Reklama

pátek 7. června 2019

Systém Liana zvýší obranyschopnost Ruska

Alexandr Artamonov
7. 6. 2019      military
Ministerstvo obrany Ruska oznámilo brzké zprovoznění všech prvků nového systému radarové rozvědky s kódovým označením Liana. Nezbytnost použití tohoto druhu techniky přímo souvisí s novým typem vedení boje, který nyní Pentagon aktivně implementuje jako novou doktrínu obrany. Jde o síťově orientovanou organizaci velení při vojenském konfliktu. Tuto metodu poprvé použili Američané v Iráku.


Čtyři zařízení - dvě typu Lotos-S a dva Piony NKS - se budou nacházet v nedalekém kosmu v nadmořské výšce asi 100 kilometrů. Umožní ruským ozbrojeným silám pozorovat objekty na povrchu Země o velikosti automobilu, nebo dokonce i .menší. První družice se dostala na oběžnou dráhu v roce 2009. V roce 2018 byl zařazen do bojové služby druhý přístroj. Předpokládá se, že nový systém získá plný potenciál po vypuštění v zbývajících dvou jednotek následujících měsících. Sto procent operačního výkonu komplex tak získá nejpozději v lednu 2020.

Ve skutečnosti Liana nahradí sovětský systém pro určování cíle Legenda, který byl spuštěn před více než čtyřiceti lety. Předchozí komplex byl jedním z nejvyspělejších v 70. letech minulého století, měl však řadu podstatných nedostatků. Například orbitální výška letu zařízení systému v průměru nepřekračovala 25 kilometrů, což vedlo ke zrychlení opotřebení a selhání kosmických přístrojů.

Legenda navíc neviděla skrz mraky a pod povrch Země. Velikost objektů, dostupných pro detekci sovětským kosmickým radarem, nemohla být menší než prahová hodnota o několika desítkách metrů.

Rovněž došlo ke značným problémům při výstupu družic na oběžnou dráhu po zhroucení Sovětského svazu. Jde o to, že rakety nosiče Zenit pro Legendy byly vyráběny ukrajinským Južmašem. Ukončení obranné spolupráce s Kyjevem znemožnilo další využívání zavedených schémat pro vypuštění, i když byly učiněny určité pokusy o jejich nahrazení.

Výsledkem je, že vznikla Liana, která může být považována za další fázi rozvoje možností ruské kosmické techniky.

Kromě toho byla naše země prostě nucena reagovat na ty výzvy, které před ni postavil Pentagon, jenž vyvinul a zavedl satelitní systém La Crosse. Na stejné technické úrovni, která je pro starou Legendu nepřístupná, byl také francouzský "obranný průmysl", který úspěšně spustil svůj vlastní geoinformační systém Osiris.

Nehledě na to, že ze zcela pochopitelných důvodů je většina parametrů ruského komplexu "přísně tajná", některé údaje, a také srovnání se zahraničními analogy, umožňují posoudit rozsah kosmického programu radarového průzkumu a jeho dnešní možnosti.

Je pravděpodobné, že systémy Liana mají nejen globální pokrytí, ale stejně jako americké a francouzské analogy mají možnost pozorovat zemský povrch přes oblačnost. Tato možnost souvisí s tím, že zařízení disponují syntetickou aperturou, která zvyšuje úhlovou rozlišovací schopnost radarové stanice. Použití takové techniky umožňuje získávat podrobný obraz objektu na povrchu a někdy i když je mělce umístěn v podložní vrstvě.

Ať už je tomu jakkoli, právě těmito možnostmi disponuje výše uvedený americký systém La Crosse. Zahrnuje šest zařízení schopných "rozeznat" předmět menší než jeden metr za každého počasí a kdykoliv během dne. Snímání je navíc prováděno v pásmu, jehož šířka dosahuje 100 kilometrů. Francouzský Osiris má analogické ukazatele.

Nezbytnost použití tohoto druhu techniky přímo souvisí s novým typem vedení boje, který nyní Pentagon aktivně implementuje jako novou doktrínu obrany. Jde o síťově orientovanou organizaci velení při vojenském konfliktu. Tuto metodu poprvé použili Američané v Iráku. Namísto nepoddajné vertikály a organizace předávání rozhodnutí shora dolů byla aplikována zásada souběžného sběru a zpracování informací, ale s původním zachováním center odpovědnosti u štábů na různých úrovních.

To znamená, že každá bojová jednotka (od vojáka po generála), každý prvek sledovacího systému a umělá inteligence každého bojového vozidla tvoří společně jednotný informační prostor, který umožňuje velení pozorovat reálnou a každou sekundu se měnící situaci na bojišti. Navíc rozhodnutí přijatá velením jsou okamžitě sdělena každému vojákovi prostřednictvím vnitřní sítě.

Každému hierarchickému článku odpovídá samozřejmě vlastní přístupový index a v důsledku toho vlastní úroveň operační odpovědnosti. Je pochopitelné, že nejdůležitější role síťového centrického systému velení je přiřazena družicím radarového průzkumu. Celkové zkušenosti válečných akcí v Iráku, Sýrii, Libyi a dalších horkých místech na planetě umožnily Američanům vyvinout nová kosmická zařízení Lacrosse prostřednictvím společnosti Martin Marietta.

Po definitivním zprovoznění Liany bude Rusko také schopno organizovat komplexní bojové akce na principu sítě.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

21 komentářů :

 1. Skvělé pro Rusko nemůže si dovolit zaostávat za západem vše pro obranu země.

  OdpovědětSmazat
 2. Rusi maju prostriedky na obranu o ktorych sa nam ani nesniva. Treba pocitat s tym, ze na verejnost sa dostanu len zlomky z toho, co jedna alebo druha strana vlastni. Stale plati, ze niektore veci musia ostat pre ludi utajene. Je nutne ludi drzat v pernamentnom strachu, potom sa lahsie ovladaju. Aj ked nepriatel neexistuje, treba ho za kazdu cenu vytvorit. USA funguju na tomto principe a nevzdaju sa ho len tak lahko, lebo je to pre nich obrovsky biznis.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Do dvou let budou bezvýznamní s vnitřními boji všech lidských zvířat, které si tam vytvořili. RF bude na vzetsupu a západ pohoří. Váš český vnitřní prediktor

   Smazat
 3. Já být Ruskem, tak bych "oprášil" základnu na Kubě ! Z toho by Amíkům nutně jeblo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kubánci potřebují především mít co jíst. Z ruského vojenského haraburdí se nenajedí, tak jak vidí v případě Venezuely.

   Smazat
  2. 18:50
   Jezdím na Kubu bezmála čtyřicet roků. Pravidelně každých 4-6 let.
   Nikdy jsem tam neviděl, jako "u nás" důchodce, rabující popelnice. Čili lidi, kteří celý život dřeli na cizopasníky tvého obrysu,
   Nikdy jsem tam neviděl mračíci se lidi, ale veselé tančíci skupiny, které tě okamžitě "zajmou" a zahrnou tě rodinnou pohodou.
   Plné obchodní domy, ne hytlermarkety. Bohaté tržnice a mohl bych pokračovat bezplatným školstvím, bezplatnými jeslemi a školkami.
   Moderní nemocnice, které jsou zcela bezplatné, včetně léků. Pohoda a klid. A dokonce haldy hajzlpapíru a o banánech ani nemluvě.
   Kam se hrabou negramotní američané. O tobě radějí pomlčím, protože bys Kubu nenašel ani na mapě.
   Byl jsem dokonce dvakrát na dostřel od obecné mučírny, zvané Guantanamo, odkud se už zdálky ozývá ligafón: Opusťte území Spojených států!!
   To vše, co tady předestírá totalitní režim ČT a ostatní bulvární media je jen slepá závist a nenávist ke všemu, co je schopno pohodlně žít bez parazitů typu USA.

   A co se ruských zbraní (podle jakéhosi idiota haraburdí)... ty můžete s jistotou sledovat jen v holyúdských sci-fi sračkách.
   Ještěže Putin zohledňuje snaživého Trumpa.
   Už vám na Tržišti co nevidět sklapne. Ber to s nadhledem. My skutečně nejsme jako oni.
   Jsme mnohem horší. :o))
   Sm*

   Smazat
  3. 19:36 Tady jednou vyhořela největší papírna a nějakou krátkou dobu nebylo dost toaletního papíru ale kdákat ten nesmysl, že za socialismu ho nebylo dost nikdy, to je fakt slabomyslné, jednoduše i protože Češi skutečně nebyli tak hloupí ani tak moc neschopní!

   Další věcí je ten "nedostatek" banánů, přičemž mne osobně ani nenapadlo si je kupovat a nemyslím ten důvod jejich impotence, přičemž opravdu "jsme to, co jíme", protože ty banány v obchodech neobsahují semena, rozmnožují se jen řízky ze stromů a zrovna z toho důvodu už ukončují svou existenci na planetě, prostě jsem o ně nestál a nestojím ani dnes. Nyní vymírají, přičemž ty potentní a tedy nevyšlechtěné, obsahují tolik semen, že skoro nic jiného a nejsou "poživatelné". Vždyť vás někdo nebo něco, zřejmě něco "vyššího" bránilo,... tak si nestěžujte, žili jste zdravěji. Argumentovat zrovna toaletním papírem a banány, je už trapné. Zdravím.

   Smazat
  4. 19:53
   To jsme se asi špatně vyjádřil.
   Myslím, že jsme na jedné lodi.
   Já si nestěžuju na ty uvedené nedostatky. Ale jsou právě důvodem těch nacistických žvatlalů, že "kdysi bylo hůř".
   Samože to tehdy bylo vyhořelou harmaneckou papírnou, ale trh byl velice rychle doplňován díky RVHP. A s těma banánama to bylo uměle vyvolané těmi vedoucími Jednot, Budoucnosti atd.
   Pod pultem a jen pro známé.
   Já jsem tím nedostatkem netrpěl.
   Takže taky hlavu vzhůru.
   Kontext je důležitý.
   Zdravím.
   Sm*

   Smazat
  5. 20:04 ok.

   Smazat
  6. 19:53
   Zde v Thajsku je k mání spousta druhů bananú a jsou v nich semena. Na chuť výborné a skoro zadarmo. Dokonce i červené s chutí jahod a všechny rostou v džungli.

   Smazat
 4. Pokud nechtějí provádět přímé pozemní bojové akce tak je to moc drahé. Ponorky vykonají stejnou službu a jsou pohyblivé.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neblábol, parazite!
   Intervence vojsk Varšavské smlouvy potlačila nebezpečně se rozbíhající kontrarevoluci, jež by jinak vedla k rozpadu "Východního bloku" a potažmo ČSSR, která by tak byla západními imperialisty rozkradena o 20 let dříve.
   Ráj (socialismus) jsme tady už měli. Teď jsme jen vysávaná německá kolonie, z níž ročně odpluje na západ 200 miliard Kč na dividendách, ze kterých máme leda h....

   Smazat
  2. Bereš pervitin ? Hůůůů, to musel být velká dávka !

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Vesmírný hovno. Co sem pleteš po třiceti letech CCCP. Zastupuješ leda tak pacienty z Bohnic a o tom se dá ještě pochybovat. Radši nám napiš jestli vám neublížily ty astronauti na měsíci. Další sondy letí až vám do prdele a ty se tady onanuješ CCCP.

   Smazat
  5. 17:24 Řekni mi, kolik je nula a nula krát nula.

   Smazat
  6. Však on ten vesmírný Globální Principál má kromě problémů se Slovany a jejich sociálním cítěním, s vydrancovanými přirodními zdroji, s militantními psychopaty z US deep state i s kádry a sám se sebou. Jen mu služ, zvířecí povaho!

   Smazat
 6. http://www.msn.com/cs-cz/zpravy/zahraniční/rozkrádání-ruského-státu-ve-velkém-je-zapojen-i-putin-tvrdí-ekonom/ar-AACvfVr?ocid=spartanntp

  OdpovědětSmazat
 7. Ach jo, ta protiruská hysterie je pro hysteriky nebezpečnějšíé než lobotomie. Podle NI je v US Marine velký problém s drogami, neodpovědností, podceňováním každého kromě sebe v takovém rozšíření, že je pochybnost o vedení jakékoli úspěšné vojenské akce. Námořní síly RF naproti tomu systematicky již dvacet let eliminují jakékoli náznaky sklunu k požívání jakýchkoli drog včetně alkoholu. Novinky pouze přebírají západní zdroje snaží se obecenstvo přesvědčit, že to v kabátu pravdy rozhodně nemůže být lež.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.