkrátka podle mezinárodního práva. Bylo by vhodné, aby podle těchto not hrál celý svět.

   Smazat
  2. 17:25 A zase to obrovské zastání pana STALINYSTY. Dvořoku, vy jste totálně neobjektivní proruský zaslepenec. Podle vašeho názoru muže atom zbraně vyvíjet ve světě kdo chce, tak trochu zvrácené co. Irán právě tímto porušil veškeré zásady, jak by se vám líbilo pokud by každý stat ve světě vyvíjel atom zbraně? A o tohle právě USA jde, tak si to vaše myšlení opravte právě vy. Rusko hraje podle not daných OSN? Tak to jste mne hodně rozesmál. Rusko porušuje dnes všechny zásady které existují, pane srando!

   Smazat
 3. USA "nemají zájem o války" a proto rozestřeli své agresívní síly po celé zeměkouli a vedou nespočet válek tu i onde. Adolf také deklaroval plnou hubou, že nechce válku, ale nakonec mu byla "vnucena" inscenací přepadení vysílače Gleiwitz převlečenými nacisty za Poláky. A to je právě i ta praxe USA. Vydírat, provokovat, sankcionovat, okrádat, znásilňovat, masakrovat, genocidovat a hlavně falšovat realitu a pak "já nic, to oni". Známe hitlerismus a jeho praxi i jeho pokračování v USA.

  OdpovědětSmazat
 4. 10:59 No, naposledy nám to ukázalo Rusko, válečnou operací a anexí Krymu a spolu s akcí v Luhansku a okolí už to stálo 13 000 životu, tak si to vté prázdné hlavě doplň.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. 14:53 Vidíššš Slávečku, pokud by jsi nebyl hrrruuubýýý nikdo by tě nemazal. Čau puso.

   Smazat
  3. 11:19 vy jste nedouk k pohledání, neznáte fakta, melete nesmysly odposlouchané z americké ČT a neorientujete se ani na mapě Ukrajiny, tipuji na to na nemoc ze slunečního "ozáření" :-)

   Smazat
  4. Krym se rozhodl v referendu o odluce od Ukrajiny a jeho demokraticky zvolený parlament následně rozhodl o připojení k Ruské federaci. Ta prostřednictvím Dumy s připojením souhlasila. Krym je stále autonomní republika se svým parlamentem a prezidentem.

   Proč tomu říkáte "válečná operace".

   Volby do našeho parlamentu či zvolení českého prezidenta lidovým hlasováním je podle vás také válečná operace?

   Smazat
  5. 16:29 neumíte číst! Onen komentář byl odstraněn autorem! Autorem!

   Smazat
  6. 17:29 Máte pravdu, ale při referendu všude desítky po zuby ozbrojených Ruských vojáku, to potom jeden hodí do urny ze strachu to, co si přeje okupant Rus. U nás jsou při volbách v ulicích vojáci, s nabitými samopaly? Tak jako na Krymu? A těch 13 000 zabitých lidí má na svědomí kdo? ruskej parchant, který celý tento konflikt zahájil.Dvořáku, chápu jako starej KOMOUŠ STALINISTA nemužete mít na Rusko jiný názor, ale každý rozumný člověk si o vás nemyslí nic dobrého!

   Smazat
 5. CMF dela dobrou a dulezitou praci !!!
  dustojnik-val.veteran

  OdpovědětSmazat
 6. noviczech
  ...jen ohromný hlupák a demagog, co asi ani nedokončil základní školu s tímto názorem o USA agresorovi nesouhlasí!!! Více než jasné prohlášení. Tečka.

  OdpovědětSmazat
 7. S článkem naprosto souhlasím a mělo by to tak být ale nic se u nás nestane služebníci usa budou ticho.

  OdpovědětSmazat
 8. Podporuji toto prohlášení a naprosto s ním souhlasím

  OdpovědětSmazat
 9. Velmi podporuji ČMF!!!!Bravo,kéž byste byli víc slyšet!!!
  Naprostý souhlas s článkem...
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 10. 14:17 unkrofte, Ty ruské hovado co ty taky proti USA nepodpoříš?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:04 - Prosím redakcei NR, aby tento výplod duševně nemocného sirotka po panu Havlovi tu nechala, coby výhružně čnějící jedovatý kakanec vypuštěný nemocnou duší.

   MM

   Smazat
 11. Finance USA jsou v řiti. Snad je zachrání příspěvky od obeslaných účastníků G20 v Osace (o splácení starých dluhů nesmí nikdo ani pípnout, buď budou promlčeny, nebo je USA smáznou válkou). Trump urgentně potřebuje bilión dolarů na provoz federální vlády pro tento rok. Vzhledem k objemu je nejdůležitější vklad Číny a EU, které by povinně měly dodávat reálné zboží pro potřebné Američany výměnou za americké obligace. Je to taková směna reálných statků za papír s mnoha nulami z tiskárny, je to nákup na sekeru. Tato obchodní výměna nemá chybu. Trump je pustí domů, až na tuto směnu kývnou :-)

  OdpovědětSmazat
 12. V dubnu jsem byl na zajezdu v Iranu, nadhera. Ale - nejvic Irancane miluji Americany, popravde, jen v nich vidi nadeji, ze se zmeni tamnejsi rezim. Asi jako my v r. 68 jsme si prali, aby CSSR byla dalsim statem USA. Asi 90% z 90% siitskeho obyvatelstva neveri v Boha! Dle naseho pruvodce. To proto, ze zeny musi nosit satek, nemuzou se oblekat jak chteji a podobne zivotne dulezite cinnosti, treba zpev na verejnosti, jsou jim odjimany. Rikal jsem jim, az se zbavi soucasneho rezimu budou se mit mnohokrat hur, stejne tak jsme dopadli my, kdyz jsme se zbavili vlady komunistu. Iracane stavkovali, kdyz jim vlada chtela zdanit pohonne hmoty a vyhrali. Litr nafty stoji 60 haleru...Atd. Ze je to jinak primitivni zeme dokazuje vlada prvniho Pahlaviho, kdy meli 2x celostatni referendum - pred 1.svetovou - o vlastnictvi pudy a skolskem vzdelani. Druhy P. padl a meli referendum o tom, zda to bude islamsky stat ci ne. Uznejte, takhle se demokracie nechova. Tolik referend!
  USA - jsou vyvolenym statem, vylolili se sami a nikdo neprotestoval. Proto take mohou jako jediny stat na svete nepristoupit na cokoliv, odstoupit od cehokoliv. A rozhodovat o vsem. Vseobecne se vi, ze maji velice spatne skolstvi, a kazdy se o tom muze presvedcit i v CZ, CZ uz je v urovni skolstvi za USA! Takze HROZNE, ze? Ale smer maji dobry, jenze nebezpeci pro svet je Izrael, ne Iran.

  OdpovědětSmazat
 13. Buďme hrdí na ČMF, dnes se najde jen pár lidí kteří bojují za mír ve světě. Dnes je doba bláznivá a mnoho lidem i v Česku je lhostejné že náši spojenci bombardují nemocnice a školy. Hlavně že vydělají sotva třetinu platu v eu. Myslí si že americké letadla hledají sklady Sadáma Husajna. Doporučuji film Balkánská linie. Здравствуйте Марцел

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Irán je regionálna mocnosť, ktorej USA upiera právo na svoju vlastnú Jadrovú Elektráreň, aby Irán nahradil neekologické spaľovanie tuhých palív, ako je Ropa, čistou jadrovou energiou. USA sa to nepáči.

   Veď bodaj aj nie keď najprv rokujú z Iránom, že zrušia sankcie, kvôli Iránskym Jadrovím Elektrárňam, aby Irán pristúpil, na Párížsku dodhodu o Klimatických zmenách, EU to podpísala, a USA vypovedalo dohodu O Klimatických zmenách. Iránčania majú pocit že USA im najprv zruší sankcie, aby si Irán vyrábal čistú energiu v Jadre, a nakoniec sú proti tomu aby sa stal Irán sebestační v elektrickej výrobe, a fosilné paliva tak nahradil Jadrovovu energiou.
   Potom USA hnevá že Hizballách nastoľuje poriadok v krajnách, v ktorých uskutočnili USA prevrat, tzv:(AMERICKÚ JAR), rozvrat štátu. Ale miestné úrady za pomoci Hizballahu, nastolili v rozvrátených krajnách znova poriadok. USA merajú dvojím metrom, pre nich sú teroristi, a ďalšia teroristická organizácia už nie je??
   Za pomoci Hizballahu Bašir Asad v Sírii nastolil poriadok,a vyhnal takzvaných Amerických prisluhovačov. V Libanone Hizballach pomáha Libanonskej vláde v Libanone udržať satus Q.

   Zase niektoré Európske krajny naskočia na USA vlak, ako v Iraku, Líbyi, a Sýrii (AMERICKÁ SLOBODA) a zrujnujú a rozvrátia krajny, v ktorích prebieha dokonca občianska vojna medzi vlastnými obyvateľmi.
   A potom sa v Západnej Európe čudujú, prečo im do krajny ktoré sa podieľali na Agresii utekajú ľudia ktorích ich lietadlá bombardovali, alebo tam spustili rozbušky občianských vojen. Potom tieto štáti vnucujú členom EU ktoré sa nepodielali že su nesolidárni!! A nechcú prijímať ich ovocie, ktoré im nechctiac spadli do západnej Európe podobe Ekonomických migrantov, ktorím domovy ich štíhačky zničili.

   Našli sa aj u nás, skorumpovaní politici, ktorí si pozerali svojé vrecká,ako na vôľu obyvateľov v 1999 pri bombardovaní Juhoslávie, kde verejna mienka obyvateľstva bola proti tomu aby sa Naša krajna povolila preleti USA a NATO lietadlám, uskutočňovať Bombardovanie Juhoslávie, a to ešte NAŠA KRAJNA nebola členom NATO a ani EU.

   Smazat
 14. sudruzi jewsa a isaacland kreatori svetovych problemu numero uno!!! souhlas s clankem!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.