Reklama

neděle 9. června 2019

SS-mani svobody a demokracie

Tribun
9.6.2019 Tribun
Až vám bude zase někdo tvrdit, že „u Kábulu se bojuje za Prahu“, nebo že Západ v Afghánistánu, Iráku a všude jinde brání naší civilizaci a naše hodnoty, dejte mu přečíst tento rozhovor s bývalým americkým vojákem a dnes doktorandem historie, aby pochopil – bude-li toho tedy vůbec schopen a bude-li k tomu ochoten – kdo, jak a proč u toho Kábulu za ty naše západní hodnoty bojuje. 


Někomu to možná bude imponovat, pro mě je ale tohle hodně smutná a ostudná zpráva o těch našich hodnotách. O našich, i když v ní americký voják mluví a americké kultuře a americké armádě, protože co naplat, USA jsou hegemonem Západu a naše nekritické přijímání všeho, co dělají, i toho, jak to dělají, z nás dělá nezpochybnitelné podílníky na tom všem. Přesněji řečeno – spoluviníky.

Začíná to už ve výcvikových táborech…
Vojenské prostředí představuje nejstarší a svébytnou kulturu beztrestnosti a jako takové ho obklopuje mlčení. Tahle beztrestnost se stala součástí armádního genotypu. A netýká se to jen jednotek Navy SEAL, ale vojenského prostředí vůbec, včetně agresivní zahraniční politiky i státu ve státě, jakým je americký vojenský průmysl. Je to svět, který uniká pokusům o kontrolu a který nad sebou nemá žádnou vládu. Vysoko postavení lidé tu nahromadili tolik moci, že je nikdo nebude volat k zodpovědnosti za jejich činy. 
(…)
Stěžovat si na kohokoli se nevyplácí. Úsilí, které bys do toho zápasu musel vložit, jednoduše nestojí za to. Byrokracie a právní tahanice by tě pohltily na mnoho let, vypovídání by bylo nesnesitelné, ničilo by ti to psychiku, všichni by se tě zřekli. A ty jsi součástí skupiny a chceš přežít. Takže mlčky souhlasíš s dalším a dalším porušováním svých práv a osobních hranic. Je to pořád horší. Jsi jako žába, která se dlouho vařila v hrnci, a válka je jen poslední etapa tohoto procesu. Na bitevní pole přicházíš už dokonale vycvičený – což je pravděpodobně největší tajemství současné armády – k nedostatku disciplíny. Té morální. Nemáš skrupule, už jsi dávno zvyklý fungovat v prostředí nemorálního a trestuhodného jednání.
… pokračuje to na „bitevním poli“…
A víte, jak jsme říkali těm pachatelům? Kovbojové. Kovbojská kultura a kontext válek kovbojů s Indiány nám leccos prozrazují o té části amerického vědomí, která se skrývá pod skořápkou „válek o nezávislost a demokracii“. (…) Užívání slova „kovbojové“ při popisu jednotek Navy SEAL se zdá vhodné z několika důvodů. Ihned to přivolá obraz Divokého západu jako prostoru chaosu, násilí a bezpráví, který leží někde na periferii amerického imperialismu. (…) Pravda o chování Američanů k původním obyvatelům amerického impéria je v oficiálním diskursu odsunuta stranou a nahrazena tématem humanitárních intervencí, exportu demokracie a podobně. V jistém smyslu jsou války v Afghánistánu a Iráku opět posouváním amerických hranic. Není náhoda, že tamní oddíly říkají, že jsou „in country“, tedy „u sebe“, „v zemi“. To je obrat, který pochází ještě z dob války ve Vietnamu, ale jak upozorňuje historička Roxanne Dunbar-Ortiz, užíval se už dříve a je to vlastně zkrácená podoba výroku „Jsem v zemi Indiánů“. (…) Protože tento dvojí standart existoval na americkém pohraničí vždy. Na úrovni rétoriky a ideologie jsou hranice místem, kam Američané rozšiřují pole svobody, demokracie a vlády práva. Ve skutečnosti je to ale naopak – jde o nebezpečný prostor, kde panuje výjimečný stav, kde se znevažují lidská práva a normy a kde neplatí demokratické záruky. V tomto smyslu se od koloniálních dob nezměnilo nic. Týká se to jak Dakoty v 19. století, tak afghánské provincie Hílmand v 21. století nebo v současnosti předměstí Washingtonu a Baltimoru zaplavených policajty. Armáda normalizuje chování, které je z pohledu většiny lidí abnormální. A tyto excesy se plíživě stávají normou, integrální součástí každodennosti. Začíná to už ve vojenském výcvikovém středisku.
… a má to svoje hluboké příčiny.
Nejčastěji slyšíme, že se to dělá pro vaši bezpečnost. Sem tam se sice stane něco dramatického, ale někdo nás musí bránit, a my zase musíme bránit své obránce…
Ale co když o bezpečnost nejde? Možná tu hrají roli jiné motivy? Kapitalismus si žádá akumulaci kapitálu: abys mohl rozšiřovat trh, musíš pro něj nejdřív udělat místo, a to vyžaduje pravidelné a strukturované násilí. Politolog Cedric Robinson navíc mluvil o rasovém kapitalismu. Kapitalismus podle něj nebyl žádnou revolucí a rozhodně neukončil bývalý feudální řád. Naopak, vyrostl z něj, a to na rasismem prosáklé půdě západní kultury. Kapitalismus a rasismus tudíž postupovaly ruku v ruce a vznikl rasový kapitalismus – systém prosycený diskriminací, násilím, policejní kontrolou, regulací nadměrné populace, nevolnictvím a někdy – jako v tomto případě – válečnými zločiny.
Politici a vojáci z povolání často říkají, že to, co se děje v rekrutských táborech a na frontě, je nutné a že je to dočasný ústupek, výjimečný stav, opak toho, co je skutečná Amerika – můj pohled je ale přesně opačný. Militární kultura odráží jádro problému současné americké demokracie a společnosti.
Už chápete, proč jsem tento text nazval, jak jsem ho nazval? Protože není nejmenší důvod dělat rozdíly mezi vojáky Třetí říše a té dnešní americké. Pokud máme pochopení pro ty americké, měli bychom chápat i ty nacistické, protože i ti se nevzali odnikud, ale byli produktem propagandy a intenzivního výcviku. A naopak, pokud odsuzujeme válečné zločiny SS-manů, měli bychom stejně odsuzovat i válečné zločiny amerických mariňáků a nenechat se přitom zaslepit vlajkou nebo zmást tím, že jedni prohráli, zatímco ty druhé to teprve čeká.11 komentářů :

 1. Skvělý článek. Díky.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 2. No už v 63 roce natočil pan Brdečka film Limonádový Joe ve kterém vypodobnil přesně morálku tamních obyvatel. Většina lidí to brala jako zábavu ale jak se ukazuje byl to přesný obrázek jak to tam chodí. Moudrý člověk přemýšlí a hlupák si chce i za cenu obětí jiných užít hovadin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. noviczech
   ...přesně souhlasím, "na burze jste vyhrál několik milionů, ne, ne, několik miliard" a "náš obchod potřebuje lidi všeho druhu, PADOUCH NEBO HRDINA, MY JSME JEDNA RODINA"!!!
   Ano, ..a nezměnilo se to, naopak se to jako chřipkový virus španělské chřipky rozšířilo po celém světě! Nejhorší však je, že je tento systém chválen a stavěn jako křesťanský!!! " Zabíjejte za ziskem" !!!
   Vždyť i američtí vojáci chodí na bohoslužby!!! To je na zvracení.

   Smazat
 3. U Kábulu se nebojuje za Prahu, ale za prachy. Kdyby se tam mělo jít za ideály, tak tam není ani noha.

  OdpovědětSmazat
 4. Nevín zda to sem patří, ale prosazovat naší demokracii podporou dalajlámy v Tibetu? Za demokratický Tibet!? Nutíme státy, kterým je naše demokracie naprosto cizí k příklonu k našim hodnotám. Tak proč by třeba imigranti z těchto zemí na oplátku nenutili nás k příklonu k jejich hodnotám? Mě by třeba mnohoženství vůbec nevadilo...

  OdpovědětSmazat
 5. Přesně tak pane autore normálnímu člověku to je jasné k žádným jejich válkám se nehlásím. A můžou mocipáni mektat jak chtěj.

  OdpovědětSmazat
 6. O něco seriozněji (např. s uvedenim jmen, zdroje a kontextu) byl stejný rozhovor publikován na radikálně levicovém webu a2larm. Přirovnávat US Army, ať již je jakákoli, k SS mi přijde trochu neúcta k historii.

  KLM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...ted jsem si všiml, že zdroj je uveden v odkazu, tak se omlouvám a platí pouze druhá část mého komentáře. KLM

   Smazat
 7. Dobrý a hlavně pravdivý článek. To je normální, že nikdo normální nechce válku, bohužel je to takový byznys, že se válčí furt. Taky vzpomenu na jeden film už z roku l960, Strašidla ze Spessartu, ten by asi nebylo marný znovu oživit, kdo ho viděl ví proč. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 8. Ty kydy mě serou hlavně na Zemanovi. Ale musí něco pustit,
  aby ho nesežrali za živa.

  OdpovědětSmazat
 9. Vojenská přítomnost USA v Afghánistánu zajišťuje šíření mezinárodního obchodu s drogami.
  http://www.zvedavec.org/komentare/2019/05/7912-kudy-vede-afghansky-obchod-s-drogami.htm
  skrytapravda.cz/zahranicni/1873-dveste-let-americkeho...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.