Reklama

úterý 18. června 2019

ŠOS posouvá hranice. A vysvětluje Washingtonu nová pravidla v Eurasii.

Vladimír Pavlenko
18. 6. 2019    regnum
O summitu hlav států ŠOS (Šanghajská organizace pro spolupráci ZDE), který skončil v Biškeku, již bylo řečeno a napsáno mnoho. V zásadě se však všechno omezuje na vyjmenování otázek, o nichž se hovořilo, a na to, kdo z lídrů k nim co řekl. Hlavní však není toto, ale dokumentární základna, a protože každý summit ŠOS končí závěrečnou deklarací, v jejímž titulku je město, kde byla přijata, je možné komparativní analýzou přesně určit hlavní trendy a dynamiku loňské, Čching-taoské, a letošní, Biškekské deklarace. Ale protože rok od roku, stejně jako tentokrát, jsou objemy dokumentů velké a je jen málo změn, pak by mělo být "vrtání se" prováděno opatrně. Ale pouze odhalením dynamiky se můžeme věnovat projevům vůdců, abychom ji mohli vystopovat, jak se říká, v konkrétních formulacích. ...významnou otázkou, v níž došlo k posunům, je zánik určitých iluzí o možnosti skutečně "širokého" boje proti mezinárodnímu terorismu v globálním formátu. Pokud loni deklarace ŠOS vyzývala k vytvoření "protiteroristické fronty", dnes mluví pouze o "globální spolupráci". Zdá se, že nastal čas přestat předstírat, že čelení terorismu v Sýrii je prováděno "za účasti USA", a nikoli přes jejich odpor a tu podporu, která je poskytována syrské opozici Washingtonem a jeho satelity.

První, co bije do očí. Preambule je tentokrát mnohem kratší co do rozsahu, ale mnohem konkrétnější co do obsahu. Hlavní zaměření minulého roku:

"Dynamicky se rozvíjející svět v současné době zažívá období velkých změn a důležitého nového nastavení. Geopolitický reliéf se stává různorodým a multipolárním, vazby mezi zeměmi se stále více sbližují. Současně sílí faktory nestability a nejistoty. Situace ve světové ekonomice zůstává i přes pozitivní vývoj nestabilní, proces ekonomické globalizace čelí nárůstu jednostranných protekcionistických opatření a dalších výzev v mezinárodním obchodu. Zvyšují se rizika, spojená se zostřením konfliktů v řadě regionů, prudkým nárůstem hrozeb terorismu, nezákonného obchodu s drogami a organizovaného zločinu, epidemií infekčních chorob a klimatických změn. Boj s těmito globálními výzvami vyžaduje urychlené zpracování kolektivních a efektivních přístupů světového společenství".

"Současný svět se nadále prudce mění, globální rovnováha sil se aktivně přerozděluje, především díky vytváření nových rozvojových center rozvoje v Asii se prohlubuje provázanost a vzájemná závislost mezi účastníky mezinárodních vztahů. Současně zůstává situace v globální politice a ekonomice turbulentní a napjatá, proces ekonomické globalizace čelí nárůstu jednostranných protekcionistických opatření a dalších výzev v mezinárodním obchodu".

Intenzita změn tak roste, Západ začíná prohrávat v konkurenci s Východem, žádnou "multipolaritou" a žádným "pozitivem" to nezavání. Nová centra se posouvají kupředu, překonávají odpor starých, která vyvolávají turbulenci a napětí, o "kolektivních přístupech" se nikomu ani nesní: je jasné, že ustupují jiné logice - "kdo z koho". Je symptomatické, že ani loňská ani letošní deklarace neobsahují výzvy k "zřeknutí se hry s nulovým součtem", které jsou neustále přítomny v projevech vůdců. Totéž platí i pro "ekonomickou globalizaci" a citované fragmenty, kde je zmiňována, jsou v obou případech jedinečné. Jazyk je tudíž používán k utajení myšlenek. Nikdo nevěří na žádnou "globalizaci" a "nenulový součet". A oč více o tom Si Ťin-pching mluví, o to méně věcný význam do těchto slov zřejmě vkládá.

Pokud se vrátíme k petrohradskému projevu Vladimíra Putina, který vyvolal rozruch, pak se rozšiřuje chápání zmíněných dvou scénářů degenerace "univerzalistického" modelu globalizace. Ve skutečnosti se jedná o stejný scénář, který nyní vstupuje do první fáze extrateritoriální transformace pravidel na nátlak prostřednictvím chaotického rozšíření na celý svět americké jurisdikce. Vektor dalšího pohybu tímto směrem právě vede k "fragmentaci globálního ekonomického prostoru" na principu "všichni proti všem".

Právě proto se zmínka o Eurasii objevila v Biškekské deklaraci, která nebyla nikdy dříve použita, včetně závěrečného dokumentu summitu v Čching-tao. Zde je:

"Členské státy považují za důležité využití potenciálu zemí tohoto regionu, mezinárodních organizací a mnohostranných sdružení v zájmu vytvoření v Eurasii široké, otevřené, vzájemně prospěšné a rovnoprávné spolupráce s cílem zajištění spolehlivé bezpečnosti a stabilního rozvoje".

Není to samozřejmě politická nebo vojenská aliance, ale přece jen to je požadavek na zamezení chaosu a otřesů na kontinentu. Skutečný význam odpovědi V.Putina na otázku TRK Mir je zřejmý. Když byla ŠOS vytvořena, "zaměřila se na rozvoj vztahů v různých oblastech a aktivitách ...". A "v průběhu její práce se ukázalo, že úkoly, které si sama klade, otázky, které řeší, jsou zajímavé i pro další země v regionu ...".

Rusko a Čína tedy navrhly zajímavý model. No a americká agentura Bloomberg, která si uvědomila, odkud vítr fouká, začíná zastrašovat své čtenáře perspektivou rusko-čínské kontroly nad Eurasií. A navrhuje americkým vládním kruhům, "aby podpořily Evropu a posílily síť aliancí, partnerství a přátelských vztahů po celé periferii Asie".

Washington nemůže nezneklidňovat jak "perifernost" tohoto euroasijského modelu Evropy, tak i její narůstající reptání kvůli protiruským sankcím a rozšiřující se "flirtování" s Čínou. Situace, ve které Si Ťin-pching navštěvuje Řím, Monako a Paříž, a ve francouzském hlavním městě se k němu a Emmanuelu Macronovi přátelsky připojují Angela Merkelová a Jean-Claude Juncker, stejně jako formát 16 + 1, kde americké východoevropské satelity naslouchají Li Kche-čchiangovi, je pro USA nepřijatelná. Ale přesto se to děje.

Asijská "periferie" z hlediska americké geopolitiky jsou vojenská předmostí a základny USA a jejich satelitů: Japonsko, Jižní Korea a "náhrdelník" obklíčení Íránu podél jižního pobřeží Perského zálivu - od Ománu a Kataru po Jordánsko, Irák a Turecko. A tady se zdá, že padá kosa na kámen. Výbuchy tankerů v blízkosti Ománu, odpovědnost za něž Washington překládá na Teherán, splývají s cestou do íránského hlavního města japonského premiéra Shinza Abeho s "delikátním" pokynem od Donalda Trumpa "domluvit se". Znamená to, že jednou rukou se USA pokoušejí Írán zlomit, a druhou, v naději, že se ohne, uspořádají provokaci. A pokud by nejvyšší vůdce ájatolláh Alí Chameneí, který odmítl S. Abeho, "projevil slabost" a prezident Hasan Rúhání by nejel do Biškeku, Američané by měli mnohem více trumfů na svých rukou než dnes, kdy byl do deklarace ŠOS znovu, jako před rokem, bezprostředně po odstoupení USA od dohody o íránském jaderném programu, zahrnut požadavek na bezpodmínečné dodržování příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

A zde je třeba zvlášť zdůraznit příznačný rozdíl závěrečného dokumentu z Biškeku od loňského, který byl přijat v Čching-tao. Mezi nejnebezpečnějšími konflikty, jejichž řešení znepokojuje ŠOS, byly v minulém roce spolu s Íránem zmíněny Afghánistán, Sýrie, Korejský polostrov a Ukrajina. Tentokrát pouze Írán, Afghánistán a Sýrie. Úryvky o "denuklearizaci" KLDR a absence alternativy k dohodám z Minsku zcela zmizely. Kdo má oči, přečte to přece a zváží. A učiní závěr. Stejně jako v případě jaderné otázky jako celku, z níž v letošní verzi ŠOS zmizela i "korejská otázka", což nedává D. Trumpovi žádnou naději na poskytnutí podpory z Moskvy nebo Pekingu, kde, jak je možné soudit, se v tomto konfliktu vedení mlčky postavilo na stranu Kim Čong-una.

Geopolitika summitu v Biškeku je tedy politikou vytlačování cizáků z Eurasie. A v této souvislosti faktické napojení summitů ŠOS a Konference o opatřeních v oblasti interakce a budování důvěry v Asii (CICA) vůbec není náhodné. Poté, co upřesnili a načrtli v Biškeku okruh a vektor rusko-čínských zájmů a také záruky Moskvy a Pekingu republikám Střední Asie, včetně otázky jaderného nešíření, V. Putin a Si Ťin-pching odcestovali do Dušanbe. A při rozšiřování eurasijského bezpečnostního prostoru provedli řadu bilaterálních setkání s partnery v regionu, z nichž je zřejmé, že například Dauhá nebo Ulánbátar, stejně jako ostatní kontinentální hlavní města, jsou mnohem blíže Moskvě a Pekingu, než Londýnu a Washingtonu. A také než Tel Avivu, pokud hovoříme o společné rusko-čínské podpoře Sýrie a Íránu.

Řada vnitřních problémů ŠOS, spojených s vyhlídkami na reformu Rady bezpečnosti OSN, které byly aktivizovány na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru generálním tajemníkem organizace António Guterres, byla na summitu také úspěšně vyřešena. Pokud se v Deklaraci z Čching-tao jednalo o podpoře nestálého (tj. s rotací po dvou letech) členství Kirgizie a Tádžikistánu v Radě bezpečnosti, nyní se seznam uchazečů o toto rozšířil o Indii a Pákistán. Co to znamená? A skutečnost, že Indie, která spolu s Německem, Japonskem a Brazílií bývala v čele žadatelů o status stálého člena nejen hlavního, ale i řídícího orgánu OSN, nyní stáhla své požadavky. Není to dobrý signál pro ty, kteří tuto reformu prosazují; jejich šance na úspěch se výrazně snížují. A není pochyb o tom, že to nebylo vůbec náhodné, že to následovalo po urychleném vstupu Dillí do ŠOS, což by bylo nemožné bez rozhodné podpory Ruska a Číny.

Další významnou otázkou, v níž došlo k posunům, je zánik některých iluzí o možnosti skutečně "širokého" boje proti mezinárodnímu terorismu v globálním formátu. Pokud loni deklarace ŠOS vyzývala k vytvoření "protiteroristické fronty", dnes mluví pouze o "globální spolupráci". Zdá se, že nastal čas přestat předstírat, že čelení terorismu v Sýrii je prováděno "za účasti USA", a nikoli přes jejich odpor a tu podporu, která je poskytována syrské opozici Washingtonem a jeho satelity.

A poslední. Nynější sérii setkání V. Putina a Si Ťin-pching, která začala v Moskvě a Petrohradu a pokračovala v Biškeku a Dušanbe, čeká pokračování v japonské Osace, kde se koncem června uskuteční příští summit G20. Kromě rusko-čínských kontaktů se při této události očekává také trojstranné setkání s Narendrou Modim. Zdá se, že loňské rozhodnutí o neodkladném přijetí do ŠOS Indie a Pákistánu, a to navzdory skeptikům, kteří se obávali jejich bratrovražedných rozporů a také umíněnosti Dillí, již přináší své, vůbec ne malé, ovoce. A plány na zapojení Indie do spojenectví se Západem a její použití proti Rusku a Číně zaznamenávají viditelnou trhlinu.

A kdo ví, možná i příští rok napojení summitů ŠOS a BRICS v ruském Čeljabinsku také výrazně předčí dnešní, velmi skromná, očekávání?

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

29 komentářů :

 1. Začátek "velké protiamerické koalice"... Jak se jim to pěkně Ušounům vrací. Po asijských zemích přijdou na řadu evropské, pak arabské a africké.Jihoamerické už se nemohou dočkat. Kdo zůstane? USA + Izrael a (možná) malá Británie...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlhký sny ruského trouby. Ve skutečnosti chce celý svět s USA obchodovat a půl světa sní o životě v USA. Speciálně ti Jihoameričani, kteří se prej už nemůžou čehosi dočkat.

   Smazat
  2. Obchodovat by chtěl každý ,třeba ty co vlastní ropu ,ale USA raději krade a v Jižní Americe obzvláště.

   Smazat
  3. 20:25
   Vymýšlíš si hovadiny, lžeš. A kdo lže ten i krade.

   Smazat
  4. 20:15 - prosím tě, s jakou komoditou by chtěl "celý svět" obchodovat s USA. Maximálně boby. Všechno ostatní je předražené.

   Smazat
  5. 20:38
   Ahoj, volku s nulovým přehledem

   Microsoft, Intel, Google, Apple, IBM, Accenture, Facebook, Cisco, Adobe, Oracle, Instagram, Linkedln, Visa, MasterCard, American Express, PayPal, CocaCola, McDonalds, Starbucks, Marlboro, Disney, NetFlix, Nike, General Electric, Uber, Ford, Boeing....

   a tak bych mohl pokračovat do rána. Všechno špičkové US firmy jejich výrobky a služby užívá celý svět.

   Ale o tom jsem nepsal. Myslel jsem že celý svět touží exportovat do USA svoje výrobky.

   Smazat
  6. Nevychvaný pitomo, co chceš obchodovat s Googlem, Facebookem, PayPalem, LinkdeIn, Starbuckme, Uberem, McDonalldsem můžeš mi to vysvětlit? Není to náhodou tak, že tyhle všechny firmy jen cucají v cizím terénu, aniž by cokoli pořádného dávaly?
   Např. Starbuck - každé kafe z džezvy je lepší, než ta jejich břečka. co si Iránec či Syřan vezme užitečného na Facebooku?
   Tobě to fakt myslí z cesty, a ty tvoje nadávky a povýšenost mně v tom jen utvrzují.

   Smazat
  7. Prestehuj se do juesej raje a dej pozor abys byl zdravy a ne tak blby jak se zda jsi

   Smazat
  8. S podivem, že existuje ještě někdo kdo nevidí jak jsou USA krok za krokem odepisované jako hegemon. USA žijí z dolarové nadvlády, kterou umožnila zrada nejvyšších pater SSSR po smrti Stalina (Stalin by obchodoval v Rublech a celý rozvojový svět by se připojil a západ by rychle zkrachoval). Technologicky vede Rusko hlavně v kosmických technologiích

   (tam vedlo Rusko po celou dobu - cesta na měsíc byl fake, dobře uplacený, je možné že to již brzo bude odhaleno i davu v rámci odpisu hegemona, existuje několik prací, kde je to prokázáno, ale pouze pro odborníky a projekt Sojuz-Apollo byl k tomu, aby se technologie předali amíkům, dodnes se ale stejně neobejdou bez Ruských motorů a bez nich USA kosmický program končí)

   a také ve vojenských technologiích je USA daleko za Ruskem, digitální technologie nejsou vždy výhodné a analogové v mnohých případech řeší úlohy efektivněji a jsou spolehlivější a mnohem méně zranitelné.

   Co se týká digitálních technologií, ty jako jediné byli v USA intenzivně rozvíjeny, protože mají potenciál na ovládání davu a vytvoření digitálního koncentráku (v Číně už to zkoušejí - dobře ukázáno v scifi seriálu The Orville - S01E07: Majority Rule), jenže opičí prackou je že se tím zvyšuje rychlost oběhu informací ve společnosti a žádné restrikce a cenzury to nemohou zastavit, čímž se ruší a rozbijí algoritmus daný rčením "než pravda nakonec vyjde najevo, tak lež dvakrát oběhne zeměkouli".

   Puškin:
   On (čaroděj černomor) hvězdy z nebe sráží
   když pískne lunou zatřese
   leč zákon času* jeho plány zmaří
   a jeho moci vyhne se.

   *zákon času - hovoří o zvýšení rychlosti oběhu informaci v lidské společnosti

   Smazat
  9. 21:04
   Omezený troubo s nulovým rozhledem,
   například celá tahle slavná Nová republika existuje jen díky Google, na jehož platformě Blogger už od začátku existence běží.
   Všechna propagandistická videa o zlých USA, která jsou zde uváděna, jsou opět z US Youtube. Bez těchto služeb bys mohl leda čumět na telku.
   To je příklad toho tvého "cucání v cizím terénu".

   Tvé předpotopní představy, že se dá obchodoval jedině s pšenicí, rýží a kožešinami jen svědčí o tom jaký jsi ignorantský pablb.

   Všechny nejbohatší země prodávají především služby a špičkové technologie. Chudáci prodávaj rýži a trička. Zapiš si tento fakt za uši.

   Smazat
  10. 20:25...Jj,obchodovat by chtěl každý...Což bystrý Bílý dům odhalil a proto embarguje 1/3 zeměkoule.
   Helanov

   Smazat
  11. 20:50... Hihihihi
   Aerosalón v Le Bourget
   Boeing=0
   Aerobus=13 000 000 000
   (V dolarech)
   Helanov

   Smazat
  12. 21:49
   Hlavně když se toho Guglu nažereš idiote. Skutečně pro "lidi" tvého formátu nemám jiné hodnocení.
   Václav

   Smazat
  13. Vašku, přesně kvůli takovým vymatlaným pičusům jako jsi ty, kteří nám před rokem 89 vládli, nám tehdy definitivně ujel vlak a stále ho nemůžeme dohonit.

   Prodej počítač, vypni mobil, odpoj se od mobilní a internetové sítě a začni žrát. Ostatně žraní a sraní je jediný smysl existencí kreatur jako jsi ty.

   Smazat
  14. Anonymní18. června 2019 21:49
   „Všechny nejbohatší země prodávají především služby a špičkové technologie. Chudáci prodávaj rýži a trička. Zapiš si tento fakt za uši.“
   V tom máte pravdu, ale háček je v tom, proč tomu tak je? Cožpak např. v Indii není dost schopných matematiků a programátorů? Samozřejmě je jich dost, vždyť jich jsou plné ty Vámi jmenované globální firmy. Ale nezávislé indické firmy, se nedostanou na globální trh.
   Prodávat služby, např. softwarové produkty, je dobrý byznys. Vytvoříte jednou, prodáte tisíckrát, či ještě vícekrát. Kdežto v materiální výrobě, vyrobíte jednou a prodáte také jenom jednou. Takže dobrý byznys si chrání silní hráči. Liberalismus jim k tomu uvolňuje ruce, vlády nemají právo je nijak omezovat. Ale tito velcí hráči můžou omezovat případnou konkurenci, tomu liberalismus nebrání.
   Takže tito, Vámi jmenovaní hráči, byli nositeli pokroku, v dobách svého vzniku. Ale poté, co je na burzách převzaly „finanční trhy“ a uvedly je na globální úroveň, tak jsou naopak brzdou pokroku. P.K.

   Smazat
  15. 20.27
   krade tak , že vnucuje svoje zboží za přemrštěné ceny. a ještě za to vyžaduje různé protislužby i politické ústupky.

   Smazat
  16. Ad 20:15 : Slyšel jsi někdy termín "ukrajinizace USA"? To znamená, že USA už obchodují jen se surovinami (jako Ukrajina).Ta doba se blíží mílovými kroky - zbrojní průmysl USA zastarává (vede Rusko), informatika (slavný Google a spol. ) zastarává (vede Čína), o americké GM potraviny nikdo nestojí, a zbytek si Evropa i Asie dokáže vyrobit sama. O těch dalších uvedených firmách nemá smysl se bavit - nic hodnotného nevytváří a brzy je nahradí ruské, čínské, japonské, korejské a další firmy. Takže Americe zbyde na vývoz ropa, (předražený) plyn a uhlí...
   A kdy to nastane? Do 30 let! Starověký Řím upadal a krachoval 100 let, dnes jsme o 70% chytřejší, takže 30 let a bude vymalováno USA budou rozdrobeny na několik menších států, které se budou rvát mezi sebou. Kromě toho už v nich bude víc barevného než bílého obyvatelstva a tak mají dobrou šanci, že dopadnou jako Zimbabve...

   Smazat
 2. 20:27-něco si přečti a pak komentuj.Amerika je bankrot
  Téměř 51 milionů domácností nevydělává dost na to, aby si dovolilo měsíční rozpočet, který zahrnuje bydlení, jídlo, péči o děti, zdravotní péči, dopravu a mobilní telefon. To je 43% domácností ve Spojených státech.
  https://beforeitsnews.com/v3/economy/2019/2977124.html
  Toto číslo zahrnuje 16,1 milionu domácností žijících v chudobě, stejně jako 34,7 milionu rodin, které United Way označila za ALICE, Asset Limited, Income Constrained, Employed. Tato skupina dělá méně než to, co je potřeba „k přežití v moderní ekonomice“.

  OdpovědětSmazat
 3. Intriky pedofilů (katolické církve) měli za následek vznik islámu!

  https://ac24.cz/-/jak-islam-vznikl-doopravdy-poznatky-ziskane-ve-vatikanske-knihovne-byvaly-jezuitsky-agent-vypovida?redirect=%2F

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady je též záhodno hledat i zdroj nepochopitelné, primitivní až směšné rusofobie západu.
   Církve jsou organizace, které pracují s nejhlubším lidským primitivismem.

   Smazat
  2. A proto tady nacházím jenom ten tvůj privitivizmus. Se svým fanatizmem a propagandou jsi moc důležitým materiálem pro jakoukoli církev. Protože normální člověk takhle věci neřeší a vůbec ne svůj soukromej názor na veřejnosti.

   Smazat
  3. Ad 7:40 - Co to do tebe vjelo. On tu píše svůj názor, žádnou propagandu. Naopak na protiruskou propagandu reaguje a snaží se pochopit její kořeny. A co ty? Co ty jsi zveřejnil "na veřejnosti"? To není "soukromý názor"?

   Smazat
 4. Americké intriky jsou už známy. JEjich konec se blíží. Jen jde o to, svůj konec přijmou , nebo vezmou ssebou celý svět.

  OdpovědětSmazat
 5. Viděli jste Makrelu jak se vedle Zelenského klepala při hymně Německa? Jak se říká všechno se vším souvisí a kecy, že málo bumbala, asi neobstojí. Vzpomínám jak Hitlery při volbách, měla také nějaké divné úlety a grimasy až to vypadalo na nějaký zkrat v robotické loutce. Každopádně to normální není. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 6. Děkuji za výborný článek...Rozesmál mě Bloomberg s tím "posilováním" Evropy.Posílit někoho tím že mu začnu ještě víc kroutit ruce... Hahahahahahahaha,fakt,dobrej nápad!
  Že v Sýrii Západ podporuje teroristy už pochopil snad každý.Že jde o vyhánění čerta (šiítského živlu) ďáblem (sunitskými frančízami Al Kajdy) je jasná věc...
  O Afghánistánu se už ani moc nemluví,tam už se jenom čeká až Amíci vykoumaj jak tu porážku doma prodat jako výhru.
  (Že při tom bádání dál umírají lidi!?!?!?Koho to zajímá!?
  !?!?)
  Teďka dojde na lámání chleba.
  Nechá Euroasie Íràn v tom ekonomickém svrabu nebo nenechá!?Jde O HODNĚ.
  Helanov

  OdpovědětSmazat
 7. Z preambule jsem vyrozuměl, že cílem jejich snažení, je globalizace a vzájemná závislost. Spor je pouze v tom, pod čím vrchním velením, se to bude vyvíjet. USA, Čína, Irán, Rusko?
  V této situaci, je Evropa paralyzována usilovnou prací na svém rozvratu. Centra rozvoje jsou budována v Asii, s Evropou je počítáno, pouze jako s překladištěm všeho zboží, které se bude vyrábět jinde. Zde by měla být pouze taková chovná stanice hnědého, euroasijského negroidního plemene, které bude vegetovat na zaručeném příjmu. Díky „naši“ politici. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podívej se na mapu světa a hned poznáš, že to ani jinak být nemůže... Evropa neznamená dnes už pro budoucnost nic víc než marginální část Euroasie. Jak to tady bude vypadat a co nabídneme bude záležet jen na evropanech

   Smazat
 8. Ono jim vlastně nic jiného nezbývá než se spojit v boji s diktátorskou usa. Tak a teď si konečně trump vylepí svoje sankce na záchodě.

  OdpovědětSmazat
 9. 21.49
  Staří Římané taky vymysleli vodovod a používáme jej dodnes, Platformy Google,,, a všechny ostatní musí fungovat v globálním prostoru bez ohledu na to kdo je jejich tvůrcem. jakékoliv omezení pro určitý segment je jejich cesta do pekel a budou nahrazeny něčím jiným. To je dialektika vývoje civilizace a s tím nenaděláš nic.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.